Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  NICK o Wolne tematy (64 – …
  revers o Facet o ksywce „Margot”
  revers o Wolne tematy (64 – …
  NICK o Wolne tematy (64 – …
  NyndrO o Wolne tematy (64 – …
  Anucha o Wolne tematy (64 – …
  Lily o Wolne tematy (64 – …
  Yagiel o Wolne tematy (64 – …
  NyndrO o Wolne tematy (64 – …
  lelumpolelum o Wolne tematy (64 – …
  Katarzyna T o Wolne tematy (64 – …
  I*** o Instytut Rodła we Wrocław…
  Wielka Kopa Tatry o Wolne tematy (64 – …
  NICK o Wolne tematy (64 – …
  jasiek z toronto o Pierwszy „historyk” RP – premi…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 524 obserwujących.

Mądry głupiemu (niestety) ustępuje…

Posted by Marucha w dniu 2020-07-06 (Poniedziałek)

„Nie gadaj z dupą, bo cię osra”

Złota rada? Na przykład takie chińskie przysłowie: nie kłóć się z głupią osobą, bo inni mogą nie zauważyć między Wami różnicy.

Lub polskie: „Mądry głupiemu ustępuje lub z głupim się nie dyskutuje”. W Biblii natomiast przeczytamy: „Głupi od razu okazuje swą złość, lecz roztropny nie zważa na obelgę.” Ta sama prawda znana jest również w innej formie – nie dyskutuj z głupim, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona chamstwem. Jest też bardziej wulgarna wersja – nie gadaj z dupą, bo Cię osra.

Radzą nam, by głupiemu ustępować. Nie marnować własnego czasu i energii na bezproduktywne rozmowy.

Tylko, czy z takiego ciągłego ustępowania głupim osobom nie sprawiamy, że świat kierowany jest właśnie przez mało rozgarniętych? No bo skoro lepiej za każdym razem olewać temat, to kto bierze wolny ster do rąk, jeśli właśnie nie ci wszyscy, których z nim pozostawiono? Czy to nie największy absurd współczesnych czasów, że mądry się nie będzie kłócił i ten „inteligentny inaczej” w konsekwencji ma większą siłę głosu? Nie ma konkurencji, pozostawiony sam na polu bitwy, chełpi się władzą.

Co gorsza okazuje się, że tak było zawsze; w Księdze Koheleta przeczytamy: „istnieje pewne zło, które dzieje się pod słońcem: że głupców stawia się na wysokich stanowiskach, a zasobni w mądrość siedzą nisko”. Czyli dobra rada, którą karmią nas od dzieciństwa, by mądry głupiemu ustępował, jest jedną… z najgłupszych na świecie? Nie zniżać się do poziomu głupszej osoby.

Przychodzi taki moment w życiu, że zamiast wdawać się w zbędne spory, pasujemy. Uśmiechamy się i idziemy dalej. Nie mamy ani ochoty, ani czasu na coś, co uważamy za niegodne tego, by poświęcić temu własną uwagę. W pewnym momencie przestaje nam bowiem zależeć na tym, by „innych oświecać” lub „uświadamiać”. Wiemy swoje i fakt, że inna osoba ma odmienne zdanie, nie wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Tak po prawdzie przestaje mieć to znaczenie. Im bardziej druga strona się buntuje, im bardziej jest głośna i agresywna, tym my…stajemy się spokojniejsi. Czasami świadomie, ale częściej nieświadomie w ten sposób rozbrajamy przeciwnika, bo nic tak nie wkurza drugiej osoby, jak wewnętrzny spokój przeciwnika. Nic tak nie irytuje, jak uśmiech wyższości, gdy komuś piana wydobywa się z ust… Nie dać drugiemu satysfakcji.

Wchodzenie w spór z głupszą osobą to nie tylko obdarzenie jej własną uwagą, czy poświęcenie własnego czasu, wartości chyba najistotniejszej w życiu. To również danie drugiej stronie satysfakcji, że sprowokowała nas do reakcji, że przez chwilę gramy tak, jak ona.

Gdy zaczynamy dyskusję z głupszą osobą, być może się irytujemy, wchodzimy na grząskie tematy, przyjmujemy język, który nie jest dla nas charakterystyczny (bo jak inaczej gadać z prostakiem, jak nie jego językiem? Innego przecież nie zrozumie ), czasami kipimy ze złości, widząc skalę głupoty, z której druga strona jest dumna. I w konsekwencji jest nam wstyd, że daliśmy się sprowokować.

Nic dziwnego, że mając za sobą jedno, dwa lub kilka podobnych doświadczeń, pasujemy. Wychodzimy z założenia, że nie warto…Głupie osoby lepiej ignorować. Odejść daleko i nawet się nie oglądać. Jednak czy zawsze?

I tu dochodzimy do problemu zasygnalizowanego na samym początku. Ile można milczeć? Ile razy można pocieszać się stwierdzeniem, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem?

Czasami głupoty nie można pozostawiać samej sobie. Trzeba ją wytykać, napiętnować, nazywać po imieniu. Głupota pozostawiona sama sobie staje się bowiem niebezpieczna. Co gorsza rozprzestrzenia się lotem błyskawicy, bardzo szybko jest podchwytywana przez innych i powtarzana jako prawda objawiona.

Dlaczego? Bo przecież z głupimi tezami się nie dyskutuje, bo każdy ma swój rozum i wie, że są nieprawdziwe. Serio? Tak myślisz? To włącz telewizor na obrady sejmowe, przejdź się po parku i posłuchaj o czym gawędzą mężczyźni w sandałach, skarpetach i przyciasnych koszulkach, wejdź na forum dla mam słynących z „mądrych inaczej” rad. Pooglądaj sobie głupotę z bliska. I daj się zszokować. Skala jest przecież ogromna!

Zobacz, głupota jest pewna siebie. Chełpi się swoją odkrywczością. Wykorzystuje słabość ludzi mądrych. Czy zatem jest aż tak głupia? A inteligencja? Milknie. Bo wie, że nic nie wie…Bo ma wątpliwości. Bo wierzy, że pokazywanie własnej strony medalu nie ma sensu, bo głupi i tak nie zrozumie.Bo trzeba ustąpić. I tak od wieków nic się nie zmienia. Głupi rządzą mądrymi. Bo mądrzy ustępują im miejsca.

P.s. Psy szczekają, gajówkowa karawana idzie dalej

Autor: Bezpartyjna

Komentarzy 21 do “Mądry głupiemu (niestety) ustępuje…”

 1. Odpowiedź na wynurzenia głupiego winna być jedna: „Głupiś chamie. – Dlaczego chamie? – Boś głupi”.

  Ponieważ nie-cham ze swoją głupotą się nie obnosi, on swojej głupoty jest świadomy i tej swojej głupoty się wstydzi. I to nie jest już cham.

 2. Czasami głupoty nie można pozostawiać samej sobie. Trzeba ją wytykać, napiętnować, nazywać po imieniu. Głupota pozostawiona sama sobie staje się bowiem niebezpieczna. Co gorsza rozprzestrzenia się lotem błyskawicy, bardzo szybko jest podchwytywana przez innych i powtarzana jako prawda objawiona.

  TAK JEST. Głupotę należy piętnować. Zawsze i wszędzie.

 3. posłuchaj o czym gawędzą mężczyźni w sandałach, skarpetach

  Chodzę czasem w sandałach i wtedy zawsze w skarpetach. I żaden lewak nie będzie mi dyktował, co jest trendy, a co nie jest. Mam w nosie trendy. Pozostawiam trendy japiszonom i przeżuwaczom GW.

 4. seler said

  no, rzeczywiście… ?

  „Nie gadaj z dupą, bo cię osra”

  ale…
  żeby taką, jej, mu go jego naprostować,
  to należy niezwłocznie papier
  toaletowy tej zapodać,
  a, niech czyta 😉
  do skutku…

  i… dodam nieskromnie,
  z koniem szie też
  nie kopta
  😉

  Marucha ? …trzymaj szie…

  ——–

  Jawen Bahtale – opowieść o polskich Romach

 5. JARNO said

  Bertrand Russel miał powiedzieć:
  To smutne że głupcy są tak pewni siebie podczas gdy ludzie mądrzy są tak pełni wątpliwości.
  i
  nauka Konfucjusza :
  ‚naprawę państwa należy zacząć od naprawy pojęć’
  i wychodzi na to, że sprawa istnieje nie od dzisiaj (1)
  ale ważniejszą kwestią jest CO ROBIĆ ??
  .
  Sam się posługiwałem powiedzeniem
  ‚The definition of insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.”
  i powoływałem się że to Albert Einstein podczas gdy się okazało, że
  ‚The whole business of misattributing quotes certainly didn’t begin with the Internet—it’s been going on as long as anyone can remember”
  ale uważam, że to zdanie jest prawdziwe i będę się nim posługiwał bez podpierania się Einsteinem
  .
  Uważam, że najtrafniejsza jest uwaga „BEZPARTYJNEJ” kiedy pisze:
  .
  ‚Czasami głupoty nie można pozostawiać samej sobie. Trzeba ją wytykać, napiętnować, nazywać po imieniu. Głupota pozostawiona sama sobie staje się bowiem niebezpieczna. Co gorsza rozprzestrzenia się lotem błyskawicy, bardzo szybko jest podchwytywana przez innych i powtarzana jako prawda objawiona.’
  .
  i to jest ZADANIE do praktykowania.
  .
  PS. Jedna uwaga> uważam, że Bezpartyjna pominęła źródlo postaw jaki krytykuje>to cała szkola frankfurcka (tolerancja represywana, etc) ‚wzmocniona’ amerykańskim wkładem Marcusa>political correctness, hate speech, inclusive policy, etcwszystko wypracowane przez Deep Jewish State.

 6. seler said

  [2] Krzysztof M

  albowiem głupota jest złem, a zło jest głupie…
  i teraz weź i te koło naprostuj…
  ani nie pojedziesz, ani
  nie naprostujesz
  mówię Ci

  omijaj

 7. Ola said

  To moze jeszcze jeden cytat z Marie von Ebner-Eschenbach:

  ” co ludzie najchetnie okreslaja jako glupie? To madre, czego sami nie rozumieja. „

 8. leśnik said

  „Gdy widzisz człowieka mającego się za mędrca, to więcej nadziei jest dla głupca niż dla niego.”
  Dodam od siebie że osoba uważająca się za mądrą na pewno ma spaczoną perspektywę.

 9. JW said

  Jeżeli „mądry” ustępuje głupiemu, to wcale nie jest mądrym, tylko wyznawcą bożka Świętego Spokoju, czyli tchórzem. Poza tym skutkiem takiego ustąpienia jest dalsze rozbestwienie się tego głupszego i utwierdzenie się w przekonaniu o swojej nieomylności. Oczywiście zależy to od sytuacji oraz interpretacji tego powiedzenia. Często rzeczywiście nie warto wdawać się w dyskusje z ludźmi niemającymi jakiejkolwiek pokory intelektualnej, do których nie dotrą racjonalne argumenty. Bywa jednak, że jest to konieczne, a wtedy na oddaniu pola źle się wychodzi. Po prostu trzeba wiedzieć, kiedy można zrezygnować z walki, a kiedy nie warto. Bodajże już Sun Zi napisał coś w tym stylu.

  ——
  Zawsze warto mieć przy sobie rewolwer.
  Bo głupców jest tyle więcej, że resztę mogą czapkami zarzucić.
  Admin

 10. artnemo said

  Dlaczego ci w sandałach i skarpetkach mają być głupsi niż inni…?

 11. Peryskop said

  Re 5

  René Descartes : Dubito, ergo cogito, ergo sum.

  Wątpię, więc myślę, więc jestem.

  A co zrobili lewacy za Zbigniewem Herbertem niestety ?

  Ocenzurowali „Dubito”, sprowadzając istnienie sapiensa do bezmyslnego myślenia, że niby rozmyśla.

  Bravo Bezpartyjna !

  Czy można się tam u Was zapisać do partii bezpartyjnych ?

  Gdy wybuchł stan wojenny, to I sekretarz instancji PZPR w naszym Instytucie dr Zbigniew L., po kalkulacjach oddał legitymację, po czym przyszedł do nas i z uśmieszkiem oznajmił :

  – No to chłopcy, teraz już jestem z wami.

  Ciszę przerwał nieodżałowany kolega inżynier Jerzy B. :

  – U nas też obowiązuje staż kandydacki.

  Bravo BestSeler !

 12. seler said

  [10] Artnemo

  „Dlaczego ci w sandałach i skarpetkach mają być głupsi niż inni…?”
  ———-

  to ja Ci Tobie powiem lepszy numer…
  mam protezę prawej nogi,
  zapominam zmienić
  buta i skarpetkę
  wjechałem
  do sklepu
  i.. delikatnie zwrócono mi uwagę, że mam obuwie nie do pary
  [jedna powieka mi szie zatrzymała, a druga opadła]

  odpowiedziałem:

  tak, proszę pana… ja jestem rozrzutny..
  taką samą parę butów mam w domu
  i piorę tylko jedną skarpetkę, tą
  tę, która śmierdzi.. jak mi szie
  nie chce zmieniać… 😉

  uciekł

 13. . said

  „Dlaczego ci w sandałach i skarpetkach mają być głupsi niż inni…?”

  Dlatego, że młodzi, poje-ni z wielkich miast nazwali ich „Januszami”.

 14. rycho08 said

  Bezdenna 🙂 – to TY jesteś „ta” Dorota???

 15. Marucha said

  Re 14:
  „Bezdenna”… cóż za finezyjny dowcip pod adresem Pani Bezpartyjnej…

 16. rycho08 said

  Admin.
  Co do „Pani” – poczekajmy na odpowiedź. (14)

  ————-
  Jej odpowiedź jest tu bez znaczenia.
  Admin

 17. UZA said

  „Zawsze warto mieć przy sobie rewolwer. Bo głupców jest tyle więcej, że resztę mogą czapkami zarzucić”.

  To jest fakt obiektywny – zawsze i wszędzie głupich było więcej niż mądrych. Ten fakt jest wykorzystywany przez Zło do niszczenia świata. Wielka rzesza podszczutych durniów jest równie groźna jak rozpędzone stado słoni. Jeśli staniemy na ich drodze, to nas stratują. I nawet rewolwer nie pomoże. Może kilka ckm-ów dało by radę, ale na pewno nie argumenty.

 18. Boydar said

  Problemem (dla mnie) nie są głupi; problemem są promotorzy i sponsorzy tych głupich. Głupi z urzędu nie byłby mocny gdyby ktoś go w pozycji mogącej nie ustawił celowo. Amba.

  Rewolweru nie da się użyć zawsze, bardzo rzadko można. Kropla w morzu potrzeb.

 19. Bezpartyjna said

  Re: nieuszesany i nieumyty Rycho zero coś tam,

  „Ta Dorotka ta malusia, ta malusia,
  Tańcowała dokolusia, dokolusia,
  Tańcowała ranną rosą, ranną rosą
  I tupała nóżką bosą, nóżką bosą.

  Ta Dorotka ta malusia, ta malusia,
  Tańcowała dokolusia, dokolusia,
  Tańcowała i w południe, i w południe
  Kiedy słońce grzało cudnie, grzało cudnie.

  Ta Dorotka ta malusia, ta malusia,
  Tańcowała dokolusia, dokolusia,
  Tańcowała i z wieczora, i z wieczora,
  Gdy szło słonko do jeziora, do jeziora.

  A teraz śpi w kolebusi, w kolebusi,
  Na różowej na podusi,na podusi,
  Chodzi senek koło płotka, koło płotka:
  Cicho, bo już śpi Dorotka, śpi Dorotka.

  Cicho, bo już śpi Dorotka, śpi Dorotka…śpi …”

 20. rycho08 said

  Nie dość, że bezdennie głupia to jeszcze złodziejka – a sama wszędzie szuka żyda (łapaj złodzieja).

 21. gnago said

  Po tysiąckroć wolę głupiego z natury niż z przyuczenia czy obowiązku. patrz poczynania KE czy licznych decydentów

Sorry, the comment form is closed at this time.