Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Zenon_K o Kto rządzi światem?
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  Krzysztof M o O szkodliwości demokracji…
  Greg o Wolne tematy (59 – …
  niepostepowyoszolom o Kto rządzi światem?
  Carlos o Wolne tematy (59 – …
  prostopopolsku o Kto rządzi światem?
  Carlos o Piskorski i Radzikowski o Andr…
  Anzelm o Wykład internetowy profesora N…
  Krzysztof M o Pogarsza się sytuacja na rynku…
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  Zenon_K o Kto rządzi światem?
  Jack Ravenno o Pogarsza się sytuacja na rynku…
  Krzysztof M o Podłość nad podłościami
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 617 obserwujących.

Dramat maszyniarek ze Szczecina: kapitalista porzucił fabrykę i uciekł, płacić nie zamierza. Państwo bezradne.

Posted by Marucha w dniu 2020-09-12 (Sobota)

Ponad 40 pracownic fabryki produkującej odzież od kwietnie bezowocnie czeka na wypłatę zaległych wynagrodzeń.

Nie przysługują im żadne świadczenia, a Państwowa Inspekcja Pracy bezradnie rozkłada ręce.

Z polskimi pracownikami można zrobić wszystko. Nikt nie stanie w ich obronie, bo związki zawodowe są słabe lub nieobecne, a instytucje mające za zadanie chronienie praw pracowniczych zostały tak zaprogramowane, by przypadkiem nie zrobić krzywdy wyzyskiwaczom.

Zagraniczny kapitał doskonale zdaje sobie z tego sprawę i pozwala sobie na wiele. Sprawa maszynistek ze Szczecina jest tego kolejnym świadectwem.

Koszmar rozpoczął się pod koniec marca. Belgijsko-holenderskie małżeństwo – właściciele zakładu, który niegdyś, działając pod marką Odra był znany na całą Polskę z produkcji dżinsów, opuściło kraj. W kolejnym miesiącu pracownice otrzymały ostatnie wynagrodzenie, niepełne – w wysokości 1000 zł, i to nie wszystkie. Potem nastąpiło milczenie na łączach, które trwa do dziś.

Większość zatrudnionych w zakładzie to kobiety w wieku emerytalnym i przedemerytalnym. Ich siła przetargowa na rynku pracy nie jest duża. Na domiar złego, kapitalista nie rozwiązał z nimi umów o prace, tak więc nie otrzymały świadectw pracy, przez co nie mogą się ubiegać ani o zasiłek dla bezrobotnych, ani też o zwrot niewypłaconych pensji z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

W obronie maszynistek stanął poseł Lewicy Razem Adrian Zandberg. Polityk spotkał się z oszukanymi pracownicami w szczecińskim lokalu partii.

– Te panie znalazły się w bardzo trudnej sytuacji, zupełnie bez swojej winy. Pracodawca potraktował je w sposób, którego nikomu byśmy nie życzyli. Zostawił je z dnia na dzień, jak niepotrzebne maszyny albo belę materiału. Od miesięcy funkcjonują w stanie zawieszenia, bez grosza w kieszeni, ani zatrudnione, ani zwolnione. To utrudnia im szukanie nowej pracy czy ubieganie się o świadczenia przedemerytalne – powiedział Zandberg.

Poseł krytycznie wypowiedział się o postawie organów państwowych, które zachowują się tak, jakby sprawa ich nie obchodziła. – Inspekcja naprawdę nie może w takiej sytuacji umywać rąk. Tak, mamy stan epidemii, ale to nie oznacza, że wolno zostawić pracowników w tak dramatycznej sytuacji bez wsparcia – komentował Adrian Zandberg.

Co na to PIP? Konrad Pachciarek, okręgowy inspektor pracy w Szczecinie potwierdza, że niewiele zrobiono w tej sprawie. – Nie przeprowadziliśmy czynności kontrolnych, jesteśmy na etapie tak zwanych działań rozpoznawczych. Najprawdopodobniej przeprowadzenie czynności kontrolnych będzie niemożliwe, dlatego że z naszych wstępnych ustaleń wynika, że wszyscy członkowie zarządu, którzy są obcokrajowcami, opuścili terytorium RP. Na miejscu nie ma nikogo, kto mógłby nam przedstawić dokumenty albo składać oświadczenia w imieniu pracodawcy – tłumaczy.

https://strajk.eu/

Komentarzy 31 do “Dramat maszyniarek ze Szczecina: kapitalista porzucił fabrykę i uciekł, płacić nie zamierza. Państwo bezradne.”

 1. Jabo said

  Gdzie Pan jest, Panie Duda i Pański Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”? Dlaczego nie ma strajków solidarnościowych w obronie szwaczek ze Szczecina? Dlaczego nie stają stocznie, huty i kopalnie. Co? Nie ma już stoczni, hut , a kopalnie i tak już stoją. Ale Pan jest i Pański związek i niezłą kasę Pan „trzepie” za szefowanie organizacji. Nie broni Pan polskich pracownic, tylko pojechał Pan na Białorus, ale tam płacą robotnikom. Aha, pojechał Pan uświadomić białoruskich robotników, jak się likwiduje wielkie zakłady przemysłowe. Tak, w tym byliście dobrzy. Jednak proszę im uczciwie powiedzieć, że na takie intratne fuchy, jak Pana nie wielu się załapie, a reszta pójdzie na bruk. Nie wiadomo czy będą mieli swojego Kuronia, co im będzie zupki gotował.

 2. Boydar said

  „… od kwietnie bezowocnie czeka …”

  Bo to nie jest jeszcze czas na figi. I państwo to nie jest, raczej to co Sienkiewicz wspominał u Sowy.

  A całość to ewidentna ustawka, ale jak mówią niektórzy – cel uświęca środki.

  ZPO Odra to kawałek naszej historii, warto przeczytać, krótkie

  https://www.szczecin.ap.gov.pl/news/pl/zaklady-przemyslu-odziezowego-odra-w-szczecinie

  https://szczecin.naszemiasto.pl/zniknela-kolebka-polskich-dzinsow/ar/c3-3066590

  Ucieczce właścicieli ja się nie dziwię, pewnie sam bym uciekł. Nie dziwię się też brakowi reakcji „władz” – to świetny, naturalny pretekst do zrobienia dymu. I zapewne zrobią.

 3. Boydar said

  Zapomniałem; za moich czasów to się nazywało „szwaczki”, postęp nie ma litości.

 4. gnago said

  NIc ……..przejąć firmę za długi i znaleźć inwestora z lepszym rozumem w końcu odzież to nie wysoka technologia.

 5. Kar said

  3/„szwaczki”, postęp nie ma litości.

  – i b. slusznie, i pasuje jak w pysk szczelil (co za cymbal/psychopata wpadl na pomysl nazwania tego-tam.. „maszyniarki”..) Ale kontynujac dalej z tym feministycznym postepem to jedna taka do drugiej w szczerym zaufaniu mowi; „a moj maz to jest znany s y f i l i s t a…a z kuchni zaraz biegnie tubalna blyskawiczna korekta meza;…”tyle razy mowilem ci Zosiu…nie syfilista, a filatelista!”

 6. Boydar said

  Misiu ! I-ZA-BE-LA !!!

  Ale to obce człowieki piszą, Panie Kar, to i ten język siakiś nietutejszy. Une nawet nie z naszego osiedla.

 7. revers said

  Najwzniejsze ze Holendzy teraz chcic wyrzucic pl z uni, pan Guy Verhofstadt mogl by cos na to powiedziec.

  Ostanio powstala incjatywna wyrzucenia polakow pracujacych w holandii. Gdy sa nowi naplywowi biali murzyni z Ukrainy, a za chwile z Bialorusi, poalkow juz nie bedzie trzeba zatrudniac nawet w Holandii.

  Tez metoda na j.nie praconajemcow w polsce i w Hoaldii. Zrobiles swoej niewolniku w Hoaldii, wy.laj. Na miejscu rownoiez nie licz n to ze ktos przyjedzie z Hoaldnii.

  A tak w ogoole to jakis ekspresowy sydyk saadowy powienen sie znalezsc i zabezpieczyc to co zostalo na miejscu, ziwertaryzowac ponownie maszyny szyjace, nieruchomosci i do widzenia.

 8. Żydowski reżim IIIRP, który zalegalizował m.in. umowy śmieciowe o pracę ma w d… Polaków.

  Bez oddolnego, narodowego, politycznego, organizowania się nie zdołamy zlikwidować żydowskiego reżimu IIIRP zwłaszcza, że żydowski reżim ma pełne poparcie żydo-katolickiego Kościoła. Kościół wspiera zarówno PiS-dzielców i PO-paprańców.

  PiS-dzielcy – to nie jest wulgaryzm, to zapożyczenie gramatycznej konstrukcji od rzeczownika „spół-dzielcy”

 9. AlexSailor said

  Adrian Zandberg – bo się porzygam.
  I jak zwykle lewackie pierdoły.
  Po prostu organa państwa nie wykonują swoich obowiązków.
  I gówno prawda, że nic nie da się zrobić.
  Komornicy działają w całej UE, europejski nakaz aresztowania również.
  Po prostu kryminaliści nie ścigają „elementu socjalnie bliskiego”, przy okazji dając rozwinąć skrzydła Zandbergom.

 10. Ola said

  Belgijskio-holendersko malzenstwo? Belg tez w zasadzie Holender lub na odwrot, ta sama za przeproszeniem rasa mentalna. Jaka? – ano nie kazdy biznesmen to Holender, ale kazdy Holender to biznesmen. Taka maja opinie przynajmniej u Niemcow, z ktorymi przeciez sasiaduja. Ta druga to ta nam znam – zastawi sie , a postawi. No i ta tez – g*wno w zlotku. No i ta ich tendencja do opuszczania zadluzonych domow i fabryk w ciagu nocy. Mieszkam na terenie przygranicznym z Holandia to i moge wiele takich obiektow pokazac. Nawet fotki z googla pokazujace hale produkcji wlasnie tekstylnej opuszczone jeszcze w latach 80 -tych . No oki, jeszcze do lat 90 -tych miasteczko calkiem preznie zylo z tej produkcji , ale czasy, jak wiadomo sie zmienily. No i przyszla globalizacja no i koniec. A jak wiadomo na globalizacje i wolny rynek nie ma rady. Bo przeciez panstwu nie wolno regulowac i kontrolowac rynku! To sie nazywa kapitalizm, moi kochani.

 11. Ola said

  a tutaj jedna z trzech hal holenderskiej produkcji tekstylnej na terenie Niemiec , opuszczona w latach 80 -tych . No i co im zrobia nawet jak zlapia?

 12. Płacić nie zamierza? Jest to kradzież szczególnie zuchwała. Paragraf jest. Pracownice zostały okradzione.

 13. revers said

  No taki holenderski bizmesmen ze jeszcze pracownikow z polski potraktuje eutanazja, a ciala polakow zamieni w biomase i sprzeda …

  https://www.tysol.pl/a51224-Eutanazja-Ciala-bedzie-mozna-uzywac-jako-biomasy-UE-szybciej-osiagnie-neutralnosc-klimatyczna-

 14. Boydar said

  Czy zostały okradzione to jeszcze nie jest do końca oczywiste, taki zakład produkcyjny to nie budka z lodami. Od kogoś dostają/dostawały materiał. Komuś przekazują/przekazywały gotowy wyrób. Ktoś płacił/płaci za energię elektryczną, podatki, ktoś pilnuje obiektu, zarządza procesem produkcji, itd. etc.

  Teraz panie „maszyniarki” mają głośno (bardzo głośno !) płakać że je „zachodni inwestor” zerżnął i nie uiścił. Tak się zresztą sprawy faktycznie mają – miały umowę o pracę, jakąś gwarancję przyszłości, pracują/pracowały uczciwie a kasy nie ma. Znaczy się raczej na pewno jest, tylko nie tam gdzie powinna.

  Tak jak napisałem – siwy dym. Przecież ktoś rozlicza na bieżąco faktury oraz obsługuje jpk. Skarbówka czy zakład energetyczny nie czekałyby nawet minuty gdyby nie miały wyraźnego polecenia „z góry”.

  W tym drugim linku (2) jest takie stwierdzenie – „… rynek się zmienił /…/ zalała go najpierw tania odzież turecka a potem chińska …”, i to też jest i prawda i również przyczyna. Jeżeli nie zmieni się profil popytu oraz zasady handlu to i tak z tego nic nie będzie. Zachodni inwestor zarządził ewakuację awaryjną w angielskim stylu bo się ogólnie znana chu’jnia zrobiła na rynku a Chińczyk ma przebitkę nie do ruszenia. Jeżeli ktoś nie zatrzyma tej spirali destrukcji (cło, kontrola jakości) to niedługo może i będziemy mieli w czym przez chwilę chodzić ale zupełnie nie będzie czym srać; chyba że szczawiem i mirabelkami. Więc wypada przekalkulować. No i pokazać to tym ludziom na Białorusi, bo skąd mają wiedzieć.

 15. Anucha said

  Pan Boydar dobrze mówi, każdy by spier..dolił.
  Nima szans z maszynistkami pracującymi przez 15h za dolara w Bangladeszu.
  Globalny żyd nie daje żyć

  Mówią,że jak rodzi się holender to żyd płacze.

 16. bryś said

  Anucha – a to nie było o Greku?

  Co do kosztów – składowa płacowa w produkcji przemysłowej jest bardzo niewielka. Jest wiele innych czynników wpływających na koszty produkcji w Polsce i mających wpływ na cenę końcową. Dolar za godzinę w Bangladeszu czy 3 (?) w Polsce dla szwaczki to niewielka różnica z porównaniem różnic w podatkach, cenach energii, barierach biurokratycznych, itd, itp.

 17. revers said

  Prawdopodobnie Hollendry wzioly milinowe dodatki unijne dla rozruszenia interesow w regionch, to jest min. 200 mln euro i leza gdzies teraz na wyspach holederskich na oceanie spokojnym, konsumujac bardziej zapracowane pieniadze i w dodatku unijne.

  A reszta kogo to obchodzi? normalny numer hollenderki, zachodni na dobrego bizmesmena, po czym slad znika po wlascicelach firmy.

  Dawno temu pracowalo sie w firmie handlowej w Berlinie Yach. to taki nummer byl na porzadku dziennym – pierwsze zamowienia ok, zaplacone za towar 1 mln. wtedy marek w termini z podziekowaniem

  Ale za drugie w milionach marek towary, juz producent nie doczekal sie tranferu pieniedzy, gdyz firma hollenderka zniknela, odleciala po hollendersku.

  Mozna powiedziec w parafrazie po walesowsku ze pierwszy milion nie kradnie sie, ale nastpne miliniony jak najbardziej i legalnie.

 18. revers said

  reszte z 200 mln. na place karawcowek i szwaczek, w Brukseli szukac.

  Widocznie program eurokolchozu zmienil profile produkcji z szycia na wojny gendrowe na wschodzie i migracje na zchodzie afroludkow.

  Wystraczy ze jedna godzina patrolu Eurofeichera na kochana przez wszystkich tubylcow pribaltyka z granicami bialorusi kosztuje 66 mln euraskow.

 19. Boydar said

  @ Pan Anucha

  No i widzi Pan ? Nie zawsze trzeba pijawki pod pas transmisyjny wciskać (Ziemia obiecana), same się ekspirują. A banki im i tak nie odpuszczą; my bankami zajmiemy się po obiedzie 🙂

  Czuję przez skórę, że mnie przeciwnicy obecnie rządzącej ekipy zaraz sczyszczą.

 20. GG said

  PIP nie wie co zrobić? To po co oni są? Przecież wystarczy zgodnie z prawem powołać przez Sąd kuratora dla Zarządu. Radców prawnych nie ma w PIP???

 21. Anucha said

  @6
  Panie Bryś
  Ten holender to celowa zamiana.

  Poznaję ten kraj od biznesowej podszewki już 4 lata.

  Jaki jest koń to widać.
  Robię dla muła który podszywa się pod ogiera. Hahaha

 22. Sztacheta said

  Jestesmy w unijnym kolchozie, gdzie ci „lepsi” moga okradac tych, ktorzy lepszymi nie sa. Czyzby ci zlodzieje z zachodu mieli swoje prawa do dokopywania innym? A nam pozostaje cierpiec krzywdy?
  Ciekawe, ze zadne Dudy (belwederowy i drugi solidarny) nie potrafia nic zadzialac.
  Bardzo mi tu smierdzi czosnkiem pomiedzy pejsami.

 23. JanuszT said

  Prawda jest taka, że jest o wiele gorzej jak za PRL-u! Różnej maści pseudo szmaty kapitalistyczne, robią tu co chcą. PiSda nic sobie z tego nie robi, żeby zmienić ten dziki neoliberalizm gospodarczy. Polski pracownik nie ma żadnych praw pracowniczych, żadnych. Związki zawodowe w Polsce, to atrapa, fikcja. Duda, to dekoracja do fikcyjnego ZZ „Solidarność”.

 24. Birton said

  Antypolska Żydowska Republika Bananowa pod żydowskim dżokejem Morawieckim i wszystko jasne

 25. Tafor said

  W stoczniach holenderskich też kantują.Zlecają firmom podwykonawcom z Europy Wschodniej lub Bałkanów zakres robót np.na rurociągi .Projekt i umowy tak sporządzają że podwykonawca nie będzie w stanie zrobić tego zgodnie z planem na czas.Następnie stocznia wydala taką firmę jeszcze narzucając karne odsetki w zależności jak uda im się ich wkręcić.Na koniec przychodzi kilku etatowych rurarzy stoczniowych którzy robią niezbędne poprawki i dokańczają projekt.Opowiadał mi o tym pewien Polak zatrudniony na stale w stoczni.Holender lepszy od Żyda,wyliczy każdą minutę i euro .

 26. bryś said

  Tafor – zawyżone normy jakościowe czy czasowe – to element targów. Jak się nie ma doświadczenia – płaci się frajerskie. Zgodne z prawem, ale czy moralne?

 27. Ad. 26

  \Można sobie uchwalić prawo, że kto nie nadąża za najsilniejszymi, ten ma być zabity (w ustawie będzie się to jakoś ładnie nazywało). I wtedy zabijanie biednych przedsiębiorców będzie zgodne z prawem.

  1. Jakie jest miejsce prawa w systemie?
  2. Co to jest prawo?
  3. Jakie mogą być źródła prawa?
  4. Co powinno być źródłem prawa?

  Oczekuję odpowiedzi.

 28. bryś said

  Przesadził Pan.

  Dobrze. Napiszemy inaczej. Zgodne z umową między stronami. Umowa nie może być sprzeczna z prawem, nie zlecamy zabójstwa, czy kradzieży.

  Co do wymogów umów. Np. technicznych. Zamawiamy produkt, z drewna, które spełnia określone parametry, np. wymiarowe bez względu na warunki (temp., wilgotność, wytrzymałość). W domyśle wiemy że takie warunki spełni tylko określony gatunek drewna, odpowiednio suszone, strugane, impregnowane, itd, itp. Cwany natomiast przedsiębiorca zrobi nam po taniości ze świeżego świerka pomalowanego raz bejcą. Po polaniu konstrukcji wodą wszystko się popi… (to z życia) Jak się czegoś podejmujemy, nie możemy liczyć na taryfę ulgową. To nie te czasy. Przecież nikt nie zmusza do podpisywania umów? Przecież każdy ma terminy?

  Cwany Polak wziął raz zlecenie na parę domów na zrobienie instalacji elektrycznej w Anglii czy gdzieś tam w cywilizowanym świecie.. Nie dotrzymał terminów. Jakie było jego zdziwienie gdy kolejny dom zastał już otynkowany. Mam mnóstwo takich „wykorzystywań polskich przedsiębiorców”.

 29. bryś said

  Można tego łatwo uniknąć zatrudniając kogoś kto się ZNA!!! Ale nie. To przecież kosztuje. Płacić jakiemuś inżynierowi? Paręnaście tysięcy? Wezmnę studenta i też będzie dobrze. Albo dać chociaż dokumentację do przejrzenia. Ale nie. To kosztuje. Jakoś to będzie. My z Jaśkiem nie takie rzeczy strugalim.

  To oczywiście inny temat.

 30. Ale dlaczego? said

  Przec8eż podobno jesteśmy w jewrounii, wspólnocie narodów Europy?
  Skoro pracodawcy (nie dają pracy) są z jewrounii, to jaki problem ma PIP?
  Czy może jewrounia nie zest taką jednością, jak kłamali naganiacze przed referendum?

 31. Lily said

  Pamietaj uczciwy czlowieku !.

  OSZUSTWO,jest CNOTA dla pewnych
  osobnikow,a KAZDY dzien bez OSZUSTWA
  jest DNIEM STRACONYM.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: