Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Boydar o Transmutacja biologiczna – ską…
  Krystian Szeliga o O paranoi giedroyciowych i bar…
  Yagiel o Wolne tematy (08 – …
  Listwa o Wolne tematy (08 – …
  Krzysztof M o Ekspert: wysłanie Abramsów prz…
  Wywrotowiec o Ukraińscy lekarze nie muszą zn…
  Bezpartyjna o Polskość czarnych Polaków na…
  Yagiel o Wolne tematy (08 – …
  I*** o O paranoi giedroyciowych i bar…
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
  Adrian o Wolne tematy (08 – …
  Mietek o Ekspert: wysłanie Abramsów prz…
  Krzysztof M o Ekspert: wysłanie Abramsów prz…
  Krzysztof M o Ekspert: wysłanie Abramsów prz…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Trzeci Rzym – czy Święta Ruś?

Posted by Marucha w dniu 2020-11-24 (Wtorek)

Powyższy tytuł sugeruje PT Czytelnikom, iż być może owe dwa pojęcia pozostają ze sobą w jakiejś istotnej sprzeczności, a nawet w zasadniczym antagonizmie. Mocarstwowe narody, by takimi być muszą mieć wielkie idee. Karmią się nimi, żywiąc swoją wyobraźnię, uzasadniają imperialne cele i środki użyte do ich materializacji.

W przypadku Rosji jest podobnie. Wchodząc na taki szlak, budując podwaliny pod przyszłe imperium, Kreml korzystał z dwóch legitymizacji swojej polityki. Moskwa, stając się duchowym spadkobiercą Rusi Kijowskiej, proklamowała siebie państwem wszystkich ruskich ziem. Była także częścią euroazjatyckiej Tatarii, co dawało jej prawo do podboju różnych ord, tworzących w Sercu Lądu konglomerat chanatów.

Taka historyczna rola oznaczała cały ciąg konfliktów polityczno – militarnych. Z Rzeczpospolitą, Szwecją (zapomnianym regionalnym mocarstwem), Turcją, a także w mniejszym stopniu z Persją. Imperium prowadziło także dwie wojny z Europą. Najpierw z Napoleonem, a później III Rzeszą.

To właściwie one miały decydujący wpływ na pozycję Rosji w świecie. Na marginesie przypomnieć wypada, że Zachód podczas tych kampanii stwarzał właściwie dla Moskwy śmiertelne wprost egzystencjalne zagrożenie. Dziś (UE) jest militarnym karłem, półkolonią byłego wasala (USA).

Ten ciąg epokowych wydarzeń oparty został na mesjanistycznej ideologii, że Rosjanie – jako naród – są depozytariuszami wyższych racji, zmierzają do światowego uniwersalizmu. Pełnią oni szczególne posłannictwo. I nawet w czasach radzieckiej republiki, gdy ideę, która została posadowiona na prawosławiu poddano zeświecczeniu, czyli sekularyzacji, sama podstawowa myśl pozostała: Rosja ma swoje mundialne powołanie.

Gorbaczowskie załamanie i jelcynowskie rządy były próbą ucieczki od rosyjskiego przeznaczenia i budowy zracjonalizowanego państwa, w pełnie utożsamiającego się z zachodnimi ideologiami. Na szczęście dla Kremla eksperyment okazał się nieudany. Rosja może bowiem być taka jaką ją historia ukształtowała – albo jej wcale nie będzie.

Na tej pierwotnej słowiańsko – prawosławno – tatarskiej glebie w celu uzasadnienia wyższych racji, powstały dwie idee. Wydawałoby się, że nieco ze sobą niezgodnych, a przynajmniej lekko skonfliktowanych. Nadano Moskwie status Trzeciego Rzymu i rozumienie państwowo – narodowej przestrzeni jako Świętej Rusi, Ziemi o szczególnym znaczeniu oraz wyjątkowym powołaniu.

Trzeci Rzym to myśl na wskroś imperialna, nawiązująca do politycznych dziejów świata. Miała też głębszy podtekst i podkład cywilizacyjny, gdyż sytuowała ówczesną Ruś w kręgu szeroko pojętego Zachodu, ale na bizantyjskim skrzydle.

Jako Trzeci Rzym, Moskwa ma różne powinności wobec Europy i w ogóle Basenu Morza Śródziemnego i z tej koncepcji czerpie duchowe zasoby do stałego swojego udziału w życiu tego geopolitycznego kręgu.

Ta pierwsza koncepcja przerodziła się w różne okcydentalistyczne szkoły: udaną Piotra Wielkiego, niefortunną – pieriestrojkę. Nazwanie rosyjskiej przestrzeni Świętą Rusią, co obecnie odżywa, a nawet doznaje renesansu, wydaje się, że w znaczącym stopniu ma związek z poglądami na naród, w mniejszym natomiast na państwo.

O ile Trzeci Rzym jakoś może obyć się bez religii (prawosławnej), to Święta Ruś nie. Właściwie Rosjanie są w religijnych kategoriach narodem misjonarskim, zaprowadzającym mir na globie. Dzisiaj ta doktryna, zwłaszcza w Donbasie przyjmuje postać zespołu poglądów ochrzczonym mianem Rosyjski Świat. Jednak te sądy pozostają w pewnej kolizji do współczesnych imperialnych przedsięwzięć władz państwowych. Zobaczymy, co z tego wyniknie na poziomie konkretnych politycznych kroków.

Antoni Koniuszewski
Myśl Polska, nr 47-48 (22-29.11.2020)
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 241 do “Trzeci Rzym – czy Święta Ruś?”

 1. znający sprawę said

  Artykuł to niestety sieczka obserwacji, argumentów i błędów – jakże typowo dla „Myśli Polskiej.

  Tzw. Święta Ruś nie stoi w sprzeczności z pretendowaniem do roli „Trzeciego Rzymu”. Jest za to w jaskrawej sprzeczności z prawdą. A prawda jest taka, że jest to kraj, gdzie panuje prawosławie, czyli fałszywa religia, a taki kraj święty być nie może. Przeciwnie, odszczepieńcy, jeśli się nie nawrócą, pójdą na wieczne potępienie zgodnie z maksymą: extra Eclesia nulla salus – poza Kościołem Katolickim nie ma zbawienia, jest tylko potępienie. Schizma wschodnia karmiła się herezją, że Konstantynopol to niby Drugu Rzym. Po podbiciu Konstantynopola przez Turków, co był karą Bożą za schizmę, część wschodnich heretyków przeniosła się do Moskwy i wskrzesiła swoją herezję mowiąc o Moskwie jako o „Trzecim Rzymie”.

  Papieża Eugeniusza IV, czyli orzeczenie dogmatyczne, mówi co następuje:

  „Najświętszy Kościół Rzymski mocno wierzy, wyznaje i głosi, że żaden z znajdujących się poza Kościołem katolickim, nie tylko poganie, ale także żydzi oraz heretycy i schizmatycy, nie może mieć udziału w życiu wiecznym; ale że pójdą w ogień wieczny, który został przygotowany dla diabła i jego aniołów, chyba że przed śmiercią zostaną złączeni z Nim; i że tak ważna jest jedność tego kościelnego ciała, że tylko ci, którzy pozostali w tej jedności, mogą skorzystać z sakramentów Kościoła ku zbawieniu i tylko oni mogą otrzymać wieczną zapłatę za swój post, za jałmużnę, za inne uczynki chrześcijańskiej pobożności i za obowiązki chrześcijańskiego żołnierza. Nikt, niech jego jałmużna nie będzie tak wielka, jak to możliwe, nikt, nawet jeśli wyleje swoją krew za imię Chrystusa, nie może być zbawiony, jeśli nie pozostanie na łonie i w jedności Kościoła katolickiego”. (Papież Eugeniusz IV, the Bulla Cantate Domino, 1441.)

  Do tego, odszczepieńcy i heretycy deifikują w jakiś sposób państwo czyniąc władze świeckie zwierzchnikami ich pseudo kościołów, czy to prawosławni, czy anglikanie, czy ewangelicy. To jest śmiertelna obraza dla społecznego panowania Chrystusa, który rządzi na tym świecie poprzez papieża, widoczną głowę Swojego Kościoła. Sam Chrystus jest jego głową niewidoczną.
  Od wieków Polacy próbowali jednak nawrócić ten kraj. Rewolucja ży…a była karą na Rosję za nieprzyjęcie katolicyzmu, jedynej prawdziwej religii. Podobnie jak w przypadku Bizancjum.

  Jest jednak nadzieja dla Rosji. Ta nadzieja jest w mieście, którego odszczepieńcy nienawidzą (dużo by o tym pisać), czyli w… Rzymie!
  Kiedy Papież wł łączności z biskupami poświęci Rosję zgodnie z żądaniem Matki Najświętszej, wtedy Rosja się nawróci i zapanuje na świecie pokój na jakiś czas. To będzie wyraźny znak opatrzności Bożej. Do tej pory niestety tego żaden papież nie zrobił.

  Także nie w Rosyjskich fantasmagoriach jest przyszłość Rosji i znaczenie, ale w ręku papieża. Powinniśmy się za to modlić.

 2. Yah said

  Symbole …. czy tylko symbole?

  .https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/00/Flag_of_the_Vatican_City.svg/500px-Flag_of_the_Vatican_City.svg.png
  .https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f0/Flaga_Rzeczypospolitej_Obojga_Narodow_ogolna.svg/2400px-Flaga_Rzeczypospolitej_Obojga_Narodow_ogolna.svg.png
  .https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3e/Standart_of_the_President_RF.png
  .https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b5/Banner_of_the_Most_Merciful_Savior%2C_1552.svg/1024px-Banner_of_the_Most_Merciful_Savior%2C_1552.svg.png

 3. Znający Sprawę said

  Może jeszcze parę uzupełnień bo temat ważny dla Rosji i dla nas, a artykuł to niestety sieczka obserwacji, argumentów i błędów – jakże typowo dla „Myśli Polskiej.

  Nazywanie Rosji Świętą Rusią nie stoi w sprzeczności z pretendowaniem do roli „Trzeciego Rzymu”. Jest za to w jaskrawej sprzeczności z prawdą. A prawda jest taka, że jest to kraj, gdzie panuje prawosławie, czyli fałszywa religia, a taki kraj święty być nie może. Przeciwnie, odszczepieńcy, jeśli się nie nawrócą, pójdą na wieczne potępienie zgodnie z maksymą: extra Eclesia nulla salus – poza Kościołem Katolickim nie ma zbawienia, jest tylko potępienie. Schizma wschodnia karmiła się herezją, że Konstantynopol to niby Drugu Rzym. Po podbiciu Konstantynopola przez Turków, co był karą Bożą za schizmę, część wschodnich heretyków przeniosła się do Moskwy i wskrzesiła swoją herezję mówiąc o Moskwie jako o „Trzecim Rzymie”.

  Papieża Eugeniusza IV w orzeczeniu dogmatycznym mówi, co następuje:

  „Najświętszy Kościół Rzymski mocno wierzy, wyznaje i głosi, że żaden z znajdujących się poza Kościołem katolickim, nie tylko poganie, ale także żydzi oraz heretycy i schizmatycy, nie może mieć udziału w życiu wiecznym; ale że pójdą w ogień wieczny, który został przygotowany dla diabła i jego aniołów, chyba że przed śmiercią zostaną złączeni z Nim; i że tak ważna jest jedność tego kościelnego ciała, że tylko ci, którzy pozostali w tej jedności, mogą skorzystać z sakramentów Kościoła ku zbawieniu i tylko oni mogą otrzymać wieczną zapłatę za swój post, za jałmużnę, za inne uczynki chrześcijańskiej pobożności i za obowiązki chrześcijańskiego żołnierza. Nikt, niech jego jałmużna nie będzie tak wielka, jak to możliwe, nikt, nawet jeśli wyleje swoją krew za imię Chrystusa, nie może być zbawiony, jeśli nie pozostanie na łonie i w jedności Kościoła katolickiego”. (Papież Eugeniusz IV, Bulla Cantate Domino, 1441.)

  Do tego, odszczepieńcy i heretycy deifikują w jakiś sposób państwo czyniąc władze świeckie zwierzchnikami ich pseudo kościołów, czy to prawosławni, czy anglikanie, czy ewangelicy. To jest śmiertelna obraza dla społecznego królowania Chrystusa, który rządzi na tym świecie poprzez papieża, widoczną głowę Swojego Kościoła. Sam Chrystus jest jego głową niewidoczną.

  Islam to, jak wiedzą myśliciele katoliccy, bicz Boży za grzechy chrześcijan. Upadek Konstantynopola był karą za odłączenie się od Kościoła, czyli za schizmę wschodnią. Ten upadek niczego jednak odszczepieńców nie nauczył i próbowali z Moskwy zrobić trzeci Rzym. Od wieków Polacy próbowali jednak nawrócić ten kraj. Niektórzy carowie byli blisko tego kroku, ale Rosja wolała trzymać z heretyckimi Prusami. Rewolucja ży…a była karą na Rosję za nieprzyjęcie katolicyzmu, jedynej prawdziwej religii. Podobnie jak w przypadku Bizancjum, które opanowali mahometanie.

  Jest jednak nadzieja dla Rosji. Ta nadzieja jest w mieście, którego odszczepieńcy nienawidzą (dużo by o tym pisać). Nadzieja jest w… Rzymie, w Stolicy Piotrowej!
  Kiedy Papież zgodnie z żądaniem Matki Najświętszej w łączności z biskupami poświęci Rosję jej Niepokalanemu Sercu, wtedy Rosja się nawróci i zapanuje na świecie pokój na jakiś czas. To będzie wyraźny i wielki znak działania Opatrzności Bożej, a nie tylko wynik ludzkich starań. Będzie to też pewnie upadek schizmy wschodniej, bo okaże się, że Rosja nie jest i nigdy nie była żadnym trzecim Rzymem, że Rzym jest jeden i jest Stolicą Piotrową, gdzie rezyduje Głowa Kościoła.

  Do tej pory niestety żaden papież tego nie zrobił. Także nie w Rosyjskich fantasmagoriach jest przyszłość Rosji i znaczenie, ale w ręku papieża i w prawdziwym Rzymie. Powinniśmy się za to modlić.

 4. JerzyS said

  Znający Sprawę said
  2020-11-24 (Wtorek) @ 18:06:45

  Papieża Eugeniusza IV w orzeczeniu dogmatycznym mówi, co następuje:

  „Najświętszy Kościół Rzymski mocno wierzy, wyznaje i głosi, że żaden z znajdujących się poza Kościołem katolickim, nie tylko poganie, ale także żydzi oraz heretycy i schizmatycy, nie może mieć udziału w życiu wiecznym; ale że pójdą w ogień wieczny, który został przygotowany dla diabła i jego aniołów, chyba że przed śmiercią zostaną złączeni z Nim; i że tak ważna jest jedność tego kościelnego ciała, że tylko ci, którzy pozostali w tej jedności, mogą skorzystać z sakramentów Kościoła ku zbawieniu i tylko oni mogą otrzymać wieczną zapłatę za swój post, za jałmużnę, za inne uczynki chrześcijańskiej pobożności i za obowiązki chrześcijańskiego żołnierza. Nikt, niech jego jałmużna nie będzie tak wielka, jak to możliwe, nikt, nawet jeśli wyleje swoją krew za imię Chrystusa, nie może być zbawiony, jeśli nie pozostanie na łonie i w jedności Kościoła katolickiego”. (Papież Eugeniusz IV, Bulla Cantate Domino, 1441.)

  Wiara w ten autorytet , to bizantynizm !

  Papież Eugeniusz IV to niezły turańsko bizantyjski manipulant!
  Twierdzenie kto może , a kto „nie może być zbawiony”, to już coś ohydnego z ust tego człowieka!

 5. Listwa said

  @ 4 JerzyS

  „Twierdzenie kto może , a kto „nie może być zbawiony”, to już coś ohydnego z ust tego człowieka!”
  – Panie JerzyS, nie kombinuj pan, to nie jest kwestia poglądów lub intensywności oburzenia

  Ks. Bałemba, audio:
  [audio src="https://sacerdoshyacinthus.com/wp-content/uploads/2020/11/x.J.B.Kazanie2020.11.22.145.mp3" /]

 6. Boydar said

  Wcale nie musowo w to klikać

  .https://www.youtube.com/watch?v=dJvHwpRP5EE

 7. lewarek.pl said

  1. Znający Sprawę
  Każdemu może się zdarzyć puścić bąka w towarzystwie. Ale Pan od tego zaczyna:
  „A prawda jest taka, że jest to kraj, gdzie panuje prawosławie, czyli fałszywa religia”
  Jest trochę fałszywych religii na tym globie, ale akurat prawosławie taką NIE jest. Prawosławie to religia chrześcijańska, prawosławne wyznanie wiary brzmi tak samo jak katolickie credo, przez tysiąc lat katolicy i chrześcijanie należeli do jednego Kościoła. Biskupi prawosławni mają sukcesję apostolską, odprawiają ważną Liturgię, udzielają ważnych sakramentów. W prawosławnej Liturgii Jezus Chrystus jest rzeczywiście obecny, ze swoim Ciałem i Krwią.
  A powiedzenie „Extra Ecclesia nulla salus” tłumaczy się dosłownie: „Poza Kościołem nie ma zbawienia”, a nie tak jak Pan przetłumaczył: poza Kościołem Katolickim nie ma zbawienia.
  Możemy ubolewać, że Prawosławie nie jest w łączności z Kościołem katolickim, ale nie możemy mu odmawiać łączności z Chrystusem.

 8. lewarek.pl said

  7.
  Poprawka. W pierwszym zdaniu popełniłem błąd. Powinno ono brzmieć: „Jest trochę fałszywych religii na tym globie, ale akurat prawosławie taką NIE jest”.

 9. JADAM said

  Wielce Szanowny Panie Antoni
  Wielki szacun za dobrą i, prawidłową ocenę NASZEGO CHRZEŚCIJAŃSTWA .
  ……….
  Konstantynopol , to jedno ,- Rzym , to drugie …………
  ……………
  a
  gdzie
  przykazanie
  dwa w jednym, a
  jedno w dwóch
  //// ???????????????//////////
  P.S.
  wschodni vatykan został minaretem,
  …………….
  a za parę dni , tygodni – A NA PEWNO przed wigilią okaże się , że Karol Wojtyła miał syna
  ………..
  …i wszyscy do ….. , albo na kirkut

 10. Poziomka said

  Z pewnością mieszkańcy Pratulina mogliby wiele o tym „mesjanizmie” opowiedzieć…

 11. Boydar said

  Żeby się tylko nie okazało że Tron Piotrowy na nocnej zmianie uczyniono dziedzicznym; bo dzisiaj możnasię spodziewać wszystkiego.

 12. Poziomka said

  @11
  He,he,he…
  „ Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans… Nigdy cię o to nie posądzałem.”

 13. skretowicz Z said

  trzeci ,czwarty itp Rzym! a co z 10000 tysiacami istnienia Lechitow ,Rusinow ,Scytow ? na tych samych terenach ! przed podbojem krzyzowcow !!

  ——
  No a co ma być?
  Admin

 14. Listwa said

  @ 7 lewarek.pl

  Lepiej panie Lewarek pilnuj swoich bąków, żeby nie latały.
  Prawosławie to religia chrześcijańska, ale ma mankament bardzo poważny, nie prowadzi do zbawienia i lekceważy w pewnym stopniu naukę Chrystusa.

  Wyznanie wiary nie jest takie same. Prawosławie zarzuca Kościołowi że ma błędne Credo, gdy to oni robią błąd, chodzi o filioque. I to nie jest błąd nieistotny, jak ekumeniactwo opowiada.

  Należeli i w pewnym momencie przestali należeć do jednego Kościoła i to jest początek problemów. .
  Sukcesje apostolską ma całe posoborowie, formalnie należą do Kościoła katolickiego, odprawiają (przynajmniej czasami) ważnego Novusa, są w stanie udzielić ważnych sakramentów (ale gwarancji nie ma), na ogół „Jezus Chrystus jest rzeczywiście obecny, ze swoim Ciałem i Krwią.”, i co z tego? Są do wywalenia, z tym co uczą, gdzie i jak prowadzą, odnosi się też do tego ks. Bałemba (wpis 6).

  Dla prawosławia to żaden argument. Gdy jakiś ksiądz katolicki upadnie i przejdzie do tzw kościoła szatana, to też można to samo stwierdzić o jego sukcesji i sakramentach, a trzeba go wywalić z tym wszystkim co ma do zaoferowania. Poza tym, prawosławnych ośrodków jest kilkadziesiąt, każdy ma swoją modyfikację nauki, nie wiem i nie mam pewności, czy mają ważna liturgię, zakładając że mają sukcesję. Ekumeniści posoborowi przez całe lata tak twierdzili, ale ich gadanie to żaden dowód. Teoretycznie prawosławie ma i sukcesje i ważność sakramentów, ale po modyfikacjach pewności nie ma. Tego nie sprawdzałem i nie wiem jak dokładnie jest, ale ostrożnie z tą pewnością, bo i katolickie posoborowie ma z tym problemy.

  Jak najbardziej można, a wręcz należy obecnie uzupełniać treść do formuły „Poza Kościołem Katolickim nie ma zbawienia”, można powiedzieć również „apostolskim”, też będzie poprawnie, bo to nie wprowadza merytorycznego błędu, a broni przed błędem.

  W czasie gdy zostało sformułowane „Extra Ecclesia nulla salus”(a były to czasy starożytne) nie było licznych ośrodków religijnych określających się w różnych formułach jako Kościół Chrystusowy, nie było też wspomnianego kościoła szatana. Zaszły pewnie zmiany w otaczającym swiecie, diabeł też nie próżnuje, co pociąga za soba konieczność pewnych dookreśleń, aby nikt nie przypuszczał np. że w kościele szatana otrzyma zbawienie od szatana, bo to kościół.
  Może i kosciół ale nie ten i nie taki.

  „Możemy ubolewać, że Prawosławie nie jest w łączności z Kościołem katolickim, ale nie możemy mu odmawiać łączności z Chrystusem.”

  – ubolewanie to za mało. musimy przedstawic im prawde jak jest, a jak nie jest i nie z punktu wrogości i walki , a przyjaźni. Ale z tą ich łącznością to przynajmniej ostrożnie, bo od pana opinii o łączności ważniejsza jest ocena Chrystusa.
  A mogą obawiać się oceny druzgocącej. I nie za liturgię, czy sukcesje, a za modyfikację i błędy.

 15. Listwa said

  @ 13 skretowicz Z

  Jak to co? Przyjęli chrześciajaństwo i dobrze im z tym.
  Jak wam za 2 lata powiedzą zę winę za maseczki, szczepionki i lockdown ponosi Kościół katolicki, to dwa razy nie trzeba bedzie powtarzać. Będziecie pluć az sie potopicie.

 16. Sowa said

  Re 1: „Do tej pory niestety tego żaden papież nie zrobił.”

  Może to musi być po prostu wierzący papież?

 17. Yah said

  A to osoba niewierząca może być papieżem ?

  30. Dlatego też biskupi z całego świata, … zwracali się do Stolicy Apostolskiej … gdzie wiara nie może doznawać uszczerbku.
  32. Duch Święty został bowiem obiecany następcom św. Piotra (…)
  33. Ich naukę apostolską przyjmowali wszyscy czcigodni Ojcowie, a święci i prawowierni Doktorzy czcili ją i wypełniali,ponieważ byli w pełni świadomi, że ta Stolica św. Piotra pozostaje zawsze wolna od jakiegokolwiek błędu, zgodnie z Bożą obietnicą Pana naszego i Zbawiciela, udzieloną księciu Jego uczniów: ” Ja prosiłem za tobą, aby nie ustała twoja wiara, a ty nawróciwszy się utwierdzaj twoich braci”
  34. Zatem ten nigdy nie ustający charyzmat prawdy i wiary został przez Boga udzielony św. Piotrowi oraz jego następcom na tej Stolicy ( …)

  Z postanowień SW I ( Sobory Kościoła Rzymsko-Katolickiego tom 4/2 strony 912-925)

 18. Yah said

  A sprzeciwił się terrorowi sanitarnemu w kościołach, co prowadzi do zmiany form kultu ?

  https://swietatradycja.wordpress.com/2020/05/19/list-czcigodnego-ksiedza-karla-stehlina-i-nasza-odpowiedz/

 19. Yah said

  „Chyba że Pan buduje dom, na próżno trudząc się przy budowie”( Psalm 126: 1 ).
  My, mieszkańcy Wschodu, jesteśmy bliscy fatalizmu. W sprawach odpowiedzialnych mamy tendencję do umieszczania wszystkiego „z woli Bożej”, nie kładąc nacisku na granicę naszej własnej woli i odpowiedzialności w pierwszej kolejności, w oczekiwaniu na Boże błogosławieństwo lub brak błogosławieństwa dla nich. Dlatego hasło „odtworzenia” jest bardziej prawdopodobne, aby być rozumiane w sensie biernym, jako cierpliwa obrona, a nie ofensywa. Ten rodzaj pasywizmu, bez względu na to, jaką cząstkową prawdę zawiera, jest w niewłaściwym momencie w tym historycznym momencie. Straciwszy państwo narodowe, prawosławną Rosję, z powodu naszych grzechów, ślepoty i zaniedbania, jesteśmy surowo karani za pasywizm, za dezorganizację, za brak przewidywania, za niepewność. Nie mamy już prawa polegać tylko na jednej ścieżce lub metodzie męczeństwa.Przed nami ostrzegawcza karykatura cnoty pasywizmu w postaci Kościoła Radzieckiego, który nie walczy o Świętą Rosję i nie tylko biernie poddaje się aktywnemu antychrześcijańskiemu rządowi, ale pilnie mu służy. Przykład: kongres ministrów wszystkich religii w świętych murach Trójcy Świętej Sergiusza Ławry pod przewodnictwem patriarchy Aleksego w celu gloryfikacji fałszywego pokoju na Kremlu okupowanym przez Antychrysta.

  Anton Władymirowicz Kartaszew „Rekonstrukcja Świętej Rosji”

  8 . Grecy zaszokowali Rosjan zdradą prawosławia w katedrze florenckiej (1439). Ta zdrada stanowiła niezapomniany aspekt w historii ich wzajemnego związku. „Słońce prawosławia zgasło” – sam cesarz i patriarcha ucałowali papieski but! Nastąpiło straszliwe zaćmienie prawosławia, ciemność i podziw Golgoty opanowały rosyjskie serca. Władza grecka umarła. Do tej pory posłuszni mu młodzieńczo Rosjanie natychmiast stali się religijnie dorosłymi, porzuconymi tylko dla siebie. Był to znaczący duchowy impuls, który skrystalizował rosyjską świadomość religijną i patriotyczną. Dokonano ponownej oceny samej miary prawosławia. (…)

  Ale znowu, w tym przekonaniu o nadejściu ery prawosławnego królestwa w Rosji, ani „literatura”, ani spekulacje książkowe nie były główną siłą napędową. Narodził się w religijnym doświadczeniu Moskwy oraz władz państwowych i kościelnych i przeszedł przez długi tygiel cierpień i zmagań kościelnych sumień. Nie było łatwo wymazać historycznego autorytetu Greków. Niezmiernie trudniej jest przezwyciężyć kanoniczną władzę kościoła macierzystego. Pilna kwestia autokefalii Kościoła rosyjskiego w tamtym momencie musiała zostać rozwiązana pod presją konieczności. Metropolia odeszła od prawosławia. Jej oddziały filialne miały nie tylko prawo, ale i obowiązek, przynajmniej czasowo, deklaracji niepodległości w imię prawosławia. Rosjanie tego nie zrobili, chociaż bardzo potrzebowali autokefalii. Wyczerpali wszystkie wysiłki i sposoby, aby uzyskać kanoniczną legalność,a jeśli nie osiągnęli tego w pełni, to ostatecznie stało się to z winy Konstantynopola i z winy niebezpiecznych intryg unickich, które groziły stworzeniem poważnego zamieszania w Kościele rosyjskim. Historia skrupulatnych cierpień rosyjskiego sumienia kanonicznego w kwestii niezależnej nominacji metropolity Jonasza (1448), która była równoznaczna z początkiem autokefalii, jest jednym z wybitnych świadectw rosyjskiej sumienności religijnej . Tak samo sumiennie poniosło nieoczekiwanie niezwykle odpowiedzialne zadanie wielkiego księcia Wasilija Wasiljewicza: stać na straży prawosławia, które zostało wstrząśnięte w samym swym sanktuarium – Konstantynopolu, a przez to groziło zniknięciem na całym świecie. (…)

  9 . Ale potem Konstantynopol upadł. Wydarzenie, które ponownie wstrząsnęło prawosławnym Wschodem, a szczególnie Rosjanami. Wydarzenie, które miało miejsce 15 lat później po zjednoczeniu Greków z Łacinnikami , było dla Rosjan wymownym znakiem: zarówno ukaraniem Greków za zdradę wiary ich ojców, z odebraniem im korony królewskiej, jak i – znakiem Bożego miłosierdzia dla ziemi rosyjskiej, która przestrzegała prawosławia.i jedyna na świecie twierdza słusznej wiary, a zatem jedyny dziedzic prawosławnego królestwa. „Same dzieci wiedzą” – napisał metropolita Jonasz w swoim liście okręgowym z 1459 roku – „ile kłopotów przeżyło panujące miasto … ale nie cierpiało ono wcale, gdy Grecy przestrzegali pobożności. A kiedy odeszli od pobożności, sam wiesz, jak cierpieli, na czym polegała niewola i morderstwo; a tylko Bóg wie o ich duszach! ”

  Anton Władymirowicz Kartaszew „Los Świętej Rosji”

 20. . said

  „Jak wam za 2 lata powiedzą zę winę za maseczki, szczepionki i lockdown ponosi Kościół katolicki, to dwa razy nie trzeba bedzie powtarzać. Będziecie pluć az sie potopicie.”

  Kościół nie. Ale jakby nie patrzał to duchowieństwo ma w tym swoje pięć groszy. Fanatycznie popierają reżym kaczora. Pokornie godzą się na zamykanie cmentarzy, ograniczanie liturgii, Komunię na rękę itp.
  Mordy drą jak ktoś nie ma maski na Mszy św.
  Kazania o śmiertelnym kowidzie gadają. Ręce na Mszy dezynfekują. Gdzie oni mają rozum?
  Czy któryś hierarcha (poza abp. Lengą) powiedział, że ta plandemia to masońskie oszukaństwo?
  A Franek to już chyba jak każdy widzi agent masonerii. Destruktor Kościoła od wewnątrz.

  Oporu świeckich katolików zabardzo też nie widać. Wielu wierzy, że szczepionki ich uratują.

  Marzę o dniu w którym prąd i wszelka elektronika na całej planecie myk pierd-nie i ludzie zaczną myśleć samodzielnie. Bez tej przeklętej telewizji.

 21. Yah said

  PAPIEŻ Leon III zabronił dodawania „filioque” do nicejskiego wyznania wiary, które zostało dodane przez Franków na soborzew w Akwizgranie w 809 r. Nakazał również, aby Credo Nicejskie zostało wyryte na srebrnych tablicach, aby jego treść NIE ZOSTAŁA ZMIENIONA W PRZYSZŁOŚCI.

  Napisał „HAEC LEO POSUI AMORE ET CAUTELA ORTHODOXAE FIDEI” (Ja, Leon, wstawiłem tutaj dla miłości i ochrony prawosławnej wiary) .

  Liber Pontificalis, in vita Leonis III

 22. Yah said

  Ad 20

  „Marzę o dniu w którym prąd i wszelka elektronika na całej planecie myk pierd-nie i ludzie zaczną myśleć samodzielnie. Bez tej przeklętej telewizji.”

  Amen

 23. lewarek.pl said

  Panie Listwa, gdy zostaniesz pan Wicepanembogiem, to wyślesz pan do piekła wszystkich prawosławnych, a na razie wstrzymaj się pan z ich potępianiem. Kościół katolicki nigdy nie odcinał się od prawosławia i w czasach zdrowego ekumenizmu podejmował wysiłki, żeby przywrócić je do jedności z Piotrem. Skutkiem tego jest powstanie grekokatolicyzmu. Ciekawe czy pan wiesz, o Wybitny Znawco Wszechrzeczy, że grekokatolicy nie wyznają Filioque i Rzym to akceptuje? Takie to ważne! Pańskimi wątpliwościami co do ważności prawosławnych sakramentów, to pan se możesz kaftan wypchać. Kościół katolicki, łącznie z najbardziej ortodoksyjnymi nurtami, nigdy ich nie negował. Nie znajdzie pan żadnego orzeczenia papieskiego, które by coś takiego zawierało – bo po prostu takiego nie ma. I nie przemawiaj pan w imieniu Chrystusa, bo to przystoi tylko pacjentom Tworek.

 24. Przemysław Jakub said

  Re 23:
  Prawosławni (czyt. Krzywosławni) są heretykami (nieuznawanie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP i istnienia czyśćca) i schizmatykami (odrzucanie zwierzchnictwa papieża).

 25. Wielka Kopa Tatry said

  Yah. To już nastepne pokolenia z tych co dziś myślą, reszta wpadnie w panikę, zacznie skakać sobie do gardeł, tym razem już nie w przenośni, ja nie mam nic przeciwko niech pierdolnie.

 26. Wielka Kopa Tatry said

  A co to juz pozartowac sobie nie można pod tym artykułem? Albo słaby zasięg w telefonie, nie wiem.

 27. Listwa said

  @ 23 lewarek.pl

  Panie Lewarek.pl, jeśli panu w kaftanie jest już za ciasno, a pielęgniarka rzadko przychodzi i chce pan przejść na epitety, to możemy przejść, o ile panu to ułatwi wiedze przyswajać. Jak na razie to jesteś pan zaganiany jak wiewiórka przy orzechach i bredzisz cos o Wicepanembogiem.

  Nie wysyłam nikogo do piekła, tylko powtarzam jakie są ustalone reguły. Analogicznie jak tłumacz testu na inny język nie jest jego autorem. Ostateczna decyzja o piekle i niebie zapadnie na Sądzie ostatecznym i żadne prawosławne mytarstwa tam nie przejdą. A sędzią nie będę ja, nawet jeśli panu coś innego się wydaje.

  Kościół zawsze ich upominał porzućcie błędy, więc nie zamulaj pan sobie spojrzenia jakimś ekumenicznym gadaniem o przywracaniu jedności z Piotrem, gdy istotą sprawy jest powrót i trwanie w jednym apostolskim, katolickim świętym Kościele. Bo jedność to chcą robić posoborowcy w ramach chorego ekumenizmu i to nie tylko z prawoslawnymi. Nazywają to obecnie robieniem braterstwa.

  Greckokatolicyzm to powrót jakiejś części prawosławnych na łono Kościoła. Nie wiem co wyznają grekokatolicy ponieważ nie zajmuję się tym w co wierzą, wiem w o wierzyć powinni.

  „grekokatolicy nie wyznają Filioque i Rzym to akceptuje?”
  – a który Rzym i gdzie jest na to zgoda ? Deklaracja z Balamand robiło posoborowie, które zwalcza to co katolickie.

  No nie mam pewności czy mają ważne sakramenty. Wykaż pan coś sensownie, zamiast chełpić się taką pewnością.

  „Kościół katolicki, łącznie z najbardziej ortodoksyjnymi nurtami, nigdy ich nie negował. Nie znajdzie pan żadnego orzeczenia papieskiego, które by coś takiego zawierało – bo po prostu takiego nie ma”.

  – Kościół ma jedną doktrynę i jedną naukę, a nie ortodoksyjne nurty. I według niej heretycy i schizmatycy z własnej winy tracą zbawienie.

  „I nie przemawiaj pan w imieniu Chrystusa, bo to przystoi tylko pacjentom Tworek.”
  – dzwoń po pielęgniarkę bo się panu pogarsza. .

 28. Marucha said

  Re 27:
  Nie wysyła Pan ludzi do piekła, to prawda, ale wydaje się Pan być szalenie pewny swego.
  A sprawa wcale nie jest jednoznaczna…

 29. Listwa said

  @ 21 Yah

  Był przez jakiś czas temu przeciwny, ponieważ nie chciał tego, co dokonało się po 1054 r. Ale potem filioque zajeło należne miejsce. Podobnie było z przyjęciem czasowym języka starocerkiewnego jako drugiego języka Kościoła obok łaciny, ale tu też sytuacja powróciła do normy po krótkim czasie, o ile pamiętam, po dwóch latach.

  „Nakazał również, aby Credo Nicejskie zostało wyryte na srebrnych tablicach, aby jego treść NIE ZOSTAŁA ZMIENIONA W PRZYSZŁOŚCI.”
  – i gdzie są te tablice? Pierwszy raz słysze aby papież wyrył cos na srebrnych tablicach, żeby nie zostało nic zmienione. Kościół posługiwał sie myślą, prawdą i księgą.

  Jeśli chodzi o filioque i dodanie do Credo, to prawosławni nie dość że tego sporu nie wygrają, to grozi im okrycie sie hańbą z tego powodu.

  Już ci kiedyś tłumaczyłem Yah po części jak to było, i albo zapomniałeś albo udajesz że nie pamietasz bo kalafior jesteś.

 30. Listwa said

  @ 28 Marucha

  Pewny swego w czym ? w powtarzaniu?
  To jak jest?

 31. Yah said

  Panie Listwa, każdy jest kowalem swojego losu. Martwię się tylko, żeby Pan nie żałował kiedyś, tego wszystkiego co tu Pan wypisywał.

  Ma Pan wolną wolę, ale i ponosi odpowiedzialność za to co robi.

  Powtarzam – na głupiego nie trafiło.

  Pan może pozostawi Chrystusowi decyzję co się stanie z tym lub tamtym. Raczej nie będzie się w tej kwestii radził Pana czy tez jakiegoś kolegium papieży.

 32. Listwa said

  . @ 20

  Nie po to okopali sie w posoborowiu , żeby walczyć i bronic Kościół. Łatwiej im popierać PIS.

 33. Listwa said

  @ 31 Yah

  Snujesz pan jakieś dziwadła.
  „Martwię się tylko, żeby Pan nie żałował kiedyś, tego wszystkiego co tu Pan wypisywał.”
  – według mnie to tani slogan. Równo pasuje do pana.

  „Pan może pozostawi Chrystusowi decyzję co się stanie z tym lub tamtym. Raczej nie będzie się w tej kwestii radził Pana czy tez jakiegoś kolegium papieży.”
  – panie Yah, marzenie że pana sie poradzi. Sąd obejmie też papieży. I prawosławnych. .

 34. Yah said

  ad 33

  „Sąd obejmie też papieży. I prawosławnych. ”

  …… i Pana , Panie Listwa i mnie.

 35. Listwa said

  @ 18 Yah

  „A sprzeciwił się terrorowi sanitarnemu w kościołach, co prowadzi do zmiany form kultu ?”
  – panie Yah, widzę że zachciało sie panu przywalić do czegoś, aby sie przywalić.

  Zadaj to pytanie prawosławnym. Pretensje do ks. Stehlina o sprzeciw i zamiany kultu to mogę mieć ja ,a nie pan.
  Pan moze odpowiedzieć na postawione pytanie i pokazać jak prawosławni sprzeciwili się terrorowi zmieniającymi kult.
  Mi sie wsio podoba i nie mam powodu do narzekania.

  Nie jest rolą ks. Stehlina ani Bractwa Piusa X obrona posoborowych placówek , ani zastepowania posoborowego episkopatu. Maja róznych charyzmatyków, łałazowców, Akce katolickie i modlitewne, multum teologów.
  Czep się pan kogo innego.

 36. Yah said

  „– Kościół ma jedną doktrynę i jedną naukę(…)”

  Święta prawda, ale na Sądzie Ostatecznym zgodność z tą doktryną i nauką ( która nam przekazał przez Apostołów) będzie osądzał sam Chrystus i nie będzie się Pana, papieży czy prawosławnych radził.
  Na pewno osądzi sprawiedliwie.

 37. Boydar said

  Ja to sobie myślę, że nie tyle prawosławnych, bo oni wiedzą o prawosławiu tyle co my o katolicyzmie, ale mentalnych przywódców ludności prawosławnej.

  U prawosławnych kręty mniej widać, bo u nich wiele jest pokręcone i dość gustownie. Dlatego uważam, że Bóg uwzględni okoliczności oraz zasoby rozumu i prawosławnych ludków potraktuje łagodnie. Natomiast „katolikom” nie odpuści. Bo tu jest wszystko czarno na białym, i widać od razu kto na stół choruje. No w każdym razie ja bym nie odpuścił, bo od swoich wymagam więcej. No i to Bóg jest miłosierny, nie ja.

 38. Listwa said

  @ 34 Yah

  Kazdy może sobie usiąść i postudiować, jak to jest. A nie stękać co uważa, bo przekonania ma.

  Oczywiście panie Yah, losem i końcem każdego człowieka żyjącego na ziemi jest Sąd ostateczny, tam zapadnie ostateczna i niezmienna decyzja, na wieki. Niezależnie kim jest i za kogo sie uważa.

  Jedna z reguł brzmi: Pan Bóg nie ma względu na osobę i nie ulęknie się nikogo.
  Każdy zostanie osądzony sądem sprawiedliwym i biada temu kto lekceważy słowa Chrystusa.
  Nic tupanie nogami i wrzaski nie dadzą.

 39. Boydar said

  Kto jest autorem tej reguły, Panie Listwo ?

 40. Yah said

  „Jedna z reguł brzmi: Pan Bóg nie ma względu na osobę i nie ulęknie się nikogo.
  Każdy zostanie osądzony sądem sprawiedliwym i biada temu kto lekceważy słowa Chrystusa.
  Nic tupanie nogami i wrzaski nie dadzą.”

  I radze Panu , to co Pan napisał zapamiętać !!!

 41. Yah said

  Ad 37

  Panie Boydar, nie wydurniaj się.

 42. Boydar said

  Nie wiem, pytam, jak zawsze gdy nie wiem. Ja nie jestem Pan Listwa, ani Encyclopaedia Britannica

 43. Listwa said

  @ 36 Yah

  Coś słabo. Oczywsicie że nie bedzie się radził. Taka myśl z pana strony jest uwłaczająca Chrystusowi.
  Chrystus jest Bogiem i wie wszystko o sądzonym człowieku. Świadom jest też bardziej niz prawosławie razem wzięci według jakich reguł i w jaki sposób ma sądzić. Wie też dobrze i ma moc ku temu, jak w dniu Sądu odpłacić osądzanym. Za dobre i za złe. Bo Sąd ostateczny będzie osądem całokształtu , a nie tylko karaniem za zło i grzech.
  Chrystus bedzie też nagradzal.

  Tu nie chodzi tylko o informacje i wyrok. Niepojęte jak można dojść do opinii że człowiek podlegający takiemu Sądowi może coś doradzać panu Bogu. Panie Yah, klęska.

  .

 44. Listwa said

  @ 40 Yah

  Potrafi pan przywalić jak kaczka w półmisek.
  Panu tez radze zapamietać i następnie zrozumiec, aby przyswoić.

 45. Listwa said

  @ 39 Boydar

  To znajduje sie w Piśmie św. i potwierdzenie w katechizmach katolickich.
  Dokonałem wprawdzie pewnej syntezy na potrzeby komentarza, ale podstawy są tam.
  Psalmy i ks. Hioba dużo uczą.

 46. Yah said

  „Tu nie chodzi tylko o informacje i wyrok. Niepojęte jak można dojść do opinii że człowiek podlegający takiemu Sądowi może coś doradzać panu Bogu.”

  Listwa jełopie – „miszczu” spostrzegawczości i ciętej riposty, to z twojej pisaniny wynika, że wiesz wszystko lepiej ( zacytuje Pana Gajowego – „(…) ale wydaje się Pan być szalenie pewny swego.”), w odbiorze wielu, nawet od Chrystusa.
  Nie tylko ja odnoszę takie wrażenie – „Panie Listwa, gdy zostaniesz pan Wicepanembogiem, to wyślesz pan do piekła wszystkich prawosławnych”

  Tak klęska …. ale twoja.

  Kończąc, zapamiętaj, że wszystko co napisałeś dotyczy również, a przede wszystkim ciebie.

 47. Listwa said

  Główne prawdy wiary:

  Jest jeden Bóg.
  Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze.
  Są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.
  Syn Boży stał się człowiekiem, umarł za krzyżu i zmartwychwstał dla naszego zbawienia.
  Dusza ludzka jest nieśmiertelna.
  Łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna.

 48. Listwa said

  @ 46 Yah

  Cuchniesz z kilku kilometrów, a teraz smród cie zdominował.

 49. Listwa said

  ad 36
  A co to w ogóle za zdanie?:

  „ale na Sądzie Ostatecznym zgodność z tą doktryną i nauką ( która nam przekazał przez Apostołów) będzie osądzał sam Chrystus i nie będzie się Pana, papieży czy prawosławnych radził.”

  – pojęcia gamoniu czerstwy nie masz za grosz, bedą czyny sądzone i to słowo „czyny” trzeba własciwie zrozumiec sekciarzu z kłamstwem w podarunku. .

 50. Yah said

  Ad 48

  Ano takie, jak i i to:

  „– Kościół ma jedną doktrynę i jedną naukę, a nie ortodoksyjne nurty. I według niej heretycy i schizmatycy z własnej winy tracą zbawienie. ”

  Właśnie Listwa czyny, między innymi twoje.

  Ale według, której to doktryny i nauki „tracą zbawienie” zadecyduje Chrystus, a nie Listwa i papieże.

 51. Yah said

  Ale żeby nie było tak na poważnie 🙂

  „Cuchniesz z kilku kilometrów, a teraz smród cie zdominował.”

  Listwa, ale ja jestem znacznie dalej niż parę kilometrów. Jeśli czuje Pan jakiś smród to pochodzi on albo od wielce szanownego, albo od tego co wielce szanownego kusi 😀 😀 😀

 52. Boydar said

  No więc właśnie. List do Rzymian znam. Tam „Albowiem u Boga nie ma względu na osobę” dotyczy wyłącznie sądu nad osobą. Greka, Żyda, Chachła, nie istotne. Nie można natomiast uogólniać, że Bóg nie ma względu nigdy, bo ma. Przypuszczalnie inaczej osądzi za to samo roztropnego władcę a inaczej seryjnego mordercę. Maryi odjął grzech pierworodny, trudno powiedzieć w którym dokładnie momencie ale życie zaczęła bez tego. Czyli miał wzgląd na osobę. Mógłbym przywołać jeszcze kilka przykładów mniejszego kalibru ale to niecelowe, wiemy w czym rzecz.

  Zaś nawiązanie znajdziemy w wielu miejscach Pisma, ale zawsze w określonym kontekście i jest to kontekst sądu.

  Jest jeszcze ten dopisek – „i nie ulęknie się nikogo”. A kogóż miałby, skoro Sam wszystko i wszystkich stworzył i nad całym stworzeniem panuje. No i to mnie zastanowiło bardzo. Przyjmuję jednak, że sprawę mamy wyjaśnioną.

 53. Znający Sprawę said

  > Ale potem Konstantynopol upadł. Wydarzenie, które ponownie wstrząsnęło prawosławnym Wschodem, a szczególnie Rosjanami. Wydarzenie, które miało miejsce 15 lat później po zjednoczeniu Greków z Łacinnikami , było dla Rosjan wymownym znakiem: zarówno ukaraniem Greków za zdradę wiary ich ojców, z odebraniem im korony królewskiej, jak i – znakiem Bożego miłosierdzia dla ziemi rosyjskiej, która przestrzegała prawosławia.i jedyna na świecie twierdza słusznej wiary, a zatem jedyny dziedzic prawosławnego królestwa.

  Czyżbyśmy mieli tutaj wschodniego schizmatyka?! Niestety schizmatycy są też heretykami i to nie tylko z powodu filioque. Odszczepieńcy negują papiestwo, które było uznawane na wschodzie, min. w Bizancjum, dopóki ten nie popadł w odszczepieństwo i herezję. Odszczepieńcy nie mogą więc uważać się za spadkobierców Kościoła na wschodzie, bo sami się z Koscioła wyłączyli poprzez schizmę i herezję. Podobnie zresztą jak i żydzi; żydzi odrzuciwszy i zabiwszy Chrystusa Pana sami dorzucili religię mojżeszową a utworzyli nową, fałszywą. Do tego schizmatycy negują Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny, które Kościół na wschodzie zawsze wcześniej uznawał, co jest jeszcze jednym dowodem schizmy i herezji. Można by tak ciągnąć.

  Argument, że jakoby upadek Konstantynopola był karą za pojednanie z Rzymem jest po prostu idiotyczny, bo Turcy stali już u wrót miasta. Schizmatycy, widząc zagrożenie, postanowili się nawrócić, ale był już za późno, bo Pan Bóg zdecydował o słusznej karze na nich. Zresztą podobnie było nieraz z Izraelitami w czasach biblijnych, kiedy Pan Bóg nieodwołalnie postanawiał karę, należało jej się poddać. Przypomnijmy też historię króla Francji, Ludwika XVIgo. Ani on, ani jego poprzednicy nie poświęcili Francji Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Po 100 latach przyszła nieuchronna kara w postaci rewolucji. Król, już w więzieniu skazany na śmierć, próbował dokonać poświęcenia, choć mu władzę odebrano. Jednak było już za późno, został zgilotynowany, w kraju zwyciężyła rewolucja i zaczął się krwawy terror.

  Najbardziej niedorzeczne jest twierdzenie jakoby Rosja była jedynym krajem na świecie, gdzie jest prawdziwa religia. Sekty prawosławne są bardzo podobne do sekt protestanckich, z których też każda twierdzi, że jest właśnie tą autentyczną, a jest ich ponad 30 000 – tendencja rosnąca. Tak samo ze schizmatykami, każdy odłam uważa się za jedyny i autentyczny. Nie ma jednak niczego w Piśmie Świętym, ani Tradycji, uznawanej na wschodzie (do czasów schizmy) i zachodzie na potwierdzanie tego.

  Pan Bóg tworząc religię katolicką, jedyna prawdziwą religię, zadbał o znaki rozpoznawcze, żeby ludzie mogli przekonać się o jej prawdziwości i odróżnić ją od sekt i pogaństwa. O Piotrze Chrystus Powiedział: ty jesteś Piotr, skała. Na tobie zbuduję Kościół. Ten Kościół trwa nieprzerwanie, pomimo straszliwych kryzysów, i jest widoczny. A za bezczelnymi uzurpatorami z Moskwy, czy Istambułu nie przemawia nic poza ich pychą.
  Poza tym, jak już pisałem schizmatycy i heretycy są obelgą dla królowania Chrystusa, bo podporządkowują Kościół, za który wylał swoją Najświętszą Krew,władzy świeckiej. Jedyną religią, która nie może podlegać władzy świeckiej, jest religia katolicka – to jest kolejny znak jej prawdziwości i Boskiego pochodzenia. Tylko taka religia jest godna Chrystusa Króla. Zresztą, czy Kościół, Mistyczne Ciało Chrystusa, mógłby być poddany carowi lub Putinowi? To przecież kretyński pomysł i straszliwe bluźnierstwo.

  Na temat znaków, że katolicyzm jest Boskiego pochodzenia i że jest jedyną prawdziwą religią można przeczytać w Katechizmie Polemicznym: http://ultramontes.pl/scheffmacher_katechizm.htm

 54. Listwa said

  @ 49 Yah

  Zdecyduje, co wcale nie oznacza że zgodnie z waszymi oczekiwaniami.
  Według doktryny tej samej od początku, nie tej waszej po 1054r.
  Pokory synu, pokory.

  @ 50 Yah
  Nie napisałem że czuje, napisałem że gnijesz.

 55. Yah said

  „Zdecyduje, co wcale nie oznacza że zgodnie z waszymi oczekiwaniami.”

  Ani z oczekiwaniami Pan i papieży.

  Pokory synu, pokory.

 56. Listwa said

  @ 53 Boydar

  Pismo św jest trudne w prawidłowym odczytaniu. Nie wystarczy umiejętność czytania.
  Jest precyzyjne, choć na płytki rzut oka często luźne i bez wyraźnego przyporządkowania. Stąd Kościół przestrzega Pismo św nie jest do prywatnego interpretowania.

  Nie należy mylić dwóch rzeczy. Sąd osobisty i indywidualny, uwzględniający okoliczności w sposób bardzo głęboki danej osoby i jej sytuację to jedno, a drugie to nie będzie względu na osoby.
  Chodzi o to, że nie będzie sytuacji w której np. dokonałes pedofilli to kara, ale jeśłi taki powie, że był prezydentem Koziej Wólki to pół kary, a jeśli byłeś prezydentem USA to zapraszamy na wygodny tron.

  Brak względu na osoby oznacza, że wyrok za nieodpokutowaną pedofilię jest jeden, niezależnie jaką legitymację i stołkiem pedofil będzie się chwalił.

 57. Listwa said

  @ 54 Yah

  Zgodnie z tym co przedsoborowi papieże przekazują
  Idź już gary zmywac. Bo ci sie zwoje przegrzały.

 58. Boydar said

  Myślę, że podzielił Pan zapałkę na sześćdziesiąt cztery. Dajmy spokój.

 59. Znający Sprawę said

  I jeszcze jedno. Schizma Wschodnia powstała pod naciskiem politycznym władców Konstantynopola, zresztą jak i herezja Lutra, czy herezja anglikańska. Najciekawsze jest, że odrzucenie unii z Rzymem było skutkiem presji … tureckiej, bo Turcy nie życzyli sobie prawdziwej religii u siebie. Czyli znowu polityka. A egida prawosławia jest przeciekowa, bo jest nią islamski półksiężyc.

 60. Yah said

  Zgodnie z tym co przedsoborowi papieże przekazują

  Akurat tego, pewnym będzie można być …. dopiero na Sadzie Ostatecznym, a Pan chciałby od razu, tu i teraz.
  I jeszcze przed Sądem towarzystwo hurtem do piekła wysłać. Pan żeś w gorącej wodzie kapani jak , nieprzymierzając, niektórzy papieże.

 61. Yah said

  Znający Sprawę, przeczytaj sobie co do Listwy pisałem i … weź sobie to do serca.

 62. Listwa said

  @ 58 Boydar

  Myśle ze było jasno i zrozumiale. Jest jeszcze : Nie ulęknie się nikogo. To zapewne będzie wazne dla ludzi w czasie jawnego panowania antychrysta.

 63. Listwa said

  @ 60 Yah

  Lepiej będzie dla ciebie jak dowiesz się dokładnie, a nie opowiadasz schizmatyckie głupoty.

 64. Yah said

  Dla ciebie też będzie lepiej, jak nie będziesz taki pewien swoich racji. To, że w przeszłości, paru tobie podobnych mędrków coś tam sobie napisało, może nie mieć kompletnie żadnego znaczenia.

 65. Listwa said

  @ 53 Znajcy sprawę

  „Pan Bóg tworząc religię katolicką, jedyna prawdziwą religię, zadbał o znaki rozpoznawcze,”
  – to jest do poprawki, Pan Bóg utworzył Kościół katolicki, czyli powszechny w kontrze do etniczności mozaizmu i judaizmu.

  Religia katolicka jest tego pochodną .

  @ 64 ah

  Dla mnie lepiej jak będę pewny. Kierowanie się wątpliwościami jest nie do przyjęcia.
  Gary czekają, lecisz młody.

 66. Listwa said

  @ 59 Znający Sprawę

  Siostra patriarchy była żoną cesarza konstantynopolskiego . Władza im sie zamarzyła nad światem jako Imperium Romanum i srodek swiata. Bizancjum uważało siebie za coś wartościowszgo niż ci z zachodu i Rzymu. I kombinowali żeby zachód wykorzystać w swoich celach. I tak wykombinowali że w Haga Sophia jest meczet, nie mówiąc juz o innych konsekwencjach tragicznych.

 67. wanderer said

  „Marzę o dniu w którym prąd i wszelka elektronika na całej planecie myk pierd-nie i ludzie zaczną myśleć samodzielnie. Bez tej przeklętej telewizji.”

  Nie pierdolnie calkowicie i od razu jak Pan sobie to wyobraza. Ale nie bedzie miala takiej sily przekazu i wartosci wkrotce.

 68. wanderer said

  Listwa,

  Chcesz dobrze, ale,…

  Sosna. Zapamietaj, sosna.
  Pomysl o tym, jezeli nie zrozumiales, do trzech dni to pojmiesz.

  Wtedy zrozumiesz.

  I badz w koncu pokorny. Bog nie trawi wywyzszajacych sie bez wzledu na ich zaslugi.

  Po co twoje zaslugi dla szerzenia prawdy, jezeli zmazujesz je swoim zarozumialstwem?

  Listwa, nie zaznasz pokoju poki nie bedziesz milosierny wobec bliznich.

  Na nic twoje gromadzenie tam skarbow jak je raz po raz stamtad wyrzucasz w przestrzen.

  Juz nie mowie do Ciebie jak do wroga ale jak do przyjaciela. Badz pokorny i powsztrzymaj sie.

  Coz wiecej mam Ci powiedziec zebys zrozumial?

  Swoje dobre rzeczy zmazujesz w tym samym czasie swoim zarozumialstwem.

  Badz jak dziecko. Tym bardziej bedziesz milym Panu.

  Listwa, ja tylko chce Twojego zbawienia. Te cale lata zycia ktore poswieciles swojego zycia przekreslisz jesli nie staniesz sie pokornym i cichym.

  Szkoda mi Ciebie. Czy ty tego nie rozumiesz? Chyba nikt nigdy w zyciu nie pochylil sie nad Toba tak jak ja. Grzesznik, ktory zrozumial swoje grzechy i chce odpokutowac jesli starczy sil i czasu. Jesli Pan Bog Bedzie tak wspanialomyslny i da mi czas zanim marnie zdechne abym mogl zmazac swoje winy.

  Dlatego Listwa, prosze Cie, pomimo swoich nobilitacji, pozostan czystym bez zatwardzialosci serca.

  Inaczej Twoj skarb przepadnie.

 69. Yah said

  Ad 66

  Listwa nie pisz bredni. Mam wywlec IV wyprawę krzyżową, gdzie krzyżowcu urządzali sobie uczty i swawole w Hagia Sophia? Mam wywlec dążenia Wenecjan do upadku Konstantynopola w przeszkadzał im w handlu. Mam wywlec ambicje Karola wielkiego, który chciał rządzić całym chrześcijańskim światem i dlatego DODAŁ FILIOQUE ?

  Pewnie dwie strony maja swoje winy, ale nie jest tak jak ty piszesz. Udowodniłem ci wiele razy, że arbitralnie dobierasz fakty, niewygodne przemilczasz lub po prostu kłamiesz.

 70. Yah said

  Ad 65

  Listwa w swojej argumentacji jesteś bardzo pewny siebie ( na co zwrócił uwagę Pan Gajowy) i nie bierzesz pod uwagę jednej kwestii.
  Wszystkie twoje argumenty rzekomo świadczące przeciwko prawosławnym, mogą być wykorzystane przeciwko tobie.
  Tak wiec będziesz sadzony na podstawie tego, co sam przygotowałeś prawosławnym w swoim akcie oskarżenia.
  ,
  Przecież na sadzie ostatecznym WSZYSCY SIĘ DOWIEMY co ciebie motywowało do tych wpisów. Ambicja ? Duma ? Pycha? Czy bluźnierstwo, że Pan Bóg nie potrafi obronić swoich i trzeba to robić za niego, za wszelka cenę, po trupach, bo szczytny cel „obrony wiary ” uświęca środki.

 71. Yah said

  Dlaczego w poście 17 zacytowałem to:

  30. Dlatego też biskupi z całego świata, … zwracali się do Stolicy Apostolskiej … gdzie wiara nie może doznawać uszczerbku.
  32. Duch Święty został bowiem obiecany następcom św. Piotra (…)
  33. Ich naukę apostolską przyjmowali wszyscy czcigodni Ojcowie, a święci i prawowierni Doktorzy czcili ją i wypełniali,ponieważ byli w pełni świadomi, że ta Stolica św. Piotra pozostaje zawsze wolna od jakiegokolwiek błędu, zgodnie z Bożą obietnicą Pana naszego i Zbawiciela, udzieloną księciu Jego uczniów: ” Ja prosiłem za tobą, aby nie ustała twoja wiara, a ty nawróciwszy się utwierdzaj twoich braci”
  34. Zatem ten nigdy nie ustający charyzmat prawdy i wiary został przez Boga udzielony św. Piotrowi oraz jego następcom na tej Stolicy ( …)

  Z postanowień SW I ( Sobory Kościoła Rzymsko-Katolickiego tom 4/2 strony 912-925)

  Bo z powyższego wynika po co Pan Bóg dopuścił, by na Stolicy Piotrowej był ktoś taki jak Franciszek.

  Oczywiście w przeszłości takich Franciszków było wielu i pomimo, że ojcowie soboru o tym wiedzieli doskonale, nie stanowiło dla nich problemu, żeby podpisać to co powyżej.

  Tak wiec nastal Franciszek …. na pośmiewisko.

  Po nim nastanie albo ktoś jeszcze gorszy, albo prawowierny biskup Rzymu, ale ten będzie ZWALCZANY PRZEZ WSZYSTKICH, łacznie z Listwą et consortes.

 72. Listwa said

  @ 68 Wanderer

  Teorię już przedstawiłeś, teraz pokaż o co ci chodzi na konkretnym przykładzie.

  Jest wpis @ 37 Boydar, wymaga on sprostowania, a dokładniej uzupełnienia, żeby do błędu nie prowadził, szczególnie prawosławnych. Pokaż Wanderer jak to trzeba zrobić i skomentuj to dla wzoru i przykładu. Zaprezentuj jaki powinien być komentarz spełniający wymogi teorii spod @ 68.

  Albo pokaż, jaka powinna być odpowiedź na coś takiego jak @ 46 Yah, żeby była sosna.

  Pewność siebie w podawanych twierdzeniach nie jest absolutnie grzechem, czy brakiem pokory, pod warunkiem że podaję się prawdę.
  Takie podejście: wiem a może nie wiem, chce a może nie chce, nie powiem bo pokorę stracę, przyjmę każde kłamstwo bo jestem czystego serca, nie dowiem się bo sosna. to zwykła głupota i kleska jest.

  Sęk, zapamiętaj, sęk.

 73. Listwa said

  @ 69 Yah

  Ty chyba „Racjonalistę” prenumerujesz.
  Wywlekaj, tylko samą prawdę. Nie pomiń, jak Wschód układał się z Saladynem, aby osłabić wojska krzyżowców, których błagał na kolanach o przybycie im na ratunek, po czym trzymał ich głodnych przed murami Konstantynopola, aż Krzyżowcy przystaną na podyktowane im warunki.

  „gdzie krzyżowcu urządzali sobie uczty i swawole w Hagia Sophia”
  – ty już nawet widziałeś srebrne tablice z wyrytym napisami.

  Zapoznaj sie z historią św Rity z Casci, wspaniała i wielka kobieta, poznasz też jakie były poczynania w tamtych regionach. Ale to nie Kościół to inicjował, a sprzeciwiał się złu.
  https://stacja7.pl/swieci/swieta-rita-najskuteczniejsza-w-sprawach-beznadziejnych/

  „Mam wywlec ambicje Karola wielkiego, który chciał rządzić całym chrześcijańskim światem i dlatego DODAŁ FILIOQUE ?”
  – dawaj, pokaż na czym polegała ta koncepcja.

  „Udowodniłem ci wiele razy, że arbitralnie dobierasz fakty, niewygodne przemilczasz lub po prostu kłamiesz”

  – gdzie te dowody są? Chętnie moi przeciwnicy je poznają.

 74. Listwa said

  @ 70 Yah

  Majaki Yah, majaki.
  Pan Bóg będzie sądził sprawiedliwie i uczciwie.
  Ty już na wstępie wydajesz wyrok skazujący, tylko nie wiesz za co.
  Krytykuję twoje wpisy , bo zawierają przeinaczenia, fałsz, i wredną nienawiść do Kościoła katolickiego.

  Kościół katolicki to niewymowny skarb. Tylko jeszcze o tym nie wiesz.
  I stajesz w jednym szatańskim szeregu z jego wrogami.

 75. Listwa said

  @ 71 Yah

  „Tak wiec nastal Franciszek …. na pośmiewisko.”
  -posoborowiu.

  „albo prawowierny biskup Rzymu, ale ten będzie ZWALCZANY PRZEZ WSZYSTKICH, łacznie z Listwą et consortes”
  – chcesz jakiś komentarz, czy ci przepuścić tym razem?

 76. Listwa said

  Krótki film, dobre, w tym znaczeniu że pokazuje problem i to z pewnością siebie.

  http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=29732&Itemid=53

 77. Yah said

  Twoje wpisy do oceny pozostawiam Jemu.

  Karę sam sobie wymierzysz. Doczesną już zacząłeś circa 3 lata temu i to pomimo ostrzeżeń ze strony Jaśka z Toronto i innych.

  A Kościół przetrwa i to bez pomocy Listew i innych.

  Pamiętaj na Sądzie poznamy wszystkie twoje myśli, krętactwa, przeinaczenia, podszywania się. WSZYSTKIE. NIC się nie ukryje. NIC.

  A będzie to sprawiedliwe, bo będzie dotyczyło każdego z nas.

 78. Yah said

  Ad 73

  Pisałem o IV wyprawie krzyżowej wielokrotnie. Nie pamiętasz, to sam poszukaj.

  „Ty już na wstępie wydajesz wyrok skazujący, tylko nie wiesz za co.”

  Gdzie ?

 79. Listwa said

  @ 78 Yah

  To po co sie wyrywasz z @ 69 Yah ?

  „Mam wywlec ambicje Karola wielkiego, który chciał rządzić całym chrześcijańskim światem i dlatego DODAŁ FILIOQUE ?”
  – bo to brednia jest

  W swojej głowie.

 80. Listwa said

  @ 77 Yah

  Twoje motywacje też.
  „Doczesną już zacząłeś circa 3 lata temu i to pomimo ostrzeżeń ze strony Jaśka z Toronto i innych.
  – a o czym znowu chcesz powiedzieć?
  Pewnie znowu sam nie wiesz.

 81. Yah said

  Najpierw odpowiedz na to pytanie:

  „Ty już na wstępie wydajesz wyrok skazujący, tylko nie wiesz za co.”

  Gdzie ?

  Potem udowodnij, że to nie jest brednia:

  „Mam wywlec ambicje Karola wielkiego, który chciał rządzić całym chrześcijańskim światem i dlatego DODAŁ FILIOQUE ?”
  – bo to brednia jest

  – a o czym znowu chcesz powiedzieć?

  Pomyśl …..

 82. NyndrO said

  Potwierdzam, że na odpowiedniej wczutce, mycie garów relaksuje. Chociaż sam sparing jest wpyte ! 😉

 83. Yah said

  „Pewność siebie w podawanych twierdzeniach nie jest absolutnie grzechem, czy brakiem pokory, pod warunkiem że podaję się prawdę.”

  Listwa, a jesteś pewien, że podajesz PRAWDĘ.
  Czy byłbyś GOTÓW za ta prawdę poświęcić życie ?

 84. Listwa said

  @ 81 Yah
  Chce powiedzieć że potrzebujesz pilnego relaksu przy garach.
  @ 83 Yah
  A jesteś pewny ze udowodnisz fałsz?
  Miłego relaksu.

 85. Yah said

  Listwa odpowiedz na 81 i 83.

  Co do 83, to tak trudno ci się zdeklarować ?

 86. Yah said

  Ponawiam pytania i jeszcze jedno dorzucam, z przeszłości.

  Najpierw odpowiedz na to pytanie:

  „Ty już na wstępie wydajesz wyrok skazujący, tylko nie wiesz za co.”

  Gdzie ?

  Potem udowodnij, że to nie jest brednia:

  „Mam wywlec ambicje Karola wielkiego, który chciał rządzić całym chrześcijańskim światem i dlatego DODAŁ FILIOQUE ?”
  – bo to brednia jest

  Listwa o kanonie Pisma Świętego u prawosławnych:

  „Używają pism Lutra jako natchnionych? Tekstów anglikańskich jako natchnionych? ”

  To poważny zarzut. Dowód proszę.

  „Pewność siebie w podawanych twierdzeniach nie jest absolutnie grzechem, czy brakiem pokory, pod warunkiem że podaję się prawdę.”

  Listwa, a jesteś pewien, że podajesz PRAWDĘ.
  Czy byłbyś GOTÓW za ta prawdę poświęcić życie ?

 87. Listwa said

  @ 86 Yah

  Już odpowiedziałem gdzie.
  To jest brednia.
  I odpowiedziałeś na pytana? To odpowiedz.
  Podważ.
  A niby dlaczego miałbym składać przed tobą jakieś deklaracje.? do garów.

 88. Yah said

  Listwa , odpowiedz na postawione pytania i zadeklaruj się.

  Skoro deklaruje się „Kościół katolicki to niewymowny skarb”

  a następnie wyrokuje:

  ” Kościół ma jedną doktrynę i jedną naukę, a nie ortodoksyjne nurty. I według niej heretycy i schizmatycy z własnej winy tracą zbawienie.”

  czyli samemu, lekką ręką skazuje się ludzi na potępienie, to można by równie lekko napisać, że w obronie TYCH PRAWD jest sie gotowym poświęcić SWOJE ŻYCIE.

  I byłaby to deklaracja tu i teraz, a nie jakieś zobowiązanie na przyszłość, bo pamiętamy o nauczce danej Świętemu Piotrowi.

 89. Listwa said

  @ 88 Yah

  Trzymaj się tego czego należy i nie będziesz musiał płakać, że się potępisz.
  Nie zamierzam przed heretykiem i schizmatykiem składać deklaracji.

 90. wanderer said

  Listwa,

  Mnie nie chodzi o to co merytorycznie piszesz. Mnie caly czas od lat obchodzi jak sie do piszacych odnosisz. Chodzi o twoje niewybredne epitety, obrzucanie przezwiskami, ponizajace docinki.

  I ty wiesz o czym ja caly czas wywodze, a odwracasz kota ogonem i chwytasz sie innego tematu zeby zmusic mnie do odpowiedzi na cos o czym ja z toba wcale nie rozmawialem. Twoje bardzo prymitywne sztuczki nie zwioda mnie ani nikogo od sedna sprawy. Ty mi kazesz pokazac jak to zrobic.

  A ja ci mowie – lagodnoscia, cierpliwoscia, szacunkiem. Ale do ciebie to nie dociera.

  Glupis, Listwa, glupis… nawet nie wiesz jak bardzo.

  Masz rozdarty worek i wszystko gubisz. I nie dasz sobie powiedziec.

  Ja strzepuje proch z moich sandalow. Mam czyste sumienie. Staralem sie. Nic tu wiecej z toba nie wskoram. Masz bielmo na oczach.

  Pamietaj o sosnie.

 91. NICK said

  Listwo. Szanowny.

  Innym wytykasz to co sam czynisz.
  Powinieneś być bardziej upodobniony do Chrystusa a wtedy pouczać.
  Chrystus ostro napominał, przeganiał; ale.

  Rzadko. To było. Choć słusznie. Jakżeby inaczej być mogło.

  Zwykle była to cierpliwość, spokój, dobroć, nieustanność, najwyższe umiarkowanie, dawanie nadziei (i tak mogę w nieskończoność wyliczać).
  Chrystus Nas uwielbiał.
  A My?
  Chrystusa?

  A Ty?
  Nas?

  POKORY.

  Jesteś niezłym nauczycielem, jak dla mnie.
  Bądź lepszym.

 92. Listwa said

  @ 90 Wanderer

  Zaczynasz już mnie irytować.
  Sam nie robisz a komuś tłumaczysz.
  Patrząc na przypadek Selera to ta twoja teoria jakoś słaba jest.
  „Ja strzepuje proch z moich sandałów.” – nareszcie.

 93. NICK said

  Nie wejdę w dalszą „dyskusję”

 94. JADAM said

  Ad 91 )
  NICKu – jesteś w i e l k i .

  PS
  Lata temu zwiedzając zamek Stirling , nawiedziłem nieopodal cmentarzyk .
  Znalazłem tam pomnik św.p. Pana o nazwisku GENTLEMAN . Niestety , zmarł ok. 150 lat
  temu . Pytałem wielu kolegów , czy spotkali kogoś o tym nazwisku , – niestety nie .
  Także był to chyba ostatni ( nie tylko Szkocki ) gentleman .

  A dyskutanci (poza nami ) przypominają starozakonnych w trakcie dysputy : kura , czy jajko ,
  – co było pierwsze ? .

 95. NyndrO said

  https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2F2.bp.blogspot.com%2F-7nN8cGdEdps%2FWs1fT7InUWI%2FAAAAAAAACgs%2Fv_RaOLwQQLY7aOdDizTXOYk4h91EV23KQCLcBGAs%2Fs1600%2FWm%252BGentleman%252BGrave.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.falkirk-football-history.co.uk%2Fsearch%2Flabel%2FWilliam%2520Gentleman&tbnid=ycHQflZLkiHc1M&vet=12ahUKEwj9oN-mvaDtAhUDsCoKHcVKDMUQMygFegUIARChAQ..i&docid=cpkge-Cn6mJZJM&w=1600&h=1090&itg=1&q=william%20gentleman%27s%20grave&client=opera&ved=2ahUKEwj9oN-mvaDtAhUDsCoKHcVKDMUQMygFegUIARChAQ

  *Nie mam pojęcia, jak skrócić…

 96. NyndrO said

  http://www.falkirk-football-history.co.uk/search/label/William%20Gentleman

 97. I*** said

  (90) Wanderer

  Szanowny Panie Wanderer

  Wypowiadanie się, nawet ze znawstwem, o religii katolickiej nie jest równoznaczne z byciem katolikiem – toteż nie należy z góry zakładać, że obywatel Listwa jest przedstawicielem cywilizacji łacińskiej… :-)))

  Krótko mówiąc – proszę nie rzucać pereł przed wieprze! :-)))

 98. NICK said

  JADAM.
  „Ad 91 )
  NICKu – jesteś w i e l k i .”

  Nie rozpoznaję takich tekstów.
  Nie wiem co one niosą.
  Wybacz.
  Czytam Ciebie od dawna.
  A skoro czytam.?. .

  P.S.
  Nie wiem czy znacie Mentzen’a.
  We-gugle znajdziecie.
  Ma wielką wiedzę.
  Nazwisko nieciekawe ale.
  Nie musi świadczyć.

  Za parę dni, oceny?

 99. Listwa said

  @ 91 Nick

  Uuuu, Nick zapisał się do Strajku kobiet i religijnie chce nawijać.

 100. Listwa said

  @ 94 JADAM said

  Pana komentarze w stosunku do Yahowych, to nawet startu nie mają.

 101. Listwa said

  @ 97 I***

  Najpierw to perły trzeba mieć.
  Ale zawsze możesz obywatelu z góry założyć, ze ktoś ci może perłę rzuci.
  .

 102. NICK said

  To jest raz, nie wiem który, gdy Listwa.
  Chce.
  Po sobie oceniać.
  Wróćmy do (91).

  Listwa chce stąd wypaść.
  Smuta?
  Lub nie?
  Ale Dlaczego?

  Dziwny Kościół Listwowy… .
  Nic mi po nim.

  Wiedza to nie Wiara.
  No, może we części.

  Z wielką niechęcią rozmawiam.
  Rozmawiam z Panem, Listwo.

  Bo.
  Nie powinienem.

 103. I*** said

  (101) Listwa

  Nie zamierzam tracić czasu na jałowe dyskusje z wami, obywatelu… :-)))
  Innymi słowy – gotujcie się we własnym, koszernym sosie! :-)))

 104. NyndrO said

  Panie Listwa, ja tam większości aspektów, które poruszacie nie rozumiem w najmniejszym stopniu. Może dlatego ja osobiście bardzo lubię zamienić z Panem kilka słów. Kilka, bo tyle wystarczy. I ja jakoś nigdy nie zauważyłem, żeby Pan się wywyższał. A zdecydowanie i brak kunsynsusów w poglądach nie jest w moim mniemaniu niczym złym. Ktoś, kto się na to decyduje sam decyduje się również na ewentualną „mukę” od rzeczywistości. To co ja mam się dodatkowo w ten układ wtrącać…Pamiętam, kiedy Pan tłumaczył mi znaczenie Starego Testamentu, a ja to „dzieło” omijam szerokim łukiem, bo wręcz mnie odrzuca i tego nie ukrywam. I pamiętam, że po prostu zaprzestaliśmy na ten temat rozmawiać. Normalnie. Także, gdyby chciano Pana ukamieniować, to przed ,możemy spokojnie się napić, Imperatorze .

 105. Yah said

  Przypomnę tylko szanownym, że Boydar nie wierzył mi na słowo, że Listwa kłamie, konfabuluje i odwraca kota ogonem. Nie trzeba było szukać w annałach Gajówki. Wystarczy z nim zacząć konwersacje i od razu zaczyna kłamać konfabulować i odwracać kota ogonem.

  Inaczej nie potrafi. Taki styl ma dziecko diabła oddelegowane do Tradycyjnych Katolików na misję.

  Czasami , wkurza nawet Boydara. Przypomnę tylko:

  Boydar: Kiedy się Pan nauczy myśleć po polsku, do ciężkiej cholery. Tyle lat a efektów zero; czy to ta „III RP” tak działa czy może co innego ?

  😀 😀 😀

 106. NyndrO said

  A co to „nawet” ?! Poza tym, to Boydar, cokolwiek miał na myśli, to napewno co innego, niż Panu się wydaje. Już ja znam tego ancymonka. Nie wiem, czy nie najlepiej w Gajówie. Można powiedzieć, że właściwie w wojsku z nim byłem.

 107. wanderer said

  re 91 Nick,

  Tak jest. Nic dodac, nic ujac. Kazdy normalny Chrzescijanin to wie. Bo tak nauczal swoim przykladem Chrystus.

  Listwa juz lepszy nie bedzie. Bo on w sercu ma tylko reguly, hardosc i bute.

 108. Yah said

  Panie NyndrO nie ważne co miał na myśli, ważne co napisał 😀 😀 😀

  To nie lekcja j. polskiego – co poeta miał na myśli pisząc.

 109. wanderer said

  „…toteż nie należy z góry zakładać, że obywatel Listwa jest przedstawicielem cywilizacji łacińskiej… :-))) ”

  Panie Generale, totez nie zakladam 🙂

  Juz miesiace temu wysnulem podobny wniosek. Nie da sie pogodzic jednego z drugim.

 110. NyndrO said

  Właśnie ważne, co ma na myśli. To generalnie wszystkich dotyczy, no ale tego gangstera, to już szczególnie. I to właśnie jest lekcja!! Za każdą razą.

 111. Listwa said

  @ 102 NICK said @ 103 I***

  O jakiej wy dyskusji mówicie? Jakiej rozmowie? wy tylko sianem gitarę zawracacie.
  Jest szczaw, panowie sobie nie żałujcie.

  @ 107 Wanderer
  Ten jeszcze próbuje udawać, że wie co mam.

  Powtarzam:
  Jest wpis @ 37 Boydar, wymaga on sprostowania, a dokładniej uzupełnienia, żeby do błędu nie prowadził, szczególnie prawosławnych. Pokaż Wanderer jak to trzeba zrobić i skomentuj to dla wzoru i przykładu. Zaprezentuj jaki powinien być komentarz spełniający wymogi teorii spod @ 68.

  Albo pokaż, jaka powinna być odpowiedź na coś takiego jak @ 46 Yah, żeby była sosna.

  – pokaż napisz zaprezentuj, a nie to na szczaw. Bo gadasz że można a pokazać nie chcesz.

 112. Yah said

  Listwa dział takimi samymi metodami jak Simon i Grzesiowski. On straszą śmiercią od nienoszenia masek, nie przestrzegania dystansu, nie zaszczepienia się, Listwa straszy tylko skierowaniem do piekła na męki.

  Oczywiście jest ratunek. Ścisłe stosowanie zaleceń doktrynalnych Listwy. Oczywiście tak jak ww. doktorzy Listwa nie bierze żadnej odpowiedzialność za skuteczność stosowania jego doktryny w życiu doczesnym i wiecznym.

  Dobra, kończymy, są ważniejsze sprawy. Listwa sam sobie zrobi kuku, nie trzeba mu pomagać.

 113. Listwa said

  @ 105 Yah

  Bardzo yntelygentne z tymi annałami.
  To pokaż teraz gdzie „Listwa kłamie, konfabuluje”, tego kota już ci odpuszczę.
  Albo na szczaw.

  „Taki styl ma dziecko diabła oddelegowane do Tradycyjnych Katolików na misję”
  – pieprzysz żłobie jak na heretyka przystało.

 114. Listwa said

  @ 109 Wanderer
  Znowu coś ci sie wydaje, godzę i to bez problemu.

  @ 112 Yah
  I zgnijesz.

 115. NyndrO said

  Ale o ile dobrze czytałem, to Listwa powtarza w to, co wierzy i co jest napisane. Czy to jest straszenie, czy uprzedzanie, to już rozprawka typu : czy strajk „kobiet”, to jest rzyg żydowski , czy spntaniczny spacer młodych dam. Mnie na przykład ostrzega wedle jego wiedzy, ale ja się nie mam o co tu wk**wiać, tylko dziękuję, że się (wedle tej wiedzy i wiary) o mnie troszczy. Ja wtenczas zapewniam go, że wedle z kolei mojej wiedzy nic mi nie grozi. I jakoś to się składa w Ludzkie Jestestwo. Nie widzę paniki, ni histerii.

 116. wanderer said

  Klamiesz Listwa. KLAMIESZ!

  Ja nie o tym z toba pisalem a ty odwracasz kota ogonem!

  Kazdy moze sobie przeczytac o czym z toba pisalem i o co sie rozchodzi. Nie udawaj idioty i skrecaj na boczny tor!

  Ja juz nic nie bede tobie pokazywal, glupcze.

 117. Yah said

  Wszędzie, łżesz jak najęty. Udowodnij, że nie, tępoku 😀 😀 😀 odpowiadając uczciwie na poniższe pytania:

  „Ty już na wstępie wydajesz wyrok skazujący, tylko nie wiesz za co.”

  Gdzie ?

  Potem udowodnij, że to nie jest brednia:

  „Mam wywlec ambicje Karola wielkiego, który chciał rządzić całym chrześcijańskim światem i dlatego DODAŁ FILIOQUE ?”
  – bo to brednia jest

  Listwa o kanonie Pisma Świętego u prawosławnych:

  „Używają pism Lutra jako natchnionych? Tekstów anglikańskich jako natchnionych? ”

  To poważny zarzut. Dowód proszę.

  A swoja droga to zabawny jesteś w tych swoich wyzwiskach. Trzeba ci przyznać, akurat w tym jesteś prawdziwym mistrzem.

  W innych tylko miszczem 😀 😀 😀

 118. Listwa said

  @ 104 NyndrO

  No jakoś nigdy żadnych konfliktów nie mieliśmy. Ani potrzeb używania epitetów. Drapania i kopania
  Nawet damy radę wymienić myśli ku pożytkowi, bez plucia i stosowania kaftana lub bąków.
  A teoretycznie byłaby materia ku temu.

  Nigdy też ze strony Waszej wysokości nie dostałem takiego komentarza jak od @ 46 Yah.
  I da się.

  Oni utrzymują, że mają bul dupy, ale ja im nie wierze, że dupy.

  „Także, gdyby chciano Pana ukamieniować, to przed ,możemy spokojnie się napić, Imperatorze .”
  – zawsze dobrze pogadać z inteligentnym przed walką.

 119. Yah said

  Listwa tłumoku, a wiesz, ze lata temu byliśmy razem na weselu ?

  😀 😀 😀

 120. NICK said

  „@ 112 Yah
  I zgnijesz.”

  Jest, qrva, po Listwie.

  A dałem?

  Mam jeszcze trzech.
  Znaczy jeden poszedł.
  Drugi idzie. Listwa.
  Trzeci cze-ka.

  Który?
  Listwy towarzysz nie? Dozgonny?

  Kim jesteś.
  Listwo.

 121. Yah said

  Ad 118

  Bo buddysta – dziecko diabła z drugim dzieckiem diabła zawsze miło pokonwersuje. Ot i cała zagadka 😀 😀 😀

 122. Boydar said

  @ Pan Listwa

  Czy nikt Pana nie ostrzegał ? Nie wyjaśnił, czym jest Polska ?

  @ Nyndr0

  Ty nic nie kombinuj i nic nie wyjaśniaj, bo mi wszystko popsujesz. Przecież ja po polsku piszę, każdemu wolno to przeczytać i zrozumieć, albo nie.

 123. Listwa said

  @ 116 Wanderer said

  Może nie wiesz co to znaczy kłamać.
  Nie kłamię, tylko zwracam się z uprzejmą prośbą, abyś zechciał zaprezentować w praktyce, jak należy pisac komentarze, aby one spełniały wymogi jakie stawiasz w swoim kom @ 68.

  A przy okazji zapytam, gdzie ty widzisz tu kłamstwo?
  Wiem o czym pisałeś i dlatego zwracam sie z uprzejmą prośbą o pokaz tego.

  Masz też do wyboru opcję szczawiu na nasypie ciuchci.

 124. Yah said

  Dobranoc Państwu, w tym wątku.

 125. Listwa said

  @ 117 Yah

  Przecież juz na to odpowiadałem mendozo kraciasta . Płyta ci sie zacięła. Pyrgnij paluchem.
  Potem udowodnij, że to nie jest brednia:

  „Potem udowodnij, że to nie jest brednia:
  „Mam wywlec ambicje Karola wielkiego, który chciał rządzić całym chrześcijańskim światem i dlatego DODAŁ FILIOQUE ?”

  – ale ja uważam, że to jest brednia. A przy okazji, to możesz wywlec i przedstawić światu podstawy swojej myśli.
  Na pewno będzie ciekawostka.

 126. Listwa said

  @ 119 Yah

  „Listwa tłumoku, a wiesz, ze lata temu byliśmy razem na weselu”
  – tak ? to ciekawe. A gdzie i kiedy? Może tylko w snach byłeś.

 127. Yah said

  A ja uważam , że jesteś tłumok. Udowodnij że nie 😀

 128. Boydar said

  .https://www.youtube.com/watch?v=fR990m3dfI0

 129. Listwa said

  @ 120 NICK

  Ty lepiej spadaj w podskokach, bo ci szczaw wyjedzą konkurenci.

  @ 121 Yah

  Spieprzaj.

 130. Yah said

  Jak Karol Wielki przerasta twoje możliwości , to uzasadnij chociaż dwie pozostałe rewelacje. Później dorzucę ci jeszcze do udowodnienia trzecią.

  Wiem że to trudne, ale MUSISZ się przemóc i odpowiedzieć na pytania, które ci stawiam.

  Stawianie oporu nie ma sensu Listwa.

 131. Listwa said

  @ 127 Yah

  Gdyby to była prawda, to nie dostawałbyś po ryju za każdym razem.

 132. Listwa said

  @ 130 Yah

  Żadnych postępów nie zrobiłeś, raczej regres. I to wcale nie przez gumofilce i beret.

 133. NICK said

  Listwo.
  Upartyś jak demon.
  „„@ 112
  I zgnijesz.”

  Jest, qrva, po Listwie.
  Powtarzam i ponownie wróć do (91 i 102).

  Ty tylko znasz.
  Bo znasz.
  Kościół Chrystusowy.

  A Ty Yahu, tak spokojnie?

 134. Yah said

  Pamiętaj, że lista pytań, na które nie udzieliłeś mi odpowiedzi będzie rosła.

  W przyszłości możesz nie dać rady na wszystkie odpowiedzieć, a na razie jest tylko pięć. Karola ci odpuszczam 🙂

  Wiesz co się wtedy stanie !?

 135. wanderer said

  Listwa,

  Juz ci pisalem, kretaczu,

  Ale niech ci bedzie, skopiuje ci jeszcze raz z 90

  „… I ty wiesz o czym ja caly czas wywodze, a odwracasz kota ogonem i chwytasz sie innego tematu zeby zmusic mnie do odpowiedzi na cos o czym ja z toba wcale nie rozmawialem. Twoje bardzo prymitywne sztuczki nie zwioda mnie ani nikogo od sedna sprawy. Ty mi kazesz pokazac jak to zrobic.

  A ja ci mowie – lagodnoscia, cierpliwoscia, szacunkiem. Ale do ciebie to nie dociera.

 136. Listwa said

  @ 133 NICK

  Ty myślisz, że jak umiesz wodę puścić i taczką pojeździć, to i od razu coś pomyślisz sensownie?
  Ćwicz dalej. Najlepiej z dobrych książek.

 137. Yah said

  Dobra kończę, to nie po chrześcijańsku wykorzystywać słabości człowieka, z którymi sobie nie radzi.

  Nicku, upoważniam Cie uroczyście, do op…nie mnie jak w przyszłości będę się wdawał w dyskusje z Listwą

 138. Listwa said

  @ 135 Wanderer

  „A ja ci mowie – lagodnoscia, cierpliwoscia, szacunkiem. Ale do ciebie to nie dociera.„
  – to pokaż na konkretnych przykładach jak to zrobić. Odmawiasz tego bo jesteś krętacz w praktyce.

  @ 137 Yah
  Pyszałku jakie dyskusje. Tobie to trzeba wykłady robić edykacyjno- terapeutyczne.
  Jak dupe dobrze wystawisz, to może cię i kopnie, dla rozjasnienia.

 139. NyndrO said

 140. Listwa said

  @ 134 Yah

  Wiem, kurz opadnie, a ty ponownie będziesz to samo powtarzał. Boś betonstalzbrojony.

 141. Yah said

  Panie Nicku masz rację, ale dej Pan spokój. W sumie ciekawe studium przypadku, trafnie przez Pana zdiagnozowane.

 142. Listwa said

  @ 139 Nyndro

 143. NyndrO said

  Kobita w „Jeden z dziesięciu” przesadziła.

 144. Greg said

  Co tu się dzieje ?
  Nadchodzi Kres.
  Po komentarzach widać, że to prawda.
  Pocieszający w tym wszystkim jest Yellow Stone.

 145. Listwa said

  Także panie Poziomka, tak się skończyło wyzywanie pana od różnych gamoniów.
  I jest ok.

 146. wanderer said

  „Nicku, upoważniam Cie uroczyście, do op…nie mnie jak w przyszłości będę się wdawał w dyskusje z Listwą”

  Panie Yahu, ja tez stracilem jakakolwiek przyjemnosc zadawania sie z nim. Kazdy widzi z kim ma do czynienia.

  Tak jak General slusznie zauwazyl – nie rzuca sie perel przed wieprze.

 147. NICK said

  Listwa. (131)
  „Gdyby to była prawda, to nie dostawałbyś po ryju za każdym razem.”
  Yahu, gościu pracy nie ułatwia.
  Bywaj.
  No.
  Ale.
  Kabaretki. 🙂 .
  Nnooo.
  Powtórzę „nie dostawałbyś po ryju „.
  Ech,
  Jak to czasem podsumowuję.
  Zwykłym.
  Ech.
  Lecz. Znacie mnie.
  Nie byłbym sobą.
  [nie mogę znaleźć Lindy z kałachem; pomóżcie; fragment filmu]

 148. NICK said

  Greg.
  Kres to mamy u Pana Stwórcy.
  Mądry rozumie.
  Pouczenia „ewangelistwy”?
  Dzikie dyskusje?
  Ileż można.

  Nie mam satysfakcji… .

 149. Listwa said

  @ 144 Greg

  Nic. Wyją tylko.

  @ 148 NICK

  Za to masz nickosraczkę atakującą znienacka.
  Krótki krytykancie.

 150. revers said

  Ni to, ni to, tylko zandarmeria wigilinja, przy aktywnym udziale przechrztow posoborowych z kurii, episkopatu niby polskiego.

  https://www.money.pl/gospodarka/5-osob-na-wigilii-jest-rozporzadzenie-6579097104731008a.html?fbclid=IwAR1BymBgIwjkrHJw0nrOrYi4b33tgwqUnlWz-CoboVCyF4ihP05XFq724pk

 151. JADAM said

  Ooooooo
  Za obrazę NICKa ( to krytykant /artista , a nie krótki , jak list(ewk)a }
  dziś Masz Pan mój uśmiech (………..)
  3 – 5 lat temu szanowałem Pana , i broniłem
  Dziś jezdem po kwaterce (14 dni za lot do Polandii na grób Rodziców) ,- i widzi mi się , że też mam objawy spóżnionej a m b y .

 152. Barbara Chojnacka said

  Ad Listwa
  Pańskie riposty, na wypociny tych bezrobotnych nudziarzy, podnoszą mnie na duchu.🌞

 153. j said

  Ad 152 …
  może wyznawczynie/wyznawcy podnoszą „na duchu” cokolwiek (CCCP -czieławiek)
  ale mnie niekoniecznie

  nie jestem bezrobotny

  a moja ostatnia pensja

  ……..
  TO HO HO
  a może niekoniecznie , …..
  widząc odprawy klanów , wodzów , niedotykalnych

  pani ? B Ch – wyznawcy Baala , światowida , Buddy , czy kogo/czego
  może bogini Kali , (a może bożków kremlowskich ) są esencją …?

 154. JADAM said

  ad 152
  na pewno podnoszą na .uchu każdego zboka pci jednej ze stu siemdziesiąt …gatunków dewiantów – n i e tylko sexualnych
  ………
  poucz listewkę , co onegdaj zapodał BELFER JPII 14 VI 2011 .
  ….

  ?

 155. Poziomka said

  I co, panie Marucha? Zadowolony z wyhodowania polactwa? He?!
  Tyle lat ciężkiej pralni przyniosło efekty. Zeżre się to polactfo na pańskich i Czytelników oczach, dziadem jesteś konusie skończony i manipulatorem do kwadratu! Eh, ty…

 156. Boydar said

  Niestety, Pani Basieńko, te „riposty” mistrza Listwy nie są najwyższych lotów. Są tylko merytoryczne, a przynajmniej stara się mistrz Listwa aby takie były. Widać skupienie nad przedmiotem wyczerpuje zasoby w stopniu uniemożliwiającym fechtunek artystyczny.
  Aczkolwiek zauważam, że zbyt głębokie nie są. Z drugiej strony, chyba nie ma takiej potrzeby, na razie.

  Widać tak ma być. Równamy do lepszych, a do kogo ma równać Pan Listwa ? Do Gajowego Maruchy ? A co my wiemy, jaką wiedzę ma Gajowy Marucha ? Można tylko w ciemno założyć, że gigantyczną. W takich okolicznościach przyrody mistrz Listwa jest sędzią we własnej sprawie. I to dobre raczej nie jest.

 157. Boydar said

  Panie Poziomka, czy może Panu szajba odbiła ? Ja rozumiem, że koronawirus i te sprawy, ale żeby aż tak ???

 158. Poziomka said

  Widzę, że Pan też pali pięciomarkowe cygara? Gdybym był niedyskretny, zapytałbym; skąd Pana na nie stać, Panie Boydar?

 159. Boydar said

  Nie są pięciomarkowe. Są siedemnaście pln za paczkę, dwadzieścia sztuk. Na dobę starcza. Marlboro, białe twarde krótkie.

  A co do „skąd stać”. Z rzeczy na pe, zostało mi w życiu już tylko palenie. Z prostego rachunku wynika, że zostaje całe dziewięć złotych. I je wydaję na zapałki.

 160. Yah said

  „Można tylko w ciemno założyć, że gigantyczną.”

  WŁAŚNIE

  „W takich okolicznościach przyrody mistrz Listwa jest sędzią we własnej sprawie.”

  Panie Boydar, ja wiem, ze okoliczności, że Lublin, że szkoła, że dzieci, że muzyka, ale nie mogę się z tym zgodzić.

  Nie sędzią, a KATEM, we własnej sprawie.
  Zresztą sam Pan będzie miał możliwość zaobserwować.

  Nie żeby źle życzył Listwie, nie, ale wie Pan – akcja – reakcja. Są prawa naturalne i one działają, a Listwa … a Listwa jest kiepski z fizyki.

  Planety tez nie chciały krążyć tak jak opisał Ptolemeusz ….

 161. Yah said

  A swoją droga widzę pewną socjologiczną analogię z sanacyjna patologią. Marszałek bez skazy otoczony tłumem nieudaczników.
  Zresztą nie inaczej jest w polityce, na uczelniach, no może nie w fabrykach, bo tam by komuś mogło łeb urwać ( stad wynika jednak wyższość osób z wykształceniem technicznym, nad osobami z wykształceniem humanistycznym).
  A tego typu wątki są dobre, bo się wiele o ludziach można dowiedzieć, a ponadto ludzie ( pomimo, że człowiekowi się wydaje, że już wszystko widział) wciąż potrafią zadziwiać.

  Ale i człowiek lepiej rozumie takiego Gatesa, Sorosa, Franciszka i innych.

 162. Yah said

  A najlepsze cygara to nie przereklamowane Cohiba Esplendidos tylko Bolivar. Tylko nigdy do alkoholu, bo zabija smak tego cygara.

 163. Yah said

  I jeszcze jedno Panie Boydar, co jest gorsze? Hurtowe wyszczepianie ( zakładając, że to jest zwykła, powodująca śmierć szczepionka, a nie jakaś tam pieczęć antychrysta), czy hurtowe kierowanie ludzi na męki piekielne.
  I drugie pytanie . Dla kogo to jest gorsze. Dla tych nieszczęśników, czy dla gościa, który wyobraża sobie, że to on kieruje ruchem pociągów.
  A Szef patrzy i nic mu nie umknie …. jak Panu Gajowemu …. Panie Boydar.

 164. Listwa said

  @ 152 Barbara Chojnacka

  Bo to są wirtuozi w patrzeniu na karpia na półmisku.
  Nikt nie potrafi wpatrywać się z takim zaangażowaniem ducha i umysłu jak oni, w tego karpia.
  Po prostu Betoveny i Mozarty gapienia się, zwłaszcza jak otoczą kołem.

 165. Listwa said

  @ 154 Poziomka

  Tu akurat nie mogę się z Panem zgodzić. Pomimo tego, że znalazłoby się kilka punktów negatywnych u Gajowego, przykładem może być tu niedawne bezsensowne i bezpodstawne wyzywanie Pana i wspieranie w tym tego ćwoka Yaha, który jak tępy idiota wyzywał Pana od gamoni za Pana zdrowe i rozsądne podejście, to Panu Gajowemu należy się uznanie i szacunek.

  Za Gajówkę, za poglądy, za trud, za poświęcony czas, w końcu też za efekty tego wszystkiego.
  Jeśli jest pozytywny owoc Gajówki, a w mojej ocenie jest, to nie można tego burzyć i przy tym obrażać Pana Gajowego i to na jego prywatnym forum.

  Można oczywiście w jakiś sposób wyrazić swoje uzasadnione niezadowolenie, zanegować jakiś pogląd i opinię, ale nie w ten sposób, w którym nie dostrzega się i nie uznaje za ważne, całego dorobku i to dużego.

  Proszę Pana, aby Pan zechciał przemyśleć swoją ocenę raz jeszcze i zechciał dokonać właściwej korekty, dając temu wyraz w komentarzu.
  Uważam, że Pan Gajowy godny jest naszej wdzięczności za całokształt i mam nadzieje, że Pan zechce to zauważyć i dołączyć do tej oceny. Gajówka to też dorobek Pana Gajowego z którym uda się na Sąd ostateczny, życzmy mu, aby go nadal długo mnożył.

 166. Listwa said

  @ 153 JADAM

  Panie JADAM, podciągnie pan nieco myśl w górę i będzie ok.

 167. Listwa said

  @ 155 Boydar

  Panie Boydar, riposty są takie jakie są potrzeby interokutora, a nie potrzeby kultury i sztuki i to wyłącznie na poziomie wysokiego artyzmu.

  No bo co tu odpowiedzieć na taki wpis @159 Yah?
  Każde zdanie na inny temat i ładu w tym nie ma. Chyba trzebaby wstrząsnąć nim jakoś i wpisać na listę dziadów, niech dynda z Wandarerem.

  To z Pana strony, podchodząc z dozą litości w ocenie, jest od rzeczy i od powietrza:
  „W takich okolicznościach przyrody mistrz Listwa jest sędzią we własnej sprawie. I to dobre raczej nie jest.”

  – Pan też twierdzisz, że masz bul dupy? Nie wierzę, że dupy. Jeśli ktoś tu zrobił z siebie sędziego, to Pan.

 168. Listwa said

  @ 159 Yah

  Chyba nie spałeś w nocy i jest to, miejmy nadzieję, jedyna przyczyna bełkotania.

  @ 160 Yah

  Dla ciebie to chyba niezbyt dobry ten wątek, gdyż za bardzo obnażyłeś swój chaos i niedobory.

 169. Yah said

  Obiecałem Nickowi i obietnicy dotrzymam.

 170. Boydar said

  Czuję, Panie Listwo, że chciał Pan nieco banalniej wyrazić „wedle stawu grobla”; ale po polsku to nie będzie „riposty są takie jakie są potrzeby interlokutora”. Choć oczywiście przyznaję, że „interlokutor” to bardzo mądre słowo.

  Ja nie jestem Waszym sędzią, jestem Waszym KOSZMAREM.

 171. Listwa said

  @ 162 Yah

  Przypomnę ci na wstępie, że Pismo św uczy , aby wystrzegać się takich jak ty.
  Ciągle wykrzywiasz co słuszne, zniekształcasz co prawdziwe, a tak w ogóle to we łbe ci się przewraca.
  Bo postanowiłes że nie odpuścisz, bo masz coś z osła (i nie tylko o upór chodzi).

  Gorsza jest głupota, bo sprowadzić potrafi wszystkie plagi, a nie szczepionka.
  Raz jeszcze tłumaczę, są reguły, są postanowienia, jest wcześniej zapowiedziane wszystko.
  Nie przeze mnie, ja tylko powtarzam i przytaczam.

  Jeśli nie powróciz na łono Kościoła katolickiego (chodzi o autentyczny Kościół i jego prawdziwą naukę oraz jeg sakramenty, a nie posoborową atrapę z jej wątpliwej jakości duchowieństwem i paciamamami), to zginiesz na wieki jako potępieniec na mocy wyroku Pana Boga na Sądzie ostatecznym.

  Jeśli ktoś, ja czy ktokolwiek inny, upomina cię, że zgodnie z postanowieniami, ten kto swą decyzją odchodzi od Kościoła lub swoją pychą neguje dogmaty i staje się w ten sposób heretykiem, to taki ktoś sam skazuje sie na wieczne potępienie, jeśli za życia ziemskiego sie nie nawróci. Wybór należy do ciebie.

  Ten kto przytacza, poucza, przypomina, tego nie możesz oskarżać, że kieruję cię na męki piekielne, jak to beznadziejnie głupio czynisz. I zadajesz takie pseudo mądre pytania uduchowione:

  „Dla kogo to jest gorsze. Dla tych nieszczęśników, czy dla gościa, który wyobraża sobie, że to on kieruje ruchem pociągów”

  – gdy w rzeczywstości jest to pytanie dennie pomylone i zalatujące grobem. Załozyłeś ze będziesz osioł i że ktoś kieruje linią twojej przyszłości do potępienia. Sam jesteś nieszczęsnik, jeśłi obrałeś drogę ku zatraceniu.

  To jest twoje życie, twoje wybory, twój upór i będą twoje konsekwencje na wieki. Masz sprawę przedstawioną, wybieraj sam. I nie opowiadaj przy tym niedorzecznosci, które sobie wydumasz.

  Tak owszem, Pan Bóg patrzy i widzi dobrze. To nie jest jakis szef, tylko Pan Bóg wszechmogący, chłystku heretycki.

  Św Atanazy uczył, a był to wieki człowiek, który swoją wiarę sprawdził w licznych bojach, a nie w gadaniu na forum : Kto che być zbawiony musi trzymać się wiary katolickiej w całości i cez skazy.

  W całości i bez skazy.
  Decyduj, pamietając że droga jest wąska i niewielu ją znajduje.

 172. Listwa said

  @ 168 Boydar

  W Pana przypadku mógłbym tez napisać „potrzeby Terminatora”.
  Ale pod warunkiem, że będzie Pan trzymał się umysłu i programu, a nie czucia.

  Bo czuć to można i skarpetki, co może wprowadzić niezły chaos, a i koszmar.

 173. Yah said

  Kto kłamie w drobnych sprawach, ten kłamie i w wielkich.

 174. Listwa said

  ad 169

  Ks. Stehlin z Bractwa Piusa X powiedział: Mamy niebywałe szczęście, że możemy trwać w prawdziwym Kościele katolickim i poznawać jego naukę.

  I to jest prawda szczególna, gdyż to pozwala nam kroczyć pewnie do zbawienia i do Pana Boga w Trjócy św jedynego.

  A niestety znajomość tej rzeczywistości wśród ludzi, zwłaszcza nastawionych wrogo, jest nikła.
  Oni kopią się z własnymi i fałszywymi wyobrażeniami o Kościele katolickim, w praktyce nic o nim nie wiedząc i nie dostrzegając nie tylko wartości, ale jedynego istniejącego rozwiązania.

 175. Listwa said

  @ 171 Yah

  Ty akurat potrafisz i w małych i wielkich.

 176. Listwa said

  @ 153 JADAM

  W 2011 r. JP II juz nie żył, poza tym, nie imponuje mi.

 177. JADAM said

  Ad 174 )
  I mi też .
  Ale to w Zesłanie Ducha Świętego AD 2011 Benedykt XVI zapodał :
  „…Od początku Kościół jest jeden.
  Jest święty nie dzięki przymiotom jego członków , ale dzięki temu ,
  że sam Bóg mocą swojego Ducha nieustannie go stwarza ,
  oczyszcza i uświęca . ”
  Tyle , aż tyle i tylko tyle .
  A potem :
  ” Posługiwał się będę wyłącznie prawdą ,chociażbym miał cierpieć
  lub być za prawdę zabity , jak Jezus Chrystus , który umarł
  na krzyżu za prawdę .”
  Dlatego nie za długo potem Niemcy wysłali skuteczą ochronę
  Bawarczyka do Vatykanu – BND,
  Nie dało rady ubić Benka , jak JP I ,
  więc rąbnięto calutką kasę szefowi Państwa .
  I to by było na tyle .

 178. Yah said

  Ad 176

  Jeśli ten cytat jest prawdziwy to szacunek dla Benedykta. Ten miał odwagę zadeklarować.

 179. JADAM said

  Ad 178 )
  Najprawdziwszy . Dlatego ten tekst zapisałem , i kilkakrotnie już zacytowałem niedowiarkom ,
  czy ” filozofom „. Zresztą każdy historyk Kościoła go zna , albo go znajdzie .
  Chyba jest jasne , Kto budował wielkość JP II , i dlaczego został wskazany na Jego
  następcę .

 180. Marucha said

  Poziomce szajba odbiła.
  Konsekwencje mogą być tylko jedne.

  PS Ciekawe, że intuicyjnie mam niechęć do pewnych pseudonimów, choć nic nie wiem o ich posiadaczach – Szuwarek, Komarek, Poziomka, Kropek, Bubu…

 181. Yah said

  Narzędzia żeby stwierdzić, kto się kryje pod Szuwarkiem, Komarkiem, Poziomką, Kropkiem, Bubu, Barbara Chojnacka i Sceptykiem są:

  .http://nanophysics.pl/internet/index.php

 182. Czytelnik said

  https://wyborcza.pl/1,76842,6665759,Spor_o_spojnik.html

  Była i przyczyna Filioque czysto polityczna. Cesarstwo zachodnie chciało mieć własną religijną ideologię. Karol Wielki nakazał tak liturgicznie wyznawać wiarę w swojej dworskiej kaplicy już na przełomie VIII i IX wieku. Nie, nie on wymyślił ów kontrowersyjny dodatek. Jego autorem był biskup Mediolanu św. Ambroży (IV w.), pomysł poparł św. Augustyn i synod w Toledo, ale całemu Kościołowi zachodniemu niespieszno było do tej innowacji zagrażającej jedności chrześcijaństwa. Opierał się jej szczególnie papież Leon III – na znak protestu kazał wyryć i umieścić uroczyście na portalu katedry rzymskiej dwie srebrne tablice z tekstem Credo po grecku i po łacinie bez żadnego dodatku. Ale cesarze naciskali, aż wreszcie w roku 1014 Benedykt VIII zgodził się na włączenie Filioque do liturgii rzymskiej. 40 lat później rozpoczął się definitywny rozłam (schizma) między Kościołami zachodnim i wschodnim.

 183. Barbara Chojnacka said

  Ad.Listwa
  Wspomniana przez Pana wirtuozeria, doprowadzi ich do utożsamienia się z owym karpiem, w sam raz na wigilię😋

 184. revers said

  Skoro posoborowo zniszczono albo zepsuto porzadek liturgii trynidackiej, tworzy sie kolejne zepsute administarcyjnie koscioly i archidiecezje wyznania greckokatolickiego, by zastapic prawoslawie obrzadku moskiewkiego, bo juz kijowskie prawoslawie jest ronwiez zepsute judaizmem, bisurmania to po co to wszystko?

  Dziwnie ze ostania incjatywa tworzenia kosciola greckokatolickiego zachacza o Gdansk, pln-wsch warmijskie z perpektyea wlaczenia Krolewca, co bez konflktu jak w Donbassie, Kosowie nie ujdzie..

  Zeby Kosovie, lub w Gornym Karbachu padaly nowe i stare krzyze?

  Na zdjeciu nowi wladcy Gornego Karabachu lituja sie nad armenskimi grobami i 3 rzezia ormain pod imeprium antychrysta. Wczesniej zpoczatkowano taa rzez wschodnich chrzecian jeszcze w 1850 roku, by porawic w latach 1915-1922, i ostanio w 2055 roku, nawet rekami polskich mherow i wierzcych w kk.

 185. revers said

  w 2020 roku ..

 186. wanderer said

  Witam Panie Yahu, z najwieksza przyjemnoscia powisze sobie (oczywiscie w chorej wyobrazni listwy, bo gdziezby tam indziej, a niech mu tam) w Pana towarzystwie. To dla mnie honor, a dla nas nobilitacja. Wole juz sobie wg niego wisiec ale pozostac czlowiekiem, niz byc gburem i chamem pozbawionym empatii.

  „kto ni razu nie byl czlowiekiem, temu czlowiek nic nie pomorze” – to tez z dziadow, listwa, skoro juz jestesmy na twojej gowno wartej liscie dziadow to watro to przytoczyc. Ale zeby to zrozumiec to potrzeba miec serce a nie kamien, i rozum zamiast szkielka i oko.

  Marniutkis i lichy. Wymachuj sobie epitetami na wszystkich z ktorymi sie nie zgadzasz. Coraz wieksza gromade stawiasz przed soba. Tylko na to cie stac kretaczu. Coraz wiecej osob zaczyna rozumiec kim jestes i jaki jest twoj poziom. Pogratuluj sobie samemu.

  Jestes zenujacy…

 187. NICK said

  A Wy jeszcze?

  136.
  Wolisz.
  „wodę puścić i taczką pojeździć…”
  Wolę.
  Ludzi bez teleporad a potem pojeździć taczką, z pożytkiem dla wielu; nie pustą.

  [tym ludziom, wkrótce, więcej pomogę]

  Wolę rolę i las i dzicz natury.
  Czasem. Taczka jest pusta.
  Jak gdyby czekała na klienta.
  Mam też obarę. Tam każdy się zmieści.
  Powiozę zaś; hen… .
  Do hien… .

  I ma.
  Wypad.
  Pozdrowienia dla Basi.
  U mnie to kilka takich biega na le-szczyny albo leszcze.
  Ze szacowanych 70 kg laskowych ‚wybrały’ 60.
  Niech mają. Lubię wie-wiórki.

 188. Listwa said

  @ 187 NICK

  Wziąłbyś poziom sobie podniósł, zadbał o dorobek intektualny, a ty tylko puszczanie wody i jazda taczką.
  Prędkości nie przekrocz, bo mandat dostaniesz i punkty karne.

 189. Listwa said

  @ 186 Wanderer

  Widzisz jak macie fajnie. I honor i empatię, nobilitację i same cacy i to wszystko dzięki jednej liście dziadów.
  Wiem, ty byś wolał sosnę, ale szyszka to nie jesteś, tylko stary niewdzięcznik, nieco ślepowaty.

  Tak to jest jak wpychasz łapy żeby taniochę robić. A po kiego komu taniocha?
  Zachciało się robić porządek wg taniej recepty i dyszysz.

 190. Listwa said

  @ 183 Barbara Chojnacka

  Trzeba koniecznie ich zgłosić do Oskara w kategorii kabaret partyzanta.

 191. Barbara Chojnacka said

  Ad.Listwa
  Gadające karpie, to się nigdy nie skończy…
  Panie Listwo, każde Pana słowo pobudza ich do zawziętej walki na śmierć i życie

 192. wanderer said

  Pogadaj se z Basia. Tylko ona ci zostala, glupcze.

 193. NyndrO said

  Oooo przepraszam! Nie mam szans, ani ambicji konkurować z Panią Basią, ale gdyby i ona odeszła, ja zawsze się z Panem Listwą napiję.

 194. Listwa said

  @ 182 Czytelnik

  Po pierwsze to medal ze starej pyry za źródło. Z takich dziur nie czerpie się nauki katolickiej i od ekumenistów jak autor. Jest tam trochę prawdy, ale zawartej w błędnym gniocie dla zmyłki i pomyłki.

  Kwestia Credo i poprawności zawarcia w nim filioque, to nie jest kwestia polityki, a religii i doktryny.
  Jak ktoś chce poruszyć Karola Wielkiego , to powinien też przypomnieć Focjusza.
  Nie było, tak że Rzym i zachód robili politykę , a ci na wschodzie tylko same posty mieli. Też prowadzili polityke i i do tego nieładną.

  Problem filioque pojawił sie ponad 200 lat przed rozłamem. Potem został tylko odgrzanym pretekstem.
  Sprężyną rozłamu był spór o władze, w zakresie państwa i w zakresie religii.
  Konstantynopol przegrał wszystko, nawet siebie samych.

  Ok 500 r. Imperium zachodnie przekazał insygnia cesarskie (ale nie władze nad Ecclesia ) do Konstantynopola, a następnie upadł pod naporem różnych wandalów. By z biegiem czasu powstawać, także dzieki Kosciołowi i być zdolnym do zdominowania wschodu także wojskowo. Co przejawiło się także w zdobyciu zbrojnie Konstantynopola.

  Bzdury piszą różni pchacze taczek, że Cyryl i Metody (lub ktoś bliżej nieokreślony) wprowadzali i posiadali prawdziwe chrzecijaństwo, a te z Rzymu to było fałszywe.

 195. Listwa said

  @ 191 Barbara Chojnacka

  Oni bardzo są spragnieni komplementów z mojej strony. Tylko czekają, żeby coś im rzucić, jak krokodyle.

 196. Listwa said

  @ 192 Wanderer

  Wcale nie prosiłem cię o żadne rady. Zwrócę się, gdy będę potrzebował do czegoś twojej taniochy.

  .

 197. Listwa said

  @ 193 NyndrO

  No i co Wanderer? Przyślij tę swoją flachę z dziadolandii GB.

 198. NyndrO said

  Dwie!

 199. Listwa said

  @ 198 NyndrO

  W tym miesiącu. Nie ma co na oparach przez grudzień jechać.

 200. NyndrO said

  Spokooojnie. Mam 10 litry Wódki Dębowej. Na specjalną okazję. Taką tygodniową.

 201. Listwa said

  @ 200 NyndrO

  Jak dębowej to ok. Boydara trzeba będzie tylko do szafy zamknąć.

 202. NICK said

  Listwo.
  Napiszcie coś o poglądach politycznych, gospodarczych, polskich. Swoich.
  Takich polskich. Bez niuansowania religijnego.
  Napiszcie.
  Ooo… światowych też.
  W ogóle nie znamy Twych osądów.

  Ale. Wiem.
  Jesteś zadaniowcem w jednej sprawie.

  Religii.
  I. Baś, baś, baś… .
  Asystentka… .
  Słaba.

  Poza tym nie masz pojęcia o niczym.
  Agencie
  Agencie.
  D/S religijnych.
  Co sądzisz o Bidenie a co o kurduplu, hm?
  Np.

 203. NICK said

  „Taką tygodniową.”
  🙂 .
  Napijcie się. 🙂 .
  Dobre, Kumplu.

  Jedź dalej. Po wszystkich.

  Ja.
  Postaram się zaprzestać.
  Muszę iść spać.
  Ale Giertych na pewno się uśmiał.
  P.S.
  Bądź mniej inteli-gnięty.
  Proszę.
  Dalej pojedziesz… .

 204. Listwa said

  @ 202 NICK

  Jeśli jestem zadaniowcem, agentem i nie mam pojęcia o niczym, to co ty się w ogóle pytasz.
  A jeśli mam osądy lepsze od twoich to tylko ci się bul wzmoże.

  Pasujesz do tej taczki.

 205. NyndrO said

  Z tym, że ja nigdzie nie zamierzam jechać. Jest mi dobrze tu, gdzie jestem.

 206. Listwa said

  @ 205 NyndrO

  Teraz to mu wszystkie pióra z ogona wypadną.

 207. NICK said

  Aleście.
  Kumpel nie zrozumiał!
  A, listwa?
  Wróć do (202).

 208. I*** said

  Pan Nick

  Obywatel Listwa zachowuje się jak psychopata (jego wypowiedzi ewidentnie na to wskazują), na to lekarstwa nie ma – o czym Pan dobrze wie… zatem należy, o ile to możliwe, unikać wszelkich kontaktów z takimi osobami, dla własnego dobra. Życzę spokojnej nocy!

 209. Listwa said

  @ 208 I***

  Sądzę, że nie masz najmniejszej zdolności, aby na takie sprawy się wypowiadać i następnie je jednoznacznie przesądzać. Robisz z siebie tylko pajaca z zawyżoną samooceną.

  A jeśli masz jakieś „ale”, co do mojej opinii, to pokaż które wypowiedzi na to wskazują i to ewidentnie wskazują?
  I na czym polega owe wskazywanie?

  Masz też do wyboru skok na szczaw.

  „zatem należy, o ile to możliwe, unikać wszelkich kontaktów z takimi osobami, dla własnego dobra.
  – i trzymaj się jak najdalej.

 210. NICK said

  Eee, tam.
  I***.
  Zaraz psychopata.
  Piniądz.
  Jak JO; Jeżeli Pan zna JO.
  Ten był bardziej sprytny.
  Nawet mnie oszukał na piniądz.

  A jak ikon ni ma tak ni ma.

  Nie pierwszy raz współczuję bp Wiliamson.
  Takiego „kierowcy”.
  A, może, się dobrali?

 211. I*** said

  Krótki filmik poglądowy dla zainteresowanych – na dowód, że psychopaci są wśród nas… :-)))

 212. NICK said

  Tobie, Listwo.
  To już NIKT, nie ma NIC we obowiązku.
  I, nigdy nie miał.

  Honor.
  Wiesz co to jest?
  Nie wiem.

  Dlaczego jestem aż tak delikatny.

  Na Twym miejscu odszedłbym.
  Po Prostu.

  Zaznaczam.
  Sytuacji konfliktowych było mnóstwo.

  Powtarzam.

  Rzecz jest.
  Niedobra.

 213. Listwa said

  @ 211 I***

  Są psychopaci, są i pajace.
  Sam widzisz, jak szybko okazało się że plotłeś bzdety, pacynko.

 214. Listwa said

  @ 212 NICK

  Sądzisz, że napisałeś coś wartościowego, interesującego, potrzebnego?
  To sobie sądź. Tyle twego, co sobie posądzisz.

  A ja na twoim miejscu zamknął bym się i nie tylko o szafę chodzi.

  .

 215. NICK said

  Jestem.
  Nie.
  Dziwnie.
  A i przekonany.
  Gospodarz cię wyPierdoli.

  To już słychać.
  Masz. Coś.
  Coś.
  Prócz wiewiórek.

  Nie znajduję.

  Tlenie… .
  Żarzenie… .
  Pier; coś… tam.

  No to i dopowiem.

  JO, Ty, Joannus.

  Trudno.
  Na wieki.
  Idźcie sobie.
  Kłamcy.

 216. . said

  „Marucha

  Poziomce szajba odbiła.
  Konsekwencje mogą być tylko jedne.

  PS Ciekawe, że intuicyjnie mam niechęć do pewnych pseudonimów, choć nic nie wiem o ich posiadaczach – Szuwarek, Komarek, Poziomka, Kropek, Bubu…

  Yah
  Narzędzia żeby stwierdzić, kto się kryje pod Szuwarkiem, Komarkiem, Poziomką, Kropkiem, Bubu, Barbara Chojnacka i Sceptykiem są:

  .http://nanophysics.pl/internet/index.php

  Mnie tak po drodze z Chojnacką, Sceptykiem czy jakimś innym Q/Q1 w kaftanie jak Pachamamie Bergoglio z tradycjonalistami.

 217. wanderer said

  „Obywatel Listwa zachowuje się jak psychopata (jego wypowiedzi ewidentnie na to wskazują), na to lekarstwa nie ma – o czym Pan dobrze wie”

  Celnie ujete Generale,

  Panie Nicku, zeby byc honorowym trzeba rozumiec i czuc czym jest honor. Nie oczekujmy zbyt wiele od osobnikow nie majacych tego poczucia. Psychopaci maja wiele deficytow. Miedzy innymi deficyt honoru. Oni tego nie rozumieja. Co najwyzej udaja, probuja wkleic sie w otaczajace tlo zeby nie byc rozpoznanym, zreszta z miernym przewaznie skutkiem.

 218. wanderer said

  „Są psychopaci, są i pajace.
  Sam widzisz, jak szybko okazało się że plotłeś bzdety, pacynko.”

  General nigdzie nie plotl bzdur, kretaczu.

  Moglbys mu buty czyscic i to dla ciebie jeszcze honor by byl, listwa.

 219. seler said

  kurcze… dlaczego nikt mnie telefonicznie nie powiadomił,
  że jest taki ciekawy temat z ob. Listwą w roli głównej ?
  a, może i dobrze… bo by bukiet bluzgów poleciał

  takiemu ob.@ L. to nawet strach dać buty
  do wyczyszczenia, zamiast pasty
  to by jadem pluł.. i udusił
  sznurowadłem, no,
  taki charakter,
  niestety

 220. seler said

  lekka piosenka i to bez wulgaryzmów !?!
  😉
  Taraf De Haidouks – Balkan Gypsy Folk Music

  .https://www.youtube.com/watch?v=pT4IufMeyYA

 221. Listwa said

  @ 217 wanderer

  Oj Wanderer, straszny zakapior jesteś. Zamiast od taniochy uciekać to porywasz się z kijem na granaty.
  Może najpierw sprawdź co oznacza honor po łacinie, bo tak ciapiesz obok sensu.
  Sprawdź co oznacza glori & honor, bo psychopaci akurat poczucie własnego honoru mają aż nadto rozbudowane.
  A gdzie swoją teorię zgubiłeś? Gadasz że „lagodnoscia, cierpliwoscia, szacunkiem”, a w czynie zaprzeczasz.

  @ 218 Wanderer

  Nigdzie sierżant nie plótł bzdur? Jednak plótł pod @208.
  Potrafisz odpowiedzieć na to:
  pokaż które wypowiedzi wskazują, że zachowuję się jak psychopata i to ewidentnie wskazują?
  I na czym polega owe wskazywanie?

  – bez odpowiedzi to robisz tylko szuranie z zaciekłością.

  Jeśli piszesz „skoro juz jestesmy na twojej gowno wartej liscie dziadow” oraz „To dla mnie honor, a dla nas nobilitacja”
  – to jakiś niewdzięcznik jesteś systemowy.

 222. Listwa said

  @ 219 Seler
  Spieprzaj.

 223. Joannus said

  Ad 202
  ”Listwo.
  Napiszcie coś o poglądach politycznych, gospodarczych, polskich. Swoich.
  Takich polskich. Bez niuansowania religijnego.”

  Dla uwiarygodnienia u NICK-a koniecznym jest szczekanie na rzeczywistość. Jakież ono owocne, niczym od psów za odjeżdżającym samochodem.

  Ad 215
  ”No to i dopowiem.

  JO, Ty, Joannus.

  Trudno.
  Na wieki.
  Idźcie sobie.
  Kłamcy.”

  Dobrą radę daję szermierzu ”czystej prawdy” we swych dziwacznych wpisach znamionujących rozchwianie.
  Koniecznie trzeba poszukać lepszych lekarstw, następnie spowiednika stałego ojca duchowego i na gwałt dobrej lektury duchowej.

  @ Listwa
  Niedawno wskazałem na bezsens dyskusji z YAH, no i mamy co mamy.

  Dyskusja na tematy religijne z ignorantami , wolnomyślicielami nie prowadzi do niczego dobrego.
  Przed czymś takim przestrzegał współbraci Święty Maksymilian Maria Kolbe.

 224. Listwa said

  @ 223 Joannus

  Zachciało się Nickowi dyrygować, co mam pisać, bo zachcianki dostał.
  I jeszcze oczekuje, żeby szczekać i to tylko zgodnie z jego mniemaniem.

  Trzeba mieć wyrozumiałość, za taczką się nałaził i kombinuje na swoją drobną miarę,
  zamiast poczytać dobrej lektury duchowej.

  Co do Yay, to nie jest tylko dyskusja z nim, i jest tekstem pisanym. Uważam, ze wypadł bardzo „dobrze” i pięknie unaocznił próchno jakie oferuje.
  Ma jeszcze szansę skorzystać z prawdy i tego nie należy mu odbierać.
  Co nie znaczy, ze nie nadchodi już czas najwyższy, aby podążyć za radą o. Maksymiliana.

 225. Listwa said

  @ 215 NICK

  Rządzić się się zachciało, zwierzchność mieć? Możesz porządzic sobie kranem i pokierować taczką.
  A nie się rwiesz do wciągania na mieliznę.

  Będziesz musiał z tym bulem zyć. Kłapanie o kłamcach ci nie pomoże.

 226. NICK said

  Nic nowego nie powiem.
  JO, Listwa, Joannus.
  Truj-przy-mierze.
  A, tak, osobiście?
  Albo nie.

 227. NICK said

  Aleście się długo uprawdzali.
  Jeszcze mnie tu nie było.
  Kim jesteście?

 228. Czytelnik said

  @194
  Możesz sam sobie Pan poszukać w innych źródłach że, faktem jest że – papież Leon III –kazał wyryć i umieścić uroczyście na portalu katedry rzymskiej dwie srebrne tablice z tekstem Credo bez filioque po grecku i po łacinie. Przez długie lata wierni to obserwowali- sprawa jest znana.

  „Kwestia Credo i poprawności zawarcia w nim filioque, to nie jest kwestia polityki, a religii i doktryny”. -Przydał by się jakiś link z wytłumaczeniem dla czego wbrew soborowi i papieżowi to na silę wprowadzono. I tu medal ze starej pyry wraca do autora za gołosłowność. Oczywiste jest że polityka wzięła górę nad doktryną.

  Jeżeli wnosi się takie zmiany do fundamentów, zawsze powstaję pytanie –kiedy oni kłamali wtedy czy teraz? Masz Pan merytoryczną odpowiedz na to pytanie?

 229. Listwa said

  @ 228 Czytelnik

  No i gdzie są te tablice? Dla sprawy jednak nie mają znaczenia tablice. O wiele większe znaczenie ma, czym jest Credo i skąd się wzięło. I nie jest tak, że jest jedno Credo o niezmiennej treści – coś takiego jest tezą zideologizowanych prawosławnych.

  Pan mi tu żadnego medalu nie zwracaj, bo nawet gdybym podał link, to pan się kompromitujesz podawaniem nauki katolickiej z wyborczej dziury i to w kwestii sporu katolicyzm – prawosławie od autora ekumenisty.

  Tak owszem, kwestia filioque jest kwestią ściśle z zakresu doktryny, a nie polityki, tak jak wypiek chleba jest sprawą piekarni, a nie przemysłu zbrojeniowego. Zatem filioque w Credo należy uzasadniać z odpowiednią argumentacją, a nie są nią slogany polityczne. Przypomnę ponownie sprawę języka starocerkiewnego, on też, w wyniku nacisków politycznych i ambicji rodem z Konstantynopola, był przez krótki czas wprowadzony jako drugi język Kościoła obok łaciny.

  Filioque w Credo nie jest wynikiem nacisku politycznego Karola Wielkiego (choć był on twardym tego zwolennikiem), a jest z przyczyn doktrynalnych i czystości prawdy. Gdyby było inaczej, to Kościół miał, po śmierci Karola, bardzo dużo czasu na korektę, analogicznie jak było to z językiem starocerkiewnym.

  „Jeżeli wnosi się takie zmiany do fundamentów, zawsze powstaję pytanie –kiedy oni kłamali wtedy czy teraz? Masz Pan merytoryczną odpowiedz na to pytanie?”

  – po pierwsze kto to są oni, a kto wy? po drugie wprowadzeniem filioque w Credo nie naruszono żadnych fundamentów, po trzecie Kościół katolicki podaje prawdę w swojej nauce, a po czwarte, to trzeba znać nieco historię Kościoła i znać jego naukę, aby zabierać głos, a po piąte to dlaczego ja miałbym mieć jakąś odpowiedź merytoryczną?

  Odpowiedź jest, ale nie jest ona moja, to nie jest jakaś opinia, to jest prawda historyczna i element prawdziwej nauki Kościoła.

  Apostołowie zanim się rozeszli po świecie, będąc razem i po zesłaniu Ducha św, występując wspólnie ogłosili dwanaście członków wiary, jako podstawową sumę i prawidło wiary dla wszystkich wiernych, a co zostało określone i nazwane Skład Apostolski. Przy czym, Apostołowie nie podali tego na karcie i piśmie, a podali w swej jedności żywym słowem, brzmi on tak:

  Skład apostolski:

  Credo in Deum Patrem omnipotentem, Creatorem caeli et terrae. Et in Iesum Christum, Filium eius unicum, Dominum nostrum, qui conceptus est de Spiritu Sancto, natus ex Maria Virgine, passus sub Pontio Pilato, crucifixus, mortuus, et sepultus, descendit ad infernos, tertia die resurrexit a mortuis, ascendit ad caelos, sedet ad dexteram Dei Patris omnipotentis, inde venturus est iudicare vivos et mortuos. Credo in Spiritum Sanctum, sanctam Ecclesiam catholicam, sanctorum communionem, remissionem peccatorum, carnis resurrectionem et vitam aeternam. Amen.

  Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi. I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego, który się począł z Ducha Świętego; narodził się z Maryi Panny. Umęczon pod Ponckim Piłatem, krzyżowan, umarł i pogrzebion; zstąpił do piekieł. Trzeciego dnia zmartwychwstał. Wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga Ojca wszechmogącego. Stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świetego, święty Kościół powszechny, świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny. Amen.

  Skład Apostolski jest nienaruszalnym fundamentem, na którym sformułowano potem Credo w różnych wersjach będących uszczegółowieniem treści ze względu na potrzeby danego okresu. Analogicznie jak przywoływany wyżej „Poza Kościołem katolickim nie ma zbawienia” (kom @ 14).

  I to co potem zrobiono, to wprowadzono pewne uzupełnienia w stosunku do Składu apostolskiego, ale nie naruszając w niczym jego merytorycznej treści i nie uszczuplając go. Identycznie i na tej samej zasadzie dokonano w poźniejszym czasie kolejnych uzupełnień, kierując się kolejnymi potrzebami,a chodzi o rozwój tez heretyckich.

  I co zrobili tzw prawosławni (tak ich roboczo nazywam, bo ponad 200 lat przed podziałem, gdy prawosławia jeszcze nie było, zarzut filioque w Credo został postawiony), uznali, że rozwiniecie przez jeden Sobór Składu apostolskiego do postaci Credo jest dozwolone, a uzupełnienie na identycznych zasadach przez kolejny Sobór jest niedozwolone.

  I odrzucili Credo nicejsko-konstantynopolitańskie oraz zrobili zadymę skutkującą podziałem od 1000 lat, nazywając Kościół katolicki nierządnicą, po czym powstało 42 ośrodki prawosławne autokefaliczne i każdy rządzi się po swojemu.

  A wcześniej przez 700 lat do 1054 r. uznawali papieża, papiestwo, Kościół katolicki Rzymski, uznawali zwierzchność Kościoła rzymskiego. I o tą zwierzchność poszło, filioque to pretekst, a Karol Wieli już dawno nie żył. .

  Oczywiście pozostaje druga cześć zagadnienia, chodzi o same rzeczywiste pochodzenie Ducha sw, jaka jest prawda, i czy właściwe z punktu widzenia doktryny i nauki katolickiej jest umieszczenie filioque w Credo.

  A co jest decydujące i rozstrzygające w tym zakresie panie Czytelnik? Bo na pewni nie wasze poglądy, przekonania, a czasami wręcz dukanie od rzeczy sloganami politycznymi i to takimi do połowy podawanymi

  Pociągnij pan drugą część.

 230. Listwa said

  @ 226 227 Nick

  Kiedy ty zauwazysz, jakimi tekstami się posługujesz. Nie ma z tobą żadnej rozmowy.
  Poza tym zbyt łatwo przychodzą ci do głowy, jakieś obawy, leki, wnioski z kapelusza.
  A które wszystkie od razu uważasz za wzniosłe i prawdziwe.

  No nie wszyscy to podzielają, weryfikuj chłam, zanim wyślesz.

 231. JADAM said

  Ad 227)
  NICKu – siła złego na jednego.
  …..
  A pamiętasz Gościu wrestlingi – co najmniej jeden na 48h.

  Jeśli bawi Cię aktalna draka sofistów , tetryków i choleryków ,to życzę….
  …. powrotu do świata ludzi ( homo SAPIENS )
  pobyt w półświatku manipulatorów , dewiantów i umysłowych darwinistów ,
  to samounicestwienie
  …….
  A Sz.P. onegdaj ,,,,, LISTWA ||\\\@ – WESOŁYCH ŚWIĄT

 232. NICK said

  JA?
  Nie dam.
  A.
  O jakich świętach mowa i kiedy są.

 233. Czytelnik said

  @229
  Nie da się ukryć że, Filioque stanowi do dziś dnia jeden z trudnych punktów w dialogu ekumenicznym. Z tego powodu w ostatnich latach, w czasie niektórych celebracji Eucharystii papieże używają formuły wyznania nicejskiego w jego oryginalnym brzmieniu, bez dodatku Filioque. ( jak to kwestionujesz pan to przypomnij sobie o nieomylności papieża).

  Papieska Rada do spraw Popierania Jedności Chrześcijan oświadczyła niedawno, że rzeczywiście byłoby herezją, gdyby pochodzenie od Syna skojarzyć z greckim słowem ἐκπορεύεσθαι (ekporeusthai) tekstu Symbolu konstantynopolitańskiego, nie jest zaś herezją, jeśli wyrazi się je łacińskim terminem procedere, którego greckim odpowiednikiem jest προϊέναι (Proijenai).

  Prawosławni teolodzy nie uznają Filioque jedynie w samej relacji w Trójcy. Refleksję o tajemnicy Trójcy dzielą oni na dwa działy: ekonomię – objawienie się Boga w historii, oraz teologię, czyli samą tajemnicę wewnętrzną Boga, objawianą przez ekonomię. Zgodnie z tym rozróżnieniem należy dostrzec dwa różne terminy: posłanie i pochodzenie. Patrząc pod względem ekonomii, w dniu Pięćdziesiątnicy Duch Święty został posłany przez Obydwu: zarówno Ojca jak i Syna. Jednak patrząc teologicznie – w samym Bóstwie jedynie Ojciec jest zasadą i źródłem istnienia, z którego obydwaj: Syn i Duch Święty wiecznie pochodzą.

  Jako uzasadnienie tego rozróżnienia na posłanie (ekonomia) i pochodzenie (teologia) – fragment z Ewangelii św. Jana,15, 26:

  Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę /(gr.) pempso/ od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi /(gr.) ekporeuetai/, On będzie świadczył o Mnie.

  Osobiście uważam (nie mówię ex cathedra i nie jestem nieomylny) że filioque niedługo zniknie, lub będzie to do uznania poszczególnych biskupów. A tak na marginesie –doznałeś pan jakiejś krzywdy od prawosławnych że tak na nich psioczysz? Tak, na zdrowy chłopski rozum, pojednanie nie zaszkodzi, a jak robi się w Symbole dopiski w stylu- „Wszystkie zwierzęta są równe.- ale są równiejsze”… za ładnie to nie wygląda.

  Zgodnie ze słowami św. Pawła o tym, że wyznawanie ustami wiary prowadzi do zbawienia (Rz 10,9), zarówno w sensie liturgicznym jak doktrynalnym, wyznanie wiary jest rzeczywistością ściśle powiązaną ze zbawieniem. Przy chrzcie, ortodoksja wyznania może być nawet kwestią ważności sakramentu. W rozumieniu wyznania jako reguły wiary, poprawność dogmatyczna – zgodnie ze starodawną zasadą lex orandi, lex credendi (reguła modlitwy regułą wiary) – jest świadectwem duchowej prawdziwości modlitwy. W skrajnych przypadkach, odstępstwo od ortodoksji wiary może być znakiem duchowego odstępstwa od Chrystusa i dania wiary komuś, kto się za niego podaje – antychrystowi.

 234. Listwa said

  @ 233 Czytelnik

  Filioque nie stanowi żadnego problemu w obrębie Kościoła katolickiego. Nauka katolicka jest jasna i wystarczy trzymać się jej, gdyż istotna jest kwestia zbawienia, a nie kwestia dialogu ekumenicznego, który jest bez pożytku dla prawosławia oraz ze szkodą dla Kościoła katolickiego. Ponadto jest jałowy, przy ogólnym zamieraniu ekumenizmu posoborowego.

  Którzy papieże i kiedy zaniechali dodawania filioque w Credo? W Kościele obowiązuje od kilku wieków Credo nicejsko-konstantynopolitańskie. Pan nie rozumie, czym jest tzw nieomylność papieskiego nauczania, z której zresztą prawosławni czynią uzasadnienie dla swego odejścia od Kościoła. Przywoływanie przez pana tej papieskiej prerogatywy jest tu całkowicie chybiona.

  Za przywoływanie co ma do powiedzenia posoborowa Papieska Rada do spraw Popierania Jedności Chrześcijan to kolejny medal z pyry.Kojarzenie słów i znaczeń, w sposób błędny, nigdy nie stanowi herezji. Są to problemy błędów językowych, znaczeniowych, przekazu czy zrozumienia, ale nie zakresu herezji. Temat herezji to zupełnie inna płaszczyzna.

  Konstrukcja ekonomia-teologia jest obca nauce katolickiej wraz z wyprowadzeniem przyporządkowania posłanie-pochodzenie. Właśnie kluczowe jest, jaka w swej istocie jest Trójca św i co Bóg zechciał o sobie objawić. Natomiast co uważają teolodzy prawosławni, czy z Rady dialogu nie jest istotne.
  Odnośnie przedstawienia jaki jest Bóg, są tam błędy. Jest ktoś taki jak św Atanazy, uznawany ponoć też przez prawosławnych, wiec czemu nie trzymają się jego nauki: http://www.ultramontes.pl/Quicumque.htm

  Być może w posoborowym nauczaniu nie tylko zniknie filioque, ale i inne elementy, natomiast wszystko zostanie zachowane w nauczaniu katolickim.

  Pokazywanie prawdy nt. prawosławia nie jest psioczeniem. Przychodzi pan i zadaje pytanie „Jeżeli wnosi się takie zmiany do fundamentów, zawsze powstaję pytanie –kiedy oni kłamali wtedy czy teraz?”

  – jest to pytanie nieprzypadkowe, nie poszukuje pan nim prawdy i prawdy nie podaje, za to jest ono wredną próbą wbicia intelektualnego klina z nadzieją, że z tego pytania katolicki odbiorca nie wybrnie. Kościół katolicki nie kłamał ani wtedy ani teraz. Z takim paskudnym podejściem to o jakim pojednaniu pan prawisz i jakim chłopskim rozumie? .

  „jak robi się w Symbole dopiski w stylu- „Wszystkie zwierzęta są równe.- ale są równiejsze”… za ładnie to nie wygląda.”
  – jeszcze jakieś niedorzeczności pan wplątuje.

  „Przy chrzcie, ortodoksja wyznania może być nawet kwestią ważności sakramentu”
  – też błąd.

  „W rozumieniu wyznania jako reguły wiary, poprawność dogmatyczna – zgodnie ze starodawną zasadą lex orandi, lex credendi (reguła modlitwy regułą wiary) – jest świadectwem duchowej prawdziwości modlitwy.”

  – również mętne wraz z mieszaniem pojęć.

  „W skrajnych przypadkach, odstępstwo od ortodoksji wiary może być znakiem duchowego odstępstwa od Chrystusa i dania wiary komuś, kto się za niego podaje – antychrystowi.”

  – św. Atanazy :

  „Ktokolwiek pragnie być zbawiony, przede wszystkim winien się trzymać katolickiej wiary.
  Której jeśliby kto nie zachował całej i nienaruszonej, ten niewątpliwie zginie na wieki”.

  Zatem mam nadzieję, że pan już dostrzega dlaczego Kościół katolicki wzywa od wieków prawosławie :
  Porzućcie błędy.

 235. Listwa said

  @ 231 JADAM

  Nawzajem Panie JADAM, oby był to czas otrzymania wielu łask, bo tylko tak jest zwycięstwo.

 236. Czytelnik said

  @234
  Nie chcesz pan zrozumieć ze, takie posoborowe nauczanie o którym wypowiadasz się z taką pogardą, właśnie wtedy staję się możliwym, jak wnosi się zmiany do tych rzeczy które trzeba bronić do ostatniego (niektórzy z papieży to rozumieli i próbowali temu zapobiec)…
  Może wkrótce poprzesz i kapłaństwo dla kobiet?!
  Nie ja, tylko inni wspomnieli ci o Leonie III i jego tablicach, ale próbowałeś ich wyśmiać nic nie wiedząc o tym fakcie. I tu drugi medal z pyry wraca do właściciela. Właśnie dzięki takiemu podejściu do dyskusji oraz poszukiwań prawdy doprowadzono do powstania reformacji.
  Nic ciekawego nie wniosłeś do dyskusji-tylko apodyktyczne wypowiedzi „błąd”, „mętne” i t.p.
  Więc pozostajesz ze swoimi ziemniaczanymi medalami w samotności, a ja tę dyskusję kończę.

 237. Listwa said

  @ 236 Czytelnik

  Człowieku, przecież ty bzdur nawypisywałeś. Jak będę chciał zostać protestantem albo prawosławnym, to nie potrzebuję żadnych rad dialogu i indoktrynacji posoborowej. I nie chodzi o pogardę do nauki posoborowej, choć nalezy jej się pogarda, a chodzi o ciężkie zarzuty w jej stronę.

  Wnoście zmiany w tym czego zawzięcie bronicie, w kierunku usunięcia błędów..
  Którzy papieże ? i gdzie te tablice? – cały czas posługujesz się niedomówieniami.

  Inni wspominali o papieżu i tablicach – szt 1 Yah.

  „Właśnie dzięki takiemu podejściu do dyskusji oraz poszukiwań prawdy doprowadzono do powstania reformacji.”
  – za to to nawet medalu z pyry nie dostaniesz , bo szkoda pyry. Wg ciebie dyskusja ma polegać na przyjmowaniu tego co proponujesz. A to jest do wywalenia.

  Jak przyjmę za wartościowe głupoty które wypisujesz, to będzie jedność bez samotności – bardzo dobrze że kończysz i idź.

 238. seler said

  re; 237 Listwa

  Ty może najpierw, najsamprzód, przede wszystkim
  zostań WIERNYM Bogu Jezusowi ?

  bo szie całkiem zamotasz….
  [dziękuję za uprzejmości pod tytułem:
  219 Seler spieprzaj]

  piosenka dla Ciebie
  .https://www.youtube.com/watch?v=B7dAPZ8Qu0Q

 239. Listwa said

  @ 238 Seler

  Spieprzaj, ze swoimi radami też.

 240. Czytelnik said

  @ 238 Seler
  Szanowny kolego, nie warto karmić uwagą tego grubego trolla. Rozmowa z nim to przysłowiowe rzucanie g…a na wentylator.

 241. Listwa said

  @ 240 Czytelnik

  Słabiutko synku, zjechałeś z komentarzami do poziomu g**a na wentylatorze,

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: