Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  JanuszT o Wolne tematy (41 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (41 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (41 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (41 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (41 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (41 – …
  Siekiera_Motyka o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  Maria o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  bryś o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (41 – …
  Witold o Rosyjscy eksperci będą szukać…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (41 – …
  Chyba jakieś inne Pi… o Wolne tematy (41 – …
  JanuszT o Wolne tematy (41 – …
  Jack Ravenno o Wolne tematy (41 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 546 obserwujących.

„Bury” – jeszcze szkodliwszy dla Polski. Suplement.

Posted by Marucha w dniu 2021-03-24 (Środa)

Ostatnio zamieściliśmy kilka artykułów na temat „Burego”:
>https://marucha.wordpress.com/2021/03/17/jak-bury-szkodzi-polskiej-niepodleglosci/ (autor: Konrad Rękas)
>https://marucha.wordpress.com/2021/03/21/kpt-romuald-rajs-bury-a-bialorusini-fakty-i-mity-cz-1-3/ (polemiczny wobec K. Rękasa)
>https://marucha.wordpress.com/2021/03/22/kpt-romuald-rajs-bury-a-bialorusini-fakty-i-mity-cz-2-3/
>https://marucha.wordpress.com/2021/03/23/kpt-romuald-rajs-bury-a-bialorusini-fakty-i-mity-cz-3-3/

Teraz kolejny tekst red. Rękasa, w którym broni on swego stanowiska, a z którym nie mogę się ogólnie zgodzić.
Admin

Nasza publikacja o „Burym” wywołała żywe emocje i trochę wywołanych nimi prób polemik. Wszystkie podnoszone w nich wątki tylko jednak po pierwsze potwierdzają fakty – oddział kpt. Rajsa dopuszczał się zbrodni wojennych.

Po drugie zaś stanowią kolejny dowód, że mało tematów wyzwala takie pokłady bezmyślności, ignorancji, głupoty okraszonej agresją – jak właśnie kult Żołnierzy Wyklętych, ze szczególnym uwzględnieniem “Burego”. W jednej chwili ludzi – poza tym, wydawałoby się, rozsądnych – nagle ogarnia amok: wkładają wirtualne ryngrafy, zaczynają bluzgać, krzyczeć, wołać o krwi, zapewniają, że oni sami, oni pierwsi, gdyby Ojczyzna wezwała, po kolana w jusze komuchów itd. A Polska jak nie jest niepodległa, tak nie będzie z takimi kadrami…

Grzeczniej, gówniarze

Typowe jest także przekonanie kolejnego pokolenia, że to ono jest jedyne, pierwsze, wyjątkowe. A zatem to dzisiejsza młodzież, a biorąc pod uwagę stan emocjonalny niektórych – wręcz dzieci (choćby w wieku emerytalnym) odkryły Wyklętych, dopiero dziś się o nich mówi, pisze, pamięta. Ergo – wszyscy wcześniej byli komuchem i zdrajcami.

A kiedy jeszcze w latach 90-tych publikowaliśmy na łamach „Myśli Polskiej” materiały o NSZ i NZW, upominając się o ich miejsce w historii Polski – to nie dość, że niektórych dziś wrzeszczących nie było jeszcze w planach, ale jeszcze większość oficjalnej centroprawicy, z poprzednikami dzisiejszego PiS-u włącznie o narodowej konspiracji, także tej antykomunistycznej, miała do powiedzenia tylko to samo, co Michnik i inni. Spieszący z wyświechtanymi bluzgiem o endekomunie wykazują się więc jedynie ignorancją.

[Niestety, red. Rękas w ocenie „Burego” ustawia się po tej samej stronie, co michnikurewstwo właśnie – admin]

Zbrodnie przeciw Polsce

Postarajmy się jednak odpowiedzieć zbiorczo wszystkim podnieconym sprawą zbrodniarza wojennego Rajsa. Przede wszystkim więc niewiele wnosi dyskusja o motywach działań „Burego” jako okoliczności łagodzącej dla jego czynów – bo w ostatecznym rozrachunku akcje oddziału kpt. Rajsa w niczym się interesom Polski i Polaków nie przysłużyły. I, co gorsza – nawet przysłużyć nie mogły. Stąd nie mają sensu próby argumentacji “mordował, bo chciał niepodległej Polski” itp.

Podobnie rzecz się ma z długim wywodem, jak to gdzieś kiedyś jacyś Białorusini byli niedobrzy, więc “Bury” jest rozgrzeszony z upieczenia innych białoruskich dzieci przez swoich ludzi. Analiza relacji etnicznych i ideologicznych na Podlasiu i Kresach po 1939 r. może nam pomóc zrozumieć DLACZEGO doszło do zbrodni, ale ani to jej nie uzasadnia, ani nie uznaje za niebyłą. Tu z żadnej strony kpt. Rajs nie ma obrony. Tu naprawdę chodzi tylko o fakty.

Dalej – niektórzy błędnie widzą w działaniach „Burego” przejaw działania na rzecz Polski silnej, mocarstwowej, wręcz imperialnej. I znowu – nic bardziej mylnego. Imperium nie buduje się metodą strzelania do furmanów. Dokładnie przeciwnie – imperia tworzą narody, którym udaje się uniknąć wirusa szowinizmu i ewoluują w wielkie etnosy, współtworzone z ludami dostającymi się w ich zasięg oddziaływania.

Taki potencjał miała do pewnego czasu I Rzeczypospolita, jednak ulegał on osłabieniu po pierwsze przez jej wewnętrzną słabość (ustrojową i społeczną), jak i przez postępujący jezuityzm, równie szkodliwy jak ekskluzywizm szowinistyczny. Wraz zaś z imprintowaniem polskości elementów etnonacjonalistycznych – siłą rzeczy perspektywy imperialne zniknęły i maksimum, jakie można (było) osiągnąć – to silne państwo narodowe. W którym, co ciekawe – również rzeczonej siły nie buduje się na strzelaniu w głowy niższego personelu komunikacyjnego. Tak czy inaczej więc – to metody „Burego” stanowiły najbardziej krańcowe zaprzeczenie dążeń do imperialności i siły Polski.

Szaleństwo nie czyni bohaterem

Jest argument z siły – są i takie ze słabości. Po tym, co widzieli w 1939 r., a potem zwłaszcza na Kresach, w stanie rozpaczy, klęski i alienacji żołnierze „Burego” mieli prawo się załamać, alienować i w efekcie eskalować przemoc – pojawiają się komentarze. Bez wątpienia jest to diagnoza bardzo trafna i dobrze, że choć niektórzy czczący Wyklętych zdają sobie sprawę z tych desperacyjnych motywów działań swych idoli.

Co najmniej część Wyklętych byli to rzeczywiście ludzie emocjonalnie i umysłowo niezrównoważeni, działający w stanie traumy czy wręcz niepoczytalności. Nie jestem natomiast przekonany czy to trafne spostrzeżenie jest argumentem akurat za stawianiem pomników tym nieszczęśnikom…

[Zgadza się. Bohaterskie zachowanie to dowód na chorobę umysłową, brak zrównoważenia i niepoczytalność. – admin]

Kto ciągle przypomina o zbrodniach?

Dalej – pisanie prawdy o zbrodniach oddziału „Burego” bywa przyrównane do… afery Jedwabnego, obrońcy krzyczą, że czym niby jest tych parę dzieci i kilkudziesięciu prawosławnych (którzy oczywiście sami byli sobie winni) – choćby wobec ogromu ludobójstwa niemieckiego i banderowskiego. Rozbierając tę z kolei emocję na składowe – co do jedwabizmu… Czy podnoszący ten zarzut, wołający, by o zbrodniczym epizodzie nie przypominać – rozważyli przez chwilę, że przecież głównymi przypominającymi te zdarzenia są maszerujący co roku przez Hajnówkę i organizujący obchody ku czci „Burego”? To oni z faktycznie epizodu czynią zagadnienie polityczne. I dlatego właśnie w interesie polskim jest kult „Burego” (a naprawdę i całą ideologię zbudowaną na Wyklętych) zwinąć.

Co zaś się tyczy skali… Tak, istnieje pogląd, że zbrodnie na skalę odpowiednio wielką – są już polityką. Znowu jednak – jest to argument… przeciw „Buremu”. Bo nie szedł on „ogniem i mieczem zmieść mongolsko-komuszę nawałę, topiąc ją we krwi” – tylko zastrzelił grupkę prawosławnych furmanów. Zatem – cnotę stracił, a rubla nie zarobił…

IPN – zbrodnie przeciw prawdzie i rozumowi

No i wreszcie rzekome nowe ustalenia IPN. Przecież wystarczy je przeczytać, a widać wyraźnie jaka jest ich zasadnicza słabość, na czym zasadza się fałszywość wniosku, że „jednak Rajs był niewinny”. Otóż wszystkiego te “nowe ustalenia” – nie są bynajmniej odkryciem, że coś (np. zbrodnia w Zaleszanach) się nie wydarzyło. Nie ustalono, że czyny zbrodnicze (jak mord w Puchałach Starych) popełnił ktoś inny, bez żadnej wiedzy i odpowiedzialności Rajsa. Nic z tych rzeczy. Nic, co dawałoby podstawę do realnego wzruszenia wyroków i oczyszczenia Rajsa w rozumieniu prawnokarnym, gdyby miał miejsce jego uczciwy, a nie kolejny zideologizowany proces. Nie – IPN-owcy funkcjonariusze i propagandyści stwierdzają zamiast tego, że „Bury” zrobił, co zrobił, bo miał powody. Więcej nawet – bo miał RACJĘ!

I to jest właśnie w tym nowym podejściu najgorsze: że zdejmując odium zbrodni z Rajsa i jego ludzi – przenosi się je bez wahania na państwo polskie, z placetem takiej jego instytucji, jak IPN. Zbrodnia faktycznie bowiem marginalna wobec ogromu ludobójstwa dokonanego przez Niemców i banderowców – nabiera więc rangi słusznej polityki (pro)państwowej. A to tylko dodaje jej znaczenia – i szkodliwości dla sprawy polskiej.

Konrad Rękas
https://konserwatyzm.pl

Konkludując… 
Nie jest klawo stać po tej samej stronie co reżyserowa Arnold czy redaktor Michnik.
Admin

Komentarzy 7 do “„Bury” – jeszcze szkodliwszy dla Polski. Suplement.”

 1. bryś said

  „pieczenie białoruskich dzieci przez swoich ludzi” – chyba nie ma sensu dalej czytać?

 2. Anucha said

  Gospodarz sypnął ziarno.
  Zaraz zlecą się kruki i wrony. 🙂

 3. DanaLem. said

  Czyją tubą,propagandową,okazał się Pan Konrad Rękas? Bo,żeby tak „z siebie,od serca”…?Moim,skromnym zdaniem,artykuł jakby z Wikipedii zerżnięty,poprzeplatany „biciem piany”. Jednak jest „coś” w powiedzeniu,że:dziennikarze,politycy i „dziewczyny do towarzystwa”-są ” po jednych pieniądzach”.Te ostatnie są najmniej szkodliwe,bo sprzedają tylko ciało.Swoje!

 4. Koszowatka said

  Rada miejska Evanston stosunkiem głosów 8 do 1 opowiedziała się za przyznaniem po 25 tys. dolarów na każde uprawnione gospodarstwo domowe zamieszkiwane przez osoby czarnoskóre. Pieniądze muszą być przeznaczone na remont domu lub wykorzystane jako zadatek na zakup mieszkania. .&. &. Dlaczego nas lekceważą ,Prawosławnych Białorusinów z Podlasia

  – W sądzie w listopadzie wręczyli mi odpowiedź na pozew z taką pogardą – opowiada Nina. MON twierdzi, że sprawa się przedawniła, że proces już się odbył, że to nie ten adres, bo to nie było wojsko mu podległe. Przygotowuje oficjalne stanowisko. – To po co ta rehabilitacja i odszkodowanie wojenne dla rodziny Burego? – nie zgadza się z tymi tłumaczeniami pani Nina. – Dopiero jak w sądzie opowiedziałam, jak żyłam, że straciliśmy ojca i zostaliśmy sami (mama zmarła wcześniej): ja, wtedy ośmioletnia dziewczyna, młodsza o dwa lata siostra i mój 12-letni głuchoniemy brat. Jak opowiedziałam w jakiej nędzy, w jakim głodzie żyliśmy wtedy jakby skruszeli i nawet sędzina zapytała czy nie chciałabym adwokata z urzędu. W szkole mi mówili, że ojca zamordowali faszyści. Dopiero potem dowiedziałam się, że to Polacy, swojego…

 5. Boydar said

  Aaaa … Polacy.

  Koszowatka, wiesz co, Ty nie jesteś zły. Ty jesteś po prostu głupi. I jeszcze, na nieszczęście dla świata, nauczyłeś się klikać w klawiaturę.

  Nieszczęścia chodzą parami.

 6. Regulator said

  A co sie stało z tymi UB-kami co torturowali i mordowali Polaków niekomunistów? Co się stało z tymi „sędziami sprawiedliwości” co osadzali na smierć i katorgi Polaków niekomunistów. Tymi prokuratorami, tymi katami Polskiego Narodu? Co się stało z tymi co umieszczali swoich ziomków na wysokich stanowiskach? Z tymi co niszczyli polskość? Co się stało z tymi co projektowali system ekonomiczny w Polsce po wojnie i potem aż do chwili obecnej. Gdzie jest minister finansów Jacek Rostowski, Balcerowicz, a któż to taki Tadeusz Kosciński ? A kto doprowadził do sprzedaży monopolu alkoholowego zydom łapówkarzom (strata 50% dochodów skarbu państwa! 50% dochodów ucieka za granice!). Co się dzieje z tymi co osłabiają pozycje naszego Wojska Polskiego? Obronności naszego kraju!
  Itd., itd.,
  Ci co nie żyją są pochowani na respektowanych cmentarzach, ich rodziny dostają renty i wiele innych przywilejów. A ci co żyją maja się dobrze i się z nas śmieją. Rozumiecie? Śmieją się z nas!
  A rodzina „Burego” nadal nie wie gdzie są jego szczątki.
  A pan Rękas zajeżdża nam tu swoje propagandowe dyrdymały.

 7. Bielec said

  Widać Rękas znowu będzie musiał poczekać 20 lat żeby powszechność ogarnęła o co z tym Burym idzie. Adminowi za publikację tekstu z którym się tak mocno nie zgadza – wyrazy szacunku i prośba żeby może jeszcze raz, ale już bez emocji ( wiem że o to niełatwo) pochylił się nad nim.

Sorry, the comment form is closed at this time.