Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Wizna

Posted by Marucha w dniu 2020-09-07 (Poniedziałek)

Wizna, jeden z najpiękniejszych przyrodniczo obszarów Polski, miejsce, gdzie spotykają się dwie rzeki, Narew i Biebrza, pełne ptactwa i innych stworzeń rozlewiska tych rzek, ale też miejsce ściśle związane z historią Polski.

Jeśli orzeł bielik*, który gniazduje we Wroceniu zaprosi Cię na swe skrzydła i poniesie nad rozlewiska Biebrzy i Narwi, zobaczysz piękne miejsce w Polsce, bagienne, ukryte w trzcinie wąskie przesmyki nurtu rzek.

Obniż swój lot Orle nad dawnym traktem leśnym, którym przemykali się kurierzy carscy, przesyłki między Warszawą a Sankt Petersburgiem przewożąc. Pokaż nam wzgórek przy wsi Strękowa Góra, gdzie bunkier w ruinie leży, a u stóp pagórka, przy zakręcie, drogi samotny wojownik swe ciało złożył. Tam spoczywa kpt. Władysław Raginis, dowódca bohaterskiej bitwy zwanej polskimi Termopilami.

Był wrzesień roku 1939, Niemcy napadli na Polskę i szybkim podbojem chcieli kraj nasz zająć.. W obronie kraju stanęły dwie rzeki, Biebrza i Narew wraz ze swymi rozlewiskami i garstka synów tej ziemi pod wodzą kpt. Władysława Raginisa. Przejście było możliwe wąskim pasmem ok. 9 km i tam obronę przygotowali.

Niewielu ich było w stosunku do sił niemieckich. W sumie załoga obrony odcinka „Wizna” liczyła siedemset szeregowców i podoficerów oraz dwudziestu oficerów. Uzbrojenie jej składało się z pięciu armat 75 mm, 24 cekaemów, 18 erkaemów i dwóch karabinów przeciwpancernych.

Naprzeciw nich stanął generał Guderian wraz z 42’200 żołnierzami XIX korpusu pancernego, 350 czołgami, 657 moździerzami, granatnikami i działami a także wsparciem lotniczym

Utrzymali się przez 3 dni, między 7 a 10 września. Powiesz niewiele? A jednak wiele. Niemcy na własnej skórze mogli odebrać iż w realizacji swojej potrzeby „przestrzeni życiowej” na wschodzie po ich zwycięstwie tych „potrzebujących” może być niewielu. Że na tej ziemi nigdy pewnie czuć się nie będą i bez względu do jakiego bestialstwa się nie posuną, po swym czynie już nigdy spokojnie na ulicę nie wyjdą.

To tu niemieckie matki zaczęły rozumieć iż poparcie dla Hitlera i jego idei łzami po stracie synów opłacą. Na każdego polskiego żołnierza, który stawił się przed bramą św. Piotra tłoczyła się już tam kolejka 40 niemieckich żołnierzy.

Zniszczony bunkier na wzgórzu, to pamiątka śmierci kpt. Raginisa. On tam, gdy weszli niemieccy oficerowie odpalił ładunek wybuchowy zabierając i siebie i ich do bram św. Piotra. Dziś spoczywa u stóp wzgórza a ja za każdym razem gdy tam jestem stawiam lampkę ku jego pamięci.

No cóż, z okazji rocznicy wydarzeń mogłem jak wielu innych powielić któryś z tekstów dostępnych w Internecie. Mogłem swoimi słowami kolejny raz opisać to samo. Tylko po co? Podam linki do takich tekstów, jak ktoś tych wydarzeń nie zna, niech się zapoznać. Ja uczczę pamięć tych wydarzeń osobistym, może trochę alegorycznym tekstem i myślami osobistymi.

Kiedyś miałem okazję pokazać to miejsce grupie Włochów. Pytali się, skąd taka zaciętość wśród Polaków, przecież nic wam to nie przyniosło. Taką myśl im przekazałem. „Myśmy są naród gościnny, przyjedziesz w goście, czym mamy ugościmy. Ale chcesz nas napaść, to liczne groby twoich wojów w naszych lasach pozostaną, a liczne matki swych synów będą opłakiwały”. Wrócicie jak Henryk V spod Głogowa tylko trupy swych rycerzy za jedyny łup mając”.

Lubię oglądać programy historyczne. Dziś na kanałach historycznych można spotkać wiele filmów o tym okresie. To temat w jakiś sposób dla nadawców interesujący. Wśród tych filmów można spotkać takie omawiające cierpienia niemieckiej ludności cywilnej w czasie gdy niemiecka buta i wola ekspansji ich miasta w ruinę obracały. Gdy do boju posyłano starców, dzieci, bo zbrodnicze elilty ówczesnych Niemiec chwytały się ostatnich skrawków życia.

.
* Dla ornitologów Bielik zaliczany jest do rodziny jastrzębiowatych, lecz w heraldyce jest ptakiem symbolem Polski, a symbolem Polski jest przecież „Orzeł”

Literatura:
>https://pl.wikipedia.org/wiki/Obrona_Wizny
>http://www.1939.pl/bitwy/niemcy/bitwa-pod-wizna/index.html

Prawa autorskie: jestem autorem tekstu i zdjęcia
Zawisza Niebieski
http://niepodlegly.pl

Komentarzy 16 do “Wizna”

 1. Dziadzius said

  I znowu jakis wypierdek wyskoczy z nowa teoria ze byloby lepiej poddac sie szwabom bo tak Polska stracila tyle amunicji i broni i za nic.

 2. SĘDZIWY POLAK - KATOLIK said

  Sędziwy Polak – katolik boleje nad nauką historii w Polsce, polskich dzieci i młodzieży. Przed sześciu laty opowiadałem młodym chłopcom historię Wizny (o czym nie mieli zielonego pojęcia – mimo, że kapitan Raginis to unaocznienie czynu powieściowego Wołodyjowskiego). W dalszej części opowiadania powiedziałem, że młody Polak pasjonat historii Polski, ale i miłośnik muzyki przekazał te dane liderowi muzyki w Szwecji. Szwed jak o tym usłyszał stwierdził, że to przecież polskie TERMOPILE i należy skomponować odpowiedni utwór dla młodzieży co też uczynił. Młodzi chłopcy moi słuchacze stwierdzili, że oczywiście ten utwór mają nagrany w swoich telefonach komórkowych, tylko nie mieli pojęcia, że chodzi w nim o POLSKĄ HISTORIĘ. Mimo upływu lat nic się w nauce historii POLSKI – młodych Polek i Polaków niestety nie zmieniło, a nauka zdalna (bo jest pademia) jeszcze większe wyrwy uczyni w głowach młodzieży. Gdzie te czasy, kiedy matka Ziuka, wychowywała go na utworach Słowackiego, podobnie jak matka „ZOŚKI”, czy „MORO”, stąd się wzięły „KAMIENIE PRZEZ BOGA RZUCANE NA SZANIEC”.

 3. BK said

  Byłem tam w tym roku, w sierpniu.
  Przypadkiem jadę przez kawałek Polski, a tu tablica „Wizna”…
  Mało nie doszło do rozwodu gdy z żoną kłóciliśmy się, jak tam dojechać.

 4. revers said

  trojkaty w dorzeczach Wisly i Narwi od polnocy, oraz Sanoku i Wisly od poludnia to byly jedyne linie obrony ktore nadawaly sie do dluzszgo utzymania pozcji i zadania ciezkich strat III Reszy Niemieckiej.

  Tej linii od poludnia nie bylo. A gdybowac to sobie mozna gdz polacy sa przeznaczeni do lepszego zakonczenia wojen, wymiany etnicznej inaczej.

 5. . said

  Dziadzius @

  Co innego Wizna i kampania wrześniowa (obrona kraju) a co innego jakieś powstania pod koniec wojny z podszeptu masońskiego.
  Co innego regularna armia, co innego dzieci wysyłane ze zdobycznym karabinem przeciw ss.

 6. I*** said

  (2) Sędziwy Polak-Katolik

  Ziuk ma być przykładem dla polskiej młodzieży?

  Bój się Pan Boga – wiadomo, że J. Piłsudski to był żyd (Selman), agent syjonistyczny, wróg Polski i Narodu Polskiego, który (poprzez rządy żydosanacji) doprowadził nas (Polaków) do niebywałej katastrofy w 1939 roku, z wszelkimi jej konsekwencjami, odczuwanymi do dziś.

 7. I*** said

  Do autora tekstu – czy nie powinno być „siedmiuset” (szeregowców i podoficerów)? Przecież dalej pisze Pan, w tym samym zdaniu, już prawidłowo czyli „dwudziestu oficerów”. Trochę konsekwencji! :-)))

 8. Ale dlaczego? said

  AD. 5
  Dokładnie.

 9. Ale dlaczego? said

  Sam osobiście o Wiźnie czytałem jako nastolatek w „tygrysach”.
  Ale to było za KOMUNY…
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Biblioteka_%C5%BB%C3%B3%C5%82tego_Tygrysa
  Okazuje się, że były 2 książeczki o Wiźnie.
  Nie pamiętam już którą czytałem.
  Dziś już nie ma takich wydawnictw.

 10. I*** said

  Wizna nad Narwią – ciekawy film z 2015 roku, nakręcony przez pasjonatów historii… pokazuje współczesny „krajobraz po bitwie”, m.in. także grób bohaterskiego kpt. Władysława Raginisa (pośmiertnie awansowanego do stopnia majora).

 11. I*** said

  Przypomnę jeszcze, że waleczni obrońcy granic spod Wizny w końcu poddali się, gdyż (to bydlę żydoszkopskie) Guderian zagroził – jeśli się natychmiast nie poddadzą – rozstrzelaniem jeńców. A i tak, gdy się poddali, wściekli Niemcy skopali ich (do jednego nawet strzelali w głowę i kopali nieprzytomnego). I taki był ten „szlachetny” Wehrmacht.

  Jak by tego było mało – ciała poległych dowódców, kpt. Władysława Raginisa i jego zastępcy por. Stanisława Brykalskiego, zostały przez Niemców spalone.
  Obaj złożyli przysięgę, że żywi posterunku nie opuszczą. Por. Brykalski zginął na miejscu, kpt. Raginis (ciężko ranny) wysadził się w powietrze, zabierając kilku Niemiaszków ze sobą.

  Niestety, ale niemiecki zbrodniarz wojenny Guderian – także odpowiedzialny m.in. za krwawe stłumienie Powstania Warszawskiego i zrujnowanie Warszawy – nie poniósł żadnej kary za swoje wielkie zbrodnie.

 12. . said

  wyżej @

  Świnia Guderian był chroniony przez jankesów.

 13. SĘDZIWY POLAK - KATOLIK said

  Ad. I….
  Można Ziuka lubić, albo nie lubić, można go nienawidzić, a nawet na niego pluć. Ale fakt jest faktem, że od 1918 roku kiedy Piłsudski objął władzę nieprzerwanie mówimy i piszemy po polsku. Ja w szkole podstawowej w GG uczyłem się wyłącznie po polsku, w PRL uczyłem się po polsku, chociaż w liceum handlu zagranicznego miałem dodatkowo języki: niemiecki, angielski, rosyjski czy francuski. A Piłsudskiego tolerowała nawet NMP, która pomagając nam Polakom w bitwie o Warszawę dopuściła by
  by cała sława zwycięstwa (faktycznie CUDU) spłynęła na Piłsudskiego.

 14. Ale dlaczego? said

  Ha, właśnie.
  Utwór szwedzkiej grupy Sabaton o bohaterach spod Wizny.
  SABATON – 40:1.
  W końcówce śpiewają:
  „Nie zapomnijcie poległych w boju,
  Nie zapomnijcie synów i ojców ich”

  Ilu Polaków dziś pamięta o Wiźnie?

 15. Ale dlaczego? said

  Tu jest lepsza wersja teledysku

 16. I*** said

  (13) Sędziwy Polak-Katolik

  Uprzejmie przypomnę Panu pokrótce kilka faktów z tego okresu.

  Zwycięską Bitwą Warszawską w 1920 roku dowodził gen. Tadeusz Rozwadowski i wszelkie splendory Jemu się należą – zaś „pański” tchórzliwy Ziuk zwiał z podkulonym ogonem do swojej kochanki, wcześniej składając (na ręce Wincentego Witosa) dymisję z wszelkich zajmowanych funkcji… takie były jego „zasługi” w tej bitwie.

  Później samozwańczy marszałek Józef Piłsudski (Selman) całą chwałę ze zwycięskiej bitwy (niesłusznie) przypisał sobie – zaś gen. Rozwadowskiego uwięził i szybko wysłał na tamten świat.

  A to, że mówimy (my, Polacy) po polsku nie zawdzięczamy, nawet w najmniejszym stopniu, temu zbrodniarzowi Selmanowi, który Polskę i Polaków sprzedał żydom na zatracenie.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: