Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  walthemar o Wolne tematy (24 – …
  Lily o Wolne tematy (24 – …
  Adrian o Wolne tematy (24 – …
  Greg o Wolne tematy (24 – …
  Gość o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Crestone o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  Boydar o Kobieta jak modliszka – charak…
  Crestone o Andreotti, czyli stare Wł…
  rzeczpospolitapolska o Kobieta jak modliszka – charak…
  Marucha o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  rzeczpospolitapolska o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  Lily o Wolne tematy (24 – …
  Greg o 1984 spóźni się 40 lat (2…
  Gość o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Duce, czyli Benito Mussolini

Posted by Marucha w dniu 2020-04-29 (Środa)

75 lat temu, 28 kwietnia 1945 roku został zamordowany przez komunistycznych partyzantów (a najpewniej z poduszczenia rządu brytyjskiego), wraz ze swoją kochanką Clarą Petacci, których zwłoki zostały potem zbezczeszczone przez powieszenie ich do góry nogami na stacji benzynowej w Mediolanie, Benito Mussolini.

Bez wątpienia był postacią największego formatu politycznego w całej, prawie 160-letniej już historii państwa włoskiego, acz zawdzięczał to niebywałej wręcz zmienności swoich pozycji politycznych: można rzec, że był arcymistrzem oportunizmu politycznego w skali światowej.

Zaczynał, jak wiadomo, na skrajnej lewicy, jako przywódca najbardziej rewolucyjnego skrzydła partii socjalistycznej (zawsze zdumiewało mnie spokojne przechodzenie nad tym do porządku dziennego przez tych naszych prawicowców, którzy jednocześnie nie przyjmują do wiadomości, że socjalizm młodego Piłsudskiego był o wiele łagodniejszy) oraz wojujący ateista, antyklerykał i literacki pornograf; potem, wraz z tworzeniem ruchu faszystowskiego, stopniowo przesuwał się na prawo, ale przecież zawsze odżegnywał się od reakcjonizmu (vide: odcięcie się od ideowego dziedzictwa de Maistre’a w „Doktrynie faszyzmu”).

Na pewno jego i partii faszystowskiej zasługą było zażegnanie niebezpieczeństwa rewolucji komunistycznej, z którym to zagrożeniem nie była w stanie poradzić sobie bękarcia i masońska monarchia liberalna i przeżarty zgnilizną korupcji parlamentaryzm.

Na jego dodatnie konto trzeba też zapisać mądrą i pronatalistyczną politykę rodzinną i społeczną oraz sponsorowany przez państwo rozkwit kultury.

Jeszcze większą – największą – zasługą Mussoliniego było zakończenie wojny państwa z Kościołem, przywrócenie, choć w skali terytorialnie mikroskopijnej, suwerenności doczesnej papieżowi, uznanie religii katolickiej za religię stanu, wraz z wynikającymi z tego konsekwencjami, takimi jak obowiązkowa nauka religii w szkołach i nierozerwalność małżeństwa. Nie należy jednak zapominać, że uczynił to z wyrachowania – aby móc skutecznie rządzić katolickim społeczeństwem – a nie z faktycznie przynajmniej prokatolickich przekonań.

Dedykacja O. Innocentego Bocheńskiego z podziękowaniem za interwencję ws. aresztowanych przez Niemców profesorów UJ (w albumie malarstwa Stanisława Wyspiańskiego)

Co gorsza, starał się jednocześnie ograniczać władzę rodzicielską w wychowaniu dzieci oraz równolegle patronował przekształcaniu się faszyzmu w rodzaj alternatywnej dla katolicyzmu religii politycznej na czele z jego osobistym kultem (ducismo) oraz statolatrią, co było było przejawem mentalności na wskroś neopogańskiej.

Wypaczony był także w państwie faszystowskim model korporacjonizmu – odgórnego, zetatyzowanego i zbiurokratyzowanego. Najgorsze i przesądzające o późniejszej katastrofie było związanie się z tym „okrutnym pajacem” (jak mówił mu D’Annunzio) Hitlerem, a ostatecznym – politycznym i moralnym – upadkiem żałosne „przywództwo” w marionetkowej Włoskiej Republice Społecznej, kiedy faszyzm powrócił do swoich socjalistycznych źródeł.

Co jednak najważniejsze, jak wynika z wydanej w 2015 roku książki ks. Ennia Innocentiego „La conversione religiosa di Benito Mussolini”, Duce zdążył przed śmiercią się nawrócić. Można więc żywić nadzieję, że jego dusza została uratowana przed potępieniem wiecznym.

Prof. Jacek Bartyzel
http://mysl-polska.pl

Komentarze 33 do “Duce, czyli Benito Mussolini”

 1. Birton said

  nie ma co nad gościem się rozwodzić, ponadto normalny nie był:

 2. Ten rodzaj „kultury” jest znany

  z barbarzyńskiej społeczności koczowniczej.

  „zwłoki zostały potem zbezczeszczone przez powieszenie ich”

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/na-ra/

  Starsi czytelnicy przpominają sobie podobne obejście z Kadafim (Libia) czy Sadamem (Irak), albo Japończykami (Hiroszima).

 3. . said

  Co nie zmienia faktu, że zdrajców i choojów się wiesza bez szacunku jak psów. Rostrzelanie byłoby dla nich śmiercią honorową. Sam bym ich wieszał z opuszczonymi galotami. Zasługują na to. I nie jestem żydem.

  Jestem ciekaw czy ducze naprawdę się nawrócił. Bo mason i kumpel Szicklgrubera to…

 4. Piskorz said

  re 1 Pajac kategorii 1. ps Ale mafii sycylijskiej potrafił dobrać się do dupy. ..m.i. zakazał budowy murów wokół obejścia /miały być znacznie niższe, aby uniemożliwić chowanie się potencjalnego zabójcy, wprowadził też inne ograniczenia. ps Kiedy byłem na Sycylii, chyba w Palermo byłem specjalnie na cmentarzu….b. dużo grobów…młodych/w średnim wieku ludzi. W jęz. mafii na Sycylii zgasić świecę, to tzn. zabić człowieka. Zresztą kilku mafioso widziałem i hotel mafijny w pobliżu Etny…a krzyż nad łóżkiem miał chyba metr..!!

  —————–
  Nie taki znowu pajac…
  Mussolini był WYBITNYM przywódcą, z charyzmą. Przywrócił Włochom wiarę w ich wielkość, zmienił oblicze Rzymu nowoczesną architekturą, zrestaurował starożytne zabytki, poprawił standard życia etc.
  Przecież nawet nie da się z nim porównać ŻADNEGO z europejskich, współczesnych mężyków stanu. W porównaniu z Mussolinim są GÓWNEM.
  Admin

 5. Piskorz said

  re 1. Na początku filmiku czytamy, że to jest przemówienie Duce przed portem, który jest bazą dużej części włoskiej floty morskiej. Duce mówi ponadto o- ziemi, dobrobycie, o pracach publicznych i o pracach melioracyjnych.

 6. gnago said

  „model korporacjonizmu – odgórnego, zetatyzowanego i zbiurokratyzowanego.”

  Czyli aktualnie dominujący, zwykła piramida społeczna kultury dziobania. No i z chińską odmianą zadęcia nieomylności przełożonego.

 7. . said

  Wybitny bo odznaczony szarfą 33° rytu szkockiego. Sojusznik żyda z wąsikiem.

 8. Boydar said

  Nooo właśnie. Wynika z tego, że nawet w przedostatniej ramce sensu chodzi o coś jeszcze innego niż sobie wyobrażamy.

  Jest Bóg. Jest i Diabeł. Są żydy i masoneria. Zasady ustanowione przez Boga nie muszą być przestrzegane. Są bowiem uniwersalne i obwarowane rozliczeniem jakby nieco późniejszym. Muszą jednak być też zasady i reguły inne. Ustanowione lokalnie i „tymczasowo”, i one skutkują prawie natychmiast, góra w obrębie lat kilkudziesięciu. I ogólnoświatowa mafia żydomasonerii kieruje się nimi. Bo inaczej by się nie utrzymała. Wszystko co o nich wiemy to pic na wodę fotomontaż. Żeby nam się wydawało, że tacy strasznie mądrzy i zorientowani jesteśmy.

 9. Marucha said

  Re 7:
  Nikt nie robi z Mussoliniego świętego.
  Ale jego zasługi dla Włoch są trochę większe, niż bycie masonem. Mam je wyliczać, czy Kropka sama sobie je wyszuka?

  Jednoznaczna ocena jego rządów jest łatwa tylko dla idiotów, którzy rozumieją wszystko zero-jedynkowo. Jednakowoż porównywanie go z Hitlerem należy do tej samej kategorii tępoty umysłowej, co zaliczanie nazizmu do „skrajnej prawicy” albo robienie z Piłsudskiego polskiego patrioty.

  Mussolini pogardzał Hitlerem, związał się z nim z powodów politycznych. Kiedyś nazwał Hitlera „pederastą”.

 10. I*** said

  (4) Admin

  … „zrestaurował starożytne zabytki”… – czy nie powinno być „odrestaurował”? Pierwszy raz czytam o „zrestaurowaniu”…

  ————
  >https://pl.wikisource.org/wiki/M._Arcta_S%C5%82ownik_ilustrowany_j%C4%99zyka_polskiego/Zrestaurowa%C4%87
  >https://sjp.pwn.pl/doroszewski/zrestaurowac;5531489.html

  Admin

 11. Kar said

  ..ja tez tak mysle, ze dzisiaj potrzebny jest ktos we Wloszech, zeby wyciagnac ich z gowna w ktorym utoneli po same uszy. Sam pamietam okres-czas pobytu we Wloszech (1984), nie bylo wesolo w sensie ekonomicznym..Ale to byly wtedy jeszcze autentyczne Wlochy ze swoim lira piniodzem..Dzisiaj powalili-ponizyli jak bura suke Italy..Benito nie pozwolilby na to…

 12. Listwa said

  @ 9 Marucha

  I Kościół ma tez za co być mu wdzięcznym. Nie na darmo krzyczą ten paskudny faszyzm włoski.

 13. Piskorz said

  re 9 P. Marucha to wszystko racja, ale te jego mowy..przemowy do ludu. Mają taki śmieszny „podtekst”, wystarczy obejrzeć ten filmik..i zawsze tak było. Taki trochę kabareciarz/efekciarz .

  ————-
  No pewnie. Ale gdzie mu do Adolfa. Tamten to potrafił godzinami gadać…
  Admin

 14. Piskorz said

  re 11 w ktorym utoneli po same uszy. ” RACZEJ POWIEDZIAŁBYM UTOPILI.ICH.!! ps Polecam słuchanie G. Meloni z Fratelli „Italia. Taki duce w spódnicy, ale mało tam takich. Ale powoli narasta tam ruch społecznego niezadowolenia /np 5 stelle movimento/ i inne.

 15. . said

  Marucha @

  „Nikt nie robi z Mussoliniego świętego.
  Ale jego zasługi dla Włoch są trochę większe, niż bycie masonem. Mam je wyliczać, czy Kropka sama sobie je wyszuka?”

  To Gajowy sam sobie zaprzecza?

  „Jednoznaczna ocena jego rządów jest łatwa tylko dla idiotów, którzy rozumieją wszystko zero-jedynkowo. Jednakowoż porównywanie go z Hitlerem należy do tej samej kategorii tępoty umysłowej, co zaliczanie nazizmu do „skrajnej prawicy” albo robienie z Piłsudskiego polskiego patrioty.”

