Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Mietek o Ukraińska wojna
  Anzelm o Ukraińska wojna
  Piskorz o 14 milionów drzew wyciętych po…
  Anucha o 14 milionów drzew wyciętych po…
  Roman B o Ukraińska wojna
  bryś o Ukraińska wojna
  bryś o Ukraińska wojna
  rafał o Piskorski i Radzikowski o Andr…
  Anzelm o Ukraińska wojna
  Anzelm o Położyć kres patologii
  Greg o Wolne tematy (58 – …
  kontra o Żydowska kloaka przetacza się…
  Anzelm o Położyć kres patologii
  Mietek o Schiller na liście Ukraiń…
  Głos Prawdy o Wolne tematy (58 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Wiesz wszystko o kotach? Ciekawostki, o których nie masz pojęcia.

Posted by Marucha w dniu 2021-04-27 (Wtorek)

Czytelnicy gajówki skutkiem kociofilii admina być może jeszcze nie wiedzą o kotach wszystkiego (a kto to wie?), ale na pewno znacznie więcej, niż przeciętny obywatel kraju nad Wisłą.
Zapewne znają zatem wiele podanych poniżej faktów, ale nie szkodzi chyba je przypomnieć i odświeżyć.
Admin

Kocie fakty – kot z krwi i kości czy z gumy?

W organizmie kota jest 230 kości (z czego 10 proc. znajduje się w ogonie), a mimo to ten potrafi przecisnąć się przez wąskie szczeliny. Jest to możliwe, ponieważ koty mają mocno zredukowane obojczyki, które tkwią schowane głęboko w mięśniach.

Według wielu uczonych kot jest cieczą

Koty chodzą w specyficzny sposób, ponieważ jednocześnie poruszają obiema lewymi, a potem obiema prawymi łapami. W podobny sposób chodzą żyrafy.

Z kolei ogon pozwala kotu zachować równowagę. Kot może obrócić ucho o 180 stopni, za sprawą znajdujących się tam mięśni. Dzięki temu wychwytują zagrożenia i lepiej lokalizują swoją zdobycz.

Wibrysy kota znajdują się nie tylko na policzkach, ale też nad oczami, na podbródku, wewnętrznej stronie przednich łap, górnej i dolnej wardze oraz pomiędzy palcami. Za ich pomocą, kot jest w stanie ocenić, czy przeciśnie się przez dany otwór. Wibrysy pomagają w poruszaniu się w ciemnościach oraz rozeznawaniu w terenie. Znajdujące się na łapach włosy czuciowe, informują kota o podłożu, na jakim znajduje się ofiara. Dzięki temu kot wie, czy powinien wyciągnąć pazury, aby wyhamować.

Koty potrafią skakać na wysokość sześciokrotnie przewyższającą ich wzrost. Dla tych stworzeń istnieje tzw. przestrzeń pionowa. Oznacza to, że w wielkość danego pomieszczenia wliczają się także półki, szafki etc., dlatego część właścicieli kotów decyduje się na zamontowanie na ścianach specjalnych półeczek, wycieraczek, mat i hamaków dla kota.

Wzrok, węch, smak – co warto wiedzieć na ten temat?

W kocim oku znajduje się więcej pręcików, które odpowiadają za postrzeganie ruchu i widzenie czarno-białe (nocne), a mniej czopków, które wpływają na ostrość i widzenie barw. Dzięki temu kot dostrzega ruch przy minimalnym świetle, ale kolory, jakie widzi, są nieliczne i wyblakłe. Kot dostrzega barwę niebieską, żółtą, zieloną oraz fioletową. Kolor czerwony odbiera jako zielono-żółte plamy.

Kot nie widzi tego, co znajduje się bezpośrednio przed jego nosem. Te stworzenia najlepiej widzą przedmioty oddalone o 2-6 metrów. Pole widzenia kota to 200 stopni (człowieka 180 stopni), ale wyostrzone jest tylko to, co znajduje się w centrum jego wzroku.

Odcisk nosa kota jest unikalny tak samo jak linie papilarne człowieka. Koty mogą wręcz spróbować zapach. Wystarczy, że coś powąchają, a już wiedzą, jak to smakuje. To za sprawą węchu i wibrysów „dostrzegają” to, co znajduje się bezpośrednio przed nimi.

Na języku kota nie ma kubków smakowych, dzięki którym ten mógłby posmakować słodycze. Jeśli kiedyś przyłapałeś kota na tym, jak wylizuje zagęszczone mleko skondensowane z puszki znajdującej się na blacie, to nie robi tego dlatego, że mu smakuje. Kot nie czuje słodkiego smaku, a cukier jest zbędny w jego diecie. Z kolei skosztowanie słodyczy może być dla kota niebezpieczne.

Zabawa a polowanie – ciekawostki o kotach

Kot to stworzenie udomowione, ale nie oznacza to, że wyzbył się naturalnych odruchów. Zarówno dzikie, jak i koty domowe, wciąż odczuwają potrzebę polowania. W skład schematu łańcucha łowieckiego kota wchodzą elementy takie jak: wypatrywanie ofiary, skradanie się, pościg, złapanie ofiary, zabicie, rozszarpanie, zjedzenie, kocia toaleta oraz sen.

Koty uwielbiają podełka

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że problemy behawioralne z kotami (np. atakowanie człowieka, sikanie na łóżko, lęk przed ludźmi) mogą być wynikiem niewłaściwej zabawy z kotem lub jej całkowitym braku.

Każdy z etapów schematu łowieckiego kota jest tak samo ważny. Jeśli przez dłuższy czas zabraknie któregoś z nich (np. złapania ofiary lub zjedzenia zdobyczy), to w organizmie kota zacznie się wytwarzać hormon stresu, przez co spadnie poziom substancji odpowiedzialnych za prawidłowe samopoczucie zwierzęcia.

Wspólna zabawa z kotem powinna trwać ok. 10-20 min. Najważniejsze jest to, aby zwierzak miał możliwość zapolowania, dlatego najlepiej sprawdzają się m.in. kijki z szeleszczącymi piórkami, piłki na lince czy nakręcane myszki. Po zabawie należy wręczyć kotu smakołyk lub posiłek, a także w spokoju pozwolić mu się wymyć oraz odpocząć.

Mając na uwadze powyższy schemat, często wybierany laser dla kota nie jest jednak najlepszą zabawką. Sprawdzi się tylko przy kotach o dużym temperamencie, które bardzo trudno zmęczyć. Kot może przez chwilę „polować” na czerwoną kropkę, jednak później należy zmienić zabawkę na inną, którą to będzie mógł złapać i przez chwilę pogryźć.

Dzieci mogą bawić się z kotami, ale należy nadzorować ich zabawy. Nie powinno się kupować kotów dla dziecka na prezent, ponieważ jest to żywe stworzenie, którym trzeba się opiekować. Dzieci bardzo często nie zdają sobie z tego sprawy, więc później odpowiedzialność za kota spoczywa na barkach rodziców.

Fakty, informacje, wiadomości – co warto wiedzieć o dachowcach?

Kot dachowiec to najczęściej spotykany kot w naszym kraju, ale też na świecie. Jeśli kot nie ma rodowodu, nie jest on uznany za kota rasowego, nawet jeśli jakiegoś przypomina. Często kot dachowy nazywany jest kotem europejskim krótkowłosym, ponieważ na pierwszy rzut oka jest do niego podobny. Jednak jest to błąd, ponieważ jest to uznana rasa kota, która ma własny wzorzec. Kot europejski krótkowłosy najczęściej hodowany jest w krajach skandynawskich.

Zarówno najładniejsze psy, jak i najładniejsze koty podawane w rankingach to zwierzęta rasowe. Wynika to z prostego faktu, jakim jest to, że koty dachowe nie mają określonego wzorca, a z ich krzyżówek tak naprawdę powstają przypadkowe odmiany. Taki kot będzie niepowtarzalny i równie dobrze może być najpiękniejszym kotem na świecie, ale bardzo mało osób będzie miało okazję się o nim dowiedzieć. Wszelkie rankingi nie należy traktować dosłownie, ponieważ każdemu podoba się coś innego. Dla jednego najładniejsze będą koty duże i puchate, a dla innego małe i bezwłose.

Koty rasowe mają określony wygląd, ale także charakter. Może on w większym lub mniejszym stopniu odbiegać od wzorca, ponieważ na usposobienie kota mają wpływ także czynniki zewnętrzne, jak kontakt z człowiekiem. Kot, który z natury jest przyjacielski i towarzyski, może być nieśmiały i wycofany, jeśli doznał jakiejś krzywdy.

Jednak zazwyczaj decydując się na rasowego kota, można spodziewać się, jaki ten będzie miał temperament. W przypadku kota dachowego jest to jedna wielka loteria.

Źródło: Fajny Zwierzak
Data utworzenia: 25 kwietnia 2021, 05:28
https://www.onet.pl/

Komentarzy 8 do “Wiesz wszystko o kotach? Ciekawostki, o których nie masz pojęcia.”

 1. xyz said

 2. xyz said

 3. Bezpartyjna said

  Zadziwiajace i niepowtarzalne stworzenia 😺

 4. pies said

  Co to jest. Małe, czarne, ma cztery łapy i skacze wyżej jak słup telegraficzny.

  Odp. kot.

  P.S. Czy kto widział jak słup telegraficzny skacze?

  🙂
  Admin

 5. AnuLa said

  Dla żydów kot jest niekoszerny. Jakie to szczęście dla nas, a przede wszystkim dla kotów 🙂

 6. Zamienię mieszkanie na domek z kotem. Kot oczywiście zostaje.

 7. xyz said

  https://demotywatory.pl/3917443

 8. Boydar said

  @ AnuLa (5)

  Koszerność to mit, a w naszym obszarze szczególnie. Żrą wszystko jak leci. Co nie znaczy że mitomani wyginęli, można spotkać, nawet często.
  U nas w Polsce jak u żyda nie było kota to on był żaden żyd. Nie wiem czy to z czegoś konkretnego wynika (może pozostałość po Egipcie ?) czy une po prostu tak mają, może sumienie im się wykrapla w kotowości. Do ludzi serca nie mają, no to chociaż do źwierzaczka.

  Ale akurat koty na tym nie cierpiały i chyba nie cierpią.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: