Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Gospodarcze tornado. Tak tragicznych danych nikt się nie spodziewał. A będzie jeszcze gorzej.

Posted by Marucha w dniu 2020-05-29 (Piątek)

Banki Centralne na całym świecie rozpoczęły dodruk pieniądza, w nowej ekonomii nazywany dla zmylenia przeciwnika, tj. podatnika, luzowaniem ilościowym. W praktyce jego skutki będą negatywne i odczujemy je wszyscy.

Tadeusz Kościński, Adam Glapiński oraz Mateusz Morawiecki. / foto: PAP

Zapaść gospodarcza, spadek produkcji, spadek konsumpcji, a co za tym idzie mniejsze wpływy o kilkanaście procent do budżetu w kwietniu – to obraz zniszczeń, jakich decyzje rządu PiS w dobie koronawirusa dokonały w Polsce.

Zapaść gospodarki

O tym, że lockdown negatywnie odbije się na gospodarce było wiadomo od samego początku, jednak nawet pesymiści nie zakładali tak złych danych. Przemysł w kwietniu znalazł się w głębokim dołku, a produkcja w gospodarce spadła o 25 procent [! – admin].

– Najnowsze dane są dużym zaskoczeniem dla ekonomistów, którzy wprawdzie spodziewali się załamania w przemyśle właśnie w kwietniu, ale średnia prognoz wskazywała dokładnie na 10-procentowy spadek produkcji – czytamy na money.pl.

Najbardziej lockdown odczuły branże produkujące maszyny i urządzenia, a także urządzenia elektryczne. W ich przypadku spadek produkcji przekroczył 30 procent. Po pierwsze przerwany został łańcuch dostaw, a po drugie w czasach kryzysu wiele osób odłożyło nie niezbędne zakupy na później.

Spadki produkcyjne w gospodarce przełożyły się na zdecydowanie mniejsze wpływy do budżetu w kwietniu w porównaniu do ubiegłego roku. Szczególnie odczuwalny był spadek dochodów z podatków, które przyniosły aż 11 miliardów mniej niż w 2019. Ilościowo najbardziej spadły wpływy z tytułu podatku VAT, akcyzy, natomiast w ujęciu procentowym przodują spadki z CIT i PIT na poziomie kilkudziesięciu procent.

Obniżenie stóp procentowych

Państwo przychodzi z odpowiedzią, która nie może przynieść dobrych wyników. Rada Polityki Pieniężnej 28 maja po raz kolejny obniżyła stopy procentowe. Polityka ta przyniesie wiele opłakanych skutków; choć krótkookresowo może wzmocnić koniunkturę i utrzymać miejsca pracy, to jej długofalowe negatywne konsekwencje odczujemy wszyscy.

Podstawowym argumentem za obniżeniem stóp procentowych niemal do zera (0,1 proc. – red.) jest stworzenie sztucznego impulsu do zaciągania kredytów przez przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe oraz większej konsumpcji w najbliższym czasie. Przyczyni się to do nieodpowiedniej alokacji środków.

– Cena pożyczania pieniędzy dyskryminuje pomiędzy projektami mogącymi przynieść mniejszy i większy zwrot i sprawia, że ograniczone zasoby kapitałowe społeczeństwa trafią do tych, którzy wyprodukują dobra potrzebne konsumentom w pierwszej kolejności – pisze Mateusz Benedyk z „Instytutu Misesa”.

Obniżenie stóp procentowych to także mniejszy zwrot z lokat i oszczędności, co sprawia, iż bardziej opłaca się obecna konsumpcja. Jednocześnie obniżenie stóp procentowych przyczynia się do wzrostu inflacji, którą Milton Friedman określał „podatkiem, który rząd może nałożyć bez ustawy”. Inflacja i tak osiąga obecnie rekordowe poziomy i w marcu zbliżyła się do 5 procent.

Skup obligacji przez NBP

Ponadto w przypadku obniżenia stóp procentowych państwo zyskuje uprzywilejowaną pozycję na rynkach kapitałowych, którą skrzętnie wykorzystuje. NBP wczoraj po raz kolejny skupiło obligacje o wartości ponad 140 milionów złotych, realizując tym samym „luzowanie ilościowe” – jak to jest nazywane w nowomowie ekonomicznej.

W praktyce zostało ono zastosowane po raz pierwszy po kryzysie z 2008 roku. Chodzi w nim o zwiększenie podaży pieniądza w gospodarce; przy innych środkach jest to mechanizm, którego istota i skutki są bardzo zbliżone do tych które wywołuje tradycyjny dodruk pieniądze. Najlepiej opisał to na przykładzie helikoptera Milton Friedman:

Friedman opisał sytuację kraju, nad który zrzucono z helikoptera dużą sumę pieniędzy. Po ich podziale każdy członek społeczeństwa podwoił swój stan posiadania, jednak nikt z nich nie był zamożniejszy, ale de facto biedniejszy. Każdy miał bowiem mniej „siły nabywczej” – wzrosły bowiem ceny dóbr i usług konsumpcyjnych i za większą kwotę można było kupić mniej. [Coś mi się widzi, że to typowe korwinowskie uproszczenie, ale co ja tam wiem… – admin]

Skutki działania państwa

Skutki podjętego działania ze strony państwa, nie tylko polskiego, przyniosą jednak zupełnie inny skutek od zamierzonego, co już w marcu na stronie Instytutu Mises celnie wypunktował dr Arkadiusz Sieroń.

– Obniżka stóp procentowych nikomu nie pomoże. Konsumenci nie będą bowiem zaciągać nowych pożyczek hipotecznych w warunkach pandemii. Nie będą kupować nowych aut oraz sprzętu AGD. Nie będą również zwiększać wydatków w warunkach silnej niepewności – pisze Sieroń.

– Niższa stopa procentowa nie skłoni również inwestorów do większych inwestycji w sytuacji zaburzonych dostaw, znacznej niepewności co do przyszłego popytu i w ogóle nowej struktury gospodarczej – tłumaczy. Podejmowanie polityki „luzowania ilościowego” przez banki centralne w dłuższej perspektywie wiązać się będzie z jeszcze większym wzrostem inflacji.

Źródło: money.pl/mises.pl/nczas.com
https://nczas.com/

 

Komentarzy 8 to “Gospodarcze tornado. Tak tragicznych danych nikt się nie spodziewał. A będzie jeszcze gorzej.”

 1. Siekiera_Motyka said

  Ktoś biorąc kredyt teraz sięga bo brzytwę do gardła.

 2. bryś said

  Siekiera_Motyka – ze stałą stopą procentową? Dlaczego? Przecież będzie jebitna inflacja.

 3. bryś said

  A wracając do realnej gospodarki. Sklepy ogrodnicze nie nadążaja z dostawami. Wszyscy sadzą i robą ogródki z trawników. Znajomy handlowiec twierdzi, że jeszcze nigdy – od początku w branży (jakieś 20 lat) – takich obrotów nie widział.

 4. Kwal said

  Teraz Polactwo zrozumie i przejrzy na oczy, że żyło w świecie ułudy w tzw. rzeczywistości podstawionej jak mawia słynny Pan red. Stanisław Michalkiewicz. Polactwo musi być bez przerwy bite w ciemię bo inaczej niczego nie zrozumie…

 5. plausi said

  Zgodnie z planem

  „Tak tragicznych danych nikt się nie spodziewał.”

  Nieprawda, wszystko przebiega zgodnie z planem operacji „Pandemia”, tzn. nie tylko się spodziewano ale organizatorzy operacji zaplanowali to. Od początku zwracano uwagę na organizatorów operacji „Pandemia”,

  https://pppolsku.wordpress.com/2020/03/25/jak-najskuteczniej-zwalczyc-pandemie-who/

  ale wielu woli się dać zwieść propagandzie, aniżeli zrozumieć zależności.

 6. plausi said

  Realizacja planu w toku

  dlatego nie pozwolono obdarzonym zewnętrznymi oznakami władzy zakończyć internowanie ludności odblokować życie gospodarcze i społeczne we wszystkich zależnych krajach. Kraje, które są najwyraźniej mniej zależne, jak n.p. Białoruś, nie zostały dotknięte tzw. „pandemią”. Polakom pozostaje jedynie Skowyt mediów i tych którzy administrują populację w kraju:

  https://pppolsku.wordpress.com/2020/04/12/jak-dokonac-internowania-pol-miliarda-ludzi

  Prezydent Trump zapowiedział zerwanie z WHO, rozpędzenie tej bandy pozwoliłoby szybko poprawić stan zdrowotności ludności na świecie. WHO i jego zleceniodawcy są bowiem jednym ze źródeł msowych schorzeń. „Pandemia WHO z grypą świńską” to był fake, Skowyt-19 jest także, na ten temat wypisywaliśmy się wielokrotnie.

 7. Kula said

  Pan ;;Kalasznikow musi przemowic do naszych dzentelmenow.
  Gdyz zasady Ewangieliczne jakie ;Spoleczenstwo Polskie sie kieruje Nie skutkuja.Wobec tych pseudo=elit.
  A wiec musi przemowic PAN ;;;KALASZNIKOW.

 8. JARNO said

  re.PLAUSI>sam na ‚własne uszy’ jak panienka z TVPinfo ….czytała z telepromtera, że quantitative easing, modern monetary theory w wykonaniu Morawieckiego >to jest „TO”
  równie idiotyczne jak debil dudex wychwalał ‚nowy plan marshalla’ dla europy i kasę jaką z tego będzie mieli.
  .
  To tak jakby nieumiejący pisać i czytać zabierali się do pisania książek. Na kompie to wyjdzie-bo artificial intelligence – overwriting lub underwriting.
  .
  CORAZ bardziej podoba mi się hasło:WSZYSCY WON
  a kto ‚potem’? TRZNIA MI>stary jestem i niech te młode głupie – jak gostki z nczas. się martwią. ICH PROBLEM.

Sorry, the comment form is closed at this time.