Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Sudbina Srba o Hillary Clinton: Konflikt na U…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  minka o Wolne tematy (24 – …
  Śfinks o Wolne tematy (24 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  Rick o Chiny, Rosja, świat. Rok …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  minka o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Wyborczy błąd Kresowian

Posted by Marucha w dniu 2020-07-02 (Czwartek)

Kilka dni przed wyborami prezydenckimi otrzymałem list otwarty Kresowian, a w każdym razie kilku reprezentatywnych organizacji kresowych, których liderzy jednomyślnie wzywają do poparcia Andrzeja Dudy w tychże wyborach.

Obchody 70 rocznicy ludobójstwa na Wołyniu (2013) – pod tablicą na Krakowskim Przedmieściu W Warszawie

Cóż mogę powiedzieć? Moim zdaniem, jest to poważny błąd. Jest mi o tyle trudno o tym pisać, że znam wielu działaczy kresowych, od lat 90-tych uczestniczyłem w działaniach szeroko rozumianego ruchu kresowego, czy to jako wolny strzelec, czy jako bezpośrednio zaangażowany zwłaszcza po stronie inicjatyw tworzonych przez śp. płk Jana Niewińskiego.

Znam też niektórych spośród liderów podpisanych pod listem otwartym, a mogę nawet powiedzieć, że byłem z nimi w niejakiej zażyłości przed laty. Niestety, od zorganizowanego ruchu kresowego – bo przecież nie od sprawy, o którą walczymy – coraz bardziej oddalała mnie tendencja do upartyjnienia tego ruchu.

Początki miały miejsce wiele lat temu, kiedy PiS zaczął swój marsz ku władzy i nagle Jarosław Kaczyński wystąpił z bojowym przemówieniem w sejmie nt. zbrodni UPA (aby kilka lat potem bronić racji UPA na antenie Radia Maryja – pisałem o tym swego czasu).

Było to bardzo dziwne, bo w ówczesnym PiS-ie pies z kulawą nogą nie interesował się wcześniej tym tematem, a w kwestii ukraińskiej panowała atmosfera zgodna w pełni z doktryną Giedroycia. Rosnący na uboczu ruch kresowy zwrócił w końcu jednak uwagę PiS.

Ponieważ sprawy zbrodni banderowskich nie dało się wyciszyć, postąpiono w tym środowisku zgodnie z zasadą „i wilk syty i owca cała”, a mianowicie rozgraniczono kwestię upamiętnienia zbrodni UPA, którą to sprawę PiS poparł, zyskując zwolenników w środowisku kresowym, oraz kwestię współczesnego poparcia dla Ukrainy, niezależnie od banderowskich inklinacji jej władz, w myśl naczelnej zasady polityki PiS – „zawsze przeciw Rosji, choćby z diabłem”.

Byłem osobiście świadkiem zmagań płk Jana Niewińskiego z próbą wciągnięcia Go w orbitę tego pomysłu politycznego przez ówczesnego doradcę prezydenta Lecha Kaczyńskiego, b. premiera Jana Olszewskiego. Wtedy to się nie udało – Lech Kaczyński nigdy sam publicznie nie stanął po stronie Kresowian i ich sprawy – wysyłał podrzędne osoby ze swojej kancelarii, które w zamkniętym gronie Kresowian wypowiadały oczekiwane przez nich słowo „ludobójstwo”, i tyle. Zaś Jan Olszewski okazał się twardym zwolennikiem i usprawiedliwiającym linię polityki banderowskiej, co również kiedyś szczegółowo zrelacjonowałem na tych łamach.

Niestety, w 2013 r. wspaniały warszawski marsz Kresowian został – można powiedzieć – wizerunkowo przejęty przez PiS, który właśnie rozpoczynał ostatni etap swojej walki o władzę na fali posmoleńskiej. Inni organizowali, a potem inni – wierchuszka PiS oraz red. Tomasz Sakiewicz – co już było dosłownie kpiną z pogrzebu, stanęli na czele. Od tej pory organizacje kresowe zaczęły dryfować w kierunku PiS, i w końcu, jak się wydaje, tam zacumowały. Przy czym, uczucie do PiS jest ślepe.

[I chooy w doopę durniom, którzy popierają probanderowskich polityków – admin]

Ani Jarosław Kaczyński w towarzystwie czerwono-czarnych flag na Majdanie krzyczący „Sława Ukrainie”, ani zdjęcie tablic obrońców Birczy z Grobu Nieznanego Żołnierza, ani czysto sentymentalne i rocznicowe wylewanie łez przez polityków PiS nad ofiarami UPA, ani ambasador Piekło, ani radykalnie proukraińscy Sakiewicze i Żurawscy vel Grajewscy, ani odznaczenia tych i owych PiS-owców przez służby specjalne Ukrainy, ani brak jakiejkolwiek zmiany w polityce historycznej zaprzyjaźnionej i sojuszniczej Ukrainy przez lata władzy PiS, ani wreszcie skrajnie nierozsądne deklaracje Prezydenta Dudy, Sejmu i Senatu RP o bezalternatywnym popieraniu Ukrainy, dalej podtrzymywane w najnowszym programie PiS, niczego nie zmieniły.

Miłość jest ślepa. Niejednej osobie kazała kochać swego prześladowcę a nawet mordercę, a co dopiero w sytuacji PiS, który tak pięknie ubiera się w piórka sentymentalnego, z łezką w oku, patriotyzmu.

Nie chcę wnikać szczegółowo w krytykę argumentacji liderów kresowych. Pozwolę sobie tylko odnieść się krótko do stwierdzenia, że Andrzej Duda „buduje silną pozycję Polski na arenie międzynarodowej w trosce o bezpieczny byt polskich rodzin”. Czy budowaniem silnej pozycji Polski jest myślenie kategoriami poprzedniej epoki – powiedzmy wprost – kategoriami najgorszego okresu Zimnej Wojny sprzed 60 lat i budowanie amerykańskiego przyczółka na polskiej ziemi, na ziemi polskich rodzin? Czy lokajstwo wobec USA jest troską o bezpieczny byt polskich rodzin?

Czy wreszcie utożsamianie interesu polskiego, w tym polskich rodzin, z interesem amerykańskim jest troską o Polaków, skoro obecna rewolucja ideologiczna niszcząca nie tylko rodziny, ale i tradycyjne religie i w ogóle odwieczny sposób patrzenia na wszystko w świecie białego człowieka – ma swoje źródło w Stanach Zjednoczonych? Czy można bronić wartości polskich rodzin w poddańczym sojuszu z państwem, które konstytucyjnie uznaje prawa LGBT i jednocześnie z tym LGBT prowadzić spór w Polsce? Odpowiedzi pozostawiam sumieniom liderów kresowych.

A jak było kiedyś? Siłą ruchu kresowego była jego różnorodność. Kresowianie i ich potomkowie, zarówno urodzeni jeszcze na Kresach, jak i ci urodzenie w powojennej Polsce, wybrali różne drogi życiowe. Jedni byli w PZPR, inni w tzw. partiach satelickich, jeszcze inni w opozycji, a wielu po prostu zwyczajnie żyło, często chcąc zapomnieć o horrorze wojny. Nigdy nie stanowili zwartej grupy ideowej. Po 1989 r. połączyła ich świadomość wspólnego pochodzenia z tej samej ziemi i – co najważniejsze – wspólnota straszliwych doświadczeń II wojny światowej. Ale na co dzień nadal jedni byli lewicowi, inni prawicowi, centrowi albo politycznie neutralni. Łączyło ich pochodzenie i przeżycie bez względu na dawne i współczesne barwy polityczne.

Tak było w tym ruchu kresowym, który nie nabrał jeszcze oblicza partyjnego. Była i senator Maria Berny z SLD (a Leszek Miller będąc premierem pamiętał o Orlętach podczas wizyty we Lwowie) i wielce pozytywna działalność lewicowego tygodnika Przegląd, red. Jerzego Domańskiego, byli dawni AK-owcy, członkowie samoobron, członkowie Istriebitielnych Batalionów i dawni żołnierze ludowego Wojska Polskiego, byli silnie reprezentowani narodowcy i ludzie rozmaitych innych poglądów.

Nade wszystko, PSL (pięciu prezesów w mojej pamięci), który przyjął moralne zobowiązanie upamiętnienia głównie przecież chłopskich ofiar banderowców. Jakże odmienna jest postawa tej partii, która mogła zdominować politycznie ruch kresowy, ale nigdy tego nie uczyniła w myśl idei, że ruch kresowy nie jest własnością jednej partii, ale przeciwnie, należy do wszystkich Polaków. Ta szczytna idea została może jeszcze nie zaprzepaszczona, ale z pewnością zagubiona w ostatnich latach…

Co było najważniejsze dla tego – nie boję się nazwać – wszechpolskiego ruchu kresowego? To, że najważniejsze nie jest nawet samo upamiętnienie ofiar zbrodni szowinizmu ukraińskiego, ale walka z jego współczesnymi wykwitami, na tyle oczywiście, na ile jest to możliwe, mając jako podstawę ogólnoludzki konsensus, co do tego, że nie można gloryfikować zbrodniczych ideologii, z natury nazistowskich, jak ideologia Bandery, a samych zbrodniarzy nie można stawiać na piedestał.

Bowiem wychowanie nowych pokoleń Ukraińców w kulcie zbrodniarzy i bez potępienia ich ideologii jest prawdziwym niebezpieczeństwem, bombą z opóźnionym zapłonem. Niestety, liderzy kresowych organizacji ulegli jednemu z kamuflaży, które PiS stosuje w swojej praktyce politycznej, doskonale rozeznając charakter polskiego patriotyzmu – jego powierzchowność, podatność na słowa, symbole i frazes.

Adam Śmiech
Myśl Polska, nr 27-28 (5-12.07.2020)
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 17 do “Wyborczy błąd Kresowian”

 1. Witek said

  Byłem niemile zaskoczony deklaracją podpisaną przez związki kresowian.
  Po tylu nieprzyjemnościach, po nieobecności posłów z PIS i wyrzuceniu z sejmu Konferencji nt 70 rocznicy ludobójstwa UPA
  Po ordynarnych atakach na doskonałego prof Osadczego, co przepłacił zdrowiem
  List napisany przez przedstawicieli Kongresu, m.in. prezesa Jana Skalskiego, prezesa Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich Witolda Listowskiego i prezesa Stowarzyszenia Dobro Ojczyzny Józefa Sadowskiego jest ohydny. Szanowni panowie ile jeszcze grobów sprofanują nasi bracia Ukraińcy?
  Ile jeszcze śmietników na grobach pomordowanych wybudują?

  List niepotrzebny i głupi w swojej wymowie.

 2. Witek said

  W tej chwili szczątki tych ludzi spoczywają, ale nie spoczywają, bo nigdy one nie spoczęły, tylko się poniewierają w dołach śmierci. Nie ma mogił, nie ma miejsc upamiętnienia. Na dzień dzisiejszy w jako taki sposób zostały upamiętnione czy ekshumowane tylko nieliczny procent od tej straszliwej liczby 120 tysięcy – wskazywał prof Osadczy

  Polska jako kraj ma na sumieniu zaniedbania w kwestii odnalezienia i godnego pochówku szczątków wszystkich ofiar ludobójstwa na Wołyniu – stwierdził Dyrektor Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich – Centrum Ucrainicum KUL.

  – Podejrzewam, że żaden kraj poza Rzeczpospolitą Polską nie dopuścił się tak strasznych zaniedbań w kwestiach dotyczących pochówku współobywateli, wiernych Kościoła katolickiego, chrześcijańskiego. […] Wydaje mi się, że każdy kraj cywilizowany, a nawet barbarzyński, ma obowiązek pogrzebać te szczątki. Ta kwestia nigdy w ciągu 26 lat, od 1989 roku, nie pojawiała się w majestacie tej całej tragedii – zauważył profesor Osadczy.

  Panom sygnatariuszom tego listu poparcia chyba nie przeszkadza….!??!

 3. . said

  Wejdźcie na ukraińskie fora jaki bandersyny mają ubaw, że Polacy sami proszą o bycie gnębionymi. Ciężko chachłom nie przyznać racji 😢

  Z drugiej strony zastanawiam się czy szefowie tych organizacji kresowych to nie są tacy sami „Polacy” jak Andżelika Borys na Białej Rusi. Ona czosnkiem śmierdzi.

 4. Bezpartyjna said

  Dramat i wstyd. Można się domyślić, iż krety szydowskie zapuściły korzonki u Kresowian.

  O Olszewskim zawsze miałam odpowiednio złe zdanie.

 5. Olo said

  Najwększym problemem żydobanderowskiej dobrej zmiany jest to, że żyją jeszcze ostatni świadkowie ludobójstwa i potomkowie ofiar. Inaczej pomniki Bandery stałyby już w każdym polskim mieście i miasteczku. Dobra zmiana robi więc co może, żeby Kresowian wyprowadzić w pole. A tam już będą na nich czekali współcześni banderowcy z siekierami.

 6. Lily. said

  Re; .
  Ulubienica braciszkow.

 7. Marcin said

  O czym tu w ogóle mówić?
  Wczoraj w radio ( bo telewizor wyp…. już wieki temu) usłyszałem od prezydenta Dudy o co właściwie toczy się ta gra o Polskę, a no między innymi o to aby Polacy mogli pracować w zagranicznych firmach u siebie i nie musieli wyjeżdżać.
  Ręce mi już k.. opadły do samej ziemi.
  Już nawet nie mam siły klnąc.
  Naród imbecyli o mentalności kundla łańcuchowego.

 8. Witek said

  Polecam

  https://kresy.pl/wydarzenia/hanba-w-stosunkach-z-ukraina-tysiace-dolow-smierci-czeka-na-odkrycie-i-upamietnienie/

 9. Ukraina jak 2-3 duże miasta w Chinach.Polska jak 3-4 miasta.PiS dał poparcie potomkom”hitlerowców” na Ukrainie,którzy byli po stronie Hitlera.
  To Niemcy dawali forsę na zbrodniarzy na Ukrainie.Do dzisiaj.Tak jak rząd w Izraelu wroku 2020.PO również będzie wspierać milionami Ukrainę która eksportuje broń i forsę do banków w Izraelu a setki tysięcy z Ukrainy ucieka.Za chlebem.

 10. Blazkowitz said

  Kula w leb zdrajcom POLSKI.

 11. Jacek Boki said

  Napisałem dwie odpowiedzi na ten haniebny list poparcia liderów Kresowych organizacji i wysłałem go do nich i wszystkich innych najbardziej znanych przywódców Kresowian. Odpowiedzi nie doczekałem się do dnia dzisiejszego. Obowiązuje jak widać totalna zmowa milczenia, że nic się nie stało. Moich dwóch tekstów, będących odpowiedzią na ten wiernopoddanczy list Swiatowego Kongresu Kresowian publikacji odmówiły wszystkie tzw. patriotyczne i niepokorne ponoć media. Dziś wieczorem zamieszczę trzeci mój tekst na ten temat na moim blogu o uroczystościach kresowych na których gościem honorowym będzie, a jakże nie kto inny jak właśnie pan prezydent Duda
  Pocałunek Judasza
  http://kresywekrwi.neon24.pl/post/156060,pocalunek-judasza

 12. Jacek Boki said

  Odpowiedź na list Swiatowego Kongresu Kresowian

  http://kresywekrwi.neon24.pl/post/156108,opowiedz-na-list-swiatowego-kongresu-kresowian

 13. Moher49 said

  @ 9,
  Popieram, ale mam problem, bo KK nakazuje takich miłować i im wybaczać.
  Dzięki Bogu rodzi się nowe w KK. Ma to być kościół walczący, nie chlipiący.

 14. Carlos said

  A Trzaskowski bedzie pamietal o kresowianach?

 15. irtur said

  Andrzej D. potrafi jedynie wyć z bólu pod tablicą (dworzec PKP w Warszawie) upamiętniającą „wypędzenie” w 1968 roku pewnej nacji polskojęzycznej, tej bardziej wartościowej

 16. Birton said

  Kaczyński to żydowski pies ukrainny i wszystko jasne, do piekła z nim

 17. www said

  Re 13: „mam problem, bo KK nakazuje takich miłować i im wybaczać”

  Nie! Bzdura!!!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: