Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Instytut Rodła we Wrocław…
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  revers o Segregacja pacjentów. Koronawi…
  I*** o Duchowa przestrzeń Polski?
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  Kowalski3 o Facet o ksywce „Margot”
  Listwa o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Facet o ksywce „Margot”
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  revers o Wolne tematy (64 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 524 obserwujących.

Ciągłość genetyczna ludności z południa kraju

Posted by Marucha w dniu 2020-08-14 (Piątek)

Ludzie zamieszkujący przed 4000 lat południe Polski byli blisko spokrewnieni z dzisiejszą populacją naszego kraju. Doktor Anna Juras wraz z zespołem z Uniwersytetu Adama Mickiewicza przeprowadziła analizy genetyczne 150 kości 80 osób żyjących w epoce brązu.

Badani zmarli byli przedstawicielami kultur mierzanowickiej, strzyżowskiej oraz trzcinieckiej. Naukowcy skupili się na genomie mitochondrialnym, dziedziczonym po matce.

Jak czytamy na łamach „American Journal of Physical Anthropology”, „wyniki analizy genetycznej wykazały bliskie pokrewieństwo po linii matki społeczności kultury mierzanowickiej i trzcinieckiej ze społecznościami kultury ceramiki sznurowej. Bardziej odległa od nich społeczność kultury strzyżowskiej wykazywała bliższe podobieństwo genetyczne do populacji stepu powiązanej z wcześniejszymi kulturami grobów jamowych i kultury grobów katakumbowych oraz z późniejszymi Scytami”.

Autorzy pracy zauważają, że istnieje ciągłość genetyczna pomiędzy kulturą sznurową późnego neolitu a kulturami mierzanowicką i trzciniecką reprezentującymi kultury brązu. Ponadto pod koniec III tysiąclecia przed Chrystusem ludy stepu mogły wnieść swój wkład w rozwój kultury strzyżowskiej.

Jak już wiemy z poprzednich badań, tereny dzisiejszej zachodniej Polski we wczesnej epoce brązu zostały zasiedlone przez przedstawicieli kultury unietyckiej, a południowo-wschodnie tereny kraju zamieszkali najpierw przedstawiciele kultury mierzanowickiej, a po nich pojawili się ludzie reprezentujący kulturę strzyżowską, którzy zamieszkali niewielki region w południowo-wschodniej Polsce i zachodniej Ukrainie.

Kultury strzyżowska i mierzanowicka rozwijały się niemal równocześnie do mniej więcej 1600 roku przed naszą erą. Później ustąpiły one kulturze trzcinieckiej, która przetrwała do około 1100 roku przed Chrystusem.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Onlinelibrary.wiley.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl
https://wolnemedia.net

Komentarzy 18 do “Ciągłość genetyczna ludności z południa kraju”

 1. Voodoosch said

  Dlatego niektórzy z nas odczuwają ogromny spokój i radość wchodząc do polskich lasów lub na nasze łąki. Czujemy w kościach, że to nasze i to od tysięcy lat.

 2. Antares said

  Kultura taka i owaka. Nie mogą po prostu napisać że to nasi przodkowie czyli Aryjczycy, Słowianie lub Wenedowie – tak jak nas kiedyś nazywano. Kurwa, o rzymiach czy egipcjanach też mówią kultura taka czy siaka?

 3. Boydar said

  W jednym swoich pierwszych komentarzy w Gajówce postawiłem tezę, że ziemia na której dany lud długo żyje, ma na niego znaczący wpływ. Wiązałem ten proces z, powiedzmy, „duchami przodków”. Duchami, od „duch”, nie od duszy. Długo by uzasadniać logikę zjawiska, w każdym razie jestem pewien że tak jest.

  A Pan Gajowy się ze mnie wtedy chichra ł… 😦

 4. Dziś żyjemy w kulturze smartfonów płaskich. Kultura smartfonów płaskich opanowała całą Ziemię.

 5. Ale dlaczego? said

  AD. 4
  10/10 😀

  Też mnie rozbawia nazywanie różnych „kultur” od znalezisk z grobów.
  Ale cóż. Historycy nie mają żadnych innych śladów po zamierzchłych epokach. Słowianie budowali z nietrwałego drewna. Jeßli urzywali pisma, nie zapisywali nic na np. trwałych tabliczkach kamiennych czy glinianych.
  Nasi przodkowie niestety nie pomyśleli o przekazanie trwałej wiedzy o swoich czasach przyszłym pokoleniom.

  Pech.

 6. Boydar said

  A mówiłem że ślepy jak kret. Nasi słowiańscy przodkowie najcenniejsze zapisali nam w najtrwalszym, trwalszym niż gliniane papirusy i gliniane tabliczki – w genach.

 7. UZA said

  ad.1) „Dlatego niektórzy z nas odczuwają ogromny spokój i radość wchodząc do polskich lasów lub na nasze łąki. Czujemy w kościach, że to nasze i to od tysięcy lat”.

  Sadzę, że związek nas Polaków z naszą ziemią ma charakter dwustronny i opiera się na wzajemności: ona należy do nas, a my należymy do niej. Właśnie dlatego czujemy się tu tak dobrze. Ci którzy chcieliby sobie przywłaszczyć polską ziemię, nigdy tego nie rozumieli, bo dla nich ona była i jest tylko rzeczą – mieniem nieruchomym. Owszem, mogą sobie kupić działkę, wybudować dom , ale nigdy naprawdę nie będą tu u siebie.

 8. Adrem said

  Ale dlaczego? ad 5

  Pomyśleli, pomyśleli.
  Były 4 systemy pisma runicznego.

  To, co było na drewnie, lub skórze, spalono albo skradziono.
  To, co było jako złote tabliczki zostało ukryte.

  Nasi praprzodkowie umieli czytać przyszłość, więc zabezpieczyli wedę, czyli wiedzę dla nas.

  Na całym świecie odkrywa się podziemne miasta.
  U nas też są.

  Widać jeszcze nie czas na ujawnienie.
  Ale blisko…

 9. Ad. 8

  Widać jeszcze nie czas na ujawnienie.
  Ale blisko…

  Ja mam wrażenie, że nie blisko, ale coraz dalej…

 10. Ale dlaczego? said

  AD. 6
  Chyba mówimy o 2 różnych sprawach??

  AD. 8
  OK.
  Gdzie i kiedy owe pisma ujrzą światło dnia?
  Bo jestem bardzo ciekawy…

 11. Adrem said

  Ale dlaczego? ad 10.
  Ja też.

  Kiedy ?
  Czuję przez skórę, że za kilka lat.

  Tempo zmian na świecie przyspiesza.
  Ale jest i duzo zmian na lepsze.
  Wielu ludzi odzyskuje rozum.

  To media robią taki jazgot , który większość ludzi kompletnie dezorientuje i straszy.

 12. Yah said

  I jak się ma to to:

  „Czy więc Lechici istnieli? Oczywiście, że tak. A właściwie nie Lechici, co Lędzianie, bo tak pierwotnie brzmiała ich nazwa.

  Jest jednak jedno ale… – otóż wszystkie te informacje możemy odnieść do wieków IX – XI. Ich początki, naturalnie, były starsze, ale na pewno nie możemy się ich doszukiwać w czasach, gdy istniało Cesarstwo Rzymskie, nie mówiąc już o czasach wcześniejszych. Po prostu Wincenty Kadłubek wprzągł ich dzieje w znane sobie z innych źródeł (greckich oraz rzymskich) losy bohaterów antycznych, nie mając ku temu żadnych podstaw źródłowych, a chcąc dowartościować osoby, do których kierował swój przekaz.”

  .https://marucha.wordpress.com/2019/09/27/jak-to-z-tymi-lechitami-bylo/

  do tego:

  „Ludzie zamieszkujący przed 4000 lat południe Polski byli blisko spokrewnieni z dzisiejszą populacją naszego kraju. Doktor Anna Juras wraz z zespołem z Uniwersytetu Adama Mickiewicza przeprowadziła analizy genetyczne 150 kości 80 osób żyjących w epoce brązu.”

  Pierwszy w historii przypadek, że ludność spokrewniona, zamieszkująca ten sam teren, gdzie na każdej górce było niewielkie grodzisko, gdzie na zdjęciach lotniczych widać na polach wyraźne jamy bo chatach, gdzie wytapiano ogromne ilości żelaza nie stworzyła państwa i nie miała władców.
  Genialny system ważniejszych grodzisk. Z każdego z nich widać dwa trzy inne odległe o 50-60 km. Przemierzyłem te rejony w lipcu. Charakterystyczne usypiska na których stały wczesnośredniowieczne zameczki strzegły przejść przez prawie każda dolinę rzeczką

  Nie wspomnę o kłamstwach dotyczących budowli romańskich, które jakimś cudem budowano wtedy, gdy wszędzie budowano w stylu gotyckim, co głąby tłumaczą jakoby odwiecznym zapóźnieniem Polski w stosunku do „uwielbianego” Zachodu.

  Oficjalna historia ziem polskich to morze kłamstw, gdzie tylko gdzie nie gdzie wynurzają czubki gór lodowych prawdy.

  Ktoś kto na nowo pisał nam historię chciał, żebyśmy czuli się nikim …. i większość z nas tak się czuje. Zrobiono z naszej historii wielkie g00wn0

 13. Yah said

  Natomiast pojawienie się ww. informacji niepokoi mnie z innego względu. Za 50 lat ( jeśli oczywiście nie jesteśmy na początku wydarzeń apokaliptycznych), gdy rdzennych Polaków już nie będzie, okaże się, że jednak Polacy byli tu od tysięcy lat, „brednie” Bieszka okażą się prawdą, tylko że tutejsi „Polacy” będą mieć tyle wspólnego z Polakami co Prusacy z Prusami.

 14. Listwa said

  @ 2 Antares

  Mówią o kulturze nie o narodowości, gdyż są w stanie wyodrębnić pewne grupy genowe w odkrytych dawnych skupiskach ludzkich i określić związki genowe między poszczególnymi grupach ludzi, ale nie są w stanie określić narodowosci tych grup. Dlatego etykietują grupy pod kątem kultury.

 15. Listwa said

  @ 13 Yah

  „Ktoś kto na nowo pisał nam historię chciał, żebyśmy czuli się nikim …. i większość z nas tak się czuje. Zrobiono z naszej historii wielkie g00wn0”

  – to jaka jest ta prawda i ta historia?. Bo tylko mędrkowie od antykatolicyzmu twierdzą że było inaczej.

 16. Yah said

  I znów to samo. Mędrkujesz to ty na KUL-u. A sorry zapomniałem, że zaprzeczałeś, że z ta uczelnią masz coś wspólnego.

  Sam jesteś najbardziej antykatolicki i antychrzescijański w Gajówce. Y..y krypromason. Raił tu w Gajówce prawosławnym najbardziej nwowskiego hierarchę Hilariona Alfijewa, jak wzór, od którego prawosławni powinni się uczyć

  Za twoimi bluzgami stoi nie Bóg tylko diabeł.

  Spadaj baranie mędrkować gdzie indziej, może jaki głupszy baran uwierzy.

 17. Listwa said

  @ 17 Yah

  To jak było z tą historią?
  Bo nie mam, więc trzymaj się tego i nie lataj znowu z nadzieją że mnie tam spotkasz.

  „Sam jesteś najbardziej antykatolicki i antychrzescijański w Gajówce”
  – zwieracze ci puszczają już ? na buty uważaj.

  O ile dobrze pamiętam, a jest to do sprawdzenia, to pisałem o Hilarionie pozytywnie na tle posoborowej hierarchii katolickiej, a dokładnej kilku biskupów. Od zawsze twierdze i ponownie to powtórzę, prawosławni powinni porzucić błędy i uczyć się od autentycznego magisterium katolickiego, czyli nie tyle od kogoś konkretnego, a od wielu konkretnych przez wieki. Przed 1054 i po. Nie od prawosławnych i nie od takich uduchowionych ideą śmierci i katastrofy jak ty.

  „Za twoimi bluzgami stoi nie Bóg tylko diabeł.”
  – którymi?

  „Spadaj baranie mędrkować gdzie indziej, może jaki głupszy baran uwierzy.”
  – albo baran jak nie uwierzy. Nie bądź taki pewny siebie.

Sorry, the comment form is closed at this time.