Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  revers o Ukraina w UE i NATO?
  Anucha o Nasz nowy, narodowy sport
  lewarek.pl o Raz na moście, raz pod mo…
  revers o Czy tragiczne losy gwiazd świa…
  Marucha o Wolne tematy (47 – …
  revers o Po decyzji Sądu Najwyższego…
  minka o Zamiast osądzać Rosję, Zachód…
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  minka o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Nowe badanie wskazuje na niezwykłe akustyczne walory Stonehenge

Posted by Marucha w dniu 2020-09-03 (Czwartek)

Inżynierowie akustyki z University of Salford zrekonstruowali „dźwiękowy krajobraz” starożytnego sanktuarium w Stonehenge. Dzięki temu okazało się, że kamienie ważące 20-40 ton działały jak gigantyczny wzmacniacz.

Badanie wykazało również, że dźwięki wydawane wewnątrz były znacznie mniej słyszalne dla każdego poza kręgiem kamieni.

Większość kompleksu rytualnego w Stonehenge została zbudowana około 2500 lat p.n.e. Uważa się iż był on wykorzystywany aż do 1600 roku p.n.e.

Archeolodzy nie wiedzą, czy rytuały wykonywane w Stonehenge obejmowały jakąkolwiek formę muzyki lub śpiewów. Prawdą jest, że bębny i instrumenty dęte były znane w Europie Zachodniej, z chwilą powstawania Stonehenge jednak czy dźwięk mógł odgrywać istotną rolę w tamtejszych rytuałach?

Naukowcy ustalili, że instrumenty o niższym tonie, takie jak bębny, wytwarzają szczególnie silny pogłos, a tym samym pozwalają na większe wzmocnienie dźwięku wewnątrz pomnika. Takie zachowanie budowli sugeruje, że dźwięki rytuałów wewnątrz kamiennego kręgu nie były przeznaczone dla uszu większości ludzi. Potwierdza to teorie sugerujące, że działalność religijna w Stonehenge była związana z wąskim kręgiem elit, a nie z szerokimi masami ludności w epoce brązu.

Badania Stonehenge pod kątem akustyki nie są niczym nowym. Jeszcze w 2014 roku informowaliśmy o innym badaniu któremu przewodniczył Timothy Darvill, profesor archeologii z Bournemouth University. Naukowiec uważał, że skałom z walijskich wzgórz Preseli z których sprowadzano kamienie do Stonehenge, przypisywano właściwości uzdrawiające. Miało tak się dziać ze względu na znajdujące się tam licznie źródła, uważane za święte. Zauważył on wówczas, że różne rodzaje kamieni użyte do budowy Stonehenge, mają szczególne walory dźwiękowe.

Naukowcy z londyńskiego Royal College of Art badając pochodzenie głazów, postanowili odwiedzić miejsca z których je przyciągnięto. Zwiedzając megalityczne kamieniołomy, zauważono, że aż do XVIII wieku w okolicznej wiosce Maenclochog używano litofonów (czyli kamiennych dzwonów). Postanowiono więc sprawdzić pod kątem akustyki kamienne głazy w Stonehenge, i ku ich zdziwieniu po uderzeniu młotkiem część z nich zaczęła wydawać z siebie ciekawe niskie dźwięki. Kamienie te, mogły zatem zostać wybrane właśnie ze względu na swoje unikalne brzmienie.

Może się zatem okazać, że Stonehenge jest najstarszym instrumentem dźwiękowym, który mógł służyć do komunikacji, lub nawet być może leczył chorych. Teoria ta nabiera ciekawego wątku, gdy połączymy ją z rezonansem Schumanna. Nie od dziś wiadomo, że starożytne budowle są wzmacniaczami tego rezonansu. Czyżby zatem starożytni opanowali wykorzystanie tego rezonansu do własnych potrzeb?

https://innemedium.pl/

Komentarzy 5 do “Nowe badanie wskazuje na niezwykłe akustyczne walory Stonehenge”

 1. Marcin said

  Wiele kultur i starożytnych cywilizacji wykorzystywało dźwięk jako formę terapii. Starożytni Egipcjanie budowali przecież wibroakustyczne komnaty a nawet Aborygeni wykorzystywali instrumenty do leczenia dźwiękiem co robią do dzisiaj.
  Jeszcze dużo jest rzeczy nieodkrytych i być może odkrytych nie będzie.

 2. NyndrO said

  Z góry przepraszam, ale to prawda. Każdy głupi buddysta i mądry katolik to przyzna. Ale muszą być prawdziwi! 😉 Dźwięk ma coś w sobie. No węźta takie organy kościelne, albo nawet dźwięki gardłowe. Czy nie? * Bierz, Boydar… bierz! * Ty mi kiedyś gofra postawisz za tą możliwość wymądrzania się wystawianą jak na tacy. Kibic piłki nożnej powiedziałby „patelnia”.

 3. https://curiosmos.com/the-power-of-sound-stonehenge-was-able-to-amplify-sound-and-contain-it-within-the-stone-circle//  Ivan Petricevic, September 3, 2020
  It has already been proven – see this study – how people from Anatolia ventured out into what we call Europe today, more than 8,000 years ago. As these people traveled across Europe, they left their megalithic building technique behind in each place they settled. As I’ve revealed in previous articles, after migrating from Anatolia, ancient farmers traveled through different routes across Europe. Some are thought to have followed the River Danube and made their way towards different parts of Europe. Others traveled in large groups making their way westward across Europe.
  While some of these people would end up in present-day countries such as Spain, or Portugal, others made their way to England, and through their journey, they seeded the necessary knowledge for the construction of many of the megalithic monuments we see today, Stonehenge being one of them.

  Gdy zająłem się SONEHENGE pół wieku temu to była mowa, że Zbudowało je 10 Zaginionych Plemion Izraela, które Popłynęły do Anglii i Spłodziły Anglików. Teraz czytam, że to ANATOLIJCZYCY popłynęli do Anglii i Zbudowali Stonehenge – czego DOWODEM ma być Małoazjatycka Metalurgia Żelaza i STALI, bo BEZ Stali Stopowej nie można było zbudować Stoenhenge.
  Na tej samej stronie jest artykuł: https://curiosmos.com/first-european-stonehenge-was-built-6500-years-ago-in-brittany// To jest ZGODNE z moją faktografią, że Stonehenge – jako postument Wieży Nawigacyjnej, Astronomicznej i Meteorologicznej – zbudował Chejron z Płocka a ukończył Posejdon z Poznania w 47. wieku pne.
  40 lat temu zawniskowałem, że Koszary Pruskie na Cytadeli poznańskiej to zamek LECH, co uznano za takie Wariactwo, jak to, że Władysław Herman mieszkał w Pałacu Rzymskim (teraz Więzienie Pruskie) a NIE w Baszcie Granitowej z Kajdaniarzami i Szczurami. Teraz twierdzę, że Koszary Pruskie na Cytadeli poznańskiej to zamek Pana Oceanów POSEJDONA, który ukończył Stonehenge.
  Poza tym Prahindusi nie przybyli do Europy Środkowei z Azji Mniejszej, gdyż po przekopaniu Dardaneli zostali WYPĘDZENI przez krajowców więc przybyli nad Dunaj przez TRIEST.
  Do budowy Stonehenge KONIECZNA była Stal Stopowa, wobec czego Małoazjatycka Geneza Metalurgii Żelaza jest głupiego gadaniem, gdyż w Azji Mniejszej nie ma rudy żelaznej i węglą. Metalurgia ARMEŃSKA była zaś na węglu donbaskim i rudzie krzyworoskiej lub kurskiej, i powstała dopiero w czasach asyryjskich. Przeniesienie stolicy Imperium Romanum do Aleksandrii Trojańskiej, czyli Troi na Złotym Rogu, zostało PODYKTOWANE przez Matalurgię Armeńską i jej eksportem przez Kanał Aleksandryjski, co Gwarantowało Rzymowi Władztwo Światowe.
  Oktawian August zaraz po SKONFISKOWANIU Złota Egiptu wysłał je do skarbca Aleksandra Wielkiego na LabirynTHOSIE-Athosie i kazał TEJ flocie podbić Krym – ale Leszek Chytry KAZAŁ Trakom z Aleksandrii Trojańskiej SKONFISKOWAĆ to złoto więc Oktawian Bił Głową w Ścianę: JOWE, ZWRÓĆ MI ZŁOTO EGIPTU… – ZWRÓCĘ CI, JAK MI ZBUDUJESZ NAJWSPANIALSZĄ ŚWIATYNIĘ NA ŚWIECIE.
  http://wandaluzja.pl/?p=p_265&sName=pod-akcjum// Na obrazie z epoki mamy Wjazd Leszka Chytrego i Lubrana do Aleksandrii Trojańskiej.

 4. Leo said

  Brytyjscy naukowcy idą w zawody z amerykańskimi jak widzę. Proponuję inny eksperyment: niech się oprą plecami o kamień, jak im będzie wygodnie, to może się okazać, że kamienie służyły wygodnemu podpieraniu plotkujących druidów. I teraz powstało miejsce na spekulacje o czym plotkowali.

 5. Boydar said

  „Popieram wszystko co ma związek z harmonijnymi dźwiękami”; wystarczy ?

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: