Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  *♫¨*•☆.¸.•*¨*•.. ☼ •… o Wolne tematy (08 – …
  Yagiel o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Listwa o Przejściowe trudności z ostate…
  Kojak o Najpierw czołgi, później broń…
  Liwiusz o Viktor Orban: Zachód jest w st…
  Bezpartyjna o Łukaszenka wyciąga rękę do skr…
  Bezpartyjna o Viktor Orban: Zachód jest w st…
  Bezpartyjna o Viktor Orban: Zachód jest w st…
  Piotr B. o Polskość czarnych Polaków na…
  Listwa o Przejściowe trudności z ostate…
  Zbigniew Kozioł o Nieukiem Polska stoi
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
  Liwiusz o Viktor Orban: Zachód jest w st…
  Listwa o Przejściowe trudności z ostate…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Rocznica śmierci Jana Bielatowicza – żołnierza spod Monte Cassino i katolickiego publicysty

Posted by Marucha w dniu 2020-11-28 (Sobota)

Pisarz, publicysta, krytyk literacki, w młodości związany z Młodzieżą Wszechpolską, w czasie II wojny światowej żołnierz 2. Korpusu Polskiego walczący pod Monte Cassino.

Odszedł pół wieku temu po ciężkiej chorobie w londyńskim szpitalu.

Urodził się 16 listopada 1913 r. w Nisku na Podkarpaciu. W 1922 r. przeniósł się wraz z rodziną do Tarnowa, gdzie uczęszczał do Państwowego Gimnazjum im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie. Zadebiutował w 1930 r. wierszem „Pieśń młodzieży” w piśmie „Nasze Życie”. Był współzałożycielem i redaktorem pisma młodzieży tarnowskiej „Czyn”. Od 1931 r. studiował filologię polską i prehistorię na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Podczas studiów związał się z narodową demokracją i był aktywnym działaczem Młodzieży Wszechpolskiej. Często zawieszano go w prawach akademickich lub nękano dochodzeniami sądowymi za udział w demonstracjach antysanacyjnych. Został też wybrany prezesem Koła Naukowego Polonistów.

Po studiach kontynuował pracę publicystyczną i literacką, pracował jako dziennikarz. Współpracował z prasą katolicką, publikował m.in. w: „Głosie Narodu”, „Orędowniku”, „Prosto z mostu”. Opracował i wydał antologię poezji ludowej.

Podczas kampanii wrześniowej walczył w 5. Pułku Strzelców Podhalańskich. Po wkroczeniu sowietów przedostał się na Węgry, gdzie został internowany. Później był więziony w cytadeli budapeszteńskiej oraz obozie karnym Komarom, z którego uciekł i przez Jugosławię i Turcję przedostał się do Palestyny.

Wstąpił do Armii Polskiej na Wschodzie. Był żołnierzem 3. Batalionu Brygady Strzelców Karpackich, brał udział w walkach na terenie Libii i obronie Tobruku. Nie zaprzestał pisania, publikując swoje teksty w czasopismach „Gazeta Polska” i „Orzeł Biały”. Czasowo zwolniony ze służby, pracował jako redaktor w dzienniku „Kurier Polski w Bagdadzie”.

Po powrocie do wojska w czasie kampanii włoskiej wraz z 2. Korpusem Polskim walczył pod Monte Cassino. Kończąc służbę wojskową miał na swoim koncie: dwukrotnie Krzyż Walecznych, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami, czterokrotnie Medal Wojska, Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino oraz pamiątkowe odznaczenia brytyjskie.

Po zakończeniu wojny pozostał we Włoszech. W latach 1944-1946 opracował i opublikował cztery tomy antologii poezji, której autorami byli przeważnie żołnierze 2. Korpusu. W 1946 r. osiadł na stałe w Anglii, gdzie przeszedł przez obozy Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia w Freckenham i Chippenham. Po demobilizacji w 1948 r. podjął pracę w Katolickim Ośrodku Wydawniczym „Veritas”.

Od 1949 r. był redaktorem naczelnym tygodnika „Gazeta Niedzielna”, a od 1951 r. także katolickiego „Życia” oraz w latach 1954-1956 miesięcznika „Droga”. Od 1955 r. redagował serię wydawniczą „Biblioteka Polska”. Publikował też w „Dzienniku Polskim i Dzienniku Żołnierza”, „Tygodniu Polskim”, „Wiadomościach”, współpracował z Radiem Wolna Europa w Monachium.

Przez wiele lat gromadził i opracowywał dokumenty dotyczące szlaku bojowego Armii Polskiej na Zachodzie. Należał do emigracyjnego Stronnictwa Narodowego, w 1963 r. został wybrany do Rady Jedności Narodowej.

Jan Bielatowicz zmarł po długiej chorobie 27 listopada 1965 r. w Londynie, pochowany został na tamtejszym cmentarzu South Ealing. Niespełna rok później, w uznaniu czynów niezwykłego męstwa w okresie drugiej wojny światowej, nadano mu pośmiertnie Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari.

Źródło: tarnowskieinfo.pl
Autor: Paweł Brojek

https://prawy.pl/

Autor: Paweł Brojek

Komentarzy 7 do “Rocznica śmierci Jana Bielatowicza – żołnierza spod Monte Cassino i katolickiego publicysty”

 1. Sarmata said

  Józef Mackiewicz: Droga donikąd. Powieść
  Opis
  …po zamknięciu okładek tej książki pozostaje żal, że się tak rychło skończyła. Jest to bowiem najpiękniej napisana polska powieść powojenna. … Józef Mackiewicz napisał pierwszorzędną powieść polityczną dlatego, że jest świetnym artystą i równie świetnym publicystą. Droga donikąd to nie tylko epos o przemocy, ale i świetna znajomość jej mechanizmu. Rozsiane po powieści uwagi o komunizmie i sposobach walki z nim dają pełny i konsekwentny zarys oryginalnej koncepcji publicystycznej.
  Jan Bielatowicz, Życie, Katolicki tygodnik religijno-kulturalny (Londyn), 10 lipca 1955

 2. zen said

  Polacy zachowali się z godnością wobec przemocy w czasie wojny, a dzisiaj ci, którzy nie uczynili nic na swoja obronę i wobec innych, przypisują nam winy za własna podłość – tchórzostwo to cecha ich szatańskiego bóstwa, ukrywającego się za scena świata, podżegacza wojennego i masowego mordercy!
  Z moralnego punktu widzenia jedynie wojny obronne maja uzasadnienie, ci którzy nas napadają, bezwarunkowo przekroczyli prawo moralne ‚nie zabijaj’ – w oryginalnym języku brzmi – ‚nie morduj’, zatem mamy obowiązek bronić siebie i rodzinę, i dużą rodzinę jakim jest naród przed złem, nie ponosząc żadnej odpowiedzialności przed Bogiem, natomiast dzisiaj kat ma większe prawa niż ofiara, szatan chroni swoje dziedzictwo, wystarczy popatrzeć na wyroki tzw. sądów.
  Bóg jest Dobry, zatem musi nienawidzić zła, my jako Jego obraz i podobieństwo, reagujemy podobnie na podłość i wynaturzenie ludzkie. Krew Abla do dzisiaj woła o pomstę do Boga, pomyśl o morzu krwi przelanej przez Niemców, inspirowanych przez moce zła – długowłose czarownice Vril, Thule Society, ezoteryka i okultyzm wodzów III Rzeszy. Hitler nie był żadnym geniuszem, był opętanym demonicznie prostakiem, nie napisał Mein Kampf osobiście, był zbyt ograniczony, posiadał aktorski demoniczny magnetyzm! Pomyśl o rabunku jakiego dokonali Niemcy, który przyczynił się do ich prosperity, technologiach, które ukradli okolicznym narodom, użytych w machinie wojennej – nie chciałbym być w ich skórze w dniu sądu Bożego, ponieważ przelany ocean krwi, pogrąży ich na wieki w Jego uzasadnionym gniewie.
  Szatan wykorzysta człowieka i porzuci go jak zużyta szmatę gdy osiągnie cel, sam nie ma żądnej mocy nad nami, jeśli mu na to nie pozwolimy!
  Nad Hitlerem i jego hordą byli potężniejsi mocodawcy, to oni byli i są motorem i autorami wszelkiego zła..
  Tak wyglądały czarownice Adolfa – zdjęcie poglądowe.

  https://strefa44.pl/hitler-tajny-kult-satanistyczny-samym-sercu-nazistowskich-niemiec-historia-towarzystwa-vril/

 3. MG-42 said

  Angielska rodzinka pochodzenia zydowskiego czyli Rothildowie baronowie pieniadza swiatowego to oni finansuja to wszystko co bylo ;wczoraj dzis I jutro Covid 19 to tez ich dzielo.Likwidacja ludzkosci to tez ich dzielo.Jedyna rada na to wszystko ;;;;;Tajne sluzby powinny szukac ich juz .I FIZYCZNIE UNICESTWIC.ALE NIE TYLKO ICH.Brac sie za elity ;;;zydo=niemieckie ROWNIERZ.dziekuje.

 4. NyndrO said

  Proszem.

 5. Boydar said

  Nawoływanie do eksterminacji żydowskich „elit” jest najpewniejszym sposobem aby udręczony i ogłupiały polski ludek nie zrobił NIC.

  Żyda pozbyć się trzeba i można, ale nie karabinem. Niestety, wymaga to znacznie więcej dobrej woli, wysiłku i konsekwencji niż banalne naciśnięcie spustu.

 6. Anucha said

  Ad:3
  Ogary poszły w las, żeby tylko nie wróciły szarakami

 7. Piskorz said

  re 1 To wszystko prawda, nie neguję, ale../czytałem naturalnie/. ale..
  NAJLEPSZA POLSKA POWIEŚĆ TO „LALKA”.
  A NAJLEPSZY POLSKI PISARZ /TAK TWIERDZIŁ ŻYD PRZYJAZNY POLSCE/…TO STEFAN ŻEROMSKI. To jego zdanie. Zresztą nie wiele brakowało aby miał Nobla, wiadomo dlaczego nie dostał..

  ————
  Quo vadis.
  Admin

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: