Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Irmina Blad o O paranoi giedroyciowych i bar…
  osoba prywatna o O paranoi giedroyciowych i bar…
  Boydar o Transmutacja biologiczna – ską…
  JackTheCrasher o Wolne tematy (08 – …
  bryś o UE chce „położyć łapę” na lasa…
  brys o UE chce „położyć łapę” na lasa…
  Czytelnik z Północy o „Hiszpańscy” nurkowie na…
  Krystian Szeliga o O paranoi giedroyciowych i bar…
  Anucha o Ukraina na skraju przepaści! M…
  Anucha o „Hiszpańscy” nurkowie na…
  Sudbina Srba o Wolne tematy (08 – …
  Anucha o UE chce „położyć łapę” na lasa…
  Kojak o UE chce „położyć łapę” na lasa…
  antoni o O paranoi giedroyciowych i bar…
  gnago o Transmutacja biologiczna – ską…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Jak zabito mały ruchu graniczny z Rosją

Posted by Marucha w dniu 2020-07-05 (Niedziela)

4 lipca mija czwarta rocznica zawieszenia obowiązywania umowy o małym ruchu granicznym między Polską a Federacją Rosyjską. Umowa została zawarta 14 grudnia 2011 roku w Moskwie, gdzie podpisali ją ministrowie spraw zagranicznych Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow.

Dzięki temu prawie trzy miliony mieszkańców polsko-rosyjskiego pogranicza (umowa objęła swoim zasięgiem cały obwód kaliningradzki oraz dużą część województw mazursko-warmińskiego i pomorskiego, łącznie z Trójmiastem).

Przepisy umowy weszły w życie po ratyfikacji przez obie strony, 27 lipca 2012 roku. Analiza debat wokół jej losów pozwala na naszkicowanie mapy politycznej polskich fobii antyrosyjskich, ale także na jałowość argumentacji tych, którzy ze straszenia Moskwą uczynili element swojej politycznej tożsamości.

Zacznijmy od tego, że mały ruch graniczny jest istotnym elementem polityki zewnętrznej Unii Europejskiej, sposobem budowania wspólnot transgranicznych i redukowania napięć w najbliższym sąsiedztwie. [Akurat opinia Unii najmniej nas powinna obchodzić – admin]

Historia obwodu kaliningradzkiego jest przy tym szczególna, bo był to region zamknięty przez dziesięciolecia nie tylko dla obcokrajowców, ale także dla mieszkańców innych obszarów Związku Radzieckiego. Otwarcie nastąpiło dopiero po 1990 roku i już wtedy – w obliczu braku obostrzeń wizowych – zaczęły się rozwijać przygraniczne kontakty polsko-rosyjskie. Rzecz jasna, w czasach jelcynowskiej smuty w Rosji i „szoku bez terapii” zaproponowanego przez Leszka Balcerowicza w Polsce, kontakty te miały czysto bazarowo-transakcyjny charakter.

Następnie zaś strona polska została zmuszona do ich ograniczania, bo członkostwo w UE, a następnie w strefie Schengen wymagało wprowadzenia ruchu wizowego z krajami pozaunijnymi. W 2006 roku Parlament Europejski oraz Rada UE przyjęły jednak rozporządzenie 1931/2006, określające ramy małego ruchu granicznego, które pozwalało na ruch bezwizowy, na podstawie zezwoleń mieszkańcom strefy przygranicznej. Strefa ta została zdefiniowana jako dość wąski pas przygraniczny; nie mogła przekraczać obszaru oddalonego o więcej niż 30 do 50 km od granicy.

I tu przyznać trzeba, że ówczesne władze polskie zrobiły faktycznie wiele i przeprowadziły skuteczną kampanię na rzecz uczynienia wyjątku w tej sferze, co umożliwiło powstanie największej terytorialnie strefy MRG na granicach UE.

Jak relacjonował w 2011 roku ówczesny wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski, przeforsowanie rozszerzenia terytorialnego objętego takim ruchem na tak dużą przestrzeń wiązało się z koniecznością przekonania przez władze polskie do tego wyjątkowego rozwiązania wszystkich krajów członkowskich UE, co wymagało przeprowadzenia kilkumiesięcznej kampanii lobbystycznej, przede wszystkim w związku z ich obawami, iż takie odstępstwo od reguł stanowić będzie precedens w przyszłości, a na dodatek zmniejszy poziom bezpieczeństwa granic zewnętrznych całej wspólnoty. Do stosownego rozwiązania ówczesny rząd PO-PSL zdołał przekonać przede wszystkim Niemcy, które początkowo wyrażały tu największe obawy.

Po wejściu w życie umowy niemal od razu można było zauważyć zwiększony ruch na granicy polsko-rosyjskiej. Dynamicznie rosły dochody polskich firm i obywateli; w sferze komercyjnej dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazywały wyraźnie, że to Polacy odnoszą znacznie większe korzyści dzięki funkcjonowaniu strefy. Rozwinęła się infrastruktura handlowa, gastronomiczna i turystyczna na naszym pograniczu. Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego masowo korzystali też z usług po polskiej strony; od warsztatów samochodowych po gabinety lekarskie.

Szacowano zyski strony polskiej na poziomie ok. 1 mld złotych rocznie, co pozwoliło nie tylko ożywić duże ośrodki miejskie i centra turystyczne, ale także doprowadzić do poprawy sytuacji w tradycyjnie odstających od reszty kraju północnych powiatach województwa warmińsko-mazurskiego, np. bartoszyckim czy braniewskim.

Prawdą jest to, że Polacy z pogranicza podróżujący do Rosji zazwyczaj w celach wyłącznie zakupowych, przywozili tańsze paliwo, którym następnie handlowali w kraju. Tworzyli w ten sposób szarą strefę, ale wielu z nich po prostu nie miało wyjścia, biorąc pod uwagę rekordowe bezrobocie i wykluczenie społeczne w tych rejonach. Skala tego handlu była przy tym na tyle niewielka, że zyski z MRG uznać można za wielokrotnie przewyższające straty dla budżetu powodowane przez ten przygraniczny obrót paliwowy.

Umowa o małym ruchu granicznym została wynegocjowana, podpisana i ratyfikowana w okresie, gdy relacje polsko-rosyjskie opierały się na pewnych racjonalnych założeniach. Atmosfera zaczęła się wprawdzie radykalnie zmieniać po 2014 roku i przewrocie na Ukrainie. Nie zmieniało to jednak sytuacji na pograniczu. Polski rząd podtrzymywał stanowisko, iż jest to ważny instrument wzajemnych stosunków, do tego korzystny z czysto ekonomicznego punktu widzenia. Pojawiła się wprawdzie wśród polityków PO specyficzna retoryka wskazująca na to, że przyjazdy Rosjan do Polski w ramach MRG mają wpływać na ich świadomość, promować polskie rozwiązania ustrojowe i szeroko rozumiane wartości europejskie.

Podejście polityków partii Donalda Tuska do małego ruchu granicznego charakterystyczne było dla liberalnej szkoły w stosunkach międzynarodowych; negatywnej ocenie rosyjskiego systemu politycznego i działań władz rosyjskich towarzyszyło przekonanie, że warto podtrzymywać kontakty z Rosjanami na poziomie międzyludzkim, społecznym i kulturalnym, bo mogą one sprzyjać zmianie postaw i nastrojów w Federacji Rosyjskiej.

Założenie takie było ze ewidentnie błędne, a jednak pozwoliło na utrzymanie mechanizmów służących zacieśnianiu więzi polsko-rosyjskich na najniższym, oddolnym poziomie, choć w tym samym okresie relacje międzypaństwowe powoli ulegały coraz dalej posuniętej degradacji.

W podobnym tonie o MRG wypowiadały się też niemal wszystkie pozostałe ówczesne ugrupowania parlamentarne, choć niektóre z nich unikały moralizatorskiej retoryki PO, powołując się po prostu na polityczny i ekonomiczny interes strony polskiej. Takie uzasadnienie poparcia dla MRG wybrzmiewało przede wszystkim w wypowiedziach polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego i Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a także istniejącego jeszcze wówczas Ruchu Palikota. Co ciekawe potrzeby współpracy transgranicznej nie negowali wówczas nawet politycy Solidarnej Polski tworzący odrębny od Prawa i Sprawiedliwości klub parlamentarny w Sejmie.

W 2014 roku małych ruch graniczny przeżywał szczyt swojej popularności. Na lądowej granicy polsko-rosyjskiej Straż Graniczna odnotowała ponad 6,5 mln odpraw, z czego w ramach MRG było to prawie 1,7 mln. Na nieznaczny spadek ruchu na granicy w roku 2015 wpłynęły zapewne zmiany kursu rubla oraz sankcje i kontrsankcje pomiędzy UE a Rosją wprowadzane po marcu 2014 roku i przyłączeniu Krymu do Federacji Rosyjskiej.

Rok 2016 zapowiadał się w pierwszych miesiącach całkiem nieźle; powróciła nieznaczna tendencja wzrostowa. U władzy była już partia Jarosława Kaczyńskiego, która jeszcze w głosowaniu nad ratyfikacją polsko-rosyjskiej umowy opowiedziała się przeciwko niej. Szukano jedynie pretekstu do jej wypowiedzenia. Nie było to jednak łatwe, bowiem taki ruch należałoby uzasadnić przed Komisją Europejską, a przede wszystkim wytłumaczyć mieszkańcom polskiego pogranicza.

Okazja nadarzyła się jednak już w lipcu 2016 roku. Strona polska przekazała rosyjskiemu resortowi spaw zagranicznych notę informującą o zawieszeniu obowiązywania umowy o MRG w związku z planowanymi wydarzeniami o randze międzynarodowej: szczytem NATO w Warszawie i Międzynarodowymi Dniami Młodzieży z udziałem papieża Franciszka.

W tym okresie rząd PiS, chcąc wykazać się deklaratywnym przywiązaniem do kwestii bezpieczeństwa, przywrócił także kontrolę na granicach wewnątrzunijnych oraz zawiesił umowę o małym ruchu granicznym z Ukrainą. Po miesiącu zniesiono wszelkie ograniczenia, w tym odblokowano granicę polsko-ukraińską.

O małym ruchu granicznym z obwodem kaliningradzkim milczano. Dopiero na pytania ze strony polityków opozycji i samorządowców z Warmii, Mazur i Pomorza, politycy rządzącej partii odkryli karty. MRG nie zostanie wznowiony, bo Rosja – według nich – stanowi zagrożenie, permanentne i narastające. Nikt nie wytłumaczył, dlaczego umowy polsko-rosyjskiej po prostu nie wypowiedziano, gdy PiS przejęło władzę jesienią 2015 roku. Od tego czasu w stosunkach polsko-rosyjskich nie zaszło nic istotnego; były one niezmiennie zamrożone na poziomie rządowym.

Charakter argumentacji przeciwko wznowieniu małego ruchu granicznego był konsekwentnie, od sierpnia 2016 roku przerażająco infantylny. Wyrażali ją przede wszystkim politycy PiS z kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, bo właśnie ten resort miał w swoich kompetencjach skierowanie do Rady Ministrów ewentualnego wniosku o odwieszenie MRG, w przypadku, gdyby uznał, że przyczyny jego zawieszenia są już nieaktualne.

Niezastąpiony pod tym względem stał się stojący wówczas na czele resortu Mariusz Błaszczak, który stwierdził jeszcze w sierpniu 2016 roku, że „zawieszenie spowodowało, że niemożliwe są prowokacje rosyjskie w Polsce. W Pieniężnie przy pomniku bandyty sowieckiego generała Czerniachowskiego z Armii Czerwonej, który jest odpowiedzialny za wymordowanie Polaków z AK, grupa Rosjan ten pomnik oczyściła i zorganizowała przy nim manifestację mimo sprzeciwu lokalnych władz. Tego rodzaju prowokacje po zawieszeniu małego ruchu granicznego nie będą możliwe”.

Rosyjscy motocykliści w drodze na cmentarz żołnierzy radzieckich w Braniewie

Okazało się, że zagrożenie rosyjskie, zdaniem polskiego ministra, miało zatem polegać na tym, że jakieś grupy Rosjan porządkowały tereny pomników i miejsc pamięci w Polsce. Podobną argumentacją błyszczał zastępca Błaszczaka Jarosław Zieliński.

W kolejnych miesiącach stanowisko władz z nadania PiS zaczęło obrastać w niepoparte żadnymi dowodami twierdzenia o tzw. zagrożeniu hybrydowym. W 2017 roku wiceminister spraw wewnętrznych Jakub Skiba w odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich perorował: „do negatywnych zjawisk, które w ostatnim czasie uległy nasileniu należy przede wszystkim zaliczyć rosnącą militaryzację Obwodu Kaliningradzkiego, której towarzyszy proces osiedlania się na tym obszarze kadr wojskowych oraz podwyższona aktywność służb specjalnych i innych resortów siłowych.

Ponadto, poza ww. militaryzacją, należy zwrócić uwagę na ewentualne działania polegające m.in. na działalności wywiadowczej, cyberatakach oraz nacisku ekonomicznym”.

Tym samym, strona polska, wbrew jakiejkolwiek logice, wiązała mały ruch graniczny z zagrożeniem militarnym, zakładając chyba, że na podstawie zezwoleń MRG mogą na nasze terytorium przybyć rosyjskie oddziały wojskowe. Uznano także, że cyberataki i działalność wywiadowcza również prowadzone są przez mieszkańców obwodu kaliningradzkiego podróżujących bez wiz po polskim pograniczu.

Przedstawiciele MSWiA w oficjalnych odpowiedziach na interpelacje i zapytania poselskie odwoływali się do stanowiska PiS w tej sprawie, nie ukrywając nawet, że podjęta w sprawie małego ruchu granicznego decyzja ma charakter wyłącznie polityczny, wynikający z ogólnego stosunku ugrupowania Kaczyńskiego do Federacji Rosyjskiej.

Stanowisko partii jasne było jeszcze z okresu, gdy umowa przechodziła procedurę ratyfikacyjną w polskim parlamencie. „Polityka zagraniczna i bezpieczeństwa demokratycznej Polski nie może opierać się jedynie na bieżących interesach. Musi opierać się na wartościach i standardach, które przy przygotowywaniu tej umowy nie zostały uwzględnione” – perorował wówczas w imieniu klubu parlamentarnego Zbigniew Girzyński.

Na posiedzeniach plenarnych i podczas prac komisji była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga i przyszły szef tego resortu Witold Waszczykowski, twierdzili – wbrew faktom – że obwód kaliningradzki jest rozsadnikiem zorganizowanej przestępczości, a sama polsko-rosyjska umowa stanowi owoc knowań między Warszawą a Berlinem, przy poparciu Moskwy. Chyba jedynie brakowi orientacji w aktualnej linii partyjnej przypisać można interpelacje posłanki PiS Iwony Arent, która w ostatnich latach zapytywała nie tylko o możliwość przywrócenia MRG, ale nawet jego rozszerzenia o kolejne powiaty po stronie polskiej.

Stanowisko PiS w tej konkretnej sprawie jest także odzwierciedleniem stosunku tej partii do polityki, nie tylko zagranicznej, ale również wewnętrznej. Na wielokrotne apele, prośby i pytania polityków opozycji i samorządowców o wskazanie konkretnych zagrożeń związanych z małym ruchem granicznym, politycy tej formacji nieustannie odpowiadali, że istnieją niezidentyfikowane i bliżej nieokreślone zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego płynące z pobliskiego Kaliningradu.

Ani razu nie zilustrowano tej tezy konkretnymi przykładami, powołując się tylko na publicznie dostępne oceny władz litewskich, głoszących tezę o militaryzacji obwodu. Jak stwierdzono w odpowiedzi na inną interpelację poselską, „Prawo i Sprawiedliwość już w momencie ustanowienia małego ruchu granicznego z Federacją Rosyjską wyrażało obawy dotyczące aspektów szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa”.

Autorem tych słów nie był polityk, a urzędnik MSWiA, kontrolowanego przez PiS. Mit o zagrożeniu rosyjskim związanym z małym ruchem granicznym można było jednak bardzo łatwo obalić.

Po pierwsze, w ramach procedury uzyskiwania zezwoleń, zgodnie z umową międzyrządową, konsulaty obu stron miały prawo odmowy udzielenia takiego dokumentu osobom, które uznawano za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Właściwie kartę MRG można było uzyskać wyłącznie w ramach procedury konsularnej analogicznej do tej, jaką przejść należało przy składaniu aplikacji o wizę. Zezwolenie takie mogło być również w dowolnym momencie, na podstawie obowiązujących przepisów cofnięte.

Po drugie, działalność wywiadowcza zapewne nie jest prowadzona przez osoby jadące po zakupy na tereny pogranicza, lecz przez osoby, których profesja polega na tym, by bez żadnych problemów przekraczać granicę i znajdować się na terytorium obcego państwa.

Po trzecie, argumentacja militarna, pokrzykiwanie o tzw. zielonych ludzikach, przywoływanie analogii z Krymem, a co najmniej krajami bałtyckimi musi wprawiać w osłupienie biorąc pod uwagę brak jakiejkolwiek mniejszości rosyjskiej po polskiej stronie granicy.

Po czwarte, żadne statystyki z okresu niemal czterech lat obowiązywania MRG nie wskazywały na jakiekolwiek zagrożenia, co stwierdzono zarówno w raportach strony polskiej, jak i w sprawozdaniu z realizacji umowy przygotowanym i sygnowanym przez KE.

Cała polska scena polityczna, poza PiS, od czterech lat domaga się wznowienia małego ruchu granicznego z Rosją. W grudniu 2016 roku, jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu, projekt uchwały w tej sprawie złożył klub PSL, zaś lider tej partii Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdzał w liście do ówczesnej premier Beaty Szydło, że powoływanie się przez przedstawicieli rządu na wątek bezpieczeństwa narodowego ma charakter do tego stopnia enigmatyczny i niekonkretny, że nie można go traktować poważnie. Z inicjatywą odwieszenia umowy występowała regularnie posłanka PSL z regionu warmińsko-mazurskiego Urszula Pasławska.

Podobne do ludowców stanowisko zajmował też ówczesny klub Kukiz’15. „Wstrzymywanie otwarcia MRG z Obwodem powoduje utratę znacznych wpływów przez polskich przedsiębiorców, których podatki zasilają skarb państwa. Jednocześnie może przyczynić się do wzrostu bezrobocia w regionie, co stanie się oczywiste, w momencie stałego spadku przychodów tutejszych sklepów, restauracji, hoteli i wielu innych przedsiębiorstw” – pisali parlamentarzyści z tego ugrupowania w 2016 roku.

Apele do rządu PiS w tej sprawie wielokrotnie składali również samorządowcy; stosowne uchwały przyjmowały i sejmiki wojewódzkie, i rady powiatów oraz miast. Stosunkowo jasne było też stanowisko w sprawie MRG głoszone przez PO / Koalicję Obywatelską. W 2019 roku podczas kampanii wyborczej przed wyborami do PE Jarosław Wałęsa mówił, że decyzja o zawieszeniu MRG z Rosją „nie miała żadnego uzasadnienia ekonomicznego czy związanego z bezpieczeństwem, jak nam się próbuje wmówić”.

Mały ruch graniczny z Rosją nie został przywrócony.

W pismach MSWiA czytamy, że „zawieszenie małego ruchu granicznego z Federacją Rosyjską wynika w decydującej mierze z czynników zewnętrznych, na które polski rząd nie ma bezpośredniego wpływu”. Oznacza, to, że dopóki PiS sprawuje władzę, do stosowania tego mechanizmu nikt powracać nie zamierza. Chyba, że pod pojęciem „czynników zewnętrznych” ze wspomnianego stanowiska rozumieć będziemy zagraniczne ośrodki dyspozycyjne, przekazujące partii rządzącej określone instrukcje. Stosunki polsko-rosyjskie nie stanowią dziś jakiegoś szczególnego zagadnienia w debatach politycznych.

Warto jednak zwrócić uwagę, że przykład losów małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim, sprawy o ograniczonej sile oddziaływania, ale jednak symbolicznej, wskazuje na dwie cechy odróżniające ugrupowanie partię Kaczyńskiego od całej reszty krajowej sceny politycznej:
1) konsekwentne, nacechowane ideologicznie, kurczowe trzymanie się stanowiska antyrosyjskiego w polityce wschodniej
2) fetyszyzację pojęcia bezpieczeństwa narodowego.

Ta pierwsza kwestia jest już chyba bezsporna. Według rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, stosunki polsko-rosyjskie są najgorsze w najnowszej historii. Nie można mieć wątpliwości, że jest to w dużej mierze „zasługa” poszczególnych działań i decyzji PiS, ugrupowania pozbawionego jakiegokolwiek realizmu i poczucia interesu narodowego w stosunkach zewnętrznych, kierującego się wyłącznie resentymentami i ślepą miłością wobec zaoceanicznego „sojusznika” [i żydostwa – admin].

Druga cecha szczególna formacji Kaczyńskiego to wspomniana fetyszyzacja terminu „bezpieczeństwo narodowe”. Przejawia się ona przede wszystkim w tendencji do tłumaczenia wszelkich decyzji irracjonalnych, złych, niekorzystnych dla Polski i po prostu głupich, koniecznością walki z mitycznymi zagrożeniami. Zagrożenia te nigdy nie są doprecyzowane, nigdy nie wskazuje się na ich konkretne przykłady. Retoryka urzędników ministerialnych zaczyna nabierać cech publicystycznych.

Rośnie znaczenie mitycznych, niezrozumiałych przez samych polityków PiS terminów takich, jak „wojna informacyjna” czy „agresja hybrydowa”. Pytania niewygodne, żądania udzielenia racjonalnej odpowiedzi na poszczególne kwestie zbywane jest owym fetyszem „bezpieczeństwa narodowego”, wraz z towarzyszącymi mu klauzulami tajności.

Taka metoda sprawowania władzy dotyczy przy tym nie tylko spraw polsko-rosyjskich, ale niemalże każdej dziedziny polityki. Obowiązujące w tym zakresie przepisy można interpretować – jak pokazuje obecna praktyka – dowolnie szeroko.

Warto pamiętać, że – obok kilku innych elementów – to właśnie te cechy odróżniają PiS od reszty polskiego systemu partyjnego. Przy wszystkich analogiach i podobieństwach środowiskowych, towarzyskich, biograficznych, ideologicznych, mamy do czynienia ze zjawiskiem rządów partii wychodzącej poza reguły gry akceptowane przez całą resztę. Mały ruch graniczny z Rosją to tylko wycinek całości obrazu, albo szkic ilustrujący zjawisko znacznie szersze.

dr Mateusz Piskorski
Myśl Polska, nr 27-28 (5-12.07.2020)
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 9 do “Jak zabito mały ruchu graniczny z Rosją”

 1. Carlos said

  zawsze k….a mamy wybor miedzy bandyta a morderca, k….a a prostytutka, dzuma a cholera

 2. JARNO said

  jakoś nie mam przekonania do pisania dr Piskorskiego ad 2020>zwalanie na kaczyńskiego jest jak skakanie kozy na pochyłe drzewo.
  Dr Piskorski raczy zapominać o conajmniej kilku detalach:
  1. post1989 jesteśmy w rąsiach Deep Jewish State: US-IZRAEL-UN-NATO-WB-IMF-OECD-BIS-WHO-WTO-WIPO
  .
  2. ‚odzyskiwanie wolności-niepodległości-obalanie komuny-kapitalizm jako źródło wszelkiego szczęści,dekomunizacja-dezubekizacja-ruskie onuce, przedmurze chrześcijaństwa v. wschodnia flanka Nato, etc'” między Bugiem a Odrą post1989 były wymierzone przeciw ZSRR-ROSJI
  Rok 1990 =połączenie RFN i NRD (wg ex płk. Wrońskiego>robota Moskwy) był kluczowy bo złamano zasadę ‚rozszerzenie NATO na wschód co stało się w 2007 roku przez przyjęcie państw tzw. grupy wyszehradzkiej do NATO co ‚załatwiła’ nam Madeleine Albright ale m.in. rąsiami polonii amerykańskiej>petycja z 9 mln. głosów do US Congres.
  .
  3. dr Piskorski zupełnie nie chce przyjąć do wiadomości istnienia i działania Zbiga Brzezińskiego i jego działalności jak również Soros’a z Open Society Foundation czy NED (national endownement for democracy) czy europejską ‚mutację’ czy European Endownment for Democracy (właśnie Putin wywalił ją z FR, jak Soros wcześniej).
  .
  4. chciałbym zwrócić uwagę na jeden aspekt: wszystkie post1989 ‚elity’ w oczyszczalni ścieków Polin wzięły udział w grabieży Rosji za czasów Jelcyna z którym wałęsa (dla lokalsów TW Bolek ale dla Deep Jewish State> agent Deep Jewish State i zjednoczone prawiczki do dzisiaj nie mogą zrozumieć dlaczego ‚posunięto’ Olszewskiego>bo wdepnął na odcisk Deep Jewish State. Tzw. prywatyzacja ‚kuponowa’ to patent Deep Jewish State przetestowany w Rosji za Jelcyna a potem powielony w Polsce, Czechoslowacji. Na Ukrainie zrealizowany wersję wg chicago boys Friedmana (który był w RPjakiśtamnumer0 i toto proponował (ale Balcerowicz ‚wybrał’ wersję Sorosa) >stąd się wzięli oligarchowie.
  .
  5. jeżeli dr Piskorski sądzi, że ruskie (czyli Ławrow) z 2011 ‚podpisując ‚porozumienie o MRG) z Sikorskim Radkiem – ministrem u Olszewskiego – nie wiedzieli kogo-co Sikorski ‚reprezentuje’??Gimmie a break!!!
  Rok 2014 na Ukrainie rąsiami Victorii ‚fuck EU’ Nuland (tera robi w think tanku Madeleine Albright a wcześniej lechu jak wyzwalał „gruzję’ (a tera jedzie ‚wyzwalać’ HongKong i Ujgurów w chinach i OBALA KPCh bo ‚komuchy) na ‚zlecenie’ czy jarkacz ‚pod pachą’ Kliczki, etc.
  Zjednoczoneprawiczki pod wodzą Kaczora rąsiami Moravera to jednak ta sama część Deep JEwish State jak ‚demokratyczna opozycja’+’lewica’
  i powyższe pisanie dr Piskorskiego – oceniam jako rachityczne – #DOES NOT MATTER.

 3. wanderer said

  „dr Piskorski zupełnie nie chce przyjąć do wiadomości istnienia i działania Zbiga Brzezińskiego…”

  Brzezinski juz nie istnieje, Panie Jarno. To tak dla scislosci

  „jeżeli dr Piskorski sądzi, że ruskie (czyli Ławrow) z 2011 ‚podpisując ‚porozumienie o MRG) z Sikorskim Radkiem – ministrem u Olszewskiego – nie wiedzieli kogo-co Sikorski ‚reprezentuje’?

  Przypuszczam, ze i Piskorski tak nie sadzi, a Lawrow doskonale wiedzial kto zacz, ale zdawal sobie sprawe z wymiernych korzysci dla zwyklych Rosjan. A trzymajac nad tym lape i obserwujac posuniecia – nie wazne jest wtedy kto personalnie umowe podpisuje, ale co z niej wyniknie.

 4. Jaron said

  Komentarz Jarno to jakis belkot bez ladu i skladu, prosze pisac mniej ale jasniej o co ci chodzi? Bo zle sie to czyta i eyglada mi to na spamowanie albo trolowanie. Duzo tekstu malo tresci i odbieganie od tematu. Naprawde wypowiadaj sie tam gdzie masz cos do powiedzenia a nie pod kazdym artykulem na marucha. Albo powiedz o co Ci chodzi… Acha i wymysl sobie swoj nick a nie podszywaj sie pod moj

 5. Jaron said

  Piskorski siedzial w pace przez pisiorow 3 lata bez wyroku bezprawnie, pisiorow, zasranych rusofobow i ten artykul tylko uwidacznia to na przykladzie MGR. Dopuki prawdzi Polacy, Rosjanie, Czesi i reszta Slowian sie nie zjednoczy i zacznie trzymac razem, doputy beda nas rozgrywac dudasze i trzascovery.

  Polecam wszystkim patriotom wysluchac tego video
  .https://m.youtube.com/watch?v=vZUm3UahJNA

 6. WI42 said

  Admin. „Akurat opinia Unii najmniej nas powinna obchodzić – admin”

  Faktycznie nas/mnie nie interesuje, ale jeżeli przypadkiem może pomóc w dobrej sprawie, więc można ją się podeprzeć.

 7. JARNO said

  #JARON>właśnie słucham Jesse Ventura .https://en.wikipedia.org/wiki/Jesse_Ventura
  na RT.com
  który przywołuje Zbiga Brzezińskiego – w negatywnej konotacji – i jego działaniach w Afganistania jako ‚przeciw Rosji’
  Jeżeli masz kłopoty z czytaniem ( zle sie to czyta) to musi prowadzić do prostego wniosku, że masz kłopoty z zrozumieniem a jeżeli masz kłopoty ze zrozumieniem to masz klopoty z kategoryzacją tego co czytasz i wniosek:
  doucz się patrioto.
  Jeżeli napisałem, że dr Piskorski pisze ‚rachitycznie’ to dlatego, że ma życiowe doświadczenie – zresztą ma do dnia dzisiejszego zgodnie z ‚prawem’ – z Deep Jewish State reprezentowanych między Bugiem a Odrą przez obie watahy i mam prawo oczekiwać większej BEZKOMPROMISOWOŚCI.
  BTW.Coś mi zaczyna śmierdzieć Pańskie ‚pochodzenie” JARONie>szkoła Sendeckiego i Osadowskiego (bo ‚język, narracja) i sugeruję nie czytać dalej niniejszego postu, bo się zmęczysz nadmiernie jego zrozumiem.
  .
  #6>WI42>Uważam, że Admin zachowuje ‚nadmierną’ elegancję wobec EU-części Deep JEwish State.
  Rola tego bytu jest WYJĄTKOWO sq…..ska począwszy od swojego zaistnienia, od 1944-49.
  Na RT.com jest – i tylko jest tam dostępna – do oglądnięcia audycja:
  Crying for Justice
  .https://www.rt.com/shows/documentary/493069-us-europe-kidnap-torture-agreements/
  o tzw. dark holes (czyli tajnych więzieniach USA) i tam Dick Marty >.https://en.wikipedia.org/wiki/Dick_Marty
  opowiada jak cała EU i Szwajcaria – są umoczone – w Deep Jewish State.
  Ale trzeba też powiedzieć, że Polska rąsiami Kwacha+Millera za drobne 30 mln USD ‚wpisała’ się w ten playbook CIA tak jak Polska post1989 – jako wasal Deep Jewish State – bierze udział w zbrodniach wojennych NATO czy to w Afganistanie czy Wenezueli czy Iranie czy Boliwii …etc: sugeruję sobie wyguglać hasło ‚regime change’
  tak jak ma współudział w śmierci 500 000 dzieci w Iraku w wyniku ‚sankcji’ Deep Jewish State przez kumpelę obu naszych watah Madeleine Albright – ‚worth it’-‚warto było’
  tak jak rozwalenie Jugosławii czy ludobójstwo Serbów
  a dzisiaj eksterminację Palestyńczyków przez Żydów czy ‚obronę Izraela’ czy ‚wyzwolenie’ Libii od Kadafiego i import ‚illegals’ z Afryki i Afganistanu czy Somalii, etc.
  .
  Dla mnie hasło ‚YANKEE GO HOME” to jest tożsame z DEEP JEWISH STATE GO HOME’ czyli WY….LAĆ.
  ale
  to pewnie ‚mowa nienawiści’ a już z całą pewnością ‚antysemityzm’ i ‚ruska onuca’ albo ‚trzecie pokolenie ubeka’ bo na pewno nie ‚trzecie pokolenie patriotów’.

 8. Jaron said

  JARNO fajnie, ze masz duza wiedze ale daru do jej przekazywania to raczej nie masz. Szczerze lepiej by bylo gdybys pisal konkretniej. Moznaby sie wtedy czegos dowiedziec. Zgadzam sie, ze jestesmy pod totalna kontrola deep J state, kaczor kalksztajn jest winny rusofobi i wiezieniu piskorskiego, kazdy innu pachol w polin nie jest lepszy od kaczora tez wiem. Kaczor reprezentuje interesy usraela a ci z PO Interesy eu/niemiec/rosji to chyba jasne ze lepiej nam trzymac z Ruskimi a tu konfederacja tez ma rusofobie…

 9. Janek said

  Panie JARNO ;

  Juz wielokrotnie myslalem o napisaniu paru slow, ktore „pohamowalyby” Pana rozpedzony brain…. ale zwykla grzecznosc i odpowiedzialnosc za slowo wstrzymywala mnie. W pelni podzielam poglad kolegi JARONA, ze bardzo trudno jest czytac Pana chaotyczne epistoly. Panu najwyrazniej brakuje samokrytyki i SKROMNSCI…. To wyglada tak, jak by swoim jazgotem i naporem chcial Pan zagluszyc ludzi delikatnych i madrych. Tacy ludzie jak Pan (lub Pana osobowosc) zwykle nie osiagaja swoich celow i sa po katach obmawiani, ze sa „trudni”…. I jesli ktos, potrzebuje „nauki”, to Pan, z pewnoscia wymaga pomocy psychologa.

  Prosze sie nie gniewac i pomyslec o przysludze, ktora tutaj razem z kolega Jaron, Panu oferujemy.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: