Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Krzysztof M o Spotkałam świadka ludobójstwa
  Krzysztof M o Świat przedstawiamy sobie różn…
  Krzysztof M o Klęska ukraińskiej Wunderwaffe
  Boydar o Multi-Kulti przejmuje powoli k…
  Boydar o Wolne tematy (37 – …
  Kar o Multi-Kulti przejmuje powoli k…
  Laterna Magica o Multi-Kulti przejmuje powoli k…
  Sudbina Srba o Zamieszki w serbskim Koso…
  UZA o Namiot z atrakcją w środk…
  lewarek.pl o Wolne tematy (37 – …
  lewarek.pl o Wolne tematy (37 – …
  lewarek.pl o Anglosaskie elity hamują PiS-o…
  lewarek.pl o Niewierzących – do piachu…
  lewarek.pl o Namiot z atrakcją w środk…
  Sebastian o Zamieszki w serbskim Koso…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Dwa najważniejsze wynalazki Nikoli Tesli. Rewolucyjne pomysły, które na zawsze zmieniły świat.

Posted by Marucha w dniu 2020-09-05 (Sobota)

„Tesla wprowadził dwie innowacje, które zmieniły gospodarkę” – podkreśla historyk techniki W. Bernard Carlson. Obie do dzisiaj mają olbrzymie znaczenie.

Nikola Tesla przeszedł nie tylko do historii, ale wręcz do legendy jako pomysłodawca niezwykłych maszyn, podających w wątpliwość wszystko, co wiemy o zasadach rządzących wszechświatem. To nie przypadek. Sławny wynalazca serbskiego pochodzenia miał naturę showmana.

Niezwykłe, nieprawdopodobne i… niezrealizowane

Przez całe życie formułował buńczuczne tezy i z talentem skupiał na sobie uwagę żądnych sensacji dziennikarzy. Już u schyłku XIX wieku zapowiadał, że jego wynalazki położą kres wszelkim konfliktom zbrojnym. To samo powtarzał tak przed pierwszą, jak i drugą wojną światową.

Broń cząsteczkowa, którą rzekomo zaprojektował Nikola Tesla do dzisiaj budzi ogromne emocje, podobnie jak proponowany przez niego system bezprzewodowego przesyłu energii. Wspomina się też często o tym, że wielki inżynier zamierzał obalić teorię względności Einsteina i… o przeróżnych innych odkryciach oraz wynalazkach, które nigdy nie doczekały się realizacji.

Co naprawdę osiągnął Nikola Tesla?

W gąszczu niezwykłych czy wręcz nieprawdopodobnych pomysłów zupełnie giną prawdziwe, namacalne osiągnięcia Nikoli Tesli. Zadziwiająco rzadko wspomina się o tym, co naprawdę serbski geniusz zrobił dla nauki i jak zmienił naszą rzeczywistość.

„Tesla wprowadził dwie innowacje, które zmieniły amerykańską gospodarkę na przełomie wieków XIX i XX” – podkreśla W. Bernard Carlson w książce Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa.

Elektryczność według Tesli

Pierwszym przełomowym wynalazkiem był silnik prądu przemiennego, zaprezentowany pod koniec lat 80. XIX stulecia. Prąd przemienny, choć zażarcie zwalczany przez Thomasa Edisona, okazał się kamieniem milowym, bez którego nie dałoby się stworzyć prawdziwie masowych systemów przesyłu energii.

Rozwiązanie techniczne Tesli pozwoliło „sięgnąć po ekonomię skali” i obniżyć ceny prądu. Znaczenie miała też dodatkowa innowacja. Jak podkreśla W. Bernard Carlson, Tesla stał także za pomysłem prądu wielofazowego. „Rozprowadzając prąd przemienny w dwóch lub trzech fazach firmy usługowe odkryły, że mogą sprawnie przesyłać prąd na większe odległości” – podkreśla historyk techniki.

Artykuł powstał na podstawie książki W. Bernarda Carlsona pt. Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa (Wydawnictwo Poznańskie 2020).

Silnik serbskiego wynalazcy „położył podwaliny pod to, jak dzisiaj produkujemy i zużywamy prąd”. W końcu do naszych XXI-wiecznych domów dociera właśnie prąd przemienny, nie zaś stały.

„Kluczowe metody i urządzenia”

Nikola Tesla był także jednym z pionierów radia. „Należy pamiętać, że stworzenie radia rozgłoszeniowego wymagało wkładu wielu wynalazców” – słusznie zaznacza Carlson. Poza najlepiej znanym Guglielmo Marconim, w tej grupie innowatorów znajdowali się też Lee de Forest, John Stone Stone, Edwin H. Armstrong czy wreszcie – Nikola Tesla.

Autor książki Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa tak opisuje jego wkład w przełomową technologię:

Po pierwsze to on obmyślił kluczowe metody i urządzenia – znaczenie uziemienia nadajników i odbiorników, regulowania pojemności i induktancji do strojenia urządzeń, a także cewkę Tesli, którą zapożyczyli lub zaadaptowali inni pionierzy. (…)

Po drugie Tesla odegrał ważną rolę w powstaniu radia, ponieważ zainspirował – a nawet sprowokował – swoich rywali do działania. Był jednym z pierwszych wynalazców, którzy zaczęli badać fale elektromagnetyczne. Jak podkreślał współczesny mu John Stone Stone, Tesla „w latach 1891-1893 uczynił więcej niż ktokolwiek inny dla wzbudzenia zainteresowania i inteligentnego zrozumienia tych zjawisk”.

Wyścig umysłów

Inni inżynierowie bacznie obserwowali innowacje Tesli bądź dokładali starań, by… obejść jego patenty, wprowadzając kolejne udoskonalenia. Wyścig umysłów przyspieszył postęp. I choć radio dzisiaj może wydawać się niektórym technologią przestarzałą i drugorzędną, to rozwiązania Tesli z nim związane są w użytku także w obszarach najbardziej innowacyjnych.

„Radia, telewizory i telefony komórkowe używają różnych odmian pomysłów Tesli na strojenie obwodów tak, by rezonowały z odpowiednimi częstotliwościami” – podkreśla W. Bernard Carlson.

Zob:
>https://wielkahistoria.pl/bron-czasteczkowa-nikoli-tesli-czy-slynny-wynalazca-naprawde-stworzyl-bron-potezniejsza-od-bomby-atomowej/

Przeczytaj też o początkach kariery Nikoli Tesli. Prawdziwym inżynierem stał się dzięki pracy w u Edisona:
>https://wielkahistoria.pl/tesla-pracowal-u-edisona-to-tam-stal-sie-prawdziwym-inzynierem-i-zdobyl-nieodzowna-wiedze-techniczna/

Bibliografia
Carlson W. Bernard, Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa, Wydawnictwo Poznańskie 2020.

Kamil Janicki
https://wielkahistoria.pl/

Komentarze 22 do “Dwa najważniejsze wynalazki Nikoli Tesli. Rewolucyjne pomysły, które na zawsze zmieniły świat.”

 1. Moher49 said

  Słowiańskie mózgi są najmądrzejsze. Einstein też niczego nie wymyślił, tylko jego żona Serbka. Czołg T-34, lekki, prosty pogonił ciężkie niemieckie Pantery. O Katiuszach nie wspomnę.

 2. Boydar said

  Zarówno do wynalazku radia jak i prądu przemiennego (również wielofazowego) ludzkość zwyczajnie dojrzała. Gdyby nie Tesla to za chwilę zrealizował by to ktoś inny, prace zresztą trwały, m.in. w Rosji. Co oczywiście chwały wynalazcy Mu nie odejmuje – nikogo z żywych nie podglądał w pracowniach (jak rzeczony Einstein), to były Jego, Nikoli Tesli własne wdrożenia.

  Nie mniej jednak „… zupełnie giną prawdziwe, namacalne osiągnięcia Nikoli Tesli …” dalej jest zdaniem prawdziwym, jeśli prawdą jest to, co tu i ówdzie przebąkują. Można tylko domniemać, że „bo nie była to pora na figi”.

 3. revers said

  Eh, Biden oglosil wszem i wobec, ze nie Edison wynalazl zarowke a przedstawiciel BLM.

  Dojdzie ze Tesla przyjechal z afryki, i jako afroamerykanin wprowadzil prad zmienny, inne wynazki w tym radio z rosjaninem Popowem, ewentualnie jako lbtq transwertyk.

 4. Yagiel said

  Dziwi mnie zdanie p.Boydara, że ludzkość – do czegoś tam – zwyczajnie dojrzała.
  Wiara w Podmiot Zbiorowy LUDZKOŚĆ ? Nie moja. (Może Hegel’a?)
  Przesz ten prąd zmienny tudzież inne wielkie Pomysły końca XIX w. to najogólniej wyścig Prusy/Cesarstwo z USA/nad-Żydami o przywództwo nad Ludzkością, tj. o dojenie jej. Tesla stanął po stronie USA/NWO i wydajnie pomógł w ich głównym pomyśle na XX w.: w likwidacji Europy/Rosji feudalnej czy Europy Narodów – co się teraz właśnie dokańcza.
  Jak grypa tzw. hiszpanka made in USA kończyła XIX w. hegemonii Europy na Globie, tak teraz FAKEdemia made in WHO/NWO kończy XXw. hegemonii USA na Globie – nie widać tu miejsca na jakąś Ludzkość i to jeszcze Sprawczą !

  Panie Boydarze, gdy pisze Pan, że Ludzkość coś tam – otwiera mi się nóż w kieszeni na myśl o NWO/nad-Żydach!
  A teraz konkret, tj. wspomnienie tegoż Tesli: skąd mu – nie Ludzkości – ten geniusz:

  Drobiazgowo wspominał, że starszy brat, Dane, zginął na jego oczach, stratowany przez konia. Nikola, wówczas 7-latek, nigdy już się z tego nie otrząsnął(…) zaczął mieć senne koszmary i halucynacje. Widział rozbłyski oślepiającego światła, które „wypełniało powietrze językami płomieni”. Po latach przyznał jednak, że te trójwymiarowe wizje były źródłem niesamowitych pomysłów. „Wystarczyło, że sobie coś wyobraziłem – mówił – i widziałem to tak dokładnie, jakby stało przede mną na stole; nawet nie musiałem sporządzać planów” – za Newsweek wspomnienia Nikoli.

  Czyli ten koń, tratujący Dane Tesla, był wyrazem dojrzałości Ludzkości do…? Wątpię.
  Zresztą też Serb prymitywny dla odmiany, Gawrilo Princip, zastrzelił z 1.5 m Habsburg’a i małżonkę – a nie zastrzelił siedzącego obok nich gen. Potiorka czy Królinka ! Do tego s e l e k t y w n e g o zastrzelenia też Ludzkość dojrzała ? Czyli jakichś 20 skórwieli o Czarnych Mózgach ?
  Gdy na Globie zostanie Tysiąc czy Milion skórwieli NWO – a Europa będzie farmą czipowców/hominidów, więc już nie ludzi, to też, bo Ludzkość dojrzała ?

  Wolę Słowian niż Ludzkość. Choć, roz-sądnie rzecz biorąc, nie istnieje Podmiot Zbiorowy SŁOWIANIE. Ani PRAWDZICE. Ani LJACHY/ARIOWIE/DARIOWIE. (Przy czym nie od mojego roz-sądu to zależy.)

 5. Jerzy gutowski said

  Nie serb ale chorwat

 6. Marek said

  wikipedia:

  Michał Doliwo-Dobrowolski (ur. 2 stycznia 1862 w Gatczynie, zm. 15 listopada 1919 w Heidelbergu) – rosyjski elektrotechnik, elektryk i wynalazca pochodzenia polskiego; pionier techniki prądu trójfazowego[1].

  Rodzina

  Urodził się w Gatczynie koło Sankt Petersburga jako syn polskiego szlachcica herbu Doliwa – Józefa Doliwy-Dobrowolskiego oraz Rosjanki Olgi Michajłownej z domu Jewreinow. 11 maja 1887 r. ożenił się z 22-letnią Greczynką Kornelią Tumbą. Mieli dwóch synów – 23 maja 1891 r. przyszedł na świat pierwszy syn Dymitr, a cztery lata później, 21 lutego 1895, drugi – Serge. W 1907 r. rozwiódł się, by po 5 miesiącach zawrzeć nowy związek małżeński z Hedwig Pallatschek (Jadwigą Polaczkówną)[2].
  Życiorys

  Średnią szkołę realną ukończył w Odessie (1878), gdzie mieszkał z rodzicami od 1872 roku. Od 1878 roku studiował na wydziale chemicznym Instytutu Politechnicznego w Rydze. W wieku 19 lat został relegowany z uczelni w ramach antypolskich represji po zamachu na cara Aleksandra II. Został wówczas wolnym słuchaczem na uniwersytetach w Petersburgu, Odessie i Noworosyjsku, a w 1883 roku wyjechał z rodzicami do Niemiec[2].

  Studia kontynuował na politechnice w Darmstadt, najpierw na wydziale mechanicznym, a następnie na nowo utworzonym wydziale elektrotechnicznym, który ukończył w 1884 roku. Przez następne trzy lata był asystentem profesora elektrotechniki Erasmusa Kittlera, wykładał metalurgię i galwanoplastykę[2].

  W 1888 roku wybudował prądnicę trójfazowego prądu zmiennego, zrobił to na kilka miesięcy przed Nikola Teslą. W 1889 roku skonstruował trójfazowy silnik indukcyjny z wirnikiem klatkowym.

  Na światowej Wystawie Elektrotechnicznej we Frankfurcie n. Menem (1891) zaprezentował wiele urządzeń pracujących w systemie trójfazowym. Największe zainteresowanie wzbudziła opracowana przez niego trójfazowa linia energetyczna o długości 175 km, napięciu 20 kV i sprawności 75%, z którą współpracował opracowany przez niego silnik trójfazowy o mocy ok. 74 kW (100 KM – największy wówczas na świecie).

  Opracował pierwszą prądnicę prądu zmiennego 3-fazowego z wirującym polem magnetycznym. Uzyskał także kilka patentów na transformatory trójfazowe, przyrządy pomiarowe (np. fazomierz) i komory gasikowe w wyłącznikach wysokonapięciowych.

  W latach 1894-1895 pracował nad generatorami dużej mocy dla hydroelektrowni. Opracował założenia techniczne pierwszej na świecie trójfazowej elektrowni wodnej na Renie w Rheinfelden, zbudowanej w 1895 roku. Współpracował przy projektowaniu elektrowni trójfazowych w Zabrzu i Chorzowie (1897).

  W 1908 roku został mianowany dyrektorem berlińskiej fabryki aparatury elektrotechnicznej koncernu AEG.

  Ostatnie dni życia Doliwo-Dobrowolski spędził w Klinice Uniwersyteckiej w Heidelbergu, gdzie starszy syn Dymitr był lekarzem. Zmarł 15 listopada 1919 r. i pochowany został na cmentarzu w Darmstadt[2].

 7. Marek said

  Pochodzenie Tesli.

  „Nikola Tesla urodził się w serbskiej rodzinie we wsi Smiljan w Chorwacji, ówcześnie należącej do monarchii austriackiej. Był synem prawosławnego prezbitera Milutina Tesli i Georginy Mandić (nazywanej Dziuką)[7]. Jego ojciec chciał, aby również Nikola został kapłanem, jednak na skutek nacisku miejscowego nauczyciela, który wystarał się o stypendium dla Nikoli, został on ostatecznie wysłany na studia inżynierskie na politechnikę w Grazu.”

 8. Yagiel said

  ad Marek@6/i 7/ – ciekawe
  i potwierdza bodaj, że odbywał się wyścig Prusy vs USA… Kierowcą „Amerykanów” był Serb prawosławny Tesla, których wybrał przeciw prawosławiu taty? Do USA go polecił Abakanowicz, Tatar/Polak, przyjaciel Sienkiewicza oraz przedstawiciel elektryczny USA na Europę; w USA Tesla wykorzystywany był przez zawistnika Edison’a, a potem pod kontrolą służb…
  W 1893. rozświetlił żarówkami Wystawę Światową w Chicago ! Polacy emocjonowali się wtedy burzliwymi zaręczynami, ślubem i… Sienkiewicza z Marynuszką Romanowską/Romanową?/ z Odessy; Teslę zakryła im także Helena „Modjeska” wykładem o ucisku w caracie wobec kobiet – na tejże Wystawie Światowej w Chicago: pod żarówkami… Car Alexander III był już terminalnie chory /nerki?/, ale jego syn, Mikołaj zostawszy carem zakazał Helenie M wjazdu na swe terytorium… Jak zareagował na Teslę-żarówkarza – nie wiem.

  Sienkiewicz dostał Nobel-Nagrodę’1905 głównie za „pochodnie Nerona” w Roma i uspokojenie zamętu rewolucyjnego w Warszawie’listop.’1905: z balkonu nad Alejami Ujazdowskimi; za miesiąc był już w Stokholm… Ciekawe, czy znał tego Michała Doliwo-Dobrowolskiego, kt. w 1908… O kt. – wstyd się przyznać – czytam po raz pierwszy!
  Tym bardziej, Panu Markowi, dziękuję!

  To chyba – kariera MD-D – wyjaśnia, dlaczego car Romanow przegrał z kajzerem Hohenzollern’em; ale czy wyjaśnia, dlaczego kajzer ten przegrał z nad-demokratami USA ? Którzy już wtedy, myślę słowo ‚Ludzkość’ podmieniali sobie słowem ‚bydło’ – i raczej rzeźne niż mleczne.

 9. NC said

  Te 6: „…Rosjanki Olgi Michajłownej z domu Jewreinow.”

  Jewrejnow. Rozumiem.

 10. Boydar said

  Panie Yagiel, to nie jest moja koncepcja tylko ciotki Statystyki. Po zebraniu pewnej ilości (wystarczającej) doświadczeń, wnioski i spostrzeżenia nasuną się same, zwłaszcza gdy zachodzą (spostrzeżenia, obserwacje) w gronie ludzi bystrych. I to miałem na względzie pisząc „ludzkość dojrzała”.

 11. Jacek said

  Re 2
  Ktoś uchylił rąbek tajemnicy, do niczego nie dojrzał.

 12. Listwa said

  @ 10 Boydar

  Pewnie ktoś by odkrył, ale Tesla był prekursorem myśli i odkryć i tego nie można mu odbierać.
  Sam odkrywał, a nie jak Edison, u Tesli w szafie.
  .

 13. Boydar said

  Nie był prekursorem, jeśli zaś, to światowych wdrożeń. Nie mylmy pojęć. Prekursorów było wielu.

  Większość wynalazków przypisywanych Tesli, nie była poprzedzona (przez niego) jakimiś szczególnymi badaniami. Po prostu siadał i rysował konstrukcję czy schemat, ot tak. Poza tym, jak sam podobno oświadczył, „nie wie, skąd to wie”. Ja tak sobie myślę, że jednak wiedział, ale jak każdy człowiek chciał jeszcze trochę pożyć. No i pożył.

 14. Listwa said

  @ 13 Boydar

  Był. Po prostu siadał i rysował, nowatorsko podchodził do zagadnień. Badania nic tu do rzeczy nie mają.

  ———–
  Nie mają? Aby na pewno?
  Admin

 15. Boydar said

  Zachowam zdanie odrębne; cudów nie ma. Nie w tej branży.

 16. Listwa said

  @ 15 Boydar

  Kolega po prostu nie wie co to znaczy być prekursorem w dziedzinie odkryć. Co to znaczy odkryć myśl jako pierwszy.

 17. Listwa said

  ad 16

  I co?

  „Policja poszukuje mężczyzny, który z dużą prędkością poruszał się po drodze krajowej nr 5 we Wrocławiu, wyprzedzając samochody. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że mężczyzna poruszał się na… wózku inwalidzkim – podaje RMF24.”

  https://www.onet.pl/?utm_source=wiadomosci.onet.pl_viasg_wiadomosci&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=901fee37-d2f8-4c99-bd7c-b3fbec9ce3fb&sid=b177a2c9-166f-4113-9b28-185bbe554807&utm_v=2

 18. Boydar said

  Tak czy siak – zachowam. Jak łyżeczkę 🙂

 19. Listwa said

  Nie mają? Aby na pewno?
  Admin

  – nowatorstwo i prekursorstwo to najpierw idea i poszukiwanie ideowego sensu. Badania to dopiero kolejny krok.

  Gdyby w X w anioł z nieba pokazał ludziom drut i magnes i powiedział wybierzcie prąd przemienny, a nie stały, to musieliby najpierw sformułować pytania, co to jest prąd przemienny, a co stały i po co on nam jest potrzebny.

  Jeśli potraktowaliby słowa anioła poważnie, dopiero wtedy zaczęliby szukać właściwych badan i eksperymentowania.
  Jeśli odpowiedzieliby, co nas obchodzi jakiś anioł i prąd? To nie znaleźliby zjawiska ruchu elektronów w metalu.

  W X w nie byli w stanie zbudować odpowiedniej idei poszukiwań, a stąd i nie podjęli żadnych badań.
  Więc najpierw jest prekursorska myśl.

 20. . said

  Myślę, że wynalazł więcej niż wiemy.
  Ale trzymane jest to w szufladzie.

  A to „że ludzkość niedojrzała” to tak jak z tym ufo co to setki ludzi widziało i wciska się bzdury, że to jacyś kosmici.
  Nie przyznają, że to wojskowy tajny sprzęt, bo ich zdaniem „ludzkość niedojrzała”. Po co gojom tym latać na wakacje? To będzie do rozp-lania armii w przyszłej wojnie.
  I po co jakaś wolna energia Tesli (zakładając że istnieje)? Niech goj płaci za prąd.
  A tak po drugie to NASA coś się ostatnio opierdziela z nowinkami. No bo po co gojom lecieć w kosmos? Mają siedzieć na ziemi z czipem pod skórą w mieście, żeby byli na oku i nie przeszkadzali w wielkiej budowie nowego porządku.
  Czyli „ludzkość niedojrzała”. Ich zdaniem.

 21. Boydar said

  „… no bo po co gojom lecieć w kosmos? …”

  No właśnie, po co. W kosmos to wysłać trzeba żyda, i krzyżyk na drogę.

 22. . said

  Racja to racja. Ale nie taki kosmos miałem na myśli.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: