Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Yagiel o Wolne tematy (39 – …
  Liwiusz o Pod wieżami Włodzimierza
  Boydar o Wolne tematy (39 – …
  Boydar o Wolne tematy (39 – …
  revers o Wolne tematy (39 – …
  Krzysztof M o Wolne tematy (39 – …
  Greg o Wolne tematy (39 – …
  Lily o Wolne tematy (39 – …
  Zbigi o Zmierzch kolosa na glinianych…
  Lily o Wolne tematy (39 – …
  Boydar o Wolne tematy (39 – …
  Boydar o Zmierzch kolosa na glinianych…
  Boydar o Zmierzch kolosa na glinianych…
  Voodoosch o Znowu Kosowery!
  Krzysztof M o Puste hasła
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Afryka: nóż na gardle Europy

Posted by Marucha w dniu 2021-06-01 (Wtorek)

W południowej części Libii znów zapanował chaos. Na terenach tych dochodzi do koncentracji grup ekstremistycznych i terrorystycznych z krajów Afryki Północnej i Środkowej. Wszystko to może być wyjątkowo niebezpieczne również dla Europy.

Libijski matecznik chaosu

W grudniu mają się odbyć wybory prezydenckie i parlamentarne. Spodziewane jest przyjęcie nowej konstytucji i rozpoczęcie dialogu społecznego. Do stabilizacji sytuacji jednak nie dochodzi.

Przywódca Rady Wojskowej Zintan Osama al-Juwaili, wspierany przez brygady z Misraty, al-Zawiji z zachodniej części kraju, zadecydował o relokacji ok. 13 tys. bojowników na południe.

Ruch ten spowodowany został chęcią pozyskania dostępu do złóż ropy naftowej zlokalizowanych na tych terenach. Bojownicy stracili dotychczasowe źródła finansowania swej działalności po tym, jak zakończyła się faza zbrojna konfliktu z Libijską Armia Narodową gen. Chalify Haftara. Konflikt przeniósł się w tej sytuacji na południe kraju, gdzie znajdują się m.in. złoża Szarara i Elephant na pustyni Idhan Murzuk. Wydobycie z tych obszarów dochodzi do 350 tys. baryłek dziennie.

Coraz więcej Libijczyków zaczyna z sentymentem wspominać okres historii ich kraju sprzed 2011 roku i wiązać nadzieje z synem obalonego wówczas przywódcy, Saifem al-Islamem Kaddafim.

Tymczasem pochodzący z zachodniej Libii bojownicy nadal otrzymują też wsparcie z Turcji. Dlatego pojawiają się spekulacje, czy to właśnie Ankara nie stoi za ich ostatnimi ruchami. Wydarzenia mają jednak również szerszy kontekst, odnoszący się do krajów afrykańskich położonych na południe od Libii. Destabilizacja tych ogromnych przestrzeni może leżeć w interesie wyłącznie Stanów Zjednoczonych, które wspierane są w realizacji poszczególnych operacji właśnie przez Turcję, ale także przez Francję i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Czad i Afryka Wschodnia

Libijska strefa chaosu rozlewa się m.in. na sąsiedni Czad. Rada Dowództwa Zbrojnego na rzecz Ocalenia Republiki (fr. Conseil de commandement militaire pour le salut de la République, CCMSR) i Front dla Zmiany i Zgody w Czadzie (fr. Front pour l’Alternance et la Concorde au Tchad, FACT) operują właśnie z baz rozlokowanych na południu Libii. Podczas ich inwazji na terytorium macierzystego kraju zginął niedawno czadyjski prezydent Idriss Déby. Po przejęciu władzy w kwietniu przez jego syna gen. Mahamata Déby Itno, sytuacja wcale nie uległa poprawie, a grupy zbrojne kontynuowały ataki w pogranicznych regionach kraju. Wraz z falą uchodźców przepływają również pomiędzy Czadem a Libią bojownicy tych ugrupowań.

Ułatwieniem jest rozluźnienie kontroli granic sudańskich; to przez terytorium Sudanu odbywa się przepływ i transfer zbrojnych formacji. Na terenach kontrolowanych przez Chartum również pogarsza się sytuacja społeczno-gospodarcza i zachodzą zjawiska dodatkowo pogłębiające kryzys. Szczególnie nasiliły się one po obaleniu wieloletniego prezydenta Omara al-Baszira. Część jego ludzi z resortów siłowych pozostała bez zajęcia, co przyczyniło się do powstania grup zbrojnych składających się z profesjonalnie wyszkolonych bojowników. Już wcześniej w Sudanie stacjonowały grupy terrorystyczne. Teraz jednak dodatkowo są one wzmacniane przez transfer broni i ludzi przez słabo strzeżoną granicę z Libią.

Na zachodzie Afryki też bez zmian

Podobnie sytuacja przedstawia się w również sąsiadującym z Libią Mali. Ludność tego kraju, rozczarowana wynikami operacji terrorystycznej prowadzonej przez wojska francuskie, coraz częściej dostrzega, że dawna kolonialna metropolia tylko dodatkowo pogłębia chaos w kraju, w którym tylko w ciągu ostatniego roku doszło do dwóch wojskowych zamachów stanu. Północna część Mali trwale znalazła się poza kontrolą rządu w Bamako.

W pobliżu libijskiej granicy na terytorium Nigru zaktywizowali się bojownicy Państwa Islamskiego i al-Kaidy. Kraj ten był wcześniej wspomagany w zmaganiach z terrorystami przez siły zbrojne sąsiedniego Czadu, jednak w związku z destabilizacją tego kraju ponad 1200 żołnierzy czadyjskich zostało wycofanych z najbardziej niestabilnego regionu pogranicza Nigru, Mali i Burkina Faso. Wkrótce Państwo Islamskie przejęło kontrolę nad większością obszaru regionu Tillaberi.

Z kolei w Nigerii znane ugrupowanie terrorystyczne Boko Haram wraz Państwem Islamskim Prowincji Zachodnioafrykańskiej (ang. Islamic State in the West African Province, ISWAP) zaczynają stanowić coraz większe zagrożenie. Składające się z różnych ugrupowań oddziały napływają z baz istniejących wokół Jeziora Czad.

W tym samym kierunku zmierzają wypierane przez armię szkoloną przez rosyjskich instruktorów siły terrorystów z Republiki Środkowoafrykańskiej.

Niebezpieczna gra Waszyngtonu, Paryża, Ankary i Abu Zabi

Wszystkie te ruchy sprawiają wrażenie, że z poparciem Stanów Zjednoczonych, Francji, Turcji i ZEA dochodzi do koncentracji grup ekstremistycznych na południu Libii i w północnym Czadzie. Kraje te doprowadzają do ich wypierania z Nigru, Mali i Sudanu i przemieszczania w tym właśnie kierunku.

Za polityką tą mogą kryć się różne motywy. Amerykanie i Francuzi dążą do uzyskania legitymizacji swojej obecności militarnej w Afryce pod pretekstem walki z terroryzmem. Jednocześnie próbują zachwiać współpracującą z Rosją koalicją Libii, Czadu i Republiki Środkowoafrykańskiej.

Zjednoczone Emiraty Arabskie próbują w ten sposób doprowadzić do wzrostu cen ropy naftowej. Wspierana przez pozostałych Turcja próbuje doprowadzić do wyeliminowania wpływów rosyjskich z Libii. Jednocześnie Ankara zabiega o zachowanie korzystnej dla siebie delimitacji szelfu morskiego ustalonej z byłym islamistycznym rządem w Trypolisie, a także próbuje zachować kontrolę nad szlakiem przemytu złota wiodącym z gór Tibesti w Czadzie i Libii do libijskiej Misraty.

Nóż na gardle Europy

Destabilizacja Sahelu to nie tylko problem afrykański. Jest to również bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy. Zróżnicowany skład etniczny grup bojowników (Tubu, Tuaregowie, Arabowie, Fulani) stanowi znakomite podłoże do budowy sieci powiązań i szlaków przemytniczych.

Ze szlaków wiodących nad Morze Śródziemne korzystać mogą nie tylko imigranci zmierzający do Europy, lecz także potencjalni terroryści próbujący dostać się na Stary Kontynent. Bojownicy różnych grup terrorystycznych płynnie przechodzą pod dowództwo najsilniejszych i najzamożniejszych struktur. Takim parasolem może się dla nich okazać Państwo Islamskie, które nie zostało do końca wyparte z Afryki Północnej. To właśnie ono szczególnie liczy na ożywczy zastrzyk środków pochodzących z wydobycia ropy naftowej na południu Libii i złota na północy Czadu.

Za afrykańskim chaosem kryją się interesy Waszyngtonu konsekwentnie zmierzającego do zapobieżenia wzrostowi potencjału Europy i jej emancypacji spod amerykańskiej dominacji. Jednym z celów tej strategii jest zatem szantażowanie Starego Kontynentu zagrożeniem terrorystycznym płynącym z południa, angażowanie sił europejskich na południowym wybrzeżu śródziemnomorskim.

Powyższe działania stanowią część planu administracji Joe Bidena, która zamierza w ten sposób uzasadnić powrót Stanów Zjednoczonych do Afryki, a jednocześnie przelicytować Donalda Trumpa, który ogłosił wyeliminowanie Państwa Islamskiego w Syrii. Sukcesy afrykańskie miałyby pomóc demokratycznemu lokatorowi Białego Domu lub jego następcy w reelekcji w kolejnych wyborach.

Destabilizacja Afryki, wywoływanie pożarów a następnie udawanie ich gaszenia, mają odbywać się bez względu na koszty społeczne i humanitarne ponoszone przez kraje afrykańskie i europejskie. Cel uświęca środki.

AD
https://myslpolska.info

Komentarze 3 do “Afryka: nóż na gardle Europy”

 1. bryś said

  Nie boją się covida? Niech im zarządzą kwarantannę i poszczepią. I wprowadzą paszporty. To wtedy zapanuje ład.

 2. III Tejmnica fatimska said

  pasuje dziś do USA nie do Rosji.
  To USA rozsiewa błędy i wojny po świecie i to stany powinny się nawrócić.

  Kto sfałszował treść?

 3. zen said

  „Trzecia Wojna Światowa musi się rozpocząć od przewagi różnic spowodowanych przez agentury Illuminati pomiędzy politycznymi Syjonistami oraz liderami Świata Islamu. Owa wojna musi być prowadzona w taki sposób, ze Islam (Islamski Świat Arabski) oraz polityczny Syjonizm (Państwo Izrael) wzajemnie się zniszczą”

  W tej chwili mamy wojnę hybrydową, mającą zmiękczyć ludzi moralnie i przygotować na drastyczne zmiany, przebudowę obecnych społeczeństw metodą małych kroków, akceptujących swoje niewolnictwo i relatywizm moralny. Przeciwników diabelskiego raju unicestwią fizycznie tak jak robiła żydokomuna z kontrrewolucją w Rosji sowieckiej. Kontrrewolucja to konserwatyzm , który dzisiaj stracił swoje prawdziwe oblicze.
  Mieszanie pojęć to jeden z elementów ogłupiania ludzi, zdezorientowany szaraczek nie wie potem gdzie góra, a gdzie dół, co jest złe a co dobre – takimi ludźmi łatwo manipulować, nie mają bazy moralnej jako podstawy człowieczeństwa.

  https://ukrytawladza.wordpress.com/2012/03/03/plan-trzech-wojen-swiatowych-1871r-albert-pike-mason-najwyzszego-33-stopnia/

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: