Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  AlexSailor o Rosyjska agencja regulacyjna z…
  Zerohero o O tych, którzy się na niemieck…
  corintians o O tych, którzy się na niemieck…
  Listwa o Wolne tematy (09 – …
  Yagiel o Wolne tematy (09 – …
  Yagiel o Wolne tematy (09 – …
  minka o Czterech pancernych i Ukr…
  Szczepan Zbigniewski o Trucie kurczaków w USA?
  Boydar o Wolne tematy (09 – …
  Peryskop o Wolne tematy (09 – …
  Mafiozi przestępczeg… o Wojna nie rozpoczyna się od cz…
  Listwa o Wolne tematy (09 – …
  Listwa o Wolne tematy (09 – …
  UZA o Czterech pancernych i Ukr…
  okon o Rosyjska agencja regulacyjna z…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Czy gloryfikacja Józefa Piłsudskiego jest słuszna?

Posted by Marucha w dniu 2020-08-13 (Czwartek)

Niejednokrotnie zadajemy sobie pytanie odnośnie prawdziwości informacji dotyczących postaci historycznych. Zastanawiamy się czy dane, które do nas docierają stanowią całą prawdę o danej osobie czy to tylko strzępy i zlepek informacji pochodzących z różnych źródeł.

Na bazie otrzymanych wiadomości możemy nabrać wątpliwości, co do właściwej oceny rzeczywistości i wstrzymać się od sądu.

Nie ulega wątpliwości, że jednym z dobrodziejstw dzisiejszych czasów jest szerszy dostęp do informacji. Możemy posiłkować się różnymi źródłami i na podstawie zebranego materiału dokonać oceny. Postać Józefa Piłsudskiego wydaje się pasować do zarysowanego wyżej schematu, w którym chodzi o to czy jest on postacią jednobarwną czy za postawnym człowiekiem z wąsem i poważną twarzą kryje się jakaś ukryta prawda.

W powszechnej świadomości Marszałek Piłsudski funkcjonuje jako jeden z ojców polskiej niepodległości. Ze szkoły wynieśliśmy ciepły wizerunek Marszałka jako dziadka, który jeździł na kasztance i można powiedzieć, że wyrośliśmy w kulcie Józefa Piłsudskiego.

Prawda jednak jest nieco inna. Piłsudski jak każdy człowiek miał wady i one też rzutowały na jego postać i działalność polityczną. Przede wszystkim był on człowiekiem słabego zdrowia psychicznego. Zdarzało się, że wybuchał nieuzasadnionym gniewem, bywał impulsywny, potrafił w nieracjonalny sposób odnosić się do osób z najbliższego otoczenia.

Przyczyn takiego zachowania należałoby upatrywać w tym, że prawdopodobnie Piłsudski cierpiał na kiłę trzeciorzędową. Lekarze stwierdzili, że choroba ta negatywnie wpływa na układ nerwowy, stąd więc brały się napady gniewu i agresji, które dotykały Piłsudskiego bez istotnej przyczyny.

Pamiętamy, że uczono nas o innej przyczynie problemów zdrowotnych Marszałka. Podawano nam, że Piłsudski zmarł na raka wątroby i taka wersja funkcjonuje dziś w powszechnym obiegu. Tymczasem fakt choroby wenerycznej był przez obóz sanacyjny skrzętnie ukrywany. Zdawać sobie trzeba sprawę, że fakt choroby jaką jest kiła trzeciorzędowa negatywnie wpłynąłby na postać i renomę Marszałka.

Duże wątpliwości budzi udział Józefa Piłsudskiego w wygranej Bitwie Warszawskiej z 15 sierpnia 1920 roku. W czasie nawałnicy bolszewickiej Marszałek Piłsudski dowodził kontrofensywą znad Wieprza i to uderzenie można uznać za decydujące w wojnie polsko-bolszewickiej, które walnie przyczyniło się do zakończenia konfliktu.

Przypomnieć należy, że uderzenie wyżej opisane było jednym z fragmentów bitwy warszawskiej. W czasie tej bitwy, jak i wcześniej rozkazy rozpisywał gen. Tadeusz Rozwadowski. Wystarczy wspomnieć, że był on znakomitym wojskowym, wykształconym na akademii oficerskiej we Wiedniu i jego należy uznać za architekta zwycięskiej bitwy Warszawskiej.

Niestety, całą zasługę za zwycięstwo Józef Piłsudski przypisał sobie, a gen. Rozwadowskiego usunął w cień. Nie tylko jego spotkał taki los. Również niewyjaśnione są okoliczności zaginięcia gen. Zagórskiego.

Takie postaci w ujęciu Piłsudskiego jawiły się jako niebezpieczne i wrogie. On sam był megalomanem i traktował inne osoby z wyższością. Zastrzeżenia mogą rodzić się również na polu formacji intelektualnej i światopoglądowej Józefa Piłsudskiego.

Dobrze wiemy, że był on związany z partią lewicową PPS i w ramach tej działalności podejmował akcje terrorystyczne m.in. słynna jest akcja w Bezdanach, podczas której dokonano napadu na pociąg. Natomiast dla katolików istotny jest fakt, że Piłsudski wyrzekł się wiary katolickiej i przeszedł na wyznanie protestanckie. Co więcej brał udział w czarnych mszach i odprawiał seanse spirytystyczne.

Być może problemy psychiczne były związane z praktykami okultystycznymi Piłsudskiego. Podaje się dziś, że schizofrenia ma być efektem działania około piętnastu demonów. Nie jest też do końca jasne jaki wpływ miała na Piłsudskiego masoneria. Prawdą jest, że zamach majowy był wspierany przez masonów.

W ostatnim czasie pojawił się pomysł upamiętnienia Marszałka Piłsudskiego na jednym z polskich banknotów. Zestawmy nie do końca jasną postać Piłsudskiego z polskim królem Janem Sobieskim, który został uhonorowany na banknocie 500 zł. Wiemy, że był on znakomitym strategiem, wojskowym, oddanym mężem i ojcem, głęboko wierzącym oraz realnie patrzącym na świat politykiem, który jasno i wyraźnie zareagował na inwazję turecką w XVII w. Postać jego nie budzi wątpliwości chociaż przyszło mu rządzić w trudnym okresie napięcia wewnętrznego i zewnętrznego.

Po latach okazuje się, że Józef Piłsudski nie jest postacią jednoznaczną. Odkrycie pewnych faktów z jego życia pozwala zweryfikować jego zachowanie i działalność. Co więcej o oparciu o nowe wiadomości można wygenerować zupełnie odmienne zdanie niż to, jakie funkcjonuje w powszechnej społecznej świadomości.

Mateusz Sanicki
https://konserwatyzm.pl/

Komentarzy 19 do “Czy gloryfikacja Józefa Piłsudskiego jest słuszna?”

 1. Piskorz said

  re art Właśnie kończę Słonimskiego „Alfabet wspomnień” i na str 95 czytam
  „….z perspektywy historii rysują się 2 postawy Piłsudskiego. Pierwszy okres – romantyczny /?? to mój pytajnik/. Drugi okres – to Piłsudski po zamordowaniu prezydenta Narutowicza. Piłsudski pełen obrzydzenia, już nie tylko do polityków, ale do narodu. Wiele jest pychy, pogardy i , niestety, znamion choroby w jego słowach..” ps Ten „Alfabet.. to dobra, ciekawa lektura..o politykach, dziennikarzach, pisarzach,kabareciarzach okresu przed- i powojennego.!

 2. Tak dla panamaruchowych wspominek:

  https://marucha.wordpress.com/2016/01/12/nowaczynski-o-polsko-czeskim-pojednaniu/#comment-543975
  [Przed zamachem majowym]

  https://marucha.wordpress.com/2016/07/30/jozef-pilsudski-vel-selman-zyd-litewski-agent-austriacko-pruski-zdrajca-polski/

  https://marucha.wordpress.com/2020/08/02/dmowski-vs-pilsudski/

  https://marucha.wordpress.com/2020/01/25/pilsudski-w-poznaniu/

  https://marucha.wordpress.com/2012/03/15/rzeczywistosc-i-legenda-rzecz-o-jozefie-pilsudskim-1/

  https://marucha.wordpress.com/2012/03/22/rzeczywistosc-i-legenda-rzecz-o-jozefie-pilsudskim-2/#comments

  https://marucha.wordpress.com/2013/08/23/pilsudski-rozbiory-i-niepodleglosc-wojna-o-prawde/#comments

  https://marucha.wordpress.com/2015/05/22/dlaczego-witos-uciekl-z-polski/#comments

  https://marucha.wordpress.com/2015/07/15/hasek-o-pilsudskim/#comments

  https://marucha.wordpress.com/2015/07/24/historia-zbrodniarza-brzeskiego/#comments

  https://marucha.wordpress.com/2015/11/13/bereza-kartuska/#respond

  I wiele, wiele powiązanych lub podobnych, takoż u Maruchy, jakoż w sieci, którą szydziaki w ostatnich latach bardzo zubożyli, kierując się ychnią zafajdaną schizofrenicznie „pobożnością”.

 3. Kwal said

  Ktoś niedawno temu u Pana Gajowego pod swoim komentarzem, zamieścił link do portalu RODAK PRESS MAGAZYN. Nie pamiętam czego dotyczył komentarz ale to teraz nie ważne. Otworzyłem stronę i przewijając w dół zobaczyłem stronę JPilsudski.org. Otworzyłem ją, poczytałem i…oniemiałem z wrażenia. Gotuje się w człowieku jak czyta się taki stek bzdur gloryfikujących Piłsudskiego vel Selmana. Ale to jeszcze można zrozumieć, bo kto jest zorientowany w historii międzywojennej to wie, jak w czasach sanacji posługiwano się kłamstwem i zbrodnią. W zupełności zgadzam się z autorem powyższego artykułu. Jest dokładnie tak jak pisze Pan Mateusz Sanicki. Swoje wątpliwości wyraziłem pisząc na adres zamieszczony na portalu JPilsudski.org w nadziei przynajmniej na wysłuchanie mnie albo rzeczową dyskusję. Po kilku mailach zorientowałem się, że osoba z którą piszę to nikt inny jak fanatyk a wręcz wyznawca Piłsudskiego…
  Przed ostatni mail do mnie był tej treści, cytat: ” Proszę Pana, zacznijmy od podstaw. Kim jest ten Selman ? Jakiś endek ? koniec cytatu.
  Po tym mailu się załamałem…Po kilku dniach napisałem maila a w nim trochę historii oraz kilka pozycji traktujących o pseudo bohaterze na którym wychowywane są w Polsce całe pokolenia i który uchodzi za bohatera narodowego, co jest fałszerstwem i oszustwem tychże pokoleń Polaków.
  1. Jędrzej Giertych „O Piłsudskim”. Wydawnictwo „OSTOJA”
  2. Robert Jarocki „Żyd Piłsudskiego”. Wydawnictwo ARS Print Production s.c.
  3. Maciej Giertych „Mit Piłsudskiego”. Wydawnictwo „GIERTYCH”.
  4. Płk. Dypl. Franciszek Adam Arciszewski „Cud nad Wisłą” Wydawnictwo ANTYK Marcin Dybowski.
  5. Rafał Ziemkiewicz „Złowrogi cień Marszałka”. Wydawnictwo FABRYKA SNÓW.
  6. Materiały z KONFERENCJI HISTORYCZNEJ w Warszawie 12.05.2018 r. „Piłsudski i sanacja”. Wydawnictwo CENTRUM EDUKACJI I ROZWOJU im. bpa. Kajetana Sołtyka.
  7. Jerzy Turban (Bolesław Czachor) „Diaboliczny kult Piłsudskiego”, Wydawnictwo WERS.
  8. http://www.dowgwillo.nl
  9. https://www.dowgwillo.nl/Aktualnosci/Aktualnosci%202018/A%20to%20cyrk%20z%20tym%20Pilsudskim_Selmanem_Ginetem.html
  10. http://www.sadistic.pl/hitler-i-smierc-pilsudskiego-vt131291.htm
  11.http://pilsudski.org/archiwa/dokument.php?nrar=701&nrzesp=1&sygn=56&handle=701.180/1901
  12.http://www.ekspedyt.org/czarnalimuzyna/2015/06/12/37193_tajne-porozumienie-pomiedzy-pilsudskim-i-leninem-z-1919-r.html/
  13.http://79.173.24.103/zasoby_www/dokumenty/gen.modelski_przyczyny_kleski_wrzesniowej_1939 r
  14.http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2016/05/prof-jan-jachymek-skutki-przewrotu-majowego-1926-r/

  Tak podsumowałem na zakończenie:..cytat:

  Fałszowanie Historii, szczególnie polskiej jest to działanie celowe. Uważam, że Pan opierając się na nauce źle na tym wychodzi, bo nieświadomie tkwi Pan w kłamstwie powielając bzdury i opowieści. Szanowny Panie trzeba się opierać na PRAWDZIE i do tej PRAWDY dążyć, to jest właściwa i jedyna droga…innej nie ma…

  A taką otrzymałem odpowiedź. cytat:

  „Pierwszych kilka zdań zamieszczonych przez Pana spowodowało, że odpuściłem sobie czytanie reszty. Może Pan nadal wierzyć, że Ziemia jest płaska oraz w to, że Amerykanie nie wylądowali na księżycu. Co prawda jest grono osób, które zaleca psychiczne leczenie takich przypadków, ale ja jestem bardziej tolerancyjny.
  Jeśli Pan święcie wierzy w to co Pan skądś skopiował, to niech Pan założy portal propagujący te bzdury i mnie nie zawracać głowy. Ja mogę rozmawiać o faktach, a nie o bredniach.
  Kolejne Pańskie maile pozostawię bez odpowiedzi.

  I co ? Załamać ręce czy nie ? Płakać czy nie ? Może ktoś z Kolegów podpowie ?
  Wszystko działo się 26.07 – 11.08.2020.

  —————
  Tych ludzi można tylko zastrzelić.
  Admin

 4. I tu:

  https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/925942,marszalek-jozef-pilsudski-tajny-wspolpracownik-tw-bolek-lech-walesa.html

  I tu kolejna:

  https://czuwajacy.blogspot.com/2016/02/pisudski-czowiek-syjonistycznej.html

  I kolejna:

  https://wolnemedia.net/prawda-o-pilsudskim/

  ____________________________________

  Ciekawostki dotyczą litwackiego gostka Selmana dostępującego ychniej nabzdymanej chwały pod nazwiskiem Piłsudski. Polakiem to un nie był tak samo jak jego rodowyty kuzyn, zwany Feliksem Dzierżyńskim – tyż Selman.

  ____________________________________

  >>Stosunek Piłsudskiego do Żydów zwięźle opisuje w swoich wspomnieniach Teresa Żukowska-Lipkowska, których fragment opublikowano w książce „Polonica w Ziemi Świętej” (Aleksander Klugman, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1994): „Tak, wszyscy wiedzą, że nie jestem antysemitą, ale nie jestem też i filosemitą. Ja ich po prostu właśnie lubię, czuję się dobrze w ich towarzystwie.”

  Śmierć byłego Naczelnika Państwa odbiła się rzecz jasna szerokim echem w prasie żydowskiej ukazującej się w Polsce. Nekrologi po jego śmierci zamieściły bodaj wszystkie gazety. Co ciekawe, gazety żydowskie publikowały teksty wspomnieniowe o Marszałku również w kolejne rocznice jego śmierci.

  Żydowski Instytut Historyczny opublikował skany gazet żydowskich z tamtego okresu, ukazujących się w języku polskim i jidysz, znajdujących się w zbiorach Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.

  Można się z nimi zapoznać w Bibliotece ŻIH oraz w cyfrowych zasobach Centralnej Biblioteki Judaistycznej. <<

  I do tego:

  http://wiez.com.pl/2017/12/05/szacunek-z-wzajemnoscia-pilsudski-a-zydzi/

  _____________________________________

  https://prawy.pl/63208-maciej-giertych-burzy-mit-pilsudskiego/

  Książka:

  https://www.taniaksiazka.pl/mit-pilsudskiego-maciej-giertych-p-948233.html

  https://ksiegarniainternetowa.co.uk/en/mit_pilsudskiego-9788394361334

  I uzupełnienie do książki, bo autora ocenzurowali strachem.

  Click to access 100.pdf

  Cosik tam jednak z mętnej jego pisaniny wyłowić można.

 5. Lily said

  „Byl najwiekszym z Polakow ostatniego
  100-lecia,a zaraz po Nim L.K”,oswiasczyl A.D.
  Co laczylo,wyzej wymienionych?.
  Skad TO uwielbienie?.

 6. Kwal said

  No to Pan Gajowy mnie teraz zaskoczył…czy napisałem coś złego, że mnie wyciął ?

  ——
  Który to już raz…
  Co wyciął?
  Admin

 7. gnago said

  Wg doniesień św Faustyny wzmiankowany za grzeszny żywot odsiaduje swoje w czyśćcu i to tylko dzięki wstawiennictwu i Miłosierdziu Bożemu.

  A faktycznie ma trochę na sumieniu , ale innych nie było tylko słabsi od niego. A filosemityzm to najmniejszy z jego grzechów wobec nas

 8. JerzyS said

  inne tajemnicze zgony

  „niepewny szofer Cempel prowadzący cadillaca z Zagórskim został po odejściu z wojska zastrzelony podczas awantury w prowadzonej przez siebie knajpie, żandarm Koryzma z ochrony Belwederu mający ponoć związek ze sprawą, został zabity w tajemniczych okolicznościach w Łazienkach.
  Życie stracił też płk Jakubowski, który rzekomo był świadkiem przesłuchiwania generała.
  To nie koniec.
  Kilku generałów z armii austro-węgierskiej (w tym i z wywiadu), m.in. Tadeusz Rozwadowski, Jan Thullie czy też Jan Hempel, umierało nagle, począwszy od 1927 r. (niesmaczny obiad, zatrucie rybą, wypadek na polowaniu etc.). „

 9. Kwal said

  Przepraszam Panie Gajowy…zwracam honor. Pozdrawiam.

 10. Boydar said

  Ja próbowałem, Panie Kwal, na samym początku swojego gajówkowania. I powiem Panu że to jednak niezwykle trudne przedsięwzięcie, w zasadzie mission impossible 🙂

 11. Lily said

  Otwarcie nowego muzeum w „Polin”.A.D,
  dla „najwiekszego z Polakow,ostatniego 100-
  lecia”.A.D.

  Zrodlo; znalezione w internecie.

 12. revers said

  Na nic to wszystko jak marsz zwyciestwa w dn. 15.08.2020 odwolany przez Trzaskowkiego z powodu koronowirusa, jest saadowne podtrzymanie zakazu marszu zwycistwa.

  https://prawy.pl/109934-podglad?fbclid=IwAR3-LjxLMUEIwknct5ylUQl6NfJt8iY4EqLLRoXPHoRlVpka38cyH0mb3_g

  Ostanim protestom teczowych nie przeszkodzily koronowirusy.

  I kto zwyciezyl?, jak nie syjonsci, raz przebrani w komunistow, raz w faszystow, teraz w teczowe sztandarki tolerancji i milosci inaczej.

  A czyje podpisy widnialy pod roskazami w decydujacych dniach sierpnia 1920 roku?

 13. nod said

  ad11. Lily
  Dyrektor Instytutu Propagandy Selmana Robert Supeł.
  „W latach 2007-2014 był zaangażowany w budowę Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w którym od 2007 r. pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Muzeum ds. finansowych i organizacyjnych, a od 2010 r. Dyrektora wykonawczego ds. Wystawy Głównej.”
  „w Muzeum Józefa Piłsudskiego od 2014 r. – początkowo jako pełnomocnik dyrektora muzeum ds. ekspozycji stałej, nadzorując także dział edukacji, a od kwietnia 2018 r. jako zastępca dyrektora muzeum”
  W czasie budowania demokratycznej Polski „W latach 1993-2007 zawodowo związany był z Reuters Polska Sp. z o.o., Reuters Czech Republic s.r.o., Reuters Europe S.A. Oddział w Polsce. Był odpowiedzialny m.in. za zarządzanie zespołami: sprzedaży, wspomagania klientów, marketingu i danych rynkowych, a także zarządzanie przedstawicielstwami Reuters w Polsce, Czechach i na Słowac” znaczy robił u rzyda…
  Za zasługi w rzydoskim muzeum polin „W 2014 r. został odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.”

  Tak ku pamięci komu na rękę jest blaga o Selmanie i dlaczego wchodzenie z takimi w polemikę jest co najwyżej ujawnieniem się do bazy danych stosownych służb kierującymi takimi sayamim.

  ps. Zabawnie dla mnie brzmiała dzisiejsza dyskusja w radiu bzdet albo eremef o tym dlaczego wciąż po stu latach w Polsce jest wojna o Bitwę Warszawską i że „niedasię” normalnie dyskutować.
  Bo tak sobie pomyślałem, jak dyskutować z rzydami o ich kłamstwach skoro oni nie biorą pod uwagę prawdy…”dyskusja” z nimi to przyznanie im racji i tylko taką biorą pod uwagę stąd żale o „niedasie”…

 14. Birton said

  warto byłoby podpuścić Muzeum tfu Polin, aby miało stałe ekspozycje: Piłsudski-Marszałek Judzki i Kaczyński -Prezydent Judzki

 15. Piskorz said

  re 8…no i generał /chyba/ Malczewski do kompletu. Ale nie jestem pewien, czy to nazwisko zamyka listę ofiar!

 16. birton said

  ad 14
  kontynuując – i również galerię portretów trumiennych zasłużonych Żydów ( także w wersji wystawy objazdowej) :
  jak Marks, Lenin , Hitler i polskiej plejady na Morawieckim i Kaczyńskich kończąc

 17. WI42 said

  @ Czy gloryfikacja jest słuszna? pyta autor…
  Co to jest słuszna w polityce? Słuszna czy nie słuszna, ale działa na lud i na tym koniu jadą wszyscy politycy.
  Mozna rzecz gloryfikacja i mity bez granic

 18. PIES said

  Panie @Kwal – jestem pod wrażeniem, że się Pan nie poddał po pierwszym mailu, że się Panu chciało ze ścianą, z idiotą w polemikę wchodzić…
  Takich jak on jest w tym społeczeństwie ogrom, myślę, że dawno przekroczono 80% kretynów w tym grajdole.
  Szanuję Pana gajowego komentarz…

 19. UZA said

  ad.5) „Byl najwiekszym z Polakow ostatniego
  100-lecia,a zaraz po Nim L.K”,oswiasczyl A.D.”

  Rozumiem, że mowa o Piłsudskim, a zatem największy – Piłsudski, drugi Kaczyński, a co z największym z rodu Słowian ?
  Czyżby J.P. był teraz ważniejszy od JP II ?

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: