Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

77 lat temu AK rozgromiła oddziały UPA, które podjęły próbę zdobycia Przebraża

Posted by Marucha w dniu 2020-08-30 (Niedziela)

Do decydującego szturmu na Przebraże, który nastąpił 30 sierpnia 1943 roku, przygotowywali się Ukraińcy niezwykle starannie, ściągając ok. 3 tys. doborowych rezunów z okolic Lwowa, a co najmniej drugie tyle liczyć miały miejscowe sotnie UPA


– takie liczby podał Władysław Filar, który siły ukraińskie ocenia więc na ok 6 tys. uzbrojonych ludzi oraz drugie tyle siekierników – okolicznych chłopów wyposażonych w widły i siekiery, których zadaniem było dokończenie dzieła zniszczenia i rozprawienie się z cywilami.

Wyższe liczby podaje dowódca samoobrony Przebraża Henryk Cybulski, który napisał:

„Na kilka dni przed napadem przybyło w okolice Rudnik około czterech tysięcy banderowców, ściągniętych z okolic Lwowa. Były to doborowe sotnie, zaprawione już w rzeziach na Ukrainie. Dołączyło do nich sześć tysięcy miejscowych rezunów, uzbrojonych w broń ręczną i maszynową. Grupę pomocniczą stanowili siekiernicy i ciury taborowe, razem około dziesięciu tysięcy. Banderowcy zarekwirowali w całej okolicy setki furmanek, aby po zwycięskiej bitwie wywieźć na nich dobytek z Przebraża.”

Ukraińcy długo bili głową w mur, nie mogąc złamać obrony załogi Przebraża. Tymczasem przez Błota Warchańskie w kierunku na Hermanówkę przekradł się oddział z Przebraża, liczący 120 żołnierzy piechoty i 30 jeźdźców (ze zwiadu konnego), który to oddział wraz z partyzantami sowieckimi wykonał uderzenie na tyły zgrupowania UPA.

W szeregach ukraińskich nastąpiło zamieszanie, które wykorzystali obrońcy Przebraża, przechodząc do generalnego kontrataku. Ukraińcy rzucili się do panicznej ucieczki, pozostawiając na placu boju setki zabitych i ogromną ilość sprzętu. W pościgu wziął też udział przybyły na miejsce oddział Odcinka „Koło”.

[Banderowcy najlepiej sprawdzali się w „walkach” z kobietami, dziećmi i bezbronnymi starcami. – admin]

11 lipca 2015 roku w miejscu, gdzie niegdyś była wieś Przebraże, a dziś jest wieś Hajowe, odsłonięto pomnik „ku czci 2 tysięcy Ukraińców”, którzy w sierpniu 1943 roku zginęli z rąk „polskich szowinistów”.

Czytaj też:
>https://www.magnapolonia.org/w_obronie_wolynia/

https://www.magnapolonia.org/

Komentarze 4 do “77 lat temu AK rozgromiła oddziały UPA, które podjęły próbę zdobycia Przebraża”

 1. gnago said

  EEee alianckie „Tymczasem przez Błota Warchańskie w kierunku na Hermanówkę przekradł się oddział z Przebraża, liczący 120 żołnierzy piechoty i 30 jeźdźców (ze zwiadu konnego), który to oddział wraz z partyzantami sowieckimi wykonał uderzenie na tyły zgrupowania UPA.”

 2. walthemar said

  czego sie czepiasz banderowcu

  ”Wrog mego wroga jest przyjacielem”

 3. jok said

  Tytuł tu jakby nie współgrał z tekstem,

  Piszą tu o AK, wyłącznie w aspekcie Samoobrony Przebraża, tj. nie ma tu nic o działaniach oddziału ściśle leśnego, partyzanckiego ściśle „pozaprzebrażowskiego”…

  No więc czy pasuje to tytuł o zwycięstwie AK? Chyba, że się uzupełni tekst o działania jakiegoś oddziału leśnego.

  Akowskość części obrońców (część, a może wszyscy?, zaprzysiężona w AK) istniała, ale raczej nie była mocno eksponowana, gdyż Samoobrona była „legalna” wobec Niemców, choć jej liczebność i niezłe uzbrojenie już nie było „legalne”.
  Nie należało więc raczej Niemców kłuć w oczy „akowskością” samoobrony

  100 lat temu czytałem „Czerwone noce”, chyba wydane w latach 70-ch – jedyna „legalna” książka H. Pająka?, razem z H. Cybulskim. Coś tam było książce o współpracy samoobrony z AK, ale za wiele nie pamiętam
  Było też – co na pewno tutaj się spodoba :))- coś o współpracy z partyzantką radziecką i podległym tejże partyzantce oddziałem „Jeszcze Polska nie zginęła”

 4. gnago said

  „prawda nas wyzwoli” drogi łże „patrioto”
  mniemasz że nasze przemilczenia nam przemilczą? Zmanipulowany frajer

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: