Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  If o Magyar Nemzet: Rosjanie ostrze…
  Yagiel o Wolne tematy (59 – …
  corintians o Kim jest człowiek niezaszczepi…
  niepostepowyoszolom o Wybór należy do Polski
  corintians o Pogarsza się sytuacja na rynku…
  niepostepowyoszolom o Kim jest człowiek niezaszczepi…
  Jack Ravenno o Prof. Bogusław Paź: Prezenty m…
  Jack Ravenno o Kim jest człowiek niezaszczepi…
  Olo o Pogarsza się sytuacja na rynku…
  UZA o Wybór należy do Polski
  Zenon_K o Kto rządzi światem?
  niepostepowyoszolom o Endlösung dla nieszczepionych”…
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  Krzysztof M o O szkodliwości demokracji…
  kontra o Wolne tematy (59 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 617 obserwujących.

Sztab Pamięci Polskiej

Posted by Marucha w dniu 2020-09-13 (Niedziela)

Stowarzyszenie „Kursk” znane z działalności na rzecz ochrony pomników, miejsc pamięci i cmentarzy na terenie całej Polski realizowało do tej pory projekty na terenie kraju. Na jego koncie jest uratowanie, renowacja lub remont obiektów zarówno z okresu I, jak i II wojny światowej.

Dowiedzieliśmy się od przewodniczącego stowarzyszenia Jerzego Tyca, że tym razem jego organizacja podejmuje się przedsięwzięcia dużo bardziej ambitnego i wymagającego – remontu siedziby i urządzenia izby pamięci w Sielcach nad Oką (obwód riazański), gdzie znajdował się sztab Wojska Polskiego tworzonego na Wschodzie.

Będzie to pierwszy tego rodzaju projekt realizowany przez polską organizację pozarządową poza naszymi granicami. Miejmy nadzieję, że wesprą go odpowiednie instytucje z Polski. W przesłanym do nas opisie swojej inicjatywy Jerzy Tyc pisze:

„Pamięć historyczna o bohaterstwie Polaków w czasie II wojny światowej jest ważna dla nas wszystkich i dla przyszłych pokoleń, które budować będą bezpieczną i wolną Polskę. Nie możemy przy tym dzielić przelanej krwi na tą lepszą i gorszą. Musimy pamiętać o Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, ale nie możemy też zapominać o żołnierzach I i II Armii Wojska Polskiego utworzonych na Wschodzie.

Wszystko zaczęło się w Sielcach nad Oką, gdzie rozlokowany był pierwszy sztab polskiej armii pod dowództwem gen. Zygmunta Berlinga. Polscy żołnierze wracali tam ze zsyłki, by powrócić do Ojczyzny. Doszli aż do Berlina, choć po drodze wielu z nich poniosło najwyższą ofiarę. Jesteśmy winni im pamięć.

Upamiętnieniem miejsc ważnych dla dziejów oręża polskiego w czasie II wojny światowej zajmuje się konsekwentnie Stowarzyszenie „Kursk”. Wyremontowaliśmy, odrestaurowaliśmy i uratowaliśmy dziesiątki tego rodzaju obiektów w całej Polsce. Gdy zobaczyliśmy zrujnowany budynek byłego sztabu I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w Sielcach nad Oką, uznaliśmy jednak, że są też miejsca równie istotne leżące daleko od naszych granic. O miejsca takie zobowiązani jesteśmy zadbać my sami, bo dotyczą one naszych Rodaków i naszej pamięci.

11 czerwca 2020 roku, w odpowiedzi na naszą prośbę, otrzymaliśmy decyzję Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, które wyraziło zgodę na remont dawnego budynku sztabu w Sielcach. Jest on położony na obszarze należącym do miejscowej jednostki wojskowej. Władze rosyjskie poparły również ideę stworzenia izby pamięci w tym miejscu.

Projekt w Sielcach nad Oką nazwaliśmy Sztabem Pamięci Polskiej. W polskiej armii tworzonej na Wschodzie walczyli ludzie różnych narodowości i wyznań, ale wszyscy chcieli powrotu do Polski i ocalenia jej przed zagładą planowaną przez hitlerowskich okupantów. W Sztabie znajdą się pamiątki po tych ludziach, sprzęty pozostałe z tamtych lat, archiwalne dokumenty i fotografie.

W przyszłości powstać może tam zbiór archiwów dotyczących wysiłku zbrojnego utworzonej pod dowództwem gen. Berlinga armii. Charakter obiektu umożliwia również przeprowadzanie w nim edukacyjnych spotkań z historią, prezentacji i konferencji. Sztab Pamięci Polskiej na ziemi rosyjskiej pozwoli także poprawić wizerunek Polski i Polaków wśród Rosjan poprzez wskazanie na szczególne momenty naszej wspólnej trudnej historii.

Stan liczącego sobie ponad 100 lat, drewnianego budynku jest opłakany. Czeka nas wiele pracy. Na początek niezbędne jest przygotowanie profesjonalnego projektu architektonicznego i budowlanego remontowanego obiektu. Wybrano już miejscowe firmy gotowe zrealizować poszczególne etapy.

Odbudowa sztabu niesie za sobą konieczność wsparcia finansowego strony polskiej. Zwróciliśmy się w tej sprawie zarówno do instytucji, jak i firm oraz osób prywatnych. Całość inwestycji oszacowano na poziomie 1,5 mln złotych. Środki te musimy uzbierać my sami, organizując zbiórki i prosząc o darowizny.

Wszystkim tym, którzy nie przejdą obok tej inicjatywy obojętnie, gwarantujemy umieszczenie ich nazwisk lub nazw firm na tablicy pamiątkowej w powstającym muzeum oraz publikację informacji o nich w mediach polskich i rosyjskich, które szeroko omawiać będą naszą inicjatywę. Jest to szczególnie dobra forma promocji dla podmiotów aktywnych na rynkach wschodnich, a także mecenasów kultury i sztuki.

Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie inicjatywy, która w naszym przekonaniu jest bardzo istotna dla wszystkich Polaków, bez względu na ich przekonania w innych kwestiach. Odbudujmy wspólnie sztab w Sielcach, a później zajmijmy się odtworzeniem miejsc pamięci całego szlaku bojowego żołnierzy polskich, który w 1945 roku przywiódł ich aż do Berlina”.

„Myśl Polska” zdecydowała się objąć patronatem tą cenną i unikalną inicjatywę. Będziemy informować o postępach w pracach, które już się rozpoczęły od pierwszych kroków w ramach uporządkowania terenu wokół budynku.

Zainteresowanych udzieleniem wsparcia Sztabowi Pamięci Polskiej zachęcamy do wpłat: Stowarzyszenie „Kursk”, nr konta: 46 1020 3639 0000 8602 0158 6387, PayPal – st.kursk@wp.pl.

Myśl Polska, nr 37-38 (13-20.09.2020)
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 5 do “Sztab Pamięci Polskiej”

 1. Boydar said

  A czyj jest ten budynek w chwili obecnej ? I jak to jest że nie ma żadnych problemów z przedsięwzięciem odbudowy ?

  To świadczy, że żyd wcale sobie zagrożenia nie wymyślił, Rosja nigdy unym nie daruje. A to wszystko co obserwujemy to zaje’biste przedstawienie, absolutnie unikalne w skali historycznej.

 2. B.Leks said

  O JAKA PAMIEC TU CHODZI?
  Dbajmy o miejsca, ktore sluzyly Polsce i Polakom. Sztab tzw 1 Armii Polskiej byl zorganizowany przez naszych wrogow, ktorzy nie mieli najmniejszej ochoty pomoc Polakom w ich niedoli.
  A Z.Berling – nie robmy bohatera ze zwyklej szumowiny.
  1-wyrzucony dyscyplinarnie z Wojska Polskiego na wiosne 1939
  2-znalazl sie w Starobielsku (Katyn) i podjal wspolprace z sowietami – sam mowil: „postawilem na bolszewickiego konia”
  3-nie rzucil 1Armii na pomoc Warszawie
  4- jego armia przyniosla Polsce bande bandytow spod znaku zydokomuny
  5-nie spisal wspomnien – poszedl z nimi do piachu
  Rodacy – pilnujmy tego jakich „bohaterow” nam ONI wtykaja!
  Ktos tam potrzebuje 1.5mln zlotych – NA CO?

 3. Boydar said

  Szczelcie se Leks baranka, tak ze dwa razy albo i trzy. Tylko koniecznie o coś twardego.

 4. WI42 said

  @ 2 Leks: „A Z.Berling – nie robmy bohatera ze zwyklej szumowiny.”
  Nie znam Pana(i), ale ocena zbyt wyniosła – szumowiny. Kim czy czym Pan(i) jest aby wydawać takie oceny? Proszę podać własnego bohatera – czyżby Anders?
  Jeżeli nie chce B.Leks uczcić tych co wybrali inną drogę powrotu do Polski i pomogli odzyzkać dawne, bardzo dawne polskie ziemie – Pana(i) sprawa – napewno nie miejsce Pana przy apelu o wsparcie działania Pana Jerzego Tyca

 5. gnago said

  B.lex masz się za służalca i sądzisz że jedynie obiekt twego włazidoopstwa jest warty uwagi . Siebie uważasz jedynie za dodatek do pana? Czcimy ludzi co nie zdążyli do Andersa, tych co faktycznie wyzwalali Polskę , odmiennie od służalców wykrwawiających się bez interesu narodowego na polach zach. Europy i Afryki

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: