Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  lewarek.pl o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Lily o AfD dostała wiatru w żagl…
  Listwa o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Listwa o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Marucha o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Piotr B. o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Peryskop o W kierunku głębi
  Listwa o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Piotr B. o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Marucha o Tak kot przekazuje ważną wiado…
  Listwa o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Listwa o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Listwa o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Piotr B. o „Fantazja polityczna”: MSZ Ros…
  Listwa o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 620 obserwujących.

Obywatele nie chcą się spisywać, prawnicy szkolą, jak się wymigać

Posted by Marucha w dniu 2021-05-02 (Niedziela)

Spis powszechny budzi sporo negatywnych emocji – powody to błędy w formularzu, niefortunnie skonstruowane pytania, które wręcz zmuszają niektórych do podawania nieprawdziwych informacji, i ogólna nieufność obywateli wobec władz.

Pojawiają się nawet kursy, jak uniknąć przykrego obowiązku, co budzi wątpliwości natury etycznej.

Budzi to pewne kontrowersje, bo za unikanie udziału w spisie powszechnym grozi grzywna do 5000 zł. Jeszcze surowiej karane jest podanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym, za to przestępstwo grozi do dwóch lat pozbawienia wolności, jest to więc w praktyce próba ominięcia przepisów.

A wątpliwości jest wiele – zgłaszają je m.in. osoby z niepełnosprawnościami, organizacje działające na rzecz praw osób LGBT oraz rzecznik praw obywatelskich.

Problem dla osób niewidomych i niedowidzących

Andrzej Janik z Fundacji Mir, Organizacji Pożytku Publicznego na rzecz osób niewidomych i słabowidzących, próbując wypełnić formularz, napotkał na problem już przy pierwszych polach, czyli rubryk do wpisania imienia i nazwiska oraz numeru PESEL. – Największy kłopot sprawiło uzupełnienie danych lokalizacyjnych – wybrania rozwijanej listy województwa, miejscowości i numeru budynku, ponieważ nie były możliwe do odczytania przez programy wspierające, czyli tzw. czytniki ekranu – wyjaśnia.

W rubryce takiej należy wpisać pierwsze trzy litery – zgodnie z nimi pojawia się lista rekomendowanych miejscowości, z których należy wybrać swoją. – To przeszkoda nie do przejścia dla osoby niewidomej, uniemożliwia wypełnienie dalszej części formularza, rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy osoby widzącej – mówi Andrzej Janik.

Andrzej Janik podkreśla, że państwo powinno zapewniać osobom z niepełnosprawnościami pełną niezależność. – Mimo, że obowiązuje ustawa o dostępności stron internetowych, dostępność bardzo kuleje, jako pracownik fundacji napotykam często problemy przy sporządzaniu sprawozdań czy formularzy do różnych instytucji publicznych, które w większości przypadków są niedostępne – mówi.

GUS pracuje nad modyfikacją

Jak się okazuje, błędy te nie zostały jeszcze usunięte, GUS pracuje nad modernizacją formularza. Alternatywą jest spisanie się przez telefon, można zadzwonić na infolinię spisową, gdzie konsultant wypełni formularz podczas rozmowy. Jest to jednak utrudnienie dla osób, które chciałyby dokonać samospisu.

Jak mówi Karolina Banaszek, rzecznik prasowy prezesa GUS, od razu po sygnałach od RPO i identyfikacji problemu dotyczącego pisowni w językach mniejszości narodowych i etnicznych w formularzu spisowym, został on poprawiony w zakresie znaków diakrytycznych i te przeszkody obecnie nie występują. Trwają prace nad dostosowaniem formularza do potrzeb osób niewidomych.

– Aplikacja do samospisu spełnia obecnie część wymogów standardu dostępności WCAG, GUS sukcesywnie ją modyfikuje, tak żeby odpowiedzieć na potrzeby osób niedowidzących czy niewidomych – podkreśla Karolina Banaszek. Jak dodaje, przetłumaczono pytania na polski język migowy, żeby mogły spisać się osoby niesłyszące, urzędy statystyczne uruchomiły też dla nich wideoczaty oraz współpracują z oddziałami Polskiego Związku Głuchych w terenie.

Osoby LGBT+ między młotem a kowadłem

W sprawie samospisu interweniowały także organizacje działające na rzecz praw osób LGBT+ . [No jakże by inaczej, wszak wokół  nich świat się kręci – admin]

– Formularz jest ślepy na istnienie osób niebinarnych, ale też osób transpłciowych, które jeszcze nie przeszły lub nie chcą przechodzić przez tranzycję prawną – mówi adwokat Karolina Gierdal z Kampanii Przeciwko Homofobii

– Płeć metrykalna jest zakodowana w numerze PESEL i jeżeli osoba transpłciowa na dalszym etapie wypełniania formularza wpiszę inne dane o płci, system wyświetli błąd i nie pozwoli jej przejść dalej – tłumaczy.

Podkreśla, że nie ma powodu, by taki algorytm istniał. System powinien pozwalać na zaznaczenie płci, która nie odpowiada tej wpisanej w akcie urodzenia. – To nie treść tego dokumentu, a to kim ta osoba jest, decyduje o jej płci. Tożsamość płciowa jest prawem człowieka i – jak wynika z orzecznictwa sądów – dobrem osobistym. Zatem taka praktyka w spisie jest zmuszaniem osób transpłciowych do naruszania własnych dóbr – tłumaczy prawniczka. [Bełkot do kwadratu – admin]

Drugi aspekt to kwestia par jednopłciowych, które zawarły małżeństwo za granicą. Polskie państwo nie uznaje tych związków, odmawia też transkrypcji aktów małżeństw.  – Jednocześnie pyta w spisie o stan cywilny – nie wiadomo więc, jak te osoby mają odpowiedzieć na pytanie. Przypomnijmy, że jeżeli nie odpowiedzą w ogóle, grozi im grzywna, przestępstwem jest również udzielenie informacji niezgodnych ze stanem faktycznym. Dlatego też pytamy GUS o to, jak te osoby mają postąpić, by nie narazić się na odpowiedzialność – na razie odpowiedzi nie uzyskaliśmy – tłumaczy mec. Gierdal.

Karolina Banaszek podkreśla natomiast, że formularz przyjmuje podczas spisu informacje wynikające z numeru PESEL. Jeśli więc zmiana płci nastąpiła, ale nie jest jeszcze uregulowana w PESEL, to system widzi dane widniejące w rejestrze. – Centralne Biuro Spisowe zajmuje w tej sprawie stanowisko, które będzie przekazane do Biura RPO – dodaje. To samo dotyczy kwestii związków jednopłciowych.

PESEL współlokatora i problem z meldunkiem

Do Prawo.pl zgłosiła się czytelniczka, która posiada tylko meldunek czasowy razem z dziećmi, a bez tego nie może – jak twierdzi – dalej odpowiedzieć na pytania zadane w kwestionariuszu. „Jak to można ominąć i czy w ogóle można?” – pyta. Rzecznik GUS odpowiada, że wpisać należy miejsce zamieszkania na dzień 31 marca 2021 r., a nie zameldowania, system powinien miejsce zamieszkania przyjąć.

– Pytamy o miejsce zamieszkania, bo interesuje nas miejsce, w którym respondent mieszka i czuje z nim powiązanie, żeby wiedzieć, jaka populacja występuje w jakich rejonach, wiadomo, że są osoby zameldowane i mieszkające pod różnymi adresami – wyjaśnia.

Nie do końca przemyślano też kwestię, że mieszkanie dzieli się nie tylko z rodziną. Rzecznik praw obywatelskich zwracał uwagę, że problemem może być uzyskanie danych współlokatora, a tego również wymaga spis powszechny.

Coaching antyspisowy

Efektem ubocznym zamieszania przy spisie powszechnym jest powstanie nowej gałęzi szkoleń – „jak uniknąć spisu powszechnego i nie ponieść konsekwencji?”. Prowadzą je prawnicy, co może budzić wątpliwości natury etycznej, bo jednak jest to dawanie komuś patentu na ominięcie prawa. Wszystko zależy jednak od treści takiego szkolenia.

– Trzeba oddzielić kwestie szkolenia, które organizują izby w ramach doskonalenia zawodowego adwokatów od działalności indywidualnej członków adwokatury, którzy sami podejmują działalność dydaktyczno-szkoleniową. Podnoszenie świadomości obywateli mieści się w działalności zawodowej adwokatów – mówi adwokat Małgorzata Kożuch, przewodnicząca Komisja Etyki, Praktyki Adwokackiej i Wykonywania Zawodu.

– Niewątpliwie adwokat nie może doradzać jak popełnić przestępstwo, natomiast jeśli wykrył luki w prawie i ujawnia informacje o tych lukach – to nie widzę tu łamania zasad, czy szkodliwego działania  – tłumaczy.

Wskazuje, że adwokat ma prawo korzystać ze swobody wypowiedzi i dotyczy to także obszaru prawnego.

– Kodeks etyki reguluje coś takiego co nazywa się łączeniem funkcji i działań, więc działalność dydaktyczna, zwłaszcza w obszarze prawa jest dozwolona. Treść jej poddawana jest oczywiście zasadom rzetelności, uczciwości, prawdziwości. A z ogólnych zasad działalności adwokackiej wynika jak adwokat może taką działalność wykonywać – mówi mec. Kożuch.  Jej zdaniem nie ma potrzeby doregulowywania tych kwestii poprzez tworzenie nowych przepisów. Wskazuje, że jest przeciwniczką ich nadmiernej liczby.

– Wykonywanie działalności szkoleniowej mieści się w zakresie dozwolonego łączenia zadań, pod warunkiem, że to szkolenie dotyczy prawa. Co ważne adwokat nie może się podejmować takiej działalności, jeśli nie ma kompetencji. I to wszystko jest uregulowane – mówi.

Autorzy:
Katarzyna Kubicka-Żach,
Monika Sewastianowicz,
Patrycja Rojek-Socha

https://www.prawo.pl/

Komentarzy 9 do “Obywatele nie chcą się spisywać, prawnicy szkolą, jak się wymigać”

 1. Pispowon said

  Wymigiwanie się od spisu to nie przestępstwo, a ewentualnie wykroczenie. Moja rada: po prostu to zlewać, w przypadku kontaktu telefonicznego rachmistrza odkładać słuchawkę.
  Bujda na resorach z tymi karami. Nikt nie będzie chciał się w to bawić. Rachmistrzowie dostają pieniądze od sztuki, więc nie będą tracić czasu na próby kontaktu, zadzwonią 2-3 razy i dadzą sobie spokój.

 2. bryś said

  Spis powszechny – nie interesuje ich ile bydła ubędzie po zakończeniu „epidemi”?

 3. Spis trzody

  dokonywany jest zgodnie z zaleceniami organizatorów tzw. „pandemii”: PESEL, imię, nazwisko, własność …i.t.d., co pozwoli na uzupełnienie danych o zarejstrowanych przy okazji „międzynarodowego zaświadczenia o szczepieniu”. W końcu właściciele trzody chcą widzieć dokładnej, czy to lub inne bydło opłaca się dalej hodować, o hodowcach tej trzody tak pisał niedawno „Handelsblatt” w RFN:

  https://www.handelsblatt.com/politik/international/vermoegensverteilung-superreiche-steigern-ihr-vermoegen-in-der-krise-um-mehr-als-50-prozent-iwf-fordert-staerkere-besteuerung/27072284.html

  pozwolę sobie zacytować:
  „Vermögensverteilung Superreiche steigern ihr Vermögen in der Krise um mehr als 50 Prozent … 2365 Milliardäre auf der Welt zwischen dem 18. März 2020 und dem 18. März 2021 ihr Vermögen um vier Billionen Dollar gesteigert, ein Plus von 54 Prozent … 20 Milliardäre haben ihr Vermögen binnen Jahresfrist demnach um 742 Milliarden Dollar gesteigert. Unter den Milliardären,… vor allem chinesische und amerikanische Unternehmer vorn.”

  (2365 miliarderów na świecie miało powiększyć swój stan posiadania w pierwszym roku zorganizowanej tzw. „pandemii” 18.03.2020-18.03.2021 o 54% czyli 4 biliony dolarów dodali do stanu posiadanie sprzed roku 8 bilionów … głównie chińscy i z USA)

  Nie wiem, czy postępak jest w stanie zrozumieć sens organizowania tzw. „pandemii” pod wezwaniem WHO, ale taka „pandemia” ma sens i to wieloraki, jednym z nich jest kolczykowanie bydła, włącznie z postępakami.

  Wezwanie do stosowania zapłaty elektronicznej ma też sens, aby zastąpić pieniądz widoczny przez niewidoczny (elektroniczny), w pełni kontrolowany przez wspomnianych miliarderów. Postępacy odpowiedzieli na wezwanie miliarderów aktywnym zastosowaniem wszelkiego rodzaju elektronicznych reprezentantów pieniądza, zamiast jego fizycznej wersji stosują postępacy i podobmi jego wersję fikcyjną.

  Wobec ogólnego zidiocenia ludności pozostaje nam jedynie modlitwa

  https://pppolsku.wordpress.com/2021/03/21/wyznanie/

  ale czy Bóg i tym razem się nad nami zmiłuje, czy kolczykowane bydło może zostać uznane za wiernych Bogu ?

 4. Martin said

  Ja od pewnego już czasu podaję nieprawdziwe dane na temat miejsca urodzenia. Zmusza mnie do tego państwo. Muszę podawać że urodziłem się w województwie małopolskim pomimo tego, że urodziłem się w województwie miejskim Krakowskim.

  No i jak tutaj panie żyć?

 5. ojojoj said

  „..ogólna nieufność obywateli wobec władz..” – rozumiem ze te kolejki do szczepien to tylko tak dla jaj ?

 6. said

  Osobiście uwagę na obserwacji prawa fiskalnego po zakończeniu spisu skupię.

 7. Amber Goj said

  Ciekawe czy i tym razem wyniki spisu powszechnego trafią do Izraela, tak jak to miało miejsce po spisie powszechnym z 2011 r.?
  https://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=1766E124

  Do tego dochodzi jeszcze kwestia wykorzystywania spisu powszechnego przez ślązakowców:

 8. Boydar said

  O ile Izrael jeszcze będzie to tak.

 9. revers said

  Jak w demotywatorku, nie tylko spisze sie 70 mln. Polakow, ale t bedzie kolejna baza danych wypadowa na korespodencyjne wybory, czyli juz nie 200 mln. mozna zachapac, ale 400 mln zlp, za zywych i nie zywych wyborcow z okresu ostanich 100 lat.

  Za za ggrobu tez mozna glosowac korespodencyjnie w wyborach, co udowdnil Biden i jego paka.

  Morawiecki nie gorszy i jego paka..

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: