Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  1957 o Trucie kurczaków w USA?
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Marian Max Kolanko o Polskość czarnych Polaków na…
  Yagiel o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Kojak o Tymoszenko pod palmami
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Listwa o Przejściowe trudności z ostate…
  Bezpartyjna o Siergiej Andriejew: Jesteśmy p…
  Łowca głuptaków o Najpierw czołgi, później broń…
  Echo z Węgier o Viktor Orban: Zachód jest w st…
  Kojak o Najpierw czołgi, później broń…
  Liwiusz o Viktor Orban: Zachód jest w st…
  Bezpartyjna o Łukaszenka wyciąga rękę do skr…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Wandalowie – z Europy Środkowej do Afryki

Posted by Marucha w dniu 2020-11-29 (Niedziela)

Wandalowie, jak wiadomo, zamieszkiwali ongiś ziemie polskie, ale w obliczu ekspansji Hunów w pierwszych latach V wieku znaczna ich część zdecydowała się je porzucić.

Czując na sobie „oddech” Hunów i korzystając z osłabienia Cesarstwa, coraz to nowe plemiona barbarzyńskie decydowały się na opuszczenie swojego terytorium i osiedlenie się na terytorium rzymskim, a jako jednych z pierwszych prąd migracyjny porwał Wandalów, mianowicie Hasdingów i Silingów, a także Alanów (prawdopodobnie tylko ich zachodni odłam – Jazygów) oraz część Swebów (jakkolwiek nie wynika to wprost ze znanych nam źródeł, wydaje się, że chodziło o mieszkających dotąd na Słowacji i Morawach Kwadów).

Nie wiemy, czy Hasdingowie (pod wodzą ich króla Godegisela) oraz Silingowie, a także pozostałe wspomniane przed momentem plemiona porzuciły swe dotychczasowe siedziby równocześnie, czy też ich połączenie nastąpiło dopiero później, już w trakcie trwania inwazji na Galię lub bezpośrednio przed jej rozpoczęciem. Tak czy inaczej – w noc sylwestrową 406/407 r. barbarzyńcy przekroczyli zamarznięty o tej porze roku Ren, wkraczając do Galii. Być może w tym gronie, prócz ludów uprzednio wymienionych, byli też Burgundowie, którym cesarz Konstancjusz III w roku 413 zmuszony był oddać leżącą nad Renem część Galii.

Jakkolwiek fakt najazdu Hunów na ziemie polskie pozostaje bezsporny, to jeśli chodzi o szczegóły trudno powiedzieć coś bliższego. Ich obecność tu potwierdzają źródła archeologiczne. W Jakuszowicach (woj. świętokrzyskie) odkryto grób kurhanowy wojownika huńskiego, zawierający m.in. złote okucia symbolicznego łuku typu azjatyckiego (prawdopodobnie symbol władzy namiestniczej). Inny grób huński, tym razem kobiecy, wyposażony w złote ozdoby oraz typowy huński kocioł brązowy, odnaleziono w Jędrzychowicach koło Wrocławia. Z kolei w Przemęczanach (woj małopolskie) natrafiono na szkielet wojownika ze zdeformowaną, zgodnie z panującym wśród Hunów zwyczajem, czaszką.

Z najazdem huńskim może mieć związek datowane na pierwszą połowę V w. masowe porzucanie przez mieszkańców swoich osad, często połączone z zakopywaniem skarbów. W niektórych przypadkach ewakuacja musiała odbywać się w popłochu. W Igołomii, koło Krakowa, uciekający pozostawili nie wygaszone piece garncarskie. Jeden z nich zawierał cały nie wyjęty ładunek złożony z 92 naczyń.

Bogate prowincje walącego się Imperium Romanum padały więc łupem coraz to nowych grup najeźdźców. Św. Hieronim pisał w owych dniach:

„Niezliczone dzikie narody zajęły całą Galię. Przestrzeń między Alpami a Pirenejami, którą zamyka Ocean i Ren, spustoszyli: Kwadowie, Wandalowie, Sarmaci, Alanowie, Gepidowie, Herulowie, Saksonowie, Burgundowie, Alemanowie i o pożałowania godna rzeczpospolito! – nasi wrogowie – Panonowie.”

Ponieważ opis kolejnych podbojów wandalskich wykracza poza ramy niniejszej pracy, ograniczę się więc w tym miejscu jedynie do zasygnalizowania najważniejszych wydarzeń.

W roku 409 Wandalowie, Alanowie i Swebowie opuścili Galię i przenieśli się do Hiszpanii, którą podzielili (w drodze losowania) w taki sposób, że Alanom przypadła Luzytania i Carthaginensis, a Silingom – Betyka, Hasdingowie otrzymali wschodnią, a Swebowie zachodnią Galicję.

Lata 416 – 418 przyniosły zagładę Silingów, wytępionych przez Wizygotów, występujących tym razem w charakterze sprzymierzeńców Rzymian. Król Silingów, Fredebal, został pojmany i odesłany na dwór cesarski do Rawenny, a ocalałe z pogromu resztki jego ludu przyłączyły się do Hasdingów, zatracając swoją dotychczasową odrębność.

W 429 roku Wandalowie wraz z Alanami pod wodzą króla wandalskiego Gejzeryka przenieśli się do północnej Afryki. W czerwcu 430 r. oblegli oni Hipponę, którą po 14-miesięcznym oblężeniu zdobyli. W roku 432 cesarz wysłał do Afryki korpus ekspedycyjny, który to jednak został przez Wandalów rozbity.

Założone w północnej Afryce przez Wandalów królestwo w kolejnych dziesięcioleciach odgrywało czołową rolę polityczną w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego. Wandalowie zdobyli szereg wysp na Morzu Śródziemnym, w tym Sardynię i Korsykę, a przejściowo także Sycylię. W 455 roku spustoszyli oni Rzym.

Tymczasem zajrzyjmy do dzieła Prokopiusza z Cezarei, który zamieścił w nim informację, że do osiedlonych w Afryce Wandalów i ich króla Gejzeryka przybyło poselstwo wandalskie ze środkowej Europy:

„Skoro Wandalowie zaraz z początkiem głodem przyciśnięci z ziem ojczystych postanowili odejść, pewna ich część pozostała, która to, ponieważ nie chciała porzucić swych siedzib, nie uległa namowom Godegisela. Po upływie pewnego czasu, mając ze sobą wielu dzielnych [wojowników], Gejzerek wraz z nimi zajął Libię. Ci, którzy nie zostali przez Godegisela zachęceni, z radością to usłyszeli, gdyż reszta kraju żyła w dostatku.

Niewiele później, czy to ci sami, którzy Libię zajęli, czy też ich potomkowie, powróciwszy z Libii do ziemi ojczystej (bowiem nie podejrzewali, że zawsze będą w niej tolerowani przez Rzymian), wysłali do nich posłów. Ci, skoro przybyli przed oblicze Gejzeryka, krewnym, którym się powodziło, rzekli, aby nie rościli pretensji do ziemi ojcowskiej i aby, niepożyteczną, im, posiadającym ją, podarowali, tak aby córki tego kraju były bezpieczniejsze, a gdy ktoś, dopuszczając się występku, do niej wkroczy, nie lękano się za nią polec.

Gejzerykowi więc i innym Wandalom wydawało się, że dobrze i słusznie prawią i wszyscy chcieli postąpić tak, jak posłańcy ich prosili. Wtem pewien starzec wśród nich wysoko postawiony i który wydawał się być wielkiego rozumu, rzekł, że w żaden sposób nie należy na to zezwolić. Bowiem ludzkich spraw nikt nie może uważać za pewne i nikt z obecnych nie może być pewien na całe życie, gdyż kiedyś mógłby znaleźć się w kłopocie. Usłyszawszy to, Gejzeryk postanowił odprawić posłów z niczym.”

Tak więc Wandalowie, którzy utworzyli państwo w Afryce, nie zrzekli się swych praw do ziemi ojczystej. Nie dane im jednak było do niej wrócić. Prokopiusz z Cezarei stwierdza dalej:

„Po tych zaś Wandalach, którzy pozostali na ziemi ojczystej, ani pamięć, ani nazwa nie ocalała. Sądzę bowiem, że ponieważ byli nieliczni, czy to pod przymusem, czy też dobrowolnie zmieszali się z sąsiednimi barbarzyńcami i nazwa ich poszła w zapomnienie.”

Jest to fragment opracowania autorstwa Wojciecha Kempy „Co przed Mieszkiem?”, które jest do nabycia tutaj:
>https://sklep.magnapolonia.org/produkt/co-przed-mieszkiem-wojciech-kempa/

https://www.magnapolonia.org/

Zob. też https://www.magnapolonia.org/wandalowie-2/

Komentarzy 6 do “Wandalowie – z Europy Środkowej do Afryki”

 1. Według Pawła Szydłowskiego z USA to jest Obrzygiwanie przez Uniwersytet Jagielloński fekaliami hitlerowskimi: SIEG HEIL, SIEG HEIL – Moskwa Zagrożona…

 2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Budowle_megalityczne//

  Datowanie POCZĄTKU Kultury Megalitycznej na rok 4800 pne zgadza się DOKŁADNIE z budową Megalitycznego Płocka i STONEHENGE jako efektu tegoż. Stonehenge budował Chejron z Płocka, ale go nie ukończył, gdyż został wygnany na Jutlandię przez Króla Oceanów POSEJDONA, który kazał ukończyć Stonehenge – potrzebne do nawigacji z La Manchy do LA MANCHY – sekwojami francuskimi.
  Megalityczny Płock kazał rozebrać Jan Luksemburski na wapno dla Królewca. Nie była to więc żadna Cywilizacja Maltańska, ale ogłoszona przez Anglików EUROPEJSKA ATLANTYDA na metalurgii SUDECKIEJ: 5200-4800 pne. Efektem tego jest również odczytany przez wojskowych kryptologów angielskich WŁADCA PIERŚCIENI Tolkiena von Tolkmicko.
  Miedziane Pierścienie to WALUTA Erychtonosa kultury badańskiej – dziada Chejrona. Grzywny Siekieropodobne były walutą Chęsy-Hanysa-Hanzy-Hansa-Amfiktiona, którego Erychtonos wygnał najpierw do Poznania a potem do Krokowa-Pragi.

 3. Według Pawła Szydłowskiego z USA to jest Obrzygiwanie przez Uniwersytet Jagielloński fekaliami hitlerowskimi: SIEG HEIL, SIEG HEIL – Moskwa Zagrożona…
  Rok 1368 i 1370: WIELIKIJ KNIAZIU MOSKOWSKIJ, A NIE ZABUD, CZTO LITEWSKIJE KOPI BYLI POD KREMLOM.
  Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej uświetniono Wystawą i Albumem: WANDALOWIE. STRAŻNICY BURSZTYNOWEGO SZLAKU pod patronatem prezydentów Polski i Niemiec. Organizatorem wystawy był Zamek BODENWERDER w Dolnej Saksonii – siedziba Łgarza Wszechczasów Barona Milhausena.
  Tłumaczę gamoniom, że Szlak Bursztynowy to Kanał Przemysłowy: Bydgoszcz-Sosnowiec-Racibórz-Ostrawa-Bratysława. Doktor Zalewski zadaje pytanie, DLACZEGO 8 KAMIENIOŁOMÓW KRAKOWSKICH, Z UROBKU KTÓRYCH MOŻNA BY ZBUDOWAĆ PIĘĆ KRAKOWÓW, OPUSZCZONO NAGLE 8 TYSIĘCY LAT TEMU ??? ODPOWIEDZIAŁEM, ŻE PO ZBUDOWANIU KANAŁU PRZEMYSŁOWEGO WAPIEŃ KRAKOWSKI NIE BYŁ JUŻ POTRZEBNY, BO TAŃSZY I LEPSZY BYŁ WAPIEŃ Z CHRZANOWA. Doktor Zalewski stwierdził że zamek OGRODZIENIEC był budowany techniką kamieniołomów krakowskich.
  Pouczyłem go, że w Baalbeku żadnego Potopu NIE BYŁO, tylko hydrotechnika podnoszenia megalitów KATAMARANEM. Królewna Anata zbudowała tam Pałac Królewski na kolumnach z ŻELAZOMIEDZI z Kielc, kopią którego była krakowska BAALO-CHWALNIA.

 4. Arek said

  Moskwa, Kij czy Krak to są imiona wojewodów wandalskich. Wszystko nam sfałszowano.

 5. Ciekaw jestem, co jedli ci ludzie? Hunowie, żeby być tak licznymi, musieli dietę mieć odpowiednią. Same geny, to trochę za mało…

  Hunowie, Wandalowie itd.

  —————-
  Cóż mogli jeść? To co wszyscy… szwajcarską zupę serową, suflety waniliowe, pierś z kaczki w leśnym sosie…
  Admin

 6. https://forumemjot.wordpress.com/2020/07/24/konczymy-dzis-86-lat-naszej-tesknoty-muzulmanska-modlitwa-znow-wybrzmiala-w-hagii-sophii/

  Amerykanie ubrali swoją Bydgoską ŁUCZNICZKĘ w suknię Sumeryjską Do Stóp z maska COVID-19. Nie wiem, czy mają swego Wrocławskiego Szermierza – też nagiego jako Turecki Święty, i bez zarostu krocznego, którego bydgoszczance nie pożałowano, ale Amerykanie ją Przyodziali.
  W Niemczech jest 4 Bydgoskich Łuczniczek – choć nie wiem, czy POPRAWIONYCH przez Zamojskiego z Paryża? z której to racji Polacy uważają ją za dzieło Paryżanina. Statua została bowiem zniszczona w II.WŚ, a ponieważ szczątki nie nadawały się do rekonstrukcji to zastąpiono je WERSJĄ Zamojskiego.
  Wrocławski SZERMIERZ był Pokerzystą, który uratował Honor Wrocławia, bo szpady Nie Przegrał więc został Upamiętniony na placu Uniwersyteckim. Bydgoska Łuczniczka jest zaś MEMORIĄ pierwowzoru Hagia Sophia, która jako mauzoleum Eurydyki-EUROPY była kopią Lili Wenedy z Bydgoszczy. Lila Weneda miał jednak 4 łuki absydowe, gdy Hagia Sophia ma TRZY – stąd 4 łuczniczki niemieckie. Lilę Wenedę już jako katedrę katolicką rozebrali Krzyżacy i Czesi po bitwie pod Płowcami.
  Wiemy to dzięki Izaakowi Newtonowi, który pozostawił plan Świątyni Salomona jako KOPI HAGIA SOPHIA. Ja wytłumaczyłem to tym, że faraon Sezostris III po wbiciu słupów granicznych na Wołgodonie, nad Amu-darią i nad Indusem przeniósł stolicę do Jerozolimy, którą nazwał STOLICĄ ŚWIATA. Tam zbudował swój Pałac z kopią mauzoleum Eurydyki-EUROPY, który stał się ŚWIĄTYNIĄ SALOMONA. Ponieważ obrażeni za słupy graniczne na Wołgodonie Ariowie stali zbrojeniowej na Wieńce nie przysłali to Sezostris kazał je wyrabować z mauzoleum Eurydyki, gdzie zastąpiono je PRZYPORAMI.
  Lila Weneda jest nazwą ARYJSKĄ – skąd Wenedowie-Wandale. Wcześniej miasto nazywała się BORODZIEJEM czyli Po Słowiańsku ??? ale emporium-KATEDRA była Niewątpliwie pomnikiem Kanału Przemysłowego

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: