Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Ale dlaczego? o Dymitriada, czyli jak PiS Rosj…
  Siekiera_Motyka o Walka z wiatrakami – wal…
  revers o Dymitriada, czyli jak PiS Rosj…
  revers o Jak były rektor KUL ułożył mod…
  Carlos o Wolne tematy (11 – …
  Szczepan Zbigniewski o Kultura przeciw tradycji
  revers o W domu wisielca
  UZA o Walka z wiatrakami – wal…
  Marek o Dymitriada, czyli jak PiS Rosj…
  osoba prywatna o Wolne tematy (10 – …
  Marek o Powstał Polski Ruch Antyw…
  osoba prywatna o Jak były rektor KUL ułożył mod…
  osoba prywatna o Jak były rektor KUL ułożył mod…
  osoba prywatna o Wolne tematy (10 – …
  Marek o Powstał Polski Ruch Antyw…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Manifest Dugina a Odkupienie

Posted by Marucha w dniu 2021-04-08 (Czwartek)

Zob. https://marucha.wordpress.com/2021/03/17/dugin-manifest-wielkiego-przebudzenia/
Admin

Napisania polemiki do „Manifestu Wielkiego Przebudzenia” Aleksandra Dugina podjęłam się w trakcie Triduum Paschalnego.

Ponieważ w świecie chrześcijańskim upamiętniamy w tym czasie kluczową dla człowieka Tajemnicę Odkupienia, w takim też kontekście postanowiłam rozważyć fascynujący tekst słynnego rosyjskiego filozofa.

Najnowsze przemyślenia Dugina poruszają wiele ciekawych zagadnień. Autor szuka źródeł szalejącego na świecie zła i sposobu na pokonanie globalistów. Manifest natychmiast przetłumaczono na wiele języków, przesłanie Dugina w błyskawicznym tempie zyskuje na popularności wśród antyglobalistów z różnych krajów, zaś w Polsce doczekał się już pierwszych polemik wśród inteligencji.

Głównym zarzutem pod adresem Dugina jest to, że – o ile słusznie walczy z wszechwładzą globalistów, o tyle – marzy mu się wielobiegunowość w postaci wielkich mocarstw, gdzie znaczącą pozycję będzie miała imperialna Rosja i zabraknie przy tym miejsca dla państw narodowych, takich jak Polska.

Nie podzielam tej obawy. Co więcej, choć sama zostałam ukształtowana w domu o tradycjach narodowych, to nie uważam, że zachowanie państwa narodowego jest naszym najważniejszym celem na tej wojnie. Ale o tym będzie w podsumowaniu.

Aleksander Dugin za zło tego świata uważa system liberalny (kapitalistyczny), którego źródła dopatruje się w nominalizmie. Rosyjski filozof sięga do średniowiecza, kiedy to w katolickiej Europie toczył się scholastyczny spór o uniwersalia między nominalistami i realistami.

Nominalizm stawiający na indywidualizm i odrzucający wszelkie formy tożsamości zbiorowej (religię, grupy społeczne, itp.) ostatecznie pokonał realistów, z którymi się utożsamiam (filozofia klasyczna: Platon, Arystoteles, św. Tomasz z Akwinu).

Dugin zauważył, że zwycięstwo nominalistów utorowało drogę do rozprzestrzeniania się protestantyzmu. «Protestanci zastąpili tożsamość zbiorową Kościoła w rozumieniu katolicyzmu (i w jeszcze większym stopniu prawosławia) odrębnymi jednostkami, które odtąd mogły interpretować Pismo Święte w oparciu o własny rozum, odrzucając wszelką tradycję. W ten sposób wiele aspektów chrześcijaństwa takich, jak tajemnice, cudy, aniołowie, nagroda po śmierci, koniec świata itd., zostało zrewidowanych jako nieodpowiadające „racjonalnym kryteriom”.»

Niniejszą polemikę piszę więc z pozycji „pokonanej” przez nominalistów realistki i katoliczki pragnącej powrotu do ładu społecznego sprzed kilku wieków. Dociekania Dugina uważam za bardzo interesujące, z wieloma tezami się zgadzam, lecz obecnie skupię się na dwóch kwestiach, z którymi akurat nie jest mi po drodze.

Własność nie wyklucza wspólnoty

Zgodzę się z Aleksandrem Duginem, że kapitalizm – skupiający się egoistycznych na korzyściach jednostki, kosztem wyzysku społeczeństwa – jest zły. Jednak nie mogę się pogodzić się z faktem, że przeciwwagą dla tego zła okazali się być rewolucjoniści spod czerwonego sztandaru. Tymczasem z rozważań rosyjskiego filozofa wyłania się teza, że działali oni w słusznej sprawie.

Dugin w Manifeście stwierdza: «Socjaliści, socjaldemokraci i komuniści postawili w opozycji do liberałów na tożsamość klasową, wzywając do zjednoczenia klasy robotniczej całego świata przeciwko władzy globalnej burżuazji. Ich strategia okazała się skuteczna i w niektórych wielkich państwach (…) zwyciężyły rewolucje proletariackie».

Otóż cel nie uświęca środków, a przecież dobrze wszyscy wiemy, iż owa „skuteczność” polegała na tym, że wrogowie burżuazji przejmowali władzę w sposób brutalny, pochłaniając przy okazji niezliczone ofiary niewinnych istnień ludzkich.

Warto przy tym pamiętać, że Lenina w jego dziele zniszczenia wsparła zachodnia (kapitalistyczna) finansjera. I wreszcie, pozwolę sobie zacytować pana prezydenta Władimira Putina, który na początku 2016 roku powiedział, że przywódca rewolucji październikowej „podłożył bombę atomową pod gmach, który nazywa się Rosja”. Po czym dodał, że w ostatecznym rozrachunku idee Lenina doprowadziły do rozpadu Związku Radzieckiego.

Krytykując (słusznie) liberalizm w ideologii i gospodarce, Dugin popadł w skrajność. Mianowicie, można wręcz odnieść wrażenie, iż brzydzi go jakakolwiek forma własności prywatnej, która jego zdaniem niszczy tożsamość zbiorową, wspólnotę. Dugin stwierdza: «Burżuj był optymalnym wzorem „jednostki”, obywatelem bez przynależności rodowej, plemiennej i zawodowej, za to władającym własnością prywatną. Nowa klasa zaczęła podporządkowywać sobie całe społeczeństwo Europy.»

Skrajność w krytyce własności prywatnej uważam za niebezpieczną (bo prowadzi do rewolucji), dlatego – niejako na ostudzenie emocji – przytoczę podstawowe założenia dystrybucjonizmu oraz kilka cennych przemyśleń współzałożycieli tej doktryny.

Dystrybucjonizm postuluje stworzenie samowystarczalnego społeczeństwa poprzez upowszechnianie drobnej własności w przemyśle, handlu i rolnictwie. Podstawową zasadą tego systemu jest to, że życie publiczne istnieje dla życia prywatnego, które to życie ma chronić. Wszelkie działania mają być skierowane na dobro rodziny, która jest podstawową komórką społeczną.

Politykę dystrybucjonizmu opracował w książce „Państwo niewolnicze” współtwórca doktryny, Hilaire Belloc (1870-1953). W publikacji tej wykazał, że zarówno socjalizm jak i kapitalizm pomagają tworzyć taki sam rodzaj społeczeństwa, w którym władza koncentruje się w rękach małej grupy rządzących. Dlatego dystrybucjonizm odrzuca zarówno kapitalizm z jego monopolami, jak i socjalizm z jego wszechwładzą państwa, jako ustroje w równym stopniu krępujące człowieka.

Jednym z twórców dystrybucjonizmu był Gilbert Keith Chesterton (1874-1936), konwertyta z anglikanizmu na katolicyzm. Ten słynny brytyjski pisarz nie ufał żadnej władzy politycznej.

Według Chestertona najważniejszym modelem powinna być rodzina, dlatego poprzez dystrybucjonizm próbował obronić ludzki dom, rodzinę i wspólnotę. Dystrybucjonizm to powszechna własność, która – zdaniem Chestertona – ma w sobie pewien moralny urok. Bo kiedy uprawiamy rolę, uprawiamy siebie, własną duszę; a kiedy utrzymujemy farmę rodzinną, utrzymujemy rolnictwo. I wreszcie, Chesterton uważał, że najbardziej potrzebujemy nie rzeczy, ale siebie nawzajem.

Dystrybucjonizm jest bowiem, nie tyle teorią ekonomiczną, co moralną antropologią; jest wizją społeczeństwa cnotliwego, w którym samo utrzymujące się społeczności dbają o siebie nawzajem bez wtrącania się państwa. To jest inny rytm życia. W związku z powyższym, ośmielę się zasugerować, że to właśnie dystrybucjonizm powinien być użyty jako broń (nie potrzebująca użycia siły i ofiar śmiertelnych) przeciwko kapitalistom i globalistom, którzy do reszty chcą zawładnąć nad światem. To skuteczne i szlachetne antidotum na szalejącą zarazę globalizmu.

Wina i odkupienie

Kolejnym zagadnieniem w „Manifeście Wielkiego Przebudzenia” budzącym moją wątpliwość jest gloryfikacja Donalda Trumpa. O ile zgadzam się z Duginem, że nominacja Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych niesie za sobą katastrofę – «globalizm stanowczo przechodzi do fazy totalitarnej» – o tyle nie potrafię dostrzec w Trumpie bohatera, który stanął na drodze globalistom. Przy czym zaznaczam, że nie wykluczam, iż w przyszłości Donald Trump może stać się takim bohaterem, bo jest wiele konkretnych przesłanek przemawiających na jego korzyść. Jednak jest jeden warunek: najpierw musi nastąpić odkupienie.

Choć z jednej strony szczerze kibicowałam Trumpowi, by nie dał się wygryźć Demokratom z Białego Domu, to z drugiej strony wiedziałam, że kara jest nieuchronna, gdyż musi się dokonać „sprawiedliwość dziejowa”.

Z różnych przewinień i zaniedbań Trumpa wymienię tylko jedno: wydanie rozkazu zabicia generała Kasema Sulejmaniego. Mam świadomość, że ten straszny akt zbrodni, to nie było widzimisię samego Trumpa, lecz bezwzględny nacisk amerykańskiej „partii wojny”. Ale jednak – Trump uległ tym namowom.

Zapewne został do tego zmuszony szantażem i chciał chronić życie swoje i swoich najbliższych, co nie zmienia faktu, że będąc prezydentem USA wydał rozkaz zabicia bohatera Bliskiego Wschodu, którego sam Aleksander Dugin określił jako «męczennika świata wielobiegunowego» i «bohatera Ruchu Oporu». I wreszcie, przecież to sam Dugin przeszło rok temu zauważył, że śmierć gen. Sulejmaniego jest początkiem «ostatecznej bitwy» i «morderstwo Sulejmaniego mieści się w kontekście apokaliptycznych oczekiwań i przez wielu jest interpretowane jako początek Armagedonu».

Choć za prezydentury Donalda Trumpa Stany Zjednoczone nie rozpoczęły żadnej wojny (i chwała Trumpowi za to), to jednak nie odważył się on postawić złym ludziom z „partii wojny”, którzy nalegali na wydanie rozkazu zabicia irańskiego generała. Dlatego na ten moment nie sposób traktować Trumpa, jako kogoś, kto stanął na drodze globalistom. Nie zaryzykował, bo obawiał się stracić własne życie (?), a tymczasem i tak stracił władzę.

Odczytajmy to zatem mistycznie sięgając do historii sprzed wieków. Ogromny wpływ na ukształtowanie postawy narodu irańskiego wywarły wydarzenia jakie rozegrały się 10 października 680 roku pod Karbalą (Irak). Podstępne wojska kalifatu Umajjadów Jazida I zastawiły pułapkę na karawanę wnuka proroka Mahometa – Husajna ibn Alego (trzeciego imama szyitów) i jego towarzyszy. Mimo wycieńczenia, słabego uzbrojenia, mężczyźni po kolei i pojedynczo stawali do walki przeciwko wielotysięcznej armii Umajjadów otaczającej ich z każdej strony.

Szyici uważają, że swoją tożsamość zawdzięczają 72 osobom, które zginęły wtedy męczeńską śmiercią. Dlatego śmierć generała Sulejmaniego, który zginął podstępem zwabiony w pułapkę, nasuwa analogię do wydarzeń sprzed wieków.

Dowiedzmy się zatem jaka kara dosięgła podstępne wojska Umajjadów. Ich dalsze losy przedstawił w dziele „Lohoof – Westchnienia smutku” (ang. „Lohoof – Sighs of sorrow”) Sayyid Ibn Tawus (1193-1266), szyicki prawnik, teolog i historyk. Z lektury dowiadujemy się, że wszyscy zabójcy Imama Husajna i jego towarzyszy zostali ukarani na tym świecie. Niektórzy zostali zamordowani, innych dotknęła klątwa – np. oślepli, jeszcze inni zostali zdegradowani, zaś przywódcy utracili władzę i królestwo.

Donald Trump stracił władzę – „sprawiedliwości dziejowej” stało się zadość! – ale zachował życie. W przeciwieństwa do Dugina, nie uważam Trumpa za bohatera walki z globalistami, ale też go nie przekreślam. W Kościele katolickim przeżywamy właśnie Wielkanoc. Dlatego odczytam to w kontekście Tajemnicy Odkupienia za grzechy.

Zobrazuję to na przykładzie arcydzieła rosyjskiej kinematografii, jakim jest film „Wyspa” w reż. Pawła Łungina. Początek akcji dzieje się w czasie II wojny światowej. W 1942 roku Niemcy zdobywają radziecki holownik. Na pokładzie znajdują się kapitan Tichon i palacz Anatol. Niemcy mówią Anatolowi, że darują mu życie, jeśli zabije Tichona. Anatol, by ratować własną skórę strzela do Tichona i ten wypada za burtę. Tymczasem Niemcy i tak nie dotrzymują słowa, zaminowują okręt i zostawiają w nim Anatola na pewną śmierć.

Anatol przeżył jednak wybuch, morze wyrzuca rannego na brzeg, gdzie znajdują go prawosławni mnisi. Następnie akcja przenosi się do 1976 roku. Anatol został mnichem, a Bóg obdarzył go darami uzdrawiania i prorokowania, dzięki czemu pomaga on wielu ludziom. Jednak wewnątrz ojciec Anatol bardzo cierpi, gdyż jego sumienie obciąża świadomość strasznego grzechu, jakiego dopuścił się przed laty. Zrozpaczony kaja się za popełnioną zbrodnię, żarliwie modli i błaga o wybaczenie zabitego towarzysza. Miłosierny Bóg, widząc autentyczną skruchę Anatola, w końcu postawił przed pokornym mnichem szansę na odkupienie…

Przywołam ten przykład po to, by przypomnieć, że tylko zwracając się do Boga, uniżając przed jego Obliczem i pokutując za własne grzechy możemy odnieść zwycięstwo. Tylko z Bogiem przezwyciężymy Wielki Reset jaki przygotowali światu globaliści, którzy chcą przejąć kontrolę nad ludzką świadomością. Wypowiedziano nam wojnę jakiej świat jeszcze nie widział, bo jak celnie zauważył Aleksander Dugin, ich ostatnim krokiem będzie zanegowanie człowieka.

W kontekście powyższego, nie podzielam obaw, że możliwość utraty państwa narodowego jest największym zagrożeniem wyłaniającym się z propozycji Dugina. Przecież tutaj chodzi o ocalenie człowieka, tradycyjnych społeczeństw i wreszcie naszej chrześcijańskiej tożsamości, której gwarantem nie jest jakiś konkretny naród, lecz wspólnota opierająca się na Bogu – Stwórcy tego świata.

I choć nie zauważyłam, by Dugin mobilizował „armię” walczącą w imię Boga, to jednak w „Manifeście Wielkiego Przebudzenia” jako największych wrogów wskazał tych, którzy de facto wypowiedzieli wojnę Bogu i światu, który On stworzył. Dlatego przesłanie Dugina odczytuję jako przełomowy moment, który otwiera nowy rozdział w historii.

Agnieszka Piwar
Myśl Polska, nr 15-16 (11-18.04.2021)
https://myslpolska.info/

Komentarze 72 do “Manifest Dugina a Odkupienie”

 1. Greg said

  No cóż, zdarzało się, że i fartuszkowcy się nawracali.

 2. Odwieczne nieporozumienie

  „przeciwwagą dla tego zła okazali się być rewolucjoniści spod czerwonego sztandaru”

  Ileż to jeszcze będziemy powtarzalie te naiwności. Jeżeli n.p. rewolucję w Rosji w 1917. zorganizowali Uljanow na zlecenie kapitału niemieckiego a Bronstein kapitału USA, to tzw. czerwony sztandar był flagą tegoż kapitału, który autorka uznała nie bez racji za uosobienie zła.

  Nie rozumiem, dlaczego nie dostrzega się przeciwieństwa zła w gminach chrześcijańskich. I proszę przynajmniej jedno zrozumieć K. Marks był takim samym rzczenikiem lichwy jak jego kompan, praktykujący lichwiarz, F. Engels.

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/marx-w-sluzbie-kapitalu/

  Inscenizacja pod nazwą soc-/komunizm nie była niczym innym jak tylko talmudyczną karykaturą pewnych elementów chrześcijaństwa, ałe tylko karykaturą bez pojęcia istoty, skąd może talmudyczny żyd pojąć naukę chrześcijańską ? Skoro już żydowscy lichwiarze doprowadzili do pauperyzacji ludności, w XIX. w. był Bangladesz w Anglich, Francji, Polsce, w Europie, jeśli zdobędziemy się na przypomnienie warunków życiowych, sprzeciw wobec wyrunków musieli lichwiarze oczekiwać, dlatego też powołali do życia tzw. ruchy robotnicze i przyprawili im od razu głowy nie tylko organizacyjne ale i ideowe, zgodnie zresztą z podstawową drugą zasadą:

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/na-ra/#Chomsky_2

  „rewolucjoniści spod czerwonego sztandaru” byli i są nadal inkarnacją tego samego zła. NIe wiem, czy ktokolwiek z analityków systemu zauważył, że także w tzw. socjalizmie i demokracji ludowej wszystkie banki były bankami lichwiarskimi, wszystkie wymagały lichwy (nazywanej procentem).

  Szanowni Państwo, dobrze jest czasem zastnowić się także na terminami i ich semantyką, to może uchronić przed poważnymi nieporozumieniami i błędami rozumowania.

 3. Boydar said

  „… pisarz /Chesterton/ nie ufał żadnej władzy politycznej …”

  nikt normalny, trzeźwo myślący, nie ufa, oprócz kierownictwa służb specjalnych; ono może sobie na ten luksus pozwolić

  „… Chesterton uważał, że najbardziej potrzebujemy nie rzeczy, ale siebie nawzajem …”

  i zapewne dlatego przeszedł z herezji protestantów na katolicyzm. Tu nie mogę się powstrzymać od przytoczenia mojej autorskiej myśli – człowiek do szczęścia w życiu potrzebuje tylko dwóch „rzeczy” – Boga i drugiego człowieka. A że dokładnie w tej kolejności, przekonuje się gdy się pomyli

  Ogólnie sprawę artykułu ujmując, uważam że ten zgrzybiały fakir Dugin łże jak muzułman. Nawet gdy akurat mówi prawdę. I poważne dywagowanie (i traktowanie) jego wypowiedzi zakrawa dla mnie co najmniej na śmieszność.

  A tak całkiem colonelem, to kim pani jest, pani Agnieszko Piwar, że tak autorytatywnie wypowiada się pani o sprawach dla nas najważniejszych. Skąd czerpie pani tą niewzruszoną pewność „co poeta miał na myśli” – Trump, Biden, inni władcy świata. My, i pani też, wiemy to co mamy wiedzieć. Bo prawdziwa prawda o świecie, tych mniej odpornych zabija jak plandemia covida, i szybko nie miałby kto na żyda pracować.

 4. Быдлошевский Л.З. - wielojezyczny prawoslawny publicysta bialoruski said

  Instaurare omnia in Christo +++

  Kiedy jeszcze kard. Joseph Ratzinger „robil“ u Wojtyly Karola ps. „Swiety“ jako kierownik Swietej Inkwizycji, wtedy w krotkiej oficjalnej notatce „panstwa watykanskiego“ ktora nota bene znalazlem w „Naszym Dzienniku“ zakomunikowal, ze Kosciol Katolicki z wielkim niepokojem obserwuje sprawdzanie sie przepowiedni rosyjskiego pisarza Solowiowa z jego XIX-wiecznej „ Krotkiej opowiesci o Antychryscie „ .

  Postanowilem wiec wowczas to dzielo tego „kacapa w smierdzacych onucach „ – przeczytac. W Polsce jedyny przedwojenny egzemplarz tego 30-stronicowego dziela znalazlem dopiero w poznanskim seminarium duchownym i je sobie skopiowalem. Byly tam takie szokujace informacje ze stwierdzilem, iz pan ksiadz przedwojenny cos musial swiadomie chyba zle przetlumaczyc wiec zamowilem egzemplarz po rosyjsku. Pan przedwojenny ksiadz jednak prawidlowo wszystko o dziwo przetlumaczyl. A teraz w telegraficznym skrocie o przepowiedniach Solowiowa:

  1. wiele szczegolow „zobaczyl“ jak utworzenie Unii Europejskiej i jej flage z gwiazdami a nawet iloscia tych gwiazd…

  2. W Watykanie panowanie objal papiez Antychryst i jego kardynal czarownik – cudotworca. Poprzedni papiez musial tron piotrowy opuscic i abdykowac…

  3. Rozpoczal sie proces wprowadzania przez Antychrysta nowej Wielkiej Religii Swiatowej laczacej wszystkie wyznania chrzescijanskie czyli katolikow, prawoslawnych i protestantow…

  4. Na Wielkim Soborze prawie wszyscy katoliccy duchowni, wiekszosc protestantow i tylko polowa prawoslawnych poparlo Nowa Idee Antychrysta..

  5. Kilku oponentow kardynal – czarownik zabil piorunami z nieba jeszcze na Soborze a pozostali w strachu wielkim zeszli niczym chrzescijanie za czasow Nerona do podziemia pod przywodztwem poprzedniego papieza, niemieckiego profesora protestanta i prawoslawnego pustelnika …

  Reszte mozna samemu doczytac, gdyz „Krotka opowiesc o Antychryscie” liczy tylko 30 stron. Na zyczenie moge przeslac kopie w .pdf

  Autor : Быдлошевский Л.З. – wielojezyczny prawoslawny publicysta bialoruski

  .

 5. Boydar said

  „tylko Ojciec zna przyszłość”

  Inni mogą być „zaznajomieni z planem” lub kalkulować

  https://pl.aleteia.org/2017/11/06/5-faktow-o-szatanie-ktorych-mozecie-nie-znac/

 6. Piskorz said

  re art gdzie znaczącą pozycję będzie miała imperialna Rosja i zabraknie przy tym miejsca dla państw narodowych, takich jak Polska.” .. I DLATEGO PRZEDE WSZYSTKIM MAM DOŚĆ JEGO B. WYDUMANYCH DYWAGACJI I NP…O ESKIMOSACH..ANI WIDU…ANI SŁYCHU!! CZEGOŚ MU BRAKUJE W TEJ UKŁADANCE NIECO „CIĘŻKIEJ” !!

 7. revers said

  „I choć nie zauważyłam, by Dugin mobilizował „armię” walczącą w imię Boga, to jednak w „Manifeście Wielkiego Przebudzenia” jako największych wrogów wskazał tych, którzy de facto wypowiedzieli wojnę Bogu i światu, który On stworzył. Dlatego przesłanie Dugina odczytuję jako przełomowy moment, który otwiera nowy rozdział w historii.”

  Armie w BY ruszyly na kolejowych eszelonach w kierunku banderlandii, zabezpiecza kierunek poludniowy.

  Troche materialu wisi w internecie.

 8. Maverick said

  Rzydzian Morawiecki zawsze działał dla kabalarzy:

 9. revers said

  re7

  w sieci wisi karykatura ze to karakan jest glownym rozgrywajacym w Polin ( ma 3 reorty silowe pod soba) , i otepiale polactwo prowadzi do kolejnej katastrofy, tym razem na wieksza skale niz katastrofa tutka.

  Jak wyladuja polanczycy na swej arce powietrznego statku, to juz nic nie bedzie trzeba zbierac.

 10. Быдлошевский Л.З. - wielojezyczny prawoslawny publicysta bialoruski said

  Instaurare omnia in Christo +++

  Autorka tekstu powyzej wspomniala dosc obszernie o filmie „Wyspa” z 2006 roku w rezyserii Pawla Lungina ktory to film ja osobiscie zaliczam do 4 najwiekszych perelek rosyjskiej kinematografii po 1990 roku:

  Druga perelka jest film „Czekista” z 1992 roku w rezyserii Alexandra Rogozyna opowiadajacy czasy tzw. „Wielkiego Terroru” pod koniec lat 30-tych XX wieku w ZSRR, ktory to film ponizej znalazlem nawet z polskimi napisami:

  .https://www.youtube.com/watch?v=SXud3hG_Cdk

  Perelka nr. 3 jest film „Zmeczeni sloncem” z 1994 roku w rezyserii Nikity Michalkowa opowiadajacy rowniez o czasach „Wielkiego Terroru” :

  .https://www.youtube.com/watch?v=gluS3OA9dOc

  I ostatnim filmem w mojej kolekcji rosyjskich klejnotow jest film „Zmeczeni sloncem 2 – Cytadela” z 2011 roku w rezyserii tego samego Nikity Michalkowa pokazujacy Wielka Wojne Oczyzniana (1941-1945) z perspektywy, ktora przysporzyla mu mase wrogow w Rosji przyzwyczajonych do komunistycznych legend wojennych podobnie zreszta jak i Polacy do tych legend historycznych przywiazani zbiorowo sa niczym jakies psy lancuchem do budy przywiazane u Boryny czy innego Drzymaly :

  .https://www.youtube.com/watch?v=__KT6p2bcE0

  A na deser doloze pol tuzina rosyjskich znanych filmow pokazujacych w brutalny sposob korupcje lokalnej wladzy, urzednikow i policjantow po 1990 roku nie stroniacych nawet od mordu na zamowienie, jak : „Дурак”, „Кочегар”, „Майор”, Восмьёрка”, „Груз 200″,”Омоновец” i „Левафиян” z 2014 roku z moim ulubionym aktorem Aleksiejem Seriebrakowem w roli glownej.

  Autor: Быдлошевский Л.З. – wielojezyczny prawoslawny publicysta bialoruski

  .

 11. kapibara said

  Sam dystrybucjonizm niczego nie może zmienić, tym bardziej, że autorka wskazuje, że jest moralną antropologią. Przecież mnóstwo ludzi nie jest moralnych, a raczej jest psychopatami i posiada inne normy moralne niż chrześcijańskie! Może doprowadzić do nowo feudalnych porządków i utworzenia mini lumpenkapitalistów jako głównych rozgrywających w ekonomii i społeczeństwach.

  Potrzebne są zmiany w sferze własności środków produkcji (zmiana relacji pracobiorca-pracownik).
  Polemika autorki w tym temacie jest więc polemiką, niestety, pustą.
  W tym temacie nadal Marks i Lenin mają więcej racji niż autorka.
  Szkoda. Widocznie nawet u ludzi w miarę rozsądnych nadal pokutuje kompleks Polaka pogłębiony kompleksem rosyjsko-komunistycznym.

 12. MyronM said

  Piwar: „Manifest […] Dugina w błyskawicznym tempie zyskuje na popularności wśród antyglobalistów z różnych krajów, zaś w Polsce doczekał się już pierwszych polemik wśród inteligencji” [i gości Gajowego Maruchy].
  Czy ktoś wie, jaką religię (jeśli w ogóle) wyznaje ten sławny rosyjski intelektualista?

 13. Быдлошевский Л.З. - wielojezyczny prawoslawny publicysta bialoruski said

  ad. 12

  W glupie 5 minut znalazlem w rosyjskiej sieci odpowiedz na kolegi pytanie odnosnie wyznania tego rosyjskiego filozofa w polgodzinnym wykladzie ktory wlasnie slucham pt.” Katolicyzm i Prawoslawie sa sobie przeciwstawne”. Po przesluchaniu zdam dalsza relacje na tym forum…

  .

 14. Wielka Kopa Tatry said

  Pan Aleksander ma perfekcyjną rację, to jeden z mądrzejszych ludzi na świecie, więc jeśli Władimir słucha jego rad, to Rosjanie nie mają się o co martwić.

 15. Zbigniew Kozioł said

  @10, 13
  Быдлошевский Л.З. – wielojezyczny prawoslawny publicysta bialoruski

  Ciekaw jestem mocno, co Pan myśli o filmach Aleksieja Turowicza? Tu akurat chodzi o Białorusina. Trudno mi oceniać postać, nie znajać realiów Białorusi. Szczególnie jego film Жёлтый песочек jest bardzo mocny (pozostałe też niczego sobie, bardzo je lubię).

 16. MyronM said

  ad 13: Miło spotkać białoruskiego Publicystę, bo nad Niemnem teraz więcej swobody niż w Polsce – chyba, że się mylę.
  Czekam na informacje o religijności Dugina.

 17. Ad. 6

  re art gdzie znaczącą pozycję będzie miała imperialna Rosja i zabraknie przy tym miejsca dla państw narodowych, takich jak Polska.

  Ważne, żeby było miejsce dla narodów.

 18. Ad. 11

  Potrzebne są zmiany w sferze własności środków produkcji (zmiana relacji pracobiorca-pracownik).

  W byłej Jugosławii całkiem nieźle miała się własność pracownicza.

 19. Ad. 10

  Dzięki za listę filmów.

  „Wyspa” – pierwszych 8 minut filmu: główny bohater zabił swojego kapitana, ale zrobił to w skrajnym stressie i nie wiadomo, czy wiedział do końca, co robi. Po latach analiza tego zdarzenia powinna być taka – zabiłem kapitana, ale i on i ja już byliśmy trupami (Niemcy zabiliby nas obu). Niemcy darowali mi życie, bo człowiek złamany psychicznie w taki sposób był cennym nabytkiem na przyszłość. Można było go szantażować, a jeśli się to nie opłacało, to przynajmniej nie był on duchowym wzorem dla następców. Jego wyrzuty sumienia nie pozwalały mu na rozwój, na uczestniczenie moralne w odbudowie kraju. Darowali mu życie, ale i tak był trupem (tak myśleli Niemcy).

 20. Zbigniew Kozioł said

  Potrzebne są zmiany w sferze własności środków produkcji (zmiana relacji pracobiorca-pracownik).

  W byłej Jugosławii całkiem nieźle miała się własność pracownicza.

  O czym gadacie?

  Zmiany już dokonały się. Szczegółów nie znamy,

  To nie czas wydumywać kształt przyszłego systemu. Nie od nas on zależy. Ci, którzy mają władzę, środki, ci kształtują rzeczywistość. Jedyne, co możemy, to trochę poprotestować (w jakiejś mierze chyba ma to znaczenie).

 21. Ad. 14

  Pan Aleksander ma perfekcyjną rację, to jeden z mądrzejszych ludzi na świecie, więc jeśli Władimir słucha jego rad, to Rosjanie nie mają się o co martwić.

  Podobno sztab Putina, jego najbliżsi doradcy, to 2.000 osób… Proszę sobie wyobrazić, co się może stać, jeśli w takim gronie dojdzie do synergii…

 22. Ad. 20

  Zmiany już dokonały się. Szczegółów nie znamy,

  Mamy nie znać szczegółów? 🙂

  Mamy historię zepchnąć na margines?

 23. NICK said

  Nie od nas on zależy. Ci, którzy mają władzę, środki, ci kształtują rzeczywistość. Jedyne, co możemy, to trochę poprotestować (w jakiejś mierze chyba ma to znaczenie).
  (20).
  Idź precz.
  „troszku poprostewczowaczu”.
  Weg.
  „w jakiejś mierze”.
  „WYDUMYWAĆ”.
  Spierdalaj.

 24. Ad. 9

  w sieci wisi karykatura ze to karakan jest glownym rozgrywajacym w Polin ( ma 3 reorty silowe pod soba) , i otepiale polactwo prowadzi do kolejnej katastrofy, tym razem na wieksza skale niz katastrofa tutka.

  A jeśli to jest dziś najlepszy scenariusz dla Polaków? Jeśli ten karakan, sterowany przez służby, jest nam wszystkim – tu i teraz – potrzebny? Co, jeśli każdy inny realny scenariusz jest dla nas znacznie gorszy?

  Niemożliwe? .. Niemożliwe, to było w latach 60-tych, 70-tych, takie zjawisko na ulicach, jak „camel toe”… A dziś?

 25. Autor szuka źródeł szalejącego na świecie zła

  Ależ to bardzo proste! 🙂 Zło szaleje na świecie, bo PRAWDA została zepchnięta na margines. Niby jest, ale nikt tak naprawdę sobie PRAWDĄ

 26. cd. 24

  głowy nie zawraca.

 27. filozofia klasyczna: Platon, Arystoteles, św. Tomasz z Akwinu)

  Oj! Niech autorka uważa na zakrętach! 🙂 Platon tym towarzystwie cokolwiek nie pasuje… 🙂

 28. znający sprawę said

  > Ponieważ w świecie chrześcijańskim upamiętniamy w tym czasie kluczową dla człowieka Tajemnicę Odkupienia
  Trzeba zacząć od tego, że mówienie o „świecie chrześcijańskim” to jest wierutne kłamstwo. Nie ma czegość takiego. Chrystus Pan założył jeden Kościół i jest to Kościół Katolicki. To jest Jego Mistyczne Ciało. Poza nim są odszczepieńcy, heretycy, ży dzii poganie (do tych ostatnich zaliczano przez wieki muzułmanów). Ostatnio pojawiła się też kategoria ateistów i jest to do pewnego stopnia nowe zjawisko. Jeśli p. Piwowar che o czymś mówić, to niech mówi o jude oprotestantyźmie, bo to jest spójne zjawisko.

  > z pozycji „pokonanej” przez nominalistów realistki i katoliczki
  Realizm nigdy nie został intelektualnie pokonany, ani przez nominslistów, ani protestantów, ani liberałów, ani materialistów. Został pokonany ekonomicznie, militarnie W czasie I i II WŚ) i medialnie. Każdy, kto dzisiaj go broni jest brutalnie, bezpardonowo i podle atakowany jako polityk, prawnik, naukowiec czy filozof. A argumenty realizmu są nie do zicia, bo gdyby było inaczej to by je podważono. Ale nie ma na to sposobu, stąd te wszystkim podłe i brutalne ataki na realistów.
  > Socjaliści, socjaldemokraci i komuniści postawili w opozycji do liberałów
  Dobre sobie. Dugin nie ma najwyraźniej pojęcia o historii. To kapitaliści finansowali komunizm dla swoich celów. Sam Engels był synem „burżuja”. Burżuje z USA, wiadomego pochodzenia, i z Niemiec sfinansowali i zorganizowali rewolucję w Rosji. Trocki miał finansowanie w dolarach. Bez nich by upadła w try miga. Potem zresztą finansowali również niejakiego Hitlera – bez nich nie doszedłby do władzy, bo był kompletnym zerem. Pierwsi funkcjonariusze nazistowscy też mieli finansowanie w walucie obcej, a nie w niemieckich markach. Niechby Dugin poczytał trochę dokumenty ujawnione przez Antony’ego Sutona.

  A co do Trumpa, to … nie bądźmy naiwni. Zrobił bardzo wiele, ale dla Izr aela, choćby przenosząc ambasadę do Jerozolimy, czy wymuszając na Palestyńczykach „pokój, który jest gorszy od wojny”. Zamiast realizacji hasła USA first/najpierw zrobiła się realizacja hasła: Izr ael first/najpierw. Wszystko pod dyktando swego zięcia Kushn era, wiadomej religii. Wieść gminna niesie, że i Trump na nią przeszedł.

 29. Warto przy tym pamiętać, że Lenina w jego dziele zniszczenia wsparła zachodnia (kapitalistyczna) finansjera. I wreszcie, pozwolę sobie zacytować pana prezydenta Władimira Putina, który na początku 2016 roku powiedział, że przywódca rewolucji październikowej „podłożył bombę atomową pod gmach, który nazywa się Rosja”. Po czym dodał, że w ostatecznym rozrachunku idee Lenina doprowadziły do rozpadu Związku Radzieckiego.

  Dlaczego coś mi mówi, że Putin bezwiednie zbliżył się tu do katolicyzmu? 🙂

 30. Ad. 28

  pozornie bez związku…

  Czy „Znający sprawę” wie, że Wojtyła, prowadząc wykłady na KUL (z etyki? – pamięć zawodzi…) tak prowadził wykład, żeby ośmieszyć przedmiot? (relacja-wrażenie słuchacza)?

 31. xyz said

  Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zgodził się przyznać kredyt w wysokości 81,5 mln euro na budownictwo kompleksu biurowego Innovation District IT Park we Lwowie. Kredytobiorcą będzie firma Development Group LLC, a generalnym wykonawcą budowy polska firma Unibep.

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/panstwowy-polski-bank-wydzieli-815-mln-euro-na-budowe-kompleksu-biurowego-we-lwowie/

 32. Lily said

  Re 31; Xyz
  SWOI SWOIM.
  Kto przejal wladze na Ukrainie,po Majdanie?.
  Kto przejal wladze w III.R.P(pookraglostolowej)?.

 33. Lily said

  FIRMA Unibep, z siedziba w Polsce.

 34. Boydar said

  „… Bank Gospodarstwa Krajowego … …”

  To chyba dobry prognostyk … tylko kto tam qurwa posprząta … no chyba że Unibep, za jednym zamachem. Trzeba będzie ich tylko doposażyć i przebrać. Bo to straszny syf.

 35. Быдлошевский Л.З. - wielojezyczny prawoslawny publicysta bialoruski said

  ad. 15 „Zbigniew Koziol”

  Ogladnalem wlasnie ten film o Kuropatach obok ktorych to krzyzy prawie codziennie przejezdzalem pracujac w Minsku kilka lat. Lezy ten smutny cmentarz przy samej obwodnicy stolicy Bialorusi od strony zachodniej. Film bardzo slabiutki ale historycznie prawdziwy. W tych Kuropatach zamordowano pomiedzy 7000 a az 250 000 ludzi gdyz naukowcy i badacze do dzisiaj nie sa zgodnie co do ilosci ofiar.
  Sam Turowicz zbojkotowany przez wladze Lukaszenki i prawie cale srodowisko artystyczne Bialorusi nakrecil film za swoje wlasne pieniadze a nawet zagral z koniecznosci jedna z rol (NKWD-zista jadacy na egzekucje jako jedna z ofiar). Po premierze w 2017 roku w Minsku rezym zabronil wyswietlac ten film w kinach calego kraju. Wsrod ofiar w Kuropatach bylo tez bardzo wielu Polakow obywateli II RP z terytoriow zajetych ZSRR 17 wrzesnia 1939 roku czego w filmie i nie pokazano gdyz Bykow na podstawie ksiazki ktorego film nakrecono nic o tym i nie pisze. W filmie irytowalo mnie troche popiersie Gorkiego czesto pokazywane w pokoju przesluchan no i Polak ktory zegnal sie po katolicku a mowil po rosyjsku lepiej niz sam tow. Stalin ktory to mial usta jak z malin jak powszechnie wiadomo ….

 36. xyz said

  W kwietniu we Wrocławiu swoją działalność rozpocznie Koalicja Organizacji Mniejszości Imigrantów. To pomysł władz tego miasta, mający na celu wspieranie m.in. Ukraińców. Zdaniem wrocławskiego magistratu są oni narażeni choćby na nietolerancję i dyskryminację.

  https://medianarodowe.com/2021/03/29/we-wroclawiu-powstaje-koalicja-organizacji-mniejszosci-imigrantow/

 37. xyz said

  W około 4 tyś miejscowości na „Ukrainie” leżą Polacy pomordowani przez UPA w tzw. Dołach Śmierci. Bez krzyża, bez poświęcenia, potraktowani tak, jak traktuje się padlinę. Każda próba upamiętnienia, ekshumacji, kończy się na płaszczeniu się i prośbach wobec strony „ukraińskiej”. Czy są jeszcze granice poniżenia?

  Apetyt Ukrów rośnie w miarę jedzenia. Już nie „Lachy za San”, ale wysuwają swoje roszczenia wobec „staroukraińskiego Krakiva”. W przyszłości okrzepła diaspora ukrowska będzie czynnikiem destabilizującym państwo Polskie. Obrona „prześladowanej” mniejszości ukrowskiej może być pretekstem do interwencji zagranicy w wewnętrzne sprawy polskie. GównoWyborcze swoim wyciem i płaczem nad „prześladowanymi mniejszościami” będzie uwiarygadniać te ingerencje.

 38. Быдлошевский Л.З. - wielojezyczny prawoslawny publicysta bialoruski said

  ad. 16 „Miron”

  Prof. Alexander Dugin w 2014 roku znalazl sie na liscie osob sakcjonowanych przez Jewrokolchoz (UE), w 2015 trafil na taka sama liste Kanady i USraela – to tak na wstepie.

  Przesluchalem wlasnie jego wyklad ktorego link powyzej zamiescilem o prawoslawiu i katolicyzmie. Bez glebokiej znajomosci teologii i historii prawoslawia i katolicyzmu oraz znajomosci rosyjskiego na poziomie de facto jezyka ojczystego zrozumiec jego wykladu nie sposob o czym swiadcza chocby komentarze rosyjskojezycznych czytelnikow pod video z jego wykladem.

  Od 6 minuty mowi on o tym, ze Judejczycy (bo tak prawoslawie nazywa biblijnych tzw. Zydow) bedac starotestamentowym narodem wybranym i odrzuciwszy Jezusa jako Mesjasza stali sie narodem gorszym od pogan i tak tez jest do dnia dzisiejszego. Nota bene nauka kosciola katolickiego do II Soboru Watykanskiego oceniala Judejczykow jako wiarolomne plemie ktore nalezy nawrocic na chrzescijanstwo.

  W kontekscie powyzszego teologiczne brednie Karola Wojtyly ps.”swiety” o tzw. „Judeochrzescijanstwie” i o „Starszych Braciach w Wierze” sa czysta herezja wedlug nauczania przedsoborowego kosciola katolickiego.

  .

 39. Boydar said

  „… odrzuciwszy Jezusa jako Mesjasza stali się narodem gorszym od pogan …”

  Chytry tekst, Dugina. I nawet trudno się zorientować, że odwraca kota ogonem. Bo przecież nie dlatego stali się bandytami że odrzucili Jezusa tylko ponieważ byli bandytami to Go odrzucić musieli. I jeszcze kilka innych „drobiazgów”. A z tatełe diabła zalęgli się na Ziemi „nieco” wcześniej niż Chrystusa zamordowano. Inaczej mówiąc, cwaniak przemyca rowery a my pilnie siejemy jakiś piasek.

  Dugin to taki sam hochsztapler jak Jakub Frank. Tamten też udowadniał rabinom że mordują gojskie dzieci. I niby rabini wyszli z tej „walki” pokonani. Tymczasem Frank ostatecznie zdobył dla żyda Polskę i za to mu w piwnicach synagog pomniki stawiają. Na razie w piwnicach.

  Tak że, okoliczność wyparcia się Dugina przez wskazane struktury nie znaczy NIC. Albo i nawet wręcz przeciwnie.

 40. Быдлошевский Л.З. - wielojezyczny prawoslawny publicysta bialoruski said

  ad. 39 „Boydar”

  Bez znajomosci filozofii Dugina i nawet bez wysluchania CALEGO jego powyzszego wystapienia a czepiajac sie jednego mojego cytatu skrotowo wyrwanego z kontekstu w typowo poliniacki sposob kolega apodyktycznie sie wypowiada o tym wielkim rosyjskim filozofie niczym jakis „suweren” na Onecie made in Germany.
  Bez odbioru teraz i zawsze…

 41. Boydar said

  Idziecie w zaparte Быдлошевский. I to do kogo ! Ja jestem oszustem genetycznym, i te wszystkie wasze tanie numery to elementarz.

  Łżeć, proszę Pana, to trzeba umić. Na wumlu tego nie zassie.

 42. Carlos said

  re 8 p. Maverick coz to za durny film, pomieszanie z poplataniem. Zawsze cenilem pana komentarze , ale ten filmik nie pasuje mi do panskiej wiedzy. Taki mam odbior, byc moze sie myle ,bo nie potrafilem ogladnac caly…

 43. Krzysztof Sciepuro said

  To trzecia z kolei polemika z „Manifestem”Dugina,z którą się zapoznałem,i tekst pani Agnieszki wydaje mi się najciekawszy.

 44. Ktoś said

  Islamiści w czasach obecnych wyczekują 12 Mahdiego, czyli ichniego Zbawiciela
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Mahdi

  Bonus w tym wyczekiwaniu jest taki iż

  1) Mahdi w katolicyzmie to MARYJA a w judaiźmie ABRAHAM

  2) 12 Mahdi jest OSTATNIM Mahdim jaki NAPADNIE na ŚWIAT i jego „zrzucenie z nieba” ZAKOŃCZY WALKĘ o RAJ… unicestwiając DEMONY (UPADŁYCH, NEFILIMS) kończąc tak trwającą 12 *674 lat (od +- 5500 pne) walkę ZŁA (wszelakich wiar biblijnych) z DOBREM (chrześcijanami)

  dlatego DOBRZE jest się MODLIĆ do WŁAŚCIWEGO BOGA…. na którego NAPADŁ 1 MAHDI rozpoczynając UPADEK RAJU…. jak i tworząc PRZEKLĘTYCH czyli „żydostwo z chipa na ręce czy czole” (bałwochwalców maryji i jezusowi, bałwochwalców abrahamowi czyli też molohowi/ magogowi).

  PS.
  Putin swego czasu powiedział iż ROSJA jest ŚWIATOWYM CENTRUM OKULTYZMU…. jak się to ma do „dugina” i jego „przedstawiania rassiji jako opoki chrzęścijaństwa” ?

 45. MyronM said

  ad 38
  Pytanie wprost: Czy Aleksander Dugin należy do Cerkwi i jest praktykującym prawosławnym, czy też jego „religia” to intelektualizm?
  P.S.
  Zaglądam często na stronę https://katehon.com/ru – wydaje się, że jest to medium środowiska Dugina. Co białoruski Publicysta o tym sądzi?

 46. Быдлошевский Л.З. - wielojezyczny prawoslawny publicysta bialoruski said

  ad 45 „Myron”

  Jezeli kolega czyta w oryginale ten godny polecenia portal „Katehon” to nie rozumiem sensu pierwszego pytania zadanego „wprost” ?

 47. zen said

 48. Piach said

  Jako debiutant włączam się w dyskusję w sprawie Aleksandra Dugina.

  Niedawno oglądnąłem i polecam szanownym komentatorom ekstremalnie niskobudżetowy film dokumentalny o Alt-Right, opozycji wobec partii republikańskiej ze strony znajdującej się w defensywie białej ludności USA, który to ruch polityczny wspierał kandydaturę Donalda Trumpa na prezydenta w poprzednich wyborach prezydenckich w 2016 roku. W tych z 2020 pewnie też, choć zapewne z mniejszym zaangażowaniem.

  O amerykańskim wątku euroazjatyzmu jest w filmie mowa zgrubsza od 2:30 do 8:00:

  W 3:48 jest mem z (domniemanym) cytatem z Dugina który ma Ukraińców za rasę degeneratów, co wypełzły z rynsztoka, których należy poddać ludobójstwu. Jak wiemy (albo nie) Małorosjanie to po prostu gałąź Ruskich, obok Białorusów i Wielkorusów. Władzę w Małorosji przejmowali żydobanderowcy stopniowo od lat 60-tych poprzedniego wieku. Dzisiejsza bratobójcza wojna była planowana wiele dekad do przodu (jak każda wojna). W filmie potem parę memów bezpośrednio od Dugina z jego osobistego konta z Baalem i Bafometem (~5:48).

  W 6:03 Aleksander Dugin składa deklarację w rodzaju: „(…) myślę: zabijać, zabijać, zabijać, więcej rozmów nie powinno być, mówię to jako profesor”. Z filmu nie wynika, kto miał być przedmiotem owej operacji, ale domyślam się że chodzi o ludzi a nie muchy. Pewnie w każdym kraju jest odpowiednik art.256 kk, więc Dugin – jeśli nie siedzi w więzieniu – to dlatego że chronią go poważne siły. Gdyby zwykły człowiek taką deklarację złożył publicznie, to pewnie już gniłby w areszcie za „podżeganie do nienawiści rasowej”.

  Pewne rzeczy można pewnie tłumaczyć wyjęciem z kontekstu, pewne alkoholizmem pana Dugina, ale mi się wydaje że to jest raczej cudak, ujmując delikatnie. Pewnie wszystkie pacynki na posadach ważnych współczesnych liderów czczą Baala i Bafometa, ale raczej mało kto by głosował na ludzi otwarcie deklarujących przywiązanie do tych bogów. Dugin bezsprzecznie jest lansowany przez określone siły, czego dowodem jest jego wielojęzyczna strona „Czwarta teoria polityczna” http://www.4pt.su/pl. Jego (rzekomo) odkrywcza książka jest już chyba dostępna po polsku.

  Dugin jest lansowany w skali międzynarodowej. Po polsku są tłumaczenia jego artykułów w wykonaniu panów Bekiera i Piskorskiego. Rodzice tych panów się znali, pracowali w jednym resorcie, w tym resorcie Polacy tylko sprzątali (nie tylko w tym, ale ten jest zdominowany przez nich w skali 100%). Jeśli Dugin to twarz euroazjatyzmu – to ja dziękuję.

 49. MyronM said

  ad 46
  Na stronę https://katehon.com/en zaglądam i czytam wersję angielską, czasem rosyjską, ale mimo tej lektury nie udało mi się wywnioskować, czy Dugin jest praktykującym prawosławnym, czy nie. Dlatego zapytałem o to Publicystę, jako znającego rosyjski oraz dorobek intelektualny i sylwetkę duchową Dugina, ale wciąż nie dostałem konkretnej odpowiedzi odnośnie religijności rzeczonego profesora.

 50. Быдлошевский Л.З. - wielojezyczny prawoslawny publicysta bialoruski said

  Ad. „myron”

  To kolega musi znalesc sobie jakiegos chlopa panszczyznianego albo innego murzyna zeby „doczekac sie ” tej „konkretnej odpowiedzi”.
  Smutna bardzo taka korespondencja jest ;-( Bez odbioru teraz i zawsze ….

  ——
  Widzę, że nie chce Pan pomóc innemu gajówkowiczowi.
  Pewnie jest poniżej Pańskiej godności wyjaśniać komuś to, co samemu się wie?
  Poza tym ma Pan bardzo krótki czas zapłonu…
  Admin

 51. Kapibara said

  @ 18
  Panie Krzysztofie M, mógłby Pan jakieś źródła i namiary podać do tego tematu?

 52. Быдлошевский Л.З. - wielojezyczny prawoslawny publicysta bialoruski said

  ad.50 „Admin”

  Zegnam.

  ————-
  Przeżyjemy.
  Admin

 53. Listwa said

  @ 18 Piach
  Dobre. Nie chcę przesądzać jaką Duginin ma wiarę, bo sam się powinien określić w tym zakresie, ale jedzie od niego okultyzmem. Jego tatuś był wysokim oficerem w GRU, tam jest sporo takich.
  Debiut bardzo dobry, Nick i Wandeler magą się uczyć.

  @ Быдлошевский Л.З. – wielojezyczny prawoslawny publicysta bialoruski
  Duginin to nie jest byle kto, ale mądry to on nie jest, ani wielki.
  .
  Duginin jest przciwnikiem tego i chciałby to zniszczyć:

 54. Listwa said

  ad 53
  To zniszczyć:

 55. Zbigniew Kozioł said

  Po prawdzie, to jakoś trudno mi przyjąć argumentację @48 (Piach). Nie dość, że alkoholik (Dugin), to jeszcze można domyślać się, że kiedyś bił żonę (wtedy, gdy klepnął ja lekko po pupie). Do filmu podchodzę bardzo nieufnie, nawet gorzej: podejrzliwie.
  Wszelkie dyskusje o Duginie powinne opierać się na wiarygodnych cytatach, które można zweryfikować.

 56. Boydar said

  oraz

 57. Zbigniew Kozioł said

  Tak na marginesie tematu, Panie Boydar. Lem w jednej ze swoich książek (w której? nie pamiętam, trudnoby kopać znowu, szukać, szukałem wiele, bardzo jestem ciekaw tego cytatu, może ktoś wie, o czym myślę?), powiedział coś takiego (sens), on, jako lekarz, że wykorzystanie biologii będzie przyczyną zagłady naszej cywilizacji.

  W przypadku Lema zagadką jego biografii jest to, w jaki sposób przeżył wojnę, jako Żyd. Stefan Banach, też ze Lwowa, wielka postać matematyki polskiej, przeżył dzięki temu, że karmił dla hitlerowców wszy…

 58. Boydar said

  „… wielka postać matematyki polskiej …”

  Pięknie Pan to ujął 🙂

  Ale oczywiście zgadzam się.

  Myślę, że nad niektórymi, czuwały siły które należą do tzw. teorii spiskowych. A w rzeczywistości należą gdzie należą.

 59. Listwa said

  @ 55 Zbigniew Kozioł

  Błędnie. Co to za marna sztuczka z tym „jakoś trudno mi przyjąć argumentację „? .Pan Piach przedstawił informację, swoje stanowisko i pogląd, Pana trudności z przyjmowaniem nie mają znaczenia. Pan powinien pokazać informacje jaki jest Duginin, kim on jest, pokazać że Piach nie ma racji. Pan tego nie zrobił, tylko cienko postękuje o trudnościach.

  Tu jest wywiad z Dugininem w którym omawia pewne koncepcje i zarazem propozycje dla Polski i Polaków. I twierdzi, że liberalizm i komunizm są złe, i dobrze twierdzi, ale według niego i nacjonalizm jest zły, a w zamian proponuje co? Heideggera. Koncepcja „Dasein” jest prosto z Heidegera.

  od 6.25- 6.25:

  Duginin podsuwa przy okazji kilka kierunków które są do przyjęcia, a nawet są pożądane, ale Heidegger, jego filozofia, rozwiązania, koncepcja, jest to nurt tzw. nowej lewicy, zaciekłe lewactwo ( o tym mówi ks. Guz w swoich wystąpieniach). Tacy ludzie i takie nurty myslenia jak Heidegera są kanwą i motorem dla problemów które ma obecnie Polska, Europa, Kościół.

  Sam Heideger zaczął karierę po dojściu Hitlera do władzy, wstąpił do NSDAP, współpracował z Gestapo, denuncjował kolegów.

  Heideger nie jest żadną opcją dla ratunku i dla rozwoju Polski. Od tego trzeba trzymać się z daleka.
  Z okultystyczną zręcznością i przewrotnością Duginin chce to nam sprzedać.

  Więc nie należy stękać, tylko rozpoznać pewne rzeczy i a nie kierowac się ślepym instynktem czy innymi zamiłowaniami.

 60. Listwa said

  ad 59
  czas: od 6.25 do 6.50. Są trzy częsci wywiadu po ok 15 min każdy.

 61. Listwa said

  Drugi z takich filozofów z Niemiec to Hegel. Koncepcja i filozofia Hegla to myśl Plotyna nieco inaczej przedstawiona. Czyli totalitaryzm i wzięcie społeczeństwa i narodu w niewolę tak, aby tego nie zauważyło na czas. Wypada podziekowac Dugininowi za usługi podpowiadacza i szukac tego co cenne i tego nie zgubić.

  —————————————-
  A.M.D.G.
  Ad maiorem Dei gloriam.
  Na większą chwałę Bożą

  Salus animárum supréma lex.
  Zbawienie dusz najwyższym prawem.

  Treści katolickie czytajmy codziennie:
  sacerdoshyacinthus.com
  verbumcatholicum.com
  actualia.blog

  Dalsze krzewienie powyższych adresów – w Polsce i za granicą –
  będzie współpracą w dobrym dziele. A.M.D.G.
  ——————————————–
  Autor: Sacerdos Hyacinthus

 62. Zbigniew Kozioł said

  Panie Listwa, dziękuję. Heideger… „Dasein”… musiałbym poszperać więcej, postudiować. Ten film od Pana dość mocno przemawia do mnie. Gdy mówią Kant, Hegel, to coś mnie ostrzega.

  Niech pan nie będzie zarozumiały. Jestem tylko fizykiem, zajmuję się obliczaniem tego, jak poruszają się atomy w krysztale… takie tam głupoty.

  Pan powinien pokazać informacje jaki jest Duginin, kim on jest, pokazać że Piach nie ma racji.

  Dugin, nie Duginin.

  Nie. Nie jesteśmy w sądzie. Ja tu czytuję i pisuję dla własnej intelektualnej przyczyny, jeśli można tak w skrócie tę aktywność nazwać. Niczego udowadniać nie muszę w ramach zasad talmudycznych. Acz warto w sposób jasny, zrozumiały i przekonywający wypowiadać się. Ale niczego nie muszę. Ani publikacji naukowej na podstawie tych rozmów nie będzie.

 63. Listwa said

  @ 62 Zbigniew Kozioł

  To nie jest zarozumiałość, gdyż od Pana wręcz należy oczekiwać pewnego poziomu. Bolączką Polaków jest to, że zadawalają się stwierdzeniem – mnie to nie przekonuje, ja nie uważam że to prawda.
  To dlatego nie można ich przekonać do prawdy.

 64. Zbigniew Kozioł said

  A może jednak jest to zarozumiałość?

  Czyż sądzi Pan, że ja nie widzę, w jaki sposób rozumują Polacy? Czyż ja tego nie analizuję? Po co więc to pouczanie?

  Mnie bezpieczniej byłoby w ogóle nie wypowiadać się. Wtedy nie narażałbym się na oczekiwania na temat tego, jakiego poziomu „można oczekiwać ode mnie”. Sukces osiągają ci, którzy milczą.

  Pan też nie jest zbyt mądry. Może zostawmy te wzajemne dygresje?

 65. Listwa said

  @ 64 Zbigniew Kozioł

  A czym pan sie posługuje?
  Lepiej napisać coś z sensem i narazić się na krytykę, niż ograniczać się do „jakoś trudno mi przyjąć argumentację”

 66. Zbigniew Kozioł said

  Dupek pan, Panie Listwa.

 67. Boydar said

  @ Pan Listwa (63)

  „… mnie to nie przekonuje, ja nie uważam że to prawda …” – że niby postawa Polaka

  Ja znam dwóch Polaków. W tym jedną Polkę.

  On, jak się zaczyna mu kit wciskać to wali od razu – „weź nie pier’dol !”. Ona jest kurtularna, i z rzyczliwym uśmiechem mówi „tiaaaaa ???”

 68. Listwa said

  @ 66 Zbigniew Kozioł

  Panie Kozioł, weź pan nie stękaj.

 69. Zbigniew Kozioł said

  Panie Listwa, Boydar „tylko” kolejarz i radioamator, ale jego poziom o 10 dB wyższy. Mogę raz jeszcze prosić o cisze między nami? Niepotrzebnie zajmujemy pasmo.

 70. Boydar said

  W mocy czy napięciu ? Jeśli to pierwsze to ewentualnie jak cię mogę – qubical quad izmieniajet sto wat w kiłowat

 71. Zbigniew Kozioł said

  Figury retorycznej pan nie zmienisz, bo ona jest…

 72. Boydar said

  Nie ma sensu stawiać Pana Listwy względem mnie. To jakby porównywać konia z krową.

  Pan Listwa jest fachowcem od czego jest i na tematy np. elektryczne się nie wypowiada. Chciałbym mieć Jego wiedzę.

  Ja mam ambicję mieć ugruntowane zdanie w wielu dziedzinach, jako że one mają wpływ na moje życie. Nie mam natomiast wiedzy dogłębnej za wyjątkiem wąskich specjalizacji. Odchodzących zresztą obecnie do lamusa.

  Poza tym, ja jestem muzykiem. Muzyk śpiewa o wszystkim. I odnosi się czasem wrażenie że jest niezmiernie mądry. Tymczasem to przecież oczywista nieprawda.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: