Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Maski opadły

Posted by Marucha w dniu 2021-01-25 (Poniedziałek)

Dmitrij Rogozin, prezes rosyjskiej agencji kosmicznej „Roskosmos”, w przeszłości m.in. wicepremier, skomentował wypowiedzi byłego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Rosji Michaela McFaula na temat protestów organizowanych przez zwolenników Aleksieja Nawalnego. Po chwili jego konto w Facebooku zostało zablokowane, a wpis usunięty.

Problem jest znacznie szerszy i nie dotyczy tylko znanego szeroko rosyjskiego urzędnika.

Ofiarą może być każdy

Niedawno przekonaliśmy się o tym, gdy administracja Twittera zdecydowała się zablokować konto urzędującego jeszcze wtedy prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Dożywotnio i bez prawa do odwołania.

Nie chodzi tu, bynajmniej, o ocenę poglądów i ocen barwnie wyrażanych we wpisach byłego szefa amerykańskiego państwa. Chodzi o wszechmoc cenzury, która powraca w wersji znacznie twardszej i bardziej bezwzględnej od cenzury urzędniczej znanej nam sprzed kilkudziesięciu lat.

W mojej niedawnej rozmowie z niderlandzkim politologiem, prof. Keesem van der Pijlem usłyszałem od tego szanowanego na świecie uczonego, że skończyła się epoka pozorów, gry w demokrację i wolność słowa. Nadchodzi, według niego, epoka nowego autorytaryzmu, którego promotorem jest dziś tzw. Zachód.

Cenzura w tym wydaniu ma charakter podwójny, bo stosowana jest przez połączone i pozostające w dziwnej symbiozie siły wielkich korporacji i państwa, których punktem styczności są przeróżne formacje nazywane zbiorczo służbami specjalnymi.

Van der Pijl dowodzi w swoich publikacjach, że struktury te tworzą zespół naczyń połączonych, którego centrum znajduje się w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. Cenzurę wprowadza nam zatem świat anglosaski, który niegdyś wydał przecież najbardziej zdecydowaną przestrogę przed tego rodzaju praktykami w postaci powieści George’a Orwella czy Aldousa Huxley’a.

Banowanie, blokowanie, zawieszanie

Cały zabieg usunięcia niektórych osób i niewygodnych tematów z debaty publicznej zaczyna się niewinnie: od likwidacji lub zablokowania ich kont w mediach społecznościowych. Czołowe z nich kontrolowane są przez korporacje amerykańskie.

Możemy, jak chciał ostatnio Trump, próbować przenieść się na inne, bardziej sprzyjające wolności słowa platformy społecznościowe. Tyle, że niewiele nam to da, bo – jak uświadomił niedawno swoim czytelnikom założyciel Telegramu Paweł Durow – mamy obecnie duopol kontrolujący rynek systemów operacyjnych naszych urządzeń elektronicznych.

W każdej chwili giganci tacy, jak Apple i Google mogą zdecydować o zablokowaniu całej aplikacji na smartfonach i innych urządzeniach ze swoimi systemami. Byłoby to wprawdzie nieco trudniejsze w przypadku systemu Android, który jest własnością sojuszu firm Open Handset Alliance, jednak także, pod pewnymi warunkami, możliwe.

Debata publiczna, szczególnie w obecnych czasach pandemicznych, przeniosła się już niemal całkowicie ze świata rzeczywistego w wirtualny. Niektórzy są z niej wykluczani przysłowiowym jednym kliknięciem.

Rozwiązaniem problemu mogłoby teoretycznie być podjęcie wyzwania walki z obecną polityką korporacji przez silne bloki państw liczących setki milionów konsumentów i użytkowników. Taką wolę musiałyby jednak wykazać wszystkie siły polityczne np. w Unii Europejskiej. [… które szybko wprowadziłyby cenzurę podobną do usraelskiej – admin]

Wysiłki uregulowania ram działalności koncernów podejmowane przez pojedyncze państwa narodowe mogą okazać się zdecydowanie za słabe, choć dyskutowane niegdyś w Polsce inicjatywy resortu cyfryzacji w tym zakresie szły w dobrym kierunku. Dziwnym trafem, cenzura korporacyjna usuwa zazwyczaj te treści, których autorzy prezentują krytyczny stosunek wobec Waszyngtonu i proponują rozwiązania alternatywne wobec jego hegemonii.

Od uciszania wirtualnego do realnego

Czasami jednak, jak się przekonujemy, cenzura korporacyjna nie wystarcza i na pomoc wzywane są struktury państwa, na czele z rozmaitymi organami ścigania. Chodzi o sytuację już nie wirtualnego, lecz fizycznego usunięcia kogoś z debaty publicznej. Problem ten dotknął osobiście mnie i wielu moich przyjaciół.

Dość wspomnieć o rosyjskich dziennikarzach wydalanych z szeregu krajów bez podania faktycznej przyczyny (jak np. Leonid Swiridow z Polski), czy korespondentach prześladowanych w krajach bałtyckich (Łotwa, Estonia), którym stawiano zarzuty karne i zatrzymywano.

W takich sytuacjach na pomoc wszechmocnym korporacjom przychodzą równie wszechmocne wobec jednostki organy państwa.

Po wielu latach od upadku reżimów niedemokratycznych w Europie pojawia się zatem nowy autorytaryzm polegający na tym, że znajdujemy się w kleszczach sił cenzorskich – z jednej strony wielkiego prywatnego kapitału, z drugiej – państwa. Poważnych rozbieżności pomiędzy nimi brak, bo wszystkie podzielają metodę zarządzania poprzez strach: na początku przed terroryzmem (islamofobia), następnie przed Rosją (rusofobia), a ostatnio za pomocą ogólnej depresji i stanów lękowych wywołanych zagrożeniem pandemicznym, jak najbardziej prawdziwym [coooo???? – admin], lecz służącym do wzmacniania formalnej i nieformalnej cenzury.

W tej sytuacji warto odnotować, że – wbrew zaklęciom niektórych zachodnich polityków, ślepych i głuchych na rzeczywistość – faktycznie skończyła się już epoka liberalnej demokracji, która zakładała, przynajmniej teoretycznie, wolność słowa. Dziś nikt już niczego nie zakłada, a ci, którzy krytykują system i jego istotę, mogą zostać wirtualnie wykasowani, a z czasem i fizycznie wyeliminowani.

Czas skończyć z wszelkimi złudzeniami, bo właśnie tak, doprawdy ponuro, wygląda dziś otaczający nas świat. Dziś Rogozin, który skomentował w dość umiarkowany sposób wypowiedzi byłego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Rosji Michaela McFaula na temat protestów organizowanych przez zwolenników Aleksieja Nawalnego, wczoraj Trump, jutro jeszcze ktoś inny – na te przypadki zwracamy uwagę, bo dotyczą czołowych przedstawicieli władz silnych państw.

Każdego dnia setki ludzi zdecydowanie mniej znanych, często skazanych na anonimowość, poddawane są podobnej cenzurze, a niekiedy represjonowane w sposób znacznie brutalniejszy. Przedstawienie się skończyło, maski opadły.

Mateusz Piskorski

Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji.
https://pl.sputniknews.com/

Niestety, nawet gajówka nie uchroniła się od tłumienia wolnego słowa, które manifestuje się m.in. nazywaniem gajowego żydowską agenturą, nazistą, ruskim agentem, grożeniem mu śmiercią itp.
Admin

Komentarzy 5 do “Maski opadły”

 1. Yagiel said

  Maski opadły? Niechcący? Raczej zostały zdjęte – może z pychy? może z przedwczesnej? pozornej?
  Piskorski upiera się traktować FAKEdemię jako realną grozę? Przecież wie, że to groza 10-procentowa. O co mu więc chodzi?

  Upiera się widzieć wirusa-naturusa jako przyczynę lock-down’ów, Lock-down’u Globalnego. Znaczy nie chce widzieć albo nie chce pokazać innej przyczyny… Np. Krzysztof Jackowski mówi, że ten FAKElock-down to wstęp do Czegoś Prawdziwie Złego… I związał się z dużo Młodsza kobietą – szczęśliwi są w małżeństwie: chyba wie, że pożyją, zwłaszcza ona, długo – w przeciwnym razie byłby oszustem-wyłudzaczem. Powiedzmy Bestia i Piękna.

  I Piskorski, i Jackowski, i my tu wiemy, że politycznie nie istnieje już Wschód i Zachód, że ta Wojna toczy się o linię/granicę między Zdrowie a nie-Zdrowiem; może nawet między Ludźmi a Nie-ludźmi? Korpo-Zarząd NWO wprowadza swoje normy, m.in. zdrowia, a przecież Nie-ludzie/?/ w nim, nie są i nigdy nie będą zdrowi moralnie ani fizycznie: są JEMIOŁĄ zazdrosną, zawistną wobec DRZEWA. Jak Kain wobec Abel’a; zabicie Abel’a nie wystarczyło mu – poszedł między innych ludzi… Zresztą, gdyby miał znów piedrolnąć Meteoryt, by z kolei ssaki wyginęły – kto/co? przeżyje… Na czyje podobieństwo?
  Ta Wojna wyraźnie jest przeciw Zdrowiu, Rozsądkowi, Odporności naszej. Ludzi, na zło czy innego wirusa – tworzony jest Globalny KL-NWO, a jednym z wielu baraków staje się Polska z kapo Morawieckim+ska. Czym staje się Rosja – nie wiem. Piskorski wie więcej, ale i mniej niż Rosjanie. Zresztą różni.

  Uczennica opowiedziała mi bajkę: że Lisa i Żurawl – kumaki – a nie umieli się nakarmić. Mówię jej, że bajka smutna w morale, bo mogli się postarać, a ona na to: …Nnnooo…? Trudno widzieć ciużymi oczami…
  Lisa i Żurawl – nie aż Piękna i Bestia. A my i twórcy Global KL-NWO – ? Ale Piskorski obawia się spojrzeć ich oczami, choć może obawia się pokazać nam świat ich oczami widziany? Więc Natura nas atakuje czy Bestie?
  Maski opadły – a powieki… ?

 2. Marek said

  Po ch wam ten fejsbook i inne tłitery?

 3. Marek said

  Apropos kowida.
  W każdy weekend tj sobotę i niedzilę liczba zgonów tzw kowidowych jest kilka rzy mnijesza aniżeli w tygodniu.
  Teoria spiskowa:
  1. brak żydow w szpitalach kowidowych, nie ma kto fałszować statystyk.
  2. brak żydów w szpitalach kowidowych, nie ma kto podkręcać respiratorów.
  3. brak żydów w szpitalach, mniejszy stres dla pacjentów.

  coś jeszcze?

  Piskorski ma nadzieję, że jak trafi na żyda w szpitalu, to może mu nie zaszkodzi?

 4. Birton said

  o tym napisałem rok temu zapewne: „skończyła się epoka pozorów” i żydomasoneria z otwartą przyłbicą i bez lęków realizuje swój diabelski plan, a kto przeciw ten martwy

 5. plausi said

  Organy służb USA

  a pewnie i innych: Microsoft, Google, Facebook, Twitter, Apple, … nie zamykajmy listy, gdyż tak szybko jej nie wyczerpiemy.

  https://anthony.neon24.pl/post/159369,miales-chamie-zloty-rog#comment_1744641

  nie sposób przecenić roli tych organów w organizacji życia społecznego w „globalnym obozie koncentracyjnym” jaki „temi rencami” w końcu sami wywalczyliśmy.

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/kolonia-usa/

  Wielu bohaterów NSZZ i ich potomków do dziś z wielkim zacięciem i oddaniem usłłują pomóc organizatorom „globalnego obozu koncentracjynego” w realizacji ich planów, przymjuąc funkcję konfidentów, w nadziei może, że przypadnie im, przy odrobinie szczęścia, rola kapo. Jak widać duch NSZZ przetrwał.

Sorry, the comment form is closed at this time.