Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Greg o Wolne tematy (62 – …
  Ale dlaczego? o Największa pułapka pozytywnego…
  Ale dlaczego? o Największa pułapka pozytywnego…
  Jasnowidz z Jasnej G… o Minister zdrowia i statys…
  osoba prywatna o Wolne tematy (62 – …
  Carlos o Specjalna jednostka zajmuje si…
  Ale dlaczego? o Największa pułapka pozytywnego…
  seler o Wolne tematy (62 – …
  Zenon_K o Największa pułapka pozytywnego…
  Kwal o Unia blokuje Węgrom wypłatę pi…
  Boydar o Wolne tematy (62 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (62 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (62 – …
  bardzo o Największa pułapka pozytywnego…
  JADAM o Izrael wciąż domaga się zmiany…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 553 obserwujących.

Gdzie jest pos. Robert Winnicki?

Posted by Marucha w dniu 2021-05-19 (Środa)

W ostatnich tygodniach toczyliśmy publiczną polemikę z posłem Konfederacji i jednym z szefów Ruchu Narodowego, Robertem Winnickim, który zaatakował w sposób typowy dla wrogów Narodowej Demokracji „Myśl Polską” (jako „Mysl Prywislanską”) w związku ze sprawą ostatnich tzw. prześladowań mniejszości polskiej na Białorusi.

Zaproponował szereg ostrych posunięć przeciwko Białorusi, w tym blokadę gospodarczą, najwyraźniej bez wiedzy o zasadniczej roli chociażby białoruskich kolei w przewozie towarów na Nowym Jedwabnym Szlaku i sytuacji Polski w razie zerwania, przy takiej blokady, tranzytu przez nasz kraj z użyciem stacji w Małaszewiczach i w ogóle polskiej sieci kolejowej.

Zapewne wpłynęłoby to również negatywnie na przewozy kolejowe z Obwodu Kaliningradzkiego realizowane przez terytorium Polski. Ale bez względu na obelgi wobec „MP”, jak i propozycje bez szansy realizacji, wystąpienia te przyniosły chwilowy rozgłos posłowi Winnickiemu.

Tymczasem niedawno mieliśmy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, a tuż przed weekendem majowym dotarły do Polski informacje o proteście polskiej Macierzy Szkolnej na Litwie w związku z planami władz Litwy m.in. usunięcia języka polskiego z 11 i 12 klasy w szkołach średnich i przesunięcia go do grupy przedmiotów do wyboru na maturze obok nowożytnych języków obcych.

Po protestach Macierzy Litwini wycofali się z niektórych pomysłów, wprowadzając kosmetyczne zmiany, jednak nadal, zdaniem polskich działaczy, nie jest to zgodne z oczekiwaniami Macierzy, która od czasu usunięcia języka polskiego w roku 2000 z państwowego egzaminu końcowego walczy o jego przywrócenie.

Litwini postąpili zgodnie ze swoją znaną od lat taktyką. Tuż przed 3 maja propozycje ministerialne ograniczające prawa języka polskiego, a w dniu święta prezydent Litwy w polskim sejmie wygłosił parę dub smalonych, okraszonych pustymi frazesami, które jak wiadomo najgłębiej trafiają do dusz Polaków, nawet tych niewierzących.

8 kwietnia 2010 r. podczas wizyty w Wilnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego akurat przegłosowali negatywnie dla Polaków sprawę pisowni nazwisk, samą wizytę prezydenta okraszając typowi dyrdymałami.

I tu przyznaję, że poseł Robert Winnicki zareagował podczas wystąpienia prezydenta Litwy w sejmie okazując wszem i wobec słuszne hasło w języku angielskim „Stop destroying Polish education in Lithuania” („Przestań niszczyć polską edukację na Litwie”), dodając do tego odpowiednie wpisy w mediach społecznościowych.

Co prawda nie słyszałem o żadnym oświadczeniu, o szeroko zakrojonych protestach, tak jak było przy okazji sprawy białoruskiej, ale jednak, bądź co bądź zareagował. Skąd zatem taki tytuł felietonu? Ano stąd, że w przypadku Białorusi i Litwy zachodzi jednak zasadnicza różnica okoliczności.

Jedno obie sprawy łączy – z Litwą i z Białorusią mamy traktaty dwustronne gwarantujące na zasadzie wzajemności prawa mniejszości w układających się państwach. Polska, bez względu na rządy, respektuje prawa mniejszości litewskiej i białoruskiej w Polsce. Litwa i Białoruś podchodzą do praw mniejszości polskiej inaczej, jednak z zasadniczo odmiennych powodów.

Litwa jest przez Polskę traktowana jako wielki sojusznik, nie ma mowy o prowadzeniu przez Polskę jakichkolwiek zakulisowych operacji przeciwko Litwie, jej władzom, Polska nie kreuje organizacji mniejszościowych polskich, które używałaby później do działań antypaństwowych i innych o charakterze prowokacyjnym. Wg najnowszej wypowiedzi premiera Morawieckiego w Wilnie 2 maja br.: „Współpraca Polski i Litwy układa się w ostatnich latach bardzo dobrze. Należy się z tego cieszyć i ją umacniać”.

Co więcej, stosunek państwa polskiego do polskich organizacji mniejszościowych, zwłaszcza do Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, jest dwuznaczny, a czasem przybiera formę krytyki idącej w sukurs propagandzie litewskiej. Stąd często wyrażane odczucie przez litewskich Polaków, że Polska o nich nie pamięta, nie stoi na straży ich zagwarantowanych praw. Praktyczne konsekwencje takiego stanowiska państwa polskiego są widoczne na każdym kroku gołym okiem. Polska podchodzi do ograniczania praw mniejszości polskiej na Litwie bardzo łagodnie, za wszelką cenę nie chcąc dopuścić do jakichkolwiek zadrażnień z państwem, które uważa za ważne ogniwo w polskiej koncepcji permanentnej walki z Rosją.

Cierpią na tym Polacy, powoli, na skutek długofalowo realizowanej polityki litewskiej, odsuwający się od polskości, która przestaje im się w pewnym sensie opłacać, skoro np. nauka języka ojczystego ma znaczenie tylko symboliczne. Jednak politycy w Polsce zdają się na to nie zważać i faktycznie skreślają dla polskości naszych rodaków z Wileńszczyzny. Organizacje polskie i ich działacze z najbardziej znanym Waldemarem Tomaszewskim poddawane są w Polsce krytyce za politykę współpracy z mniejszością rosyjską i za wszystko co w ich działaniach nie jest jednoznacznie antyrosyjskie. De facto polscy politycy i działacze z Litwy są w Polsce osobami niepożądanymi.

W przypadku Białorusi sytuacja jest odmienna o 180 stopni. To Polska łamie traktat międzypaństwowy. Od wielu lat władze Białorusi z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką, a zatem i sama Białoruś, są traktowane jako nieprzyjazne, a ostatnio wręcz za wrogie wobec Polski. Polska prowadzi jawne i niejawne działania przeciwko władzom Białorusi w celu ich obalenia. Polska ustami najwyższych władz, większość polskich partii oraz media nazywają władze białoruskiego sąsiada „reżimem”, zachęcają do jego obalenia, wspierają opozycję i głośno afirmują działania mające znamiona zamachu stanu.

Szczególnym kuriozum jest finansowana z naszych kieszeni TV Biełsat, propagandowa szczekaczka mająca przekonać Białorusinów do zmiany władzy. W ostatnich latach do całokształtu można dodać stawianie na piedestał w Polsce – w ramach polityki historycznej IPN/PiS – Romulalda Rajsa „Burego” i jemu podobnych, odpowiedzialnego za mordy na Białorusinach, w tym wsparcie administracji rządowej dla marszów pamięci „Burego” w Hajnówce (w 2016 r. na marsz zapraszała nawet strona prezydenta Andrzeja Dudy, który na szczęście wycofał się z pomysłu objęcia patronatu).

Warto w tym miejscu zauważyć, że zbrodnia brygady Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” na Litwinach w Dubinkach, mająca charakter odwetu za Glinciszki i w warunkach trwającej nadal II wojny światowej, gdzie Litwini byli naszymi wrogami, także jako sojusznicy III Rzeszy, nie stanowi przedmiotu analogicznego kultu. Można wyrazić przypuszczenie graniczące z pewnością, że gdyby chodziło o zbrodnię na Białorusinach, byłaby ona traktowana podobnie, jak zbrodnie „Burego” – polityka i tutaj decyduje.

Najgorsze, że od wielu lat Polska wykorzystuje do walki z władzą Białorusi polską mniejszość. Popieranie nielegalnego Związku Polaków jest najlepszym tego przykładem. Chyba nikt poważny nie wyobraża sobie, żeby Polska akceptowała funkcjonowanie na swoim terytorium nielegalnej organizacji litewskiej, białoruskiej, ukraińskiej, czy niemieckiej, która działałaby nie tylko wbrew prawu, ale i jawnie atakując władze Polski, a nawet prowadząc działania antyrządowe i wspierając pod własnym sztandarem działania opozycji w Polsce i to z poparciem krajów-metropolii? To coś zupełnie nieprawdopodobnego.

Czy Polska akceptowałaby istnienie i nadawanie na teren Polski audycji jawnie antyrządowych stacji telewizyjnych finansowanych z budżetów państw sąsiednich? Nie do pomyślenia. Itd. Itp.

A jednak Polska uważa, że takie działania naszego państwa wobec Białorusi są jak najbardziej uprawnione i w porządku! W tym tkwi podstawowa różnica pomiędzy sytuacją mniejszości polskiej na Litwie i na Białorusi. Tylko całkowite zaślepienie bądź pycha granicząca z polityczną nieodpowiedzialnością może utrzymywać stronę polską w przekonaniu, że nam tak wolno, a Białorusi reagować nie wolno.

Reakcja ta, będąca wyłącznie pokłosiem skrajnie nielojalnego zachowania Polski, chcąc nie chcąc, uderza w mniejszość polską, która na tym traci w każdej sytuacji. I na Białorusi też w efekcie nastąpi (albo już po części nastąpiło) odejście od polskości, jako kojarzonej z generowaniem nieustannych kłopotów. Jestem przekonany, że gdyby Polska nie podejmowała tych wszystkich antybiałoruskich działań, mniejszość polska na Białorusi żyłaby i rozwijała się bez problemu.

Tak to polityka Polski, prowadzona w imię sfalsyfikowanych przez historię pryncypiów, doprowadza do stopniowego zanikania polskości wśród polskich mniejszości narodowych na Białorusi i na Litwie. Paradoksalnie za sytuacje w obu krajach odpowiada ta sama beznadziejna polityka. Na Litwie apoteoza tego państwa przez Polskę prowadzi do wyobcowania tamtejszych Polaków wobec Ojczyzny, na Białorusi walka z władzami, do której cynicznie wykorzystuje się polską mniejszość i jej rzekoma „obrona”, prowadzą do tego samego.

Oczywiście w lepszej sytuacji są Polacy z Litwy, stanowiący większą siłę w państwie, samodzielnie zorganizowani, często wbrew Polsce. I oni będą borykać się z odchodzeniem młodych, ale pozostawieni sami sobie Polacy na Białorusi, zarówno ci z iluzorycznym wsparciem Polski, jak i pozostali, znajdują się w o wiele gorszej sytuacji. I żadna blokada Białorusi tu nic nie pomoże.

Chyba, że poseł Winnicki zaproponowałby blokadę katastrofalnej polskiej polityki zagranicznej na kierunku wschodnim. Wówczas znajdzie moje całkowite i szczere poparcie. Nie dlatego, żebym sądził naiwnie, że taki apel coś zmieni, ale jednak nawet pojedynczy głos-symbol liczy się tam, gdzie mamy do czynienia ze szkodliwą jednomyślnością. Byłoby to o wiele cenniejsze od kroczenia drogą błędów młodości, po stronie tych, którzy walcząc rzekomo o wolność dla Białorusi tak naprawdę pragną przejąć nad nią kontrolę.

Oto przeglądając materiały do tego tekstu natknąłem się na informację medialną z sierpnia 2005 r., w której oznajmiano, że Młodzież Wszechpolska kończy okupację (sic!) ambasady Białorusi. Chodziło wtedy o słynne namioty. Żeby w pełni ocenić poziom myślowy ówczesnych młodzieńców i skonstatować, że po 16 latach na krok nie ruszyli do przodu, wystarczy przypomnieć sobie ich wypowiedzi z 2005 r.

Ówczesny sekretarz MW Mariusz Tomczak: „Rozpoczynamy nowy etap naszej walki o prawa Polaków na Białorusi, zwijamy nasz namiot i będziemy starać się innymi metodami, mniej spektakularnymi, wymóc na prezydencie Białorusi Aleksandrze Łukaszence, by zadbał o prawa mniejszości polskiej na Białorusi”.

Szef warszawskiej MW Konrad Bonisławski dodał, że MW „nie rezygnuje z walki o polskość na Białorusi, niezależnie, czy to się władzom Białorusi podoba czy nie”.

Wreszcie, wtedy rzecznik MW, a dziś poseł, Krzysztof Bosak poinformował, że działacze MW planują wyjazd do Grodna, „by dalej wywierać presję na reżim białoruski”. Wirtualna Polska, skąd pochodzi news, dodała w komentarzu, że grupa MW już raz chciała wyjechać na Białoruś, jednak odmówiono jej wiz. I to jest najlepsze podsumowanie tej wielkiej walki z „reżimem” na Białorusi, toczonej, „czy się to podoba władzom Białorusi, czy nie”, zapewne nieustająco przez owe 16 lat aż do najnowszych propozycji posła Winnickiego, które świadczą o zastoju co najmniej w owym nieszczęsnym 2005 roku. Czas wyrosnąć z krótkich spodni, panowie!

Poza tym, poseł Winnicki kiedyś będzie podsumowywał swoje życie i działalność polityczną. I będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie, czy był samodzielnym, niezależnym i odważnym politykiem polskim, czy tylko dął w rurę tam gdzie nie wymagało to najmniejszej odwagi czy wyrzeczenia (poza przekrzykiwaniem się z całą sejmową sceną polityczną), jak w przypadku Białorusi.

Także brak reakcji posła Winnickiego na przedłużane bez końca tymczasowe aresztowanie Mateusza Piskorskiego, o którą to reakcję prosiłem go na piśmie i osobiście podczas publicznego spotkania, za to troska wykazywana o Janusza Walusia, mordercę politycznego z RPA, nie rokuje dobrze. Ale wciąż mam nadzieję.

Adam Śmiech
Myśl Polska, nr 21-22 (23-30.05.2021)
https://myslpolska.info/

Komentarze 22 do “Gdzie jest pos. Robert Winnicki?”

 1. Polskość na Białorusi nie jest prześladowana! Rozmowa z Bożeną Gaworską-Aleksandrowicz, działaczką mniejszości polskiej na Białorusi

  https://t.co/8SVimrdbnH?amp=1
  No ten Łukaszenko nie wpadł na to. żeby w ramach równych praw, zażądać miejsca na platformie tv w Polsce….dla swojej telewizji w której mógłby na zasadzie wzajemności pluć na polski rząd???hm…dziwak..
  I willi w Mińsku za miliony nie podarował polskiej opozycji, i nie wziął ich na utrzymanie za miliony ze swojego budżetu….i po pobiciu starszej nauczycielki przez policje w Białystoku i nie tylko…. nie wystosował noty???

 2. AD1.https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-04-22/policjant-powalil-emerytke-na-ziemie-kontrowersyjna-interwencja-w-bialymstoku/

 3. Bezpartyjna said

  „Stań zawsze po właściwej stronie nawet jeśli oznacza to, že będziesz stać sam …”

 4. Isreal said

  autor kpi czy o drogę pyta? np. „Chyba nikt poważny nie wyobraża sobie, żeby Polska akceptowała funkcjonowanie na swoim terytorium nielegalnej organizacji litewskiej, białoruskiej, ukraińskiej, czy niemieckiej,” itd …
  czy „Czy Polska akceptowałaby istnienie i nadawanie na teren Polski audycji jawnie antyrządowych stacji telewizyjnych finansowanych z budżetów państw sąsiednich? Nie do pomyślenia. Itd. Itp.”

 5. carlos said

  Winnickiego bronilem wielokrotnie- rozczarowal jednak w sprawie miedzi i Bialorusi, wiec dobrze niektorzy pisza , ze Konfederacja to malowana opozycja. Coraz bardziej zaczynam wierzyc ,ze on tez z pejsami. ( te oczeta)

 6. revers said

  Ostanio Winnicki zmienil pariorytet, zajal sie wywlasczaniem na mocy praw unijnych w ramach funduszu odbudowy.

  Ale caly czas stara sie przebic z trudnymi tematami, czyli woda na diabelski mlyn prawicy, lub wybor miedzy czcicielami belzebuba Bidena a czcicielami Lucyfera Trumpa.

  Biden nalozyl juz na partie i ruchy Trumpa wysokie podatki, nalal swoich komisarzy podatkowych.

  A o bialoruskich wyczynach Konfederacji mozna odniesc sie po ostanich telefonach rosyjkich prankach ktorzy zadzwonili do amerkanskich instytow pozarzzadowych demokracji na Wschodzie Europy, to doyczy nie tylko Bialorusi ale i wszystkich wschodnich demoludow, no tragikomedia jak za szmal mozna „medialaa i mentalnaa propagandaa” zrobic wode, a nawet szambo w moozgach.

  Nawalny tez byl tematem prankowych rozmow z NGO ze nawet amnesty international przejrzala na oczy i inaczej zaszuladkowala sprawe Nawalnego.

 7. bryś said

  Niedźwiedż – nie wiedziałem że Białystok jest na Białorusi?

 8. To że pan nie wiedział to jedno,bo nie leży i NIGDZIE takiej sugestii nie było.Ale to, że pan nie potrafi czytać ze zrozumieniem to inna sprawa i się czepia!

 9. Pamiętamy! said

  Przypominam, osobnik Winnicki głosował za oddaniem bogatego złoża miedzi w Nowej Soli „kanadyjskiej” firmie Copper Corporation.
  Jeszcze argumentował, że nas nie stać na wydobywanie (!!), a miedź jako surowiec nie ma przyszłości (!!).

 10. DanaLem. said

  W zwiàzku z poruszonym tematem(albo i bez…) naszla mnie taka,smutna refleksja. Mieszkamy na ¨Przygraniczu¨,wsrod ludnosci miszanej. Malo tu nas ale,to niewazne.Jest taki Pan Posel ¨mniejszosci¨ juz nie pierwszej kadencji…I tenze Pan wydaje gazetké,ktorà wysyla,min.soltysom.Nie wiem,skàd wynika Jego pewnosc,ze wszyscy soltysi(na scianie wschodniej)sà narodowosci bialoruskiej(ani imié,ni nazwisko Méza na to nie wskazuje).Co ja sié ¨naczytam¨-to moje! Zyczenia swiàteczne tez otrzymujemy wtedy,gdy przypadajà Swiéta Prawoslawne.Ignorancja czy glupota?(Celowo nie operujé nazwiskami ani nazwà czasopisma-i tak nikt sié nawet nie zaczerwien!!!)

 11. I*** said

  (10) DanaLem.

  Ciekawe… co też gryzmoli ów „Pan Poseł”?
  Warto wiedzieć co w trawie piszczy (na terenie przygranicznym z Bialorusią) i jak wygląda lojalność tamtejszej „mniejszości” względem państwa polskiego… szanowna Pani ma informacje z pierwszej ręki!

 12. Marucha said

  Głupotą i naiwnością jest oczekiwać lojalności mniejszości białoruskiej wobec „państwa polskiego”.

 13. mist said

  Posła Winnickiego znam od wielu lat i nie dałbym mu potrzymać na chwilę pięciu złotych…

 14. JADAM said

  Sz.P.
  Czy ktoś z Was zapomniał , że mr Winnicki ,to „chrześniak” trzeciego bliżniaka ???
  Pomiędzy politykiem , a politykierem jest drobna różnica : polityk wie ,co mówi – ku oczekiwaniom , i radości GAWIEDZI ( tzw. wyborców ).
  A politykier ,- mówi co wie , – i to jego nieszczęście .
  A ZBRODNIĄ JEST ZOSTAWIENIE SAMYM SOBIE P O L A K Ó W,
  którym Polska „uciekła ” w ‚ 45 .
  I to dotyczy wszystkich ZBRODNIARZY , co zagarnęli koryto po ’89 .

 15. I*** said

  (12) Białoruska propaganda szkalująca „Burego” i AK trwa w najlepsze – więc ogólnie wiadomo czego można oczekiwać po „mniejszości białoruskiej” w Polsce… ale nie w tym rzecz! Chodzi mi o indywidualną opinię osoby tam zamieszkałej – krótko mówiąc, o konkrety chodzi a nie o ogólniki dobrze znane! :)))

 16. JADAM said

  Ad 15 )
  A czego można spodziewać się po „mniejszości” ukraińskiej , czy chazarskiej ….
  I też proszę o konkrety ………… ( bee , beeeeeeeeee , beeeeeeeeeeeeeeee )

 17. I*** said

  (16) Lubicie beczeć, obywatelu Jadam? :)))

 18. JADAM said

  Ad 17 )
  Niestety , nie znoszę . Tak samo , jak nie znoszę , jak inne barany beczą .
  P.S.
  Owieczki ( na dwóch nogach) to już zupełnie inna parafia .

 19. I*** said

  (18) To zupełnie tak jak ja, obywatelu Jadam! :)))

 20. Lily said

  KTO wie, moze w USA na stypendium ?.

 21. Lily said

  WSZYSCY,mlodzi poslowie, Winnicki,Bosak,Andruszkiewicz itd,
  zaczynali jako”narodowcy”,co robilo
  pozytywne wrazenie na przyszlych wyborcach.
  BYLE do koryta,bo przy korycie,slodko uplywa
  zycie. SAME przywileje.

 22. LOS KAŻDEGO NARODOFFCA said

  PRZEPOCZWARZYĆ SIĘ W PISOWSCA!

Sorry, the comment form is closed at this time.