Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Podziemne miasto Osówka w Górach Sowich

Posted by Marucha w dniu 2021-04-19 (Poniedziałek)

Podziemne Miasto Osówka to jedna z części tzw. projektu Riese, który był realizowany przez hitlerowców, a znajduje się ono w Górach Sowich. Budowa tego miasta rozpoczęła się w 1943 roku.

Czym był projekt Riese i do czego miało służyć Podziemne Miasto Osówka?

Czym jest Riese?

Riese z języka niemieckiego oznacza „Olbrzym”, a jest to słowo, które bardzo dobrze ukazuje rozmiary podziemnego miasta.

To podziemne miasto to największy projekt górniczo-budowlany III Rzeszy, a do tego miało ono stać się główną kwaterą Adolfa Hitlera.

W 1943 roku rozpoczęto budowlę, gdyż wtedy było pewne, że przewaga III Rzeszy maleje, a naloty alianckie niszczą niemieckie fabryki. W związku z tym zdecydowano, że Góry Sowie będą odpowiednią ochroną dla ich tajnego projektu.

Jednak niektórzy historycy nie zgadzają się ze stwierdzeniem, że Riese miało być główną kwaterą Hitlera.

Niektórzy z nich uważają, że struktura podziemnych miast, ale też wykorzystane materiały do budowy mogą wskazywać, że mógł to być schron atomowy.

Inni jeszcze uważają, że miały tam być fabryki tajnej broni, również atomowej, które byłyby niewidoczne z góry i ukryte przed wrogami.

Niestety nie zachowały się żadne dokumenty, mapy czy też projekty Riese i do tej pory nie wiadomo, co się z nimi stało.

Jednak najbardziej prawdopodobna jest hipoteza, która mówi, że miała to być kwatera Hitlera.

Hitler nie przebywałby w tym kompleksie sam, gdyż Riese było przeznaczone dla całego centrum dowodzenia nazistowskich Niemiec, ale też miało to być schronienie dla części wojsk lądowych i lotniczych, a także dla SS i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Dane te wynikają z dokumentów, które zostały przygotowane przez jednego z projektantów Riese, który był członkiem organizacji Todt, a była to militarna grupa, zajmująca się, np. budowaniem kwater Hitlera.

Co składa się na Riese?

W skład Riese wchodzi siedem odrębnych podziemi, które zostały odkryte.

Niektórzy uważają, że mogły być połączone albo dążono do ich połączenia za pomocą korytarzy.

Do Riese zalicza się:

 • Podziemne Miasto Osówka – niektórzy uważają, że jest to najciekawsza część Riese. Można tutaj popłynąć podziemnym spływem, przejść się olbrzymimi korytarzami, które mają ponad 1700 metrów, a także podziwiać drewniane stropy i ciekawe wystawy;
 • Włodarz – to największy obiekt tego kompleksu. Długość jego korytarzy wynosi 3200 metrów i tutaj również są największe hale, ale część z nich jest zalana wodą;
 • Rzeczka, czyli Sztolnie Walimskie – to trzy równoległe sztolnie, które są od siebie oddalone o 45 metrów, a pomiędzy nimi zostały wzniesione duże hale. Długość podziemi wynosi 500 metrów;
 • Zamek Książ – tutaj podziemia są od 15 do 53 metrów pod ziemią i w ich skład wchodzą trzy sztolnie, a także sieć korytarzy, które są połączone z zamkowymi piwnicami;
 • Jawornik – to 7 sztolni i 460 metrów korytarzy;
 • Soboń – ma 3 sztolnie, a łączna długość korytarzy wynosi 700 metrów;
 • Gontowa – to dwa zespoły podziemi, ale większość z nich jest zalana.

Pierwsze cztery wymienione kompleksy są udostępnione turystom do zwiedzania.

Podziemne Miasto Osówka i jego historia

Podziemne Miasto Osówka znajduje się w okolicach miasta Głuszyca oraz Walim i Wałbrzych w Górach Sowich.

Nazwa tego miasta wzięła się od góry, w którego otchłaniach powstało.

Tutaj podczas wycieczki z przewodnikiem można zobaczyć betonową wartownię, szyby wentylacyjne, a także wysoką na 18 metrów halę z oryginalnymi drewnianymi szalunkami, długie i wysokie korytarze, które mają kształt grzybów oraz interesujące multimedialne wystawy o historii Osówki.

Z kolei na zewnątrz można obejrzeć naziemne konstrukcje, które nazywane są Kasynem, Siłownią.

Budowa kompleksu podziemnych korytarzy rozpoczęła się tutaj w 1943 roku, a prace, których nie ukończono, trwały do końca wojny. Kilka kilometrów korytarzy, a także betonowe hale powstały dzięki ogromnemu wysiłkowi więźniów obozów koncentracyjnych i jeńców wojennych.

Turyści, którzy przyjadą odwiedzić Osówkę, mają do wyboru dwie trasy: historyczną – którą można zwiedzać Osówkę razem z przewodnikiem lub ekstremalną.

Ta druga jest bardzo trudna do pokonania, a jednym z jej elementów jest, np. przeprawa łódką desantową przez zalane korytarze.

Czytaj także: Wilczy Szaniec i znaleziska z Kwatery Hitlera

https://www.tajemnice-swiata.pl

Komentarze 4 do “Podziemne miasto Osówka w Górach Sowich”

 1. Boydar said

  „… niestety nie zachowały się żadne dokumenty, mapy czy też projekty Riese i do tej pory nie wiadomo, co się z nimi stało …” – artykuł

  Kompletnie nieadekwatne sformułowanie. „Nie zachowały się” oznacza że de facto ich niema. Spłonęły na przykład, rozmyły je gó’wna które wybiły w archiwum (jak w Białymstoku) albo wpadły do wulkanu.
  Poza tym, gdzie niby się miały „zachować” i u kogo. U nas ? Przecież to nie my byliśmy właścicielem Riese. A cokolwiek uczynił z nimi właściciel nie oznacza „że się nie zachowały”. Tak jak to było od początku nie mamy do nich dostępu. Zdanie drugie cytatu moją wykładnię tylko potwierdza. Z tą małą różnicą, że nie wiadomo nam. Bo komuś na pewno wiadomo.

 2. Erna said

  Fajnie,że to w Polsce i,że można pozwiedzać ale jak te metry korytarzy mają się do 120 kilometrów autostrad pod ziemią w Kiszyniowie.
  https://www.youtube.com/results?search_query=cricova+mo%C5%82dawia

  ————
  Nijak. I co z tego?
  Admin

 3. revers said

  W tym czasie allianci powaznie naruszyli fabryki rakiet V2, V4 na wyspie Rugii, trzeba bylo przeniesc w glab Rzeszy.

  Padlo na inne podziemne miasteczko Mittelwalde w Gorach Harz, ale i tam alianckie 10 tonowe alianckie bomby potrafily w nalotach uszkodzic potezne bunkry naziemne.

  Hitler do konca dni III Rzeszy wierzyl jeszcze w „wunderwaffe” dlatego wlasnie przyspieszono prace na srodki przenoszenia tej broni w rakietach sredniego zasiegu i lodziach podwodnych dalekiego zasiegu, a nawet barkach podwodnych ktore mogly ta bron transportowac w dowolny punkt na ziemii. Np. na Fashington DC.

  W gorach dolnoslaaskich miescila sie rowniez kopalnia uranu, takze rozmach to Niemcy mieli jak na trudne lata klasycznej wojny.

  Riese bylo poza zasiegiem dzialania lotnictwa alianckiego i to byl glowny atut tego miejsca, z koleji wadaa – wobec szybkich powodzen armii czerwonej , zagrozenie z wschodu, przejecia miejsca jak i technologii produkcji nowych cudownych broni..

 4. gnago said

  Brak konsekwencji u władz i ludności Polin poraża. Sławny jest przykład snajpera który usunął gł. inspiratora i inwestora odkopania wysadzonego wejścia do tych podziemi. Już, policja nie doszukała się jakikolwiek związków ofiary mogących skutkować wynajęciem cyngla. Prace wykopkowe przerwano do dziś !
  Zatem wiemy gdzie kopać , aby coś wykopać……
  Czy przy dzisiejszej technologii trudno zweryfikować kto pracowicie czyści otwory wentylacji odwodnienia, prześledzić ślad finansowania……… Służby w tym kraju to służby bez wyjątku obce, sądząc po tym kogo interesów nie pilnują

Sorry, the comment form is closed at this time.