Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Karabinek GROT Producent karabinka Grot idzie do sądu: żąda miliona złotych za „szkalującą publikację”

Posted by Marucha w dniu 2021-02-02 (Wtorek)

Fabryka Broni „Łucznik” poinformowała w komunikacie, że złożyła pozew w Sądzie Okręgowym w Radomiu ws. artykułów, które ukazały się na portalu Onet na temat wadliwego karabinka Grot.

Pozew skierowano przeciwko wydawcy portalu Onet – Ringier Axel Springer oraz autorom publikacji Edycie Żemle i Marcinowi Wyrwałowi.

Radomska fabryka domaga się zadośćuczynienia w kwocie miliona złotych za opublikowanie materiału pt. „Szokujący raport o karabinku Grot. Jest tak zły, że zagraża żołnierzom”.

Jak podkreślił producent karabinka, w „szkalującym” materiale pojawił się „szereg nieprawdziwych twierdzeń dotyczących rzekomych nieprawidłowości w wytwarzaniu broni”. Dodano, że treść artykułu wprowadza w błąd i zawiera insynuacje. Jednocześnie zaznaczono, że karabinek Grot spełnia wymagania techniczne, jest sprawdzony, przebadany i bezpieczny dla użytkownika.

Fabryka Broni „Łucznik” nie pozwoli na niszczenie dorobku rodzimych konstruktorów i wieloletniej pracy pracowników fabryki, będzie dochodzić swoich praw w sądzie – napisano w komunikacie na stronie producenta.

Przygotowywanie pozwów zapowiedziano już 28 stycznia podczas konferencji prasowej z udziałem wiceministra obrony narodowej Wojciecha Skurkiewicza i posła Marka Suskiego. Politycy podkreślili, że radomska fabryka i Polska Grupa Zbrojeniowa powinny o dobre imię i wiarygodność walczyć w sądzie. Dodali, że pierwsze pozwy już są gotowe.

Onet o Grocie: „Tak zły, że zagraża żołnierzom”

W materiale z 25 stycznia, opartym na opiniach byłego oficera GROM-u Pawła Mosznera i jego zespołu, opisano szereg wad i problemów z działaniem karabinka Grot, który miał być flagowym polskim karabinkiem. Z ustaleń portalu wynika, że karabinek Grot rdzewieje, przegrzewa się, zacina się przy kontakcie z piaskiem, pękają w nim kolby. Stwierdzono wprost, że karabinek „jest tak zły, że zagraża żołnierzom”. Jak twierdzi portal, podpisanie kontraktu na ich zakup odbyło się z pominięciem procedur wojskowych i przed końcem ich badań kwalifikacyjnych.

W odpowiedzi na materiał Onetu MON zapewnił, że zanim karabinek trafił do seryjnej produkcji, był testowany zarówno przez producenta, jak i przez przyszłych użytkowników. Producent karabinku Grot, Fabryka Broni „ŁUCZNIK” – RADOM SP. Z O.O., wydał w związku z publikacją Onetu specjalne oświadczenie. W ocenie producenta publikacja, która prezentuje wady karabinku MSBS GROT, opierając się na opiniach byłego oficera GROM-u Pawła Mosznera i jego zespołu, jest „nierzetelna i wprowadza w błąd opinię publiczną”.

Jak wyjaśnia producent, „przed pierwszą dostawą karabinków do WOT w grudniu 2017 wszystkie wymagania techniczne i prawne zostały dopełnione, czego dowodem jest Orzeczenie Szefa IU oraz świadectwo z badań w II trybie OiB”.

Nie oznacza to oczywiście, że poszczególne elementy konstrukcyjne nie mogą zostać ulepszone, to cały czas się dzieje. W opublikowanych materiałach brak jest niestety informacji o tym, że Fabryka Broni wspólnie z WOT udoskonala konstrukcję, czego efektem jest obecna wersja karabinka MSBS oznaczona jako A2 – napisał producent.

Doniesieniami Onetu zaniepokoili się posłowie Platformy Obywatelskiej. Posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska zapowiedziała, że zostanie złożony wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji obrony w tej sprawie. W ocenie posłanki PO używanie takich wadliwych karabinków przez polskich żołnierzy oznacza, że w przypadku konfliktu zbrojnego są oni właściwie bezbronni. Kluzik-Rostowska chce także wyjaśnić, co wpłynęło na podjęcie przez ówczesnego szefa MON decyzji o podpisaniu kontraktu na zakup tych karabinków.

Kontrakt na zakup Grota został podpisany w 2017 roku przez ministra obrony Antoniego Macierewicza i opiewał na 500 mln zł.

https://pl.sputniknews.com/

28

Komentarzy 12 do “Karabinek GROT Producent karabinka Grot idzie do sądu: żąda miliona złotych za „szkalującą publikację””

 1. Zenon_K said

  Tu więcej szczegółów na temat tej sprawy
  https://www.defence24.pl/pozew-ws-grota

 2. Boydar said

  Jak mówią doświadczeni – nie ma tego złego co by na gorsze nie wyszło. Ale zdarza się czasem (rzadko) że na lepsze.

  Grot w założeniu nie jest zły. Jest produkowany tutaj i teraz. Wymyślony przez konstruktorów z Polski, nie z Izraela czy USA.

  Co nie znaczy że produkcji nie da się spier’dolić. Da się. Trudnią się tym procederem dywersanci i agenci. Są niestety na tyle mocno ukorzenieni że nie da się ich wyrwać jak buraka czy innego selera. Do tego potrzebna jest maszyna zwana AFERĄ. Im bardziej rozdmuchaną i upublicznioną tym lepiej.

  CBDO

 3. walerianda said

  Peodukować i poprawiać aż Grot będzie tak jak WiS

 4. AndyX said

  Z tego co ptaszki cwierkaja H&K wypadł z bundeswery i walczy z Grotem o ukraiński kontrakt.

 5. Boydar said

  Nooo, na to nie wpadłem (4).

  Kurde dur, to teraz już na dwoje babka – przegrać źle, wygrać jeszcze gorzej.

  Trza by Pyrrusa zagadnąć. Alle, Stronnictwo Ruskie na pewno ma plan co z tym bigosem zrobić.

 6. Wielka Kopa Tatry said

  „Z ustaleń portalu wynika, że karabinek Grot rdzewieje, przegrzewa się, zacina się przy kontakcie z piaskiem”

  To wcale nie musi oznaczać, że jest wadliwy.

  „W ocenie posłanki PO używanie takich wadliwych karabinków przez polskich żołnierzy oznacza, że w przypadku konfliktu zbrojnego są oni właściwie bezbronni.”

  A ona przejmuje sie losem polskich żołnierzy😂

 7. Anucha said

  Do oficera Moszny
  W sprawie pękających kolb karabinku.
  Chciałbym uświadomić,że Polskie Wojsko
  kolbami w drzwi nie łomoce.
  Onet i wszystko jasne.

 8. Ale dlaczego? said

  Agentura szwabska działa… Zresztą podobnie jak usraellska.
  Tylko polactfo tego nie widzi…

 9. BK said

  Jakoś tak na YT ogladalem ocene GROTa przez rusznikarza USArmy, ktory sluzył z naszymi jeszcze kilka lat temu i ma aktywne kontakty. Occena obejmowala takze strzelanie na strzelnicy z pozycji leżacej, kleczacej i stojącej do tarczy na 50m, 150m i 300m. Amerykanin mało się z naszym karabinkiem nie ożenił.

  Zalety:
  1. spojna konstrukcja, wszystko co trzeba w prostej broni. W porownaniu z modulowymi konstrukcjami USArmy, gdzie zolnierz to montowane wyposazenie musi taszczyc i dolaczyc do broni w ramach potrzeb – genialne.
  2. wykonanie i odpornosc na uszkodzenia – wspaniala, porownywalna bez problemu z FN czy Steyer. HK może używa lepszych materialów, ale kosztuje, co przy masowej broni ma znaczenie – bo lepsze materialy trudniej naprawia sie w polowych warunkach.
  3. cena. „Niemożliwe, by taka broń kosztowała tak mało!”

  Wady:

  Cena. Broń jest za tania – wartość ewentualnego kontaktu jest za niska, by sstarczylo na łapówki dla Pentagonu.

 10. Boydar said

  Rosja jest także mocarstwem jeśli chodzi o produkcję i eksport broni. Od Rosji można kupić prawie wszystko i jest to tylko kwestia rosyjskich pryncypiów oraz ceny. Ale każda jedna broń na rynek wewnętrzny dla armi rosyjskiej jest trzy razy tańsza albo i lepiej. Można przyjemne z pożytecznym ? Można. No ale Rostech jest rosyjski.

 11. baca said

  AD 2. No właśnie miałem to samo napisać. Udupić od wewnątrz każdy projekt nietrudno mając szczury na wysokich szczeblach.
  Ten Grot jest mimo wszystko koszmarnie niepraktyczny – po cholerę np szyna montażowa na całej długości? Chyba po to aby broń się ciągle o coś mogła zahaczyć…
  Po jaką cholerę ta goła lufa? żeby się mogła o byle co powyginać lub poparzyć żołnierza?
  Po jaką cholerę ten uchwyt pod lufą? Chyba po to aby i z drugiej strony broń się ciągle mogła o coś zahaczyć? Przecież to jest karabin a nie pieprzona wiertarka i w polu trzeba jak najniżej wystawiać lufę z okopu – a dzięki temu uchwytowi robi się na tym punkcie dramat, bo nie można nie płasko na glebie z tą bronią położyć i wtopić w trawę np…
  Tak więc wady ma i to widoczne gołym okiem – i niezrozumiałe jest po jaką cholerę przerabiać Kałacha skoro to już było doskonałe, jako że jedynym naprawde dobrym usprawnieniem Kałacha było dorzucenie mu celownika optycznego i bębenkowego magazynka made ich china…
  Ale tak czy siak to tylko karabinek… straszne jest to że Polska miała i mogła być liderem broni termojądrowej ale zrobiono wypadek głowie tego projektu i dupa…
  tu jest o tym więcej i godne to osobnego artykuła:
  https://facet.wp.pl/polska-bomba-atomowa-6002210386170497g/4

 12. D-T said

  Tak zły, że zagraża żołnierzom
  Jeśli żołnierzom przeciwnika, to chyba jego zaleta. Nie słyszałem o życiodajnej broni.

Sorry, the comment form is closed at this time.