Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Bezpartyjna o Zniewoleni przemocą
  Maverick o Wolne tematy (09 – …
  I*** o Nacjonalizm ukraiński „j…
  revers o Wolne tematy (09 – …
  Listwa o Tajna geoinżynieria – projekt…
  Szczepan Zbigniewski o Parlament Europejski jako post…
  revers o Wolne tematy (09 – …
  Bezpartyjna o W Polsce urodziło się o połowi…
  Bezpartyjna o Jak Św. Tomasz Akwinata recenz…
  Listwa o Tajna geoinżynieria – projekt…
  Szczepan Zbigniewski o Dojrzała odpowiedź Azarenki na…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (09 – …
  OSZUST Timothy Snyde… o Wolne tematy (09 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (09 – …
  Liwiusz o Zniewoleni przemocą
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Tragiczne zarobki w małych polskich firmach

Posted by Marucha w dniu 2020-07-31 (Piątek)

Ministerstwo Finansów w danych przesłanych do Rady Dialogu Społecznego ujawniło, na jakie zarobki mogą liczyć polscy pracownicy w najmniejszych przedsiębiorstwach.

Blisko 63 procent zatrudnionych w mikrofirmach oraz 40 procent w małych podmiotach otrzymuje więc równowartość płacy minimalnej. Tymczasem w dużych przedsiębiorstwach odsetek ten wynosi zaledwie 7 procent.

Dotychczasowe dane dotyczące niskich zarobków w polskich przedsiębiorstwach niespecjalnie przebijały się do mediów. Teraz liberalny portal BusinessInsider.com.pl twierdzi więc, że informacje podane przez resort finansów są „szokujące”. Najwyraźniej jego dziennikarze żyjąc w medialnej bańce ulegli doktrynie ekonomicznej III Rzeczypospolitej, fetyszyzującej znaczenie małych i średnich przedsiębiorstw.

Statystyki przekazane Radzie Dialogu Społecznego pokazują wyraźnie, że podobnego zdania na temat sektora MSP nie mają pracownicy. W mikrofirmach blisko 63 proc. z nich ma naliczone składki ubezpieczeniowe od najniższego możliwego wynagrodzenia, a w małych firmach jest to 40 proc. Dla porównania w całej polskiej gospodarce odsetek ten wynosi 22 proc., z kolei w dużych firmach około 7 proc.

Warto podkreślić, że zdaniem ekonomistów skala zjawiska może być większa, bo są to dane z 2018 r., zaś od tego czasu nastąpiły dalsze podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Dodatkowo statystyki Ministerstwa Finansów nie obejmują osób zatrudnionych na umowach śmieciowych.

Ogółem przed dwoma laty stawkę nie większą niż ustawowa płaca minimalna zarabiało blisko 1,5 mln osób zatrudnionych w najmniejszych polskich firmach.

Na podstawie: businessinsider.com.pl.
Zobacz również: Żenujące płace w małych firmach
http://autonom.pl

Ja tam się nie znam na mikrofirmach, ale czy przypadkiem „opieka państwa” nad polską przedsiębiorczością nie sprawia, że niektórzy właściciele takich firm nie robią bokami?
Admin

Komentarzy 20 do “Tragiczne zarobki w małych polskich firmach”

 1. Gondar said

  Poważnie? Makro Cash and Carry 2800 brutto.
  Minimalna 2600 brutto.
  Mikro może jeszcze zapłacić pod stołem.
  Trzecia prawda-statystyka.

 2. Okadwa said

  Firma…
  Heniuś… ja zrobię tak a ty zrobisz tak.
  I w tedy… Marian zadzwoni do słodkiej Lusi.
  Ona robi loda temu co wisz…
  I po namyśle…on zrobi to samo chłopaczkom co nigdy nie mieli pojęcia o wyobrażeniu.
  … i wtenczas podpiszą wszystko.

 3. Moher49 said

  Sam to przeżyłem. Były pisane umowy ale oszwabili mnie na 40 tys. A ile firm padło przy budowie A4 na Podkarpaciu, dzięki Nowakom i spółce.

 4. Ad. 1

  Trzecia prawda-statystyka.

  Nieprawda drogi panie. Statystykę zakłamują dranie, a czytają to idioci. I tak się rodzą brednie typu „Trzecia prawda-statystyka”.

 5. Ludzie, których znacie… Ile zarabiają na rękę?

  Proszę o wpisy.

  Zacznę od trzech osób znajomych – ~2.300 każdy. To są umowy na czas nieokreślony, legalne itd. Nic nie idzie pod stołem.

 6. Ramirez said

  Po prostu małe firmy są wypychane z rynku, więc muszą ciąć koszty albo zbankrutować. Oto druga strona „niskich cen” biedry i lidla – jeszcze niższe płace. Sekret sukcesu Korporacji – poza optymalizacją podatkową itp banksterskimi metodami – przerzucenie kosztów na społeczeństwo. Realia są takie, że dochód rozporządzalny na tzw zachodzie nie wzrasta albo powoli spada od 40 lat.

 7. mate29 said

  To jest najlepszy dowód ,że kapitalizm w Polsce się umacnia !

 8. Ale dlaczego? said

  Znam wypowiedź właściciela firmy kilkudziesięcioosobewej sprzed chyba kilkunastu lat.
  „Ja bym dał więcej, ale po co, skoro pchają się drzwiami, oknami? Nie ten to inny przyjdzie.”
  Znam też okoliczną „rodzinną” piekarnię z siecią chyba już ze 30 sklepów w okolicy. Od zawsze źle płacą pracownikom. Więc minimalna. I wiem o przypadkach, gdy nie zapłacili rzemieślnikom i innym „mikrofirmom” za usługę.
  Też kasy mają, coraz bardziej powiększają sieciówkę (mikrosieciówkę?).

  Są też porządne małe firmy, to jednak zdecydowana mniejszość.
  A większość to mentalnie kurwiniści. Czyli nie dadzą więcej niż muszą, przecież to ICH krwawica a nie NIEROBÓW.

  Pamiętam wypowiedź niejakiego Frasyniuka. Z opowieści kierowców tirów z jego firmy wiem, że jako pracodawcy to skur….la.
  W którejś tv redaktorka zapytywała jegomościa o Solidarność, zeiązek, komunę. No piękniś. Na koniec spytała się:”A u pana w firmie jest związek zawodowy?”
  A Frasyniuk:”A PO CO?”

 9. Biznes, to jest wojna” (Sobiesław Zasada). To jest wojna na dwa fronty: z innymi pracodawcami i z własnymi pracownikami.

 10. jazmig said

  Ja pracowałem na minimalnej kilkanaście lat i dzięki temu mogłem odłożyć sporą sumę na emeryturę. Po prostu drugie tyle dostawałem na umowę o dzieło, na zięcia. Poza tym, skoro brakuje rąk do pracy i dlatego ściągają Ukraińców, to niech mi nikt kitu nie wciska o wrednych kapitalistach, którzy nie chcą płacić.

 11. . said

  Krzysztof M @

  Bratowa w zakładzie niemieckiego kapitału (produkacja mebli), 10 lat pracy i 2,5 netto, praca na trzy zmiany.
  Brat 16 lat pracy w zakladzie przetwórstwa rybnego. Z premią i wszystkimi dodatkami 3,2, praca na widlaku non stop nocka. Miasto 40 tyś. mieszkańców.
  Obecnie jestem na rencie. Gdy pracowałem w dwóch zakładach w latach 2012 – 2017 to miałem najniższą krajową. Na czarno i na śmieciówce w ochronie jeszcze mniej.
  A i szwagier zmienia co chwilę prywaciarza bo mu się zdarzyło na tirze mieć ledwo 3. A na kierowcę tira to jest guano nie pieniądz.

 12. Ad. 10

  skoro brakuje rąk do pracy i dlatego ściągają Ukraińców, to niech mi nikt kitu nie wciska o wrednych kapitalistach, którzy nie chcą płacić.

  Gdyby chcieli płacić, to nie ściągaliby Ukraińców, do których my wszyscy dopłacamy z podatków. 🙂 Kapitalista nie jest wredny – on liczy pieniądze. I robi to, co mu się bardziej opłaca. A opłaca mu się zatrudnić Ukraińca, bo państwo do każdego Ukraińca dopłaca.

 13. Wielka Kopa Tatry said

  Biznes, to jest wojna, w której wygrywa największy skurwiel. Tak jest w Polsce. Dobra atmosfera w miejscu pracy, to tutaj rzadkość. I nic się nie zmieni skoro nawet Ukraińcy tak nie zapier6alają jak Polacy, rozje6ane jest całkowicie, oksymoron: polska solidarność

 14. Ad. 13

  Proszę mi wierzyć… Nie wszędzie tak jest…

 15. Wielka Kopa Tatry said

  Nie wszedzie tak jest, sa male, uczciwe, polskie firmy, lepiej pracowac w takiej, niz w dhl czy ikea, w ktorych kontroluja nawet poglady pracownikow.

  ———–
  Pewnie, że nie wszędzie… ale statystyki są jednoznaczne.
  Admin

 16. Leo said

  To już przeszłość ale moje biznesy popadały i teraz wiem, że głownie z tej przyczyny, że próbowałem być człowiekiem, a nie ujem-kapitalistą, który zrobi wszystko za następną złotówę. Inni nie mieli tych oporów i ich następna złotówa często pochodziła z ożydzenia mojej firemki… takie okoliczności. Co tu powiedzieć.

 17. Wielka Kopa Tatry said

  U uczciwego czlowieka, to zawsze warto pracowac, jest szacunek i zaangazowanie wtedy. Nie jest dobre to spoleczenstwo, ja podam taki przyklad z mojej rodziny: maly sklep z wyposazeniem gospodaratwa domowego, elektronarzedzia itp. Kazdy sasiad wiedzial, ze jest sklep, a ilu przyszlo po rzezczy, ktore i tak musieliby gdzies kupic? Jedna starsza pani przychodzila regularnie cos kupowac, bywal dobry utarg, ale ostatecznie trzeba bylo zamknac po ponad roku. Wspieraj swoich? Nie kurrr Niemcow i Portugali, bylem w biedronce ostatnio tylko po reczniki papierowe, nawet ziemniaki z Hiszpanii, pomidory z Holandii…

 18. Ad. 17

  W „Ziemi obiecanej” jest taki wątek, gdy stary żyd podsumowuje Borowieckiego: „on zbuduje fabrykę i pracownikom będzie płacił więcej, niż my, a to nam zepsuje interes, bo jak my wtedy będziemy wyglądali?” – tak wygląda wolny rynek: silniejszy zjada słabszego.

  To nie nadmiar katolicyzmu jest naszym nieszczęściem – jak mówią niektórzy – nieszczęściem naszym jest niedostatek katolicyzmu…

 19. Boydar said

  No (18). I teraz niech mi ktoś powie, czy taka żydowska polityka, to jest „wystarczająco dobry powód” ? A jeśli nie zabić, to co ?

  Wypada sobie jak najszybciej odpowiedzieć na takie pytanie, bo dopiero konkretna na nie odpowiedź stwarza ramy dla kierunku ekonomicznego (także) myślenia i działania. A pier’dolenie Pana Jaśka z Toronto, co On by nie zrobił gdyby dać Mu władzę, to można sobie w buty włożyć. Pan Jasiek chciałby żyda poukładać, niewykluczone że nawet równo, czyli „judaizm tak, wypaczenia nie”. A ja nic nie chcę układać. Ja po prostu nie chcę żyda, w ogóle, i ch’uj mnie obchodzi czy jest tu tysiąc lat czy tydzień. Ile by nie siedział o tyle za długo.

  Nasz katolicyzm, ile byśmy go tam nie mieli na stanie, jest dla nas wyłącznie wygodnym pretekstem do nie podejmowania czynności. Również tych, do których Polak i katolik jest zobowiązany imperatywnie, w imię współbraci Polaków i Ojczyzny.

  Pytałem kilka razy, czy trup Polaka jest Polakiem ? Przecież geny ma, każde badanie dowiedzie tego bezsprzecznie. Jeżeli zaś nie, to znaczy się oprócz genów niezbędny do polskości jest również DUCH. Być może dusza. I dopiero te obie składowe stanowią, jest czy nie.

 20. JerzyS said

  Dobre strony Coronowirusa

  Rząd
  „MOŻE ZWALNIAĆ DOWOLNĄ LICZBĘ URZĘDNIKÓW W ORGANACH WŁADZY PUBLICZNEJ, W
  SĄDACH I TRYBUNAŁACH, JEDNOSTKACH BUDŻETOWYCH, PAŃSTWOWYCH
  FUNDUSZACH CELOWYCH.”

  cytat za artykułem:

  Gdzie tu pracować, gdzie tu zarabiać

  Autor Marek Kownacki

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: