Dziś (13 czerwca) wspominamy św. Antoniego. Jeden z najbardziej znanych świętych.
Posted by Marucha w dniu 2020-06-13 (Sobota)
Ferdynand Bulonne urodził się w Lizbonie w 1195 r. Pomiędzy 15. a 20. rokiem życia wstąpił do Kanoników Regularnych św. Augustyna. Zdobył gruntowne wykształcenie teologiczne i w roku 1219 otrzymał święcenia kapłańskie.

Francisco de Zurbarán, Objawienie Dzieciątka Jezus świętemu Antoniemu z Padwy
Rok później opuścił zakon kanoników regularnych św. Augustyna i wstąpił do zakonu franciszkanów (Zakon Braci Mniejszych). Z tej okazji Ferdynand zmienił swoje imię na Antoni.
Antoni przemierzał miasta i wioski, nawołując do poprawy życia i pokuty. Głosił kazania we Francji, Włoszech. Dar wymowy, jego niezwykle obrazowy i plastyczny język, ascetyczna postawa, żar i towarzyszące mu cuda gromadziły przy nim tak wielkie tłumy, że musiał głosić kazania na placach, gdyż żaden kościół nie mógł pomieścić słuchaczy.
Antoni obdarzony był wieloma charyzmatami – miał dar bilokacji, czytania w ludzkich sumieniach, proroctwa. W roku 1230 na kapitule generalnej zrzekł się urzędu prowincjała (ministra) i udał się do Padwy. Był zupełnie wycieńczony, zachorował na wodną puchlinę. Opadając z sił, zatrzymał się w klasztorku w Arcella, gdzie w piątek, 13 czerwca 1231 roku, zmarł. Miał zaledwie 36 lat.
Jego pogrzeb był wielką manifestacją. Pochowano go w Padwie w kościółku Matki Bożej. W niecały rok później, 30 maja 1232 roku, papież Grzegorz IX zaliczył go w poczet świętych.
W grudniu 2019 roku na Litwę były przywiezione z Padwy relikwie św. Antoniego. Peregrynacja relikwii odbyła się po parafiach w kraju. Oddać im cześć można też było w kościele Wniebowzięcia NMP w Wilnie (franciszkańskim).
Św. Antoni jest patronem sierot, więźniów, posłańców, narzeczonych, podróżnych. Patron pomaga kobietom – szczególnie w przypadku bezpłodności i ciąży. Opiekuje się garncarzami, hodowcami truskawek. Jest patronem osób i rzeczy zaginionych. Pomaga też, gdy gubimy sens życia, wiarę, miłość, nadzieję.
Jasna Gora, XVIII-wieczna kaplica św. Antoniego z Padwy
Św. Antoni ma wyjątkowe miejsce w pobożności ludowej. Powstało wiele przysłów i prognostyków pogody związanych z tym świętym.
Święty Antoni od zguby broni.
Święty Antoni złodziei goni.
Na święty Antoni bydło się gzi i goni.
Święty Antoni o gryce siać przypomni.
Żytko na Antoni kwiat najtęższy goni, a w górach na Wita dopiero zakwita.
Gdy przyjdzie święty Antoni, znać jabłuszko na jabłoni.
Jak na świętego Antoniego chmurki, to z ziemniakami na górki.
Na święty Antoni pierwsza się jagódka zapłoni.
Komentarzy 6 do “Dziś (13 czerwca) wspominamy św. Antoniego. Jeden z najbardziej znanych świętych.”
Sorry, the comment form is closed at this time.
AnKa said
Piękny Święty. Nawet Ordonka prosiła świętego Antoniego o odnalezienie serca 🙂
„Święty Antoni, Święty Antoni serce zgubiłam pod miedzą …..” 🙂
————–
Dołączam mniej znane, ale moim zdaniem bardzo dobre, wykonanie:
AnKa said
Ech, ten sznyt przedwojenny, :https://www.youtube.com/watch?v=qWm-rZnDMaw
Birton said
potwierdzam, że św. Antoni pomaga odnaleźć mi , z racji wieku zagubione rzeczy,
Marucha said
Re 3:
To, w opinii ludu, bardzo skuteczny święty. Sam wiem po sobie 😉
Marucha said
A propos Ordonki…
Po wybuchu II wojny światowej przebywała początkowo w Warszawie, gdzie jesienią 1939 roku została uwięziona na Pawiaku. Do jej aresztowania doszło po wcześniej zaaranżowanym spotkaniu z Igo Symem (przedwojennym partnerem scenicznym Ordonówny), który był konfidentem gestapo.
AnKa said
Tak, smutne losy Polaków. Pozostaje nam prosić świętych o ochronę bo rozum, serce i dusz większości Polaków śpi 😦