Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  lewarek.pl o 3:0 dla Łukaszenki
  revers o Koniec świata
  Maverick o Naziści to byli swoi ludzie dl…
  Krzysztof M o Wpieriod – do socjalizmu
  Krzysztof M o Lekarz czy zbrodniarz?
  Krzysztof M o Lekarz czy zbrodniarz?
  Krzysztof M o Lekarz czy zbrodniarz?
  Marcin o Dlaczego Biden wyprosił spotka…
  Krzysztof M o Lekarz czy zbrodniarz?
  Wielka Kopa Tatry o Wpieriod – do socjalizmu
  Wielka Kopa Tatry o Wpieriod – do socjalizmu
  Krzysztof M o Naziści to byli swoi ludzie dl…
  Krzysztof M o Dlaczego Biden wyprosił spotka…
  Krzysztof M o Wolne tematy (41 – …
  Boydar o Której medycyny potrzebujemy?
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 546 obserwujących.

Rozkwitający na Ukrainie nazizm w odmianie banderowskiej stawia coraz większe roszczenia wobec Polski

Posted by Marucha w dniu 2021-03-19 (Piątek)

Rozkwitający na Ukrainie nazizm w odmianie banderowskiej stawia coraz większe roszczenia wobec Polski, w zamian nie dając nawet możliwości pochówku ofiar ludobójczej działalności swoich bohaterów.

W takiej sytuacji naszym obowiązkiem jest przybliżanie historii tego straszliwego okresu i przedstawianie bohaterów tamtych dni, ryzykujących własne życie, aby ratować przed niechybną śmiercią swoich rodaków.

Kiedy 30 czerwca 1941 roku wojska niemieckie i kolaborujące z nimi oddziały ukraińskiego legionu „Nachtigall” imienia Bandery, dowodzonego przez Theodora Oberländera z ukraińskim zastępcą dowódcy Romanem Szuchewyczem wkroczyły do Lwowa, rozpoczął się kolejny rozdział martyrologii naszych rodaków zamieszkujących to miasto, zawsze wierne Rzeczpospolitej.

Do Lwowa przybyli przedstawiciele OUN frakcji Bandery i z pomocą metropolity Szeptyckiego przygotowywali się do ogłoszenia niepodległości Ukrainy. Już w pierwszych dniach lipca 1941 roku szowiniści ukraińscy dokonali wymordowania we Lwowie ok. 3 tys. Polaków i Żydów. Wśród ofiar mordów byli zamordowani 4 lipca profesorowie i studenci lwowskich uczelni, a wśród nich profesor Kazimierz Bartl (trzykrotny premier Polski). W większości zostali oni zatrzymani wieczorem 3 lipca, kiedy to grupy złożone z gestapowców i żołnierzy ukraińskiego legionu „Nachtigall” imienia Bandery rozpoczęli aresztowania.

Polski wywiad nie miał wątpliwości, że za sporządzeniem list proskrypcyjnych stali szowiniści ukraińscy ze ścisłego otoczenia Bandery i Szuchewycza. Władimir Bielajew w jednym ze schronów UPA odnalazł instrukcję pt. Walki i działalność OUN podczas wojny, w której Bandera nakazał zbierać personalne dane o wszystkich wybitnych Polakach i zestawiać czarne listy. Tezę tą potwierdził w 1960 roku sąd najwyższy NRD w toku zaocznego procesu przeciw organizatorowi batalionu „Nachtigall”, gdzie udowodniono, że Szuchewycz był jego najbliższym współpracownikiem, a wydzielona z oddziału 80 grupa otrzymała listę osób do szybkiego rozstrzelania[1].

W związku z ryzykiem dalszych aresztowań, a w konsekwencji zamordowaniem Polaków, ówczesny profesor biologii Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie Rudolf Weigl zdecydował się prowadzić dalsze badania nad tyfusem plamistym na potrzeby armii niemieckiej w zamian za prawo do całkowitej swobody w doborze personelu, biorąc za niego pełną odpowiedzialność.

Dzięki podjęciu tej pracy, udało mu się zapewnić bezpieczeństwo dla pozbawionych pracy profesorów i asystentów lwowskiego uniwersytetu. Profesor, będący wynalazcą pierwszej na świecie skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu, pochodził z rodziny spolonizowanych Austriaków. Mając możliwość podpisać niemiecką listę narodowościową, odmówił, czując się Polakiem. Za swoją postawę, pomimo zgłoszenia go do nagrody Nobla, nie uzyskał poparcia Niemców, co przełożyło się na nieotrzymanie tej zasłużonej nagrody.

Przez swoją pracę uratował około pięciu tysięcy osób, wśród których, oprócz przedstawicieli lwowskiego środowiska naukowego, znajdowała się również młodzież akademicka i gimnazjalna, zagrożona wywozem na niewolniczą pracę do Niemiec.

Dzięki uprzejmości Pani Moniki Sobolewskiej, przedstawiamy Państwu dokument należący do Pani Józefy Zielińskiej (babci Pani Moniki), która w pracowni profesora Weigla pełniła funkcję karmicielki wszy. Dokument ten jest materialnym dowodem na ogrom dzieła, jakiego w okresie szalejącej wojny dokonał profesor Rudolf Weigl, który swoją pracą dał światu skuteczną szczepionkę przeciw tyfusowi plamistemu, a jednocześnie uratował dziesiątki tysięcy Polaków przed niechybną śmiercią z rąk niemieckich oprawców i ich ukraińskich kolaborantów.

Krzysztof Żabierek

[1] L. Kulińska, Przebieg eksterminacji ludności polskiej Kresów Wschodnich w latach czterdziestych XX wieku, [w:] Zagłada Polaków na kresach II Rzeczypospolitej, pod red. E. Juśko, Tarnów 2008, s. 17-64; Kazimierz Bartel rozstrzelany przez Niemców, „Dziennik Polski”, 1941, nr 347, s.1.

https://www.magnapolonia.org/

Komentarzy 30 do “Rozkwitający na Ukrainie nazizm w odmianie banderowskiej stawia coraz większe roszczenia wobec Polski”

 1. xyz said

  Wklejam jeszcze raz, gdyby komuś umknął ten artykuł:

  https://niepoprawni.pl/blog/quasar/mniejszosci-trzymaja-polske-za-gardlo-jak-sycylijska-mafia

 2. Dinozaur said

  Pan Hrabia Erwein Sigismund von Thun u Hohenstein był d-cą kompanii w sławetnym batalionie Nachtigall dywizji Brandenburg.

 3. xyz said

  https://nczas.com/2019/03/12/wiatr-uwolnil-lwa-na-cmentarzu-orlat-lwowskich-ukraincy-owineli-go-szmatami/

 4. xyz said

 5. xyz said

  http://suozun.org/dowody-zbrodni-oun-i-upa/n_zydzi-polacy-do-ziemi-niemcy-do-berlina-az-po-rzeszow-ukraina/

 6. xyz said

  http://blogmedia24.pl/node/64131

 7. xyz said

  Minister Obrony III RP spokrewniony z UPA!!!

  http://www.ivrozbiorpolski.pl/index.php?page=onyszkewycz

 8. xyz said

  https://capitalbook.com.pl/pl/p/UPA-w-Bieszczadach-Stanislaw-Zurek/1699

 9. xyz said

  https://lubimyczytac.pl/ksiazka/279840/ludobojstwo-nacjonalistow-ukrainskich-na-polakach-w-polsce-poludniowo-wschodniej-w-latach-1939-1948

 10. Boydar said

  No, takie książki to faktycznie, lubimy czytać.

 11. MatkaPolkaMatką said

  Ukraińska Powstańcza Armia w Bieszczadach

  Michal Duda byl adiutantem UPA na Bieszczady- Hromenki

  Adiutantem „Rena” został „Bir”, natomiast dowódcą Żandarmerii Polowej został „Puchacz”. Dla kurenia „Rena” funkcjonowała też nazwa „Łemkowszczyzna”. „Ren” jako energiczny dowódca rozbudował swój kureń, wcielił siłą w swoje szeregi oddział UPA OUN Melnykowców niedaleko Wołosatego, kureń rozrósł się do 11 sotni. Liczebność kurenia wyniosła ogółem około 2000 osób. Do sotni zorganizowanych wcześniej dołączyly:

  „Wesołego” – (Swistel Danyło)
  „Iskry” – (NN)
  „Neczaja” – (NN)
  „Osipa” – (NN)
  „Bajdy” – (Petro Mykołenko)
  „Garbatego” – (NN)
  „Hromenki” – (Michał Duda)
  „Czarnego” – (NN)

  W Bieszczadach o UPA zaczęło się mówić dopiero w połowie 1944roku. W 1943r. i na początku 1944, na terenie Bieszczadów nie działały żadne ugrupowania UPA. Były tu tylko grupy Ukraińskiej Samoobrony (SKW). Latem 1944 roku zaczęto formować sotnie UPA, fakt ten przyspieszył dezercje ukraińskiej policji pomocniczej, która stanowiła trzon sotni. Siły policyjne w sile około 100 ludzi pojawiły się w Bieszczadach.
  Z policjantów oraz z grup SKW utworzono trzy 70 osobowe sotnie:
  „Burłaki” (Włodzimierza Szczygielskiego)
  „Bira” (Wasyla Szyszkanynecia)
  „Puchacza” (NN)

  Dowódcą całości został „Burłaka”. W lipcu 1944 roku z Galicji Wschodniej przybywa okręgowy prowidnyk OUN „Łuhowyj” (NN) na czele 100 osobowego oddziału Służby Bezpieczeństwa. Po przybyciu zaczął reorganizację istniejących sotni, tworząc kureń nad którym komendę objął „Ren” (Wasyl Mizerny).
  W skład jego kurenia weszły 100 osobowe sotnie:

  http://www.twojebieszczady.net/upa/upa3.php

  Na Facebooku jednoznacznie sugerowane są związki rodzinne Anrzeja Dudy i Michała Dudy.
  Czekamy na Wyjasnienia, Redakcja Wirtualnej Polonii

 12. MatkaPolkaMatką said

 13. MatkaPolkaMatką said

 14. MatkaPolkaMatką said

  Michal Duda byl adiutantem UPA na Bieszczady- Hromenki

  Adiutantem „Rena” został „Bir”, natomiast dowódcą Żandarmerii Polowej został „Puchacz”. Dla kurenia „Rena” funkcjonowała też nazwa „Łemkowszczyzna”. „Ren” jako energiczny dowódca rozbudował swój kureń, wcielił siłą w swoje szeregi oddział UPA OUN Melnykowców niedaleko Wołosatego, kureń rozrósł się do 11 sotni. Liczebność kurenia wyniosła ogółem około 2000 osób. Do sotni zorganizowanych wcześniej dołączyly:

  „Wesołego” – (Swistel Danyło)
  „Iskry” – (NN)
  „Neczaja” – (NN)
  „Osipa” – (NN)
  „Bajdy” – (Petro Mykołenko)
  „Garbatego” – (NN)
  „Hromenki” – (Michał Duda)
  „Czarnego” – (NN)

 15. MatkaPolka said

  W Bieszczadach o UPA zaczęło się mówić dopiero w połowie 1944roku. W 1943r. i na początku 1944, na terenie Bieszczadów nie działały żadne ugrupowania UPA. Były tu tylko grupy Ukraińskiej Samoobrony (SKW). Latem 1944 roku zaczęto formować sotnie UPA, fakt ten przyspieszył dezercje ukraińskiej policji pomocniczej, która stanowiła trzon sotni. Siły policyjne w sile około 100 ludzi pojawiły się w Bieszczadach.
  Z policjantów oraz z grup SKW utworzono trzy 70 osobowe sotnie:
  „Burłaki” (Włodzimierza Szczygielskiego)
  „Bira” (Wasyla Szyszkanynecia)
  „Puchacza” (NN)

  Dowódcą całości został „Burłaka”. W lipcu 1944 roku z Galicji Wschodniej przybywa okręgowy prowidnyk OUN „Łuhowyj” (NN) na czele 100 osobowego oddziału Służby Bezpieczeństwa. Po przybyciu zaczął reorganizację istniejących sotni, tworząc kureń nad którym komendę objął „Ren” (Wasyl Mizerny).
  W skład jego kurenia weszły 100 osobowe sotnie:
  http://www.twojebieszczady.net/upa/upa3.php
  Na Facebooku jednoznacznie sugerowane są związki rodzinne Anrzeja Dudy i Michała Dudy.
  Czekamy na Wyjasnienia, Redakcja Wirtualnej Polonii

 16. NICK said

  UPS.
  A to Ci… .

 17. xyz said

 18. MatkaPolka said

  Bandera i Szuchewycz – wiarołomni synowie żydowskiego narodu
  https://wolna-polska.pl/wiadomosci/wiarolomni-synowie-zydowskiego-narodu-2017-05

  Sztefan Bandera – ochrzczony żyd, unita. Greko-katolik ze wsi Ugryniw Staryj, niedaleko Kałusza, urodzony w okresie rządów austro-węgierskich w Galicji.

  Ojciec: Adrian Bandera -greko-katolik z rodziny mieszczańskiej Moshe i Rozalii (z domu Bielecka, polska żydówka) Bander. Roza, typowe żydowskie imię, czyż nie?

  Matka: Mirosława Głodzińska – polska żydówka, takich żydów nazywa się jeszcze halachicznymi, czyli, że są po matce.

  UWAGA! Pytanie: SKĄD u Słowianina, jakoby, może pojawić się nazwisko „BANDERA”. Jeżeli nie od Rumunów to co najmniej od słowa „bander(sza)”, to znaczy żyd(ówka) – właściciel(ka) burdelu.

  Zastępca Bandery, Jarosław Siemionowicz (Szmulewicz) Stecko, także chrzczony żyd-unita i także jego żona i współpracownica, Hanna-Eugenia Josifowna, która przybrała partyjny pseudonim „Jarosława”, i w 1992 roku powróciła na Ukrainę gdzie stanęła na czele Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów, została obsypana zaszczytami niezależnej Ukrainy. Zgodnie z tradycją nacjonalistów zakończyła swoje plugawe życie w Monachium, tak jak i sam Bandera.

  I wreszcie Roman Joskowicz Szuchewycz – „bitny generał”. Szef jerozolimskiego Yad Vashem,
  Joseph Lapid, wskazał na głęboką i intensywną więź pomiędzy batalionem „Nachtigall”, dowodzonym przez Romana Szuchewycza, a niemieckimi władzami a także udział batalionu „Nachtigall” pod dowództwem Szuchewycza, w pogromie we Lwowie (lipiec 1941), króry spowodował śmierć około 4 tysięcy żydów. Lapid opierał się na dokumentach dostępnych w archiwum a dotyczących batalionu „Nachtigall” i Romana Szuchewycza. Egzemplarze tych dokumentów były przekazane delegacji ukraińskiej kiedy Juszczenko w jarmułce pojawił się w Izraelu z prośbą o pomoc w nagłośnieniu idei ludobójstwa Ukraińców.
  (***)
  CZYTAJ CAŁOŚĆ

 19. Boydar said

  No ale suwnicowa też się wyrodziła. To raz.

  Dwa, żaden z nich nie rządzi ! Są figurami maskirowki.

  I trzy – jeżeli stosują taki szablon to znaczy, że zagrożenie niestety jest istotne. I nie tyle zewnętrzne co wewnętrzne.

 20. xyz said

  Film z listopada 2019 roku.

 21. xyz said

  Film „Zerwany most” z lat 60-tych.

  https://zaq2.pl/video/pqfik

 22. Olo said

  Przypomnijmy dzięki komu rozkwita. I pamiętajmy, że banderyzm to już nie tylko Ukraina, a głównie żydobanderowskie Polin, kontrolowane przez skrajnie antypolską i antyrosyjską sotnię „dobra zmiana”, która wykończyła już więcej Polaków niż sami banderowcy.

 23. xyz said

  Flirt PiS-u z ukrami. Artykuł z 2018 r.

  https://www.magnapolonia.org/plul-na-polske-i-pis-dostal-od-polskich-wladz-dotacje-na-prowadzenie-portalu/

 24. MatkaPolka said

  W Gajówce pojawiało sie wiele swietnych opracowań autorstwa PiotrX. – chyba Piotr Jaroszczak z Przemyśla

  Wiele materiałów dotyczących Ukrainy – przede wszyskim dokumentów znika z internetu

  Wspaniała strona Piotra Jaroszczaka – jakoś jest niedostępna http://www2.kki.pl
  Zniknęło archiwum Wiktora Poliszczuka – autor „Gorzka Prawda”

  Starsze ARTYKUŁY MatkiPolki –Polecam – Ukraina To
  https://venediortodoks.wordpress.com/2017/05/12/ukraina-to-matkapolka/

  PROPAGANDA PRUSKA, NIEMIECKA I ŻYDOWSKA
  Z przestrzeni publicznej znika informacja, że to Polska stworzyła Ukrainę –
  Polska stworzyła Ukrainę – dzisiejsza tzw, – Ukraina to była Polska
  POLSKA STWORZYŁA UKRAINĘ – DZISIEJSZA TZW – UKRAINA – TO BYŁA POLSKA

  Językiem Urzędowym Tatarów Krymskich był język polski

  Zawsze – z największym zdumieniem – obserwuję jak łatwo słowo Ukraina I państwo Ukraina jest bezwarunkowo akceptowane w przestrzeni publicznej jako fakt dokonany. Dzieje się tak dlatego, że Ukraina jest SZTUCZNYM TWOREM Masonerii o proweniencji Krzyżacko- Pruskiej w wielowiekowej grze Prus i Masonerii przeciwko Polsce i Rosji – odwiecznym „Drang nach Osten ”

  Czytaj Dalej

 25. MatkaPolka said

  zbiór linków

  ARTYKUŁY W GAJÓWCE

  Część I
  Wstęp do historii Słowian
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/19/wstep-do-historii-slowian/

  Znaczenie terminu “Ruś” w okresie IX-XIII w.
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/04/znaczenie-terminu-rus-w-okresie-ix-xiii-w/

  O Rusi słów kilka
  https://marucha.wordpress.com/2011/05/30/o-rusi-slow-kilka/

  Polska, Litwa, Letuwa, Ruś…
  https://marucha.wordpress.com/2011/08/13/polska-litwa-letuwa-rus/

  Wojny kozackie 1634-1682
  https://marucha.wordpress.com/2012/03/08/wojny-kozackie-1634-1682/

  O ruchach hajdamackich
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/05/o-ruchach-hajdamackich/
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/06/o-ruchach-hajdamackich-2/
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/07/o-ruchach-hajdamackich-3/
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/09/o-ruchach-hajdamackich-4/
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/10/o-ruchach-hajdamackich-5/

  Sicz i hajdamacy
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/11/sicz-i-hajdamacy-1
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/12/sicz-i-hajdamacy-2/
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/16/sicz-i-hajdamacy-3/
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/17/sicz-i-hajdamacy-4/
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/18/sicz-i-hajdamacy-5/

  Depolonizacja Kresów Południowo-Wschodnich
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/08/depolonizacja-kresow-poludniowo-wschodnich/

  Zagłada kultury polskiej na Kresach Wschodnich
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/05/zaglada-kultury-polskiej-na-kresach-wschodnich/

  Część II

  Na marginesie obrzędów tolerancyjnych
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/26/na-marginesie-obrzedow-tolerancyjnych/

  W Sejmie 80 lat temu o ruskim ludzie
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/21/w-sejmie-80-lat-temu-o-ruskim-ludzie/

  U źródeł koncepcji Wielkiej Ukrainy (1)
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/13/u-zrodel-koncepcji-wielkiej-ukrainy-1/

  U źródeł koncepcji Wielkiej Ukrainy (2)
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/14/u-zrodel-koncepcji-wielkiej-ukrainy-2/

  Jak powstał ukraiński integralny nacjonalizm
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/07/jak-powstal-ukrainski-integralny-nacjonalizm/

  Ukraiński nacjonalizm a polska polityka wobec Ukrainy i Ukraińców
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/25/ukrainski-nacjonalizm-a-polska-polityka-wobec-ukrainy-i-ukraincow/

  Co powinniśmy wiedzieć o nacjonalizmie ukraińskim
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/24/co-powinnismy-wiedziec-o-nacjonalizmie-ukrainskim/

  O Polakach grekokatolikach
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/19/o-polakach-grekokatolikach/

  Polacy grekokatolicy
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/18/polacy-grekokatolicy/

  Pierwowzór zbrodni OUN-UPA z lat 1918-1919
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/04/pierwowzor-zbrodni-oun-upa-z-lat-1918-1919/

  Mortui sunt ut liberi vivamus
  https://marucha.wordpress.com/2011/11/02/mortui-sunt-ut-liberi-vivamus/

  Duchowieństwo greckokatolickie a państwo polskie w świetle wydarzeń z 1930 r
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/27/duchowienstwo-greckokatolickie-a-panstwo-polskie-w-swietle-wydarzen-z-1930-r/

  Sabotaż ukraiński i akcja pacyfikacyjna
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/22/sabotaz-ukrainski-i-akcja-pacyfikacyjna/

  Antypolska działalność nacjonalistów ukraińskich w II RP
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/23/antypolska-dzialalnosc-nacjonalistww-ukrainskich-w-ii-rp/

  Nacjonalizm ukraiński w cerkwi greckokatolickiej i jego praktyka dyskryminacji Polaków i polskości
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/31/nacjonalizm-ukrainski-w-cerkwi-greckokatolickiej-i-jego-praktyka-dyskryminacji-polakow-i-polskosci/

  Rola Cerkwi w działalności OUN-UPA
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/03/rola-cerkwi-w-dzialalnosci-oun-upa/

  Sutanna umoczona we krwi
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/28/sutanna-umoczona-we-krwi/

  W XX wieku w Europie torturowano za wyznanie rzymskokatolickie
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/02/w-xx-wieku-w-europie-torturowano-za-wyznanie-rzymskokatolickie/

  Polacy – grekokatolicy: ofiary wielkiej polityki
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/01/polacy-grekokatolicy-ofiary-wielkiej-polityki/

  O arcybiskupie Szeptyckim – głos z drugiej strony
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/27/o-arcybiskupie-szeptyckim-glos-z-drugiej-strony/

  Honory dla kolaboranta i kneblowanie prawdy
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/09/honory-dla-kolaboranta/

  Jozafat Kocyłowski, biskup diecezji przemyskiej 1876-1947
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/30/jozafat-kocylowski-biskup-diecezji-przemyskiej-1876-1947/

  Rusini – Zawsze Wierni Rzeczypospolitej Polskiej
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/30/rusini-zawsze-wierni-rzeczypospolitej-polskiej/

  Akcja repolonizacyjna na terytoriach południowo-wschodnich Rzeczypospolitej w latach 1935-1939
  https://marucha.wordpress.com/2012/06/02/akcja-repolonizacyjna-na-terytoriach-poludniowo-wschodnich-rzeczypospolitej-w-latach-1935-1939/

  Stepan Bandera, kat narodu polskiego.
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/10/stepan-bandera-kat-narodu-polskiego/

  Gorzka prawda – cień Bandery nad zbrodnią ludobójstwa
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/01/gorzka-prawda-cien-bandery-nad-zbrodnia-ludobojstwa/

  Krótko o historii dywizji SS-Galizien
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/21/krotko-o-historii-dywizji-ss-galizien/

  SS-Galizien i „Nasze Słowo”
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/20/ss-galizien-i-„nasze-slowo/

  Część III

  Ukraino, pokochaj prawdę!
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/15/ukraino-pokochaj-prawde/
  Ukraina prześladuje Rusinów z Rusi Zakarpackiej
  https://marucha.wordpress.com/2011/07/18/ukraina-przesladuje-rusinow-z-rusi-zakarpackiej/

  Przebaczanie bez upoważnienia
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/06/przebaczanie-bez-upowaznienia/
  Nie było przełomu w Hucie Pieniackiej
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/08/nie-bylo-przelomu-w-hucie-pieniackiej/

  Uniacki arcybiskup wychwala Banderę
  https://marucha.wordpress.com/2011/01/03/uniacki-arcybiskup-wychwala-bandere/

  W Lublinie wydano list otwarty do miast na Ukrainie
  https://marucha.wordpress.com/2012/04/10/w-lublinie-wydano-list-otwarty-do-miast-na-ukrainie/

  Z zamkniętymi oczami?
  https://marucha.wordpress.com/2012/03/16/z-zamknietymi-oczami/

  Ludobójstwo w oparach kłamstwa
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/20/ludobojstwo-w-oparach-klamstwa/

  Zawiedzione nadzieje „pojednania”
  https://marucha.wordpress.com/2012/02/29/zawiedzione-nadzieje-„pojednania/

  Co pisze subwencjonowane przez polskiego podatnika “Nasze Słowo”
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/15/co-pisze-subwencjonowane-przez-polskiego-podatnika-nasze-slowo/

  Ratujmy od zapomnienia polskie mogiły, nie tylko we Lwowie.
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/07/ratujmy-od-zapomnienia-polskie-mogily-nie-tylko-we-lwowie/

  Polskość na 26 metrach
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/24/polskosc-na-26-metrach/

  Bezdomni Polacy na Ukrainie
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/03/bezdomni-polacy-na-ukrainie/

  IPN nie chce ścigać banderowców
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/16/ipn-nie-chce-scigac-banderowcow/

  Lude wtykajte, Jarema ide!
  https://marucha.wordpress.com/2012/03/07/lude-wtykajte-jarema-ide/

  WO “Swoboda”. Nie odrobione lekcje historii (Cześć 1)
  https://marucha.wordpress.com/2012/02/22/wo-swoboda-nie-odrobione-lekcje-historii-czesc-1/

  WO “Swoboda”. Nie odrobione lekcje historii (Część 2)
  https://marucha.wordpress.com/2012/02/23/wo-swoboda-nie-odrobione-lekcje-historii-czesc-2/

  Dlaczego nikt nie protestuje przeciwko kultowi Bandery na Ukrainie?
  https://marucha.wordpress.com/2012/01/15/dlaczego-nikt-nie-protestuje-przeciwko-kultowi-bandery-na-ukrainie/

  Gdzie są teraz ci wszyscy „intelektualiści”?
  https://marucha.wordpress.com/2012/01/09/gdzie-sa-teraz-ci-wszyscy-„intelektualisci/

  Kłamstwo kłamstwem poparte
  https://marucha.wordpress.com/2011/07/09/klamstwo-klamstwem-poparte/

  Pożoga wzbiera
  https://marucha.wordpress.com/2011/06/21/pozoga-wzbiera/

  Oświadczenie kibiców Pogoni Lwów
  https://marucha.wordpress.com/2010/09/07/oswiadczenie-kibicow-pogoni-lwow/

  Fałszowanie prawdy o ludobójstwie OUN – UPA w niektórych dziennikach w Polsce
  https://marucha.wordpress.com/2010/08/05/falszowanie-prawdy-o-ludobojstwie-oun-upa-w-niektorych-dziennikach-w-polsce/

  Nie tędy droga, panowie z „Naszego Słowa”
  https://marucha.wordpress.com/2011/11/23/nie-tedy-droga-panowie-z-„naszego-slowa/

  Zbrodnie Ukraińców wychodzą wciąż na jaw. Odnaleziono kolejną masową mogiłę Polaków.
  https://marucha.wordpress.com/2011/07/11/zbrodnie-ukraincow-wychodza-wciaz-na-jaw-odnaleziono-kolejna-masowa-mogile-polakow/

  Ostrówki na Wołyniu: “Nieznani sprawcy” zniszczyli pomnik ku czci ofiar ludobójstwa UPA
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/02/ostrowki-na-wolyniu-zniszczenie-pomnik/

  Ostrówki: Zbrodnia i pojednanie
  https://marucha.wordpress.com/2012/05/05/ostrowki-zbrodnia-i-pojednanie/

  Skandal we Lwowie
  https://marucha.wordpress.com/2011/07/13/skandal-we-lwowie/

  O prawdę i pamięć – rozmowa z płk. Janem Niewińskim, przewodniczącym Kresowego Ruchu Patriotycznego
  https://marucha.wordpress.com/2011/10/04/o-prawde-i-pamiec-–-rozmowa-z-plk-janem-niewinskim-przewodniczacym-kresowego-ruchu-patriotycznego/
  Wołyń 1943 – wciąż trzeba domagać się prawdy
  https://marucha.wordpress.com/2011/07/13/wolyn-1943-–-wciaz-trzeba-domagac-sie-prawdy/

  Propagandowa ofensywa spadkobierców UPA
  https://marucha.wordpress.com/2010/10/11/propagandowa-ofensywa-spadkobiercow-upa/

  Kowal i Czech oraz inni poplecznicy nacjonalistów
  https://marucha.wordpress.com/2010/06/05/kowal-i-czech-oraz-inni-poplecznicy-nacjonalistow/

  Nowy patriotyczny czyn pana Prezydenta
  https://marucha.wordpress.com/2009/12/03/nowy-patriotyczny-czyn-pana-prezydenta/

  UPA to nie partyzanci, to bandyci
  https://marucha.wordpress.com/2011/02/17/upa-to-nie-partyzanci-to-bandyci/

  STRONY ZEWNĘTRZNE
  Ludobójstwa i wygnania na Kresach
  http://www.kki.pl/piojar/polemiki/holocaust/polemiki1.html

  Kresy Wschodnie
  http://www.kki.pl/pioinf/przemysl/dzieje/rus/rus.html

 26. MatkaPolka said

  BANDERYZACJA POLSKI

  Lista Ukraińców w Polsce, nacjonalistów, członków OUN/UPA a także morderców Polek i Polaków

  http://web.archive.org/web/20180526075552/http://lustracja.net/index.php/rozne-listy/205-lista-ukraincow-w-polsce-nacjonalistow-czlonkow-oun-upa?showall=&start=15

  • Lista Ukraińców w Polsce, nacjonalistów, członków OUN/UPA a także morderców Polek i Polaków
  • „PROWID KRAJOWY”
  • OKRĘG I
  • Nadrejon „Chołodnyj Jar”
  • Nadrejon „Beskid”
  • Nadrejon „Werchowyna”
  • OKRĘG I – podsumowanie
  • OKRĘG II
  • Rejon I Okręgu II
  • Rejon II Okręgu II
  • Rejon III Okręgu II
  • Rejon IV Okręgu II
  • Rejon V Okręgu II
  • Okręgu II „OUN” – podsumowanie
  • OKRĘG III
  • Nadrejon „Łewada”
  • Rejon I nadrejonu „Łewada”
  • Rejon II nadrejonu „Łewada”
  • Rejon III nadrejonu „Łewada”
  • Rejon IV nadrejonu „Łewada”
  • Nadrejon „Łyman”
  • Rejon I nadrejonu „Łyman”
  • Rejon II nadrejonu „Łyman”
  • Rejon III nadrejonu „Łyman”
  • Okręg III – podsumowanie
  • KARTY NA CZYN OUN – OKRĘG II
  • KARTY NA CZYN OUN – OKRĘG III
  • FOTOKOPIE ORYGINAŁÓW DOKUMENTÓW
  • Wszystkie strony

 27. Carlos said

  Moj Wrocek juz jest ukrainski. Nie ma dnia ,bym nie natknal sie na kogos z Ukrainy w sklepie lub na ulicy.

 28. Może jednak said

  Do Matki Polki
  Może jednak lepiej sie nie przyznawać, ze to Polacy stworzyli Ukraine?

 29. Ukropskie talenty said

  Sam prezydent Ukrainy gra na organach …płciowych

  Ukraine President plays the piano – YouTube

 30. revers said

  No nietylko Polsce, bo po bunczucznych wypoweidziach obecnego premiera Denisa Szmugala, mozna wnioskowac ze Ukraina jest juz regionalnym mocartwem, za nim moze jeszcze nie porazane lachy.

  https://eadaily.com/ru/news/2021/03/22/rossiyu-nuzhno-sderzhivat-v-uzde-shmygal-podderzhal-radikalizm-baydena

  Premier Upaliny zapowiedzial Rosji zalozenia cugli, tj. dlasze wstrymywanie projetu NordStrem2, wejsciem do NATO Upaliny , i niezaleznosc energetyczna do 2050 roku.

  Widocznie wszystkie kiszki stolcowe upa, polniakow, niemcow, skandynawow polaczaa w jwden rurociag wzdeciowy i zasila biogazem cala unie i nato w energie przyszlosci lub z kompostu inwntarza zywego.

Sorry, the comment form is closed at this time.