Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Serbia – państwo frontowe.

Posted by Marucha w dniu 2021-03-06 (Sobota)

Serbia, neutralny kraj w „trudnym sąsiedztwie”, w przeszłości stawał w obliczu „szarpania” między większymi mocarstwami na Wschodzie i Zachodzie. Czy Serbię czeka los Ukrainy?

Po bombordowaniach amerykańskich w Wojnie Bałkańskiej w latach 90-tych ub. wieku, Serbia straciła Kosowo, a skutki bomb z ze zubożonym uranem dały znać w zachorowaniach serbskiej populacji. Po tych doświadczeniach Serbia zbliżyła się politycznie z Rosją i Chinami.

W ubiegłym roku Serbia jako pierwszy kraj w Europie otrzymała chiński sprzęt wojskowy- drony bojowe CH-92A uzbrojone w pociski naprowadzane laserowo.

„Eksport dronów w Pekinie jest motywowany chęcią penetracji europejskiego rynku obronnego i promowania Chin jako wschodzącej potęgi” – napisał ekspert ds. Bezpieczeństwa Vuk Vuksanovic, analityk londyńskiego think tanku Royal United Services Institute.

Belgrad tradycyjnie utrzymywał również bliskie stosunki z Moskwą, która przekazała Serbii używane myśliwce MiG-29 i sprzedała systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu Pantsir S1. Prezydent Serbii Aleksandar Vucic często chwali się swoimi osobistymi powiązaniami z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, z którym spotykał się wiele razy.

Chiny zainwestowały również w Serbię, inwestując pieniądze w projekty kolejowe i energetyczne, a także oferując szczepionki na koronawirusa, aby pomóc krajowi w walce z pandemią.

Vucic nazwał swój kraj „najważniejszym i najbliższym przyjacielem Chin” w Europie i nazwał prezydenta Xi Jinpinga swoim „bratem”.

Na znak zacieśniania współpracy w 2021 roku Serbia stała się również pierwszym europejskim klientem nowego chińskiego systemu obrony powietrznej FK-3 – opisywanego jako mniej więcej odpowiednik amerykańskiego systemu rakietowego Patriot. Coraz bliższe więzi gospodarcze i wojskowe zwróciły uwagę dowódców USA.

Czas jednak płynie, do głosu dochodzi nowe pokolenie. Czarna Góra też już wzmocniła siły NATO. „Czy chcesz aby twój syn czy córka ginęli za Montenegro?”- pyta amerykańska publikacja. Większość Amerykanów nawet nie wie gdzie należy szukać tej Czarnej Góry.

I oto Serbia stała się frontowym państwem w wojnie amerykańsko-chinskiej.

STUTTGART Niemcy – kontyngent Zielonych Beretów przybył w tym tygodniu do Serbii, gdzie amerykańscy dowódcy wojskowi chcą zacieśnić więzi, mimo, że Belgrad pogłębia swoje powiązania z rywalami, Chinami i Rosją. Zespół Sił Specjalnych ze Stuttgartu będzie w Serbii przez miesiąc, trenując obok elitarnych serbskich jednostek antyterrorystycznych.

„Ponieważ znajdują się tam na skrzyżowaniu dróg, jest to wrażliwy punkt dla całej Europy” – powiedział o Serbii generał dywizji David Tabor, szef amerykańskiego dowództwa operacji specjalnych w Europie.

Wojska amerykańskie koncentrują się na budowaniu zdolności Serbii do radzenia sobie z zagrożeniami, które obejmują potencjalne wysiłki bojowników islamskich w celu tranzytu z Bliskiego Wschodu do Europy przez Serbię, powiedział Tabor, który był w Belgradzie na początku tygodnia na rozmowy ze swoimi wojskowymi odpowiednikami.

Ale jeśli na poziomie taktycznym Zielone Berety koncentrują się na zwalczaniu terroryzmu, powrót wojsk amerykańskich do Serbii jest również przedmiotem obaw o coraz bliższe związki Belgradu z Pekinem i Moskwą.

„Chiny wyłoniły się jako alternatywny patron, angażujący się zarówno w sprawy wsparcia gospodarczego, jak i obronnego” – powiedział generał Tod Wolters z europejskiego dowództwa USA w swoim corocznym oświadczeniu dotyczącym postawy na rok 2020.
Tabor powiedział, że chce, aby jego operatorzy byli bardziej zaangażowani na Bałkanach w przyszłości, a Serbia jest kluczową częścią tych wysiłków.

Jak dotąd Tabor powiedział, że postrzega wpływy Chin w Serbii i innych częściach regionu jako uwarunkowane ekonomicznie.
– To nas niepokoi – powiedział Tabor.

Tabor uważa, że ​​w perspektywie długoterminowej siła Zachodu będzie silniejsza. „Naprawdę widzą swoją przyszłość w UE” – powiedział Tabor.

AnnaPK

vandiver.john@stripes.com
Twitter: @john_vandiver
>http://www.stripes.com/news/europe/us-special-forces-train-in-serbia-where-china-and-russia-have-strengthened-military-ties-1.664538

http://an40na.neon24.pl

Komentarzy 8 do “Serbia – państwo frontowe.”

 1. Peryskop said

  Serbska armia zestrzeliła niezestrzeliwalnego F-117.

  Niewybaczalny afront !

  Jedyna taka strata w walce dla US AirForce ever.
  Wnet F-117 wycofano ze służby poza filmowej.

  Słowiańska Serbia to także wcześnieksze upiory dla Zachodu – zamach w Sarajewie 1914, no i ten Tesla …

 2. Maverick said

  Iskierka ma wyjść z Polski w zjednoczeniu słowian, ale jak długo będą tam rządzić podstawiane Polakom dwurzydziany to wykląda na to że Polacy będą najemnikami kabalarzy i masonów, czyli kasty lucyferiańskiej.

 3. JADAM said

  Polactwo wzięto za kasę – 100 000 000 dla każdego ( Bolek ,albo jego q.wasza m. zasrana doradce)
  Wcześniej w 1917 tłum HŁUJÓW poparł element (Żymski made in usa -gotówkowy) za hasełko
  WSZYSTKIE BABY SĄ WSPÓLNE
  JUGOLE SIĘ nie dali zebrać na tą hagadę/ bajcarstwo
  I tak to się skończyło . A czym są polaczki ..wizytujące na „wczasach” … Jugosławię ???
  (VOLKS… znad wisły) , Rzymianie warsiawscy , bazarowcy na haju , dno w mule , czy ultraszambo na haju

 4. JADAM said

  Ad 2)
  JWP Maverick
  L I T O Ś C I !!!!!!!!!!!!!!!!!
  Co ze Żmudzinami ,tzw. Litwinami , co z banderą i jego BANDYTAMI (lepszymi od Hitlerwców)
  i co z warsiawką , lubelską dasporą ,dnem galicyjskim
  My o chlebie , a Gościu … o niebie

 5. Martusia said

  To nie Serbia obecnie jest panstwem frontowym ale Iran. Wystarczy tylko poczytac doniesienia mediow swiatowych a szczegolnie izraelskich i puzzle sie ukladaja. 23 maraca odbedzie sie w panstwie Golabkow Pokoju piata z kolei w przeciagu 2 lat, elekcja . Bibiemu tak sie zasluzyl, tak sie na boki dorabial, ze po przegranej jest przygotowana wygodka w mamrze. Jak pisza ich wiarygodne media horror mu sie za zaslugi szykuje i BIbi, normalne , ze probuje sie okopac na atakujacym froncie. A co moze mu pomoc przy frontalnych atakach zacieklych wlasnych wrogow? Odwrocenie uwagi slowem grubsza zadyma z „terrorystycznym” Iranem. Ataki terrorystyczne na czasie poczynione eksploduja ano, topia izraelski tankowiec, plaze zalewaja ropa a wiadomo bez pudla, ze to dzielo msciwych Ajatollahow. Sponsor nieszczesliwego Bibiego zza oceanu ustami samego Szefa Owalnego Gabinetu wczoraj oznajmil groznie:,ze takie wybryki iranskie sa zagrazaja bezpieczenstwu Stanow, ich polityce zagranicznej i prosperity ekonomicznemu.” Z tego wynika prosty wniosek, ze nalezy zrobic porzadek z Terrorysta tuz przed wyznaczona data wyborow u „napastowanego” bliskiego sasiada.

 6. Anucha said

  Z moich obserwacji.
  Serbowie należą do tych ludzi z którymi po krótkiej znajomości można „ konie kraść” ( a raczej odbierać swoje od koniokradów 😀)
  Podobną więź czuję z Węgrami i Rosjanami.
  Pozdrawiam Rosjan, Serbów i Węgrów.

  Jak zacznie się rozpierducha.
  To tym którzy wbijają kliny między naszymi narodami.
  Wbijemy te kliny w doopska

 7. Грађани Прага и Варшаве, престоница Чешке и Пољске, али и других градова у тим земљама сад већ традиционално прошетају улицама носећи транспаренте „Косово је Србија“ дајући тако подршку српском народу који је жртва западног режима.
  ___________________________________________________

  Mieszkańcy Pragi i Warszawy, stolic Czech i Polski, ale także innych miast w tych krajach, teraz tradycyjnie chodzą ulicami z transparentami „Kosowo to Serbia”, wspierając tym samym Serbów, którzy są ofiarami zachodniego reżimu .
  ___________________________________________________

  https://www.in4s.net/video-cesi-i-poljaci-ne-zaboravljaju-srbe-uvijek-cemo-protestovati-zbog-priznanja-kosova/
  ___________________________________________________

  Czym różnią się Serbowie i Chorwaci?

  Oba te ludy to w zasadzie jeden naród, mają swe korzenie na obecnych terenach Polski. Serbowie pochodzą z Wielkopolski, Chorwaci z Małopolski. Pierwsi akceptują swe pochodzenie, drudzy negują, że mają cokolwiek wspólnego ze Słowianami. Różni ich historia i religia. Chorwaci są z reguły katolikami, bo długo byli pod zaborem Austo-Węgier. Serbowie są prawosławni, utrzymali religię wziętą z Bizancjum pomimo wiekowego panowania tureckiego. Z tego wynika sztuczna różnica alfabetów; jedni swój język opierają na łacinie (tzw. gajica), drudzy na bazie slavoserbskiej (cyrylica).

  Serbów cechuje spontaniczność, otwartość, rozmowność i duma z własnej historii. Niestety są oni także skłonni do sporów i kłótni. Z kolei Chorwaci to ludzie gwałtowni, bywają i okrutni. Mają skłonność do kłótni, są uparci, przekorni. Kierują się w swym postępowaniu idealizmem, są upolitycznieni. Te cechy obu grup etnicznych sprawiają, że wciąż między nimi iskrzy. Ot, bracia nasi i bracia między sobą poróżnieni i złączeni przez historię.

 8. Przemysław Jakub said

  „Serbów cechuje spontaniczność, otwartość, rozmowność i duma z własnej historii. Niestety są oni także skłonni do sporów i kłótni. Z kolei Chorwaci to ludzie gwałtowni, bywają i okrutni. Mają skłonność do kłótni, są uparci, przekorni. Kierują się w swym postępowaniu idealizmem, są upolitycznieni. Te cechy obu grup etnicznych sprawiają, że wciąż między nimi iskrzy. Ot, bracia nasi i bracia między sobą poróżnieni i złączeni przez historię.”

  To by tłumaczyło m.in. dlaczego Chorwaci wyrzynali Serbów w ramach ruchu ustaszowskiego podczas II WŚ.
  Podział na osobne państwa Serbię, Czarnogórę, Chorwację oraz Bośnię i Hercegowinę to, jak zwykle zresztą, robota judów z Szatanów Zboczonych. Czego się nie dotknie ich śmierdzące warcholstwo, to zawsze po sobie pozostawiają martwych ludzi i zgliszcza budynków. Była jedna Jugosławia i się kulało.

Sorry, the comment form is closed at this time.