Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Tajemniczy przedmiot sprzed 5 tys. lat. Jego przeznaczenia do tej pory nie udało się wyjaśnić.

Posted by Marucha w dniu 2021-04-19 (Poniedziałek)

Świat nauki do tej pory nie potrafi wyjaśnić pochodzenia oraz zastosowania tego przedmiotu. Dysk księcia Sabujest jednym z najbardziej tajemniczych artefaktów na świecie.

Egiptolog Brian Walter Emery, w 1936 roku podczas prac wykopaliskowych w nekropoli w pobliżu Sakkary odkrył tajemniczy artefakt. Gdyby nie okoliczności i miejsce można by było go uznać za cześć współczesnej maszyny.

Niesamowite odkrycie

Tajemniczy przedmiot znaleziony został około 1,7 km na północ od piramidy schodkowej Dżesera w Egipcie. Wydobyto go podczas prac prowadzonych w grobowcu księcia Sabu.

Sabu był synem faraona Anedjiba – piątego faraona pierwszej dynastii starożytnego Egiptu i żył około 3100-3000 r. p.n.e. Artefakt miał więc około 5 tys. lat.

W grobowcu znajdowały się również kamienne noże, strzały oraz niewielkie miedziane przedmioty. Jednak to okrągły, zasypany piaskiem przedmiot skupił na sobie największą uwagę badaczy.

Dysk księcia Sabu

Starożytny dysk ma średnicę 61 cm, 10,6 cm wysokości w środku oraz krawędź o średnicy 1 cm. Jest niesłychanie cienki. Wykonano go z meta-aleurolitu (metasilt), materiału często używanego w starożytnym Egipcie do rzeźbienia delikatnych przedmiotów. Jest czymś w rodzaju płaskiej misy o okrągłym dnie.

Artefakt posiada trzy delikatnie rzeźbione, zaokrąglone ostrza, które są umieszczone symetrycznie i zgięte pod kątem 120 stopni od tarczy. W miejscu, gdzie się wyginają, jest okrągły pierścień. W centralnej, środkowej części dysku znajduje się niewielka rurka.

Kosmiczny artefakt?

Obiekt znajduje się obecnie w Muzeum Kairskim. Obok niego widnieje tabliczka informująca, że najprawdopodobniej była to waza na kwiaty. Jednak wielu badaczy, egiptologów i naukowców absolutnie nie zgadza się z tym opisem. Jaka więc mogła być pierwotna funkcja dysku Sabu i w jakim celu go stworzono?

Na pewno przedmiot nie był wykorzystywany jako koło. Koło pojawiło się bowiem na terenie Starożytnego Egiptu dopiero 1500 lat p.n.e. za panowania 18 dynastii.

Wśród rozpowszechnionych hipotez wyróżniają się natomiast te, według których:

 • dysk był swojego rodzaju wirnikiem z hydraulicznymi żeberkami
 • stawiany na ogniu, pełnił funkcję nawilżacza powietrza
 • był rodzajem wirnika do pompy wodnej
 • był częścią urządzenia do cięcia dziur w kamieniu
 • wykorzystywano go jako część generatora lub baterii do generowania elektryczności

Znany egiptolog Cyril Alfred twierdzi natomiast, że tajemniczy przedmiot jest tylko kopią czegoś o wiele starszego niż on sam.

Źródło: Fundacja Nautilius, reddit. com
https://dobrewiadomosci.net.pl/

Komentarzy 9 do “Tajemniczy przedmiot sprzed 5 tys. lat. Jego przeznaczenia do tej pory nie udało się wyjaśnić.”

 1. xyz said

  Starożytność pełna jest tajemnic.,

 2. xyz said

  Skarby Biblioteki Aleksandryjskiej – bezpowrotnie utracone.

 3. Leo said

  Dyski takie jak ten, tylko mniejsze, jeszcze dziś można spotkać w użyciu w części Anatolii i służą do kręcenia lin. I taki koniec tajemnicy…

 4. Marucha said

  Re 3:
  Czy ma Pan może jakieś odnośniki?

 5. Wojtek said

  Mi to wygląda na kołpak od Saaba.Tego starego krokodyla.

 6. marteczka said

  „Znany egiptolog Cyril Alfred”. Nie Alfred tylko Aldred – Cyril Aldred Scot (19 February 1914 – 23 June 1991) was an English Egyptologist, art historian, and author. Czytałam dwie jego książki o Ehnatonie.

  Bardziej intrygujące jest pytanie j a k to ustrojstwo w ogóle zostało skonstruowane. Coś jest na rzeczy w teoriach, że 11 – 12 tys. lat temu istniała bardzo zaawansowana cywilizacja, która została zniszczona w wyniku jakiegoś globalnego kataklizmu.

 7. Leo said

  Ad 4. Widzialem to i mi zaprezentowano działanie podczas pobytu w Turcji w latach 80-ych. NIestety nie potrafię teraz wyszukać zdjęć, widocznie wpisuję złe frazy jak „ancient turkish line making tool” – bez wyników. Jak uda mi się coś znaleźć, natychmiast podrzucę lepsze info.

 8. burak z kartoflandii said

  Wojtek: Jeśli mówimy o tym świętym krokodylu w Egipcie to on się nazywał Sobek.

 9. Mariusz said

  Nie róbcie jak to przecież talerzyk to kijka narciarskiego…

Sorry, the comment form is closed at this time.