Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (64 – …
  I*** o Instytut Rodła we Wrocław…
  Katarzyna T o Wolne tematy (64 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (64 – …
  I*** o Duchowa przestrzeń Polski?
  wanderer o Wolne tematy (64 – …
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  Sebastian o Facet o ksywce „Margot”
  wanderer o Wolne tematy (64 – …
  Antares o Wolne tematy (64 – …
  Piskorz o Duchowa przestrzeń Polski?
  Boydar o Instytut Rodła we Wrocław…
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  revers o Segregacja pacjentów. Koronawi…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 524 obserwujących.

Słowo „murzyn” ma być „rasistowskie”

Posted by Marucha w dniu 2020-08-14 (Piątek)

Rada Języka Polskiego postanowiła przypomnieć o swoim istnieniu, czyniąc to poprzez ogłoszenie swoich najnowszych mądrości odnośnie słowa „murzyn”.

Zdaniem tej instytucji jest ono obraźliwe i „rasistowskie”, dlatego nie powinno być stosowane w codziennym języku. Problem ma więc chociażby kilka tysięcy osób noszących takie nazwisko, bo uwzględniając zdanie Rady obrażają oni czarnoskórych.

Opinia na ten temat miała zostać wydana przez Radę Języka Polskiego w reakcji na list jednego z obywateli. Instytucja opiniodawcza działająca przy Polskiej Akademii Nauk postanowiła rozpatrzyć sprawę, aby ostatecznie uznać „murzyna” za słowo obraźliwe. Taką decyzję miał podjąć zasiadający w tym organie dr hab. Marek Łaziński, na co dzień profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

Zdaniem „naukowca”, niegdyś słowa „murzyn” czy „murzynka” były określeniami neutralnymi, lecz obecnie „niewątpliwie są obarczone bagażem negatywnych konotacji”. Tak miało być jeszcze w dwóch ostatnich dekadach XX wieku, z kolei obecnie są archaiczne, a przede wszystkim mają mieć negatywne konotacje. Łaziński twierdzi tym samym, że osoby o czarnym kolorze skóry wolą być obecnie nazywane „czarnoskórymi” albo po prostu „czarnymi”.

Instytucja zajmująca się sprawami językowymi rekomenduje, aby nie używać więc „murzyna” w sferze publicznej. W ten sposób uszanowana ma być bowiem wrażliwość osób posiadających ciemny kolor skóry.

Stanowisko przedstawione przez Radę Języka Polskiego zostało skrytykowane przez wielu internautów, wskazujących na absurdalny wydźwięk tej opinii.

Przypomniano między innymi, że w Polsce kilka tysięcy osób nosi nazwisko Murzyn. Dodatkowo słowo to używane było w działalności kulturalnej, o czym można przekonać się czytając chociażby słynny wiersz Juliana Tuwima „Murzynek Bambo”.

[Ale którego postempaka obchodzą jakiekolwiek logiczne argumenty? Idiocy matters – admin]

Na podstawie: polsatnews.pl, wpolityce.pl
http://autonom.pl/

Komentarzy 35 do “Słowo „murzyn” ma być „rasistowskie””

 1. wewewe said

  Wpis z forum GW:

  dfsuiydsfuyh 13.08.2020, 11:28
  Murzynek Bambo to wieraz antyrasistowski. Zresztą czy sadzicie ze Tuwim ktory miał żydowskie korzenie pisząc ten wiersz w latach 30 nie był świadomy do czego rasizm doprowadzil za zachdnia granica.

  Przytaczam tutaj intepretacje wiersza prof Antoniego Sulka z wydziału socjologii UW

  WBORCZA Z 2013 autor prof. Antoni Sułek

  Brońmy wiersza Tuwima

  ….
  Przeczytajmy ten wierszyk uważnie i spójrzmy nań bez poprawnościowych uprzedzeń, okiem empiryka. Czego Jaś i Marysia czy Jacek i Agatka mogą się od Tuwima nauczyć?

  ** Tego, że na świecie żyją nie tylko ludzie biali, ale i czarni, a jeśli rodzic lub nauczyciel doda, że są też ludzie żółci, śniadzi i czerwonoskórzy, to ”Polak mały” zobaczy, że istnieją inni, że świat jest różnobarwny i różnorodny.

  ** Tego, że ludzie o czarnej skórze mieszkają w krainie, która się nazywa Afryka, i że świat nie kończy się na ich wsi, miasteczku, okolicy i kraju. A Afryka to przecież sympatyczne ”ciepłe kraje”, stamtąd przylatują bociany!

  ** Tego, że dzieci, które mają czarną skórę i mieszkają w dalekiej Afryce, są takie same jak dzieci w Polsce, jak one: chodzą do szkoły, uczą się z książek, nie lubią pić mleka, nie chcą się kąpać, nie słuchają rodziców, są psotne i zwinne. Pani Ohia tak nie lubi ”Murzynka Bambo”, że chłopiec, który w wierszyku ”uczy się pilnie przez całe ranki” i ”ze szkoły wraca”, dla niej w ogóle ”nie chodzi do szkoły”.

  ** Tego, że czarnoskóre matki kochają swe dzieci tak samo jak ich, Jasiów i Małgosie, kochają ich własne mamy (i tatusiowie); także wtedy, gdy nie mogą ich wypędzić z osiedlowego ”małpiego gaju” lub spędzić z podwórkowego trzepaka i pod wieczór zagnać: ”Do domu!”.

  ** Z wierszyka Tuwima dzieci w Polsce bynajmniej nie ”uczą się o chłopczyku, który jest gorszy, bo czarny”. Bambo, co w Afryce mieszka, ma swoją tożsamość, wie, że jest czarny, i lubi to. On nie chce ”iść do kąpieli” nie dlatego, że woli być ”brudnym”, ale dlatego, że nie chce stać się białym! Widział białego człowieka lub wie, że są też ludzie o białej skórze, ale nie chce się do nich upodobnić, chce pozostać sobą.

  ** Ten Bambo nie jest żadnym ”małym dzikusem”, który dopiero wymaga ucywilizowania. Do jego wioski dotarła już cywilizacja, szkoła i książka. Bambo pilnie się uczy i chodzi do szkoły, a po lekcjach nie włóczy się, ale ”do domu wraca”. Będą z niego ludzie, tym bardziej że nie jest posłusznym cielęciem, ale dzieckiem żywym, co ”psoci i figluje”.

  ** Na koniec wierszyk zawiera jakże przyjazne westchnienie – szkoda, że ten czarnoskóry koleżka, co daleko mieszka, nie jest wśród nas!

  Czy można ułożyć bardziej a n t y r a s i s t o w s k i wierszyk?

  https://wyborcza.pl/7,75410,26205701,kiedys-neutralny-dzis-obrazliwy-rada-jezyka-polskiego-o-slowie.html

 2. Boydar said

  Zupełnie nie pamiętam jak się to nazywa

  Ale niezłe, to pamiętam

 3. UZA said

  ” Łaziński twierdzi tym samym, że osoby o czarnym kolorze skóry wolą być obecnie nazywane „czarnoskórymi” albo po prostu „czarnymi”.”

  Ci „uczeni” gonią już chyba w piętkę. Czemuż to o poprawności pewnych wyrażeń mają decydować zachcianki podmiotów, do których te wyrażenia się odnoszą ? Może wkrótce brudas będzie się chciał nazywać ” osobą nienormatywną higienicznie”, a tłuścioch „szczupłym inaczej”. Jeśli będziemy słuchać takich bzdur, to wkrótce język przestanie być narzędziem komunikacji – w powodzi nowych, dziwacznych określeń nie będziemy się już rozumieć .
  A do tego trzeba jeszcze dodać możliwe odczucia zwierząt. Kto wie, może pies nie lubi, gdy go nazywamy psem, a kot – kotem. Pewnie na uniwersytetach powstaną wkrótce katedry komfortu normatywnego i zaczną badać takie rzeczy.
  Niektórzy twierdza, że żyjemy w czasach strasznych i to jest prawda, ale też przyszło nam żyć w czasach niespotykanego tryumfu głupoty.

 4. gnago said

  Debilizm mentalny w Polsce narasta. To żałosny wpływ imbecyli poprawnościowych z UE obelżywie w języku polskim to czarnuch. Murzyn jest i będzie słowem obojętnym emocjonalnie.
  Psychotyzm osób twierdzących i sądzących inaczej jest nieistotny

 5. I*** said

  Mamy też ciasto – babkę o nazwie „murzynek” – którego ilustracja została załączona do publikacji… w każdym razie nie jest to ciasto, które obywatel Boydar „zachwala”. :-)))

  Czy w tej Radzie Języka Polskiego jest jakiś rodowity Polak?

 6. I*** said

  Na razie to tylko opinia prof. Marka Łazińskiego, członka RJP – nie jest to oficjalne stanowisko Rady (do czasu zatwierdzenia jej przez posiedzenie plenarne RJP). Taki komunikat można znaleźć na stronie RJP.

 7. I*** said

  Przypomniał mi się tytuł przedwojennego filmu (1939 rok) – „Biały murzyn”… może dojdzie do tego, że tytuł zmienią, kto wie. :-)))

  Mam nadzieję, że prof. Miodek (wchodzący w skład RJP) będzie protestował i nie dopuści do tego „przekrętu językowego”!

 8. Wladca said

  Murzynek bambo wAfryce mieszka Lajdak i pijak ten nasz kolezka A gdy pijany do dominiert wraca,Siostra mu mowi: Bambo ,masz kaca!A Mama na to: Bambo Lobuzie!A on jej hujem zatyka buzie!A babcia na to 😮 Bambo,Bambo,a on ja hujem pierdolnol w czambo!Tata mu mowi:napij sie mleczka a on Go hujem pierdolnol z fleczka.Szkoda ,ze Bambo czarny,wesoly nie chodzi razem z nami do…sejmu!

 9. Birton said

  o,Murzyn!

 10. UZA said

  ad.8) „Murzynek bambo wAfryce mieszka Lajdak i pijak ten nasz kolezka A gdy pijany do dominiert wraca,Siostra mu mowi: Bambo ,masz kaca!A Mama na to: Bambo Lobuzie!A on jej hujem zatyka buzie!A babcia na to 😮 Bambo,Bambo,a on ja hujem pierdolnol w czambo!Tata mu mowi:napij sie mleczka a on Go hujem pierdolnol z fleczka.Szkoda ,ze Bambo czarny,wesoly nie chodzi razem z nami do…sejmu!”

  A ja tu taki morał przemycę:
  Zostawmy lepiej Bambo w Afryce
  Bo absolutnie nam to nie szkodzi
  Że Bambo nigdzie z nami nie chodzi

 11. Ale dlaczego? said

  A co ja mam zrobić, jak mi się bardzo podobają MURZYNKI? Znaczy się, murzyńskie kobiety.
  Oczywiście jak są obdarzone urodą.
  😉

  To jak mam mówić na te panie?
  Kobieta o czarnym kolorze skóry???
  Czy może biała inaczej?
  A czy to nie jest rasistowskie?

  Poniżej próbka pięknych Murzynek(!!!)
  https://www.thesouthafrican.com/lifestyle/miss-south-africa-2019-meet-the-16-finalists-pictures/

 12. Ale dlaczego? said

  Aha.
  W wikipedii jest obszerne hasło Murzyn.
  Warto by barany z tej całej rady języka się z nim zapoznali…

  A tak przy okazji spytał bym się tych baranów, po co obecnie w j. polskim rozróżnienia na rz, ó, ch???
  I PO CO debilna zasada wymawiania nazw własnych z języków obcych w ich oryginalnym brzmieniu???

 13. Boydar said

  Ale mentalnie czy erotycznie, bo to jest jednak różnica.

 14. Waldi said

  Słowo Żyd też się dziwnie kojarzy, więc mówmy tak jak nasi przodkowie, czyli P A R C H

 15. Ale dlaczego? said

  AD. 12

  Lubię podziwiać PIĘKNO 😉
  Co zaś do mentalności.
  Każdy jest inny. I niepowtarzalny.
  Przynajmniej w jakimś stopniu…

 16. Boydar said

  Kawał misię przypomniał, po tym jak Pan Waldi zaczął. W każdym razie, wigilia, Państwo przyjmują ubogich z folwarku, nawet dają po pieniążku, tradycja obowiązuje. No i przyszła kolejka na żyda. A monety synio podawał. No i daje temu żydkowi i jakoś tak nieelegancko mu wyszło, masz, albo jakoś podobnie. Mamusia obok taka trochę zażenowana, mówi do panicza – przypomnij sobie jak tatuś zawsze mówi. A paniczyk na to, podając pieniądz żydowi – na ! parchu !

 17. Boydar said

  To mi się nie klei, wersja z tymi pięknymi Murzynkami i AD. Bo jeśli mają być „piękne” to dla kogo ? Dla Murzyna piękna będzie inna albo jeszcze inna. A dla AD ? Musi mieć (jak podejrzewam) cechy urody, jakieś rysy, europodobne. Bo inaczej nie będzie ładna dla AD. Dla mnie też nie.

  Czyli AD nie jest jakimś nie wiadomo jakim estetą tylko normalnym odchyłem seksualnym, lekkim, zapewne też nieszkodliwym. Ja też miewałem fantazje erotyczne z Murzynkami. Ale nie ośmieliłbym się nazwać tego podobaniem. Po prostu, chłop tak ma. Sama czerń skóry może podniecać, bo jest „inna” niż np. u żony. Inność pociąga.

  Proszę popatrzeć na cycki u baby, albo na przyrodzenie. No bez wodki nie rozbieriosz, paskudztwo jak mało co na świecie, ale chłopa ciągnie, bo on tego nie ma. Ale jak już pohula na niej, to by ją najchętniej nogą z łóżka zepchnął. Żeby nie wiem jaka była.

  Co innego małżeństwo. Bo nawet po stosunku i orgazmie dalej jest przyszłość, jakiś sens życia, razem. A z dziką babą ? Kłopot tylko.

 18. Boydar said

  I jeszcze do (11) – AD

  „… przy okazji spytał bym się tych baranów, po co obecnie w j. polskim rozróżnienia na rz, ó, ch??? …”

  Dokładnie z tego samego zdziwieniozałożenia wyszli entuzjaści in vitro. Po co się męczyć z ciupcianiem kobiety skoro można się spuścić kulturalnie do szklanki a pan doktor już ją tam higienicznie nastrzyknie.

  Język, polski zwłaszcza ale nie tylko, to historyczny zapis sposobu myślenia, rozumienia, odczuwania narodu, danej populacji, społeczności. I ja rozumiem, że dzisiejszym młodym, wykształconym, z wielkich miast, takie zabytki są na ch’uj pridatne

  A jednak anglosyjoński wkuwają od pszeczkola, chociaż z niego nic nie rozumieją, tyle co szprechają.

 19. OutsiderR said

  {Łaziński twierdzi tym samym, że osoby o czarnym kolorze skóry wolą być obecnie nazywane „czarnoskórymi” albo po prostu „czarnymi”. }

  Skoro tak wolą, to co się będziemy spierać?
  Żeby jeszcze bardziej być postępowym, pamiętajmy przy okazji, by nie urazić feministek.
  W tym miejscu przypomnę – burmistrz/burmistrzyni, minister/ ministra, psycholog/psycholożka itp…

  Bądźmy postępowi.

  Niech więc czarny mężczyzna to „czarnuch”, a czarna kobieta – „czarnuszka”.
  Myślę, że teraz wszyscy będą zadowoleni…

  PS A jak w dzisiejszej dobie osoby o kolorze skóry na ten przykład – żółtym?
  Czy aby Japończyk bądź Chińczyk nie należy zastąpić słowem „żółtek”?
  Ciekawe co na to RJP?

 20. Boydar said

  Z wyjątkiem jednej to nie są żadne Murzynki. Ale dlaczego jest ślepy jak kret.

 21. Marucha said

  Re 17:
  W ewogóle kwestia piękna czy podobania się – biała, czy czarna, czy żółta – to kwestia gustu. I bardzo dobrze.

  Swoją drogą bliżej by mi było z katoliczką Murzynką, niż jakąś Jachirą albo „Margaret”.

 22. Boydar said

  Ale Murzynki dziwnie pachną, zwłaszcza gdy się spocą.

 23. wanderer said

  Moze sie nie myja?

 24. Boydar said

  Nie, ta odmiana człowieka tak ma. My, biali, dla nich też śmierdzimy. Już tam Pan Bóg wiedział co robi.

 25. wanderer said

  Napewno tak.

 26. Ale dlaczego? said

  Piękno kobiet jest w każdej rasie obecne.
  A, za przeproszeniem, wagina, jak odpowiednio spojrzeć, też jest cudem Stworzenia. 😉
  Jak i cała kobieta.
  Jak i cały człowiek.
  Nie jedynym. I nie najpiękniejszym. Żeby nie było 😉

  Co do gustów i zapachów oraz erotyki, to kwestie rzeczywiście indywidualne.
  Zapach zaś rozróżnia ludzi bardziej, niż tylko rasy.
  Ale to temat na inną dyskusję.

  Podobno kolor skóry po odpowiedniej ilości pokoleń, dostosowuje się do warunków klimatycznych.
  Stąd „południowcy” są ciemniejsi od tych spod bieguna.

  Poza tym.
  Wielu ludzi jest uprzedzonych. Do białych, czarnych, czerwonych, żółtych.
  Nie mierzmy ludzi wg szufladek.
  Tylko tym, jak postępują względem innych ludzi.

 27. Porost said

  Dziełem stworzenia? Sprzed swojego istnienia? Jakim cudem.. znaczy się, sposobem?

  Uwielbiam te „prawdy absolutne”.

  Wszechświat mamy ogarnięty, wiemy wszystko a nawet więcej:

  Jest niebieski i tylko (to bardzo ważne) dla dobrych ludzi.

  A od lat śledząc gajówkę (nie jestem zboczeńcem, spokojnie) mogę śmiało stwierdzić, że tu sami tacy z pierwszeństwem wejścia na pokład

  Ale będzie reklamacji gdy przyjdzie kres życia ludzkiego, smutne ale cóż..

  Ja tam nie biorę gwarancji bo trzeba dopłacić a i tak często są problemy.

  Ave Entropia!

 28. Birton said

  na wrodzony murzynizm i wrodzone żydostwo nic poradzić się już nie da

 29. D-T said

  W takim razie Arnold Schwarzenegger ma przerąbane. Mało tego że z niemieckiego jest czarny (schwarz), to jeszcze z włoskiego murzyn(negger). ❗

 30. Ale dlaczego? said

  AD. 27
  Warto czasami spojrzeć szerzej. Lub jeszcze szerzej.
  Im więcej światła wpada, tym więcej można zrozumieć.
  Czyż nie jesteßmy dziełem Stworzenia?
  Jeśli ktoß wierzy w Boga, wie że Stworzenie nie było KIEDYŚ.
  Ono było i wciąż dzieje się na nowo.
  Na początku było SŁOWO.
  Od niego wszystko się zaczęło. Ono stworzyło ciąg procesów STWARZANIA. Aż po kres Wszechświata.
  Każde życie jest cudem Stworzenia.
  Z prochu martwego powstało Życie. I my…

  ———
  „Wszechświat mamy ogarnięty, wiemy wszystko a nawet więcej:”
  ———–
  NIEPRAWDA.
  Wiemy, tzn. nasza nauka, zdecydowanie mniej niż więcej.

  Co zaś do Planów i Sądów Boga.
  Nic nie wiem. Jedynie pokora pozostaje.
  Nie ufam nikomu, kto twierdzi, że wie więcej, niż w NT Jezus nam przekazał…

 31. Boydar said

  jeszcze w uzupełnieniu do (17)

  https://kobieta.interia.pl/zycie-i-styl/news-zbadano-poziom-szczescia-u-malzonkow-wnioski-sa-zaskakujace,nId,4663475

  Nie napisano tylko w artykule, że te 7500 przebadanych to prawie 7000 protestantów, żydów i dewiantów różnej maści. Zapewne dla „badaczy” i wyników ankiety było to cakiem cakowicie nieistotne.

 32. Piskorz said

  re 29 to jeszcze z włoskiego murzyn(negger). .NEGRO LUB MORO „…tak jest prawidłowo.!

 33. morgan said

  Zarowno czarnoskory jak i czarny jest okresleniem idiotycznym. Istnieje czlowiek o CZARNEJ skörze ?

 34. Boydar said

  Faktycznie śliczna

  aż szkoda

 35. UZA said

  ad.33) „Zarowno czarnoskory jak i czarny jest okresleniem idiotycznym. Istnieje czlowiek o CZARNEJ skörze ?”

  A czy istnieje człowiek o idealnie białej skórze ? Nawet rudowłosi o bardzo jasnej karnacji mają piegi, więc , w najlepszym razie, są biali w brązowe kropki. Określenia „biały”, „czarny” mają charakter umowny.

  Podobno w jednym z języków afrykańskich, tradycyjna nazwa przedstawicieli naszej rasy tłumaczy się: „ludzie bez skóry”. Tak samo określają … trędowatych. Dla tych Murzynów przymiotnik „biały” odnosi się do istot duchowych, a nie do ludzi. Co kraj, to obyczaj.

Sorry, the comment form is closed at this time.