Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

„Wpis dyplomaty USA jest skandalem! Tu jest Polska!”: burza wokół wyroku ws. książki o Żydach

Posted by Marucha w dniu 2021-02-10 (Środa)

Nie milkną echa wyroku, który zapadł we wtorek wobec historyków i autorów książki o Żydach w okupowanej Polsce „Dalej jest noc”. Warszawski sąd orzekł, że muszą przeprosić krewną jednej z opisanych postaci za pomówienia o kradzież i kolaborację z Niemcami. Sprawa przykuła uwagę amerykańskich polityków i instytucji.

Niezrozumienie środowisk związanych z badaniami nad Holokaustem i zachowaniem pamięci o Holokauście wzbudził już sam proces sądowy. Wyrażono zdecydowany sprzeciw wobec „ataków personalnych” na prof. Barbarę Engelking i prof. Jana Grabowskiego. Pracownicy szeregu instytucji, t.j. Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Yad Vashem, Towarzystwa Przyjaźni Polska-Izrael, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Muzeum Holocaustu w USA wyrazili swoje oburzenie i zapewnili o solidarności z badaczami.

Dyrektor Muzeum POLIN Zygmunt Stępiński zaznaczył w oświadczeniu, że z ubolewaniem przyjmuje ataki wobec badaczy, którzy „realizują misję odkrywania faktów i zjawisk dotyczących jednego z najtragiczniejszych okresów w historii Polski i świata”. Zwrócił uwagę, że proces z powództwa cywilnego wspiera organizacja (Reduta Dobrego Imienia – red.) dotowana ze środków publicznych.

W ocenie Stępińskiego cała sytuacja niesie znamiona „cenzury i zastraszania badaczy przed publikowaniem wyników swoich ustaleń, w obawie o oskarżenie i obciążenie ich kosztami obrony prawnej”. Jednocześnie zaapelował o umożliwienie instytucjom prowadzenia badań i korzystania z prawa do krytyki bez atmosfery nagonki.

Z kolei Muzeum Holocaustu w USA opublikowało na Twitterze oświadczenie z dnia 5 lutego, w którym podkreślono, że proces toczący się w Polsce wobec dwóch historyków budzi poważne obawy o „przyszłość niezależnego stypendium (środki przeznaczone na badania – red.) Holokaustu w Polsce”. Dodano, że wpisuje się to w niepokojący trend „zniekształcenia historii Holokaustu i jej upolitycznienia”.

Muzeum ma nadzieję, że Polska nadal będzie dostrzegać wagę swojego wyjątkowego położenia i wzywa Polskę – podobnie jak wszystkie rządy – do zapewnienia, by wolne badania naukowe nad Holokaustem mogły być prowadzone i publikowane teraz i w przyszłości bez obaw przed zastraszaniem czy groźbami prawnymi – czytamy na stronie Muzeum.

Amerykańscy dyplomaci apelują o ochronę badań nad Holokaustem

Na tweet Muzeum Holokaustu zwróciła uwagę specjalna wysłanniczka przy Departamencie Stanu USA do spraw Holocaustu Cherrie Daniels. Urzędniczka podkreśliła, że „ingerencja w dyskurs akademicki ma mrożący wpływ na badania historyczne i wolność wypowiadania się”. Zaapelowała do Polski i innych krajów o ochronę badań nad Holokaustem.

Jej tweet został przekazany dalej przez Bix Aliu, chargé d’affaires ambasady USA w Warszawie. Dyplomata dodał kilka słów komentarza, podkreślając, że „otwarta debata akademicka na trudne tematy to ścieżka prowadząca do rozwiązywania sporów historycznych”.

Zainteresowanie procesem ws. książki i wyrokiem dla polskich historyków ze strony amerykańskich przedstawicieli nie spodobał się historykowi Sławomirowi Cenckiewiczowi, który w ostrych słowach skomentował, że wpis amerykańskiego dyplomaty to prawdziwy skandal i powinien pociągnąć za sobą reakcję ze strony MSZ Polski. Cenckiewicz dodał, że dyplomata zakłamuje rzeczywistość, ponieważ prawo do wolności badań daje prawo do pisania kłamstw – a te nie mogą pozostać bez odpowiedniej reakcji ze strony osób lub ich bliskich, których dotyczą.

Do krytycznych komentarzy po wyroku ws. książki „Dalej jest noc” odniósł się rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak podkreślił, proces miał charakter cywilny, tzn. że odbył się na wniosek krewnej, która walczyła o dobre imię przodka.

– W czasie procesu autorom udowodniono błąd i przyłapano na nierzetelności – napisał Żaryn. Dodał, że orzeczenie sądu nie ma nic wspólnego z wolnością prowadzenia badań historycznych, a wykorzystywanie całej sytuacji do „oczerniania Polski na arenie międzynarodowej jest zjawiskiem niepokojącym”.

Co orzekł warszawski sąd?

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał 10 lutego wyrok ws. autorów książki „Dalej jest noc”, która opowiada o losach Żydów w wybranych powiatach w okupowanej Polsce. Historyków pozwała bratanica dawnego sołtysa wsi Malinowo opisanego w książce, proces ciągnął się od 2019 roku. Sąd orzekł, że prof. Barbara Engelking z Centrum Badań nad Zagładą Żydów i prof. Jan Grabowski mają przeprosić za nierzetelne informacje zawarte w publikacji.

Sąd zdecydował, że badacze powinni zamieścić w tej sprawie oświadczenie, w którym przepraszają powódkę za naruszenie czci jej wuja w rezultacie opublikowania nieścisłych informacji – we fragmencie akapitu z dwutomowej książki został pomówiony o „ograbienie Żydówki i współpracę z Niemcami” podczas II wojny światowej. Historycy zapowiedzieli apelację.

https://pl.sputniknews.com/

Historycy? Tych dwoje parchów to „historycy”? Nawet miano kurwy byłoby dla nich zbyt zaszczytne. Pasożydy, żyjące z podatników. Plugastwo.
Admin

Komentarzy 16 do “„Wpis dyplomaty USA jest skandalem! Tu jest Polska!”: burza wokół wyroku ws. książki o Żydach”

 1. Sarmata said

  To nawet nie parchy. To bladzie.

 2. NC said

  Muzeum Holocaustu w USA opublikowało na Twitterze oświadczenie z dnia 5 lutego, w którym podkreślono, że proces toczący się w Polsce wobec dwóch historyków budzi poważne obawy o „przyszłość niezależnego stypendium (środki przeznaczone na badania – red.) Holokaustu w Polsce”.

  To znaczy przestaną finansować Engelking, Grabowskiego, Grossa i pomniejsze szuje łase na amerykańskie pieniądze?
  To chyba dobra wiadomość?

 3. AlexSailor said

  Dlaczego sąd nie zasądził odszkodowania 100 tys. złotych żądanych w pozwie??????!!!!!!!!!!
  Oni mają w tyle to przeproszenie.
  Więcej – wyrok tak przekręcą medialnie, że wyjdzie dokładnie na odwrót.

 4. Anucha said

  Dla tej koorwy Engelking trzeba jak najszybciej umożliwić przeżycie metafizyczne.

 5. revers said

  A co tam robia dyplomaci amerykanscy przy ruszaniu trudnych tematow?

  Moze dyplomaci i naukoffy metafizyczni inaczej zajma sie okretami z uchodzcami engelkigowych, duzo dzieci na pokladzie okretu pochodzenia zydowskiego ktore uciekaly z europy faszystow kontrolowanych przez kartoteki amerykankie IBM, a zostaly zawrocone do Europy Aldiego H..

  Do tego w najnowszym wydaniu prawd historycznych bylego juz prezydenta stanow Trumpa w impeczmencie oskarzono o wszystko zdrade stanu z Rosja, terroryzm wewnetrzny, defraudacje pieniedzy wyborczych bez powolania swiadkow lub bez dowodow.

  Wsrod oskarzajacych Trumpa byli tez senatorowie z partii demokratycznej.

  Nic tylko pi.lic takie demokracje , talmudzyczne saady i talmudyczna metafizyke handle.

  Z najnowszej historii tez zaabraklo masowych zbrodni na Palestynczykach ktore mialy swoj epilog przed miedzynarodowym saadem ICC i zostaly zignorowane przez talmudycznych syjonistow..

 6. D-T said

  Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Izraelskiej? To któren tam jest prezesem – Polak, czy rzyd?
  Tutaj przyjmuję narrację Jaśka z Toronto – nie mam nic przeciwko żydom, pod warunkiem że są u siebie i żyją za swoje.

 7. Moher49 said

  A seryjny samobójca śpi. Żaden nowiczok też nie działa.

 8. Tu i w podobnych sytuacjach, które namnożyły się bardziej niźli ychnie powymyślane wirusy, w zasadzie nie można stosować żadnych epitetów czy nawet słów uważanych za wulgarne, a zawartych w naszej mowie. Dlaczego? Bo nie masz w polszczyźnie nic, co mogłoby dostatecznie obelżydliwie określić tę zdziczałą rasę ze skundlonego podgatunku „homo niewiadomo”. Właściwe jest tylko jedno poprawne określenie: „żydostwo”. Zawiera ono bowiem w sobie wszystkie najprawdziwsze, znane z dziada pradziada definicje tego czegoś oraz przywołuje w wyobraźni najohydniejsze obżydliwe obrazy.

  https://www.google.co.uk/search?q=happy%20merchant%20png&tbm=isch&hl=pl&sa=X&ved=0CCEQtI8BKAJqFwoTCICBq_fm4e4CFQAAAAAdAAAAABAN&biw=1400&bih=864

  Znymy siem nie dyskursuje! To som pokrencone umyślunkowo afirmanty! Taky uny albo taka una ocygania nawet swygo tatełe, nawet swojom mamełe oszwabia, a nawet swygo samygo jygo lub swojom samom jum!

  Jakiekolwiek próby traktowania ych jako ludzi są nielogiczne i bezcelowe. Nie można unych także porównywać z żadną inną, znaną, oddychającą tlenem istotą, żeby owej nie uwłaczać.

 9. Ale dlaczego? said

  Kłamstwo jest narzędziem szatana.
  Więc każdy broniàcy kłamców działa ręka w rękę z szatanem.

  Dla Eskimosów więc Prawda nic nie znaczy, mają swoją mojszą prawdę. Nie od Boga ona pochodzi…

 10. JanuszT said

  Mam dwa tomy tych książek, kupiłem, wybaczcie, bez zastanowienia się czy warto…

 11. Boydar said

  A wypada dodać (D-T), że żyjąc tutaj mają nie zajmować się lichwą; to postulat Pana Jaśka, nie mój.

  Pan Jasiek chce naprawić judaizm a ja swoją Ojczyznę. Ponieważ są to dwa różne i diametralnie sprzeczne cele więc żadnej zgody być nie może.

  Ewentualna współpraca może dotyczyć wyłącznie etapu wstępnego, czyli fizycznej eliminacji różnych Lolków, Krwawych Lun czy innych Tulei, czyli wręcz symboli wypaczeń które doprowadziły judaizm na skraj wydolności systemowej. Podejrzewam jednak że żaden dil z Panem Jaśkiem i tak się nie uda. Wymienieni bowiem wyżej, bandyci, złodzieje i deprawatorzy Narodu Polskiego, nie trudnili się … lichwą. Czyli wg. Pana Jaśka w niczym nie przeszkadzają.

  No i ch’uj im wszystkim w du’pę, ja i bez okularów dobrze widzę kto jest kim i w co gra.

 12. Bezpartyjna said

  „Sędzia Ewa Jończyk orzekła, że naukowcy mają na stronie Instytutu Badań nad Holokaustem umieścić oświadczenie. Mają w nim napisać, że przepraszają Filomenę Leszczyńską, bratanicę opisanego w „Dalej jest noc” Edwarda Malinowskiego, za „naruszenie jego czci” poprzez „podanie nieścisłych informacji” o tym, że w czasie wojny ograbił Żydówkę i przyczynił się do śmierci Żydów, którzy ukrywali się w lesie. Takie oświadczenie mają też wysłać w liście do Leszczyńskiej. W następnych wydaniach książki fragment o Malinowskim ma być zmieniony.

  Sąd odrzucił finansowe żądanie, by historycy zapłacili 100 tys. zł. odszkodowania. Zaproponował też własną wersję treści przeprosin. W pozwie żądano m.in., by historycy przyznali, że w książce specjalnie podali nieprawdę i chcieli zarzucić Polakom udział w zagładzie Żydów.

  W pozwie domagano się obrony nie tylko pamięci po Malinowskim, ale także obrony „prawa do tożsamości i dumy narodowej”, „prawa do pamięci o Polakach ratujących Żydów”, a nawet „prawa do niezakłamywania historii II wojny światowej”.

  Sędzia to odrzuciła, uznając za „dyskusyjne” lub „trudne do uznania”. Nie zgodziła się też, by w przeprosinach Malinowski był określany jako „bohater ratujący Żydów” oraz by jego bratanica dostała 100 tys. zł. zadośćuczynienia. „Orzeczenie sądu nie może powodować efektu schładzającego dla badań naukowych. W ocenie sądu żądana kwota stanowiłaby taki właśnie element” – powiedziała sędzia Jończyk.

  O książce „Dalej jest noc” sąd mówił, że „przyświecał jej szczytny cel”, a „wyjaśnianie prawdy historycznej o postawach Polaków w czasie okupacji jest rzeczą ważką”. Dlaczego zatem historycy muszą przepraszać? Bo zdaniem sądu Barbara Engelking (autorka rozdziału, gdzie pojawia się historia Malinowskiego) nie dość krytycznie podeszła do relacji ocalałej z Zagłady Estery Drogickiej i nie zestawiła jej z tym, że kilkadziesiąt lat wcześniej Drogicka broniła Malinowskiego przed sądem PRL.” …

  https://oko.press/prof-engelking-i-grabowski-musza-przeprosic-za-niescisle-informacje/&ved=2ahUKEwjnmN-Kj-LuAhUwmIsKHVX-D1kQFjAEegQIFRAB&usg=AOvVaw3f1XQtikpfyazNtC85gIwR&cshid=1613056806422

  Poniżej opinia osoby, która zna książkę:

  „Książka ta nie opisuje rzeczywistości na terenach IIRP podczas II wojny lecz tą rzeczywistość zakłamuje i fałszuje. Autorzy mówili, że wybrali te 10 powiatów jako reprezentatywne dla terenów całej IIRP. lecz dziwnym trafem 9 z nich położonych było na terenie Generalnej Guberni a 1 na terenie Dystryktu Galicja. A co z pozostałymi powiatami z terenów Komisariat Rzeszy Wschód, Komisariat Rzeszy Ukraina, Kraj Warty, Prusy Zachodnie i Górny Śląsk.
  Ale czego można spodziewać się po takich autorach jak między innymi B. Engelking-Boni,która stwierdziła, że dla Polaków śmierć to była po prostu kwestia biologiczna, śmierć jak śmierć. Dla Żydów to była tragedia, metafizyka, spotkanie z najwyższym.

  Poziom tej książki jest na poziomie książek J. Kosińskiego „Malowany ptak”, Grosza – ” Sąsiedzi ” czy B. Wilkomirskiego „Fragments”, które wręcz są fałszem i beletrystyką udającą pracę naukową.

  Problem znany Polakom od dziesięcioleci (podobnie jest z Ukrami i Niemcami), co pozostaje – wykopać ich wreszcie do Jezraela i będzie po kłopocie.

 13. Piskorz said

  re 12..„Orzeczenie sądu nie może powodować efektu schładzającego dla badań naukowych”….Ja pierniczę, ale…formuła.!!! Coś takiego jak „pomroczność”…Efekt schładzający”…to z tym do prof Bralczyka..!! Jak on to- rozumie..?!

 14. JanuszT said

  JANUSZ TAZBIR. PROTOKOŁY MĘDRCÓW SYJONU. Autentyk  czy falsyfikat

  Znalezione na: http://niniwa22.cba.pl/protokoly_janusz_tazbir_1.htm
  Logged

 15. revers said

  a tak poza tym w rp judzi sie na codzien i naukoffo przez dwużydzian Polaka, czyli czemu się tak Polacy skundlili?!

 16. zen said

  Żydzi mają swój kraj, zresztą zdobyty przemocą i mordowaniem Palestyńczyków, tam niech popisują się swoim relatywizmem historycznym i moralnym, wara od normalnych ludzi, mających kodeks moralny stojący na straży sumienia. Czy ktoś robi jakieś badania historyczne na temat tzw. Holokaustu? – to mit – mamy raczej żydowski monolog pilnujący, aby czasem coś się nie „sypnęło” z żydowskiej narracji, dotyczącej nie tylko ilości ofiar – w Auschwitz już zmniejszyli ilość ofiar z 4,4 mln do 1,1 ,mln. Czy jakieś światowe instytucje historyczne organizują sympozja i badania naukowe w Auschwitz – przecież to oczywiste – Żydzi byliby wniebowzięci gdyby cały świat by mówił o ich wyjątkowym cierpieniu, ponieważ tylko oni są ludźmi? A tu nic, jednostronne gadanie…. i ten instytut Wasz Yad, promujący holokaust tych, którzy w swej niewiedzy poświęcali życie bliskich dla Żydów, jak ten bezmyślny Ulma – cóż to za ojciec, który życie własnych dzieci wdeptał dosłownie w ziemię – ojciec rodziny powinien zrobić WSZYSTKO, aby ratować własne dzieci – WSZYSTKO!!! – bierzcie przykład ze zwierząt jak bronią potomstwa!
  Czy Polacy mają być nawozem dla żydowskiej gleby, aby rozwijali się kosztem polskiego poświęcenia, na które ich nie stać – to zakrawa na żydowskie pasożytnictwo kosztem naiwniaków.

  https://gloria.tv/post/E7rSYnvazZ892PfuTCRC8ckce

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: