Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Ukraina – geneza konfliktu

Posted by Marucha w dniu 2021-04-20 (Wtorek)

W obliczu narastającego konfliktu na Ukrainie warto przypomnieć niektóre fakty i okoliczności, które doprowadziły do tego stanu stosunków ukraińsko – rosyjskich.

W ciągu trzech miesięcy od objęcia prezydentury Stanów Zjednoczonych przez Josepha Bidena świat balansuje na krawędzi wojny nuklearnej, czy to zaplanowanej, czy przypadkowej. USA wywierają znaczną presję na Ukrainę, aby zaatakować niezależne republiki Donbasu, którym Rosja zapewnia wsparcie logistyczne.

Dowództwo europejskie USA podniosło swój status czujności do najwyższego poziomu i ostrzegło przed „potencjalnym nieuchronnym kryzysem”. Narastające napięcie jest całkowicie przewidywalnym rezultatem bajek Partii Demokratycznej o Rosji, RussiaGate, Ukrainie i bezpieczeństwie narodowym USA.

W swojej pierwszej rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim prezydent USA Joseph Biden potwierdził „niezachwiane” poparcie swojego kraju dla „suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w obliczu trwającej agresji Rosji w Donbasie i na Krymie”.

Sekretarz obrony Bidena, Lloyd Austin, w rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, dodał zapewnienia o wsparciu USA dla euroatlantyckich aspiracji Ukrainy (tj. ambicji Ukrainy do uzyskania pełnego członkostwa zarówno w NATO, jak i UE), aby przesunąć się o dalsze 1400 km na wschód granicę między NATO a Rosją i scementować okrążenie Rosji.

Niebezpiecznym nowym uczestnikiem eskalacji konfliktu jest Turcja, która stosunkowo niedawno pomogła Azerbejdżanowi w zwycięstwie Azerbejdżanu nad Armenią w spornym regionie Górskiego Karabachu, obecnie uczestnicząc w ćwiczeniach wojskowych NATO-Ukraina przeciwko Rosji. To posunięcie grozi eskalacją napięć między Moskwą a Ankarą. Od stycznia tureckie fregaty dołączyły do ​​marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych i Ukrainy na Morzu Czarnym.

Ukraina ma nadzieję na utworzenie dwóch nowych baz wojskowych (przy wsparciu finansowym Wielkiej Brytanii) i pomoc w kradzieży głównego portu marynarki wojennej Rosji w Sewastopolu na Ukrainie.

Donald Trump odniósł zwycięstwo wyborcze w 2016 r. I rozwijał swój program na kolejne cztery lata. Nie było w nim mowy o pogorszeniu stosunków z Rosją.
Dla Partii Demokratycznej przez większą część prezydentury Trumpa najważniejszym tematem, który zagłuszył prawie wszystko inne była RussiaGate. Ta bajka nie tylko nie cieszyła się dużym zainteresowaniem większości ludzi żyjących w realnym świecie, ale narracja RussiaGate okazała się być czymś pomiędzy dezinformacją a skandalicznym oszustwem.

Czy Trump i jego zespół wyborczy mieli powiązania z Rosjanami? Oczywiście niektórzy z nich to zrobili. Jednak trwające dwa lata śledztwo prowadzone przez byłego dyrektora FBI, przy wsparciu kilkunastu agentów FBI, nie pozwoliło ustalić, czy doszło do koordynacji kampanii Trumpa z rosyjskim rządem. Jego najważniejsze akty oskarżenia przeciwko Rosjanom upadły, gdy zostały zakwestionowane.

Donald Trump w swojej kampanii mądrze dostrzegł zalety budowania bardziej pozytywnych relacji między Rosją a USA (przede wszystkim zniechęcając do tworzenia więzi chińsko-rosyjskich).

Trump został ostro potępiony i oskarżony o wywarcie presji na nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, aby zbadał prawdopodobnego rywala Trumpa, Joe Bidena, w wyborach w 2020 r., W zamian za przyspieszenie wsparcia zbrojeniowego USA dla Ukrainy w walce z separatystycznymi republikami Donbasu.

Niezależnie od legalności zachowanie Trumpa z pewnością nie sprzyjało Rosji. Można argumentować, że między Ukrainą a prezydentem Bidenem istniał silniejszy faktyczny związek niż kiedykolwiek wcześniej między byłym prezydentem Trumpem a Rosją. Trump nie był nawet w stanie zainteresować Moskwy ani prezydenta Rosji Władimira Putina propozycją moskiewskiego Trump Tower. Biden wywarł na Ukrainie znacznie głębsze wrażenie.

W 2014 roku administracja Obamy – częściowo poprzez biura Victorii Nuland, zastępcy sekretarza stanu ds. Europejskich – wsparła zamach stanu na Ukrainie, który poprzez uporczywe demonstracje uliczne, w których neonazistowska milicja odegrała kluczową rolę, obaliła ukraińskie siły demokratycznie wybranego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Partia Regionów Janukowycza, choć uznana za prorosyjską przez zachodnie media głównego nurtu, której doradzał po części nie kto inny jak kluczowy gracz RussiaGate Paul Manafort (później przez krótki okres mianowany przewodniczącym kampanii Trumpa w 2016 r.), skłaniała się ku przyjęciu porozumienie z Unią Europejską, które niewątpliwie umocniłoby UE jako głównego patrona Ukrainy w rywalizacji z Rosją.

Janukowycz, fatalnie dla siebie, w ostatniej chwili zmienił kierunek z UE na Rosję (być może dlatego, że Rosja proponowała atrakcyjniejszą, mniej protekcjonalną, a ostatecznie mniej inwazyjną umowę), prowokując w ten sposób protesty na Majdanie, które USA / UE (i Biden) prowokowały i wspierały. Protestujący napotkali opór sił państwowych, ale byli też snajperzy „ruchu oporu”, którzy strzelali do protestujących w celu dalszego wywołania międzynarodowego poparcia na ich korzyść.

Powstający po odejściu Janukowycza reżim, który doszedł do władzy w wyniku zamachu stanu w swoich początkowych posunięciach wyraził znaczną wrogość wobec wpływów Rosji, języka rosyjskiego, rosyjskich mediów i kultury rosyjskiej. To wyjaśniałoby i prawdopodobnie uzasadniałoby troskę Rosji o los znacznej populacji rosyjskojęzycznej na Krymie, która przez ponad dwieście lat należała do Rosji (lub byłego Związku Radzieckiego) i której gospodarka została zbudowana wokół Sewastopola na Półwyspie Krymskim. Miasto to od dawna jest głównym rosyjskim ośrodkiem morskim i jednym z nielicznych głównych portów morskich w Rosji, dzierżawionym przez Rosję na mocy traktatu z Ukrainą, który zezwalał na obecność kilku tysięcy rosyjskich żołnierzy.

Poparcie Bidena dla członkostwa Ukrainy w NATO było sprzeczne z solenną obietnicą złożoną w 1990 roku ostatniemu prezydentowi Związku Radzieckiego Michaiłowi Gorbaczowowi przez Jamesa Bakera, sekretarza stanu George’a HW Busha, że ​​w zamian za zgodę Sowietów na zjednoczenie, NATO nigdy nie rozszerzyłoby się dalej na wschód.

Jako wiceprezydent Biden odwiedził Ukrainę sześć razy w ciągu siedmiu lat. Biden od dawna opowiadał się za tym, aby Ukraina wraz z innymi postsowieckimi państwami rosyjskimi została członkiem NATO.

Korupcja i rzekome wysiłki zmierzające do jej ograniczenia stały się neokonserwatywną bronią, za pomocą której można sterować śluzami finansującymi akolitów międzynarodowego neokonserwatywnego imperium kierowanego przez Stany Zjednoczone. Synowi Bidena, Hunterowi Bidenowi, zaproponowano lukratywne stanowisko w zarządzie Burisma Holdings, firmy zajmującej się gazem ziemnym kontrolowanej przez oligarchę, prawie na pewno ze względu na pozycję jego ojca. Tym oligarchą był Mykoła Złoczewski, były minister zasobów naturalnych za rzekomego „prorosyjskiego” Janukowycza.

Dane administracji Trumpa twierdziły, że Joe Biden naciskał na rząd prezydenta Poroszenki po puczu, aby zwolnił swojego prokuratora generalnego, Wiktora Szokina, aby zniechęcić go do prowadzenia śledztwa w sprawie Burisma Holdings. Burisma była badana pod kątem rzekomego niewłaściwego nabycia licencji (niezwiązanych z pozycją Huntera Bidena w zarządzie). Mówi się, że Biden i grupa sojuszników z USA namawiali do usunięcia Szokina w 2015 roku, twierdząc, że przymykał oko na korupcję. Szokin twierdził, że jego działania jako prokuratora generalnego nie odpowiadały interesom Bidena i że Biden był motywowany związkiem syna z Burisma Holdings.

Dwaj prezydenci Ukrainy od zamachu stanu w 2014 r., Petro Poroszenko (2014-2019) i Wołodymyr Zełenski (2019 do dziś), rozpoczęli od silnego poparcia, które szybko zanikało. Ukraina pozostaje drugim najbiedniejszym krajem w Europie w dochodzie na mieszkańca. Polityka dystansu Kijowa wobec Rosji przyniosła dramatyczny efekt przeciwny do zamierzonego i pozbawiła Ukrainę Krymu i kontroli nad głównymi obszarami przemysłowymi Donbasu. Zginęło około 14 000 ludzi, 1,4 miliona zostało wysiedlonych, a 3,5 miliona nadal potrzebuje pomocy humanitarnej.

Z rozwojem Nord Stream 2, z którym zaciekle walczy USA, Ukraina może stracić 3 miliardy dolarów rocznie z tytułu opłat tranzytowych, które przy ostrożniejszych negocjacjach mogłaby zachować.

Kijowska junta nie postępują zgodnie z protokołem mińskim, uzgodnionym w 2015 r. na zakończenie walki w Donbasie i podpisanym przez Ukrainę, Federację Rosyjską, republiki Doniecka i Ługańska oraz Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Zgodnie z porozumieniami Ukraina była zobowiązana do ułaskawienia uczestników konfliktu, przeprowadzenia wyborów samorządowych oraz uznania w Konstytucji faktycznej autonomii regionu. Rosja była zobowiązana zwrócić Ukrainie swój sprzęt i najemników, zapewnić złożenie broni przez lokalne formacje wojskowe i przekazać Ukrainie kontrolę nad swoją granicą z Rosją.

Ukraina skarżyła się, że ze względu na trwającą wojnę wybory są prawie niemożliwe, zanim zapewni kontrolę na granicy. Rosja nalega, aby amnestia została udzielona przed wyborami i zanim Ukraina odzyska kontrolę nad granicą, podczas gdy Ukraina uważa, że ​​amnestia może nastąpić dopiero po tych wydarzeniach i po publicznej dyskusji.

Junta kijowska twierdzi, że Rosja popiera większą autonomię, ponieważ daje jej to większą kontrolę nad Donbasem. Prawdziwsze byłoby stwierdzenie, że Ukraina jest państwem podzielonym etnicznie, w którym dominująca grupa etniczna nie ma wystarczającej woli politycznej, aby zaryzykować podjęcie jedynych środków, które mogą zapewnić trwały pokój.

Ponieważ Zełenski traci poparcie (jego partia wypadła fatalnie w wyborach samorządowych w listopadzie 2020 r. – nie wygrała ani jednego wyścigu na burmistrza, ani nawet większości w żadnym sejmiku regionalnym czy radzie miasta)), eskalował działania Sił Zbrojnych Ukrainy w Donbasie, w pozornym dążeniu do uzyskania większej legitymacji politycznej dla swojej partii na zachodniej Ukrainie, ale kosztem gwałtownie rosnącej liczba naruszeń zawieszenia broni. Nadal współpracował we wspólnych działaniach z NATO i siłami sojuszniczymi w ramach ćwiczeń wojskowych wzdłuż granicy rosyjskiej, które wydają się mieć na celu sprowokowanie Rosji.

W ostatnich miesiącach wprowadził sankcje dla prorosyjskich liderów opozycji, zamknął prorosyjskie media należące do lidera opozycji Wiktora Medwedczuka i ograniczył używanie języka rosyjskiego, a jednocześnie potępia liderów opozycji popierających wynegocjowane porozumienie z Moskwą.

24 marca Zełenski podpisał dekret prezydencki nr 117/2021, w którym oficjalną polityką Ukrainy jest odzyskanie Krymu czyli de iure wypowiedział Rosji wojnę. Zatwierdził plany dopuszczenia obcych wojsk do ćwiczeń wojskowych prowadzonych przez państwa NATO i poprosił NATO o monitorowanie przestrzeni powietrznej po drugiej stronie granicy z Rosją. Jego nowa strategia wojskowa kładzie nacisk na ujarzmienie Doniecka, Ługańska i Krymu.

W 2020 roku NATO wyznaczyło Ukrainę jako „partnera o zwiększonych szansach”, nadając jej taki sam status jaki ma Gruzja, Szwecja, Finlandia, Australia i Jordania, w celu promowania inicjatywy „partnerstwa interoperacyjności”, co w efekcie oznacza, że ​​NATO rozszerza większe zaufanie do Ukrainy, jeśli chodzi o wypełnianie poleceń i interesów NATO.

Faktyczne pełne członkostwo w NATO jest mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę sprzeciw Europy, przepaść między Rosją a Ukrainą w sprawie Krymu, utrzymującą się korupcję oraz spór Ukrainy z Węgrami o ograniczanie praw mniejszości. Jednak Zełenski jest gotowy i zdeterminowany, by zaoferować Ukrainę NATO jako pole bitwy dla ewentualnej wojny z Rosją. Zrozumiałe jest, że ten entuzjazm dla NATO nie jest podzielany przez większość Ukraińców.

Zełenski może wierzyć w obliczu europejskiej opozycji, że gra jako podnóżek NATO zapewni Ukrainie pełne członkostwo w NATO i interwencję NATO w Donbasie w celu zapewnienia zwycięstwa Siłom Zbrojnym Ukrainy – mimo że rozłam między Ukrainą a Rosją należy najpierw rozwiązać, zanim pełne członkostwo będzie możliwe na warunkach, które muszą zostać spełnione i nawet jeśli bezpośrednia interwencja NATO byłaby równoznaczna z wypowiedzeniem wojny, która w dowolnym momencie mogłaby zamienić się w konflikt nuklearny. W tym scenariuszu nie ma żadnej przewagi dla Ukrainy, USA czy Rosji. Ale szalone dążenie do idiotycznych celów jest celem wśród zwolenników ideologii neokonserwatywnej w służbie władzy korporacji i plutokratów.

Mnie osobiście przeraża głupota i wasalizm zarządców Polski, którzy zrobią wszystko, żeby nas w ten konflikt wkręcić. Słuchając zgodnych wypowiedzi polityków różnych opcji na temat poparcia dla Ukrainy i potępiających „agresywną Rosję” można stwierdzić, że jest to jedna, syjonistyczna banda, która tylko potrafi kłócić się o koryto w Polsce. Interesy Polski nic dla nich nie znaczą.

Będą się smażyć w piekle. Tylko co mi po tym? Ja jeszcze do raju się nie wybieram.

Jarosław Ruszkiewicz
http://niepodległy.pl

Komentarzy 38 do “Ukraina – geneza konfliktu”

 1. xyz said

  Weszłam kiedyś na temat Akcji Wisła ze znajomym popem grekokatolickim. Twierdził, że po wojnie „ci ludzie” nie stanowili dla nikogo zagrożenia. Cała Akcja Wisła, wg jego słów to czystka etniczna, mająca na celu wynarodowienie Ukraińców. A co, co się działo na Wołyniu nie ma nic wspólnego z walkami w Bieszczadach. Na Wołyniu doszło do tragedii, ponieważ wielowiekowy ucisk ludności spowodował to, że Ukraińcy chwycili za broń. Podkreślał, że Ukraińcy to „nie zwierzęta”.

  Miałam o tym człowieku bardzo dobre zdanie. Bardzo gościnny, pomocy i ogólnie „do rany przyłóż”. Akurat potrzebowałam pewnych informacji, wtedy poznałam tego księdza. Do dziś sie zastanawiam, czy te opowiadane przez niego brednie, to efekt oduraczenia „Naszym Słowem”, czy też łgał mi w żywe oczy.

  Szczerze mówić, też bardzo długo nie wiedziałam, że zbrodnie miały miejsce na terenach byłych województw tarnopolskiego, stanisławowskiego i lwowskiego. Ani też o ich zwyrodniałym charakterze. Nie uczono o tym w szkole, w prasie nie było żadnych wzmianek.

  Dlatego jestem mocna zaniepokojona, jeśli chodzi o inwazje Ukraińców do Polski.

  „Dlaczego nie mówi się o tym w mediach?” – tłumaczy Krzesimir Dębski, potomek ocalałych z Kresów. Materiał z 2012 r.

 2. Boydar said

  A czasem „ciociu, śpicie ?” nie pytał ?

 3. xyz said

  Ad 2

  Polska język – trudna język.

 4. Boydar said

  Nie potrafię wytłumaczyć, to od „wujku, śpicie?”. Może Pan Gajowy albo kto inny spróbuje. Tak czy owak potworność.

 5. Piach said

  Od razu wiadomo że fejk.

  =============
  Weszłam kiedyś na temat Akcji Wisła ze znajomym popem grekokatolickim. 
  =============

  Nikt kto z unitami się zadaje, nie użyłby takiego języka. Słowo „pop” to odpowiednik terminu „klecha”, jest obraźliwe. Więc w przekładzie na polski napisane jest „Weszłam kiedyś na temat Akcji Wisła ze znajomym klechą grekokatolickim.” 

  To co Xyz roki to wykonuje zlecenia Judenratu, zajmuje się hasbarą. Płacą jej(jemu?) za sianie dezinformacji, tutaj za szczucie na Ukraińców. Większość Ukraińców, w tym żyjących w Polsce, ma tyle wspólnego z polityką żydobanderowców co Polacy z polityką POPiSu. Pomijam oczywiście funkcjonariuszy grekokatolickich, ten „Kościół” to matecznik żydobanderowców, więc podobne opinie są możliwe. Tylko że opinia księdza grekokatolickiego ma tyle wspólnego z opinią Ukraińców, co opinie wygłaszane w Polsce przez księży rzymskokatolickich z opiniami Polaków.

  Oczywiście Xyz szczuje na Ukraińców, a jego(jej?) odpowiednicy używający małorosyjskiej gwary języka rosyjskiego szczują Ukraińców na Polaków. Oni specjalnie sprowadzili Ukraińców do Polski aby stworzyć podłoże dla przyszłych konfliktów etnicznych. Teraz je przygotowują.

 6. Przemysław Jakub said

  Coś czuję, że Pan Piach otrzyma zaszczytne miano „chachła”.

 7. Maverick said

  PiS to są kabalistyczne i post stalinowskie męty na usługach kabały i dlatego zawieszają jedyny program zmuszający do myślenia. Ja zawsze łączę jakieś ważne informacje i wyciągam wnioski, a nie biorę ich on the face value. W wywiadzie znany dziennikarzyna podczas kampanii Regana zapytał Rockerfellera dlaczego nie ubiega się o prezydenturę? Byłem tam w One mile Square Park w Fountain Valley Kalifornia podczas ralley Regana. On krótko odpowiedział że to byłaby dla niego degradacja. On nadzorował z ramienia kabalistów kampanię Regana i ponieważ Regan miał dobre poczucie humoru i przekonał do siebie ludzi i nawet demokratów odniósł druzgocące zwycięstwo. Jednak kabaliści nie czuli się tak pewnie jak dzisiaj aby fałszować wybory. Postawili mu warunek że muszą mieć swojego człowieka jako vi-ce i podstawili mu Busha. Potem przyjaciele z rodzinki Busha chcieli uśmiercić REGANA. Jakie mogą się nasunąć wnioski? Dlaczego Jaruzelski poleciał negocjować poddanie komunizmu z Rokerfellerem prawą ręką Rodszylda? Teraz możesz się zapytać kogo własnością jest Polską o czym wspominał Morawiecki? Dodam dlaczego kabaliści szczują Polaków na Rosjan? Czy dajesz się na to nabierać? To wszytsko świadczy o twojej świadomości, i o tym czy umiesz samodzielnie myśleć. Proces kształtowania świadomości jest bardzo skomplikowany, od euforii po przybyciu do USA gdzie radość dawało wałęsanie się po plażach Kaliforni,
  Ludzie nie rozumieją jak kształtuje się świadomość. Gdy ja planowałem ucieczkę z komunizmu, to wielu było tam pokornymi baranami. Co podowało że nie widziałem się tam. Uważalem że jak tam zostanę zmarnuję sobie życie. Byłem pełen zachwytu dla Ameryki, samo przebywanie na plaży czy podróżowanie nową bryką Pacific Coast Highway-em upajało moją wyobrażnię. Jednak powoli zaczęlem widzieć wiele zbierzności z elitaryzmem amerykańskim a trockistami. Moje przebudzenie nastąpiło znacznie wcześniej niż wielu Amerykanów, może około 40% jest obecnie przebudzonych, reszta jest pod kontrolą kabalistów. TV wyłączyłem juz 20 lat temu, zaczęłem słuchać radia takich ludzi jak Jeff Rense i La Rouche przecierać patrzałki. Ja rozumię że świadomość Polaków jest całe dekady do tyłu i moje dośc radykalne stwierdzenia podminowują wszystko co wiedzą bo tak zostali nakierowani aby pojmować świat, według kontrolerów i banksterów. Nie rozumieją że są sterowani.

 8. Maverick said

  Powyżej mowa o programie Pospieszalskiego. Obnażyl w nim plany psychopatów, lubiących nadużywania pozycji społecznych do narzucanie terroru covidystycznego i terroryzowania obywateli, gdzie wielu ztraciło zdrowy rozsądek a ich słaba psychika nie wytrzymała propagandy starchu.

 9. Marucha said

  Re 5:
  Panie Piach, ja też często używam słowa „pop”, choć wiem, że „powinno się”mówić ksiądz.
  Powinno się też raczej NIE błogosławić toporów, wideł i pił przed rozprawą z Polakami. W związku z tym obraźliwość schodzi na bardzo daleki plan.

  Wyciąganie wniosków „fejk” czy nie fejk niech Pan zostawi wyspecjalizowanym witrynom „antifake”.

  Zwrotu „szczucie na Ukraińców” może użyć tylko jakiś jebany banderowiec.

 10. xyz said

  Ad 5.

  Brawo! Rozpracował mnie Pan! 🙂

  Owszem. Słowo „pop” jest obraźliwe. Aczkolwiek, używa się go potocznie. Rozmawiając z tym czlowiekiem, mówiłam zwyczajnie „proszę księdza”. Niekiedy osoby „nie będące w temacie” zwracają się czasem „proszę popa”. Jeśli jest to mówione grzecznym tonem, „wschodni” duchowni są zwykle wyrozumiali.
  Łemkowie, np. maja w tradycji, zwracać się do swoich duchownych, per „Jegomościu”. I cóż?

  Co do Ukraińców żyjacych w Polsce. Słyszal pan o Związku Ukraińców w Polsce? O Piotrze Tymie, Syczu, Kuchcińskim, Onyszkiewiczu? Miał pan kiedyś „Nasze Słowo” w rękach? Gazetę współfinansowanej przez polski MSZ, przez co uwiarygadniającą pisane w niej brednie?

  Nie zrozumiał Pan, o co mi chodziło w pierwszym wpisie. Otóż, skoro w polskich podrecznikach i mediach zamilczano prawdę, skoro my nie wiedzieliśmy, to jak mają wiedzieć o tym inni?

  Nie wszyscy Ukraińcy są źli. Tylko proszę rozróżnić kto jest kim.

  A co do sprowadzenia tu Ukraińców. Tak, moi przełożeni to zrobili. A za każdy wpis na Gajówce dostaję w rublach. 🙂

 11. Marucha said

  Re 10:
  Niech się Pani nie tłumaczy. Nie ma powodu i nie ma przed kim.

 12. xyz said

  Ad 4

  Ta rozmowa miała miejsce, ponad 10 lat temu. Nie było czasu na dyskusję. Jednorazowo potrzebne były mi pewne dane, a przy okazji wdałam się w rozmowę z owym księdzem. Nie mam kontaktu z tym człowiekiem.

  A jego odpowiedź, to jak się zdenerwował – całkowicie mnie zatkało. Jeśli miałabym osadzić – jak dla mnie był oduraczony propagandą, a nie złym człowiekiem. Oduraczonym tym, co wypisuje Nasze Słowo i jemu podobne publikacje.

 13. xyz said

  Ad 11

  Rozumiem. Odpowiedziałam dla czytelników Gajówki, a nie dla paranoika.

 14. Boydar said

  Czyli traktował kłamstwo jako narzędzie, bo kłamstwem jest że można mordować. Że kobiety, dzieci i staruszków nie wspomnę. To stara prawda, unym cel „uświęca” środki. Tak u żyda, bolszewika, hitlerowca, ukra-banderowca, czy wcześniej u Angola, Belga czy Francuza. A to tylko kilka „zaginionych plemion”.

 15. Carlos said

  Xyz na allegro mona kupic ksiazki Edwarda Prusa, Wiktora Poliszczuka i Lucyny Kulinskiej na te tematy

 16. xyz said

  Ad 14

  Ma Pan racje. Tyle, że 10 lat temu nie miałam tej wiedzy, co teraz. Mało tego, zaczytywałam się w lewicowej prasie. Byłam osobą o zupełnie odmiennych poglądach.

  Kto milczy – ten się zgadza. Milczała szkoła, milczały media. A Naszo-podobne-Słowa siały propagandę i ogłupiały ludzi.

  Wkleiłam film z wypowiedzią Krzesimra Dębskiego. Jest tam mowa o tym, że media nagłaśniały sprawę tzw. Srebrenicy. Natomiast wszystkie solidarnie nabierały wody w usta, gdy nadchodził dzień 11 lipca.

 17. Odpowiedzią na zaczepki kukieł ,bełkocących o |szczuciu ” na biednych Ukraińców,prawdopodobnie z niepoprawnych tudzież brygady z okolic gazety niepolskiej,jest pytanie KOMU i dlaczego tak usilnie zależy na ukrainizacji Polski!Odpowiedź jest chyba jasna!
  Na pewno nie Polakom!!!!Kto chce aby do domu wwalił mu się obcy człowiek i wysuwał ustawiczne żądania.Do tego żył w sporej części na jego koszt.
  Dla przypomnienia:
  emerytury polskie nawet po roku pracy BEZ zwrotu składek z ZUSu ukraińskiego, 500+/nawet kiedyś na dzieci na Ukrainie ukrainca pracującego w Polsce, 300+,wzrost przestępczości, przemytu w Polsce, jazda po pijanemu/ostatnio przejechał po policjancie/ wszystko jest w internecie, za to wszystko płacimy MY!!!!
  Poważne portale głoszą że tylko ok.500 tysięcy Ukraińców płaci w Polsce podatki , ZUS i NFZ.Jest ich co najmniej 4 mln w Polsce.Co z resztą???Za co się leczą, żyją???
  CO ma z tego przeciętny Kowalski w Polsce??podatki do zapłacenia??
  Kto o zdrowych zmysłach , i patriotycznym podejściu chciałby aby jego naród o określonej kulturze, tradycji,którego przodkowie kładli głowę za wolność tego kraju i harowali odbudowując go po strasznych zniszczeniach wojennych,został „rozwodniony i wymieszany” z obcym elementem”.O zupełnie innej mentalności, kulturze, sposobie bycia!!Chyba tylko frędzel od chałata.Ukrainopolonia..to się marzy podnóżkom pewnej nacji, na 100% mającym z tego naganiania określone korzyści.
  Jakie to hasło jest popularne od wielu lat na Ukrainie??”Ukraina dla Ukraińców” no to Polska …..dla kogo??
  Przypominam, że Ukraina to kraj 2x większy od Polski, z bogatymi zasobami naturalnymi,elektrowniami jądrowymi /wybudowana kiedyś za ZSRR/lasami, złożami bursztyni itp.
  Nic mnie nie obchodzi ten kraj, obchodzi mnie Polska i to jak się żyje Polakom., jak są leczeni i dlaczego z roku na rok, coraz więcej odbiera sobie życie / w tym dzieci/I na kogo jeszcze muszę płacić podatki.Tak jak reszta Polaków
  Przypominam również że obcięto środki na leczenie Polaków chorych na raka i na psychiatrię dziecięcą.. GDZIEposzły????

  https://konkret24.tvn24.pl/zdrowie,110/programy-lekowe-chemioterapia-psychiatria-na-co-bedzie-mniej-pieniedzy-z-nfz,1044402.html

 18. walthemar said

  Pochodze z ”dierewni/wioska” w polowie katolicka/prawoslawna i wszyscy mowili ”POP”
  Prawoslawni tez
  Moze bialostocki pop jest inny?
  Nie pomyslalem o tym

 19. Piach said

  @ Marucha

  Czy Gajowy tak dobrze zna liturgię grekokatolicką że wie, iż nie należy błogosławić toporów czy wideł przed użyciem?

  Czy Gajowy uważa że ówczesny patronat duchowy Kościoła grekokatolickiego nad masakrami na Polakach odbył się bez wiedzy i zgody Watykanu, bez wiedzy i zgody papieża? Papież nic nie wiedział pewnie o mordach na Polakach wykonywanych przez banderowców tak jak nic nie wiedział o mordach na Serbach wykonywanych przez ustaszy (również z czynnym poparciem księży).

  Uprzejmie przypominam że beatyfikację bpa Szeptyckiego, patrona banderowców, wspierał Watykan jeszcze przed Vaticanum Secundum, potem robi to Jan Paweł II. Masakry wspierał Kościół grekokatolicki, biernie wspierała je Armia Krajowa, która się dyskretnie wycofała z tych rejonów, a Polacy jak zwykle bezrefleksyjni?

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Szeptycki#Proces_beatyfikacyjny_Andrzeja_Szeptyckiego

 20. Boydar said

  No więc okej, chuj wam w dupę.

 21. Marucha said

  Re 19:
  Nieudolne to to.

  Narzędzia banderowskich zbrodni były błogosławione/święcone przez popów. Ośmiela się Pan to negować?

  Zbrodniarza Szeptyckiego do dziś czczą grekokatolicy, czego sam byłem świadkiem w Bieszczadach. I co z tego?

  A w ogóle po …uja Pan wyciągnął Szeptyckiego? Choćby i dziesięciu posoborowych „papieży” go popierało, bandytą pozostanie.
  Jakoś jednak, dziwnym trafem, do tej pory nie został on wyniesiony na ołtarze; to może z tym popieraniem go przez KK nie wszystko jest takie oczywiste?

 22. Carlos said

  filmy , ktore wklejam na youtube ( o mordach banderowcow) tematycznie powiazane , usuwaja mi po minucie , wiec napisalem: youtube jestes sukinsynem- zostawili

 23. burak z kartoflandii said

  „A za każdy wpis na Gajówce dostaję w rublach. ”

  Ile płacą? Może i ja bym się załapał na taką fuchę i dorobił do emerytury? Pisać trochu umię i nawet w mowie amerykanskiej też cuśkolwiek parlefranse choć kulawo. Podobno artysta nie powinien z zasady pisać na zamówienie, ale z drugiej strony rubel nie śmierdzi, czyli pekunia to nie omlet…

 24. xyz said

  Ad 22

  Coś z mojego doświadczenia.
  Kilka lat temu na wp.pl ukazał się artykuł na temat tzw. rzezi wołyńskiej. Pod artykułem rozgorzała dyskusja. Jeden z internautów wspomniał w komentarzu o książce W. i E. Siemaszków, p.t. „Ludobójstwo…” Wtedy pierwszy raz dowiedziałam się o owej monografii.

  Media od prawej do lewej, skaczące sobie do gardeł z byle powodu, solidarnie przemilczały ukazanie się owej pozycji. Tak, jak i innych pozycji „niepoprawnych” politycznie.

  Sztucznie wytworzoną próżnie wypełniły wyborcze, nasze słowa, motyki i reszta menażerii. Gadzinówki mieszają ludziom w głowie i piszą swoją wersję historii.

 25. xyz said

  Ad 23

  Proszę zwrócić się do Putina i z nim negocjować cenę. 🙂

  A może Pan „wyciągnąc” niezłą sumkę.

  Aktualnie Putin nie może spać z trwogi. Wie, że połączone siły ukr. – polskie są zdolne podejść aż do Moskwę i zając Kreml.

  Dlatego robi wszystko, aby zerwać świętą przyjaźń polsko – ukraińską. Potrzebuje dużo agentów, więc wakaty czekają.

  p.s.
  Cóż, gdyby było odwrotnie? Gdyby to Polacy tłumnie ruszyli pracować i osiedlać się na Ukrainie. Mało tego! Rząd ukraiński ustanowiłby ich grupą uprzywilejowaną względem Ukraińców.

  Jaka byłaby reakcja braci?

 26. Boydar said

  „… media /…/ solidarnie przemilczały ukazanie się owej pozycji …”

  I do kogo ma Pani pretensję, do żydoszkopa który jest (był ?) właścicielem tych mediów ? Przecież to z jego podjudzenia i za jego pieniądze mordowano.

  No to może do władzy ? Która jeszcze niedawno każdy kibel nazywała imieniem Piłsudskiego Józefa, kierownika tego „zamieszania” jakie uniemożliwiło przeciwstawienie się banderowcom.

  Zostają „kościelne” struktury. No więc „najlepszy z Polaków” dający twarz polityce tych żydowsko pedalsko masońskich katabasów ostrzegał stanowczo przed szukaniem co nas dzieli, kazał szukać co łączy.

  Więc skąd pretensja garbatego do ściany, nie da się zjeść ciastko i mieć ciastko. Tak jak nie da się srać na Matkę Boską i udawać człowieka.

 27. xyz said

  Ad 27

  Jest łacińskie przysłowie: „Kiedy człowiek błądzi w polu, to zamiast go odganiać, lepiej jest wskazać mu drogę”.

  Nie chodzi o żadne pretensje.Tylko próbę zrozumienia, dlaczego ludzie są oduraczeni i jak z propagandą walczyć.

  „Chujowaniem” i ubliżaniem sobie wzajemnie, do niczego nie dojdziemy.

 28. Boydar said

  Wydaje się, że Pani tego „chu’jowania” zupełnie nie pojmuje. Tu nawet nie chodzi przeklinanie kogoś złego. choć ewidentnie byłoby to na miejscu. Tu chodzi o opowiedzenie się „po właściwej stronie historii”. A że wulgarne ? Zauważam, że nabijanie niemowlaków na sztachety w płocie wulgarne nie jest, rzeźnia jak rzeźnia, tyle że koszerna.

  Pisze Pani – „… nie wszyscy Ukraińcy są źli …”. Podobnie jak nie wszyscy pasażerowie autobusu. Ale pasażerowie nie krzyczą Слава Україні! Героям слава!. Najpierw byli bandytami. Potem zrobili spółę z jeszcze większymi bandytami. Potem wykąpali się w naszej i ruskiej krwi, i każdej innej jaka się nadarzyła. Teraz z pomocą bandytów chcą zrobić powtórkę. I niewątpliwie zrobiliby, gdyby nie niezłomna wola Rosji.

  Podejrzewam, że jednak nie rozchodzi się Pani o Ukraińców, polski to trudny język. Pani chodzi o mieszkańców terytorium nazwanego Ukrainą. I tu oczywiście trzeba się zgodzić. Tam musza być normalni ludzie, bo gdyby nie było to na czym żerował by pasożyt ?

  Są Polacy, Rosjanie, Węgrzy, Rumuni, Słowacy. Są żydzi, Niemcy, potomkowie Kozaków, normalnych oraz nienormalnych, Tatarów, Mongołów i Bóg wie kogo jeszcze. Teraz jeszcze doszli Chińczycy i osadnicy usmańscy.

  I ich wszystkich wrzuca Pani do jednego wora. Nazwać to babską głupotą to komplement.

  Moja świekra przez pięć lat twierdziła że jest Ukrainką. Dopiero ostatnio okazało się, że jej rodzice to Polacy z dziada pradziada. Zwyczajnie się bała przyznać, i trudno się dziwić. Tam nie ma przeproś, to banderland, jak podpadniesz to wyjdziesz po mleko i już nie wrócisz.

 29. DanaLem. said

  @5.Jesli chcemy okazac szacunek , prawoslawnej, Osobie Duchownej-mowimy:Batiuszka! Na zwrot :¨proszé Ksiédza¨-reagujà lekkim zdziwieniem(chociaz , to brzmi lepiej, niz ¨pop¨).

 30. Kar said

  ..pop z ang., to slang for dad..ociec po polski..wg mnie nic absolutnie zdroznego-obrazliwego

 31. Boydar said

  W sumie nic, gdyby nie fakt, że ma nie tylko popadię nastanie ale jeszcze różne państwowe służby nad sobą. Czyli cały czas musi kombinować – tu świeczka a tam ogarek.

  Tak, wiem, ci wyżej lokowani popadii nie posiadają, ale równowaga sił i środków tym bardziej jest zachowana.

 32. Roman B said

  Ukraińcy z ,którymi miałem jakiś kontakt w czasoprzestrzeni około kilku ostatnich lat nie wydawali się zainteresowani polityką i wojną. Dlaczego również wojną (ci którzy w Polsce pracują są faktycznymi dezerterami-wykupują się na komisjach lekarskich a ci w okopach sa biedota ze wsi ,lub fanatykami z batalionów neonazistowskich!)
  Dziś z Ukraińcami nie mam jakiegoś wiekszego kontaktu (mimo ,że wciąż pracują w firmie gdzie jestem zatrudniony) ponieważ wiele firm z nich rezygnuje (co ciekawe Niemcy!), którzy tak ochoczo przyłączają się do militarnego szczucia na Rosję a sami z Rosją robią gazowy kontrakt życia. Ukraińcy są zamknięci w sobie, nie wykazuja chęci integracji, czy nawet jakiejś interakcji!
  Sojusznicy?
  Żarty!
  Oni (tj Ukraińcy) ledwie nas tolerują!

 33. Ktoś said

  i oczywiście w artykule ANI SŁOWA o KORZENIU NOWOCHUCPY czyli UMOWIE PUTIN-SZARON, umory o restauracji Chazarii na terenach kiedyś (jak i pozostałe Rusie) tak świętych dla Polaków jak Kosowo dla Serbów

  bo OBECNA WOJNA o „CHAZARY” została ZAPLANOWANA ponad 50 lat TEMU o czym mówił otwartym drukiem Żyrinowski

  ————-
  A co to za umowa, kiedy ją zawarto, gdzie i czego dotyczy? –
  Admin

 34. Tadeusz said

  Pan Ruszkiewicz raczy bujać w obłokach. Przypomnę ,że w 2013 roku ówczesny prezydent zawarł umowę z konsorcjum firm Shell ;Chevron i Burisma Holding zezwalajacą im na wydobycie gazu łupkowego metodą szczelinową na obszarze Juzowskim (Donieckie i Ługańskie).Zgodnie z warunkami umowy firmy miały prawo do 50 lat na wydobycie w Donbasie z prawem do przedłużenia kontraktu. W rzeczywistości „regionaliści” sprzedali ogromną część swojej małej ojczyzny zagranicznym inwestorom, chociaż doskonale zdawali sobie sprawę z tego, na co skazują region Donbasu – technologia szczelinowania hydraulicznego powoduje nieodwracalne szkody w ekosystemie. Jednocześnie rząd zobowiązał się do wysiedlenia ludności z tych terenów. Miejscowa ludność nie wyraziła na to zgody . Władza użyła policji i wojska. Dołączyli do nich wolontariusze z armii Kołomojskiego. Organizacje ekologiczne złożyły pozew przeciwko dewastacji środowiska , ale w dniu 24.04.2013 r. Okręgowy sąd administracyjny w Doniecku odmówił uwzględnienia pozwu ekologów i organizacji ekologicznych zmierzających do unieważnienia uchwały rady regionalnej Doniecka z 16 stycznia 2013 r., która zezwalała firmie Shell na wydobywanie gazu łupkowego na złożu Juzowski. Shell zobowiązał się do wydania około 410 mln dolarów na prace poszukiwawcze, otrzymując ulgi podatkowe na Ukrainie. Zarezerwowane lasy północnego regionu Ługańska, park przyrody „Święte Góry”, sanatoria i obozy zdrowia dla dzieci miały wkrótce zostać skazane na zamknięcie. Lokalne władze, w skład których weszli członkowie „Partii Regionów”, bez zbędnych pytań poparły wydobycie gazu na platformie Juzowski. Partnerem ze strony ukraińskiej była spółka Skarbu Państwa „ Nadra Ukrajiny ”. Holding firm Shell, Chevron i Burisma przystąpił do wierceń. Planowano wydobycie gazu łupkowego w części obwodów donieckiego,ługńskiego i charkowskiego z wykorzystaniem technologii szczelinowania hydraulicznego. Wygląda to tak: wierci się głęboką pionową studnię, z wieloma poziomymi odgałęzieniami – przypomina to pień drzewa z systemem korzeniowym. Woda i chemikalia są wpompowywane do odwiertu pod wysokim ciśnieniem, a następnie następuje podziemna eksplozja. Woda zapobiega osadzaniu się kawałków wysadzonej skały, a gaz jest wypychany przez powierzchnię wody na zewnątrz. Wpływ na środowisko jest ogromny! Korupcja ukraińskich urzędników i spadek cen na rynku opóźnił prace, a Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła podniesienie opłat za wydobycie z 20% na 70% odstraszając w ten sposób Chevron i Shell. Wkrótce w Kijowie doszło do zamachu stanu. Krwawe bitwy wybuchły w pobliżu Słowiańska, centrum planowanej na Zachodzie „rewolucji łupkowej”, doprowadzając do całkowitego zastoju gigantów paliwowych na Ukrainie. Burisma, która była trzymana w cieniu przez potężnych partnerów, nagle rozkwitła i otrzymała licencje na zagospodarowanie pól od Karpat po Morze Azowskie. W spółce Burisma zasiadali R.H. Biden (syn obecnego prezydenta), A.Kwaśniewski, później dołączył do nich Joseph Cofer Black były szef CIA i wice prezes Blackwater Worldwide. Ostatnio otrzymałem informacje ,że Burisma Group wznowiła wydobycie gazu z wykonanych odwiertów.Wznowienie wydobycia gazu łupkowego jest katastrofą dla regionu. Pękanie warstw wiąże się z całkowitym zniszczeniem podłoża. Gaz przedostający się do wód podziemnych niszczy system korzeniowy drzew, a po chwili na dużym obszarze wokół studni pojawia się bagno. Pole Swiatogorsk położone jest wzdłuż głównej arterii wodnej Donbasu – Seversky Donets. Chemikalia używane do wydobycia gazu łupkowego nieuchronnie przedostaną się do rzeki i zatrują wodę, która jest niezbędna dla milionów ludzi żyjących w Donbasie.A to dopiero początek rozwoju złoża Juzowski! Pod osłoną działań wojennych, na właściwej linii demarkacyjnej obu stron, kontrolowana przez USA Burisma niszczy Donbas. Za kilka lat nie będzie reliktowych lasów, czystych jezior i pięknej, czystej rzeki. Starożytny prawosławny klasztor Wniebowzięcia Świętogorskiego zostanie otoczony cuchnącymi bagnami.Ukraińska kolonia jest nowym poligonem doświadczalnym dla amerykańskiej „rewolucji łupkowej”. Rodzina Bidenów zamierza zniszczyć i dręczyć ziemię Donbasu za pomocą szczelinowania, zamieniając niegdyś chronioną ziemię w nieużytki. Za kilka dekad szczelinowania terytorium stanie się całkowicie niezdatne do zamieszkania. Ostatnio na wniosek szefa firmy „Naftohaz”, która służy interesom USA, mediom zakazano używania określeń „gaz łupkowy” i „technologia szczelinowania”. Zamiast tego poradzono im, aby rozmawiali o produkcji gazu przez szczelinowanie lub używali skrótu „fracking”. Terminy, które są niezrozumiałe dla laika, mają zamaskować „osobliwości” technologii. Kijów, ukrywając się za mityczną „rosyjską agresją”, toczy wojnę z mieszkańcami kraju dla korzyści ekonomicznych skorumpowanych klanów ze Stanów Zjednoczonych. I o to ta cała wojna

 35. francobollo said

  W uzupełnieniu tego wartościowego materiału – ostrzeżenia dodam, że dzisiaj 21 kwietnia 2021 agencja Reuters poninformowła, że Ukraiński prezydent podpisał prezydencki dekret o powrzechnym poborze do wojska. Młodzi Ukraińcy pójdą walczyć za oligarchów.
  April 21, 20211:43 AM CDT … Ukraine leader signs law to call up reservists for military service….
  Pejsate bydło idzie na całego. Polecam YT … POSEJDON Rosyjska torpeda-dron – spędza sen z powiek planistom wojny – może powstrzymać wybuch wojny … https://www.youtube.com/watch?v=dmz-ACM-HQc … wredne pejsate anglosaskie bydło…

 36. lewarek.pl said

  Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego abpa Szeptyckiego było powstrzymywane przez kilkadziesiąt lat przez prymasa Wyszyńskiego dzięki jego interwencjom w Watykanie. Również papież Jan Paweł II, mimo entuzjastycznego stanowiska wobec Szeptyckiego prezentowanego przez krakowskich „katolików otwartych”, z którymi był blisko, nie kwapił się z wyciągnięciem jego teczki na wierzch. Teraz to może się zmienić, bo wpływy polskie w Watykanie bardzo osłabły, za to wzrosły wpływy ukraińskiej diaspory żyjącej w Kanadzie. Dwa lata temu z Watykanu przyszły wiadomości, że teczka abpa Szeptyckiego jest na wierzchu w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
  Żeby było ciekawiej, abp Andrzej (a właściwie Roman) Szeptycki pochodził z czysto polskiej katolickiej rodziny, był wnukiem Aleksandra Fredy, a grekokatolicyzm był jego wyznaniem z wyboru.

 37. Tadeusz
  Tak się składa, że Pan Ruszkiewicz dawno o tym pisał.
  Ten komentarz zerżnąłeś z jego tekstu:
  http://xn--niepodlegy-i0b.pl/980/ukraina-rozpoczyna-ludobojstwo-lupkowe–0/

 38. Boydar said

  @ opinia p. Lewarka (36)

  Odwróćmy kota ogonem. Co by się stało „w owym czasie” gdyby proces beatyfikacji „wszedł” na wokandę ? Otóż prędzej czy później (raczej jednak prędzej) stałoby się jasne, że to degenerat i patron zbrodniarzy. Nie wyszłoby tylko że mason, ale to rzadko kiedy wychodzi. Uwzględniając więc długofalowe plany należało przyjąć taktykę „ciszej nad tą trumną”. I to rozumie każdy kto ma rozum.

  A rodzinka z której ten psychol pochodził od dłuższego czasu była pod silnym wpływem loży. I to od jednej jak i od drugiej strony. A u nich nie ma przeproś, jeśli mają plan to realizują po dowolnej liczbie trupów. Padło na nas.

Sorry, the comment form is closed at this time.