Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Mietek o Nierozwiązana tajemnica kamien…
  Crestone o Kobiety zachowują się tak gówn…
  Krzysztof M o Kobiety zachowują się tak gówn…
  Krzysztof M o Kobiety zachowują się tak gówn…
  Krzysztof M o Puste hasła
  bez loginu o Kobiety zachowują się tak gówn…
  revers o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  revers o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Marucha o Kobiety zachowują się tak gówn…
  Jaber o Kobiety zachowują się tak gówn…
  AndreAndre o Kobiety zachowują się tak gówn…
  Carlos o Wolne tematy (39 – …
  biordal o Kobiety zachowują się tak gówn…
  Boydar o Galicja
  Ramirez o Kobiety zachowują się tak gówn…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

„Broni nie złożę. Munduru nie zdejmę. Tak mi dopomóż Bóg”

Posted by Marucha w dniu 2021-05-01 (Sobota)

30 kwietnia 1940 roku, pod Anielinem koło Opoczna zginął major Henryk Dobrzański ps. „Hubal”, major kawalerii Wojska Polskiego, sportowiec, „Zagończyk”, żołnierz Legionów Polskich podczas I wojny światowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i polsko-ukraińskiej, legendarny dowódca partyzancki podczas II wojny światowej.

W kampanii wrześniowej 1939 roku mjr Henryk Dobrzański był zastępcą dowódcy 110. Rezerwowego Pułku Ułanów, którym dowodził ppłk Jerzy Dąmbrowski, słynny „Łupaszka”. Gdy 29 września 1939 roku, w obliczu klęski, pułk został rozwiązany, podzielony został on na trzy części, a ci, którzy nie czuli się na siłach bądź nie mieli chęci, by kontynuować walkę, mogli rozejść się do domów.

Ppłk. „Łupaszka” na czele ok. 30 ludzi udał się na Czerwone Bagno, gdzie z czasem jego oddział rozwinął się w zgrupowanie, które kontynuowało walkę przeciwko okupantowi sowieckiemu. Kilkunastu ludzi z rtm. Dwocrzeckim-Bohdanowiczem na czele podjęło próbę przedarcia się na Węgry, co ostatecznie się nie udało. Z kolei mjr. Dobrzański, który przyjął pseudonim „Hubal”, na czele części żołnierzy ruszył w Góry Świętokrzyskie.

W Górach Świętokrzyskich mjr „Hubal” swój oddział rozbudował, dając się mocno we znaki okupantowi niemieckiemu. Do legendy przeszły jego zwycięskie walki pod Huciskiem. W lutym 1940 r. podczas dłuższego postoju w Gałkach liczebność oddziału wzrosła do około 320 żołnierzy.

13 marca 1940 r. do Gałek przybył ówczesny Komendant Okręgu Łódzkiego ZWZ – płk. „Miller” /Leopold Okulicki/ z rozkazem demobilizacji oddziału lub znacznym jego zmniejszeniu. Wobec zaistniałej sytuacji major Hubal pozostawił wolną rękę swoim podwładnym. Oddział opuścili prawie wszyscy oficerowie oraz część żołnierzy, przechodząc do pracy konspiracyjnej w szeregach Związku Walki Zbrojnej. Przy majorze pozostało około 70 – 80 żołnierzy.

Z nadejściem wiosny Niemcy rozpoczęli zakrojoną na szeroką skalę akcję wymierzoną przeciwko polskiemu podziemiu konspiracyjnemu, w tym również przeciwko oddziałowi Hubala. 30 marca 1940 r. pod Huciskiem oraz 1 kwietnia 1940 r. pod Szałasem doszło do zwycięskich potyczek oddziału z przeważającymi siłami wroga. Niemcy po nieudanej akcji, rozpoczęli działania odwetowe wobec ludności cywilnej mordując i paląc wiele wsi na szlaku Oddziału Wydzielonego WP majora Hubala.

Przed świtem 30 kwietnia 1940 r. oddział wyminąwszy wieś Anielin, dotarł do sosnowego zagajnika przylegającego do wysokopiennego lasu, gdzie major zarządził postój. Ponieważ wszyscy żołnierze byli przemęczeni nocnym marszem, na warte od strony wsi wystawiony został tylko kpr. Lisiecki („Zemsta”). Tu, rankiem 30 kwietnia 1940 r. mjr Henryk Dobrzański Hubal wsiadając na swego konia został ostrzelany z broni maszynowej, a jedna z kul przeszyła jego pierś. Wraz z nim poległ jego luzak kpr. Antoni Kossowski („Ryś”) oraz koń majora „Demon”.

Więcej:
>https://majorhubal.pl/index.php?d=strona_zyciorys

https://www.magnapolonia.org

Komentarzy 31 do “„Broni nie złożę. Munduru nie zdejmę. Tak mi dopomóż Bóg””

 1. xyz said

 2. Piskorz said

  re art… Niemcy po nieudanej akcji, rozpoczęli działania odwetowe wobec ludności cywilnej mordując i paląc wiele wsi na szlaku Oddziału Wydzielonego WP majora Hubala””…..i to była ta druga strona działąlności majora .!! ps Miejsce pochówku nieznane.!! Miejscowi różnie oceniali Jego działalność..! Wiadomo z jakiego powodu!

  —————-
  Gdyby Polacy się nie stawiali… gdyby nie Polnische Banditen, to Niemcy byliby dla Polaków dobrzy.
  Admin

 3. Piskorz said

  re 2. Patrzeć nie mogę na mordy tych bandytów..! ps I fotką zrobili, jak zawsze, na pewno Leica była w robocie, to ich ulubiony aparat. ps Ażeby Go po śmierci pohańbić…podobno wywieźli Jego ciało wozem wypełnionym nawozem. Tak chyba pisał Wańkowicz.

 4. walthemar said

  Hubala kojarze z Ryszardem Filipskim
  Tak tak
  Chwala obu [ten drugi tez patriota]

 5. Kula said

  To byl prawdziwy POLAK.
  A nie jakis dzisiejszy ;;;kutas maczo=man Gotowy sie zaszczepic Bo mu w TV wizorni powiedzieli Ze jesli chcesz wrocic do normalnosci To sie zaszczep.I przyjmij Paszport Covidowy .By mozna bylo Cie lepiej kontrolowac ….FRAJERZE/FRAJERSTWO .
  jedyna rada na Covidowcow Ktorzy reklamuja ;;;;;;;szczepienia I Paszporty Covidowe .Jest uzycie ;;;KALASZNIKOWA =PANA =A12.
  I to juz nadchodzi .I OBY SZYBKO
  Odstrzelic ;;;bandytow chcacych zniewolic ludzkosc I Spoleczenstwa.
  WOJNA WSZYSTKIM ktorzy CHCA NAS ZNIEWOLIC.

 6. Marcin said

  Ta szwabska gnida w środku to nie przypadkiem jakiś kuzyn gnidy Tuska?

 7. bardzo said

  Nie, panie Piskorzu. To była strona działalności najeźdźcy, a nie Hubala. Niby są jakieś tam konwencje wojenne, ale silniejszy nie musi ich przestrzegać.

 8. Marucha said

  Re 7:
  Coraz częściej – i to wśród nominalnych Polaków – występuje przerzucanie winy na Polskę. A to że prowokowała Niemcy, a to że się im stawiała w wojnie…

 9. DanaLem. said

  lupaszka-to Zygmunt Szyndzielarz(chyba,ze byl jeszcze jeden,i przepraszam-nie mam polskiej klawiatuy-wièc i niektorych znakow).

 10. bardzo said

  Wrócimy do tematu przy okazji dorocznej przepychanki około pierwszego sierpnia.

 11. bryś said

  Już wiem co mi nie gra w roli odgrywanej przez Olszańskiego. Kontrast między niektórymi jego zachowaniami a godnością munduru.

 12. Marek said

  Słabo panie Bryś, nie znalazł pan lepszego filmu?
  Poszatkowane kilkusekundowe wyrywki z kontekstu i nic więcej, co z tego że momentami wulgarne, pan zawsze och i ach?

  Olszański obok Chojeckiego.
  Chojecki to gnida usraelska, Olszański przy nim to przyzwoity człowiek.

 13. karlik said

  Ad 9 „Łupaszka-to Zygmunt Szendzielorz(chyba,ze był jeszcze jeden,i przepraszam-nie mam polskiej klawiaturowi i niektórych znaków).”

  Wydaje mi się, że w treści chodziło Jerzego Dąbrowskiego.

  .https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_D%C4%85browski_(podpu%C5%82kownik)

 14. Boydar said

  „tam nie ma Rosjan”

 15. Lily said

  Re 11;Brys
  Mnie od samego pocztku NIE GRALO.
  CYRK DLA NAIWNYCH.

 16. Polo said

  Olszański, jak sam mówi o sobie to nie kotek puszysty. Co wy chcecie by żołnierz był pacyfistą. Albo mówił kochany wrogu ja bardzo przepraszam, ale teraz ukłuje cię bagnetem. Żołnierz na polu walki to bestia im większa tym mniej śmiertelna.

 17. I*** said

  (13) Wszystko się zgadza – słynny „Zagończyk” podpułkownik Jerzy Dąbrowski (Dąmbrowski, Dombrowski), pseudonim „Łupaszka”, aresztowany przez NKWD, torturowany przed śmiercią, zamordowany w grudniu 1940 roku w Mińsku… po nim to właśnie przejął ten pseudonim major Zygmunt Szendzielarz!

 18. Anucha said

  Bryś i Lily
  Wybuchy złości Olszańskiego , nie przysparzają mu zwolenników.
  Nie wiem , czy jest to gra , czy problemy „zdrowotne”
  Ale treści jego programów są bardzo patriotyczne.
  Trudno jest uwierzyć w jego nieszczere intencje.
  Jestem widzem jego wszystkich programów.
  Jego zachowanie i mnie szokuje.

 19. Boydar said

  Zbytnio ufa Pan Grekom, Panie Anucha.

  Parafrazując reklamę – „jest Olszański, jest dobrze”. Tak, „ktoś tam gdzieś, mądry i z siłą przebicia, zajmuje się naszymi sprawami, taki strażnik”. Czy może ktoś go pilnuje ?

  A po co, przecież to Polak z dziada pradziada,obowiązki ma polskie, to nawet nie wypada pilnować, zresztą w jakim celu, i kto miałby prawo czy kompetencje. Tak mocno chwyta za nasze zbolałe serca i sumienia ta jego szorstka mowa …

  TAKI CH’UJ PANIE RADCO !!!

 20. Anucha said

  Panie Boydar.
  Za stary lis jestem, żeby wierzyć komukolwiek.
  Nawet sobie czasami trudno zaufać , nie mówiąc o Panu. Hahaha
  Mimo tego , że Pana bardzo lubię ( oczywiście tak po męsku) 😀

 21. Boydar said

  Dziadek Feliks zawsze powtarzał – ufaj, i sprawdzaj !

  Jak ktoś mnie sprawdza to tak się cieszę jak mysz ze styropianu 🙂

 22. I*** said

  (16) Obywatel Olszański jest z zawodu aktorem – za pieniądze może przebierać się i grać każda rolę… także Polaka i patrioty w mundurku! :))) Widać niezły z niego aktor, skoro umiał przekonać do siebie i swoich „bombastyczno-przaśnych” gadek nawet (wydawałoby się) cwanych wygów internetowych! :)))

 23. I*** said

  (22) Oczywiście – „…każdą rolę…”

  (18, 20) Stary lis… a jednak uwierzył farbowanemu lisowi w mundurku? :)))

 24. Zenon_K said

  Kamarad Jabłonowski spalił się już dawno. Siedzi pod kiecką Kurwina Mike na wespół jakimś warszawskim lalusiem z lizakiem w gębie. Promował już wielu, jak na ten przykład Winnickigo na prezydenta (ten z trójcy sękaczy jak mówią po polsku: Korwin, Braun no i Winnicki).

  Z Jabłonowskiego jest taki twardziel ze:
  • Wstydzi się (boi się?) swojej łysiny – trza chyba jakiegoś psychologa,
  • Jeździ na rowerze jak starsza babcia
  • Lubi wszystkich milicjantów (z wzajemnością) – nigdy żadnych problemów z wadzą.

  Dosadnie, po katolicku, przyłożył mu z liścia (ulubiony gest Jabłonowskiego) Ks. Michał Woźnicki: wysłał go do konfesjonału (po naszemu do diabła), gdy ten przez Internet zaproponował pomoc choremu wtedy Księdzu.

  Z tego człowieka taki katolik jak z koziej d. trąbka.

  Jemu najlepiej do twarzy z byłymi ubekami i małą warszawką.

  Jego żona, o jakimś innym nazwisku, to też była wielką patriotką, bo recytowała wiersze i śpiewała ckliwe pieśni i piosenki (oficjale jak np. w Opolu, na festiwalu – można, można).

 25. Boydar said

  Tą razą, Panie Anucha, uwierzyłbym. Obywatel Trójgwiazdkowy swoich zna od podszewki 🙂

 26. Anucha said

  Pożyjemy zobaczymy.
  Tak roli jeszcze nikt nie grał.
  Jestem przygotowany na wszystko😀

  Dziękuję za radę Panie Boydar.

  Ale une też dobrze wiedzą , że przypięcie żonkila jest dobrą metodą na zdyskredytowanie.

 27. Anucha said

  @23
  Jeszcze nie uwierzył :)))

 28. A my pomimo wszystko uczciliśmy rocznicę śmierci majora na Szańcu Hubala.Wielkie brawa dla Stowrzyszenia Hubaczycy 1939-1940.Uczcili oni tą rocznicę rajdem szlakiem oddziału Hubala a na koniec odwiedzili Pana Filipskiego.Przejechali konno ponad 180 kilometrów. https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Hubalczycy-1939-1940-872658486456166

 29. I*** said

  (25) No, no… próbujecie przyprawić mi gębę, obywatelu Boydar!!! :))))

 30. Boydar said

  Ależ skąd ! … gdzieżbym śmiał … 🙂

 31. Carlos said

  A.Fatygi bym sie nie czepial, gdyby byla ichnia, byla na wszystkich okladkach, a mimo Jej cudownego glosu- nikt Jej nie zapraszal. Olszanski ,jak kazdy mial prawo sie mylic( Winnicki) ,jego zbyt duze ego, plus czasami chamstwo, normalnych odpycha, tu sie zgodze.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: