Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Badanie: wysoki poziom lęku i objawy depresji u Polaków w czasie pandemii

Posted by Marucha w dniu 2020-05-28 (Czwartek)

Poziom objawów depresji i lęku wśród Polaków mógł być na początku maja dwukrotnie wyższy, niż w czasach przed pandemią koronawirusa.

To zjawisko jest najbardziej dostrzegalne u osób w wieku 18-24 lat – wynika z badań psychologów z kilku polskich uczelni.

Z 16 proc. do 37 proc. wzrósł odsetek osób w wieku 18-34, które przejawiały wysoki poziom nasilonego smutku i przygnębienia o klinicznie istotnym nasileniu.

– Najwyższy poziom objawów depresji i lęku zaobserwowaliśmy w grupie wiekowej osób młodych w wieku 18-24 lata. Był istotnie wyższy niż w pozostałych grupach wiekowych – wskazuje liderka projektu badawczego dr hab. Małgorzata Gambin.

Przyczyną, jak wskazują autorzy badania, nie była obawa o zdrowie i życie, lecz ograniczenia, jakie wiązały się z epidemią i zamknięcie w domu

U osób powyżej 55. roku życia nasilenie objawów lęku i depresji związane było z większym poczuciem zagrożenia zdrowia i życia własnego oraz bliskich.

Na stronie Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego opublikowano raport „Uwarunkowania objawów depresji i lęku uogólnionego u dorosłych Polaków w trakcie epidemii COVID-19”. W ramach panelu internetowego w badaniu na początku maja wzięło udział blisko 1200 dorosłych osób. Była to grupa reprezentatywna pod względem wieku, płci oraz wielkości miejsca zamieszkania.

W badaniu przeprowadzonym przed pandemią nieco ponad 16 proc. ankietowanych osób w wieku 18-34 lat przejawiało wysoki poziom nasilonego smutku i przygnębienia o klinicznie istotnym nasileniu, a w czasie pandemii odsetek osób doświadczających takich dolegliwości jest ponad dwukrotnie większy i wynosił blisko 37 proc. – wynika z raportu.

– Najwyższy poziom objawów depresji i lęku zaobserwowaliśmy w grupie wiekowej osób młodych w wieku 18-24 lata. Był istotnie wyższy niż w pozostałych grupach wiekowych – wskazuje liderka projektu badawczego dr hab. Małgorzata Gambin z Wydziału Psychologii UW.

Z czego wynikał podwyższony poziom lęku u młodych osób? – Wbrew naszym przewidywaniom podwyższony poziom objawów depresji i lęku w początkach maja u osób młodych nie wiąże się z poczuciem zagrożenia o własne życie i zdrowie, ale z różnymi ograniczeniami i konsekwencjami epidemii, w szczególności ze skutkami zamknięcia w domu: znudzeniem, znużeniem i zmęczeniem spowodowanym nagromadzeniem obowiązków, poczuciem ograniczenia wolności czy trudnym relacjami z rodzicami – wskazuje dr hab. Gambin.

Rząd ogłasza kolejne zmiany w obostrzeniach dotyczących koronawirusa
Dodaje, że dla osób w tym wieku zamknięcie w domu może być niezwykle trudne do zniesienia. Naukowcy zauważyli pewną prawidłowość: im młodsze osoby, tym wyższy poziom lęku i objawów depresji w czasie pandemii.

Badaczka szacuje, że poziom lęku i objawów depresji mógł wzrosnąć wśród wszystkich grup wiekowych, średnio nawet około dwukrotnie. Zaznacza, że dane sprzed pandemii dotyczą tylko grupy wiekowej 18-34 lata.

Wyższy poziom objawów depresji i lęku występował też u osób z gorszą sytuacją materialną, takich, które przebywały na kwarantannie, były zakażone lub podejrzewały zachorowanie na COVID-19.

Osoby starsze bały się o życie. Lęk wiązał się także z samotnością.

U osób powyżej 55. roku życia nasilenie objawów lęku i depresji związane było z większym poczuciem zagrożenia zdrowia i życia własnego oraz bliskich, a także między innymi z poczuciem samotności, zmęczeniem sytuacją, brakiem spotkań z innymi ludźmi, koniecznością zmiany stylu życia i ograniczeniami wolności.

– Liczymy na to, że tak nasilone objawy są przejściowe u większości osób, ale mimo wszystko jest to zjawisko niepokojące – podkreśla psycholog.

Podwyższony poziom objawów lęku i depresji występował też u singli i osób niemieszkających ze swoimi partnerami, a zarazem był zdecydowanie niższy u żyjących w małżeństwie i osób… rozwiedzionych. – To osoby, które przeszły w swoim życiu kryzysy i mogą być lepiej przystosowane do zmian – możliwe że z tego wynika ich lepsza kondycja psychiczna w czasach epidemii koronawirusa – komentuje psycholog.

Zespół dr hab. Gambin rozpoczął już kolejny etap badań. Teraz naukowcy chcą sprawdzić, na ile objawy depresji i lęku w społeczeństwie są zjawiskiem przejściowym, czy może w pewnych grupach wzrosną lub utrzymają się dłużej na podobnym poziomie i przybiorą postać chroniczną.

Raport można znaleźć TUTAJ.

Oprócz naukowców z Wydziału Psychologii UW przygotowali go badacze i badaczki z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Instytutu Studiów Społecznych im. Profesora Roberta Zajonca UW.

https://wiadomosci.onet.pl/

Przypominamy.
Gdy tylko pojawiło się słowo „koronawirus” w przestrzeni publicznej, władze apelowały, by „nie siać paniki”. Zarazem same – w bezprecedensowy sposób – stwarzały właśnie atmosferę śmiertelnego zagrożenia, podsycały fobie i stresy, posługując się zmanipulowanymi danymi lub wręcz kłamstwami.
Admin

Komentarzy 35 do “Badanie: wysoki poziom lęku i objawy depresji u Polaków w czasie pandemii”

 1. Yah said

  „Gdy tylko pojawiło się słowo „koronawirus” w przestrzeni publicznej, władze apelowały, by „nie siać paniki”. Zarazem same – w bezprecedensowy sposób – stwarzały właśnie atmosferę śmiertelnego zagrożenia, podsycały fobie i stresy, posługując się zmanipulowanymi danymi lub wręcz kłamstwami.
  Admin’

  Bo to wraz z mediami głównego ścieku terroryści, którzy złamali Art. 115 KK

 2. revers said

  Co niektore osoby nawet po 50 -tce wybiegaly daleko dalej tworcza postawa z schematow i procedur wyznaczone przez urzedy i psychologow UW, bo wczesniej jeszcze przed wybuchem 11 marca pandemii koronowirusa przygotowaly sobie mikro biologiczne mini zasiewy slonecznikow, wczesnych kwiatow, cebulki kwiatowe sprowadzali z Holandii by wysadzic biologie w marcu, kwietniu i do 15 Maja sw. Zoski, nawet pod sterylnymi namiotami ktore mogly byc wzorem sterylnosci dla przybywajacych sluzb SANEPIDu i medykow z boszej laski, a raczej kieszenii Gatesa i s-ka 255 mld zwrotow kapitalowych.

  Przygotowali takze modele geometryczne koronowirusow by malowac w van Goghowskim prowadzeniu pedzla malarskiego na plotnie nowa rzeczywistosc koronowirusowom slonecznikow van Gogha i modeli korono wirusowych w tle, ale nie w ukladach kwarantanych i najazdow roznych sluzb policji smierci, tutaj zdrowia czy przebierancow z sanepidu z testami.

  Mlodzi do 25 lat inaczej sobie radza z stresami grajac w sieciowe gierki nocami, inni ogladajac telenowelle z sieci bo akurat w godzinach szczytu nawet sieci internetowe nie wyrabija pojemnoscia z ogladalnoscia telenowel, czy tam ulubionych kreskowek jak southpark.

  Gorzej ze nie wpadaja oni nie w stress ale w apatie motoryczna trudno ich wyciagnac z domu, nawet na krotki spacer, sa dobrym materialem na choroby ukladu kraazenia, przyszlych zawalowcow lub osob z nadcisnieniem i nadwaga.snia im sie po dniach koronowirusy , czesto zapadaja w bardzo dlugi 12 godziny sen za dnia.

 3. bryś said

  „ale z różnymi ograniczeniami i konsekwencjami epidemii, w szczególności ze skutkami zamknięcia w domu: znudzeniem, znużeniem i zmęczeniem spowodowanym nagromadzeniem obowiązków, poczuciem ograniczenia wolności czy trudnym relacjami z rodzicami.”

  Najdelikatniej ujmując – to piiii… nie młodzież. Nie wyobrażam sobie sytuacji aby ktoś mnie czy moich znajomych w wieku nastu lat ktoś takimi bzdurami był w stanie zmusić do siedzenia samemu w domu. Siedzą bo im wygodnie, nic nie muszą robić i tylko napi…. w klawiaturę całymi dniami. A i robią czelendże. Z piłkarami i ich wagsami.

 4. bryś said

  A przepraszam – grupa 18-24 lata to właściwie dorośli ludzie. Tak więc tym gorzej dla nich.

  „znudzeniem, znużeniem i zmęczeniem spowodowanym nagromadzeniem obowiązków” Aż musiałem sobie powtórzyć.

 5. Sarmata said

  Depresja (i nie tylko) to dopiero będzie, bo zaserwowano Polakom – przy ich niezrozumiałej bierności – kolejną drwinę z Pana Boga!
  Wg premiera i jego ministra (obaj wzorcowi katolicy): wychodzimy z domu bez maseczki – wchodzimy do Kościoła – nakładamy maseczkę, bo od żywego Chrystusa w Hostii możemy się zarazić zarazą.

  No, takiej obrazy Najświętszego Sakramentu, to jeszcze nie było na ziemiach polskich od przeszło 1000 lat.

  Oczywiście, gdy wychodzimy z Kościoła to wg. premiera i jego pobożnego ministra (od Marki Teresy) zdejmujemy maseczkę, bo na zewnątrz Chrystus już nas nie zarazi.
  Nie chcę być tu jakimś prorokiem, ale to może się fatalnie skończyć dla nas wszystkich.

  Bóg nie pozwoli z Siebie drwić!
  Zapamiętajcie to jedno: Bóg nie pozwoli z Siebie drwić!!!

  Zacznijcie modły przebłagalne i proście Pannę Maryję, aby powstrzymała karzącą rękę Boga.

  Tu stosowny przykład takiego zachowania z niedalekiej historii zaczerpnięty z książki „Talmud o gojach a kwestia żydowska w Polsce” ks. dr Stanisława Trzeciaka:

  Rozdz. XLV – KWESTIA ŻYDOWSKA W ŚWIETLE GRÓŹB MOJŻESZA I PROROKÓW
  DRUGI (NIEDOSZŁY) PROCES CHRYSTUSA – dlaczego był holokaust

  Zburzenie świątyni potwierdza, że wszystkie uroczystości religijne istotnie odrzuconymi zostały. Wiernym również odbiciem życia narodu żydowskiego jest proroctwo Ezechiela:
  „Rozproszę wszystkie ostatki wasze na wszystkie wiatry”551.
  „I dam cię na spustoszenie i na hańbę narodom, które są koło ciebie… I będziesz hańbą i bluźnieniem, przykładem i zdumieniem między narodami, które koło ciebie, gdy uczynię w tobie sądy w zapalczywości i rozgniewaniu”552.
  „Dlatego wyrzucę was z tej ziemi, do ziemi, której nie znaliście wy i ojcowie wasi, a tam służyć będziecie bogom (władcom) cudzym we dnie i w nocy, dopóki nie okażę wam miłosierdzia”553.
  Wyrzucenie to nastąpiło, kiedy starszyzna żydowska zdradziła swój naród, kiedy odrzuciła Jezusa jako Mesjasza. Odrzucenie to nie tylko trwa do dni naszych, ale potęguje się prawie z dniem każdym, wyzwane nową zbrodnią, którą starszyzna żydowska wyzwała Boga, zapowiadając bluźnierczo rewizję procesu karnego przeciw Chrystusowi Panu, po wojnie światowej, kiedy żydostwo poczuło swą potęgę i chciało wykazać, że proces ten był legalnym i sprawiedliwym, że zatem Chrystus Pan zasłużył na karę śmierci krzyżowej. Żydzi w Ameryce zebrali wielkie sumy, by niby naukowo przeprowadzić rewizję tego procesu, chcąc się ponownie znęcać nad Chrystusem, chcąc Imię Jego bezcześcić.
  Lecz Bóg nie pozwolił z siebie naigrawać. Przygotowania były w toku. Pieniądze zbierano. Powstała już cała literatura przygotowawcza do tego bluźnierczego procesu. Żydzi się cieszyli. Tymczasem, jak piorun z jasnego nieba spada na żydów grom w Niemczech, w kraju, w którym żydzi, o ile jeszcze formalnie nie rządzili, to byli już u progu do władzy. Wszystko było przygotowane do rewolucji komunistycznej.
  Trocki specjalnie przyjechał do Kopenhagi, żeby momentalnie zjawić się samolotem w Berlinie. Rewolucja miała ogarnąć całą Europę i oddać ją pod władzę żydokomuny. Ustałoby wtedy nawet najmniejsze panowanie nad Izraelem, przeciwnie, Izrael wykonywałby rządy i wtedy, jak Talmud zapowiadał, mesjasz miał już przyjść.
  Z największą stanowczością zapewniał już o tym żydów z „Naszego Przeglądu” w Warszawie w r. 1927 wielki rebe dr Szmarjachu Lewin, pocieszając ich:
  „Powiadam wam, że teraz mesjasz przychodzi. Teraz a nie później”554. O mało go już nie widać wśród ogólnego napięcia i oczekiwania. Minęło jednak kilka lat i nie przyszedł jeszcze. Wtedy podtrzymywał na duchu żydów ówczesny prezes egzekutywy żydowskiej Nachum Sokołów, wyznając również w Warszawie: „My wszyscy oczekujemy mesjasza”555.
  Lecz zamiast owego tak oczekiwanego mesjasza, pogromcy gojów, przyszedł tylko Hitler, pogromca żydów. A przyjście jego wypadło w stosunku do żydów 1 kwietnia 1933 r., a zatem mniej więcej około 14 nizan, kiedy przed 1900 laty starszyzna żydowska wraz z tłumami ludu wołała: „Krew Jego na nas i na synów naszych”.
  Odtąd fala przeciwżydowska idzie w szalonym tempie i wzbiera w coraz więcej krajach i wywołuje odruch narodów rdzennych, nie chcących popaść w niewolę żydowską. Spełnia się również i za dni naszych i na oczach naszych to, co zapowiedział żydom Izajasz prorok:
  554) Nasz Przegląd, 1927 r. Nr 31. dr Szmarjachu Lewin „O życiu Palestyńskim” (Rozmowa
  Naszego Przeglądu z wybitnym delegatem syjonistycznym).
  555) Der Moment z 17 grudnia.
  236 237
  551
  )
  548) Jer. 7.
  549) Jer. 23. 33, 40.
  550)
  Am. 5. 21.
  551) Ezech. 5. 10.
  552) Ezech. 5. 14, 15.
  553) Jerem. 16.9-13.

  „Biada, który łupisz, czyż i sam złupiony nie będziesz? I który gardzisz, czyż i sam wzgardzony nie będziesz? Gdy dokonasz łupiestwa, złupion będziesz. Gdy spracowawszy się przestaniesz gardzić, wzgardzon będziesz”556.
  Sprawdzają się zbyt często te słowa w historii narodu żydowskiego w czasach jego rozproszenia. Przez oszustwa, lichwę i wyzysk różnego rodzaju dochodzili żydzi do bogactw i wielkich majątków, a kiedy zbliżali się już do szczytu władzy i potęgi, wtedy powstawał przeciwko nim odruch narodów rdzennych, skonfiskowano im majątki zdobyte bezprawiem, a ich przepędzano, jak obecnie w Niemczech i we Włoszech, tylko bez porównania bezwzględniejszej formie.
  Zwraca tu jeszcze uwagę, że jak Hitler wystąpił przeciw żydom 1 kwietnia, a więc mniej więcej w 1900-letnią rocznicę śmierci Chrystusa Pana, kiedy żydzi wołali „Krew Jego na nas i na synów naszych”, tak znów Mussolini, bezwiednie może, naśladuje wodza rzymskiego Tytusa i znów mniej więcej w rocznicę zburzenia świątyni Jerozolimskiej i rozpędzenia żydów po całym świecie, wydaje dekret 1 września 1938 r. i wypędza żydów „z Włoch, z Libii i z posiadłości egejskich”. Jak za czasów rzymskich wygnanych żydów przez Tytusa, żaden kraj nie chciał przyjąć, tak i obecnie nikt ich przyjąć nie chce. Czyż tu nie widzimy karzącej ręki Sprawiedliwości Bożej?
  Za zbrodnię na Golgocie wodzowie rzymscy Wespazjan i Tytus karzą strasznie naród żydowski, niszcząc go i wypędzając z własnej ojczyzny. Za chęć powtórzenia tej zbrodni przez rewizję sądu nad Chrystusem, wypędzają ich wodzowie Führer z Niemiec, a Duce z Włoch, a czynią to w rocznice wielkich historycznych wypadków, co wskazuje, że są biczem Bożym na naród, który ściągnął na siebie ponowne przekleństwo przez chęć znęcania się nad Chrystusem Panem i chęć poniewierania Jego Imienia w zamierzonym sądzie.
  Jeśli równocześnie w Palestynie ogniem i mieczem tępią ich Arabowie, a żaden kraj ich przyjąć nie chce, przeciwnie, ruch przeciw nim, w świecie całym powstaje, to czyż to nie wskazuje, że to jest klątwa dziejowa, ścigająca ten naród. Nie pomoże tu powoływanie się na zasługi starotestamentalnych przodków, bo przecież Prorocy byli rdzennymi żydami. Mojżesz, to wódz i prawodawca żydów, a on ich przecież najsurowiej potępia za te występki, dla których i my obecnie ich potępiamy. Nikt nigdy tak surowo przeciw nim nie występował i tak ich bez litości nie chłostał, jak Mojżesz i Prorocy. Stary Testament jest najbogatszym arsenałem do walki przeciw występkom i nadużyciom żydowskim.
  _____________________________________________________________

  Przeczytaj książkę „„Talmud o gojach a kwestia żydowska w Polsce” a poznasz prawdę.
  Pamiętaj: i Ty możesz być jak ks. dr Stanisław Trzeciak!

 6. Boydar said

  Dopiero niedawno zdałem sobie sprawę, że ten przymus noszenia maseczek coś mi dziwnie przypomina. Oraz reakcja na niego też.

  No i po trzecim kielonku misię przypomło

  Na podstawie § 5 ust. 1 Dekretu Führera i Kanclerza Rzeszy Niemieckiej o Administracji okupowanych polskich obszarów z dnia 12 października 1939 r. (Reichgesetzbl., I, s. 2077, Dziennik Ustaw Rzeszy Niemieckiej, I, str. 2077) rozporządzam:

  § 1
  Wszyscy żydzi i żydówki, przebywające w Generalnym Gubernatorstwie a mające ukończone 10 lat życia, obowiązani są nosić, zaczynając od 1 grudnia 1939 r. na prawym rękawie ubioru i wierzchniego ubioru biały pasek o szerokości co najmniej 10 cm, zaopatrzony w gwiazdę syjońską.

  § 2
  Opaski te winni żydzi i żydówki sprawić sobie sami i zaopatrzyć odpowiednim znakiem.

  § 3
  (1) Winni wykroczenia podlegają karze więzienia.

  (2) Dla zawyrokowania właściwe są Sądy Specjalne.

  § 4
  Potrzebne przepisy wykonawcze wyda Kierownik Wydziału Spraw Wewnętrznych przy Urzędzie Generalnego Gubernatora.

  Generalny Gubernator
  dla okupowanych polskich obszarów

  Frank

  Krakau (Kraków), dnia 23 listopada 1939 r.

 7. Bryś said

  To świeżo po zainstalowaniu. Bardzo szybko za większość przewinień zaczęli karać śmiercią. Nie wiem jak zydow, ale Polaków.

 8. revers said

  No juz widzialem maseczki niemieckie dla prawnikow z znakiem pragrafu na przodzie jak §, potem wystarczy literka P lub literki PL, R lub RU, A lub Job z arbeitsamtu, CV19+ lub minus jak covid i idzie jak w zegarku pejsoszwabskim i ordnungiem, choc szwajcom rowniez niedaleko do ortnungu.

 9. ### said

  Mejl do nauczycieli, wysłany dzisiaj.
  Miasto na Śląsku.

  WAŻNE!

  Prosimy wszystkich o wypełnienie ankiety znajdującej się w załączniku i wzięcie ze sobą na badania, pozostawiając na miejscu.

  Termin badania ustali Wydział Edukacji Urzędu Miasta, o czym niezwłocznie Państwa poinformujemy.

  Prosimy pamiętać, żeby wchodzić na teren szpitala … [tu dokładny adres]… z dowodem osobistym. Osoby z wynikiem dodatnim, kierowane będą indywidualnie do dalszego diagnozowania i dokładniejszych badań genetycznych.

  załącznik:

  ANKIETA EPIDEMIOLOGICZNA
  SKIEROWANIE NA SZYBKI TEST KASETKOWY W KIERUNKU COVID-19

  Imię:

  Nazwisko:

  PESEL
  ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­
  ADRES:

  Nr telefonu

  Proszę obwódką zaznaczyć właściwą odpowiedź

  Data i godzina wypełnienia ankiety

  DATA…………………

  GODZINA…………

  Czy występują u Pana/Pani objawy infekcji dróg oddechowych takie jak: gorączka, kaszel, duszność, gorączka>38°C?

  TAK NIE
  Czy w okresie ostatnich 14 dni miał/a Pan/Pani kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 (kontakt z przypadkiem potwierdzonych lub przypadkiem prawdopodobnym)?

  TAK NIE
  Czy w okresie 14 dni przebywał/a Pan/Pani w szpitalu lub miał/a wizytę w poradni?

  TAK NIE
  Czy Pan/Pani w chwili obecnej jest pod nadzorem epidemiologicznym lub przebywa na kwarantannie

  TAK NIE

  Potwierdzam, że udzieliłem/am odpowiedzi zgodnie z prawdą i wyrażam zgodę na pobranie krwi celem wykonania testu przesiewowego w kierunku koronawirusa. W razie otrzymania wyniku dodatniego zastosuję się do zaleceń Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

  …………………………… Podpis pracownika

 10. revers said

  Co wybrani szabasgoje z afryki mogaa tylko potrabic z Zlotego Bentleya na polskich bogaczy od z radja maryjnego, kurii naganiczy w sultanach, JKM, Narodowcow i innych bryczastych milionerow pokoronowirusowych, czy pomagdalenkowych tak oblowili sie na ludzkiej glupocie, leku, strachu i malego konformizmu lub przez siec Mc Donald.

  .https://www.youtube.com/watch?v=cwtgjsfMUZs&feature=youtu.be

  koronowirusowi seminarzysci i listy plac

  .https://www.youtube.com/watch?v=TjviJsOgIGM&feature=youtu.be

  lub bilionerzy koronowirusowi.

  Trzeba pamietac ze najczesciej osoby osaczone aresztem domowym, kwarantaana, czy przez zamkniecie uczelni, szkol czy malych zakladow uslugowych, gastronomicznych najczesciej korzystaja z sieci amazon do przesylania zywnosci do domu.

  Najlepiej wypadl amazon na dobrowolnym i bezpiecznym przymusie pandemicznym z $hakiem

  https://funlandz.com/the-worlds-25-richest-billionaires-have-gained-nearly-255-billion-in-just-two-months/?fbclid=IwAR2lwvLKmwO24-yyAIgWaRRyiEBwGVcrYM8eesEImRITlRdCKHf89VdLr9U
  NET WORTH | $146.9 BILLION, UP $29.9 BILLION
  COUNTRY | UNITED STATES
  SOURCE OF WEALTH | AMAZON
  BEZOS STORES
  Jeff Bezos, founder, and chief military officer of Amazon.com

  z polskimi placowkami pod Kolbaskowem i pod Wroclawiem.

  Bill tylko 11 mld zgarnal, Buffet 6 mld z casyna koronowirusowego

  no Cukier 30 mld, na banowaniu niedowiarkow koronowirusowych i rozlegla siec dobrze platnych botow napedzajacych statystyke i panike w sieci, mediach spolecznosciowych.

 11. bladymamut said

  Zmiany w układzie odpornościowym mogą wyjaśniać, dlaczego czynniki społeczne, takie jak samotność, są powiązane ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, infekcji wirusowych i raka. Wiadomo już, że otoczenie społeczne danej osoby może wpływać na jej zdrowie, a ci, którzy są społecznie izolowani – to znaczy samotni, cierpią z powodu wyższej śmiertelności niż ludzie, którzy jej nie doświadczają. Naukowcy zidentyfikowali wyraźny wzór ekspresji genów w komórkach odpornościowych u osób, które doświadczają chronicznie wysokiego poziomu samotności. Odkrycia sugerują, że poczucie izolacji społecznej wiąże się ze zmianami w aktywności genów, które wywołują zapalenie, pierwszą reakcję układu odpornościowego.

  „Eksperymentalne i quasi-eksperymentalne badania na ludziach i zwierzętach sugerują również, że izolacja społeczna jest głównym czynnikiem ryzyka śmiertelności z bardzo różnych przyczyn. Należy zbadać mechanizmy, poprzez które relacje społeczne wpływają na zdrowie oraz czynniki, które promują lub hamują rozwój i utrzymanie relacji społecznych.” – Science. 1988 Jul 29;241(4865):540-5.
  https://pubmedinfo.org/2020/05/28/izolacja-spoleczna-zwiazana-jest-z-wyzszym-ryzykiem-smierci/

 12. JADAM said

  Ad 5)
  „Bóg nie pozwoli z Siebie drwić”
  Święte słowa W. Sz. Panie Sarmata .
  I książka księdza Stanisława Trzeciaka -” Talmud o gojach ….. ” jest jak
  najbardziej niezbędną lekturą dla tych , co nie chcą być szachrowani propagandą
  (” naukami historycznymi ” ).
  A ja mam do tego. Lekturę uzupełniającą.
  Autorem jest Anglik , międzywojenny korespondent „The Times ” ze środkowej
  Europy .
  Praca pracą , ale DOUGLAS REED , dopiero po zakończeniu pracy zawodowej
  napisał ” The Controvery of Zion ” ( lata 50- te ) , która została ( cichaczem)
  wydana w latach gierkowskich .
  W Polsce ma tytuł „Strategia Syjonu ” .
  I to jest historia plemienia od V wieku p.n.e. do II wojny światowej.
  Nie dało się tego czytać więcej ,niż po parę(naście) stron dziennie .
  Ale WARTO BYŁO !
  Spróbój , – a nie pożałujesz.

 13. Represje w Polsce,w EU,w USA jak na wojnie,są makabryczne.Silna odmiana gruzlicy(Corona) jest grożna ale administracje wykorzystują ten stan wojenny do represji, do bicia, kary pieniężne, zabieranie dzieci, aresztowań,likwidacji w szpitalach….Defender 2020 był aktywny,pomimo korony?Tak. Politycy mogą podróżować?Tak.Milionerzy,miliarderzy mogą podróżować?Tak.Niech każdy przeżyje…ten globalny horror i eksperyment.

 14. NICK said

  Jest tak jakby delikatniej niż za Franka ale GORZEJ.
  Jest diabelsko SPRYTNE.

  (###). ” i dokładniejszych badań genetycznych.”

  Po co?
  Przedłużyć życie.
  Komu?

  Napiszę tak.
  Poznanie mnie dokładne, zwłaszcza genotypu, posłuży zabiciu mej osoby dla korzyści wariatów.
  Wymienią sobie dwa, cztery, dziesięć.
  Serc.
  Bez bólu.

 15. Boydar said

  @ Pan NICK

  Coś Panu powiem. Żyd nienawidzi Najświętszej Panienki, Chrystusa, Prawdy, Polaków, zapewne jeszcze kilku elementów naszej rzeczywistości. Ale najbardziej nienawidzi drugiego żyda !!!

  W tym szaleństwie jest metoda 🙂

  ———–
  To skąd żydowska solidarność ponad granicami?
  Admin

 16. JW said

  Parę dni temu, gdy byłem oddawać krew, uciąłem sobie standardową gadkę z lekarką oceniającą wyniki, przy czym powiedziała mi, że ostatnio sporo osób ma obniżoną liczbę białych krwinek przez stres związany z plandemią świrusa. Jak dla mnie świadczy to o tym, jak bardzo ci ludzie mają nasяane do łbów, skoro wierzą w ten medialno-rządowy cyrk.

 17. ? said

  „Poziom objawów depresji i lęku wśród Polaków mógł być na początku maja dwukrotnie wyższy, niż w czasach przed pandemią koronawirusa.”

  I o to chodziło! A barany nadal beee!

 18. NICK said

  Nie wierzę Jabłonowskiemu/Osie.
  Nie wierzę Natankowi.
  NOWOŚĆ.
  U mnie.

  Cóż.
  Już wszystko napisałem.
  Z mojego punktu.
  Widzenia.

  Nie pamiętam od kiedy Gospodarz mnie gości.

 19. Boydar said

  @ Pan Gajowy

  Bo bandyta wie, że w bandytyzmie może liczyć na pomoc i zrozumienie tylko drugiego takiego samego bandyty; wie też, że sam nie da rady.

  —————
  Coś w tym jest.
  Ja myślałem o spokojnych obywatelach (pochodzenia korzennego) np. Boliwii, Portugalii, Rosji czy Danii, lojalnych, zintegrowanych, zasymilowanych, takich nie do odróżnienia od ludzi. Ale gdy kontaktował się z nimi Mosad, to poczucie wspólnoty plemiennej brało górę i dość chętnie podejmowali się działalności szpiegowskiej bądź agenturalnej przeciwko krajowi, w którym mieszkali.
  Admin

 20. Boydar said

  @ Pan NICK

  Nie masz im ufać tylko ich słuchać. Akurat oni są nieźle zorientowani, i po tym co mówią można wyczaić jak się sprawy mają. A nawet jeśli „dobrze zorientowani” nie są, co wielce prawdopodobne, to dalej są spikerami tych co są.

  Ufać to masz Jezusowi, a jak jestem nawalony to ewentualnie i mnie. Do Pana Gajowego musisz mieć odrębny kodek :-), bo On jest poza konkursem, ma tutaj inną rolę. Ale Ty to raczej już dawno wiesz.

 21. NICK said

  ŹLE piszesz Lubelaku ale konsekwentny jesteś.

  Lecz cała historia Tobie PRZECZY.
  Sam sobie przeczysz wielokrotnie.

  Nie bądź dziecinny lub zakażony.
  Z tymi ‚żydami’.
  OJ!

  Chcesz jaśniej?

  Nie będę czekał na odpowiedź.

  Gdy żona jest zła.
  Weg. Się zostawia.
  Nie zastanawia.
  I czy piekło? Zna.

 22. plausi said

  Słysząc ten Skowyt-19

  https://pppolsku.wordpress.com/2020/04/12/jak-dokonac-internowania-pol-miliarda-ludzi#Skowyt-19

  pozostajemy w świecie fejku, jak sugeruje tekst w powyższym linku.

  „Pandemia WHO” i towarzyszące jest wydarzenia i zjawiska są i będą jeszcze długo przedmiotem badań socjologów, bowiem doświadczenia z tego eksperymentu społecznego będą w przyszłości niebywale przydatne w zarządzaniu i gosodarowaniu populacją ludzką. Nie łudźmy się, że zarządcy globalnego systemu nie wykorzystają doświadczeć w przyszłych atakach na tę populację w wojnie przeciwko ludzkości.

 23. rewers said

  Jak dla mnie świadczy to o tym, jak bardzo ci ludzie mają nasяane do łbów, skoro wierzą w ten medialno-rządowy cyrk.
  #
  o przepraszam niektorzy nie wierza w ten cyrk, ale obawiaja sie reakcji somsiadow- slowo nie sasiadow swiadomych szwindlu tych to promile jest, ktorzy caly czas przypominaja przy kazdej okazji o wirusie na zasadzie polskiego koltuniarstwa, mi wolno lamac kwarantany, nie noscic maseczki ale somsiadowi juz nie, nalezy zwrocic uwage a nawet bezineresowny donos zrobic do odpowienich organow represyjnych.

  Mozliwa jest opcja platnych tajnych informatorow ktorzy chodza po ogrodkach dzialkowych w maseczkach, uzywaja publicznych lini komunikacyjnych i donosza dalej lub uzywajac qrwasnego slownictwa napietnujacego publicznie oponentow korono swirusa. Podobnie dziala wyborcza szefcia schechtera ktory wymazy z nosa zostawia w liniach lotniczych podczas podrozy sluzbowych, ale w dobrze platnej wierszowce przypomina o higienie i zasadach koszernej pandemii.

 24. Boydar said

  „… gdy żona jest zła …”

  „Do ustalenia pozostaje …” co znaczy zła. Przed ślubem twierdziła że jest Polką. Potem okazało się że jednak żydówką. To wypełnia warunki nieważności sakramentu określone w kanonie 1099 Prawa Kanonicznego – „podstęp przy zawieraniu małżeństwa ( umyślne wprowadzenie w błąd)”

  I po co z tym iść do sądu, spier*dalać trzeba, im szybciej tym lepiej.

  Przed Bogiem przysięgałem, Boga nie oszukam. Ale męczyć się za damski ch*uj też nie będę

  Nie zarzucaj mi sprzeczności. Bo raz że to nieprawda, a dwa że zmuszasz mnie abym wyjaśniał wszystko i do końca. A to nikomu nie będzie pasowało. Trochę miłosierny to jednak jestem, po Mamie chyba.

 25. Siekiera_Motyka said

  Japończyki poradzili sobie z grypom bez domowych aresztów i kompletnego zatrzymania gospodarki. Za to wyszli z tego Amerykańskiego bałaganu umysłowo zdrowi.

  Japoński premier Shinzo Abe ogłosił koniec stanu wyjątkowego w związku z nową pandemią koronawirusa, zgłoszono zaledwie 851 zgonów i nigdy nie wprowadzono blokady.

  „Postanowiłem zakończyć stan wyjątkowy w całym kraju”, powiedział Abe podczas telewizyjnej konferencji prasowej w poniedziałek. „W nieco ponad półtora miesiąca prawie opanowaliśmy sytuację (infekcja)”.

  W poniedziałek naród wschodnioazjatycki zgłosił 16 628 potwierdzonych przypadków koronawirusa. Spośród zainfekowanych 13 612 już wyzdrowiało, a 851 zmarło. Tokio, stolica kraju z 14 milionami mieszkańców, była najbardziej dotkniętą częścią kraju, z ponad 5100 przypadków. W poniedziałek miasto zgłosiło zaledwie osiem nowych infekcji.

  A w Polsce Szumowski palcem na mapie wytyka nowe ogniska Plan-Demi Polakom.

  Ad. 9 – ” SZYBKI TEST KASETKOWY W KIERUNKU COVID-19″
  Z tego co wyczytałem prze 3 miesiące nie ma nic takiego „szybkiego”. Tak że śmierdzi to szwindlem Nigeryjskim. Jedyny sposób sprawdzić jest wysłać próbkę ogórka kiszonego, mocz psa i sosu z kebab.

 26. Yah said

  „A w Polsce Szumowski palcem na mapie wytyka nowe ogniska Plan-Demi Polakom.”

  Panie Prezes i Panowie PiSiaki mam dla was genialny plan jak wygrać wybory prezydenckie i rządzić kolejna kadencję.

  Wystarczy przecież postawić przed Trybunałem Stanu kilkanaście osób oskarżając o korupcje , terroryzm, współprace z zagranica na szkodę Polski. Co to jest dla was poświecić kilkanaście osób, by rządzić kolejną kadencję.

  Dacie radę. Szkoda nie wykorzystać takie prezentu, którzy przygotowali dla was koledzy ministrowie.
  A jeśli przykładnie ukażecie , to wymęczeni nosiciele kagańców do których dotrze kto jest winien ich strat finansowych, mąk i niedoli, zagłosują na sprawiedliwych sędziów gwarantując wam 80% poparcie.

 27. bryś said

  Tokio, stolica kraju z 14 milionami mieszkańców, była najbardziej dotkniętą częścią kraju, z ponad 5100 przypadków. – albo sie to g…no nie przenosi, albo nie powoduje chorób w aspekcie wartym uwagi. W aspekcie statystycznym, bo wymiar tragedi indywidualnej jak najbardziej istnieje.

  W Polsce w tym roku zmarło juz pewnie z 200 000 osób?

 28. Siekiera_Motyka said

  Ad. 27 – „albo sie to g…no nie przenosi, albo nie powoduje chorób w aspekcie wartym uwagi. ”
  Z tego co ja zrozumiałem po tych trzech miesiącach jest to ze jest to wirus grypy który działa nie typowo. Idzie prosto na płuca i hamuje transfer tlenu to hemoglobiny (krwi). Każda grypa jest przenośna tak ze pod tym kontem nie ma nic specjalnego po za tym ze jest teraz to rozgłaszane jako Koniec Świata.

  Ale nie jest to Ebola że jeżeli nie zareagujesz to cały naród zniknie. Ludzie którzy nie mają przewlekłe choroby i mają sprawny system immunologiczny przechodzą to jako grypę, a niektórzy w ogóle nic. Zagrożeni są wyłącznie schorowani lub słabi (wiek). Ale ta grupa jest zagrożona każdy sezon grypowy.

  Nawet „indywidualne tragedie” są podejrzane bo wszystko się zwala na SARS-CoV2 (Covid-19).

 29. Sołtys said

  Wczoraj otrzymałem wiadomość że powiesił się jeden z kolegów mojego syna z klasy technikum do której chodził.Miał 25 lat.Więc coś jest na rzeczy.

 30. ella said

  przed pandemiją też było sporo przypadków wskazujących, że wiele ludzi dochodzi do kresu możliwości – wiek ok. 30 lat i się wieszają 2 osoby/ 1 blok/ w ciągu pół roku, zupełnie bez sensu

 31. NICK said

  Nie musi być żydówką ukrytą.
  Jest wiele innych powodów.
  Hej. Lubelaku. 🙂 .

  Zastanawiam się nad Sakramentem Małżeństwa.
  Bo.

  Kiedyś była dyskusja.

  Poznaj przyszłą żonę i jej rodzinę DOKŁADNIE.
  Poznawaj dość długo… .
  Zanim.

  Chyba histeryzuję… .

 32. Boydar said

  Żeby poznać (cokolwiek, nie tylko żonę), trzeba dysponować kryterium, ew. w liczbie mnogiej – kryteria. I tutaj niestety wypada mi zamknąć paszczę, choć mojej winy niewiele. I może właśnie dlatego.

 33. UZA said

  „Ja myślałem o spokojnych obywatelach (pochodzenia korzennego) np. Boliwii, Portugalii, Rosji czy Danii, lojalnych, zintegrowanych, zasymilowanych, takich nie do odróżnienia od ludzi. Ale gdy kontaktował się z nimi Mosad, to poczucie wspólnoty plemiennej brało górę i dość chętnie podejmowali się działalności szpiegowskiej bądź agenturalnej przeciwko krajowi, w którym mieszkali”.
  Sądzę, że nie było to żadne poczucie wspólnoty, tylko zwykły strach. Mossadowi się nie odmawia, bo z Mossadem nie ma żartów. Właśnie czytam książkę Reeda, polecaną przez Pana JADAMa, i zaczynam rozumieć, że słynna żydowska solidarność to skutek wielowiekowego terroru. Władza starszyzny plemiennej była znacznie silniejsza i bardziej bezwzględna niż władza państwa, na którego terenie wspólnota zamieszkiwała, toteż instynkt samozachowawczy podpowiadał Żydowi hierarchię lojalności.

 34. revers said

  re29,30
  #
  ale statystyki mowia ze w ciagu 2 m-cy globalnej pandemii w wiekszosci krajow ktora zangazowala sie w lockdown, roczne statystyki zostaly wykonane w 2 miesiace.

  Stany wychodza z who, nie beda placic 400 mln rocznie na ta skorumpwana organizacje, dodatkowo obciazajac Chiny i who pochodzeniem wirusa korony, spowodaowanie duzych strat gospodarczych.

 35. revers said

  ad34

  https://nczas.com/2020/05/29/pilne-usa-wystepuja-ze-swiatowej-organizacji-zdrowia/?fbclid=IwAR0nxNxbZreorl527xjDlmOHaU5WRSy_oI65uGTrKtE-U2n7ghbHBosD5xc

Sorry, the comment form is closed at this time.