Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Józef Bizoń o O paranoi giedroyciowych i bar…
  Irmina Blad o O paranoi giedroyciowych i bar…
  osoba prywatna o O paranoi giedroyciowych i bar…
  Boydar o Transmutacja biologiczna – ską…
  JackTheCrasher o Wolne tematy (08 – …
  bryś o UE chce „położyć łapę” na lasa…
  brys o UE chce „położyć łapę” na lasa…
  Czytelnik z Północy o „Hiszpańscy” nurkowie na…
  Krystian Szeliga o O paranoi giedroyciowych i bar…
  Anucha o Ukraina na skraju przepaści! M…
  Anucha o „Hiszpańscy” nurkowie na…
  Sudbina Srba o Wolne tematy (08 – …
  Anucha o UE chce „położyć łapę” na lasa…
  Kojak o UE chce „położyć łapę” na lasa…
  antoni o O paranoi giedroyciowych i bar…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Czy człowiek faktycznie wykorzystuje 10% mózgu?

Posted by Marucha w dniu 2021-05-05 (Środa)

Słyszałeś z pewnością o popularnym twierdzeniu, że ludzie wykorzystują jedynie 10% potencjału swojego mózgu.

Tak naprawdę w tym kontekście padały przeróżne liczby – 30, 40, pierwiastek z 17 podniesiony do sześcianu i pomnożony przez liczbę liter w nazwisku i wiele, wiele innych. Czasem robione było to nieświadomie.

W wielu przypadkach jednak kłamano na temat, ile procent mózgu wykorzystujemy. Nie ma bowiem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile procent mózgu używa człowiek.

Nie ma się co dziwić, że teza jakoby każdy z nas wykorzystywał jedynie 10% możliwości swojego mózgu jest powszechnie znana i przekazywana kolejnym pokoleniom jako fakt. Jedno z badań przeprowadzonych na ten temat wykazało, że aż 1 na 3 studentów psychologii na pytanie „ile procent potencjalnej mocy mózgu wykorzystuje człowiek?” odpowiedział, że jest to równe 10%.

Co jeszcze bardziej dziwne i niedorzeczne zarazem to samo badanie wykazało, że ok. 6% neuronaukowców (!) wierzy, że mózg człowieka jest wykorzystywany jedynie w 10%. Jak widać uzasadnione jest powiedzenie, że kłamstwo powtarzane wiele razy staje się prawdą.

Geneza mitu o tym, ile mózgu używa człowiek

Twierdzenie, że człowiek wykorzystuje 10% mózgu, weszło w życie prawdopodobnie przez dziennikarza, który w przedmowie do jednej z najlepiej sprzedających się książek poppsychologicznych w historii „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” Dale’a Carnegie nieprawidłowo przypisał jednemu z pionierów amerykańskiej psychologii Williamowi James’owi twierdzenie o wykorzystywaniu przez człowieka jedynie 10% możliwości mózgu, podczas gdy James napisał tylko:

„Wykorzystujemy jedynie małą część naszych zasobów umysłowych i fizycznych.”

Możemy również spotkać się z opiniami, że sam Albert Einstein tłumaczył swój geniusz tym, że używa więcej niż 10% swojego mózgu. Prawdopodobnie jednak ktoś powołał się na sławnego fizyka w celu łatwiejszego przekonania ludzi, że wykorzystujemy tylko 10% mózgu i zdobycia korzyści materialnych, sprzedając prawdopodobnie cudowną metodę uaktywniającą pozostałe 90% mózgu, ponieważ, pomimo szczegółowych przeszukiwań archiwum Einsteina, nie udało odnaleźć się dowodów potwierdzających tezę, że były to słowa wybitnego fizyka.

Ile mózgu używa człowiek czyli sprytny chwyt marketingowy

W ilu procentach człowiek używa mózgu? Chyba nie ma osoby, która nie chciałaby aktywować ukrytych możliwości swojego mózgu, poprawiając jego wydajność i stając się jednocześnie bardziej kreatywną, inteligentną lub zdobywając paranormalne zdolności, o których inni mogą jedynie pomarzyć.

Nie dziwi więc fakt, że przedsiębiorcze jednostki żerują na naiwności mas, które ślepo wierzą, że dzięki magicznym technikom, programom czy urządzeniom, za które czasem trzeba zapłacić niemałe pieniądze uda im się aktywować uśpiony potencjał ich mózgów. Kwestia tego, ile mózgu używa człowiek jest naprawdę dochodowym biznesem, o czym świadczy liczba przeróżnych poradników i książek, które zostały na ten temat stworzone.

Naiwność tę pogłębiają uwielbiające sensację media masowego przekazu. Sensacja oczywiście nie musi być prawdziwa, ważne, żeby była chwytliwa, wiralna, przynosiła oglądalność, słuchalność, a w konsekwencji kasę. Bo przecież o to głównie chodzi. Przeróżne reklamy z różnych sektorów gospodarki wykorzystują ten mit, aby zachęcić ludzi do skorzystania ze swoich usług.

W lipcu ubiegłego roku odbyła się premiera filmu „Lucy” w reżyserii Luc’a Besson’a, który opowiada o amerykańskiej dziewczynie (w rolę wcieliła się Scarlett Johansson), która zyskuje nadprzyrodzone umiejętności, gdy podczas przemytu narkotyków pęka zaszyta w jej brzuchu paczka z narkotykami. Główny slogan promujący film na plakatach brzmiał następująco: „Przeciętny człowiek wykorzystuje 10% mózgu. Ona wykorzysta 100%”. Nic dodać, nic ująć.

Wygodny mit na temat w ilu procentach wykorzystujemy mózg

Ludzie często odrzucają smutną prawdę i oszukują się mrzonkami, które chcieliby za tę prawdę usłyszeć. Jest to postawa bardziej wygodna, ale też bardziej autodestrukcyjna, bo pomimo jednoznacznych dowodów naukowych ludzie Ci ślepo wierzą, że istnieje jakaś magiczna receptura pozwalająca za pstryknięciem palców zrobić z nich geniuszy i nadludzi.

To fałszywe przekonanie zostało jednak zdementowane przez specjalny komitet powołany przez U.S. National Research Council, który jednoznacznie stwierdził, że jeśli chodzi o nasz rozwój osobisty i intelektualny to jedyną drogą prowadzącą do wysokiego poziomu, bądź perfekcji w niektórych dziedzinach jest ciężka praca. Nie ma dróg na skróty i żadne super szybkie techniki, pomimo przekonujących zapewnień ich propagatorów, niestety nie pomogą.

Oczywiście pomimo tych zapewnień, znajdą się tacy, którym nie chce się ruszyć dupy, tylko liczą na cud z nadzieją na wymyślenie czegoś innowacyjnego, co da im zajebiście dużo siana czy mega średnią na studiach, dzięki jakiejś cudownej pigułce. Zwykle bywa tak, że jedynym efektem zażycia takiej pigułki jest to, że delikwentowi przestaje stawać, a oceny jak były chujowe tak są i o stypendium, które mógłby wykorzystać na cele dalszej edukacji może jedynie pomarzyć.

W ilu procentach człowiek wykorzystuje swój mózg?

Badacze zajmujący się ludzkim mózgiem i sposobem w jaki funkcjonuje starają się dementować to nagłaśniane przekłamanie. Oto argumenty jakich używają:

Fakty naukowe o procentowym używaniu mózgu przez człowieka

 • Jak wykazuje neurologia kliniczna i neuropsychologia, uszkodzenie i defekt nawet niewielkiej części mózgu może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Wypadek czy groźna choroba, które skutkują uszkodzeniem o wiele mniejszej części mózgu niż te „nieaktywne” 90% bardzo często prowadzą do śmierci. Gdyby faktycznie te 90% nie było do niczego potrzebne, to w większości przypadków uszkodzenie nie tylko nie kończyłoby się śmiercią, ale nawet nie skutkowałby żadnymi zaburzeniami w koncentracji, myśleniu, postrzeganiu, zapamiętywaniu itp.
 • Mózg człowieka stanowi 2-3% masy jego ciała, ale zużywa aż ok. 20% wdychanego tlenu. Średnio wydajny organ trzeba przyznać. W związku z tym prawdopodobieństwo, że w procesie ewolucji u człowieka wykształcił się tak kosztowny organ, który w 90% jest nieużywany, jest bardzo znikome, wręcz równe zeru.
 • Neuronauka udowodniła również, że obszary mózgów, które są nieużywane z powodu trwałego uszkodzenia zanikają, albo są „kolonizowane” przez sąsiadujące obszary, które szukają nieużywanych elementów, które mogłyby spożytkować do własnych potrzeb. Jak widać więc, mózg sam nie pozwala, aby jakieś jego części były nieużytkami i dostosowuje się do okoliczności.
 • Dzięki dzisiejszym narzędziom, które pozwalają badać funkcjonowanie i strukturę mózgu można stwierdzić, że w ludzkim mózgu nie istnieją żadne nieprzydatne do niczego obszary. Stymulacja każdego z nich niesie za sobą wrażenie percepcji, emocji bądź też ruchu, a poszukiwania obszarów, które za nic nie odpowiadają skończyły się fiaskiem.

Świadomość, że w każdym z nas istnieje nieodkryty potencjał, z pewnością jest kusząca i budzi wyobraźnie. I faktycznie taki potencjał istnieje. Nie istnieje jedynie droga na skróty, aby go w sobie odkryć. Przynajmniej nie dla ogółu. Nie nabieraj się więc na tanie chwyty i jak chcesz cokolwiek osiągnąć to po prostu działaj.

Na podstawie:
>Herculano-Houzel S. (2009). The human brain in numbers: a linearly scaled-up primate brain. Frontiers in human neuroscience, 3, 31. >https://doi.org/10.3389/neuro.09.031.2009
>https://science.sciencemag.org/content/25/635/321

https://zagrajmywzycie.pl/

Komentarzy 11 do “Czy człowiek faktycznie wykorzystuje 10% mózgu?”

 1. bryś said

  Napiszę oczywistość, większość wogóle nie korzysta.

 2. Marucha said

  Re 1:
  Pewnie, że nie korzysta.
  Ważniejsza jest dupa.
  Spróbuj Pan usiąść na mózgu….

 3. Jaro said

  Kowidianie nie używają mózgu

 4. III said

  Ostatnio miałem sen, kolega ze szkoły miał ucięty kawałek czaszki, problem w tym że w srodku nie było mozgu, tylko zegar z kukulka i pokazywał godzine 12 ku ku ku ku…

 5. ale dlaczego? said

  Dokładnie się zgadzam.
  Mózg jest jak mięśnie. Żeby je rozwinąć, potrzeba ciężkiej pracy i dbania o nie. Z umyslem jest identycznie.
  Pójście na skróty grozi tylko problemami.
  Ale podobieństw jest więcej. Umysł, podobni jak mięśnie, nie może pracować non stop na najwyższych obrotach (te 100(?) %), bo by się przegrzał, zużył i zabrakło by tlenu i pokarmu. Itp.
  Mózg podświadomy, „zwierzęcy” czasami potrafi wyłącxyć świadomość by jej nie obciążać zbytnio psychicznie. Ale też by… oszczędzać energię.

  Z drugiej strony uważam i trochę wiem, że w umyśle jest dużo więcej nieznanego i przeczuwanego potencjału niż w mięśniach…

  Ale…
  Mózg potrafi (cxasami) sam siebie przekształcać zależnie od potrzeb. Były przypadki utraty jednej półkuli mózgowej. I druga półkula potrafiła przejąć zadania obu…
  Neuroplastyczność mózgu… to wciąć odkrywana dziedzina.
  Mózg i umysł to wciąż więcej niewiedzy niż wiedzy.
  To wszechświat ukryty w każdym z nas.

  A na koniec.
  Układ nerwowy innych organów też ma różną autonomię i współtworzy nas. Nie tylko ciało, ale i… coś więcej.

 6. III said

  Ad.4
  Musiałem tamtej nocy stanąć gdzieś w pobliżu nadajnika 5g 😴😄

 7. JerzyS said

  Człowiek korzysta z mózgu do czasu zakupu telewizora. Od tego momentu wykorzystanie mózgu dąży do zera!

 8. revers said

  Z smatrphonem to samo p.JerzyS

  a samrtfon potrafi wiecej iteratywnie jak tv, nawet podczas podrozy i w terenie.

 9. revers said

  No wykorzystuje zwlaszcza pod respiratorem i kroplowaa na covid …

 10. III said

  Jeden Włoch dostał odszkodowanie, zachorowal na raka jak sie okazało od ciągłej rozmowy przez srajfona, guz powstał w okolicy prawego ucha. Ja raz usłyszałem ze „ty to w ogole jestes wbrew rozwojowi cywilizacji” czy jakos tak😄 I wlasnie jestem przeciwko takiemu rozwojowi, wolalbym żyć w średniowieczu.

 11. zen said

  Dzisiaj w poprawnej nowomowie, wszystko „stworzyła” matka natura, tak sama z siebie, bo nie miała nic do roboty – logika niektórych współczesnych naukowców wymaga więcej wiary w cuda, niż wiara w Boga. Dla pieniędzy ludzie popełniają najpodlejsze zbrodnie, cóż znaczy dla upadłych ludzi kłamać dla niesprawdzonych naukowo idei? Covzwid jako przykład bzdury, w którą uwierzyło tyle milionów – walczą z niewidzialnym i niewyizolowanym przeciwnikiem – to krok naprzód liczony nie w milach a w parsekach – nauka zeszła na psy! ……”Umysł jest matryca materii”

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: