Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Wladca o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  zen o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  ? o Wolne tematy (41 – …
  Voodoosch o Sztuczna inteligencja ma rządz…
  I*** o Sztuczna inteligencja ma rządz…
  Olo o SKANDALICZNE słowa eksperta.…
  I*** o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  Cyngiel o Sztuczna inteligencja ma rządz…
  Niedźwiedź o Wolne tematy (41 – …
  revers o Wolne tematy (41 – …
  flathead o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  Ale dlaczego? o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  Olo o Dlaczego Biden wyprosił spotka…
  Marcin o Wolne tematy (41 – …
  Zenon_K o Rosyjscy eksperci będą szukać…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 546 obserwujących.

Kujawy: Archeolodzy odkryli osady budowniczych grobowców “polskich piramid”

Posted by Marucha w dniu 2021-03-09 (Wtorek)

Wsie, w których 5,5 tys. lat temu mieszkali budowniczowie tzw. grobowców kujawskich – określanych czasami “polskimi piramidami” – odkryli archeolodzy dzięki zastosowaniu m.in. dronów. Ówczesne osady były niewielkie – mieszkało w nich do 10 rodzin w lekkich, drewnianych konstrukcjach.

Grobowce megalityczne typu kujawskiego (określenie to wzięło się od Kujaw, gdzie odkryto dotychczas najwięcej podobnych konstrukcji) uznawane są za jedne z największych konstrukcji sepulkralnych wznoszonych w pradziejach w Polsce. Grobowce kujawskie wznoszono w IV tysiącleciu p.n.e. Usypywano je w kształcie wydłużonego trójkąta i obwarowywano dookoła wielkimi blokami kamiennymi. Szerokość ich podstawy wynosiła od 6 do 15 metrów, a długość – nawet do 150 m. Konstrukcje osiągały wysokość 3 m. Pod nasypami znajdowały się z reguły pojedyncze elitarne pochówki.

Naukowcy badają te konstrukcje na Kujawach od 2 poł. XIX w. Jednak do tej pory zagadkę dla nich stanowiły osady budowniczych – nie było wiadomo, gdzie i w jaki sposób mieszkali ludzie, którzy je wznosili. Dekadę temu ruszył szeroko zakrojony projekt badawczy, który miał rzucić światło na to zagadnienie. Naukowcy właśnie go podsumowali.

– To była zaplanowana akcja poszukiwawcza, która miała miejsce na terenie Kujaw, w okolicy grobowców megalitycznych. Przebadaliśmy w sumie 160 km kw. powierzchni terenów wokół grobowców. Udało się nam odkryć przeszło 150 osad z okresu, w którym powstawały te monumentalne konstrukcje – opowiada PAP kierownik projektu badawczego dr Piotr Papiernik z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Archeolodzy zastosowali szerokie spektrum metod, które umożliwiały znalezienie nie tylko pojedynczych domostw, ale też większych sieci osadniczych. Wybór padł na różnego rodzaju metody nieinwazyjne: klasyczne badania powierzchniowe (polegają na przejściu przez pola w poszukiwaniu zabytków na ich powierzchni), geofizyczne, geochemiczne. Wykonywano też zdjęcia z lotu ptaka z pomocą drona. Równolegle prowadzono także badania gleboznawcze oraz geologiczne i geomorfologiczne.

– Wszystko to pozwoliło z całkowitą pewnością wskazać miejsca, gdzie mieszkali ludzie w czasie, gdy wznoszono grobowce megalityczne. Wsie były niewielkie – w każdej z nich mieszkało do 10 rodzin; zajmowały obszar do 1-1,5 hektara – opowiada dr Papiernik.

Budynki miały średnio 25-35 m kw. powierzchni – w każdym z nich mieszkała jedna rodzina.

Archeolog precyzuje, że w otoczeniu jednego zgrupowania grobowców kujawskich znajdowało się więcej osad.

– Oznacza to, że te grobowce były punktem centralnym mikroregionu osadniczego. To zrozumiałe zważywszy na to, że wykonanie takiego grobowca było sporym wysiłkiem budowlanym – dodaje.

Według niego, wskazuje to, że mieszkańcy kilku wsi budowali jeden wielki grobowiec.

W ograniczonym zakresie archeolodzy przeprowadzili wykopaliska. W czasie badań odkryto m.in. wiele szczątków kostnych należących głównie do krów, a w dużo mniejszej liczbie świń i owiec lub kóz. Oznacza to, że głównie spożywano bydło – uważają naukowcy.

Eksperci zbadali też pyłki roślin w okolicy ówczesnych wsi – pobrano wielometrowe rdzenie z dawnych jezior. Na podstawie ich analizy dokonali zaskakującego ustalenia. Okazało się bowiem, że stopień odlesienia terenów wokół nich nie był tak duży, jak zakładano. Wynika z tego, że ekspansja wobec środowiska naturalnego nie była aż tak ekstensywna i być może skupiano się na hodowli, a nie na rolnictwie.

Dr Papiernik mówi, że nadal jest sporo zagadek dotyczących ówczesnej społeczności związanej z budową megalitów. Na przykład nie wiadomo, gdzie na Kujawach 5,5 tys. lat temu chowano zwykłych ludzi.

– Elita była grzebana w monumentalnych grobowcach, ale nie znamy w zasadzie z tego obszaru cmentarzy masowych. A gdzieś te dziesiątki tysięcy osób, z wielu pokoleń musiało być pogrzebanych. Nasz kolejny cel to ich lokalizacja – wskazuje.

Dotychczasowe badania były sfinansowane z różnych źródeł, głównie programu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, który prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz środków własnych muzeum, a także wsparciu Fundacji Badań Archeologicznych Im. Profesora Konrada Jażdżewskiego.

W czwartek odbędzie się promocja książka, w której zaprezentowano wyniki prac zespołu poszukującego osad budowniczych kujawskich megalitów. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej.

PAP – Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
szz/ agt/
https://dzienniknarodowy.pl/

Komentarzy 6 do “Kujawy: Archeolodzy odkryli osady budowniczych grobowców “polskich piramid””

 1. Yagiel said

  A cóż to się stało, że archeologia? I to nie jakaś rewelacja typu waza z Bronocic, osada obronna na Górze Zyndrama/Maszkowice czy pochówki z Bodzi: drużynników Mieszka I i Chrobrego, vikingów czy warego-Rusów przeklętego kniazia z dwu-zubem…
  No ale rzecz jest ważna, gdyż dotyczy ludzi sprzed 6-5,5 tysięcy lat wprawdzie, którzy przyszli z Południa Cisa-Dunaj, lecz mieli naszą… tzn. my mamy ich haplogrupę R1a1, zatem i Mowę mamy po nich ! Więc i mentalność też w znacznej mierze. Oraz te MEGApochówki vip’ów ichnich, kt. warto by roz-umieć. Nawiązałem na ten temat rozmowy z archeologami od tych grobowców /nie tylko/kujawskich: ci trzymają się twardo faktów i nie chcą poza nie wybiegać…

  Wskażę na jeden temat, raczej główny. Tych Megalitów nie wznoszono przypadkowo, bo ot – vip akurat zmarł, czy zginął akurat w boju! Znoszono kamienie i wznoszono konstrukcje zawczasu, by czekały na… I tu spór nasz: nieśmiało proponuję wersję, że gdy konstrukcja była gotowa, składano w niej ofiarę ludzką – może swojaka/vip’a, a może złapanego obcego z grup łowców-zbieraczy? – by przeprosić Matkę Ziemię za ranienie jej radłem np. To była – oczywistość europejskiej nauki – epoka matriarchatu, rolnictwa, więc trzeba było Bogini składać ofiary. Tymczasem archeologowie upierają się, że to były grobowce honorujące swoich vip’ów, więc żadne ofiary! An matriarchat!!
  Hm, to może taki vip patrzył miesiącami-latami, jak poddani ściągają wołami i znoszą te głazy, układają równiutko – uwaga: są ślady przycięć piłą: JAKĄ?! tych bardzo twardych głazów, a nawet ślady wierceń! (prof. Pawlikowski/AGH) – może udzielał wskazówek przy orientowaniu Wschód-Zachód ? Nie widzę tego jakoś, ale… Archeologowie zgadzają się, że cała inwestycja trwała co najmniej miesiące, była z góry zaplanowana co do miejsca i sposobu… Znaczy vip musiał czekać z umieraniem? Czy może kiedy rzecz była gotowa – ?
  I jeszcze jedno: te megality wznoszono wielokrotnie – wyglądały z góry jak kody paskowe. Na terenie /później/Kujaw i Polski oni wznieśli ich setki w kilkunastu czy w kilkudziesięciu miejscach – a potem dalej na Zachód aż do Holandii. No i Stonehange! Tyle że większość uległa zniszczeniu – masowo rozkradali Prusacy po 1871 i Dańczycy, gdy im Danię zmniejszyli…

  W każdym razie: Marucho Szanowny – piękne dzięki za ten temat ! Przyszłościowy !
  Im więcej z-roz-um’iemy naszych pra-przodków wędrowców-garncarzy-kamieniarzy-rolników-ofiarników, tym sami staniemy się mądrzejsi. Mądrość bowiem, tak myślę, ma raczej przeszłość niż przyszłość…

 2. Przemyślenia wywołane lekturą powyższego artykułu.
  ________________________________________

  Słowianie, najstarsza cywilizacja na świecie.


  ________________________________________

  Absolwenci Wydziału Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy podczas spotkania w Klubie pod Gruszką w Krakowie 13 grudnia 2018 roku, w trakcie naukowej sesji „Apokryfy Słowiańskie” pytali: „Po co nam te starożytne korzenie? Czy nie wystarczy nam wspaniała historia, która sięga 1000 lat?” – Otóż po to, drodzy magistrowie i doktoranci Historii z UJ, byśmy mieli świadomość udziału naszych przodków w najwspanialszych i najstarszych na świecie kulturach, które formowały rozwój cywilizacyjny ludzkości i w stosunku do których Sumer jest i młodszy, i w pewnym sensie wtórny – jako to młodsze dziecko, i mniej wspaniały pod niemal każdym względem, niżby się wam wydawał. Oto z pomroki dziejów wyłaniają się kolejne „państwa” Europy, kolejne jej „Wielkie Lechie”, potężniejsze niż sumeryjskie, mezopotamskie i inne, które was tak obezwładniają i kładą na kolana.
  ________________________________________

  Pochodzenie Słowian według najnowszych ustaleń nauki. Od jak dawna mieszkają na ziemiach polskich?

  https://wielkahistoria.pl/pochodzenie-slowian-wedlug-najnowszych-ustalen-nauki-od-jak-dawna-mieszkaja-na-ziemiach-polskich/

  Średniowieczni tzw. niemcy uważali Słowian za psy i podludzi. Twierdzili, że mają święte prawo ich mordować. Czy coś się w tej materii zmieniło? Kto kogo napadał przez ostatnie tysiąc lat? Kto grabił i mordował?

  ________________________________________

  Sprawa „Wielkiej Lechii”.

  1. Czy „Wielka Lechia” istniała? – Nie. Istniała Lechia, a przymiotnik Wielka jest prawdopodobnie wytworem współczesnych manipulatorów lub tylko tych spoglądających na mapy.
  2. Czy Lechia była imperium? – W dzisiejszym pojęciu tego słowa na pewno nie.
  3. Zatem, co to był za twór? – To była wysoce rozwinięta kultura, wspólnota ludów mówiących tym samym językiem, posiadająca te same wierzenia, oparte na znajomości praw natury, te same tradycje, sięgające bardzo głęboko w „mrok” dziejów, wspólnota zorganizowana na bazie wieców, które były tzw. demokracją rzeczywistą.
  _________________________________________

  Co z tą archeologią?

  Archeologia jak też historia stały się narzędziem manipulacji politycznej i mało mają wspólnego z prawdą. Oczywiście, że nie sposób zaprzeczyć pewnym faktom, jednak już ich interpretacja oraz liczne fałszerstwa tworzą konglomerat kłamstwa, z którego bardzo trudno jest wysupłać jakikolwiek sens.
  _________________________________________

  W czym tkwi największy problem?

  Problemem jest to, że pewne grupy ludzi jakoś tam ze sobą powiązane szukają dla się „szlachetnych” korzeni i każdy kundel chciałby być rasowym psem. Kradną więc sobie nawzajem „przodków”, zawłaszczają nazwy, symbolikę i temu podobne. Po co? Ze zwykłej zawiści, chęci „posiadania” i władzy.
  _________________________________________

  Tarapary.

  Chociaż na powierzchni mamy rozkwitającą zaawansowaną technologię, powszechną znajomość pisma i dostęp do bibliotek, to społeczeństwa osiągnęły swoiste dno, a ludziom wmówić można już dziś najgorszą bzdurę.

 3. Boydar said

  Żebyście się tak nie cieszyli, że przez tysiąc lat zniszczyliście wszystko co się dało. Bo jest jeszcze to, co zniszczyć się nie da, nawet psychopatycznemu żydowi.

  Przyspaliśmy sprawę, to prawda. Ale doświadczenie, na wasze nieszczęście, pozostało bezcenne.

 4. Yagiel said

  ad Hulajdusznik – cykl filmów Ewy Rawicz jest świetny + film o bitwie nad Tołężą/Tolensee.
  A ci polscy mgrowie krakowscy mogliby patriotyzmu uczyć się od Kazachów,kt. wyprodukowali długi serial popul-naukowy „Tajna Wielikoj Stiepi” oraz z czcią traktują kolejnych Złotych Ludzi, Przodków płci obojej – żeby u nas takim szacunkiem cieszyli się Wodzowie/Wodze (oni?one?) sprzed 5500 lat ! Tworzyli kulturę swą na tych ziemiach dłużej, niż te 1000 lat od Mieszka.

  Napisałem e-list do reżysera filmu „MEGALITY. Historia sprzed 5500 lat” pana Krzysztofa Paluszyńskiego: podziękowanie za świetny film i pytanie, czemu opisał Słonia bez głowy ? Opisał tamtych ludzi, głównie ustami grona archeologów polskich, w taki sposób, jakby opisał Bitwę pod Grunwaldem bez słowa o „BoguRodzicy”, odśpiewanej na 40 tys gardeł! (ani o kolosalnej 8-m figurze Marien mit Xrist w MarienBurg)… Ciekaw jestem, jak odpowie p. Paluszyński? No i ciekaw jestem, jak zareagowaliby studenci/mgrowie krakowscy na ten film – oraz na serię filmów Ewy Rawicz o pra-Słowianach-twórcach nad dolnym Dunajem pierwszej cywilizacji Europy (nie liczą Cywilizacji Sprzed Potopu – 12800) ?

  Jesteśmy Drzewo starsze i mądrzejsze niż się śniło najcwańszej jemiole! Trzeba tylko temu Drzewu-My mentalnie przywrócić świadomość korzeni w ziemi… 5500 lat temu. Ta świadomość – to doświadczenie – sporo dodaje ! (odporności na jemiołę)

 5. Boydar said

  Mądrzejsze ? Jak byśmy byli mądrzejsi nie byłoby to co jest. Na pewno mamy wszelakie talenty, ale to nie jest mądrość. Na pewno z nich nie korzystamy, ale to nie jest mądrość. Mamy na pewno oczy a nie widzimy, to nie jest mądrość. Żyd nas je’bie w każdej sprawie, my kochamy żydów, to nie jest mądrość. Pasożyd przy nas poniewiera imię Boga i Jego Syna i Najświętszej Panienki, to nie jest mądrość. To zbrodnia.

  Dopóki to ostatnie będzie miało miejsce, Bóg nam nie odpuści. Albo zaczniemy stosownie reagować albo wyzdychamy na własne życzenie. I trzeciej możliwości nie ma bo to jest równia pochyła.

 6. Yagiel said

  Boydarze, są Drzewa różne, jak były… Ile było Zakazanych ? Wiedzą.
  Wie-my.

Sorry, the comment form is closed at this time.