Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Voodoosch o Sztuczna inteligencja ma rządz…
  I*** o Sztuczna inteligencja ma rządz…
  Olo o SKANDALICZNE słowa eksperta.…
  I*** o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  Cyngiel o Sztuczna inteligencja ma rządz…
  Niedźwiedź o Wolne tematy (41 – …
  revers o Wolne tematy (41 – …
  flathead o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  Ale dlaczego? o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  Olo o Dlaczego Biden wyprosił spotka…
  Marcin o Wolne tematy (41 – …
  Zenon_K o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  Maria o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  Maria o Lekarz czy zbrodniarz?
  Prowokator o Sztuczna inteligencja ma rządz…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 546 obserwujących.

Prezydent Zamościa o uhonorowaniu Szuchewycza w Tarnopolu

Posted by Marucha w dniu 2021-03-12 (Piątek)

Decyzja prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka o rezygnacji ze współpracy z władzami miejskimi Tarnopola jest wyraźnym sygnałem dla Ukraińców, że ich polityka historyczna i symboliczna może mieć wymierne konsekwencje.

Polscy samorządowcy, szczególnie ci ze ściany wschodniej, wykazują szczególną wrażliwość na kolejne próby gloryfikacji OUN / UPA. Nie wszyscy jednak robią to publicznie, na co odważył się zamojski włodarz miasta.

W rozmowie z nami prezydent Wnuk powiedział, że informacja o piątkowej decyzji władz Tarnopola o nadaniu stadionowi miejskiemu imienia zbrodniarza wojennego Romana Szuchewycza, jednego z ukraińskich dowódców jednostek podporządkowanych generałowi SS Erichowi von dem Bach-Zelewskiemu, o której zamojscy samorządowcy dowiedzieli się w poniedziałek, musiała wywołać zdecydowaną reakcję.

Prezydent zwrócił uwagę na dopuszczalność różnego rozumienia historii przez różne narody. Jego zdaniem, wolność interpretacji powinna mieć jednak pewne granice. „Nie chcemy mieć nic wspólnego z samorządem, który nie szanuje ofiar” – mówi i przypomina w tym kontekście o 100 tysiącach Polaków wymordowanych przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. „To kwestia podejścia do prawdy historycznej” – stwierdza Andrzej Wnuk.

Co ciekawe, jak zaznacza prezydent Zamościa, strona ukraińska miała świadomość odmiennych ocen historycznych różnych wydarzeń i odbioru określonych formacji i postaci w Polsce. W czasie wcześniejszych spotkań Ukraińcy z Tarnopola deklarowali chęć współpracy również w dziedzinie ochrony miejsc istotnych dla historii i kultury obu narodów.

Źródeł inicjatywy uczczenia Szuchewycza upatruje w panujących w zachodnich obwodach Ukrainy nastrojach społecznych; „społeczeństwo podchodzi bardzo nacjonalistycznie do swojej historii”. Usprawiedliwia się w tym kontekście współpracę z III Rzeszą w okresie II wojny światowej. Ukraińcy zdają się nie rozumieć, że – jak przypomniał Andrzej Wnuk – „my, Polacy, brzydzimy się wszelką współpracą z hitlerowskimi Niemcami”.

[Ależ Ukraincy wszystko rozumieją, lecz pogardzają Polakami jako pizdusiami, niezdolnymi nawet do podniesienia głosu i pozwalającymi sobą pomiatać – admin]

W ramach współpracy Zamościa z Tarnopolem miało dojść do realizacji projektu istotnego dla upamiętnienia historycznej i kulturowej obecności polskiej na terenie obecnego obwodu tarnopolskiego. Jak przypomina prezydent Zamościa, w ramach tej współpracy miało dojść do odrestaurowania zamku rodu Tarnowskich, przypomnienia roli rodzin magnackich dla obu współpracujących miast. Działania te miały zostać sfinansowane również ze środków Unii Europejskiej; zamojsko-tarnopolska inicjatywa otrzymała 68 713 euro z puli Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina.

Andrzej Wnuk wyraźnie stwierdza, że fundusze nie mogą przesłaniać znaczenia symbolicznego uhonorowania Szuchewycza przez ukraińskich samorządowców. Oddźwięk, z jakim cała sprawa spotkała się w ukraińskich mediach, może według niego stanowić jasny sygnał na temat polskiej wrażliwości skierowany do władz innych regionów i szczebli na Ukrainie.

Jak do tej pory nie było żadnej reakcji władz Tarnopola na deklarację prezydenta Zamościa o zerwaniu współpracy. Pojawiły się za to głosy wielu mieszkańców Ukrainy; zdaniem Andrzeja Wnuka, „jest tam wielu ludzi, którzy chcą z nami współpracować”. Wiele z tych głosów pochodzi także od Polaków nadal mieszkających w zachodnich regionach Ukrainy. Prezydent Wnuk przypomina, że Ukraina nadal liczy też na wsparcie Polski w obliczu konfliktu z Rosją.

[Nahooy Polsce jakakolwiek współpraca z „Ukrainą”? – admin]

Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk piastuje swój urząd od 2014 roku, w wyborach zwyciężał jako kandydat bezpartyjny startujący z poparciem Prawa i Sprawiedliwości. Mer Tarnopola Serhij Nadał kieruje miastem od 2010 roku. Wcześniej był m.in. prezesem tamtejszego klubu sportowego, którego macierzysty stadion mieści się przy alei Stepana Bandery i nosi imię Romana Szuchewycza. Nadał jest członkiem nacjonalistycznego Ogólnoukraińskiego Zjednoczenia „Swoboda”.

MP
https://myslpolska.info

Komentarzy 14 do “Prezydent Zamościa o uhonorowaniu Szuchewycza w Tarnopolu”

 1. zen said

  Żyd dba o własnych pomordowanych, Polacy mają zapomnieć? – Niemcy nie stosowali wobec Żydów takich sadystycznych mordów, pomimo germańskiego barbarzyństwa! Gdy pokazałem to kiedyś uKrańcówi powiedział, że to propaganda, zatem jak nazywa się promowanie zwyrodnialców z OUN UPA, czy oni nie mają w swej „historii” niczego pozytywnego? A może dla nich takie bestialstwo to coś normalnego, skoro nie wstydzą się takich potworności? „Dzicy” z lasu deszczowego, to kulturalni ludzie przy tych z UPA!
  „ukraińska powstańcza armia” – chyba chodzi o powstanie tej zbrodniczej organizacji, tam żadnego powstania nie było – trzeba mieć mentalność zbrodniarza aby promować własne wynaturzenie jako cnotę!
  „Nahooy Polsce jakakolwiek współpraca z „Ukrainą”?” – to w ramach zrównoważonego rozwoju, państwa wyżej rozwinięte muszą wspierać uboższych, dlatego Duda podarował im miliard euro, studenci uKraińscy mają preferencje na uczelniach i stypendia – myślę, że to nie koniec….

  https://wmeritum.pl/362-sposoby-upa-mordowanie-polakow/33331

 2. Roman B said

  Rozmawiałem z nacjonalistą ukraińskim z Donbasu (miał tam przerąbane i zwiał) udając niedowiarka, nie znającego historii. Do Rosji wściekłość i histeryczna nienawiść! Wołyń-oczywiście w/g rozmówcy był dziełem „przebierańców” sowieckich.UPA walczyła z partyzantką sowiecką i ZSRR -nigdy nikogo nie dyskryminowała! Taka jest narracja wychowanych na historii ukraińskiej według Bandery! Ekonomiczni uchodźcy z dziś Ukrainy pracują-mazidła po ścianach znikome, interesują się tylko pieniędzmi! Oby tak zostało…

 3. jok said

  Na bezrybiu i rak ryba.
  W zalewie informacji/półinformacji/przekazów/niedomówień ujawniającyh hupersłużaczość, hiperugodowość, hiperlizusostwo w nadziei m .in. na „święty spokój” wszelkich „wadz” i „elit” nadodrzańsko-nadwiślańsko-nadbużańskich,, ta informacja jest jednak trochę budująca.

  Oczywiście taka hiperukładność wynika nie tylko ze strachu, ale czasem i z poczucia solidarności etnicznej, ale chyba najczęściej ze strachu.
  Zrozumiałe gdy „elity” boją się Żydów (to jest ich, „elit” zbójeckie prawo 🙂 ), Niemców, Amerykanów, Brytyjczyków, Rosj…., no Rosjan się, zewnętrznie i pozornie przynajmniej „nie boją”, bo liczą że się to może spodobac Panu, czyli np Amerykanom. Ale oni boją się też Litwinów czy Ukraińców.
  W takich „okolicznościach politycznych”, całkowitej uległości, także wobec słabych, taka informacja jak wyżej, siłą rzeczy, musi być pocieszająca nieco

 4. jok said

  2 Ro B Ciekawe info o ich mentalności i „wiedzy”.

  Mała refleksja. ” Ekonomiczni uchodźcy z dziś Ukrainy pracują-mazidła po ścianach znikome, interesują się tylko pieniędzmi”
  Problem chyba w tym, że tu są i w ich liczbie. Raczej chyba nie ma znaczenia ich nastawienie, nastroje, zainteresowania, lecz jak ich wykorzystają, jak ich „ustawią”. Ci co ustawią, nie będą specjalnie pytać, będzie np eskalacja przemocy o podłoży etnicznym, a za tym wzbudznie nienawiści etnicznej…….

  W „fajnej” Jugosławii Josipa Tito, pomimo zaszłości historycznych, ludzie żyli razem, były mieszane małżeństwa etc etc, nikt się za dużo nie czepiał innych narodowiści (był chyba w latach 70-ch jakiś quasiterroryzm chorwacki (raczej niejugosłowiańscy Chorwaci, jakieś hiperrzadkie ataki na jugolskie ambasady, ale był to raczej folklor i plankton). No ale się skończyło….
  A na Ukrainie, nie było miłego współżycia między Ukraińcami, Małorosjanami, Rosjanami, Rusinam, etc etc?

 5. Olo said

  [Nahooy Polsce jakakolwiek współpraca z „Ukrainą”? – admin]

  Dobra zmiana potrzebuje Ukrainy i Białorusi, żeby z pomocą anglosyjonistów zbudować nowy twór geopolityczny (POLIN), który zniszczy Rosję. Dlatego hodują banderowców na Ukrainie, przygotowują przewrót wojskowy na Białorusi, a w Polsce wymłotkowują całą historię i dorobek PRL i krzewią nienawiść do Rosji.

  ———-
  Ja się pytam: po co Polsce „współpraca z Ukrainą”, a nie po co ona dobrej zmianie, rzydom, banderowcom i innym robiącym za Polaków.
  Admin

 6. Boydar said

  A po co Stalinowi były transporty dla wujka ? W tym szaleństwie może być metoda. Poza tym, nie znamy umów. Nie bez przyczyny Putin wyartykułował – „przecież tam są kobiety i dzieci”. Także polskie, z dawien dawna.

  To co wiemy z mediów to tylko atrapa, jak „budynki” na westernach. A za dekorację nikomu się zajrzeć nie pozwala. Żeby nie oślepł i żeby go język nie świerzbił.

 7. Marcin said

  Zerwać jakiekolwiek kontakty i nie wpuszczać ich do nas. Ale kto to zrobi? Zainstalowana agentura na szczytach władzy?

 8. JADAM said

  POZDROWIENIA DLA ZAMOYSZCZAKÓW
  Co najmniej trzykrotnie tygodniowo widzę Wasz herb -Zamościa . To tzw. miasto „braterskie” .
  A herb jest przy Market Platz , ,jako jedno z czterech/pięciu miast euroazjatyckich .
  Moi przyjaciele i … szefowie (onegdaj) cudości z charakteru i wiedzy Ludzie .(Zamojszczyzna) Zostałem tam/tu (UK) , bo po 6 latach pobytu . Poznałem,że to ludzie podobni do WAS .

  ps.
  Szanujcie Waszego Ordynata ( na przekór warsiawce/brukselce/et c. )
  Brytania szanuje SWOJĄ KRÓLOWĄ ( a nierogacizna chrumka ,a bydło ryczy )
  ”””””’
  Żymska komuna zaje..ła prawie 200 000 ha włości Ordynatowi .
  I co ?
  4 4 7

  hr Zamoyscy nie dość ,żę są POLAKAMI , 4
  to N I C .NIE .SZKODZĄ
  TO WIDZI MI SIĘ , ŻE jeżeli POTOMEK śp.Maurycego nie poprowadzi Was , …
  a potem resztki nas , czyli Polaków ( nie polactwa ) do naszej Rzeczpospolitej ( lecz BEZ NIEROGACIZNY &BYDŁA NA 3/2 NOGACH ),
  to +++

 9. Tomek-Kolejarz said

  No wreszcie we władzach ktoś normalny! Wreszcie prawdziwy odważny Polak! Chylę czoła za odwagę! Wychodzi na to, że prezydent Zamościa spodnie nosi nie od parady i jak się to kolokwialnie ujmuje „ma jaja”. Wyrazy szacunku dla Pana Prezydenta wnuka!

 10. Wp said

 11. xyz said

 12. xyz said

 13. xyz said

 14. xyz said

Sorry, the comment form is closed at this time.