Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  revers o Wolne tematy (08 – …
  Mykola_Mychalkewycz o Wolne tematy (08 – …
  Głos Prawdy o Wolne tematy (08 – …
  Szczepan Zbigniewski o Wolne tematy (08 – …
  Głos Prawdy o Wolne tematy (08 – …
  Joannus o Izolacja Zełenskiego
  misio o Wolne tematy (08 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
  Józef Bizoń o Izolacja Zełenskiego
  Leo o Izolacja Zełenskiego
  Głos Prawdy o Wolne tematy (08 – …
  misio o Wolne tematy (08 – …
  Józef Bizoń o Izolacja Zełenskiego
  Adrian o Wolne tematy (08 – …
  Piotr B. o Polskość czarnych Polaków na…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Żenili się z Egipcjankami i nie zbudowali piramid. Prawda o niewolnikach w Egipcie.

Posted by Marucha w dniu 2020-07-05 (Niedziela)

Żenili się z Egipcjankami i pracowali na podobnych stanowiskach, jak inni mieszkańcy Doliny Nilu. Wbrew stereotypom nie wznieśli piramid, a ich życie wcale nie musiało być cięższe, niż Egipcjan wykonujących niewdzięczne zawody. O niewolnikach w Egipcie opowiada PAP dr Andrzej Ćwiek.

W nauce długo utarty był pogląd, wedle którego piramidy egipskie wznosiło tysiące uciemiężonych niewolników. Później badacze uważali, że byli do tego przymuszani chłopi – budowa grobowców miała się odbywać tylko poza sezonem pracy na roli.

– Żadna z tych koncepcji nie przetrwała próby czasu. Piramidy i inne monumentalne budowle królewskie wykonywali wysoce wykwalifikowani robotnicy, którzy parali się tym zajęciem całe swoje życie – opowiada PAP egiptolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, dr Andrzej Ćwiek. Jak dodaje, nie oznacza to wcale, że w Egipcie nie było osób przymuszanych do pracy.

Kim byli niewolnicy?

– W naszym współczesnym pojęciu niewolnikami byli w zasadzie wyłącznie jeńcy wojenni, czyli obcokrajowcy – mówi dr Ćwiek. Ich największa liczba pojawiła się nad Nilem w okresie imperialnym, czyli Nowego Państwa (1550-1069 lat p.n.e.), kiedy granice Egiptu miały największy zasięg w wyniku udanych podbojów. W ten sposób do kraju faraonów trafiło najwięcej Azjatów, czyli mieszkańców Syro-Palestyny oraz wielu – Nubijczyków z obszaru „czarnej Afryki”.

– Nigdy jednak niewolnictwo nie było dla Egiptu podstawą gospodarki i ekonomii, tak jak na przykład w Rzymie. Robotnicy przymusowi nie stanowili też jednolitej i zwartej grupy społecznej – dodaje egiptolog. Bez ich pracy nie doszłoby do załamania fundamentów istnienia państwa.

Jak żyli niewolnicy?

Jaki był ich los? Wbrew stereotypom ich życie – w ocenie dr Ćwieka – wcale nie musiało być cięższe niż Egipcjan wykonujących niewdzięczne zawody – jak np. w kamieniołomach. Dr Ćwiek podkreśla, że niewolnicy zazwyczaj szybko asymilowali się z lokalną ludnością i nie stanowili osobnej grupy społecznej. Ich sytuacja prawna nie była jednoznaczna; nie byli wydzieloną i zamkniętą grupą społeczną. Traktowano ich jako ludzi, którzy mieli również prawo do własności prywatnej. – Zdarzały się nawet przypadki, że żenili się z Egipcjankami! – zauważa egiptolog. Oznacza to, że nie byli stygmatyzowani i powszechnie pogardzani.

Nawet Egipcjanie pozyskujący budulec w kamieniołomach byli wysoce wykwalifikowaną siłą roboczą, podobnie jak rzemieślnicy, którzy następnie obrabiali bloki kamienne. Niewolnicy, zazwyczaj jeńcy wojenni, trafiali do takich zespołów i zapewne byli traktowani bardzo podobnie jak pozostali – uważa egiptolog.

Wiemy też, że niewolnicy pracowali w Deir el-Medina, czyli w wiosce robotników przygotowujących grobowce w Dolinie Królów obok Luksoru w Górnym Egipcie. Tam trudnili się przygotowywaniem żywności, jak również… prali ubrania rzemieślników. Uogólniając – nierzadko pełnili rolę służących w prywatnych domach.

Kariera niewolnika

W wyjątkowych przypadkach obcokrajowcy robili zawrotną karierę. Tak było w przypadku Mai-per-heri, który żył w czasach panowania Hatszepsut (XV w. p.n.e.). Mimo że był z pochodzenia Nubijczykiem, być może jeńcem wojennym lub zakładnikiem wychowywanym na dworze faraona, został pochowany w prestiżowej Dolinie Królów. „Jego egipskie imię, które znaczy +Lew na polu bitwy+ może sugerować, że powodem tego wyróżnienia mogły być jakieś wojenne zasługi, może nawet ocalenie życia faraonowi” – mówi dr Ćwiek.

Wiele wskazuje, że niewolnicy – chociaż nie ma jednego terminu w języku egipskim na ich określenie – szybko przejmowali lokalną kulturę, uczyli języka, brali sobie za żony Egipcjanki.

– Jest to o tyle zastanawiające, że w licznych dokumentach z epoki bardzo negatywnie opisywano Azjatów czy Nubijczyków określających ich najgorszymi epitetami. Tymczasem w momencie, gdy ci trafiali w niewolę byli traktowani całkiem dobrze w porównaniu do innych starożytnych kultur – uważa dr Ćwiek.

Tylko niewolnicy nie byli wolni?

Na swój sposób nawet robotnicy i rzemieślnicy egipscy nie byli osobami wolnymi. Nie mogli przemieszczać się po kraju, ani zmieniać swojego zawodu. – Ale sami raczej nie czuli się więźniami – tak był skonstruowany ówczesny aparat państwowy tej pierwszej na świecie cywilizacji. W jego ramach nie było mowy o indywidualnej wolności ludzi. Przeciwnie – każdy z mieszkańców Egiptu miał ściśle wyznaczone role społeczne i zazwyczaj ich się ściśle trzymał – zaznacza egiptolog.

Stanowiący większość egipskiego społeczeństwa chłopi uprawiali zazwyczaj pola należące albo do faraona, albo wysokich dostojników. Byli zmuszeni do płacenia danin na ich rzecz.– Trudno jednak powiedzieć, że byli ciemiężeni. Był to system który zapewniał „ubezpieczenie społeczne” – w czasach suszy właściciel pól otwierał spichlerze, z których czerpać mogli chłopi. W ten sposób zwierzchnicy zapewniali swoim poddanym poczucie bezpieczeństwa – uważa dr Ćwiek.

Autor: Szymon Zdziebłowski
https://historia.wprost.pl/

Komentarzy 18 do “Żenili się z Egipcjankami i nie zbudowali piramid. Prawda o niewolnikach w Egipcie.”

 1. NICK said

  Pierwsze.
  Są Koptowie.
  Drugie.
  System egipski, piramidalny, był sztuką.
  Trzecie.
  Tak się jakoś składa, że bardzo trudno zniewolić Państwo o długiej historii.

 2. Boydar said

  Postawiłem piramidę, 160 cm high, na wichurze. U mnie rośnie jak durne, u sąsiadki wręcz przeciwnie 🙂 No ale ona od południa jest.

  „bo to zła kobieta była”

 3. Dziadzius said

  Ciekawy i jeden pomysl jak i drugi.
  Jezeli rzydzi budowali piramidy to czemu o tym nie pisali- A mieli czas pisac o tym ze niewolnik Jozef mial podlapac zone Putyfara [ jakiegos pomniejszego urzednika] to czemu nie pisza jak sie nazywal ten wielki faron ktoren zrobil Jozefa nadzorca nad Egiptem i stworzycielem wielkiego majatku faraona wykupojacza tanio ziemie od zglodnialych egipcjan???? cos jak kolchoz ??
  Jezeli mieli czas pisac o tych 10 plagach egiptu to znowu czemu nie pisza jak sie nazywal wladca owczesnego Egiptu { nie ma dowodu ze tytul „farqaon” byl uzywany jeszcze tak dawno w historii.??}
  W jakim jezyku byly te historyjki rzydow zaposane — Musialy byc w Egipskich heroglifach- bo rzydzi jeszcz za Salomona nie mieli SWEGO PISMA.– to chyba i te 10 przykazan byly pisane po ??

 4. revers said

  Po sumerysku, akurat zydzi korzystali z 3 antycznych kultur egipskij na zachodzie sumeryjskij, babilonskiej, perskiej na wschodzie, z nie monoistycznych rekigii summerow, babiloni egiptu wyszedl im monoteizm religijny ale poprawili go w islamie bez tabliczek mojzesza.

 5. Marucha said

  Re 3, 4:
  Żydzi nie zbudowali NIC.
  Nic po nich nie pozostało. Żadne zabytki, pomniki, budowle, konstrukcje.
  Nawet „ognisko domowe” tłumaczy się u nich jako „kupa gnoju”.
  Natomiast byli sprawni w niszczeniu wszystkiego, co napotkali na swej drodze. W wyrzynaniu całych plemion, włącznie z kobietami dziećmi i inwentarzem żywym.
  Pierd…ne plemię koczownicze.

 6. . said

  @ powyżej

  Fakt, że w roz-laniu są mistrzami.

  Jednak złotego cielca udało im się zrobić.

 7. Tadeusz said

  Badaniami nad kulturą staroegipską ,starogrecką czy rzymska zajmuja się naukowcy róznych krajów . A co ze Słowianami i ich historią? Archeolodzy przypadkiem odkrywają artefakty pozostałe po Słowianach i to wszystko.Dlaczego polskiego historyka bardziej interesuje historia egipcjan niz nie mniej ciekawa historia przodków? Są oczywiście historycy specjalizujący sie w słowiańszczyźnie ale to drobny odsetek wśród znawców historii starożytnej. Dlaczego w szkołach nie uczy sie o słowiańszczyźnie ?

 8. wanderer said

  „Dlaczego w szkołach nie uczy sie o słowiańszczyźnie ?”

  Dlatego Panie Tadeuszu, ze wspolczesna historia jest czesciowo oparta o zydowska narracje, a w niej nie ma miejsca na to ze jakis slowianski narod byl wielki, co najwyzej ze jakis slowianski przywodca dal „przywileje” zydom – oo, to to tak, wtedy beda fakty mieszac z bajkami byle wyszlo ich do gory.

 9. Adrem said

  „Dlaczego w szkołach nie uczy sie o słowiańszczyźnie ?”

  Bo Słowian ma nie być.
  W obowiązującej h-is-TOR-ii Słowianie to taki ludek, który siedział na drzewach w ubrankach z mchu i paproci i do spółki z wiewiórkami orzechy zajadał.
  A potem przyszli niemieccy cywilizatorzy z ewangelią, strząsneli to wystraszone bractwo z drzew i ochrzcili.
  I od tego momentu mamy państwo Polskie…

  Archeolodzy nawet jak coś Słowiańskiego wykopią, co nie jest skorupą z garnka glinianego zdobionego w taki czy inny wzorek, to albo zakopują, albo opisują jako gotyckie, celtyckie ( w rozumieniu staroniemieckie). I spoko.

  Ale polecam stronę archiwalną Uleszka.Tam się czegokolwiek można dowiedzieć.
  A tak w ogóle, to jest tego duuużo ! Trzeba tylko poszukać.

 10. Olek S said

  Nie do pomyslenia. Dzisiejsi „wlasciciele pol”, banksterzy, narzuca ci jeszcze nawiazke do zaplacenia za okres suszy.

 11. . said

  Częściowo? Historia jest w całości opisywana po żydowsku. Trzeba ją napisać od nowa: bez „bohaterów” barskich, kościuszków, selmanów, kuklińskich, wojtyłów. Bez debilnych: antykatolicyzmu, gloryfikacji powstań i rusofobii. Bez żydowskich bredni.

 12. Adrem said

  . said

  his-TOR-ię trzeba w całości odrzucić, demaskując przedtem jej całkowitą a wredną kłamliwość.

  Potrzebujemy prawdziwych DZIEJÓW Polski, Słowiańszczyzny, Ziemi, Świata, Ludzkości ( nie mylić ze stworami).

  Mam nadzieję, że to już niedługo…

 13. Tadeusz said

  Z lekcji historii i j. polskiego (sic!!!!) znamy mitologię grecką. Znamy przebieg walk pomiędzy bogami na Olimpie ,o ich zdradach małżeńskich , dzieciac z nieprawego łożą( Herakles ,i inni) . Na lekcjach religii nauczano nas o Bogu, a któż z Was zajrzał i przeczytał Stary i Nowy testament ? Czy zauważyliście ile w tych księgach jest przemocy? W wierzeniach Słowian brak jest zawiści, zazdrości ,przemocy. Inna kultura. To co złe przyszło do nas z zachodniej Europy. Nasze dzieci malują kredą na asfalcie słoneczka. Nie zobaczycie tego w Europie. Tam żyją targasze. Samo zło .Czciciele ciemności i mamony i zarażają nas Słowian tym paskudztwem.

 14. Mari said

  A mnie się wydaje, że ten artykuł został napisany na zamówienie. Niewolnictwo nie jest złe.
  I ten zakaz przemieszczania się.
  Jak to będzie fajnie.
  No, może nie fajnie, ale nieźle.

 15. Tadeusz said

  Greccy bogowie bezustannie toczyli walki pomiędzy sabą, Potrzebni im byli do wojen herosi, więc ich sobie spłodzili w związkach pozamałżeńskich (sic!!!) W wierzeniach normańskich jest tak samo. Przeczytajcie Stary Testament w całości poświęcony wojnom jakie toczył naród wybrany z resztą świata.. Słowiańscy bogowie i boginki żyli w symbiozie i ze sobą nie walczyli bo nie mieli o co. Każdy z nich miał swoją dziedinę którą sie opiekował i tyle. Nie potrzebowali kościołów , złota i ofiar z ludzi. Słowiańie i ich bogowie żyli w zgodzie z przyrodą i Matką Ziemią. To z zachodu europy przyszło całe zło,które przenikło w naszą słowiańską duszę. Więcej na portalu blog polski -Polska Słowiańszczyzna. Polecam.

 16. Lily said

  Z tego co wiem,to w CHINACH ucza,albo
  uczyli. Dlaczego tak mysle?,bo Chinczycy
  maja wiedze na ten temat.
  Wiedza rowniez o tym,ze w III.R.P,ludzie
  pracuja za marne grosze.

 17. JARNO said

  #5:Marucha>to właśnie po to wymyślono anty-semityzm, hate speech, exceptionalism, etc, żeby pokryć ‚nicość’ tego bytu>i biorąc np, pod uwagę ‚udział’ odkryć Żydów w tzw empirycznej nauce>>
  ‚ The scientific method can be divided into two primary categories: (1) EMPIRICAL science and (2) historical science. Empirical science entails a SYSTEMATIC approach to epistemology that uses OBSERVABLE, TESTABLE, REPEATABLE, and FALSIFIABLE { capable of being tested (verified or falsified) by experiment or observation} experimentation to understand how nature commonly behaves ‚
  .https://www.allaboutscience.org/scientific-method.htm
  i ilość wynalazków w tej dziedzinie (popularnie STEM >science-technology-engineering-math
  jest bb niska
  ale ‚nadmierna’ w tzw. historical science i nazywana
  NADREPREZENTATYWNOŚCIĄ
  i co więcej>dzisiaj w USA i na świecie świadomość ‚nicości’ Żydów-Chazarów-Lemba people+sayanim jews (.https://jewryexposedblog1.wordpress.com/2017/08/30/the-sayanim-jewish-secret-network/)
  plus klasyczne ‚Shabbos Goy’ tu jest jest ‚klasyczne’ wytłumaczenie, z chabad.org>
  .https://www.chabad.org/library/article_cdo/aid/1140867/jewish/The-Myth-of-the-Shabbos-Goy.htm co chyba jest bliskie Moraverowi jako że wysyła dzieci do szkoły ‚chabad’ w Warsiawie
  czy wreszcie klasyczne-bo Niemojewskiego z 1905>DWUŻYDZIAN polski
  a wszystko podparte ‚chutzpah’ > dla the Chosen to cecha pozytywna podczas gdy dla całej reszty chucpa to chucpa.
  .
  ..świadomość ‚nicości’ jest coraz powszechniejsza.
  I wychodzi mi na to, że ‚lokalsi’ między Bugiem a Odrą są tak zapatrzeni ‚w siebie’ że ‚
  ‚nie wiedzą co się na świecie dzieje a ponadto nie wiedzą że nie wiedzą’ zeby zacytować Noama Chomsky’ego.

 18. raffi said

  Ad5 Tym bardziej nie opracowali SLOWA. ONO zawsze należało do Białego człowieka. Zbezcześcili JE. Zatem, przywłaszczyli sobie Boga i epatują tym sposobem resztę ziemian wydając ku Niemu edykty w Talmudzie..
  Mordują, co nam najcenniejsze, tak jak zakatowali Jezusa w ciele fizycznym, tak postępują z Duchem JHWH. Kradnąc sobie tp. cudze mienie.
  To w rzeczywistości dla Boga żywe trupy duchowe – bez wyższych uczuć, dybuki – ożywione ogniem puste wyroby gliniane wprost od szatana. Bez większego znaczenia. Oni to wiedza. IM drogą do piekła, tam i z powrotem. Podobnie z kundlami, mieszańcami rasowymi. Ich duszę i umysł pomieszane, nie przynależne. Zagubione, służące każdemu panu, dla ideologii i forsy.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: