Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  osoba prywatna o Wolne tematy (40 – …
  Us o 3:0 dla Łukaszenki
  revers o Czy tzw. „paszport szcze…
  osoba prywatna o Wolne tematy (40 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (40 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (40 – …
  revers o SKANDALICZNE słowa eksperta.…
  osoba prywatna o Wolne tematy (40 – …
  revers o Wolne tematy (40 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (40 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (40 – …
  revers o SKANDALICZNE słowa eksperta.…
  Olo o 3:0 dla Łukaszenki
  Kwal o Koniec świata
  revers o SKANDALICZNE słowa eksperta.…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 546 obserwujących.

Jak szybko i skutecznie zniszczyć górnictwo i energetykę?

Posted by Marucha w dniu 2021-05-08 (Sobota)

Porzucenie przez Polskę swoich zasobów węgla, zawalenie górnictwa węglowego, tak głębinowego (węgla kamiennego) jak i odkrywkowego (węgiel brunatny) i jednocześnie potężnego sektora energetycznego, opartego o te surowce… aż dech zapiera.

To wydarzenie bez precedensu w swej skali i gwałtowności. Zasoby węgla mogłyby nam służyć jeszcze setki lat, potężna branża energetyczna – dostarczać tani prąd… ale nie, odrzucamy to wszystko i pogrążamy się w ratowanie globalnego klimatu. Jak to się stało? Dlaczego to robimy?

A przecież jeszcze niedawno premier Donald Tusk otwierając nowy blok węglowy w Bełchatowie mówił, że „to początek wielkiej przygody z polską nowoczesną energetyką” i zapewniał: „energia pozyskiwana z węgla brunatnego jest najtańszą energią… Węgiel brunatny ma przyszłość”.

A dzisiaj zewsząd słyszymy że to nie dość że „brudna”, to na dodatek i najdroższa energia. Okazuje się, że na polskiej giełdzie energia z węgla jest najdroższa w Europie. Nawet polski minister przekonuje nas, że „ceny energii z odnawialnych źródeł energii od dłuższego czasu są bardzo konkurencyjne, a nawet niższe niż z ceny energii z węgla”.

Więc jak to jest? Czy węgiel jest tanim surowcem energetycznym, jak twierdził premier Tusk, czy wręcz przeciwnie?

Jest oczywiście tani, ale rozmaite oświadczenia i informacje pomijają milczeniem pewien „drobny” szczegół, sprytną sztuczkę, dzięki której mamy takie zamieszanie. Otóż węgiel obciążono potężnym podatkiem. I według nowej mody to nie jest danina nakładana przez państwo, ale instrument finansowy, o którego wartości decydują tzw. rynki finansowe, czyli po ludzku kapitał spekulacyjny. W tym przypadku chodzi o opłaty emisyjne, które muszą wykupić producenci energii przy spalaniu tego taniego surowca.

Oczywiście na końcu tego łańcuszka za wszystko płaci odbiorca, otrzymujący coraz wyższe rachunki za prąd w domu. Do niego takie skomplikowane mechanizmy nie docierają, on patrzy na kwotę do zapłaty na rachunku, składającym się z coraz większej ilości składników, i pyta: „dlaczego znowu drożej?”

Właśnie dlatego, że coraz więcej w cenie jest tego „podatku od CO2”. Doszło do tego, że obciążenia, którymi obłożono węgiel, są WIĘKSZE niż podatki nałożone na olej napędowy. A przecież wiadomo, że paliwa są piekielnie mocno opodatkowane. Koszt węgla spalanego w elektrowniach zawiera 55% podatku (koszt emisji, który ostatecznie idzie do budżetu państwa), gdy diesel – 52%.

Udział surowca i podatków w węglu energetycznym i oleju napędowym

Ostatnio obrazowo przedstawił efekty tej sztuczki minister Jacek Sasin: „dzisiaj wytworzenie 1 megawata energii z węgla pociąga za sobą koszty opłat za emisję CO2, które są wyższe niż koszt paliwa, czyli 130 zł płacimy za węgiel spalony, aby wytworzyć tę energię, a 160 zł to opłaty klimatyczne”.

To powoduje, że energia jest coraz droższa, bo coraz więcej trzeba płacić za pozwolenia. Gdy otwierano nowy blok w Bełchatowie, pozwolenia na emisję były warte kilku euro za tonę. Ale po reformie systemu, na który polski rząd się zgodził, koszty co2 gwałtownie wzrosły. W 2019 r. PGE zapłaciła za prawa do emisji 3,4 miliarda złotych. W 2020 r. ta kwota wzrosła prawie dwukrotnie – do 6,2 miliarda. Strach pomyśleć, ile będą wynosić w tym roku, gdy spekulacja wyniosła notowania pod 50 euro?

Ten ekonomiczny mechanizm działa, został skutecznie zastosowany do osiągania klimatycznych celów. O takiej sztuczce mówiło się kiedyś, że można „do rachunku dopisać numer butów i kołnierzyka”. Praktykowano je w knajpach, gdzie kelnerzy zarabiali w ten sposób na pijanych w sztok klientach. Tylko kto tu jest kelnerem, i dlaczego Polska gra rolę pijanego klienta? O tym już niedługo.

Andrzej Szczęśniak

Myśl Polska, nr 19-20 (9-16.05.2021)
https://myslpolska.info/

Komentarzy 8 do “Jak szybko i skutecznie zniszczyć górnictwo i energetykę?”

 1. Marek said

  https://noweateny.pl/International/details/388/PANELE-SOLARNE-I-ZIELONA-ENERGIA-SZATASKI-PROJEKT-GLOBALNEGO-LUDOBJSTWA-OPARTY-NA-FEERII-DZIKIEJ-CHCIWOCI-NICZYM-COVID-

  fragment:

  Czy zatem węgiel, którego Polska ma na setki lat jest energią brudną? Oczywiście, że nie, jeśli idzie o nowoczesne elektrownie. Węgiel nawet nie zgazowany, a spalany w elektrowniach z kotłami fluidowymi jak ta ostatnio najsłynniejsza, która miała powstać w Ostrołęce, rozpoczęta nakładem tysiąca pięciuset milionów złotych i zamknięta decyzją skorumpowanego sądu przez wrogi Polsce, obcy kapitał, który ma narodowość, nie wydziela do atmosfery ani dymu, ani pyłów, zajmuje niewiele miejsca, dla środowiska jest niemal neutralna. Czasy dymiących kominów elektrowni węglowych, czy pylących elektrowni węgla brunatnego przeszły do historii już 30 lat temu. Nie wiedzieli Państwo?

 2. Wladca said

  Nie to kochane dzieci,powiedzcie misiowi Kto Ma rzadzic w Polsce.I Co Ma zrobic z reszta misiow,ktore tez by zjadly troche miodu…

 3. Wladca said

  Nie nie,tylko no

 4. Kojak said

  Na przykladzie wegla i energetyki widac jak na dloni jak bezczelnie kryminalne zydowskie bandy, sprawuja wladze nad Polska ! Robia tak, bo dla kryminalnych band Polska zupelnie nie istnieje. Polska to dla nich tylko zwykla kurwa ktora ma im dostarczac gotowki i sluzyc do zydohtlerowskich zlodzjejstw, szwindli i geszeftow ! Polska jak suwerenne panstwo zwyczajnie nie istnieje ! Oni nie licza sie absolutnie z nikim i niczym .Nawet elementarny rozum nie istnieje jesli stoi na drodze kryminalnych zlodziejstw zydohitlerowcow z Usraela ,ich panow i mocodawcow ! Niestety Polacy to narod idiotow zreszta nie od dzis i nie widze szans na zmiany Nigdy jeszcze slyszalem i nie czytalem zeby ktokolwiek mial jakis sensowny plan na Polske ! Ekonomiczny polityczny spoleczny !

 5. Anucha said

  Energia , woda i żywność.
  Następne będą studnie i ogródki.
  Za darmo, to będziemy pili własny mocz i zagryzali larwami rywalizując ze szpakami.

 6. brys said

  Kojak – zazwyczaj nie ma potrzeby wymyślania czegoś na nowo. Trzeba by wrócić tylko trochę wstecz, czy z prawem karnym, czy skarbowym, czy gospodarczym. Jednym słowem najpierw musimy wyp…ić przybudówki i pasożytów i pośredników, nauczyć się liczyć, a ustrój skopiować np. z Singapuru, Łotwy, czy Polski z 20 międywojennego. No i oczywiście ta nieszcczęsna ue, stara ciotka, też won.

  Możemy też zacząć trzymać z kimś silniejszym i mądrzejszym, tam jeszcze mają fachowców, inżynierów, przemysł, surowce, no i mieli Żukowa. (na wschód, tam na pewno jest jeszcze jakaś cywilizacja…)

  Jak wyglądał by dziś KK, po odcięciu, wszystkiego bez różnicy, dobre się samo odbuduje na solidnych podstawach, tak od lat 60.

 7. bryś said

  Chodzi mi o stronę doktrynalną oczywiście, no i może jeszcze o szafarki i brykające zakonnice i zakonników.

 8. Ale dlaczego? said

  Agentura żydowsko-jankeska w postaci pisiorów robi wszystko co im każą…
  To nic że Polska ma największe pokłady węgla w Europie.
  To nic, że Polska przestaje istnieć rozpuszczana w NWO-sko-komunistyczno-satanistycznej eu…
  Już w ciągu roku rachunki za prąd wzrosłu o ~50%.
  Ale to nie koniec.
  Będzie 2x drożej.
  A polactfo dalej wierzy że to jest wojenka między „patriotycznym”, zaściankowym pisem a jewropejskim, neoliberalnym po…

  Żaga polska idealnie gotuje się coraz bardziej. Jeszcze chwali gotujących, że dbają o ciepłą wodę…

Sorry, the comment form is closed at this time.