  To jest plucie mi w twarz. Idiota to może indukować mi popieranie Ziutka Selmana, którego na gajówce zawsze nazywałem rusofobem i agentem Niemiec.
  Mussoliniego jak najbardziej można i trzeba porównywać z Hitlerem. Oba systemy, a także i komunizm/socjalizm mają korzenie masońskie. A dokładnie fabiańskie. Jeśli ktoś na gajówce w ogóle wie co to Fabian Society.
  Mam napisać czy pan Gajowy sobie poszuka?

  Ziutek Dżugaszwili zrobił z rolniczej Rosji potęgę przemysłową, a Adaś Szicklgruber sieć autostrad w Niemczech. Powinniśmy ich za to kochać?

  A 33 stopień to nie byle jakiś tam pionek czy niewtajemniczony mason.

  Listwa @

  „I Kościół ma tez za co być mu wdzięcznym. Nie na darmo krzyczą ten paskudny faszyzm włoski.”

  Kolejny. Spodziewałem się takiego komentarza.

  Nie dla dobra Kościoła Mussolini zrobił Traktaty laterańskie z papiestwem. Pan Listwa i nie wie o masońskich korzeniach faszyzmu? Już św. Maksymilian Kolbe opisywał cele masonów. Rządzić w Rzymie i mieć papieża za Szwajcara.

  Krzyczeć to sobie mogą dla głupich profanów czyt. gojów co ich planów i metod działania nie rozumieją.
  Jankesi ponoć walczyli z Hitlerem w czasie wojny. A tu i tam rządziła masoneria. Teza + antyteza = synteza. Państwa w konflikcie i II wojna św = globalizm/ONZ/Izrael i UE.
  Dziś krzyczą też: „ten paskudny bolszewizm i ZSRR” – a czy ma on zasługi dla Kościoła?

  Tutaj doskonale opisano jak w lożach zaplanowano tzw. marsz na Rzym Benito. To był zamach czysto masoński:

  https://www.tedeum.pl/tytul/883,Ukryta-strona-dziejow-Nowy-Porzadek-Swiata-Nowy-Lad-Ekonomiczny-Globalizm-Masoneria-i-tajne-sekty-MIEKKA-OPRAWA

 16. . said

  Piskorz @

  5 Stelle movimento?

  http://www.prisonplanet.pl/polityka/dalekosiezne_plany,p990529018

 17. Marucha said

  Re 15:
  Absolutnie nie imputuję Panu ani uwielbienia dla Ziuka, ani innych brzydkich rzeczy. Użyłem ich dla przeprowadzenia analogii.
  Natomiast porównywanie Mussoliniego z Hitlerem jest dowodem na ignorancję porównującego.

  Ziutek Dżugaszwili zrobił z rolniczej Rosji potęgę przemysłową, a Adaś Szicklgruber sieć autostrad w Niemczech. Powinniśmy ich za to kochać?

  My? Niekoniecznie.
  Ale trzeba zrozumieć, że za to mogą ich kochać Rosjanie lub Niemcy. A przynajmniej, że mogą to doceniać.

 18. Listwa said

  @ 15 .

  Bo trochę zawdzięcza.

  „Pan Listwa i nie wie o masońskich korzeniach faszyzmu?”
  – nie. Faszyzm to ustrój jeden z wielu, jest neutralny. Cele i zamysły jego wykorzystania mogą być masońskie.
  Trzeba zobaczyć co kryję sie pod fasadą krytyki, jeśli już.

 19. I*** said

  (10) Admin

  Dziękuję uprzejmie!

  Gwoli ścisłości – wg SJPD (wydawanego około 60-70 lat temu) słowa „zrestaurować” używano w dawnej polszczyźnie (podano przykłady z XIX wieku: Kraszewskiego w „Kartkach z podróży 1858-1864” czy Tygodnika Ilustrowanego z 1863 roku) i jest to wyraz cyt. „przestarzały”… choć jeszcze w Słowniku Arcta (1915 rok) tego określenia nie było.

  Obecnie chyba jednak częściej „odrestaurowujemy” niż „zrestaurowujemy”… :-)))

  ————-
  Że słowo trąci myszką? Ależ zgoda!
  Admin

 20. Boydar said

  Już ja tam wolę od czasu do czasu zrestaurować niż bez przerwy fajniać.

 21. I*** said

  Duce był m.in. także przeciwko antykoncepcji i aborcji (wprowadził za to wysokie kary) – więc i to policzmy mu na plus…

  —————
  No pewnie, że nie na minus!
  Admin

 22. Joannus said

  Ad 9 Marucha

  ”Jednoznaczna ocena jego rządów jest łatwa tylko dla idiotów, którzy rozumieją wszystko zero-jedynkowo. ”

  Nie tylko w tym przypadku i nie raz.

  Mój śp.dziadziuś wracając z terenów zajętych na wschodzie natknął się na sowieckich politruków.
  W rozmowie musiał im chyba zaimponować, skoro jeden z nich pyta ile masz klas szkoły. Po odpowiedzi, cztery tak powiedział. Widzę, że u was są ludzie nie uczionyje a umne, a u nas uczionyje a nie umne.
  Widać tych uczonych a nie umnych obecnie nie brakuje

 23. I*** said

  (19) Powinno być: …”Tygodnika Ilustrowanego”…
  Znak otwierający cudzysłów powinien być na dole (w komputerze może być z tym różnie, nie zawsze zależy to od nas) – taka jest zasada.

 24. Boydar said

  A tak poza tym … wszyscy zdrowi ??? Bo teraz podobno jakiś wirus grasuje, to się martwię.

 25. revers said

  Gorsze od wirusa saa wymogi maseczki w geszaeftach, gdzie w baumarktach wybiega do ciebie szef ochrony zza kamerki nawet jak sam schowasz sie w najciemniejszej alejce baumarktu miedzy polkami z rynnami szukajac odstojnikow do deszczowek z opuszczona gaz maskaa i maska, klugaa apaszkaa ale polozonaa ponizej linii ust.

  W iinych geszeftach to samo mozna sie zagazowac, zemdlec na miejscu ale z powodu braku doplywu tlenu w powietrzu. Szmatki maseczkowe, , filtry w gazmasce firmy 3M nie daja takiej mozliwosci plynnego oddechu, praktycznie wsystkie osoby z chorobowymi zmianami ukladu kraazenia, zawalaowcow, asstmatykow skazujaa na nagla smierc bez okresu 14 dniowej kwarantany.

  Ale i zawala swerca, czy wylew krwi mozna przepisac chorobom wspolistniejacym i koronowirusowi, podwyzszajac taa najwazniejszaa statystyke koronowirusa, a jest juz na rynku wirusow Covid 3.

  W tym smym czasie panowie ex prezydenci usej Bush, Obama, Clinton uczestniczaa w ceremoniach kolejnej po wojnie z terroryzmem, wojnie z wirusem uroczystosci podzialu medali o pokoj na ziemii i smieja sie do rozpuchu z
  zamaskowania planety, i szmalu jak im wpadl po pozycjonowaniu sie w deep state i na gieldzie big farmy.

 26. I*** said

  (24) Boydar

  Proszę nie bagatelizować czyjejś (mojej) wrażliwości „lingwistycznej”, o której sam Pan niedawno pisał (nihil novi sub sole) – a na naukę nigdy nie jest za późno i to dotyczy wszystkich… ze mną i z Panem włącznie.

  A tak poza tym… podobno grasuje, tak mówią… :-)))

 27. Boydar said

  Przy tytułach cudzysłów jest sprawą umowną. Jak pisano Trybuna Ludu nikt wątpliwości żadnych nie zgłaszał.

  Jeszcze raz (apiat’, encore, noch einmal, repaet) powtórzę – największym tutejszym purystom, żydowskie „fajnie” dziwnie nie przeszkadza.

 28. · said

  Joannus @

  Do kogo/ o kim to?

  Marucha @

  Takie pierd##enie. Np. bolszewicy burzyli cerkwie, niektóre zamieniali na magazyny zboża. Popierali lewackie obyczaje i rewolucję w sferze moralności.
  Stalin to może nie był zbawcą cerkwii ale gdzieś tam na uboczu jakichś popów zostawił, a rewolucję obyczajową Lenina wywalił do kosza pozostawiając jedynie kult państwa, kult siebie i socjalizm gospodarczy.
  Czyli co? Dobrodziej?

  Podobie Napoleon (tak samo jak Mussolini 33° przynajmniej nie Celsiusza) uwielbiany przez polskojęzycznych przygłupów za Księstwo Warszawskie, które Polską nie było, a jedynie namiastką porewolucyjnego „postępu” nad Wisłą z zależnym od Francji szwabskim monarchą.
  Kolejny zbawca?

  Reagan (też 33°) podczas swojej prezydentury zaostrzył prawo aborcyjne w USA. A jaki był?

  Widać jak z wielu gajówkowiczów spadają maski. Bo jakjak ktoś tu pisał: ile można udawać?

 29. I*** said

  (25) Revers

  Ja nie chodzę w maseczce i nikt do tej pory mnie (w sklepach, marketach) nie zaczepiał – jak ma Pan się rozchorować z niedotlenienia etc. to lepiej zdjąć tę szmatę z buzi, bo życie i zdrowie jest ważniejsze… zawsze można powiedzieć (w razie czego), że „stan zdrowia nie pozwala mi nosić maseczki”. Zaświadczenie nie jest (prawem) wymagane. A wirusem nie ma co specjalnie się przejmować.

 30. I*** said

  (27) Boydar

  Myli się Pan – tytuły czasopism powinny być ujęte w cudzysłów. Zawsze!

  Mnie to słowo („fajnie”) bardzo przeszkadza i wręcz drażni – nie używam go ani w komentarzach, ani w życiu codziennym… to tyle tytułem wyjaśnienia.

 31. Marucha said

  Re 28:

  Można sobie flaki wypruć… można mordę ugadać do krwi… ale niektórzy nigdy nie zrozumieją, że świat nie jest zero-jedynkowy. Że istnieją stany pośrednie między kurwą a świętą dziewicą.

  Głupiś Pan, Panie Kropka. Nie chce mi się z Panem gadać.

 32. Piskorz said

  re 16 5 stelle movimento…nie jest tak jednolity, jak można by sądzić..A chodziło mi przede wszystkim o fratelli d”Italia i inne quasi-faszystowskie i narodowe.

 33. revers said

  To trzeba byc w roznych marketach, w kraju i za bliskaa granicaa, gdzie wymogi moga byc wieksye, wszystko zalezy od kierownictwa sklepu, i samej obslugi przy kasie, gdzie nie koniecznie niemiec, ale turecki moze wymagac niedotlenienie organizmu jako wyzsza koniecznosc.

  Ale na koniec kasowania, moze zyczyc osobie skasowanej i poprawieniu osobie skasowanej maseczki duzzo zdrowia co roznie mozna odbierac, co wazniejsze jest na kasie medialny wirus, czy mdlejacy klient na kasie.

  A przeciaz kasy w niektorych marketach i sklepach wygladaja jak bankowe okienka z szybami z pleksi lub inne pancerne szyby, czasami kasujacy majaa dodatkowe pleksi szyby no spawacza na kasie na bialo, dodatkowo transparetnie.

  Dodatkowo utrudnienia mimo ze towar byl zamowiony online z opcja odbioru towaru w markecie i tak nie osczedza osoby kupujacej w procedurach wejscia do punktu odbioru towaru w hali marketu.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: