Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa ujawniła szczegóły zamachu na życie Łukaszenki i puczu na Białorusi

Posted by Marucha w dniu 2021-04-18 (Niedziela)

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa zatrzymała dwie osoby, przygotowujące zamach stanu na Białorusi i wyeliminowanie Łukaszenki.

Według agencji wywiadowczych, opozycja zamierza dokonać wojskowego zamachu stanu 9 maja, w dniu parady z okazji Dnia Zwycięstwa w Mińsku.

Jak podała agencja TASS, powołując się na FSB, zatrzymano Jurija Zenkowicza i Aleksandra Fedutę, posiadających podwójne obywatelstwo Stanów Zjednoczonych i Republiki Białorusi.

Przygotowywali się oni do przewrotu wojskowego na Białorusi, według typowego scenariusza „kolorowych rewolucji”. W tym celu chcieli przyciągnąć białoruskich i ukraińskich nacjonalistów.

Drugim celem zamachowców było wyeliminowanie przywódcy Białorusi, Aleksandra Łukaszenki.

Zenkowicz konsultował się wcześniej ze służbami wywiadowczymi Polski i Stanów Zjednoczonych, a następnie zebrał w restauracji w Moskwie osoby o podobnych poglądach, aby omówić planowany bunt w kraju.

Spotkanie odbyło się przy użyciu dostępnych im środków konspiracyjnych, ale rozmowa między spiskowcami została zarejestrowana przez kamerę. Film został wyemitowany na antenie ONT. Podczas spotkania  konspiratorzy postawili sobie zadanie: „wyeliminować najważniejszą osobę”, następnie przejąć radio i telewizję oraz zablokować pracę policji.

W celu utrudnienia działań funkcjonariuszy organów ścigania przygotowano całkowite wyłączenie systemu energetycznego Białorusi.

Bunt mieli zainicjować niektórzy „partyzanci”.

Jak podkreślają stróże prawa, Zenkowicz planował zostać „kuratorem” parlamentu i systemu prawnego kraju, a Feduta chciał zająć się pracą ideologiczną.

Za https://www.belnovosti.by/proisshestviya/fsb-rossii-raskryla-podrobnosti-gotovyashchegosya-pokusheniya-na-lukashenko-i

Komentarzy 27 do “Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa ujawniła szczegóły zamachu na życie Łukaszenki i puczu na Białorusi”

 1. Olo said

  Na kilometr to śmierdzi poliniackimi służbami dobrej zmiany. Czy Aleksander Łukaszenka będzie czekał aż kaczysyny w końcu go ubiją, rozwalą i rozszabrują Białoruś, czy w końcu zrobi coś konkretnego?

 2. xyz said

  Panienka, która zamieściła ten film na YT jest fanką Bandery.

  Dwóch durni wybiegło na scenę i przegrało występ Chóru Aleksandrowa.

 3. xyz said

  Film Wołyń z czeskimi napisami

  Jedna z komentujących zapytała, dlaczego teraz Polska pomaga Ukrainie.

  Własnie!

  Czesi muszą się za głowę łapać, widząc wasalizm wobec kraju, który oficjalnie gloryfikuje ludobójców.

 4. rocznik'56 said

  „…opozycja zamierza dokonać wojskowego zamachu stanu…”

  Co oznacza „wojskowy zamach stanu”?
  Gdzie powiązania z białoruskimi(?) wojskowymi?
  Co się dzieje, q. mat’, z językiem polskim?

 5. Boydar said

  Miałem się nie wcinać ale taka oto myśl mi przyszła do głowy.

  Otóż wojskowy zamach stanu polega na przejęciu kierowania armią przez grupę puczystów wśród jej dowództwa. A jeżeli ma się armię na rozkaz to opanowanie władzy w państwie staje się formalnością.

  Ciotka Statystyka twierdzi, że w każdej armii zdarzają się zdrajcy, a w każdym razie osoby mające „zdanie odrębne”. Białorusi dotyczy to również i wszyscy zainteresowani o tym wiedzą a nazwiska znają.

  I teraz, rzeczona myśl – jak to się stało, że wśród wojskowych stanowiących trzon korpusu oficerskiego Ziuka, nikt „zdania odrębnego” nie posiadał. Oraz nabitego nagana w stosownych okolicznościach.

  Na to pytanie nawet Pan Ambasador nie odważył się jasno odpowiedzieć choć niewątpliwie prawdę zna dużo lepiej od nas. Pamiętam natomiast, że z ubolewaniem stwierdził tylko – „a cóż było robić …”

 6. Maverick said

  Dywagacje o sklerotycznym Bidenie i co może się stać niedługo. Jak pokazał szybki zawrót amerykańskich niszczycieli, Biden tylko gada głupotki pod własną publikę. Prawdopodobnie chodzi o podpuszczenie Banderowców i głupich Poliniaków bez IQ aby rzucili się na Rosję, i przygotowanie terenów słowiańskich pod zasiedlenie kabalarzami i ich rodzinkami.

 7. Boydar said

  Jeżeli wskutek podjudzenia, banderowcy i głupie poliniaki rzucą się na Rosję to Rosja westchnie tylko za Panem Ambasadorem – „a cóż było robić …”.

  Ale to bynajmniej nie oznacza że zwolni się miejsce do zasiedlenia dla „kabalarzy i ich rodzinek”.

 8. revers said

  re4,5

  akurat jeden z zamachowcow byl bylym dowodca Omon, a drugi dowodca sile antyterorystycznych, takze wiedze wojskowa to raczej mieli oglebiona jak s.p. gen. Petelicki.

  Pewne z niketorychosobistych kontaktow im pozostaly do silowek.

 9. xyz said

  Ś.p. Adolf Kudliński

 10. xyz said

  Judeorządy okryły Polskę hańbą, gdyż nie potrafiły i nie potrafią nazwać zbrodni Upo-wców ludobójstwem.

  Przesyłam rosyjski film: „To the Glory of Ukraine”. Nie wspomina się w nim o 17 września, wywózkach na Sybir. Oraz o tym, że Stalin oddał polskie miasta Ukrom. To jeszcze można zrozumieć. Co im niewygodne przemilczano.

  Ale jak zrozumieć, że w polskich szkołach nie mówi się nic o ludobójstwie 200 tyś. polskich obywateli? Jak to wygląda dla kogoś, kto patrzy na nasz z zewnątrz?

 11. xyz said

  Cyt. „Można powiedzieć, że Armia Rosyjska to kupa gnoju, ale bardzo wielka kupa gnoju”. (10:15)

  Aż dziw, że z takimi ekspertami nie jesteśmy potęgą gospodarczą i militarną.

 12. amexpo said

  Falszywa flaga. Spiskowali w restauracji, zeby latwo mozna bylo ich nagrac. Teraz juz jest pretekst dla „legalnie wybranego 80% wiekszoscia glosow prezydenta Bialorusi”, zeby „oficjalnie” i zgodnie z prawem dla OBRONY i dla dobra narodu zaczac eliminowac wszystkich co moga w przyszlosci zagrozic Lukaszence. Jeszcze nie spiskuja, ale moga, bo kiedys widziano ich razem z tymi co wczesniej demostrowali przeciw sfalszowanym wyborom w 2020. Jak za bolszewizmu za Stalina.

  ——
  Wynocha.
  Admin

 13. AlexSailor said

  Bardzo szeroki temat i jeszcze szersze komentarze.
  W każdym razie, to co się dzieje obecnie z Polską i Polakami w sprawie „Rzezi Wołyńskiej” i stosunków z banderwładzą z kijowa, mówi wszystko o jakości naszego narodu i państwa.
  W zasadzie brak słów, by to wyrazić.
  No ale cóż, skoro szmata na mordzie ma być zbawieniem, a 2X Wielkanoc została zamknięta, to cóż.
  Wieleci, Jadźwingowie, Wolinianie, inne wymarłe ludy i jeszcze siłą bezwładności istniejący Polacy.

 14. AlexSailor said

  ad 2 @xyz

  Zawsze silni gębie, zwarci w kupie, gotowi do ucieczki.
  Jak człowiek pomyśli o tych zakatowanych rodakach w Małopolsce Wschodniej w kontekście tych debili broniących banderlandu, to wszystkiego się odechciewa.

 15. Głos Prawdy said

  Skoro nawet na tak zwanych katolickich stronach i facebook i VK i w Telegram – wszędzie jest pełno żalu wsrod niektorych, że jeszcze nie zdechł, że szkoda, że go nie złapano, i że jeśli go zabija, to będzie pomstą Nieba, to czemy się dziwić. Masoneria rękami nierozumnych Białorusinów, Ukraińców i Polaków chce go pozbyć się za wszelką cenę.

 16. xyz said

  Ad 14 AlexSailor

  Tych dwóch przyjemniaczków, to zapewne wyborcy PiS-iorów, oraz fani napływu Rusałek.

  Chcą ginąc za Banderland – proszę bardzo. Tylko niech się nie zdziwią, gdy skończą z siekierą w plechach.

 17. Zarówno prezydent Łukaszenka jak i prezydent Assad złożyli życzenia katolikom i pozostałym wyznaniom chrześcijańskimz okazji Świąt Wielkanocnych .Odbyły się nabożeństwa świąteczne!
  https://sputnik.by/religion/20210403/1047295655/Lukashenko-pozdravil-katolikov-s-Paskhoy.html
  Jakoś nie przypominam sobie, żeby były życzenie od „przyjaciół rządu” czyli przyczółka kultury na BW, oraz posiadacza bazy w Polsce.

 18. xyz said

  Andrzej Zapałowski na konf. „Polska – Białoruś, wspólne dziedzictwo, wspólna odpowiedzialność”

 19. zen said

  Białorusini stanowili trzon Księstwa Litewskiego, wystarczy spojrzeć geograficznie, Litwini to Żmudzini, geograficznie ułamek Księstwa. Arystokracja mówiła językiem Rusinów, a więc słowiańskim – dzisiejszy język litewski to język żmudzkich chłopów. Na początku artykułu jest link do wyborczej – nie czytam i nie polecam kłamstw innym, ale artykuł ciekawy, rzucający nowe światło na powszechną niewiedzę na ten temat. Litwini mają kompleks niższości wobec Polski, czego nie można powiedzieć o Białorusinach, naturalnym polskim sprzymierzeńcu.

  https://racjonalnapolska.wordpress.com/2014/09/19/przeszlosc-narodow-zamieszkujacych-wielkie-ksiestwo-litewskie-w-kontekscie-wspolczesnych-spadkobiercow-wkl/

 20. rocznik'56 said

  A może autorowi (-om) artykułu chodzi o ‚zbrojny zamach stanu’ t.j. zamach z użyciem pistoletów, karabinów, granatów, bomb itp. ale bez udziału armii?
  Bo jeśli „opozycja” ma zwolenników w armii, to Baćka ma przechlapane.

 21. Głos Prawdy said

  FSB ujawniła nowe szczegóły dotyczące przygotowań do zamachu na Aleksandra Łukaszenkę. Wideo

  Na taśmach przekazanych przez służby specjalne osoby przygotowujące pucz omawiają informacje o najwyższych urzędnikach republiki. Z rozmowy jasno wynika, że ​​zaangażowani byli hakerzy o najwyższych kwalifikacjach. Włamali się na serwery Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i KGB Białorusi.

  Chcieli spłacić spiskowcom w tym majątek skonfiskowany Łukaszence. Przewrót w Mińsku zaplanowano na 9 maja podczas parady zwycięstwa. W wyniku specjalnej operacji FSB i KGB zatrzymano kilka osób, w tym obywatela USA – podaje „Rosja 24”.
  Obywatel USA Jurij Zenkowicz był powiązany z amerykańskimi służbami wywiadowczymi” – powiedział Konstantin Bychek, szef wydziału śledczego KGB na Białorusi.

  Zenkowicz i białoruski politolog Alaksandr Feduta zostali zatrzymani w Moskwie, po czym zostali przekazani białoruskiemu KGB. Według tego departamentu w tej samej grupie był z nimi lider partii opozycyjnej Grigorij Kostusiew, który był już zatrzymany na terytorium samej republiki.

  Wcześniej Aleksander Łukaszenko powiedział, że w związku z informacją o zbliżającym się buncie i zamachu na jego życie, wkrótce podejmie jedną z najbardziej fundamentalnych decyzji podczas swojej prezydentury. „Znowu to ich frazy: wszystko spoczywa na Łukaszence, trzeba to zburzyć. Moim zadaniem jest upewnić się, że im się to nie uda” – podkreślił. „Podjąłem decyzję, sformalizuje ją teraz i oglosze. ” Z kolei białoruska opozycja stwierdziła, że ​​informacja o próbie zamachu stanu i zabójstwie Łukaszenki jest prowokacją białoruskich służb specjalnych.
  http://webnovosti.info/новости/фсб-раскрыла-новые-подробности-подготовки-покушения-на-александра-лукашенко/

 22. Głos Prawdy said

  Żałosne wypowiedzi opozycji, że to rzekomo prowokacja białoruskich służb specjalnych brzmią bardzo śmiesznie i niepewnie przy takich szczegółach . Niech spróbują udowodnić coś przeciwnego. A święci prawoslawni starcy mówili, że Białoruś, Rosja i Ukraina będą razem. Czyli rozwiązaniem Łukaszenki będzie integracja z Rosja. Ukraina zobaczy, że masoni Zachodu nic jej nie dają, a jedynie niszczą gospodarkę i naród i zawrócą w kierunku Zjednoczonej Rosji i Białorusi. Logicznie.

 23. Быдлошевский Л.З. - wielojezyczny prawoslawny publicysta bialoruski said

  Instaurare omnia in Christo +++

  Wprawdzie bezrozumny Admin „przeczolgal” mnie przed tygodniami wedlug jego rownie bezrozumnych schematow niczym st. kpr. Prusinowski z Kielc w WOSL-u im. Janka Krasickiego za tow .Gierka ale ja jako judeochrzescijanin przedsoborowy przebaczam temu Adminowi bezrozumnemu i swoj obowiazek nie tylko malzenski ale i patriotyczny ponizej pokornie spelniam:

  Otoz w tym najwiekszym kraju na swiecie czyli w slowianskiej i chrzescijanskiej Rosji ktora to jest dobre 5 razy wieksza niz Polin liczac wyjatkowo szczodrze poliniakow czyli 90 % obywateli Polina z liczna banderowska antypolska tluszcza mamy tez Telewizornie „niezalezna” i w tej Telewizorni to rzadza judeochrzescijany rosyjskojezyczne jak tow. Gordon i tow. Solowiew niczym polskojezyczne judeochrzescijany tow. Lis i tow. Olejnik i tow. Ziemkiewicz w Polinie rzady dusz zarzadzaja teraz i zawsze.

  No i u tych rosyjskojezycznych judeochrzescijan przedsoborowych to w tej Telewizorni rosyjskojezycznej niejaki Jakow Kedmi z bezcennego Izraela jest wyrocznia niczym tow. Jackowski z Czluchowa czy tow. Nazar-Tarocista do kupy niekoniecznie smierdzacej razem wzieci.

  No i ten brat Kedmi utrzymuje, ze „Timur i jego druzyna” czyli zlowrogi i nieobliczalny Wladimir Wladmirowicz to ma taka bron ze w 30 sekund moze obrocic w perzyne 300 mln. negrow, meksykanow, polskich mierzacow i innych schweinow gojowskich w tym internacjonalistycznym kolchozie zwanym USA.

  A tow. Lukaszenko to utrzymuje, ze CIA to chce jego i jego bezcenne dzieci zamordowac niczym masoni Kierenskiego cara Nikolaja II i jego dunska ksiezniczke i nieletnie dzieci wlacznie z jednym oposledzonym ksieciem gdzies w Syberii internowac kazali niczym Lecha Boleslawowicza Walese w Bieszczadach gen. Kiszczak i gen. Jaruzelski na zbawienie Polski i calego swiata teraz i zawsze internowac polecili ale niezbyt skutecznie jak widac dzisiaj bo tow. Stalina ktory to usta mial jak malina braklo i nie mial kto tych jewriejow za morde chwycic i ich do Birobidzanu wyslac bo wtedy Izraela bezcennego jeszcze nie bylo i tylko do Birobidzanu jewriejow wysylali a nie do zadnego Auschwitzu czy do innej Bruxelii a szkoda, prawda li ?

  .

 24. xyz said

  Życie przedsiębiorcy w Polsce i na Białorusi. Chcielibyśmy mieć taki liberalizm, jak na Białorusi

  Józef Białek na konf. „Polska – Białoruś, wspólne dziedzictwo, wspólna odpowiedzialność”

  Polska to kolonia rządzona przez amatorów (Józef Białek)

 25. Marucha said

  Re 23 (Быдлошевский Л.З.)

  Co Pan bredzi? Kto Pana „przeczołgał”, gdzie i w jaki sposób?

  Jest Pan nad wyraz drażliwy… Otóż ja też mogę być taki sam. Nie jest Pan już mile widziany w gajówce.

 26. revers said

  wojaki z rp w Donbassie?

  czy dawne prywatne Otago Sienkiewicza z 2014 roku?

 27. axel said

  Powiesić skurwieli.

Sorry, the comment form is closed at this time.