Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  kontra o Wolne tematy (82 – …
  Peryskop o Wolne tematy (82 – …
  Adrem o Obowiązek szczepień, przymus i…
  Kazimierz o Obowiązek szczepień, przymus i…
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  Novy o Obowiązek szczepień, przymus i…
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  Marek o Obowiązek szczepień, przymus i…
  Głos Prawdy o Wolne tematy (82 – …
  kontra o Wolne tematy (82 – …
  Marek o Arcybiskup Viganò o NWO, o zna…
  Piotr B. o Polskie przyczółki Józia …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 564 obserwujących.

Psychologia tłumu – czym jest i z jakimi zjawiskami się wiąże?

Posted by Marucha w dniu 2021-03-24 (Środa)

Psychologia tłumu to dziedzina psychologii społecznej zajmująca się problematyką dużych zbiorowisk. Jednocześnie jest to sam fenomen funkcjonowania tłumu i związany z nim szereg zachowań jednostki, generowanych pod wpływem przebywania w zbiorowości. 

Twórcą pojęcia psychologii tłumu był żyjący na przełomie XIX i XX w. francuski naukowiec Gustave Le Bon. W 1985 r. wydał książkę „Psychologia tłumu”, w której przedstawił prekursorską analizę zachowań zbiorowości. Autor założył, że jest ona czymś więcej niż grupą tworzących ją jednostek. Twierdził, że o tłumie można mówić wówczas, gdy myśli złożonych na niego osób opanowane są wspólną ideą.

Tłum jako przedmiot psychologii

Tłum, którego fenomenem zajmował się Le Bon, stał się przedmiotem zainteresowań psychologii społecznej. Rozpatrując to zjawisko, bierze ona pod uwagę zbiorowości złożone z jednostek, które coś ze sobą łączy – spotkały się ze względu na wspólne zainteresowania (np. na koncercie, meczu), cele (np. na manifestacji).

W tym sensie tłumem mogą być nie tylko ludzie zgromadzeni na niewielkiej przestrzeni, ale też znajdujący się setki kilometrów od siebie, mimo odległości połączeni jedną ideą (na przykład patriotycznego zrywu).

Działając w jednakowych okolicznościach, osoby takie są poddawane identycznym bodźcom, a zatem w danej chwili mają także takie same odczucia i nastroje. Ich porównywalny stan psychiczny wynika nie tylko z łączących je cech i przeżywanej razem sytuacji, ale też z faktu, że specyfiką tłumu jest zarażanie się emocjami.

Nie tylko emocje, ale i zachowania łatwo udzielają się w zbiorowości. Jednostka czasowo zatraca indywidualność i cechy swojej osobowości, a nawet umiejętność refleksji nad własnym postępowaniem. Zdolna jest do czynów, których nigdy nie popełniłaby, gdyby w identycznej sytuacji działała w pojedynkę.

 

Charakter tych działań uzależniony jest od okoliczności. W tłumie zazwyczaj nie obowiązują normy i nie jest on formalnie zorganizowany. Rządzą nim emocje, co może doprowadzić do zachowań niepożądanych – niszczycielskich, a nawet zbrodniczych. Niemniej w tłumie mogą wyzwolić się także uczucia szlachetne, na przykład heroizm.

Psychologia tłumu różnicuje typy zbiorowości ze względu na odmienne motywy ich działania. Przykładowe rodzaje to:

 • tłum ekspresyjny (np. manifestacja pokojowa),
 • tłum konwencjonalny (np. publiczność w teatrze),
 • tłum agresywny (np. dokonujący samosądu),
 • tłum uciekający (np. ogarnięty paniką w czasie ewakuacji).

Psychologia jednostki w tłumie

Obecność tłumu wyzwala w jednostce szereg emocji i zachowań, do których nie byłaby ona zdolna w pojedynkę. W zbiorowości zachodzą bowiem takie – nieobecne w równym natężeniu w innych okolicznościach – zjawiska, jak zarażanie afektywne czy rozproszenie odpowiedzialności.

Tłum wywołuje silne, często wręcz ekstremalne, emocje. Tylko w obecności innych ludzi można doświadczyć euforii czy paniki – zwykle nie zdarza się to w samotności. W zbiorowości reakcje są gwałtowniejsze, bardziej spontaniczne, często przesadne, nieprzemyślane. Nad racjonalnymi wyborami przeważają instynktowne odruchy. W konsekwencji jednostki dają się porwać tłumowi lub naśladują zachowanie większości, zakładając, że inni wiedzą, jak należy postąpić.

Przejmując emocje i zachowania innych ludzi, jednostka traci poczucie własnej odrębności. W zbiorowości człowiek czuje się anonimowo, co sprawia, że łatwiej mu podejmować działania, na jakie normalnie nie pozwoliłyby mu zasady społeczne, moralne, lęk przed oceną, śmiesznością czy obawa przed prawnymi konsekwencjami. Tłum dodaje odwagi, poczucia bezpieczeństwa i siły, więc jednostkę stać z jednej strony na czyny przestępcze, a z drugiej – na bohaterskie.

Zanik indywidualności powoduje także rozproszenie odpowiedzialności. W sytuacji, gdy każdy uczestnik wydarzeń jest anonimowy, nikt nie czuje się winien konsekwencjom działania tłumu. Co więcej, w zbiorowości spada prawdopodobieństwo reakcji na sytuacje kryzysowe – im większa liczba świadków, tym mniej prawdopodobne, że np. ktoś udzieli pomocy osobie, która jej potrzebuje.

Psychologia tłumu w praktyce

Wywołując w jednostce zanik indywidualności, tłum steruje jej emocjami i zachowaniami. Przeciwstawienie się woli zbiorowości jest psychologicznie niemal niemożliwe. Człowiek w tłumie w pewnym sensie zmienia się w bezwolny automat, którym sterują opisane wyżej mechanizmy. Oznacza to także, że można nim manipulować.

Na bazie odkryć psychologii tłumu rozwinęła się socjotechnika, wykorzystywana w marketingu politycznym czy w reklamie. Wychodząc z założenia, że masy ludzkie działają irracjonalnie, opracowuje się techniki manipulowania nimi za pomocą prostych symboli i haseł. Metody te często okazują się niezwykle skuteczne.

Doświadczenie przebywania w tłumie jest w życiu nieuniknione. Często bywa wzniosłe, piękne i służy szlachetnym celom. Może jednak pociągać za sobą wiele negatywnych skutków, których człowiek żałuje, kiedy już może zdobyć się na świadomą refleksję nad podjętymi w zbiorowości działaniami.

Dlatego mimo przemożnego wpływu psychologii tłumu na jednostkę, warto starać się zawsze zachować czujność i autonomię myślenia.

Zobacz film: Kim jest psychoonkolog? Źródło: 36,6
[Nie mam pojęcia, o jaki film chodzi, ale np. na Youtubie jest sporo filmów o psychoonkologii – admin]

Data aktualizacji: 13.12.2017 Opublikowano: 29.09.2017 r.
Autor: Anna Dobroń

https://zdrowie.tvn.pl/

Komentarzy 14 do “Psychologia tłumu – czym jest i z jakimi zjawiskami się wiąże?”

 1. plausi said

  Psychologia mas, wiedza tylko dla kapłanów

  „Gustave Le Bon. W 1985 r. wydał książkę „Psychologia tłumu” ”

  Książka „Psychologie des foules” została wydana 90 lat wcześniej, w roku 1895. To jest ważne, bowiem zarządzający masami mają do dyspozycji od 125 lat analizę zachowań zbiorowisk ludzkich, co znakomicie potrafią wykorzystać do swych celów. Ta wiedza została naturalnie dalej rozwinięta. Operacja „Pandemia” jest oczywistym przypadkiem zastosowania wiedzy o psychologii mas ludzkich.

  Poruszenie tego tematu przez Maruchę jest ważne, choćby z tego względu, że pozwoliło to nam napisać powyższe zdania. Wyjaśniają one bowiem w znacznej mierze procesy społeczne i działania zarządzających masami ludzkimi w krajach globalnego imperium w ramach wspomnianej operacji.

  Dla znawcy psychologii mas jest śledzenie zjawisk operacji „Pandemia” znakomitą weryfikacją wiedzy o tej psychologii.

  Użyte w tytule słowo „foules” nie oznacza pierwotnie „masy” a jedynie „tłumy”, jak widać szybko rozszerzono zainteresowanie na masy. Oznacza to także, że badania Le Bona i następców nie mają dla samej ludzkości większego znaczenia, są jednakże niebywale ważne dla jej zarządców.

  Wiedza o zachowaniu zbiorowisk ludzkich i dynamice takich zbiorowisk doradziła organizatorom „Pandemii” nałożyć na ludzi obowiązek tzw. „dystansu społecznego”, aby zapobiec ew. zagrażającym operacji dynamicznym zjawiskom grup ludzkich. Fundacja Rockefellera odegrała tu ważną rolę:

  https://pppolsku.wordpress.com/2020/04/12/jak-dokonac-internowania-pol-miliarda-ludzi#Prehi

  Pragniemy tu podkreślić, że operacja „Pandemia” i wiele uprzednich i przyszłych operacji na ludzkości bazuje na wynikach badań psychologii grup ludzkich. Jest to wiedza tajemna dla prawie wszystkich przedstawicieli ludzkości. Brak tej wiedzy utrudnia, a nawet uniemożliwia, właściwe postrzeganie wydarzeń i ich interpretację. To jest jeszcze jedna wiedza tajemna, ukrywana przed szerszymi kręgami ludzi, pozwalająca zakamuflować działanie i zwieść przeciwnika jakim jest ludzkość. Czyli jak to cytował Chomsky, naukowcy są nowoczenymi kapłanami.

 2. Bohdan said

  AUTORKA PISZE ARTYKUŁ 8 LAT PO PANDEMII ŚWINSKIEJ GRYPY KTOREJ SZCZEPIENIA WSTRZYMANO PO STWIERDZENIU TRUCIZNY JAKO SKLADNKA I SZCZEPIONEK I TRZY LATA PRZED OBECNĄ „PANDEMIA „DZIEKI KTÓREJ EGZEKUTORZY NAJPIERW DOKONALI CHWILOWEGO OPNOWANIA TŁUMU OFIAR – STRACHEM -WZBUDZANYM HYPNOTYZOWANIEM I FALSZYWYMI MASOWYMI POGRZEBAMI A OBECNIE W PEŁNYM ROZKWICIE SZCZEPIĄ WIELOMA SZCZEPIONKAMI BEZ ICH PREZENTACJI POZA NAZWAMI FIRM KTÓRE MAJA IMMUNITET W SPRAWIE JAKIEJKOLWEIK ODPOWIEDZILNOŚCI. TEMATEM OBEJMUJE DWA TŁUMY : JEDEN EGZEKUTORÓW I DRUGI ICH OPIAR. NIEDAWNO W POLSCE PRÓBOWANO WPROWADZIĆ IMMUNITET CZŁONKA EGZEKUTORÓW DLA NIEOGRANICZONEGO OPANOWYWANIA OFIAR WRAZ ICH MORDOWANIEM POD PRETEKSTEM WALKI Z WYIMAGINOWANYM KORONA WIRUSEM .
  PSYCHOLOGIĘ TŁUMU MOŻNA TU SUGEROWAĆ IZ TŁUM OFIAR MOŻE WYSTĄPIĆ JAKO tłum agresywny (np. dokonujący samosądu)!

 3. Kowalski3 said

  Aż samo się narzuca by tu zacytować dwa wersy z Pisma Świętego z

  Izajasza 66; 6 i Św. Jan 6; 66

  wg tzw. Biblii tysiąclecia.

  Co mi tam jakaś psychologia, kiedy życie samo pokazuje, do czego zdolny jest człowiek
  pod działaniem GRUPY! – a co dopiero tłumu.

  Dlatego od tysięcy lat pewna nacja nauczyła się szkolić i wysyłać prowokatorów do manipulacji tłumem, a psychologii jeszcze nie było ani widu ani słychu . . .

 4. Kokosz said

  Mnie ciekawi czy ci wszyscy „nasi” przywódcy (te kaczory, morawicki) są aktywnymi organizatorami tej obecnej chucpy czy też po prostu zachowują się jak taka cząstka tłumu. Oczywiście na górze ktoś to wszystko zorganizował.

 5. Lily said

  Z . d . . z , o 6 MILIARDOW.
  https://www.clearnewswire.com/467590.html

 6. Voodoosch said

  Ja zyje nadzieja, ze starsi i mundrzejsi wystawia kilku politykow na pozarcie tlumowi. Zeby szabesgoje nie myslaly sobie, ze sa na rowni z unymi.

 7. Tym się kierować w zachowaniu i działaniu.

  Ku wolności wyswobodził nas Chrystus!
  Ks.Prof.Stanisław Koczwara: Chrystus przynosi nam wolność.

 8. wywrotowiec said

  Postulowalem juz kiedys na gajowce wprowadzenie psychologii jako przedmiotu obowiazkowego,ale to pobozne zyczenie.

 9. wywrotowiec said

  Jeszcze mniej ludzi wie o istnieniu NLP w tym zakladam takze psychologow.
  NLP- neuro lingwistic programming

 10. adam_54 said

  Jedna z właściwości grup ludzkich….
  Iloraz inteligencji grupy ludzi jest odwrotnie proporcjonalny do wielkości grupy. Tak więc , jeśli tłum to duża grupa ludzi , więc i inteligencja grupy w stosunku do jednostki jest znacznie obniżona i oscyluje w okolicach IQ= 60 (tłum to debil)
  Tak więc…. „psychologia tłumu”….
  … chcesz poznać psychikę tłumu … poznaj psychikę debila …. i o tłumie (jego zachowaniach, argumentacji, itp) będziesz wiedzieć wszystko, bez czytania „mądrych” książek, artykułów , itp.

  ———-
  Pan jest po prostu geniuszem i nie potrzebuje mądrych książek…
  Admin

 11. Adam__54 said

  @ Admin – litości!!… z tym geniuszem
  Nie zastanowiło pana że ci wielcy , piszący o socjotechnice , nigdy nie piszą że człowiek dorosły w tłumie zachowuję się jak człowiek na poziomie rozwoju 10-12 latka (IQ=60)?? Wstydzą się tego , że jak znajdą się w tłumie też będą się zachowywać jak debil ?
  Niestety … nie ma się czego wstydzić – tak świat jest zbudowany…. a ja , żadnego odkrycia w tym miejscu nie zrobiłem 🙂

 12. Marucha said

  Re 11:
  Właśnie, że piszą. Nie zauważył Pan?

 13. revers said

  a to ciekawe tlum to tez szkolona w osrodkach politycznych na zachodzie wysoko zorganizowana antifa ktora bardzo dobrze radzi sobie w tlumie w przebiciu kordonow policyjnych, jak by co to nawet wdarciu sie do kapitolu co bylo widoczne 6 stycznia w Washington dc.

  We Wloszech niewielki tlum zorganizowanych anarchistow w kaskach, potrafil podjechac w tlum na styku z policja i wp.erdolic policji na miejscu, ze spieprzali tam gdzie inteligencja najwieksza byla.

  Sytuacje opanowali dopiero posilki karabinierow.

  Kto to jest debil w tlumie? bo czasami potafia sie spotkac dwie osoby z komorka i pieprzyc do smartfona ze widza debila, symulujac wlasna smartfonowa inteligencje, rowniez do lustra jesli jest w poblizu w kabinie telefonicznej.

 14. UZA said

  „Pragniemy tu podkreślić, że operacja „Pandemia” i wiele uprzednich i przyszłych operacji na ludzkości bazuje na wynikach badań psychologii grup ludzkich.”

  Na pewno tak, lecz są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom i natura ludzka też jest bardziej złożona niż to się wydaje uczonym manipulatorom. Już teraz pandemiczna narracja nie na wszystkich działa. Poza tym, tłum – kapryśny i zmienny – jest bardzo niewdzięcznym tworzywem. Wystarczy jakiś drobiazg – małe niedopatrzenie, faux pas , niepozorny wypadek – „efekt motyla” i cała misterna konstrukcja posypie się jak domek z kart.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: