Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  minka o USA nastawiają przeciwko sobie…
  Kojak o USA nastawiają przeciwko sobie…
  minka o Wolne tematy (24 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (24 – …
  Catolicus o Zielone ludziki
  Kojak o Jak rosyjska ropa umknęła…
  prostopopolsku o Zielone ludziki
  Krzysztof M o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Krzysztof M o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Marucha o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Ale dlaczego? o Kobieta jak modliszka – charak…
  Lily o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

W jakim żyjemy świecie

Posted by Marucha w dniu 2020-09-09 (Środa)

Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Pytania o sens istnienia świata i o miejsce człowieka na ziemi stale zaprzątają umysł i świadomość ludzką. Zagadnienie sensu jest obecne w człowieku od najmłodszych lat.

W wieku dziecięcym stawiamy pytania dlaczego, po co, w jakim celu. Zalążki myślenia filozoficznego kształtują człowieka od zawsze. Oczywiście w miarę upływu lat pytania o świata, wydarzenia, ludzi stają się głębsze i bardziej dociekliwe. Nawet pierwsi myśliciele stawiali pytania o świat i jego początek. Były to pytania proste ale stanowiły rezultat obserwacji świata.

Tales mówił o tym, że świat spoczywa w wodzie, Anaksymander, że początkiem wszystkiego jest apeiron, dla Anaksymenesa pra tworzywem było powietrze. Zanurzenie człowieka w ciągu zdarzeń skłania do pytania czy ludzie się zmieniają czy to świat się zmienia. Wielokrotnie łamano sobie nad tym głowę i nie uzyskano jednoznacznej odpowiedzi.

Warto pokusić się o stwierdzenie, że rzeczywistość stoi jak skała. Człowiek wysiłkiem swojego umysłu i ciała usilnie próbuje rzeczywistość przekształcać i podporządkować tak, aby bieg zdarzeń grał pod jego dyktando. Próby zniszczenia muru rzeczywistości sprawiają, że człowiek traci siły, upada ale chce się podnieść i iść dalej. Wszystkie nasze wysiłki i obserwacje muszą w końcu doprowadzić do pytania: Czym jest rzeczywistość? Jak jest naprawdę. Czy w sposób prosty o co w tym wszystkim chodzi.

Diagnoza dzisiejszych czasów nie stawia optymistycznej odpowiedzi. Stwierdzić trzeba, że żyjemy w świecie zidealizowanym. Zdrowy rozsądek i realizm upadły i wątpliwym jest czy znowu wrócą do łask. Nie jest to sytuacja nowa. Renesans i czasy oświecenia wbiły nóż w klasyczną, realistyczną filozofię i postrzeganie rzeczywistości. Epoka średniowiecza na wskroś teistyczna czyli mająca na względzie Boga i jego transcendencję wobec świata ustąpiła miejsca wpływom nowożytnym, a tym samym człowiekowi. Tradycja arystotelesowsko-tomistyczna stała się archaiczna.

Ojciec filozofii średniowiecznej, Kartezjusz stwierdzeniem – myślę więc jestem – skupił swoją uwagę na sobie – człowieku. Rzeczywiście mogę wątpić we wszystko, ale nie sposób zwątpić we własne siły i własną świadomość. Stąd koncepcja demona Kartezjusza, który ciągle zwodzi i przeszkadza. Natomiast człowiek jest tą istotą, która wszystko przekracza i posiada siłę zdolną do przeciwstawienia się niewłaściwym okolicznościom. Tym samym otaczający świat, sfera rzeczy, bytów sprowadzona została do idei czyli tego, co znajduje się w umyśle człowieka. Dwa wielkie systemy idealistyczne filozofii nowożytnej kantyzm i heglizm ugruntowały myślenie ludzkości na kolejne dziesięciolecia, a może nawet setki lat.

Wszystko to dotyczy dziedziny ludzkiej. Myślenie idealistyczne wniknęło nawet do teologii. Kościół strażnik realizmu, depozytariusz filozofii tomistycznej i scholastyki, na których zbudowana jest teologia ugiął się pod aspiracjami idealizmu. Przewrót w teologii nazywany przewrotem kopernikańskim dokonany został przez jednego z najważniejszych teologów XX w. Karla Rahnera. W centrum teologii znalazł się człowiek z swoimi inicjatywami.

Pamiętać jeszcze trzeba, że mistrzami Karla Rahnera byli Immanuel Kant oraz Martin Heidegger, a tego drugiego Rahner nazywał swoim jedynym mistrzem. Wpływ nowego nurtu w teologii widoczny był w obradach Soboru Watykańskiego II oraz w zerwaniu z mszą odprawianą w rycie trydenckim na rzecz liturgii w językach narodowych.

Po krótkiej genezie sposobów myślenia na przestrzeni czasów widać wyraźnie, że historia świata to zderzenie dwóch typów ujęć rzeczywistości: realizmu i idealizmu. Teraz zadajmy sobie pytanie jak przedstawia się świat w optyce realistycznej i idealistycznej. Na pewno warto zadać sobie pytanie dokąd ten świat się toczy i jaka ma być przyszłość.

Strumień wydarzeń i kształt świata jest dziś zdominowany przez masowe media i technologie. Mimo postępu naukowego, który sprawił, że część dziedzin życia uległo poprawie to zagrożenie ze strony techniki jest realne. Na poziomie najbardziej podstawowym widać, że duża część młodego społeczeństwa zwłaszcza dzieci korzysta z najnowszych technologii w sposób niekontrolowany. Treści tam zawarte nie zawsze mogą wpłynąć pozytywnie na kształt ludzkiej świadomości. Istnieje duże ryzyko wywołania efektu odwrotnego do zamierzonego.

Co więcej ingerencja technologii w życie ludzi sprawia, że stajemy się coraz bardziej samotni. Naszym najbliższym przyjacielem i kompanem staje się internet i telefon komórkowy. Postępuje proces atomizacji społeczeństwa. Zanikają sąsiedzkie relacje, rodzina przestaje być oparciem, ludzie stają się wyalienowani. Wolimy bardziej uzyskać informację w internecie niż wymienić się kilkoma ciepłymi zdaniami z najbliższymi. Fala informacji doprowadza do stanu, że przestajemy też pytać o to jak jest, a stawiamy pytanie o to jak ma być.

Treści ufundowane nam przez mass media w dużej mierze są wyidealizowane. Obraz taki z ekranów komputerów i telewizorów przenosimy na świat realny i chcemy, aby stał się on taki jak kształtowany jest w szklanym ekranie. Nieuchronnie musi dochodzić do konfliktu i wyolbrzymionych roszczeń, a także rozczarowań, że rzeczywistość ta dostępna człowiekowi na co dzień nie jest kompatybilna z treściami płynącymi z internetu. Można powiedzieć, że taką manipulację ktoś sprytnie przygotował i jest ona nastawiona na konkretny cel: uzależnić człowieka od techniki. Słowa brzmią brutalnie ale zdają się być prawdziwe.

Innym ważnym zagadnieniem jest współczesna medycyna. W dobie sfingowanej pandemii koronawirusa usiłuje się nam wmówić, że receptą na Sars-Cov 2 będzie wszędobylska szczepionka. Nie możemy być pewni, że ta szczepionka okaże się skuteczna. Może być tak, że staniemy się królikami doświadczalnymi dla koncernów farmaceutycznych, które chcą zarobić ogromną kwotę pieniędzy. Tym samym wypiera się naturalne metody medyczne na rzecz wątpliwie skutecznej farmakologii.

Poza tym „pandemia” koronawirusa to czysty zabieg manipulacyjny. Podaje się, że zachorowalność wynosi od 0,3 do 0,5 % ogólnej liczby ludzkości świata. Z kolei w zeszłym roku najczęstszą przyczyną zgonów była aborcja, w wyniku której śmierć poniosło 42 miliony jeszcze nienarodzonych. Nasza świadomość została w dużej mierze zainfekowana i cierpimy wskutek nagonki medialnej, a powoli wyniszcza nas stres i inne dolegliwości psychologiczno- psychiatryczne. Wirus sam w sobie nie stanowi dużego zagrożenia. Przekleństwem naszych czasów stał się strach, który doprowadza ludzi do zniewolenia i podporządkowania się każdej władzy i utracie własnej wolności.

[Jest i inne zjawisko. Człowiek normalny, przebywając w domu wariatów jakim jest obecny świat, nie tylko cierpi, ale i jego zdrowie psychiczne jest zagrożone. – admin]

Lekcja dla ludzkości jest stosunkowo prosta: należy zbudować solidny fundament etyczny. Żyjemy w czasach braku właściwego oparcia dla ludzkich spraw i dążeń. Specyfika natury ludzkiej polega na tym, ze człowiek jest istotą „do”. Stale poszukujemy gruntu, na którym wzniesie się solidna budowla naszego życia.

W dawnych czasach świadomość znikomości życia była powszechna i dobrze znana. Teraz oparciem są wartości świata naturalnego, które nie stanowią twardej podstawy. Nawrót do transcendencji, porządku nadnaturalnego jest warunkiem zachowania ludzkiej tożsamości. Świat się zmienia ale wieczność jest trwała.

Mateusz Sanicki
https://konserwatyzm.pl/

Komentarzy 10 do “W jakim żyjemy świecie”

 1. rola said

  „ojciec filozofii średniowiecznej -Kartezjusz”….i wszystko jasne, wiadomo kim jest autor i jego wypociny. Przyznam że po tym Kartezjuszu dalej czytać już mi się nie chciało. Żygowiny

  ———–
  A nie był ojcem?
  Jak nie on, to kto?
  Admin

 2. Boydar said

  „… należy zbudować solidny fundament etyczny …”

  Dobra, obywatelowi już dziękujemy, bo rozumiem, że bez wypaczeń.

 3. rola said

  ad 1″ żydowiny”

 4. UZA said

  „ojciec filozofii średniowiecznej -Kartezjusz”…
  „A nie był ojcem?
  Jak nie on, to kto?
  Admin”

  Akwinata. Kartezjusz był ojcem nieślubnego dziecka (i to w XVII w. a nie w żadnym Średniowieczu).

  ——-
  Prawda. Descartes był ojcem nowożytnej filozofii.
  Admin

 5. Listwa said

  Oni w tej starożytnej Grecji daleko zaszli. W dobrych kierunkach i złych.
  Dlatego nie należy czcić greka – filozofa tylko dlatego że byl ze starożytnosci.

 6. Boydar said

  Grecy to też żydy, tylko z większym poczuciem estetyki. Dlatego częściowo wybierali Dobro ; bo Dobro jest Piękne.

 7. Sarmata said

  Ojciec filozofii średniowiecznej, Kartezjusz stwierdzeniem – myślę więc jestem – skupił swoją uwagę na sobie – człowieku.

  Jedno zdanie a pięć kłamstw.
  Największe to „myślę więc jestem”.
  Np. taki dąb albo baobab – jak nie myśli to nie jest.
  Po co to przez 300 lat cytować tego idiotę? On już nie myśli więc nie jest a raczej jest bardzo starym nieboszczykiem.

  —————–
  Pan niestety chyba nie studiował logiki – i nie wyczuwa jej intuicyjnie.
  Z tego, że z A wynika B (A => B) nie można stwierdzić, że z nie-A wynika nie-B (~A => ~B).
  Admin

 8. plausi said

  Dorośli

  ” W wieku dziecięcym stawiamy pytania dlaczego, po co, w jakim celu”, jako dorośli już nie, bo otrzymujemy ze szkoły i mediów pasujące odpowiedzi.

  https://marucha.wordpress.com/2020/09/10/bijemy-niemcow-na-ladzie-i-morzu/#comment-917331

  Czy nie jest to wspaniałe ? A jekie wygodne !

  „Treści ufundowane nam przez mass media w dużej mierze są wyidealizowane.”

  Ach, wyidealizowane. kto by to pomyślał ? Nie sądzimy, że są wyidealiziowane, ale realizują pewną ideę, bo po to są gadzinówki nazywane też „mass media”.

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/slowni/

  Czy pan Mateusz Sanicki publikuje swe wypracowanie z pierwszej klasy liceum, to można rzec, rokuje nadzieje, ale jeszcz długi rozwój przed nim.

 9. NICK said

  Logika.
  Była wykładana we dobrych . Liceach.
  Na roku drugim i we ramach matematyki.
  Logika.
  Przeczy sekcie covidian.

 10. UZA said

  ad.9) „Logika. Przeczy sekcie covidian.”

  Sekta opiera się na wierze, a nie na logice. Do tego nauczanie przywódców i czarowników może być wzmocnione argumentami w postaci mandatu, pały i gazu łzawiącego. Wobec takich argumentów drży publika, a logika – znika.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: