Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (39 – …
  brys o Seniorzy stracą prawo jazdy. U…
  bryś o Seniorzy stracą prawo jazdy. U…
  bryś o Seniorzy stracą prawo jazdy. U…
  re1truth2 o Wolne tematy (39 – …
  revers o Konstrukcja kłamstw WHO i Komi…
  Boydar o Wolne tematy (39 – …
  Boydar o Wolne tematy (39 – …
  Boydar o Wolne tematy (39 – …
  Krzysztoff o Wolne tematy (39 – …
  Zbyszko o Wolne tematy (39 – …
  Boydar o Siedem grzechów głównych …
  Mietek o Urzędnicy USA potwierdzają ogr…
  Sudbina Srba o Znowu Kosowery!
  Crestone o Seniorzy stracą prawo jazdy. U…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

82 lata temu umarł Roman Dmowski

Posted by Marucha w dniu 2021-01-03 (Niedziela)

2 stycznia 1939 roku w Drozdowie zmarł Roman Dmowski (1864-1939). Genialny polityk, wybitny publicysta, prezes Komitetu Narodowego Polskiego, poseł na Sejm Ustawodawczy, minister spraw zagranicznych. Na wieść o jego śmierci noty kondolencyjne napisali …

Drozdowo – Dwór Lutosławskich (2 stycznia 1939 roku). Przy Zmarłym warta honorowa członków Stronnictwa Narodowego ze sztandarem SN powiat Łomża.

Wojciech Korfanty: „Z powodu śmierci nieodżałowanej pamięci Romana Dmowskiego przesyłam Panom wyrazy głębokiego współczucia. Wiadomość o zgoni śp. Romana Dmowskiego wzruszyła mnie głęboko, był mi nauczycielem i przyjacielem. Wieloletniej współpracy z Nim dla dobra Narodu i Państwa nigdy nie zapomnę. Odejście śp. Romana Dmowskiego jest nie tylko strata Waszą, ale stratą całego narodu, który Mu zawdzięcza w walnej części odzyskanie swej państwowej Niepodległości”.

Wilhelm Szewczyk: „Wstrząśnięci do głębi śmiercią Romana Dmowskiego, która okrywa cały naród polski śpieszymy się połączyć z Wami w smutku i bólu”.

Władysław Sikorski: „Składamy hołd najgłębszy wiekopomnym zasługom śp. Romana Dmowskiego, Budowniczego Polski w granicach 1919 roku”.

Ignacy Jan Paderewski: „I znów w żałobie biją dzwony. Okres nadludzkich wysiłków i bohaterskich walk o niepodległość stopniowo przechodzi do historii, a Ci – którzy z woli Opatrzności w tych przełomowych chwilach przewodzili Narodowi i Państwo nasze od podstaw odbudowywali na zasłużony udają się odpoczynek (…) Zachowam o Nim wspomnienie pełne najwyższego szacunki i szczerej wdzięczności. Dziś, gdy wielka karta życia śp. Romana Dmowskiego została zamknięta uchylam z czcią najgłębszą czoła przed Jego zasługami i proszę wiernych i oddanych towarzyszów Jego pracy o przyjęcie wyrazów mego najwyższego współczucia i zapewnień, ze całym sercem łącze się z nimi w żałobie”.

Wincenty Witos: „Pośpieszam wyrazić mój najgłębszy żal z powodu śmierci znakomitego, zasłużonego męża stanu, Romana Dmowskiego”.

Lucjan Żeligowski: „Składam wyrazy głębokiego współczucia z powodu zgonu Romana Dmowskiego, Wielkiego i Szlachetnego Polaka”.

Bolesław Piasecki: „W imieniu ruchu Narodowo Radykalnego składam wyrazy głębokiej czci pamięci Romana Dmowskiego, wielkiego Myśliciela Narodowego i Twórcy Obozu Wielkiej Polski”.

Józef Haller: „Potrzymawszy dzisiaj smutną wiadomość o śmierci śp. Prezesa Romana Dmowskiego przesyłam wyrazy serdecznego współczucia”.

Maciej Rataj: „Imieniem Stronnictwa Ludowego i własnym przesyłam wyrazy głębokiego współczucia z powodu zgonu śp. Romana Dmowskiego, którego wieli umysł, wielki charakter i wielkie zasługi dla Polski umieliśmy, mimo różnic politycznych oceniać i szanować”.

Karol Popiel: „W osobie śp. Romana Dmowskiego utraciła Polska jednego najważniejszych i najbardziej zasłużonych swych Synów, jednego z budowniczych odrodzonego Państwa Polskiego którego rola dziejowa w Jego powstaniu zapisana została trwałymi zgłoskami na kartach naszej historii.

Wybrał: Łukasz Marcin Jastrzębski

Komentarzy 11 do “82 lata temu umarł Roman Dmowski”

 1. Marek said

  Olszański/Jabłonowski przy grobie Dmowskiego w rocznicę śmierci na ostro, nie dla wrażliwców.
  .https://www.youtube.com/watch?v=hmp5ho5RuIE

 2. xyyyyzzzz said

  https://prawy.pl/112142-roman-dmowski-o-zydach-dzis-82-rocznica-smierci-wielkiego-polaka/

 3. Birton said

  za to na parę lat, Polsce na nieszczęście, ostał się po Dmowskim na tym świecie agent niemiecki i przechrzta, Marszałkunio, bezczeszczący wraz z Kalksteinami do tej pory królewski Wawel

 4. Ryotaro said

  ad.4 „niemiecki”. Był tak „niemiecki” jak Adolf Hitler- syjonista i bolszewik, współtwórca bandyckiego Izraela. I tak samo jak Trump, którego Rotschild wykupił w latach 90′.

 5. Listwa said

  Maciej Rataj to ten, co pomógł Piłsudskiemu w zamachu z 1926 r przejąc władzę. Aby Dmowski nie miał wpływu na władzę a tacy od Dmowskiego wylądowali w https://pl.wikipedia.org/wiki/Miejsce_Odosobnienia_w_Berezie_Kartuskiej

 6. NICK said

  Ja po swojemu.
  Gromadźcie wszystko co o Dmowskim polskie.

  Bo to Mąż Stanu Polskiego.

  [nie wiedzieć czemu ale Łukaszenka przyszedł mi na myśl]

 7. Kamień mi z serca spadł, że Testament Paderewskiego NIE PRZEBACZAM nie odnosił się do Dmowskiego.

 8. NICK said

  Ulice.
  Place.
  Szkoły.
  Pomniki.

  Narutowicz.
  Zabójca.
  1926.

  Selmann.
  Kiła.

  Paderewski.
  Kruk.

  Jest wiedza.
  Nie ma Duszy i Rozumu i prostej logiki.

 9. I*** said

  Kilka dni przed śmiercią dostał zapalenia płuc – w 1937 roku miał udar mózgu i od tego czasu mieszkał u przyjaciół, w majątku Mieczysława Niklewicza we wsi Drozdowo.

  Na pogrzeb przybyły tłumy – wybitnego męża stanu, wielkiego polskiego patriotę żegnało 100 tysięcy (według innych szacunków nawet 200 tysięcy) ludzi. Na uroczystości pogrzebowe przybył m.in. były prezydent Stanisław Wojciechowski. Trumnę, owiniętą flagą narodową, po wyjściu z katedry św. Jana, nieśli Karol Wierczak, Jan Matlachowski, Jędrzej Giertych i inne bliskie Dmowskiemu osoby.

  Mszę św. pogrzebową (w dniu 7 stycznia 1939 roku) w archikatedrze warszawskiej odprawił biskup Antoni Szlagowski. Wcześniej trumna była wystawiona – przez 14 godzin około 150 tysięcy osób oddało hołd Zmarłemu…

 10. I*** said

  Pogrzeb Romana Dmowskiego – 1939 rok…

 11. Piskorz said

  re 10 Bardzo dziękuję…!!!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: