Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  minka o Jak pokonać piątą falę, czyli…
  revers o Wolne tematy (5 – 2…
  Natan o Kogo jebać, jak i w co?
  JerryRoberts o Wolne tematy (5 – 2…
  revers o Antyludzki projekt PiS ma obow…
  revers o Bandy UPA powrócą na Podkarpac…
  Dziadzius o Bandy UPA powrócą na Podkarpac…
  Rejan o 17 stycznia 1945 – wkroczenie…
  istra o Bandy UPA powrócą na Podkarpac…
  revers o Wolne tematy (5 – 2…
  Andzia o Wolne tematy (5 – 2…
  ZBiR o Wolne tematy (5 – 2…
  cedric o Wolne tematy (5 – 2…
  revers o Minister pandemii „grozi”, że…
  cedric o Wolne tematy (5 – 2…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 583 obserwujących.

Gdyby Dmowski żył…

Posted by Marucha w dniu 2021-04-29 (Czwartek)

To na pewno popierałby „niepodległą” Ukrainę, Międzymorze, Amerykę i na pewno sprzeciwiłby się „agresywnej polityce Rosji”, na pewno też popierałby politykę historyczną a la IPN i inne „zdobycze” intelektualne i programowe Prawa i Sprawiedliwości.

Taki wniosek można by wyciągnąć po lekturze tekstu Jakuba Maciejewskiego pt. „Jak Konfederacja na stałe ośmieszyła idee Romana Dmowskiego” (wpolityce).

Maciejewski to publicysta tygodnika „Sieci”, portalu wPolityce i dwumiesięcznika „Acana” [chyba „Arcana? – admin]. Jego tekst jest próbą przekonania czytelnika, że obecna Konfederacja ośmieszyła „na trwałe” idee Dmowskiego prezentując groteskową prorosyjskość, która się ma nijak do tego, co prezentował sobą Dmowski.

To próba przeciwstawianie „racjonalnego” Dmowskiego „głupiej” Konfederacji, co o tyle byłoby prawdziwe, gdyby nie to, że autor i Dmowskiego przykrawa do swojej wizji ideowej, próbując przedstawić go innym niż był w rzeczywistości. To zresztą tendencja pisowskiej „polityki historycznej”, mającej za zadnie „zinterpretowanie” Dmowskiego na potrzeby obecnej polityki (np. zrobienie z Dmowskiego rusofoba czy próby tworzenia antyrosyjskiej „endecji”).

I dalej czytamy: „Dziś już nie da się obronić myśli wybitnego ojca polskiej niepodległości – Romana Dmowskiego. Jego samozwańczy kontynuatorzy, Janusz Korwin-Mikke, Krzysztof Bosak czy Robert Winnicki, skutecznie ośmieszyli idee Narodowej Demokracji, która była kiedyś motorem patriotycznej modernizacji Polaków” – pisze Maciejewski.

Dmowski był wybitny – pisze autor, ale „skopiowanie postulatów z roku 1918 na rok 2021 zamienia ówcześnie przenikliwą myśl w karykaturę polityki. Polacy już nie muszą rywalizować o miejsca w radzie miasta Przemyśla z Ukraińcami, a więc po co ta antyukraińskość ruchu narodowego? W imię przeszłości? Przecież Dmowski właśnie potępiał to zapatrzenie w historię kosztem współczesnych realiów, właśnie kazał być Polakom nowoczesnymi i zarzucić płacze nad dawną wielkością i upadkiem – stąd też np. jego krytyka galicyjskich konserwatystów”.

I tak oto powoli dochodzimy do rozwikłania zagadki. Już w pierwszym zdaniu autor się odsłania. Antyukraińskość? Nieee… tego dzisiaj Dmowski na pewno by nie popierał, bo przecież Przemyśl już jest polski. Tyle tylko, że Dmowski pisząc w 1930 roku teksty o relacjach polsko – ukraińsko – rosyjskich – nie miał wcale tego na myśli, tylko geopolityczne konsekwencje wybicia się Ukrainy „na niepodległość”. I przewidywał, że taka Ukraina będzie „zbiegowiskiem kanalii z całego świata”, „międzynarodowym domem publicznym” i „wrzodem na ciele Europy” i że lepiej sąsiadować z krajem silnym i dobrze zorganizowanym (czyli z Rosją) niż właśnie z tym „międzynarodowym domem publicznym”. Wątpię, czy zmieniłby w tej kwestii zdanie widząc, jak jego proroctwo spełniło się co do joty, a nawet przerosło jego najgorsze oczekiwania.

Dalej pisze autor: „A dzisiejsza prorosyjskość Korwinów i Braunów? Przecież czym innym było warunkowe poparcie cara Mikołaja II, który musiał zwijać imperium, niż chwalenie Władimira Putina, który imperium chce odbudować. Czym innym była Rosja Pawła Milukowa i Sergiusza Wittego, z którą Dmowski próbował się dogadać, a czym innym Rosja Patruszewa i Ławrowa, której Janusz Korwin Mikke czy Tomasz Sommer dają treści do omawiania w tamtejszych mediach”.

Otóż drogi panie, Dmowski nie konstruował swojej koncepcji na krótką metę, ot, tak tylko taktycznie. Jak napisał w 1925 roku, jego myśl o ułożeniu się z Rosją (czyli Polski suwerennej z Rosją) jest ponadczasowa, wybiega poza bieżąca politykę w okresie wojny światowej i jest „najważniejszym zadaniem polityki polskiej” na następne pokolenia.

Co z tego testamentu jest realizowane? Nic. Rządy postsolidarnościowe nie zrobiły nic aby ułożyć z Rosją normalne racje – nie sojusz, ale NORMALNE RELACJE! W zamian przez 30 lat jątrzą i szczują, tak, że obecnie Polska ma przeciwko sobie nie tylko rząd w Moskwie, ale i dużą część przyjaznych nam kiedyś zwykłych Rosjan. To jest owo epokowe „osiągniecie” tych rządów.

W dodatku rządy styropianowe robią to na zlecenie owego „komiwojażera”, o którym Dmowski pisał w serii artykułów w 1929 roku. Ten „komiwojażer” to Stany Zjednoczone Ameryki ze swoim obsesyjnym dążeniem do panowania nad całym światem i wykorzystywania takich państw jak Polska do budowania liberalnego „nowego porządku światowego”, który ideologicznie jest zagrożeniem dla polskiej tradycji i tożsamości.

Jednak tacy publicyści jak Maciejewski wolą nadal udawać, że tego nie widzą, widzą za to „rosyjskie zagrożenie”, będące obecnie niczym innym jak straszakiem, przy pomocy którego trzyma się w ryzach kraje wysługujące się „komiwojażerowi”.

Maciejewski wyśmiewa Konfederację, ale czyni to przy pomocy historycznego szalbierstwa, w dodatku przypisując jej liderom to, czego raczej nie robią, bo ich „prorosyjskość” w przypadku Janusza Korwin-Mikkego jest raczej medialnym szumem mającym na celu zwrócenie na siebie uwagi, a w przypadku liderów Ruchu Narodowego w praktyce nie występuje. Jest to więc strzał w płot.

To my moglibyśmy podyskutować – i przecież dyskutujemy (vide casus Roberta Winnickiego) na temat odejścia RN od rozumienia polityki w stylu Romana Dmowskiego. Ale twierdzić, że liderzy Konfederacji są tym, czym wcale nie są i w dodatku posługiwać się fałszywymi argumentami natury historycznej – to już gruba przesada. [… raczej zlecona robota – admin]

Jan Engelgard
https://myslpolska.info

Komentarzy 19 do “Gdyby Dmowski żył…”

 1. NyndrO said

  Gdymy Dmowski żył, to powstałoby rusztowanie pod Jego biurem.

 2. burak z kartoflandii said

  A gdyby miał biuro w katakumbach?

 3. Ale dlaczego? said

  Trzeba nazwać rzeczy takimi jakie są.
  Pisiory kłamią.
  Co dzień od nowa utwierdzają mnie w przekonaniu czym są.
  KURWY PISOWSKIE to najbardziej sprzedajna partia w 3rp.
  Agentura KURW PISOWSKICH zrobi wszystko by zadowolić żydów i jankesów oraz globalistów i brukselę.
  Likwidują powoli państwo polskie i naród polski. Wyganiają Polaków z kraju zamieniając nas z banderowcwmi. I szykują całkowite nasze unicestwienie w szykowanej wojnie z Rosją.
  KURWY PISOWSKIE służą złu i wrogom naszym. Służą szatanowi. Bo dążenie do wojny a nie pokoju to wykonywanie tego czego pragnie szatan. Bo służenie satanistycznej koncepcjo NWO to służenie szatanowi. Bo wspomaganie likwidacji katolicyzmu w Polsce to służenie szatanowi.
  Nazywajmy sprawy i kurwy po imieniu.

 4. NyndrO said

  To nie. I by żył dalej.

 5. revers said

  juz na faceboku zakladano polskojezyczna grupe anty Dmowski – z opisem grupy polski nazista, faszysta i podbne epitety wyksztallciuchow inaczej, raczej z gudlajskiej opcji mlodych gniewnych i wyksztaconych, wiekich unitow, mlodych wyznawcow uni ,dewiatow i naciagaczy podatkowych.

 6. jok said

  Skoro już to poruszamy…

  1. Hm… bez komentarza 🙂 – -można zajrzeć
  https://niezalezna.pl/autor/jakub-augustyn-maciejewski

  2. Wydaje mi się – acz może czegoś lub dużo nie doczytałem – że Dmowski był prorosyjski głównie taktycznie. Powiedzmy taktyczno-operacyjnie – czyli jednak nie strategicznie. Strategicznie to może w tym ujęciu – był antyniemiecki, to siłą rzeczy prorosyjski.
  Tak jak dziś, jak w PRL, tak i przed I WŚ – chcemy czy nie chcemy – Zachód, Niemcy – imponowały (większości), Rosja – nie imponowała (większości)), przynajmniej nie w jakiś specjalny sposób. Oparcie się o Rosję – nie ma obawy utraty polskości, oparcie się o Niemcy – jest.

  3. Prorosyjskość Braunów – to głównie życzeniowe patrzenie takich jak ów Maciejewski. Życzeniowe, bo ułatwia atakowanie „przeciwnika”, jako że „prorosyjskość” w oczach „maciejewskich” jest czymś złym i wstydliwym. Eksponują „autorzy okołopisowi” tę prorosyjskość „braunów”, „opierając” się na tym, ze Konfederaci – przynajmniej słownie przemawiają w taki sposób, który ich nieco odróżnia od innych, tj. dostrzegają czasem) „banderię”, 447 oraz zbędność i szkodliwość ciągłego antagonizowania Rosji.

 7. lewarek.pl said

  Gdyby Dmowski żył, to ciekawe, czy zaglądałby na gajówkę.
  A jeśli tak, to czy zamieszczałby tu swoje komentarze.
  I jak często obrzucany byłby gównem.
  Dmowski był w takim samym stopniu prorosyjski, co i antyrosyjski. Był po prostu propolski. Do stosunków polsko-rosyjskich przykładał miarę polskiej racji stanu i wychodziło mu tak, a nie inaczej.
  Jak widać po powyżej cytowanym fragmencie o Ukrainie, nie mylił się.

 8. zen said

  Podobno Roman Dmowski powiedział to w rozmowie z Wańkowiczem – „Gdybym miał 100 mln rubli, w d*pie miałbym Watykan” – zapewne chodziło o poparcie władz kościelnych wobec niepodległości Polski, które popierały cara jako władzę pochodzącą od Boga – dodam od siebie – warunkową władzę.

  Moim skromnym zdaniem Dmowski to jeden z największych Polaków w historii, to jemu zawdzięczamy niepodległość wywalczoną na Konferencji Wersalskiej, w której toczył werbalne batalie z syjonistami, wrogo nastawionymi do naszej niepodległości.

  „Władysław Konopczyński, wybitny historyk związany z Narodową Demokracją, napisał o Romanie Dmowski następująco: „Mąż stanu, który po wojnie światowej wprowadził swój naród między zwycięzców, wywalczył dlań Pomorze, Wielkopolskę i Śląsk, wygrał spór o Lwów, rozstrzygnął na rzecz Polski sprawę wileńską, wyzwolił miliony, milionom dał miliardy, został z dalszego państwowego życia Rzplitej wykreślony”.

  https://janusz.neon24.pl/post/118267,masoni-najwiekszymi-wrogami-polski-i-dmowskiego

  „Rządy nie rządzą, a jedynie kontrolują machinę rządową, same będąc kontrolowane przez niewidzialną rękę” – Benjamin Disraeli, Londyn. 1847 rok.

 9. Gdyby Dmowski żył…

  toby pił…

 10. Boydar said

  „Dziedzictwo” … zaczytałem się …

 11. Zerohero said

  @1, NyndrO

  Celny komentarz!

  A co do wypocin Maciejewskiego, to akurat tzw. Ruch Narodowy momentami ocierał się o banderofilstwo a antyrosyjski był zawsze. Albo Maciejewski jest kretynem albo uwiarygadnia Ruchałków.

  PS. Ruchałek Winnicki powiedział niedawno, że miedź nie ma przyszłości i dobrze by Polska pozbywał się jej złóż sprzedając je. Komu? Chyba frajerom którzy tej wiedzy co Ruchałek Winnicki nie mają.

 12. Ale dlaczego? said

  Pisiory budują SĄDY!
  Czyli zadłużania i droga do bankructwa Polski c.d. przez partię „patriotyczno-kaolicką”

 13. Mano Negra said

  https://www.rt.com/sport/522389-draughts-world-championship-russia-flag-poland/
  https://www.rt.com/sport/522478-russian-flag-removal-draughts-wada-video/

 14. Re: 11
  Jeden z ostatnich fragmentow mojego tekstu pt: „Swiat w lapach lichwiarskich „faraonow”….”
  dobrze obrazuje sytuacje…

  (….)

  „I najważniejsze w całym światowym „geszefcie” JEST TO: …. że bez udziału głównego „motoru” napędzającego i finansującego, jakim jest ponad 2320-to-letni LICHWIARSKI KARTEL (czyt. LICHWA) żadne „Protokoły mędrców Sjonu”, żadne tajne stwowarzyszenia, żadne polityczne „(socjal-kapital-komun….)izmy”, żadne „genderowsko-tęczowe” wynaturzenia, żadne spiski „bermanowskie”, żadne „ośrodki masowego rażenia” włącznie z „syjonizmowym porządkiem świata” NIGDY by nie miały miejsca ani nigdy by nie zafunkcjonowały w jakiejkolwiek przestrzeni czasowej…i siłą rzeczy „plemie żmijowe” musiałoby dokładnie tak samo zapierdalać na chleb („miche”) jak my wszyscy bez wyjątku na całej Ziemi…
  (…)
  ========================
  jasiek z toronto

 15. To jedno z największych upokorzeń i ośmieszenia Polaków,Polacy płacą/z przymusu ze swoich kieszeni bez ustanku … na tam ten „dobrobyt”.
  Kosztem swoich dzieci, swoich chorych, swojego poziomu życia.Oto sukces „polskie demokracji”.

  „Polska dyplomacja na ukraińskie zawołanie. Wystarczy, że pan zagwiżdże, a piesek szybko i posłusznie przybiega”
  W Kijowie i Dniepropietrowsku otwierają kolejnego szampana!!!!
  https://cai24.pl/dzial/swiat/

 16. bronek said

  „że taka Ukraina będzie „zbiegowiskiem kanalii z całego świata”, „międzynarodowym domem publicznym” i „wrzodem na ciele Europy”
  ———————
  Tak – tylko Dmowski nie przewidział banderowskiej Ukrainy – a ona robi obecnie za minę podłożona pod polski zad, którą można odpalić i z Berlina i z Łoszingtonu i nawet z Rosji – o ile w Rosji ichnia, V kolumna Belzebuba urośnie w siłę.

 17. Marucha said

  Re 16
  Dmowski nie przewidział też, że walutą Ukrainy będzie hrywna.

 18. bronek said

  Re 17:
  Nieprecyzyjnie się wyraziłem i tak wyszło. Dmowski z pewnością zdawał sobie sprawę i z tego, że tzw. samoistna Ukraina będzie robić za minę podłożona pod sąsiadów – gdzie detonator będzie poza Ukrainą.

  —————-
  Ok 🙂
  Admin

 19. Boydar said

  No więc przeczytałem.

  Wydaje się, że można z tej powieści więcej dowiedzieć się prawdy o Dmowskim niż z całego stosu innych świadectw. Także o Polsce i Polakach.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: