Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Zamek Ogrodzieniec – najpotężniejsze z Orlich Gniazd

Posted by Marucha w dniu 2020-07-10 (Piątek)

https://www.tajemnice-swiata.plZamek Ogrodzieniec to jedna z najbardziej ekscytujących warowni na Szlaku Orlich Gniazd. Położony jest w województwie śląskim, w małej wiosce Podzamcze.

Budynek wzniesiono na przełomie XIV i XV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Warto poznać jego fascynującą historię, związane z nim legendy, a następnie odwiedzić ruiny.

Na terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej trudno znaleźć bardziej popularne miejsce. Turyści zaglądają tu chętnie, natomiast liczne wycieczki przybywają tu tylko w jednym celu – zobaczyć najpiękniejsze i najpotężniejsze ze wszystkich Orlich Gniazd na terenie Jury.

Ogrodzieniec i Podzamcze są nie tylko popularne, ale i wyjątkowo piękne.

Najważniejszym zabytkiem jest tu zamek Ogrodzieniec, a ważnymi obiektami w jego najbliższej okolicy są Góra Janowskiego oraz Góra Birów, znana w ostatnich latach ze zrekonstruowanego, wczesnośredniowiecznego grodu.


Początki Gniazda Orła

Początki zamku Ogrodzieniec sięgają XII wieku.

Powstały za panowania króla Bolesława Krzywoustego niewielki wówczas gródek znany był jako „Szczęka Wilka” i został zbudowany z drewna, a jego główną obroną były otaczające go skały.

To pierwsze drewniane miasto zostało najprawdopodobniej spalone podczas pierwszej inwazji Tatarów w 1241 r., a siły mongolskie, które zaatakowały Węgry, splądrowały i spustoszyły południowe terytorium Polski.

W połowie XIV wieku na ruinach miasta wzniesiono murowany zamek, bo to właśnie w czasach Kazimierza Wielkiego drewniany gródek zastąpiła potężna, murowana budowla obronna, pięknie wkomponowana w skalne otoczenie.


Twierdza została wzniesiona w nowym stylu gotyckim przez nieznanych budowniczych, prawdopodobnie w latach 1350–1370.

Miała ona pełnić rolę mieszkalną, ale przede wszystkim obronną, ponieważ znajdowała się na granicy polsko-śląskiej i – jako połączenie Szlaku Orlich Gniazd – miała bronić terytoriów Piastów przed najeźdźcami z Czech.

Zamek Ogrodzieniec nazwano Gniazdem Orła ze względu na malownicze położenie i fakt, że majestatyczne średniowieczne warownie zostały zbudowane jak gniazda orła na skałach jurajskich.

W 1386 r. król Władysław Jagiełło przekazał Zamek Włodkowi z Charbinowic herbu Sulima.

Główne wejście do zamku Ogrodzieniec prowadziło przez szczelinę między skałami.

Od północy dostęp do niej chronił wał.

Za wałami, za murami…

Zamek Ogrodzieniec wielokrotnie zmieniał właściciela i stał się własnością rodziny Boner, jednej z najbogatszych i najbardziej wpływowych rodzin w Polsce w pierwszej połowie XVI wieku.

Seweryn Boner, rajca krakowski, chciał uczynić z zamku Ogrodzieniec budowlę mogącą równać się z Zamkiem Królewskim na Wawelu.

Wykorzystał on naturalne ukształtowanie terenu oraz to, co wzniesione zostało już w czasach Kazimierza Wielkiego.

W efekcie jego rezydencja uderzała (i w dalszym ciągu uderza) swym ogromem.

Składała się z dwóch części: podzamcza oraz właściwego zamku.

Z podzamcza na teren zamku prowadziło wejście przez wielokondygnacyjną bramę, która szczęśliwie przetrwała do dzisiaj.


Dawniej prowadził do niej zwodzony most, pod którym znajdowała się sucha fosa.

Nad wejściem prowadzącym na zamek zachowały się dobrze widoczne tarcze z herbami Bonerów.

Po przejściu przez bramę wchodziło się na niewielki dziedziniec.

Otoczony wieżami i budynkami mieszkalnymi placyk powstał zaś w miejscu, w którym istniało pierwsze w Ogrodzieńcu grodzisko.


Po Bonerach zamkiem władali Firlejowie, po nich słynny Warszycki, zaś po nim – Męcińscy.

Na początku XIX wieku ostatnia z rodu Męcińskich – Zofia – opuściła popadający w coraz większą ruinę zamek.

Dopiero z początkiem XX wieku odkrył jego piękno Aleksander Janowski – inicjator utworzenia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.

Dzięki długim i żmudnym pracom konserwatorskim, które trwały 24 lata, dziś możemy zwiedzić ruiny zamku w Ogrodzieńcu i podziwiać ten fascynujący „kawałek historii”.

Dusza kasztelana

Z zamkiem w Ogrodzieńcu związane są różne legendy.

Jedna z nich, ta najpopularniejsza głosi, że podczas pełni na zamku pojawia się wielki czarny pies, ciągnąc za sobą duży złoty łańcuch.

Według legendy jest to dusza bogatego i brutalnego krakowskiego kasztelana Stanisława Warszyckiego, oskarżonego o kontakt z diabłem.

Słynął z okrucieństwa i chciwości.

Podobno kasztelan wciąż strzeże swoich skarbów ukrytych pod zamkiem, których nikt dotąd nie znalazł.


Zamek Ogrodzieniec – zwiedzanie

Zamek Ogrodzieniec to tzw. trwała ruina.

Niedawno otwarto zupełnie nową, specjalnie przygotowaną trasę turystyczną.

Zamek oferuje ponadto swoim gościom wiele wydarzeń kulturalnych, takich jak imprezy masowe, turnieje rycerskie, spotkania z duchami i koncerty.

Jednym z najbardziej ekscytujących wydarzeń na zamku jest odbywający się wiosną coroczny „Najazd Barbarzyńców na Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu”, podczas którego średniowieczna twierdza zamienia się w barwną osadę, w której królują Wikingowie i Słowianie, a wojownicy z różnych zakątków Europy próbują stawać z nimi w szranki.

Warto również odwiedzić Muzeum Zamkowe, które przedstawia przeszłość i teraźniejszość zamku, warowną twierdzę na Górze Birów, w której rejonie znaleziono nie tylko ślady wczesnośredniowiecznego grodziska, ale i liczne pamiątki z okresu paleolitu, a także przyjrzeć się wystawom historycznym znajdującym się w zbrojowni i komnacie tortur.

Zamek Ogrodzieniec można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem.

♦ Ciekawostka: w 2001 roku na terenie zamku reżyser Andrzej Wajda nakręcił adaptację komedii Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”.

https://www.tajemnice-swiata.pl

Komentarzy 7 to “Zamek Ogrodzieniec – najpotężniejsze z Orlich Gniazd”

 1. Birton said

  ten zamek trzeba odbudować, a potem powoli następne na Szlaku Orlich Gniazd – słyszysz służalcu żydomasonów, Duda?

 2. Zbyszko said

  W podziemiach zamku jest (był jakieś 20 lat temu) urządzony taki barek-kawiarenka. Schodzi się do niego schodami w dół. Pomieszczeni jest podłużne, zaś sam bar ulokowany w pobliżu wejścia. Swego czasu siedziałem w końcowej części tego pomieszczenia z której nie było widać wychodzącej obsługi tego baru. Obsługa zresztą tak mnie nie widziała. Jakieś było moje zdziwienie, gdy chciałem wyjść i zastałem zamkniętą kratę wyjściową, ulokowaną w takimi miejscu, że nie była widoczna z zewnątrz. Na szczęście jedna pan wróciła po coś do baru i ze zdziwieniem zobaczyła mnie za kratą.
  Powiedziała mi że w nocy tam podobno straszy… Wielu ludzi zdążyło się już o tym przekonać, m.in podobno jakaś grupa harcerzy, którzy biwakowali nieopodal i urządzali sobie na terenie zamku jakieś nocne podchody:-)
  P.S. zdarzenie miało miejsce w czasach gdy nie było jeszcze telefonów komórkowych:-)

 3. marteczka said

  W Ogrodzieńcu kręcono też zdjęcia do netflixowego Wiedźmina.

 4. Aleksandria STOLICA ŚWIATA, Kraków WSPANIAŁY RZYM i Wały Śląskie DO PACYFIKU

  Niejednokrotnie czytałem, że przy budowy Kolei Bajkalsko-Amurskiej odkryto tunel pod Cieśniną Tatarską, którym Puszczono Kolej ??? Byłaby to analogia do tuneli POD ANDAMI, którymi – o ile mi wiadomo kolei NIE PUSZCZANO. To jest Mniej Makabryczne od tuneli Szkocja-Turcja czy Rumunia-Tybet.
  To jest mi potrzebne do Wałów Dzyngis Chana nad Amurem, które z Czyngisem nie miały nic wspólnego i są dużo starsze. Są na południowym brzegu Amuru frontem Na Południe, co suponuje budowanie ich przez Sarmatów przeciw Szangom, który byli Hunami-Turkami.
  We Lwowsko-Wrocławskiej Szkole Archeologicznej i Architektoniczno-Historycznej była mowa o ZASTANAWIAJĄCYCH analogiach kultury minusińskiej w kraju Krasnojarskim z kulturą łużycką, co ignorowałem, ale teraz wobec prawdopodobieństwa sarmackiej metalurgii żelaza w Krasnym Jarze to nabiera Powagi.
  Kultura minusińska Skończyła się po podboju przez Sarmatw Chin w XI wieku pne, gdy u nas transformacji kultury przedłużyckiej w łużycką dokonali Powrocińcy spod Troi, którym Nie Udało się opanować ASGARDU-Kijowa, gdyż Indra dał go Aleksandrowi-Parysowi, który uratował z płonącej Troi 12 tysięcy Traków i zorganizował emigrację Traków nad Dniepr.
  Po podboju Chin Sarmaci zrezygnowali z reglamentacji żelaza i spławu go Amurem na rzecz handlu etapowego baktrianami. Baktrian jest najlepszym tragarzem bo niesie 400 kg. Odkryte w Gródku Jagiellońskim kości baktriana pochodzą SPRZED budowy kanału San-Dniestr czy Bug-Boh którymi spławiano żelazo powiślańskie z Bramnego-Torunia do Morza Pantyjskiego. Potem Perekopem do Azoru i dryfem Donu, kanałem wołgodońskim i spławem Wołgi do Kaspija, a potem i w górę wpadającej do kaspija Amu-darii, gdzie dopiero zaczynał się trag na baktrianach.
  Transport baktrianami zorganizowali Tocharowie, których jasnowłose mumie śmieją się do nas na pustyni Kaszgarskiej. Ariowie wygnali Tocharów z Kijowa więc ci zbankrutowali po utracie stosunków handlowych z Toruniem. Handel żelazem przejęli Ariowie, który prawdopodobnie zbudowali drogę Wodną do SAMARKANDY, gdzie dowozili żelazo krzyworoskie i kurskie.
  Ariowie też zbankrutowali, gdy Sarmaci urządzili metalurgię KRASNOJARSKĄ a Nauplios-Neptun ze Strzegomia i Wenecji wywołał Wojnę Trojańską dla BLOKOWANIA TROI jako dystrybutora żelaza aryjskiego. Tym sposobem Słowianie wygnali Ariów do Indii.

 5. https://marucha.wordpress.com/2020/07/10/zamek-ogrodzieniec-najpotezniejsze-z-orlich-gniazd/

  Zamek Ogrodzieniec – najpotężniejsze z Orlich Gniazd.
  Posted by Marucha w dniu 2020-07-10 (Piątek)
  TAJEMNICE ŚWIATA – W poszukiwaniu odpowiedzi, IKONA National Geographic.

  To jest fekalium niemieckie z napisam MADE IN USA. Żydzi straszyli nas kwitami Wielkich Sum na budowe Zamku Królewskiego, z której to racji Kneset odbyć DWA posiedzenia na Wawelu, na co Polskie Bydlęta odpowiadały SZCZEKANIEM. Ja odpowiedziałem, że przypisywanie budowy WAWELU Kazimierzowi Wielkiemu jest Anachronizmem, bo Wawel nie ma z jego architekturą nic wspólnego. Wygląda na to, że Kazimierz III obciążył Żydów podatkiem na odbudowę GARGAMELLA-Germanii-Kraka, ale pieniądze użył na budwę moskiewskiego KREMLA, o czym świadczy UCZTA KREMLOWSK w Mstiorze.
  Za to winę ponoszą też Grecy, gdyż zamki Jurajskie są dziłem greckiego boga Prapoczątku Jura-Uranosa – budowniczego Białokamiennej Moskwy, co sprawdzali Hiszpanie.
  Zamek Ogrodzieniec ma DOSKONAŁĄ datację doktora Franca Zalewskiego, który stwierdził, że był budowany w CZASIE eksploatacji neolitycznych Kamieniołomów Krakowskich z użyciem pił DIAMENTOWYCH. Kamieniołomy te opuszcono po zbudowaniu Kanału Przemysłowego Sosnowiec-Bydgoszcz około roku 4700 pne, gdyż wapień z Chrzanowa był tańszy i lepszy.

 6. Leo said

  Wandaluzja, dzięki, że jesteś. Trzymaj się zdrowo.

 7. https://bialczynski.pl/2009/10/28/straznicy-wiary-przyrodzonej-stanislaw-wyspianski-i-wladyslaw-ekielski-projekt-wawel-akropol/
  Strażnicy Wiary Przyrodzonej Słowian – Stanisław Wyspiański i Władysław Ekielski – Projekt WAWEL-AKROPOL

  Z katedry LILLA WENEDA w Bydgoszczy Wandalowie WSPÓŁRZĄDZILI Światem. Myśleli, że jak wypędzą Ariów do Indii to Podzielą Świat na Azję i Europę z Afryka i Ameryką, ale sprawa się Rypła w Kanaanie, który Ariowie nazwali PALESTNĄ od Pałaców.
  Pisałem, że Projekt Wyspiańskiego-Ekielskiego Wawelu-AKROPOLU nie był infantylizmem, ale PROWOKACJĄ Drugiego Rzymu. Ja ten Drugi Rzym przekwalifikowałem na Wspaniały Rzym – aż Wyszedł mi pierwowzór STOLICY ŚWIATA Aleksandrii.
  DO zbudowania kanału Aleksandria-Suez Stolicą Świata był BEJRUT czyli Brama Libanu, gdzie zaczynała się DROMADERSKA Droga Azjatycka, co suponuje, że Świątynia BAALA już istniała, jako pochodna świątyni Afrodyty w Efezie, zbudowanej dla Postraszenia Greków: JEŚLI WĄTPICIE W NASZĄ MOC POPATRZCIE NA NASZE BUDOWLE – za co Grecy ją SPALILI. Odbudowała ją Diana-Artemida z Kielc w Wojnie Satrapów, ale potem w Artemizjonie urządził swą Akadmię Apolloniusz z Krakowa więc została spalona i zburzona przez talibów chrześcijańskich. Kanał aleksandryjski należy odbudować dla Jachtingu.
  WYKAZAŁEM, że Dejnokrates NIE BYŁ nadwornym architektem Aleksandra, ale jego matki Olimpiady, który po zachachmęceniu przez nią Złota Pangajonu-Siedmiogrodu budował Wspaniały Kraków. Rotunda Świętego Piotra na Watykanie jest kopią rotundy SĄDU, który Konstantyn Wlk PRZEWIÓZŁ do Konstantynopola, żeby odebrać Aleksandrii Majestat Światowy.
  Postument rotundy watykańskiej NIE PASUJE do Aleksandrii, gdzie potrzebny była LATARNIA Większa, aby Widzieć wieczorem na Horyzoncie flotę Jutrzniejszą, toteż rotundę-postument z planu Dejnokratesa zadaszono kopułą a STOSOWNĄ latarnię zbudowano jako FAROS. Latarnia Faros nie pochodzi więc z planu Dejnokratesa, ale rotundy krakowskiej Nie Przebudowano w Aleksandrii, Konstantynopolu, Rzymie i w Kijowie, gdzie Wojewoda Kij przewiózł SĄD. Rotunda Watykańska jest Reliktem KRAKOWSKIM Olimpiady. Jest też DOWODEM, że Dejnokrates w Aleksandrii NIE BYŁ.

Sorry, the comment form is closed at this time.