Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  gnago o Czy bitwa pod Wiedniem doprowa…
  gnago o Naukowcy planują wypuścić mamu…
  Carlos o Specjalna jednostka zajmuje si…
  Boydar o Wolne tematy (62 – …
  NC o Półgłówek Bush dał głos…
  393829&:&; o Papież Franciszek, Conan i mro…
  UZA o Jak przeciwdziałać „podstępnym…
  Boydar o Wolne tematy (62 – …
  revers o Wolne tematy (62 – …
  Boydar o Zrozumieć Prymasa Wyszyńskiego
  UZA o Ten kraj sąsiaduje z Polską i…
  rzeczpospolitapolska o Specjalna jednostka zajmuje si…
  rzeczpospolitapolska o Specjalna jednostka zajmuje si…
  zen o Ludobójstwo – wspaniały animow…
  seler o Papież Franciszek, Conan i mro…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 553 obserwujących.

Słowo Żyd obraża jak Murzyn? „Przed Polską praca domowa, którą Rosja odrobiła dawno temu”

Posted by Marucha w dniu 2021-03-13 (Sobota)

Biorąc pod uwagę negatywną opinię Rady Języka Polskiego ws. słowa Murzyn, lider zespołu Jidyszkajt i prezes łódzkiego stowarzyszenia HaKoach Dawid Gurfinkel zaproponował, żeby Rada zajęła się również słowem „Żyd”, które jego zdaniem jest równie obraźliwe.

Jak podkreśla Gurfinkiel w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, ze słowa Żyd zrobiono obelgę, dlatego należy chociaż odradzić jego stosowanie.

– Zrobiono z niego obelgę. Doszło do tego, że jak ktoś o mnie mówi „żydek”, to nie wiem, czy po prostu podkreśla moje pochodzenie, czy chce mnie obrazić – powiedział muzyk.

Pojawia się jednak problem, bo w języku polskim nie ma za bardzo czym zastąpić słowa Żyd. Prezes łódzkiego stowarzyszenia zaproponował, że można by używać określenia „Jehudi”. – Ja osobiście preferuję słowo „Jehudi”. Wiem, że jest hebrajskie, a nie polskie, ale to nie ten żyd od „żydokomuny, żydzewa” i innych słów kojarzących żydowskość z tym, co najgorsze – powiedział Gurfinkiel.

[Ależ istnieje wiele synonimów słowa „Żyd”: hebrajczyk, judejczyk, starszy i mądrzejszy, eskimos, korzenny… – admin]

W rozmowie pojawiła się tez kwestia różnej pisowni słowa „Żyd” i „żyd”. Słownik Języka Polskiego PWN pod red. Witolda Doroszewskiego podaje, że pisownia wielką literą określa osobę, która jest członkiem społeczności żydowskiej, a dopiero słowo pisane małą literą jest nacechowane pejoratywnie i oznacza osobę chciwą i skąpą. W ocenie muzyka to tylko udowadnia, że czas coś z tym zrobić.

Jednocześnie jako wzór do naśladowania w tej kwestii Gurfinkiel podał Rosję, w której wyznawców judaizmu nazywa się „Jewrejami”.

W Jerozolimie spotkałem wyznawcę judaizmu z Rosji. Był zszokowany i wstrząśnięty tym, że w Polsce mówi się „żyd”. Powiedział, że u nich za „żyda” to się dostaje w mordę. U nich mówi się „Jewriej”. Przed nami stoi praca domowa, którą Rosja odrobiła dawno temu – podkreślił.

[Ależ „Jewrej” jest w Polsce używany przez bardziej kumatych. Z niuansem chyba gorszym, niż Żyd/żyd – admin]

https://pl.sputniknews.com/

Komentarzy 30 do “Słowo Żyd obraża jak Murzyn? „Przed Polską praca domowa, którą Rosja odrobiła dawno temu””

 1. JerzyS said

  A goj?
  -to lekcja która muszą odrobić Żydzi i ocenzurować Talmud!

  Aj waj, cienżko to bendzie!

 2. franz said

 3. Mano Negra said

  Czyli „parch” jest ok?

 4. Wielka Kopa Tatry said

 5. Czy Galilejczyk to Żyd?

  Czy żyd aszkenazyjski to też Żyd? Bo na pewno nie Jewrej, czyli Hebrajczyk.

  Czy Polak (Pollack) to obelga?

  I co za nasz koleżka w Afryce mieszka?

  Ot, takie sobie pytanka, może i retoryczne.

 6. Obecnie słowo "BIAŁY"(White) urzywany przez kolorowych to forma wizwiska i OBELGI "białych" ludzi !!! said

  Co do tego już chyba NIKT nie wątpliwości, że w obcnym USA zarzadzanym przez żydo-komunistów, murzynów + bardzo agresywnych aktywistów LGBT, że słowo „BIAŁY”white), które w ich faktycznym POD-TEKŚCIE jest PRZEKLEŃSTWEM i oznacza NIE-sprawiedliwą rozbójniczą „SUPREMACJE białych ludzi” czyli ROZWOJU cywilizacji łacińskiej.

  W obecnej panującej CIEMNOCIE i tępch łbach rządzącej „kolorowe elity” która dzięku fałszerstwom wyborczym dortwała się do koryta centralnej władzy w USA, sztucznie wykreowała obyczaj, że słowo „BIAŁY” to jest to samo co pewna odmiana „rasisty” o nazwie „SUPREMACYSTY” czyli ZŁY „biały” człowiek, który doprowadził do ROZWOJU ludzkości jako CAŁOŚCI, co jakoby NIE było uczciwe i NIE-sprawiedsliwe wskutek panującej w przeszłości NIE-równością(inequality) pomiędzy białymi i kolorowymi ludzmi.

  Nawet obecna „logika” tych CIEMNIAKÓW, którzy wywindowali się do tzw. „elit intelektualnych” określających siebie za najbardziej „progresywych demokratycznych naukowców” w obecnym USA dalej NIE dociera fakt, że
  prawdziwa WOLNOŚĆ jaka była KIEDYŚ w USA dawała i daje WOLNĄ drogę ludzkim ZDOLNOŚCIOM intelektualnym lub fizycznym z którymi się człowiek NATURALNIE rodzi czy przychodzi na Świat.

  Szczególna ZDOLNOŚĆ umysłowa czy intelektulna wydedukowana w genach cywilizacji ŁACINSKIEJ w wolnym śiecie przez parę tysiecy lat jednocześnie AUTOMATYCZNIE stwarzyła NIE-równości społeczne.

  To właśnie te ZDOLNOŚCI konkretnych ludzi w określonych dziedzinach AUTOMATYCZNIE wytwarzają trwałą NIE RÓWNOŚĆ, gdyż naturalne ZDOLNOŚCI do twórczej działności różnych ludzi na różnych ziemskich kontynentach są NIE-RÓWNE i to momentu urodzenia tych ludzi.

  Francja zarzadzana przez królów lub cesarzy do roku 1789 była NAJPOTĘŻNIEJSZYM państwem w Europie i na Świecie i oczy całego Świata były zwrócone na Francję, panowała moda francuska i język francuski był językiem miedzynarodowym !

  Po kulminacyjnym momencie tzw. „rewolucji francuskiej” czyli po 1792r gdy żydoscy „jakobini” razem z MOTŁOCHEM zamordowali króla Francji, aby we Francji natstała „RÓWNOŚĆ” to spowodowało poważne NEGATYWNE skutki społeczne po rewolucji francuskiej 1792, a po 1799r skutki KATASTROFALNIE nie kożystne dla wszystkich francuzów.

  Do 1789r państwo francuskie pod każdym wzgledem DOBRZE i sprawnie funkcjonowało.
  System organizacji Francji jako państwa monarchicznego ze ślisłymi określonymi zasadami wybudowało SIŁĘ Francji.
  NajGORSZYM skutkiem rewolucji francuskiej był skutek polityczny REORGANIZACJA państwa czyli całkowitej ZMIANY ustroju politycznego we Francji. 22.09.1792r. z monarchia absolutnej z władzą króla z Bożej łaski, a ten system monarchiczny panstwa został ZMIENIONY na NIE wiadomo co bez ustalonych zasad nazywany USTROJEM „republikańskim”.

  Po obaleniu MONARHI francuskiej państwo PRZESTAŁO funkcjonować i dlatego Francja upadła i PRZESTAŁA być mocarstwem !!!

  Faktyczną władzę w Francji przechwycili przypadkowi OSZUŚCI i ZŁODZIEJE bez zasad moralnych, a którzy dla MOTŁOCHU głosili wprowadzić sztuczne ideały tzw. „RÓWNOŚCI OBYWATELSKIEJ”, gdy w tym samym czasie jednocześnie na wielką skalę KRADLI finanse publiczne i państwowe. Stworzyli NOWE „kliki” cfaniaków oszustów, którzy tak się NAKRADLI na finansach państwowych(podatnika) i stali się NOWĄ burżuazją Jakobinską, która była tyranem. To właśnie oni zniszczyli Francję robiąc z niej KARŁA politycznego i gospodarczego.

  Okazało się, że hasełko tzw. „RÓWNOŚCI OBYWATELSKIEJ”” we Francji to był jedynie SLOGANEM tej nowej złodzijskiej burżuazji która przechwyciła władzę we francji i ją ZNISZCZYŁA na trawałe !!!
  Francja stała się KARŁEM gospodarczy, staczała się do kloaki pod każdym wzgledem i stała się pośmiewiskiem Świata.

  Pewna mała grupa zarządców z prowincji Francji zdająca sobie sprawę z faktycznego UPADKU Francji przygladała się się nagłemu DYNAMICZNEMU rozwojowi nowo powstałego w 1776r państwa „demokratycznego” o nazwie USA.
  To oni wynajeli bardzo ZDOLNEGO intelektualnie młodego naukowca poliglotę, ekonomistę, politologa, socjologa i historyka o nazwisku Alexis de Tocqueville, aby ten pojechał do USA w 1831r na rok czasu i ojeżdził nowo powstałe USA pod pretekstem zbadania systemu karalności i więźieńctwa w USA. Jednak FAKTYCZNYM celem tego wyjazdu było zbadanie dynamicznego MECHANIZMU rozwoju USA pod sztandarem tzw. „DEMOKRACJI” który był nowym ustrojem czyli systemu ZANGARZOWANIA wszystkich obywateli państwa do rozwoju państwa.

  Francja i angielska królowa Viktoria zaczeli upatrywać ówczesną „demokrację” amerykanską jako potężna społeczną siłę napędową dla rozwoju panstwa. W USA wtedy bardzo szybko budowano cały system transportu kołowego, budowę całej sieci dróg, kolej żelazną w USA oraz budowę morskiej floty dla celów handlu.
  W USA powstawały szkoły i uniwersytety.
  USA stało się szybko samo-wystarczalnym państwem co widziała Europa i zaczeła się FASCYNOWAĆ szybkim rozwojem Ameryki czego nie było w Europie.

  Politolog i filozof naukowiec francuski, Alexis de Tocqueville (1805-1859) po 11-o miesięcznym pobycie w USA był bardzo zafasynowany EFEKTYWNOŚCIĄ i DYNAMIKĄ gospodarczą i organizacyjną DEMOKRATYCZNEGO sytemu ameryki.
  Zaraz po pwrocie do Francji pekazał swoje wyniki badań oraz spostrzeżeń i spisał swoje wywody o USA.
  Następnie napisła i wydał w 1834 roku książkę-sprawozdanie pt.:

  „O demokracji w Ameryce”,

  która dla publiki w drugim wydańiu została opublikowana we Francji i Angli w 1835r.

  Alexis de Tocqueville napisał, że system DEMOKRATYCZNY jest bardzo wydajny gospodarczo i politycznie, przewidując że wcześniej czy później będzie adoptowany w państwach Europy, gdyż jest najbardziej wydajny system organizacji panstwa z tych wszystkich, które do tej pory istnieją.

  Ta książka „o Demokracji w Ameryce” była pierwszym NAUKOWYM opisem w Europie o tym jak faktyczny DEMOKRATYCZNY system prosperuje w USA.
  Ten system DEMOKRACJI amerykańskiej opisany przez francuza Tocqueville zaczeła też PODPATRYWAĆ królowa Viktoria w Angli. Aby wzmocnić potęgę królestwa Anglli zaczeła się dzielić swoją władzą w Anglii, zgadzając się na quazi demokratyczny parlament w Anglii, podpatrując system organizacji i zarzadzania DEMOKRATYCZNEGO państwa USA.

  Alexis de Tocqueville też przewidział poważne ZAGROŻENIA demokracji amerykanskiej dla panstwa USA i każdego innego, które zaadoptuje system demokratyczny.
  Tym zagrożeniem w systemie DEMOKRACJI wg. Alexis de Tocqueville jest ścilne ŚCIERANIE się DWÓCH ludzkich bardzo ważnych pragnień:

  1 – Dążenia do WOLNOŚCI – którą demokracja amerykanska wspaniale realizowała

  2 – Dążenia do RÓWNOŚCI – społecznej, którą się tam systematycznie napędzał pod względem ekonomicznym

  Alexis de Tocqueville dewagował i rozumiał, że te DWA dążenia są ze sobą SPRZECZNE. Ta sprzeczność polega na tym, że WOLNOŚĆ nie sprzyja RÓWNOŚCI społeczej, gdyż naturalne ZDOLNOŚCI ludzi n igdy NIE były, NIE są i NIE bedą równe, co wczesniej czy pózniej doprowadzi do poważnych konfliktów społecznych, co doprowadzi do NISZCZENIA tego co wcześniej ZBUDOWANO !

  Tak właśnie jest teraz w USA – Czarny „DEMOKRATYCZNY” Senator ze stanu Oregon opracował USTAWĘ w DOMAGAJACĄ się „reparacji” finansowych dla WSZYSKICH murzynów zamieszkałych w USA :

  „Senate Bill 619: reparations for Black Oregonians”

  http://www.youtube.com/watch?v=EemyFAnkH3Q

  Francuski naukowiec Alexis de Tocqueville na bazie swoich badań wykazał, że dążenie człowieka do WOLNOŚCI jest SŁABSZYM instynktem w porównaniu do dążenia do RÓWNOŚCI.
  Czyli dążenie człowieka do RÓWNOŚCI pokonuje dążenie do WOLNOŚCI !!!

  Dalej, uczony Alexis de Tocqueville udawadnił naukowo, że przeciętni ludzie, zwykli śmiertelnicy czyli MOTŁOCH są skłonii do SPRZEDANIA wolności w celu uzyskania RÓWNOŚĆI nie patrząc na dalekosiężne konsekwencje takiej tranzakcji sprzedaży WOLNOŚCI.

  Zatem, PRZECIĘTNI ludzie, bez ZDOLONOSCI intelektualnej czyli zwykły prostacki MOTŁOCH, który jest wiekszością WOLĄ być nawet NIEWOLNIKAMI, za cenę ,aby WSZYSCY byli RÓWNI, zdając sobie sprawę oraz rachując z cynizmem, że PROŚCI ludzie bez zdolności twórczych za pomocą MECHANIZMU tzw. „RÓWNOSCI” jako wiekszość będą w stanie za pomocątzw. „demokracji” przegłosować za „RÓWNOŚCĄ” czyli legalnym rabunkiem ZDOLNYCH pracowitych białych ludzi z cywilizacji łacińskiej.

  Takie własnie obserwacje dostrzegł franuski naukowiec Tocqueville już w 1832r na bazie badań zachowań PRZECIĘTNYCH ludzi w czasie rewolucji francuskiej w 1789 – 1799r i później tą hipotezę POTWIERDZIŁY jego badania naukowe zachowań przeciętnych ludzi w czasie i po Rewolucji amerykańskiej w 1776r w USA.

  Wedłóg teori Tocqueville złe traktowanie i zatrzymywanie „prawne” ZDOLNOŚCI ponad przeciętnych prostackich ludzi znacznie HAMUJE dynamikę rozwoju intelektualnego ludzkosci lub nawet ten rozwój przekreśla lub NISZCZY co własnie obserwójemy w obecnym USA.

  Właśnie to wyraźnie widać na obecnym przykładzie co się dzieje dzisiaj w USA, że przyjezdni przeciętni emigranci, a nawet prymitywni nie przygotowani do pracy i nawet niezbyt chętni do pracy rządają specjalnego UPRZYWILIJOWANEGO traktowania w USA na RÓWNI z amerykanskimi obywatelami, którzy ciężko pracują i są o wiele bardziej prodyktywni oraz ZDOLNIEJSI do wykonywania prac, o których nie mają pojęcia ci nowo przybyli emigranci rzadający RÓWNOŚCI ale tylko w USA.

  To tylko egalitarny gang czy tzn. bezkarna mafia komunistyczna o nazwie „partia demokratyczna” prosperujaca w USA asekurujaca i posługujaca się stałym OSZUKIWANIEM społeczenstwa amerykańskiego przez zdegenerowanych krzykliwych nie uczciwych TOTALITARNYCH cwaniaków o lewackich poglądach o SZALONEJ „równości” PODEPTALI wolność amerykańską, usiłując ją tą WOLNOŚĆ wyrzucić do śmietnika w imię tej SZALONEJ „RÓWNOŚCI” wymyślonej przez „dzieci kwiaty” w 1968r co od tego czasu DOGŁEBNIE NISZCZY intelektualnie, gospodarczo i finansowo USA i Kanadę.

 7. Anucha said

  Gurfinkel !
  Zapraszam do orkiestry.
  Jako nie żyd, będziesz dmuchał w kontrabas czy tam ciągał smyczka. 🙂

 8. Lily said

  Re 2; Franz
  „JEDEN z NAJWIEKSZCH POLAKOW,
  OSTATNIEGO 100 – LECIA”. A.D.

  PIERWSZE MIEJSCE na liscie, zajmuje
  Jozef Pilsudski. a zaraz po Nim Lech Kaczynski.

  Rodzice panujacego NAM prezydenta,
  wydali ksiazke,pt „RODZICE PREZYDENTA”.
  Powod jakim sie kierowali.
  CHCA,zeby Lud w III.R.P, WIEDZIAL, z
  JAKIEGO DOMU POCHODZI.

 9. osoba prywatna said

 10. Tadeusz said

  Czy słowo „amerykanin” obraża? Czy słowo”francuz” obraża? Czego ten oszołom właściwie chce. Niech ma pretensje do ojca ,ze wybrał sobie żydówkę za żonę, jak mu sie jego nacja nie podoba. Może jednak chodzi o wywołanie sztucznego zamętu , żeby kolejny raz „udowodnić” Polakom antysemityzm?

 11. Ad. 9

  Ten facet się nie sprawdził jako władca. Powinien zrobić to, czego król Francji nie zrobił z encyklopedystami.

 12. A ajwaj? Może być?

  ——
  Ja postaram się używać słowa „Jewrej”, które podobno jest bardzo koszerne.
  Admin

 13. Ad. 6

  Alexis de Tocqueville też przewidział poważne ZAGROŻENIA demokracji amerykanskiej dla panstwa USA i każdego innego, które zaadoptuje system demokratyczny.
  Tym zagrożeniem w systemie DEMOKRACJI wg. Alexis de Tocqueville jest ścilne ŚCIERANIE się DWÓCH ludzkich bardzo ważnych pragnień:

  1 – Dążenia do WOLNOŚCI – którą demokracja amerykanska wspaniale realizowała

  2 – Dążenia do RÓWNOŚCI – społecznej, którą się tam systematycznie napędzał pod względem ekonomicznym

  No i mają Amerykanie wolność – (silnym) wolno wszystko, a nawet jeszcze więcej. Mają tam też równość – matura należy się każdemu. 🙂

  USA to państwo pomyłek – pomylili się przy definiowaniu demokracji, wolności, równości itd. Reszta, to tylko konsekwencje.

 14. Antychazar said

  Zamiast żyd trzeba używać słowa chazar. I tak wieprzowina i tak…

  ——
  Nie każdy Jewrej to Chazar.
  Admin

 15. jok said

  Ad 9 Osoba Pr – bardzo dobry komentarz ilustracyjny, nawet pomimo tego, ze zakaz noszenia broni raczej nie odegrał roli przy mordzie rodziny cara 🙂

  Arument wyznawcy jud z Rosji, chyba wyjątkowo hiperzdurny. Inny wydżwięk ma żyd, a inne rosyjski żid.
  Zakładam,że to nie Anglosasi i nawet chyba nie Niemcy (którzy z nami wszak mieli styczność) , wymyślili i wypropagowali w USA Polsih jokes, sądzę, że to Żydzi 🙂 . Mniejsza z tym. W każdym razie, po polsku Polak nie jest obraźliwe, a po amerykansku (fonetycznie brzmiące prawie identycznie)…jest.

  Nie udzielam się w tzw. mediach społecznościowych, jakiś tam fejs, ale słyszę os znajomych, że czasem coś tam na temat Żydów przejdzie, natomiast uzycie słowa „pedał”, nawet w kontekście elementów roweru, od razu powoduje wyłaczenie konta.. Po prostu zarządzający percepcją, koncetrując się nad ubóstwieniem Ż, pilnują też, by nie wystawali oni jak żerdź ze stogu siana, starają się ich ukryć wśtród innych „pokrzywdzonych”. Stąd w niektórych czasach szaleńcza walka o „prawa” innych niż Ż….

  Słowp, nadawane mu przez inżynierię społeczną znaczenia pejoratywnego w sposób sztuczny, jest po prostu – hiperbronią i hipergwałtem symboilcznym na pojęciach językowych, na porozumiewaniu się społecznym.

 16. jok said

  O ile pamiętam, na serialu chyba „Trzecia granica”, na temat kurierów tatrzańskich w czasie wojny, mówiono czasem o słowackich strażnikach, chyba: „celnicy i finance” ( fonetycznie tak dosłownie: nie angielski „fajnans”, lecz „finance”
  Może by nazwać Żydów/żydów Financami?

  PS. Refleksja dygresyjna

  Sto lat temu usłyszałem chyba w MTV „Nigdy nie uzywaj takich słów: i wymieniono tzw. obraźliwe okreslenia nacji etc.
  Dziś pewnie nawet takie napomnienia są niekoszerne zakazane, wtedy były hipersłuszne, ale dziś nawet myślenie/wiedza, że takie słowa istnieją jest wręcz potworne :).

  Między innymi padło w MTV „kike”. Zapytałem na jakiejś lekcji angielskiego Amerykanina uczącego, co to znaczy, mysłałem, że obrażliwie/quasiobraźliwe/niezbyt eleganckie okreslenie Chinczyka, typu Chinol, Kitajec. No, cóż, jak wiemy, to inna nacja 🙂
  (może nawet od kółka „kyklos”, , bo z tej nacji niepismienni podpisywali się kółkiem, broń Boże nie krzyżykiem :). Dziś chyba Amerykanin by zemdlał po takim pytaniu albo wysłał raport do przełożonych na temat antys-zmu, ten wspomniany był chyba nad Wisłą via tzw. korpus pokoju 🙂

 17. matołek said

  Nie wiem co pisze słownik Doroszewskiego ale zasady pisowni są takie : Nazwy członków narodów, ras i szczepów: Słowianin, Masaj, Żyd (ale już małą literą – żyd – zapiszemy określenie wyznawcy judaizmu).

  ——
  Tak to ci ono i jest.
  Admin

 18. emjot said

  Ad. 12 do Admin.

  Dobre! – ja też od dziś postaram się tylko „Jewrej” 🙂

  🙂
  Admin

 19. wywrotowiec said

  do re 6:
  Dodajmy,ze to od czasu rewolucji zaczeto walke x chrzescijanstwem palac Koscioly.

 20. Przemysław Jakub said

  No to teraz pozostaje się nam tylko kiwać w rytm mantry: „Aj waj, aj waj, aj waj, shalom!”.

 21. Kar said

  –>18

  – ja stoje murem przy…. gudeł. i Nic nie jest w stanie wyrazic/opisac/pobic lepiej piekna tego „gwozdzdotrumny” wyrazistego skrotu myslowego…

  …….gudeł !

 22. bardzo said

  Droga pani Emjot: Jewrej to z definicji Hebrajczyk, a Aszkenazyjscy żydzi takimi nie są.
  I tu sie sprawdza Słowo: Myślą ze sa Żydami a nimi nie są.

 23. bardzo said

  Osobo Prywatno: poniżej jest link do strony organizacji Żydzi za utrzymaniem prawa posiadania broni:

  http://jpfo.org/

  ————–
  Doskonałe. Oni są zawsze po wszystkich stronach…
  Admi

 24. Boydar said

  Panie Kar, nie gudeł tylko gudłaj (gudła). Już Mickiewicz pisał – „Ej, ty ryży gudła, wara od źródła!”

 25. Kar said

  –>24
  -.. i wciaz na fali, brzmi soczyscie..i nawet bardziej klarowny w nowej krasie ten nasz ukochany…..gudłaj

 26. Kar said

  @25

  – Panie Boydar, ja sie moglem pomylic, ale nie ON-Mickiewicz-znakomity..gadal o kudle..ej ty r kudła..

 27. Boydar said

  Eeeee tam. Nie znasz się Pan.

 28. D-T said

  Każdy Polak w odpowiednim wieku wie o tym że wchodzenie w układy z żydem prędzej czy później kończy się stratą.
  Gudła lamentuje z powodu swojej narodowości? Stereotypy nie biorą się znikąd. Widocznie jest wiele powodów do kojarzenia żyda ze wszystkim co złe, bżydkie, ze złodziejstwem, oszustwem, kłamstwem itd.

  …Rada języka polskiego? To jakaś przewrotnie nazwana eskimoska organizacja. Od kiedy to górale ze Wzgórz Golan decydują o naszym ojczystym języku? (retorycznie).

 29. gnago said

  Pierwsze o gostku słyszę

 30. Cep said

  moze byc obrazliwe podobnie jak Niemiec , lub Rosjanin. Dobrych ludzi to nie obraza.

Sorry, the comment form is closed at this time.