Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  revers o Czy tzw. „paszport szcze…
  NICK o Czy warto poddawać się masowo…
  NICK o SKANDALICZNE słowa eksperta.…
  Krzysztof M o Czy warto poddawać się masowo…
  JerzyS o SKANDALICZNE słowa eksperta.…
  NICK o Szokująca analiza krwi na żywo…
  NICK o Szokująca wypowiedź ministra A…
  NICK o SKANDALICZNE słowa eksperta.…
  bryś o 3:0 dla Łukaszenki
  jaroslawraczynski o Koniec świata
  zen o Wolne tematy (40 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (40 – …
  Us o 3:0 dla Łukaszenki
  revers o Czy tzw. „paszport szcze…
  osoba prywatna o Wolne tematy (40 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 546 obserwujących.

Pożegnanie Filozofa

Posted by Marucha w dniu 2021-01-15 (Piątek)

W niedzielę 27 grudnia 2020 roku zmarł ks. Prof. Andrzej Maryniarczyk, wybitny polski filozof, teolog, humanista, uczeń i następca ojca Mieczysława Alberta Krąpca.

Ks. Andrzej Maryniarczyk SDB (Salezjanin) urodził się w 1950 roku w Witowie k/Zakopanego. W 1976 roku ukończył teologię w WSDTS w Krakowie i filozofię na KUL-u w 1979 roku. Wychowanek twórców Lubelskiej Szkoły Filozoficznej Stanisława Kamińskiego, Mariana Kurdziałka, ale głównie o. Mieczysława A. Krąpca, który był jego mistrzem i nauczycielem.

Przez całe lata był najbliższym współpracownikiem o. Krąpca i to właśnie po nim został szefem Katedry Metafizyki na Wydziale Filozofii KUL.

Po śmierci o. Krąpca w 2008 roku został Prezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu (PTTA). Był godnym następcą mistrza Alberta. Razem ze współpracownikami o swoimi uczniami kontynuował i twórczo rozwijał dorobek Lubelskiej Szkoły Filozoficznej. Był doskonałym znawcą metafizyki, logiki, metodologii, antropologii, etyki, filozofii prawa i polityki.

W swoich książkach artykułach, wykładach, pogadankach, wywiadach podkreślał konieczność znajomości filozofii klasycznej, konieczność powrotu do filozofii realistycznej i tym samym tworzenie kultury na tych właśnie fundamentach. To on de facto kierował pracami związanymi z przygotowaniem i wydaniem monumentalnej dziesięciotomowej Powszechnej Encyklopedii Filozofii (PEF).

Zajmował się kwestiami administracyjnymi, finansowymi, drukiem poszczególnych tomów. Do tego dochodziła korespondencja, rozmowy z autorami poszczególnych haseł. Autorów było prawie sześciuset z Polski i kilkunastu krajów Europy i świata. Trudne, w zasadzie beznadziejne rozmowy z urzędnikami z KBN, Ministerstwa Nauki, Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Charakterystyczna była niechęć i opór ze strony tychże instytucji. Do tego dochodził ostracyzm tzw. środowiska w sprawie projektu PEF. Zrobiono wszystko, aby encyklopedia się nie ukazała. A gdy mimo tego wszystkiego PEF się ukazała, postanowiono ją przemilczeć w myśl zasady „nie piszemy, nie mówimy o niej, więc nie istnieje”.

W jednym z wywiadów na temat encyklopedii, ks. Andrzej mówił: „Ojciec Krąpiec i ja codziennie od poniedziałku do soboty (z wyjątkiem piątków) od godz. 15 do 17 czytaliśmy wspólnie na głos każde hasło i kwalifikowaliśmy do dalszych etapów”.

Po śmierci Krąpca pod kierownictwem ks. Maryniarczyka wydano dwutomową Encyklopedię Filozofii Polskiej (2011-2012) oraz Słownik Przewodnik Filozoficzny (2012). PTTA wydało wiele cennych publikacji z zakresu filozofii realistycznej, ukazały się również, tłumaczone z greki i łaciny, dzieła klasyków filozofii. Każdego roku w grudniu odbywały się międzynarodowe sympozja poświęcone filozofii klasycznej.

Począwszy od 2009 roku ks. Andrzej organizował „Wykłady otwarte imienia Ojca Profesora Mieczysława A. Krąpca”. Odbywały się one co roku w maju, w rocznicę śmierci Krąpca. Były także organizowane ogólnopolskie konkursy dla młodzieży dotyczące kultury i filozofii klasycznej.

Gdy w haniebny i kłamliwy sposób zaatakowano Krąpca, ks. Andrzej jako pierwszy stanął w obronie swego Mistrza. Podjął konkretne i realne działania, w których wykazał kłamstwa i nieuctwo tych, którzy na zlecenie bezpodstawnie oskarżyli Krąpca.

Ks. Andrzej będąc szefem Katedry Metafizyki wykładał, prowadził seminaria magisterskie i doktoranckie, realizował nowe tematy i projekty badawcze. Do tych niezliczonych prac dochodziły obowiązki zakonne, a także posługa duszpasterska w parafii.

W tym krótkim wspomnieniu zmarłego należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną bardzo istotną kwestię. O. Krąpiec nawiązując do Arystotelesa i św. Tomasza z Akwinu na nowo odbudował filozofię metafizyczną. Jako dziekan, a później rektor KUL-u przeprowadził naszą wspólnotę przez „Morze Czerwone”, morze administracyjnie i politycznie narzucanego marksizmu. Wydawało się, iż po tym wszystkim, po 1989 roku nastąpi powrót do podstaw naszej kultury, powrót do tradycyjnej edukacji na każdym szczeblu. Niestety, nic takiego się nie stało, z utopii marksistowsko-socjalistycznej nastała kolejna utopia określona mianem liberalizmu. Innymi słowy „z deszczu pod rynnę”.

Ks. Andrzejowi wielokrotnie przychodziło działać i podejmować decyzje w trudniejszych warunkach od tych, w których funkcjonował Krąpiec. Wystarczy przytoczyć nieustanne spory, walki, konflikty z ówczesnymi KUL–owskimi władzami dążącymi w imię poprawności politycznej do zminimalizowania, zmarginalizowania wszystkiego, co związane z metafizyką, filozofią realistyczną. Do tego dochodził upadek kultury, obyczajów, panoszący się w nauce i filozofii – bezrozumny postmodernizm. Jednym słowem – absurd, który narastał i narasta z dnia na dzień. I w takiej trudnej rzeczywistości żył i działał ks. Andrzej. Działał skutecznie, był twardym góralem, łączył teologię i religię z filozofią, wiarę z rozumem.

W jednym z wywiadów ks. Andrzej mówi tak: „W dzisiejszym zawirowaniu idei, opinii i teorii coraz głośniejsze staje się wołanie o filozofów, którzy będą „apostołami prawdy”, a nie „prorokami nihilizmu”. Takim zaś może być filozof tylko wówczas – jak to już pisał Arystoteles w Zachęcie do filozofii – gdy nauczy się żyć „ze wzrokiem skierowanym na naturę i na to co boskie, i tak, jak dobry sternik, umocniwszy swe życie w tym, co jest wieczne i niezmienne, tam zarzuca kotwicę i żyje według własnej woli””.

Śp. Ks. profesor Andrzej Maryniarczyk był dobrym sternikiem.

Henryk Dyrda
Myśl Polska, nr 3-4 (17-24.01.2021)
https://myslpolska.info

Komentarzy 9 do “Pożegnanie Filozofa”

 1. Marek said

  Znałem osobiście rodziców ks Andrzeja, Jego samego, Jego rodzonych braci i siostry. Miałem ten zaszczyt.
  Wspaniały człowiek

 2. Bez powrotu do filozofii prawdziwej nie ruszymy z miejsca.

 3. I*** said

  Piszą (w internecie), że Ks. prof. Maryniarczyk zmarł pod respiratorem – w ten sposób był „leczony” na „zarazę koronawirusową”.

  O tym, jak niebezpieczne (wręcz zabójcze) może okazać się użycie respiratora – w przypadku tej choroby – pisano wiele, także w gajówce.

 4. katolik said

  > uczeń i następca ojca Mieczysława Alberta Krąpca. … Był godnym następcą mistrza Alberta.

  To niestety przemawia przeciwko niemu!

  Krąpiec nie był tak naprawdę tomistą, za którego się podawał i za którego był zresztą błędnie uważany, ale personalistą. Personalizm to jest modernistyczna negacja tomizmu. Do tego, Krąpiec popierał Wojtyłę.
  W sieci jest nagranie w którym Krąpiec próbuje argumentować przeciwko ludziom, którzy mieli wystarczająco wiedzy, mądrości i odwagi,żeby krytykować Wojtyłę. Argument jest żałosny: kto krytykuje Wojtyłę, ten … nie jest Polakiem.

  O Wojtyle można powiedzieć, że zastał Kościół w Polsce katolickim, a zostawił ży dowskim. Ostatnim publicznym aktem Wojtyły była wizyta 100 rabinów i ich „błogosławieństwo”, po którym zresztą Pan Bóg uwolnił Kościł od tego papieża. Przypomnijmy, że Wojtyła z poparciem ludzi pokroju Krąpca mógł nielegalnie używać stopnia doktora, choć doktoratu wtedy jeszcze nie uzyskał, bo odmówił mu go jego promotor. śp. o. Garigou-Largrange, prowadzić wykłady, zrobić habilitację itp. Gdyby nie to, to byśmy nie mieli takiego nieszczęścia, jak kariera naukowa, potem eklezjalna i pontyfikat Wojtyły i ju daizacja Kościoła polskiego.

  Marek : :Miałem ten zaszczyt. Wspaniały człowiek”

  Jeśli człowiek, który broni odszczepieńców i heretyków, jakby należał do nich, oraz zrównuje ich z katolikami, chwali ks. Maryniarczyka, to jest to jednoznacznie negatywne świadectwo.
  Mimo wszystko, jednak, trzeba z katolickiego miłosierdzia modlić się za jego duszę.

 5. Ad. 4

  Krąpiec nie był tak naprawdę tomistą, za którego się podawał

  Argumenty poproszę.

  ———–
  A po co? Nie wystarczy – excusez le mot – piardnąć?
  Admin

 6. I*** said

  Film z 2011 roku – „Klucz do zrozumienia człowieka”.
  Z Ojcem prof. Mieczysławem A. Krąpcem (o historii filozofii) rozmawia prof. Piotr Jaroszyński. Warto posłuchać do końca tej ciekawej rozmowy dwóch filozofów… padło nawet zdanie o Katyniu.

 7. Ad. 6

  Video – tylko 10 komentarzy na YT… Czy to nie znak czasu? To już 10 lat…

 8. Kowalski3 said

  Miarą człowieka jest jego postawa wobec kłamstwa.

  Jaką więc prezentował wobec SWII i tej całej spuścizny robaczywych i trujących owoców?!

  Jako filozof ma jeszcze większą odpowiedzialność przed Ludem, przecież filozofia to
  umiłowanie Prawdy.

 9. Ad. 8

  Pamiętał ewangeliczne „Bądźcie jako węże”. Był człowiekiem odpowiedzialnym. A nie warsiawskim świszczypałą, co to z butelką na czołgi się porywał…

Sorry, the comment form is closed at this time.