Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Emilian58 o Atomowy front na Zaporożu
  PK o Żydowska kloaka przetacza się…
  Bogusz o Koniec twierdzy Europa i pierw…
  Emilian58 o Koniec twierdzy Europa i pierw…
  Krzysztof M o Twój kot się na ciebie obraził…
  prostopopolsku o Putin morduje ryby
  Anucha o Piskorski i Radzikowski o Andr…
  Stiopa o Putin morduje ryby
  revers o Atomowy front na Zaporożu
  ! o Czego najbardziej boją się kot…
  Tadeusz Kaktus o Wolne tematy (58 – …
  ! o Czego najbardziej boją się kot…
  ! o Co nam zrobili ruskie
  Enya o Twój kot się na ciebie obraził…
  adsenior o Wolne tematy (58 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Dla kogo w Polsce „Rosja jest niezrealizowaną groźbą”?

Posted by Marucha w dniu 2020-09-11 (Piątek)

Niedawno mieliśmy okazje przeczytać dwie lapidarne wypowiedzi na temat Rosji. Pierwsza dotyczy zachodnich Europejczyków: przez nich Rosja postrzegana jest jako „niezrealizowana szansa”.

Druga dotyczy Polaków: „my postrzegamy ją jako niezrealizowaną groźbę”. Autorem tych myśli jest były szef polskiej dyplomacji Andrzej Olechowski [1].

Dalej stwierdza, że dla nas „nie ma pola do dogadania”, a „stosunki z Rosją są w tak złym stanie jak były we wrześniu 1939 roku”. Zapewne wielu zgodzi się z powyższą diagnozą, zwłaszcza będąc w polu rażenia oficjalnej narracji związanej z setną rocznicą Cudu nad Wisłą (ale nie tylko).

Dla wielu publicystów Rosja jest demonem, który (jakoby) zdradziecko czyha na naszą niepodległość i tylko obecność (rotacyjna) obcych wojsk na naszych ziemiach nam daje szanse przetrwania.

Sadzę, że (warto) trochę pomęczyć się nad sensem powyższej wypowiedzi. Rosja jest „zagrożeniem”, ale „niezrealizowanym”. Zgoda: jeśli rozumieć przez owo „niezrealizowanie”, jako fakt, że dotychczas (owo zagrożenie) nie nastąpiło, ale wciąż może nastąpić, to owa myśl jest zgodna z oficjalną doktryną „rosyjskiej agresji” i konieczności „odstraszania”, za czym kryje dość naiwne przekonanie, że ktoś się nas strasznie boi (wolałabym, aby nikt nie musiał się nas bać).

Jeśli jednak rozumieć tę myśl jako diagnozę dotyczą również przyszłości, czyli odczuwamy zagrożenie, które jednak nie zrealizuje się, to czy nie mamy do czynienia jednak z obsesją, bo wymyśliliśmy sobie wroga? Gdy taki jest sens cytowanej na wstępie wypowiedzi, to podpisałbym się pod nią oboma rękami.

Aby uzasadnić wrogość wobec Rosji nie tylko wymyślimy sobie „zagrożenie agresją”, lecz przeinaczymy historię bez nijakiego szacunku dla znanych powszechnie faktów. Niedawno dowiedzieliśmy się w sierpniu 1920 roku „pokonaliśmy Rosję”, mimo że nasz ówczesny przeciwnik w tym samym czasie walczył na Krymie z wojskami rosyjskimi (my walczyliśmy z państwem bolszewickim i litewskim), a po naszej stronie bronili Polski ochotnicy rosyjscy, a nawet idol naszej całej klasy politycznej (od lewicy do prawicy) – Józef Piłsudski, oficjalnie i nieoficjalnie twierdził, że nie prowadziliśmy wówczas wojny ani z Rosją („reakcyjną”) i ani z „narodem rosyjskim”.

Oficjalnej wrogości podporządkowana jest „polityka historyczna” uzasadniająca tę że wrogość, bo trudno przecież dostrzec w miarę współczesne fakty, które potwierdziłyby „groźbę agresji rosyjskiej” w stosunku do Polski, chyba że różnimy się w definiowaniu tego pojęcia.

Jeśli żyjemy urojeniami rodem z Drugiej RP, czyli widzimy Polskę metaforycznie również na tzw. kresach wschodnich, to uprzejmie pragnę przypomnieć, że byłe terytorium naszego państwa położone na wschód od obecnej granicy Polski, jest pod władaniem (okupacja?) trzech niepodległych państw, które od prawie trzydziestu lat nie są częścią jakkolwiek rozumianego państwa rosyjskiego, a dwa z nich raczej nie są jej nachalnymi przyjaciółmi, a trzecie się burzy przeciwko swojej władzy.

Polskim mniejszościom narodowym istniejącym w granicach terytoriów tych państw, być może zagraża wynarodowienie, ale na pewno nie rusyfikacja. Polska jak wiemy jest głównie metaforą dla wielu Polaków, ale dla większości obywateli naszego kraju „kresy wschodnie” są i pozostaną czasem przeszłym i dokonanym. Czyli „niezrealizowane zagrożenie” jest urojeniem, rodzajem „upośledzenia”, należącym do poetyki wolnej myśli – koszmarnym snem o złej przeszłości.

Jeśli jednak owo potencjalne zagrożenie traktować jako przestrogę na przyszłość, to trzeba spróbować odpowiedzieć na pytanie, które kryje się pod słowem „my” (którzy tak postrzegają Rosję). Tu chyba tkwi istota problemu.

Na co dzień słyszymy ich: ostrzegając głośno przed rosyjskim zagrożeniem (dla Polski) mówią w imieniu wszystkich obywateli naszego kraju, choć nikt im nie dał ku temu jakiejkolwiek legitymacji. Więcej: dla nich nie ma tu miejsca nawet na zwykłą rozmowę – inne niż ich poglądy są „myślą zbrodnią”, którą mogą wyrażać tylko „agenci wpływu” lub inni zaprzańcy.

Od kilkudziesięciu lat uczestniczę w wielu debatach na temat relacji polsko-rosyjskich i mogę z całym przekonaniem stwierdzić, że „wierzący” w „niezrealizowaną groźbę” byli, są i zapewne będą zdecydowanie mniejszością, których nie traktuje się również zbyt poważnie.

Zwłaszcza przedsiębiorcy traktują owo gadanie o „zagrożeniu rosyjską agresją” jako typowy w dodatku niegroźny polski folklor. Przecież w kraju zagrożonym wojną z państwem wielokrotnie silniejszym nie warto nie tylko inwestować, ale należy jak najszybciej zwinąć tu wszelkie interesy, wyprzedać co się da i uciekać do ciepłych krajów.

Gdyby ktoś na serio traktował demoniczną wrogość Putina do Polski, powinien jak najszybciej pozbyć się nawet polskich pieniędzy, zamienić je na złoto lub dolary (nawet EURO), a już na pewno nie kupować w Polsce nieruchomości. A my tymczasem szczycimy się (słusznie) nie tylko silnym, rodzimym sektorem prywatnym, ale również zagranicznymi inwestycjami. Kto to są więc owi „my”?

Sądzę, że mamy do czynienia z uzurpacją nielicznych, którzy z jakiś nie w pełni zrozumiałych powodów chcą narzucić i narzucają nam swoje urojenia.

Czy jest to intelektualny spisek, który liczy na naszą naiwność? Dlatego też proponuję, aby nie tylko przeprowadzić (wreszcie) publiczną debatę na temat stosunków polsko-rosyjskich, nie zastrzeżoną wyłącznie dla ludzi opętanych (?) strachem przed Rosją. Niech obywatele mają szanse poznać argumenty nie tylko tych, których o sobie mówią „my” (w domyśle my, wszyscy Polacy). Polityka zagraniczna nie jest tylko dla nich zastrzeżona i powinna wynikać z woli większości.

A tak na marginesie: czy ktoś zapytał się obywateli, czy chcą stacjonowania na naszym terytorium obcych wojsk, czy to nie ogranicza to naszej suwerenności, zwłaszcza że są one częściowo wyjęte spod polskiej jurysdykcji?

Pragnę na koniec przypomnieć, że kilka stacji telewizyjnych chciało już nie raz przeprowadzić wolne, bez oficjalnej poprawności debaty na temat historii stosunków polsko-rosyjskich, ale również współczesnych relacji z Rosją. Z tego co wiemy albo nie odbyły się, albo ostatecznie zaproszono do nich tylko „przestraszonych”. Nie tracimy nadziei: kiedyś nauczymy się mówić na ten temat publicznie i bez cenzury poprawności.

Witold Modzelewski
Profesor Uniwersytetu Warszawskiego Instytut Studiów Podatkowych
[1] „Rzeczpospolita” Plus Minus 22-23 sierpnia 2020.
10.09.2020
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 9 do “Dla kogo w Polsce „Rosja jest niezrealizowaną groźbą”?”

 1. Ale dlaczego? said

  Polska jest dziś popychana do wojny.
  Oczywiście tak nie musi się stać.
  Ale MOŻE.
  Przez sprzedajne kurwy rządzące nami od ’89.

  Tak na marginesie.
  Nie zwróciłem uwagi na komentarze pod utworami Sabaton (szwedzkiej grupy metalowej) o Wiźnie i Powstaniu Warszawskim.
  To… miłe i wzruszające.
  Jakby nie oceniać historii.
  Ludzie z różnych krajów wyrażają szacunek dla Polaków.
  Czyli taki szwedzki Sabaton pewnie więcej zrobił dla Polski, niż pisiorowata Fundacja Narodowa…

 2. Ale dlaczego? said

  O Pileckim:

 3. Isreal said

  ,
  https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/27857905_10212671038348743_8545972748849622169_n.jpg?_nc_cat=101&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=7Tl5smWhWTcAX8V_HyO&_nc_ht=scontent-frt3-2.xx&oh=999031bd684db9dd0d9517b1e4222517&oe=5F8062B6

  https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/27858574_10212671055109162_377692619228797742_n.jpg?_nc_cat=110&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=P2pTgxUIWSsAX_2laZO&_nc_ht=scontent-frx5-1.xx&oh=d74ff98a7778f6462bcb36f929f4ef51&oe=5F8139A4

  prawie to samo ……

 4. Isreal said

  https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/27857905_10212671038348743_8545972748849622169_n.jpg?_nc_cat=101&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=7Tl5smWhWTcAX8V_HyO&_nc_ht=scontent-frt3-2.xx&oh=999031bd684db9dd0d9517b1e4222517&oe=5F8062B6
  https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/27858574_10212671055109162_377692619228797742_n.jpg?_nc_cat=110&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=P2pTgxUIWSsAX_2laZO&_nc_ht=scontent-frx5-1.xx&oh=d74ff98a7778f6462bcb36f929f4ef51&oe=5F8139A4

 5. Kojak said

  Olechowski to znana koszerna kurwa. Dosc niebezpieczny, bowiem gra takiego zrownowazonego ,dobrze ulozonego i rozsadnego przyjmniaczka ! Sam w pewnym momencie sie nabralem ! Ale jak zobaczylem ze ten zalgany bydlak ni z gruszki ni z pietruszki zaczal forsowac zboczone kanalie seksualne – pederastow to sie natychmiast ostudzilem !

 6. Ale dlaczego? said

  AD. 5
  Olechowski nie dość, że był ministrem spraw zagranicznych zdaje się w dwóch, zdradzieckich rządach, to był kilkukrotnie zaproszony na spotkania Grupy Bilderberg. Traskowski, Balcerowicz, i kilku innych.
  Czyli człowiek Rothschildów. Obecnie zwierzchnicy Sorosa realizują kolejny etap wprowadzania NWO, czyli LGBTQWERTY. Szefowie najważniejszych koncernów też tam są zapraszani.
  To nie przypadek, ta zmasowana i koordynowana kampania światowej propagandy satanizmu…

  Nawet na onecie jest artykuł o nich:
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/polacy-ktorzy-obradowali-w-tajemniczej-grupie-bilderberg/wjlt3f?utm_source=duckduckgo.com_viasg_wiadomosci&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Trzaskowski-Spotkania-Grupy-Bilderberg-pomagaja-budowac-wiedze-7886939.html
  http://www.prisonplanet.pl/polityka/co_powinienes_wiedziec_o,p475804055

 7. Marucha said

  Pan Listwa może nie wyróżnia się jakimś dyplomatycznym podejściem do swych oponentów – ale chyba nigdy nie stwierdziłem u niego jakichkolwiek błędów w egzegezach. Trzyma się ściśle (moderniactwo rzekłoby „fanatycznie”) Magisterium.

  Co daję pod uwagę p. Katarzynie T, i p. Selerowi.

  Dla p. Katarzyny – pozdrowienia.

 8. Boydar said

  „… czy nie mamy do czynienia jednak z obsesją, bo wymyśliliśmy sobie wroga? …”

  Spokojnie, ani to obsesja ani wymyślony wróg; „do ustalenia pozostaje” bowiem, kogóż to obywatel Modzelewski ma na myśli pisząc „my”.

 9. Piskorz said

  re 6 AD. 5
  Olechowski nie dość, że był ministrem spraw zagranicznych ” PEWNIE, ŻE TAK…dzięki za przypomnienie ..innym, bo ja o tym pamiętam!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: