Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Bezpartyjna o Wolne tematy (45 – …
  Marek o Rozbić system samowładzy
  piwowar o Czy Duda zatańczy kazaczo…
  Boydar o Wolne tematy (45 – …
  Boydar o Rozbić system samowładzy
  Godzimir o Unia prze do wprowadzenia tej…
  lewarek.pl o Muzyka klasyczna może być…
  lewarek.pl o Inter pedes
  Boydar o Wolne tematy (45 – …
  Boydar o Po wyborach, czas na pleb…
  Boydar o Rozbić system samowładzy
  Boydar o Głowa Kolumba, czyli krótki es…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (45 – …
  Olo o Po wyborach, czas na pleb…
  Boydar o Wolne tematy (45 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 517 obserwujących.

Fauci ponownie zmienia zdanie: powrót koronawirusa na jesieni już nie jest “nieuchronny”. Noszenie maseczki jest “symbolem”.

Posted by Marucha w dniu 2020-06-01 (Poniedziałek)

Anthony Fauci, wieloletni dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) i doradca kolejnych prezydentów USA, z dnia na dzień zmienia swoje opinie w sprawie “pandemii koronawirusa”.

Fauci, mający wielki wpływ na politykę zdrowotną w Stanach Zjednoczonych i w dużym stopniu odpowiedzialny za przyjęcie niewłaściwego modelu rozwoju pandemii, skutkującego zamknięciem gospodarczym, dotychczas twierdził, że nieuchronnie czeka ludzkość na jesień nawrót ataku koronawirusa.

Nikogo już nie zaskakując, Fauci zmienił po raz kolejny zdanie i w wywiadzie dla stacji telewizyjnej CNN powiedział, że “Często mówimy o możliwości drugiej fali bądź wybuchu kiedy otwieramy [kraj i gospodarkę] … ale nie musimy zaakceptować tego jako coś nieuchronnego. Szczególnie, gdy ludzie mówią o jesieni. Chciałbym aby ludzie byli na to wyczuleni, ale nie jest to nieuchronne.“

Fauci tłumaczy się, że jest teraz bardziej optymistycznie nastawiony niż wcześniej, chociaż niecały miesiąc temu podkreślał z całym naciskiem, że powrót “pandemii” nastąpi nieuchronnie na jesieni tego roku.

Fauci, guru lewicy i wystraszonych codziennymi dawkami medialnymi obywateli, podobnie zachowuje się i tłumaczy w sprawie noszenia maseczek zakrywających usta i nos. W wywiadzie, Fauci przyparty do muru stwierdził, że noszenie maseczki przez niego – i przez innych – jest w sumie jedynie symbolem. “Poprzez noszenie maseczki chcę się zabezpieczyć i uchronić innych, ale również dlatego, że jest to symboliczne i pokazuje że powinniśmy to robić.” Tenże “ekspert” przyznał, że noszenie maski nie jest 100% skuteczne i jest symbolem pokazującym “respekt dla innych ludzi.“ [Ku*wa, nic tylko przyp***lić takiemu kastetem w zęby… – admin]

Antohny Fauci jest lekarzem, nie posiada doktoratu i nie jest profesorem, lecz jednocześnie pełni wiele kluczowych funkcji w licznych organizacjach medycznych. Niedługo po studiach, w wieku 28 lat zaczął pracować dla politycznej organizacji rządowej, Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH), zrzeszającej kilkadziesiąt najważniejszych narodowych organizacji należących do Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej.

Już w sześć lat później został dyrektorem jednej z sekcji i z czasem piął się jeszcze wyżej, zdobywając niemal dyktatorską władzę. Dyrektorem NIAID jest nieprzerwanie od 1984 roku. Jak twierdzą lekarze-praktycy “nie widział on pacjenta od 20 lat” i jego kompetencje jako lekarza są ograniczone.

Fauci stał się sławny biorąc udział w badaniach nad AIDS/HIV i opracowując strategię leczniczą dla chorych. Choroba określana dzisiaj jako AIDS pierwotnie nosiła nazwę GRID (Gay-related immune deficiency), w sposób precyzyjny odzwierciedlająca źródło choroby, głównych zakażonych i najwięcej ofiar pochodzących ze środowisk gejowskich. Polityczna poprawność doprowadziła do zmiany nazwy. Tzw. “walka z AIDS” stała się politycznym narzędziem sterowania funduszami na badania naukowe. Tylko w Stanach Zjednoczonych corocznie wydaje się ponad 30 miliardów dolarów na “walkę z AIDS/HIV”.

W wywiadzie dla juzuickiego pisma America, Fauci wezwał chrześcijan do wstrzymania się z przyjmowaniem, a kapłanów do zaprzestania udzielania Komunii świętej. “Mówię to jako katolik, że jest to ryzykowne.” – stwierdził Fauci, jakkolwiek w wywiadzie udzielonym pięć lat temu, przyznał on, że oddalił się on od religii i wiary katolickiej i uważa się dzisiaj za “humanistę”.

Przyjęte przez Fauciego modele zapowiadały nawet kilkanaście milionów zgonów tylko w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy obecny poziom nieco przekracza coroczną liczbę zgonów na grypę i jest porównywalny do największej epidemii grypy pod koniec lat 1960. Żadna polityczna siła nie brała wówczas pod uwagę możliwości zamykania społeczeństwa i wygaszania gospodarki. Dzisiaj, tworzenie psychozy związanej z tzw. pandemią koronawirusa sprzyja wielu ośrodkom pragnącym większej kontroli nad społeczeństwem.

http://www.bibula.com

Tymczasem „specjaliści” z WHO ostrzegają, że drugi szczyt zachorowań może pojawić się w każdej chwili i będzie znacznie groźniejszy niż obecnie.
Admin

Komentarzy 20 to “Fauci ponownie zmienia zdanie: powrót koronawirusa na jesieni już nie jest “nieuchronny”. Noszenie maseczki jest “symbolem”.”

 1. revers said

  To jest wlasnie to ze nikt nie chce wziasc pelwnej odpowiedzialnosci za to co sie dzieje na swiecie, a dochodza do tego kolejne plagi egipsko-etiopskie, juz nie tylko w postaci wirusa korony ale plagi szaranczej kontynetalnej od afryki po azje, pakistan, indie.

  Dodatkowo obok problemow zdrowotnych typu grypa, moze dojsc masowy glod spowodowane duzymi stratami w rolnictwie w postaci zniszczonych przez szarancze zasiewow zbozowych, agralnych.

  prof. Wodgar o rozwoju pandemii i kolejnej fali zachorowan

  lub prof.Simon z Wroclawia ktoremu nagle zmienily sie dane o zachoroalnosc na korone z 22 tys. do 100 tys zachorowan.

  https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-koronawirus-w-polsce-prof-simon-to-jest-nieprawda-ze-mamy-22,nId,4527939?parametr=zobacz_takze

 2. Kojak said

  Mowie to jako katolik ? Te koszerne lajdaki jak maja w swoim zwyczaju zmieniaja nazwiska i i wchodza w okreslone srodowiska i je rozkladaja od srodka ! I nagle taka zacna kiedys i porzadna organizacja zaczyna mowic i realizowc cele zydowskich bandytow i kanali

 3. revers said

  ad1. przede wszystkim po 2 fali pandemii, prof.Wodgar przestrzega przed szczepionkami ktore moga wywaolac powazne zminy genetyczne pluc, organizmu czlowieka, cos jak GMO dla roslin po ktorych juz nie odkreci tego zombienia ludzi na calym swiecie, chyba ze w koszernym sorcie znajada sie .

 4. Skoro wirus SARS-CoV-2 nie jest groźny, to skąd wyższa umieralność w niektórych krajach?
  Powodem jest zapewne lockdown, przynajmniej w niektórych krajach:
  Czy „lockdown” (powszechny areszt domowy obywateli) działa jako środek spowalniający „pandemię” COVID-19?
  https://covid1984pl.wordpress.com/lockdown/

 5. Leo said

  Jak rozumieć to zdanie: (…) „obecny poziom nieco przekracza coroczną liczbę zgonów na grypę i jest porównywalny do największej epidemii grypy pod koniec lat 1960.

  „nieco” i „porównywalny do największej epidemii” w jednym zdaniu?

 6. Piskorz said

  re 3 szczepionkami ktore moga wywaolac powazne zminy genetyczne pluc, ” JAK WE WŁOSZECH PÓŁNOCNYCH, gdzie było wielu szczepionych …przeciwko grypie. potem doszedł C-19 i taki był skutek. ps Jakiś Włoch twierdził, że gdyby nie te szczepienia przeciwko grypie…nie byłoby tyle ofiar.

 7. ? said

  Jest:
  „W wywiadzie dla juzuickiego pisma America, Fauci wezwał chrześcijan do wstrzymania się z przyjmowaniem, a kapłanów do zaprzestania udzielania Komunii świętej.”

  Ma być”
  „W wywiadzie dla żydowskiego pisma America, satanista Fauci wezwał chrześcijan do wstrzymania się z przyjmowaniem, a kapłanów do zaprzestania udzielania Komunii świętej.Jest to bowiem potrzebne antychrystowi, któremu Fauci wiernie służy, do objawienia swej mocy w pełni”.

 8. Yagiel said

  porównajcie, proszę, jego twarz, postać, poglądy z prof. Włodzimierzem Gutem, doradcą MZ kłamiesz-Szumowskiego…
  wnioski – no jakie chcecie

 9. Adrem said

  Covid1984pl ad 4

  Ze sposobu liczenia się bierze wyższa czy niższa umieralność.
  Nie ma nic wspólnego z rzeczywistą umieralnością na wirusa.

  Uczciwi epidemiolodzy , lekarze i patomorfolodzy ,szacują umieralność na Cowid-19 na poziomie :
  0,01% – 0,001 % chorych, wykazujących objawy chorobowe.

  Szacują, bo statystyki oficjalne są fałszowane, całkiem odjechane w kosmos.

 10. Maverick said

  Fauci z pewnością mówił że wirus nadejdzie już dwa lata temu. Mówił bo wiedział nad czym pracowali razem z Billim Gatsem a reszta była nieświadoma i wykonywała zlecenia.

  Być może trochę się wystraszyli konsekwencji, i odwołają drugą falę epidemi, tzn. nie rozprowadzą kolejnych wirusów. Wirusek dla zdrowych ludzi jest niczym wystarczy aspirynka, potas, i cynk aby się go pozbyć i zdobyć odporność. Najważniejsze nie brać szczepionek antygrypowych, i nie źryj w fast foodach. To osłabia twój system odpornościowy, a szczegołnie picie sztucznych drinków jak cola czy pepsi nafaszerowanych sztucznym syropem z kukurydzy GMO, ktorej nie może przetworzyć twój organizm i zatyka ci system limfatyczny.

  Twój organizm, więc dbaj o niego to jest wszystko co on potrzebuje. Po Bogu się nie poprawia, bo konsekwencje zawsze są odwrotne od zamierzonych.

 11. Siekiera_Motyka said

  Ad. 8 – Podobają mi się nazwiska tych speców do specjalnych zadań.

  Prof. Gut

  „W 1984 został kierownikiem Ośrodka Referencyjnego ds. Zakażeń Arbowirusami i otrzymał roczne stypendium Deutscher Akademischer Austauschdienst w Instytucie Wirusologii i Immunobiologii w Würtzburgu[1]. Od 1998 roku uczestniczył w realizacji programu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mającego na celu eradykację poliomyelitis wywoływanego przez dzikie wirusy polio, zaś od 2002 brał udział w utworzeniu i uruchomieniu w PZH Narodowego Laboratorium WHO ds. Odry/Różyczki. ”

  Dr. Simon

  „Koronawirus w Polsce. Prof. Simon: To jest nieprawda, że mamy 22 tys. zakażonych”

  https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-koronawirus-w-polsce-prof-simon-to-jest-nieprawda-ze-mamy-22,nId,4527939

  Takie swojskie Polskie nawciska.

 12. Maverick said

  Polecam bo są ludzie co działają aby powstrzymać zapędy kabały.

 13. Sarmata said

  Przestańcie płakać i biadolić nad tymi szczepieniami!
  7,5 mld ludzi wcale nie musi się szczepić, bo wystarczy, że ich przedstawiciele z jajami (w rodzaju Kedywu AK), zrobią to, co w zagrożeniu swego życia zawsze ludzie robili od stworzenia świata, czyli utrupić swoich prześladowców.
  Przypominam moim rodakom wyczyn żołnierzy oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK „Pegaz” w którym to odstrzelili dowódcę SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa Franza Kutscherę . 1 lutego 1944 w Alejach Ujazdowskich w Warszawie. „Kruszynka” oddał w Kutscherę serię z automatu i … już po było po wielkim dowódcy SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa Franzu Kutscherze.
  Komórka egzekucyjna AK „Pegaz” składał się z 12 dzielnych Polaków. Bez obaw. Znajdzie się i teraz 12 dzielnych Polaków. To oni mają się bać. Proste?
  I historycznie dowiedzione, że skuteczne.
  W razie czego, gdyby jakiemuś narodowi zabrakło własnych kozaków, to zawsze można poprosić o pomoc Murzynów z Minneapolis 😉
  .
  Nie traćcie nadziej tylko się gotujcie na spotkanie. Dobrym słowem i pistoletem załatwisz więcej niż samym dobrym słowem.
  To ONI MAJĄ SIĘ BAĆ!

  P.S. I módlcie się często do Ducha Świętego o dar mądrości i męstwa oraz dziękujcie Mu pomoc i opiekę.
  W nieziemskiej książce „Gdy Pan mówi do serca” – ks. Gaston Courtois – Pan nasz, Jezus Chrystus, powiedział o tym tak:
  [120.] Częściej wzywaj Ducha Świętego. To On może cię oczyścić, natchnąć, oświecić, zapalić, uczynić Bożym narzędziem, umocnić i sprawić, że wydasz owoce.
  To On może uwolnić cię od ducha tego świata, ducha powierzchowności i wszystkiego, co sprawia, że skupiasz się na samym sobie.
  To On sprawia, że umiesz docenić właściwą miarę upokorzeń, cierpienia, wysiłków i zasług w ekonomii odkupienia.
  To On wlewa światło Bożej mądrości we wszystkie radosne czy bolesne stany duszy i sprawia, że widzisz wszystko w perspektywie Bożej Opatrzności.
  To On nadaje wartość zasługującą wszystkim czynom, które w tym życiu podejmujesz w służbie Kościołowi.
  To On podpowiada Ci, co masz czynić i o co prosić, abym mógł działać przez twoje czyny i modlić się przez twoją modlitwę.
  To On pośród twoich zajęć oczyszcza cię z egoizmu, osądzania, miłości własnej i woli własnej. To On podtrzymuje twoje życie w zjednoczeniu z moją miłością. I tylko On nie dopuszcza, byś przypisywał sobie dobro, które pozwala ci czynić.
  To On zapala ogień w twoim sercu i sprawia, że bije ono moim rytmem. To On wzbudza w tobie myśli, do których sam byś nie doszedł. To On, mając na uwadze twoją gotowość, podpowiada ci właściwą decyzję, zbawcze zachowanie czy wyprowadza cię na pustynię.
  To On daje ci moc wybrania dobra i odwagę wytrwania w nim pomimo przeszkód, przeciwności i sprzeciwu.
  To On podtrzymuje w tobie pokój, spokój, pogodę ducha, równowagę i poczucie bezpieczeństwa.

  [121.] Potrzebujesz Ducha Świętego, żeby mógł rozwijać się w tobie duch synowski względem Ojca, twoje „Abba, Ojcze!” oraz duch miłości bliźniego.
  Potrzebujesz Ducha Świętego, żeby twoja modlitwa była zjednoczona z moją modlitwą i była w pełni skuteczna.
  Potrzebujesz Ducha Świętego, żeby być zdecydowanym, wytrwałym i mocnym. Dobrze wiesz, że bez Niego jesteś tylko słabością i niemocą.
  Potrzebujesz Ducha Świętego, żeby wydać owoce, jakich od ciebie oczekuję. Bez Niego jesteś zaledwie bezowocnym prochem.
  Potrzebujesz Ducha Świętego, żeby widzieć wszystkie sprawy tak jak Ja je widzę i mieć właściwy punkt odniesienia, by właściwie ocenić wartość wydarzeń w perspektywie historii widzianej „od środka”.
  Potrzebujesz Ducha Świętego, żeby przygotować się do życia, jakie będziesz wiódł w wieczności. On pomoże ci tak się modlić, tak kochać i tak działać, jakbyś to czynił już z perspektywy nieba.

  [122.] Wierz w obecność Ducha Świętego w tobie; ale pamiętaj, że może on działać i uzdalniać cię do dostrzegania Jego boskiego działania tylko wtedy, gdy będziesz Go wyzwać w zjednoczeniu z Maryją.
  Wzywaj Go dla siebie, ale też dla innych. W iluż sercach Duch Święty jest zakneblowany, związany, sparaliżowany. Dlatego właśnie tak często ludzie źle się mają.
  Wzywaj Go w imieniu każdego, kogo spotykasz. Duch Święty przychodzi do każdego w miarę jego gotowości na przyjęcie Go i wraz z każdym swoim przyjściem do serca człowieka coraz bardziej w nim tę zdolność powiększa.
  Wzywaj Go w imieniu wszystkich nieznanych ci dusz, które powierzam twojej wiernej modlitwie, przez którą zlewam na nie cenne łaski.
  Wzywaj Go szczególnie w imieniu kapłanów i dusz konsekrowanych, z prośbą o to, by było w świecie coraz więcej ludzi żyjących kontemplacją.

 14. revers said

  „Z klinicznego punktu widzenia koronawirus już nie istnieje” – stwierdził ordynator oddziału intensywnej opieki medycznej szpitala w Mediolanie. Jego słowa wywołały we Włoszech burzę. Przeciwko jego wypowiedzi protestują naukowcy, zarzucają mu przekazywanie niebezpiecznych i błędnych informacji.

  Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-we-wloszech-burza-po-slowach-ordynatora-oiom-o-koronawirusie,nId,4529628?fbclid=IwAR1L_vpev22GnUfP0gOtF93Eo6G4zVcmswDTfrn-CFjQpiu1RrY2lsnXXYQ#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

 15. D-T said

  Długo szukałem, ale się udało: https://prawdaxlxpl.wordpress.com/2012/01/12/formularz-oswiadczenie-lekarza-ws-szczepien/

  Myślę że to dobra forma obrony.

 16. Piskorz said

  re 15 W Gajówce dawałem to już 3 razy…!! Kiedyś w parku Skaryszewskim dawałem to babom ..2/3 wzięły a pozostałe nie.!!

 17. Piskorz said

  re art Admin, Tymczasem „specjaliści” z WHO ostrzegają,…”” A ZNAJOMY
  CZYTAŁ KILKA TYG, TEMU W „WARSZAWSKIEJ GAZECIE”, że….”szpenie”
  przewidują /!!!/ jeszcze gorszą epidemię ….za 8/10 lat .!!

 18. Lily said

  W roku 1991,David ROCKRFELLER oznajmia.
  „POTRZEBUJEMY WIELKIEGO
  KRYZYSU,a NARODY same ZAAKCEPTUJA
  NOWY SWIATOWY PORZADEK”.= N.W.O.
  N = NATO.
  W = WHO.
  O = ONZ.
  CZY,ktos jeszcze CZEGOS nie ROZUMIE?.
  D.R, przedstawiciel z gromady,”we the people”.

 19. Marcin said

  Ten kutafon jest podpięty pod cyca Gatesa.
  To co ma mówić?

 20. Guzik said

  Toleruję (raczej krótkie) wstawki w obcych językach na polskim forum, ale teraz to już przesada…
  Admin
  ——————–

  Wyglada na to ze prawdziwej szczepionki pewnie predko albo nigdy nie bedzie.

  Gary Null: COVID Vaccine Utterly Futile

  Richard Gale and Gary Null PhD
  Progressive Radio Network, May 21, 2020
https://prn.fm/gary-null-show-fast-tracking-cov-19-vaccine-worry/

  The CoV-19 pandemic is now exposing the hidden agendas and motives of the powers that be in government, in the pharmaceutical industry and Wall Street, and in the media. Despairingly opponents of vaccine mandates are largely divided. Many Trump supporters in the so-called anti-vaccination community believed he would be their savior to protect vaccine exemptions and avert compulsory mandates. Nevertheless, during his watch draconian mandate laws to ban religious exemption for children to attend public schools have been signed by the governors of California and New York.
  Throughout the CoV-19 pandemic, Trump has waffled wildly, jumping on and off the vaccine band wagon depending upon his daily whims. Early he stated there was no need for a vaccine since the virus would magically disappear and no longer be a threat. It was his gut feeling and not surprisingly he was wrong. Yet during a press conference on March 14th, Trump announced the unveiling of his Operation Warp Speed agenda to accelerate development of a CoV-19 vaccine and have it ready this year. Trump is now fully on board with the pro-vaccination agenda. Moreover, he ordered that the military will be “mobilized so at the end of the year, we’re going to be able to give it to a lot people very, very rapidly.”  His newly appointed Warp Speed advisor is a venture capitalist and a former chairman of GlaxoSmithKline’s vaccine division, Moncel Slaoui.
  Often in order to understand Trump’s strategies, follow the money trail, especially if the money trails leads to sealing loyalty to the president. However, his probable immediate motivation is for reelection and to increase the profits of pharmaceutical and investor profiles as repayment for those loyalties.  We can therefore reasonably expect, despite what has already been stated, that Trump may nationally mandate a CoV-19 vaccine. There are voices in Trump’s camp who favor mandates. One of Trump’s leading attorneys is Harvard law professor Alan Dershowitz who recently went on record saying,
  “Let me put it very clearly, you have no constitutional right to endanger the public and spread disease…. You have no right not to be vaccinated, you have no right not to wear a mask, you have no right to open up your business…. if you refuse to be vaccinated, the state has the power to literally take you to a doctor’s office and plunge a needle into your arm.”
  What might be the downside if a vaccine pushed on the public en masse is discovered to not work or is found unsafe in the long-term? Worse, what might be the consequences of a flawed vaccine that becomes mandated and required as policy to attend schools, work or even to leave the home to shop? We might be faced with an epidemic of vaccine-related illnesses and death on a scale that could dwarf the current CoV-19 pandemic.
  There would be a greater rationale to push forward a fast-tracked vaccine if the private vaccine manufacturers were held legally liable for vaccine-related injuries and deaths. However, this was laid to rest by the Reagan administration after the passage of the Vaccine Injury Compensation Act in 1986, which freed the pharmaceutical industry from personal injury lawsuits. Consequently, there is no incentive whatsoever for the vaccine industry to perform thorough due diligence analyses and reviews and to adopt gold standard scientific measures to create a safe and effective vaccine. In effect, they have free rein to develop vaccines according to their own rules.
  According to German oncologist Claus Kohnlein, we may well be in the era of “virus mania.”  The prevailing medical establishment has become dominated by a rapidly expanding private industry obsessed with viruses and the invention of pandemics for enormous profit. This obsession has hijacked not only medical practice and legislators who are determined to mandate vaccination, but has also infiltrated the entire mainstream media. This is despite consensual confirmatory evidence that some of these viruses may not be dangerous enough to warrant a vaccine nor demand mass screening to monitor potential infection.  For example, University of Toronto professor emeritus of pathology, Dr. Etienne de Harven would have us ask:
  do molecular markers for retroviruses truly confirm the presence of a virus, or is this a human invention that substitutes the absence of identifiable viral proteins and particles? Embedded in all of the confusion over CoV-19 and the heated debates and uncertainty over life returning to normal, the mainstream chorus chants that stability will only resume after a vaccine is launched on the public. At this moment, Kohnlein’s 2007 book Virus Mania: Avian Flu, Cervical Cancer, SARS, BSE, Hepatitis C, AIDS, Polio is essential reading to expose the life-threatening failures in modern medical science’s efforts to tackle viral threats. And what Kohnlein outlines is being repeated again with CoV-19.
  The need for a vaccine in order for society and the economy to return to normal was clearly stated by Trump’s Federal Reserve Chairman Jerome Powell. “.. for the economy to fully recover,” he stated, “that may have to await the arrival of a vaccine.” Unfortunately, besides the White House and nation being impatient and placing high hopes in a vaccine, we are also witnessing a careless zeal to cut regulatory corners. And this atmosphere could potentially end in a serious medical disaster on the not-too-distant horizon.  Virus mania is morphing into vaccine mania. That vaccine mania has become a reality is evidenced in the 133 vaccines currently in development worldwide targeted against CoV-19 according to the Milken Institute.
  Many challenges must be recognized and surmounted before an effective CoV-19 vaccine can be deemed safe..  The virus has already been shown to mutate rapidly despite beliefs that its RNA is stable. .Mutations of course naturally occur when a virus changes hosts, especially after jumping species. However, RNA viruses mutate more readily than larger DNA viruses such as herpes, HPV and smallpox.  University of Cambridge has identified three separate mutations since the Wuhan outbreak. Last month Los Alamos National Laboratory reporteda recent mutation that is more contagious and transmittable than the original Wuhan strain.  Another strain was identified in India; the South China Morning Post reported that this Indian strain is being viewed as more virulent for the development of severe acute respiratory syndrome. The researchers from National Changhua University in Taiwan and Murdoch University in Australia warned that it “means current vaccine development against Sars-CoV-2 is at risk of becoming futile.” The problem with mutations, similar to the challenges to create a universal flu vaccine, is whether or not any CoV-19 vaccine would generate sufficient immunity to combat future mutant strains and whether this is a cross-over of multi-strain immunity.
  Furthermore, some reports indicate that natural
  CoV-19 immunity may wane quickly.  This is an additional caution about any promises that a fast-tracked and poorly evaluated vaccine, which will bypass a rigorous regulatory review, will provide much if any long-term immunity. In a preliminary study, Columbia University researchers identified people who were reinfected with the same coronavirus strain within a single year. Twelve individuals tested positive two or three times for the same strain within 18 months.  Similar findings were noted in South Korea. The Columbia scientists’ conclusion is that coronavirus “immunity seems to wane quickly.”  Dr. Matthew Frieman at the University of Maryland is an expert in coronaviruses. He states that “we get coronaviruses every winter even though we’re seroconverted….. We really don’t understand whether it is a change in the virus over time [ie., mutations] or antibodies that don’t protect from infection.”
  The consequences are that proposals for issuing immunity certificates or passports would be utterly futile, an extraordinary waste of funding that would accomplish little.
  Since 2003 efforts have been made to develop coronavirus vaccines following the first SARS outbreak in China. All of these efforts failed either because of a lack in funding or because of observable serious adverse effects that necessitated the project to cease. To our knowledge, none of these efforts reached human trials because of serious adverse effects in animal trials.
  However, now we are witnessing one company Moderna bypassing animal studies with its new CoV vaccine and commencing with human trials. The company has already reported that its experimental vaccine showed signs of being “safe and provoked a strong immune response” in a first phase clinical trial; the vaccine was administered to a very small number of human participants (N=45) to determine safety and to measure the levels of volunteers’ immune response. Just over half of the participants had recognizable antibodies, but these were “binding antibodies.” What is critical for protection is neutralizing antibodies; and on this account only 4 of the 45 participants were actually “analyzed” to show promising neutralizing antibody results. Nor did Moderna report any T-cell activity, essential for fighting the virus. In other words, Moderna’s premature reports are negligible for guaranteeing an effective and safe CoV-19 vaccine.
  We should remember this is only a first phase trial. The vaccine has a ways to go before it can be ruled effective. “If you look at vaccine development,” stated Dr. Daniel Salmon, Director of Johns Hopkins’ Institute for Vaccine Safety, “[there are] lots of vaccines that look good out of phase one that don’t turn out to be good products.”
  Prof. Michel Chossudovsky, a professor emeritus at the University of Ottawa, has documented NIAID’s Dr. Anthony Fauci’s support of Moderna’s vaccine, and. according to Bobby Kennedy, Faico waved the needs for the company to test the vaccine in ferrets and primates and instead proceed directly into larger human trials. Both Moderna’s and its German competitor CureVac’s CoV-19 vaccine rely on mRNA technology, which carry strands of mRNA that encode CoV-19-specific proteins intended to stimulate the immune system to produce antibodies. Bill Gates says he is “particularly excited by two new approaches that some of the candidates are taking: RNA and DNA vaccines.” But modern medicine has no practical experience with such vaccines being given to entire populations; therefore, there is absolutely no past history to monitor potential long-term risks, such as whether an engineered genetic code of a viral antigen will recombine adversely with the body’s own DNA and trigger other life-threatening injuries we have to be aware of.
  Despite the hype over Moderna’s apparent success and a huge 39 percent rise in its stock price, a recent article in Nature warns us not to pop the Champaign corks yet. Moderna’s data remains unpublished and many scientists worry the results may be “murky.” It is worrisome that the company would make such an announcement before any data is made available for independent review. Seemingly this was solely for financial reasons; Moderna’s premature claims were rewarded with a $1.3 million stock offering to bankroll its vaccine. Trump is also throwing his weight behind Moderna’s vaccine: it is manufactured in the US, funded by the government, and Warp Speed advisor Slaoui sits on the board of the Lonza Group that is collaborating with Moderna. One caveat is that Moderna has never brought a vaccine nor a therapeutic product to the market and is therefore largely inexperienced. There is also no public release of consent forms that the trial participants are required to sign. And no indication of how much volunteers were paid. Are they being compensated with inordinate amounts beyond the industry’s standards to accept high risk? None of this information has been provided.
  The Nature article also quotes Baylor University vaccine scientist and coronavirus expert Dr. Peter Hotez’s response to Moderna’s announcement, “I’m not convinced that this is really a positive result.”  The article notes that
  “… most people who have recovered from COVID-19 without hospitalization did not produce high levels of ‘neutralizing antibodies’, which block the virus from infecting cells. Moderna measured these potent antibodies in eight participants and found their levels to be similar to those of recovered patients.”
  The most promising vaccine, Hotez believes, is being developed by Sinovac Biotech in China, but it requires three separate inoculations. Sinovac’s vaccine after being administered to rhesus monkeys showed no presence of the virus found in the throats, lungs or rectums of the primates.
  Another vaccine being developed at Oxford University protected monkeys (only six in the trial) from pneumonia but the primates;’ nasal passages contained as much of the virus as those unvaccinated. In other words, all vaccinated monkeys became infected.In addition, the antibody titers were extremely low, which suggests the animals may not be fully protected. Nevertheless, Oxford is interpreting these weak results as a success and will also push forward with recruiting participants for a large human trial.
  This sets a very disturbing precedent that will likely be imitated by other vaccine companies either now or during a future infectious pandemic.  Still other vaccines in development are entirely experimental and have no predecessor on the market. Noroavx has created a recombinant nanoparticle vaccine — an artificially engineered fake replica of the actual virus. Since there is no vaccine on the current CDC schedule utilizing this technology, we have no idea of its long-term safety.
  So what do earlier efforts at developing a coronovirus vaccine tell us?
  In 2012, a vaccine being developed by the University of Texas at Galveston and Baylor University observed pulmonary immunopathology in an animal study with mice. The researchers proposed the vaccine’s pathology may be attributed to an adverse cytokine response, an observation a large number of physicians and researchers have made with persons severely affected with CoV-19.  A later vaccine effort in 2016 by the same institutions targeted the MERS coronavirus strain and observed lung immunopathology similar to infection with the wild virus.
  A year earlier, another vaccine effort led by the University of North Carolina’s Vaccine Institute noted an increase in eosinophilic proinflammatory pulmonary responses in a mouse model. Eosinophils are a type of white blood cell that are associated with infections, allergies and cancers. However, an abnormal increase in eos, a condition called eosinophilia, can result in nasal allergies and even cancer. This raises a question whether the North Carolina vaccine could have potentially contributed to lung cancer? The vaccine was also shown to provide poor protection from infection both in the adjuvant and non-adjuvant vaccines.
  A later 2018 SARS vaccine trial with rhesus macaques conducted at Wuhan University led to antibody-dependent vaccine induced infections. The project was supposedly discontinued.
  Another SARS vaccine trial with ferrets led by researchers at the University of Manitoba observed a promising neutralizing antibody response; however there severe inflammatory responses were observed in the animals’ livers. The scientists concluded that the vaccine was “associated with enhanced hepatitis.” That vaccine project too seems to have been shelved.
  Japanese scientists in 2008  developed a SARS vaccine that utilized a recombinant vaccinia virus that expressed the SARS spike protein. Immunized mice exhibited increased infiltration of esoinophils in the lungs, a thickening of the alveolar epithelium, an uptake in cytokines contributing to abnormal inflammatory storms, and aggravated severe pneumonia.
  Clearly, the past history to develop a coronavirus vaccine is not encouraging.
  Jennifer Sun, a molecular biologist at Princeton, warns that due to past coronavirus vaccine failures, the CoV-19 signatures need to be fully evaluated before any human trials commence in order “to prevent organ damage upon viral challenge.” Baylor University, which has attempted to develop a vaccine, knows the problems all too well. According to Dr. Robert Atmar at Baylor’s Department of Molecular Virology,  coronaviruses “are notoriously difficult when it comes to vaccine development…. the concern is that if these vaccines were used in people, they could end up causing harm.”
  Other scientists have issued warnings against hastily approving a vaccine without proper large, long-term clinical trials and scrupulous evaluation. For example, Dr. Paul Offit at the Children’s Hospital of Philadelphia and one of the nation’s most vocal advocates for compulsory vaccination, has criticized the shortened vaccine timelines being stated. In a Philadelphia Inquirer interview, Offit cautioned for the need of “extensive animal model testing” to be certain the vaccine “is safe in animals.” This process, Offit says, “takes a lot of time, typically years.”  “If you’re going to be testing this in otherwise healthy people who are very, very unlikely to die from this infection,” he continues, “you better make sure it’s safe. So you want those regulations in place…. The point being: We’re not very good at assessing risk.”
  Trump is pushing to have a vaccine ready by the end of this year. Offit and others argue two years is more realistic, and the global analytics firm Clarivate estimated that a vaccine “will require at least five years… to complete the development process through full regulatory approval.”
  The good news is that the firm predicts that Moderna’s mRNA vaccine has a 5% probability of success. The bad news is that the government and federal health agencies will very likely ram the first promising vaccine through the regulatory channels without having been properly evaluated for its efficacy and safety.
  Without serious critical thought, the demand for a vaccine now outweighs the risks. And there is the potential for many risks that remain completely unknown, which is the same for any vaccine. Trump said it will be available “in a fairly quick manner.”  In an interview with philosophy professor Nicholas Evans at the University of Massachusetts, he raised concerns over the lack of proper animal model vaccine trials before administering it to humans. Unfortunately there are no US laws that require animal trials. Consequently the pharmaceutical companies are taking advantage of this derelict oversight in their race to be the first to get a vaccine approved and distributed. Evans also worries about “the shredding of regulations and regulatory norms as part of their [the federal health agencies] response to this outbreak and this is a very dangerous proposition.”
  Rarely do politicians, and increasingly more and more scientists, make efforts to learn the lessons history offers.  Past efforts to develop a coronavirus vaccine have failed and the adverse effects observed in these efforts are clear indicators for why fast-tracking a CoV-19 vaccine would be frightfully irresponsible. But now this is all being ignored within the Trump White House, the CDC, and across most of the medical establishment, particularly the private vaccine makers. In addition, the media continues to fuel our vaccine mania, priming the public to willingly surrender their bodies to the syringe under a pretext of being protected from future CoV outbreaks.
  Perhaps the most disturbing problem our national public health faces is the failure of our leading health agencies — the CDC, the National Institute of Allergy and Infectious Disease, and the World Health Organization — to acknowledge the overwhelming evidence that no vaccine developed during the past half century is truly safe and effective for all.  Are there any scientific gold standard studies — double blind, controlled trials using an actual inert placebo — conducted for any vaccine currently on the market?  No? Have meticulous independent studies been performed to compare the quality of health between vaccinated and non-vaccinated participants?  Unfortunately there aren’t any, and the CDC was forced to acknowledge this during a Congressional subcommittee hearing on autism.
  All of the media’s vaccine propaganda is stacked with pro-industry scientists who have something to gain. They are always presented as the experts. On the other hand, independent scientists, as well as board certified physicians and pediatricians, who question the official vaccine dogma, are attacked by federal officials and the mainstream media as alarmists, anti-vaxxers and even threats to society if they speak out.  Several years ago the World Health Organization listed vaccine opponents among the 10 leading threats to global health.
  But no one considers that the many millions of people who either themselves or their children received a vaccine and experienced serious adverse effects were at one time pro-vaccination. It was for that very reason they submitted themselves to be vaccinated in the first place.  Now with the dramatic rise in vaccine injuries and deaths as more shots are added to the nation’s vaccination schedule, we still await Congressional hearings at the federal and state levels that invite independent scientists, toxicologists and immunologists to explain the actual peer-review literature that would have us conclude there is no such thing as either a safe vaccine or vaccine that creates neutralizing antibodies for any given person. In other words, every vaccine may or not be effective and there is no proof they protect everyone.
  There is also the utterly absurd notion that whenever someone receives a vaccine and does not come down with the disease, 100 percent of the credit is given to the vaccine’s efficacy.
  And where are the real advocates who are speaking on behalf of the victims from vaccine injuries?  Certainly not the pharmaceutical industry that profits immensely without any liability for damages. Nor are advocates to be found in federal and state health agencies, in most of the medical community nor across the spectrum of the media. Rather, those who refuse to take unsafe vaccines are blamed for spreading fear, uncertainty, conspiracies and even infectious disease.
  But now those who have been injured or their loved ones are speaking out in greater unison. This is becoming increasingly uncomfortable for those who have profited for years from their pain.

Sorry, the comment form is closed at this time.